Diefstallen bij de Hoogovens m -Clowntje Rick Machteld Wisse, fotografe Nederlandse honkbalploegen Kunst en courses Basketball-acrobatiek in Olympisch stadion Officier van Justitie in appèl VRIJDAG 20 JUNI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 1 4 Hockey Oefenwedstrijden van Olympische ploegen Zzvemmen Zwitserse zwemmers starten in Heemstede Wielrennen Wedstrijden te Utrecht Cricket Tweede testmatch Engeland-India Honkbal HHC-OWO bij EDO Honkbal Schaken Competitie-indeling Schaakbond Olympische spelen Olympisch voetbaltournooi Paardensport Grote belangstelling voor avondvierdaagse Voor de kinderen Vee HUKKIO oefm i/ca oiujf Tafeltennis Eindstrijd om Stadt Haerlembeker De zaak-Hommerson •varia Adres van ex-politieke gevangenen Kerkelijk Nieuws Burgerlijke stand van Haarlem FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker Jhr. L. J. Quarles van Ufford, secretaris- penningmeester van de Kon. Ned. Hockey- bond, heeft een bespreking gehad met de in Amsterdam vertoevende president van de Italiaanse bond. Het resultaat is geweest, dat behoudens goedkeuring van het bestuur van de Italiaanse bond, op Zondag 6 Juli in het Wagenerstadion de wedstrijd Nederland— Italië zal worden gespeeld. Italië is ongeveer van dezelfde kracht als Zwitserland en Frankrijk. Voorts is het thans definitief, dat Pakistan in Nederland vier wedstrijden komt spelen, n.l. 2 Juli tegen een Haags elftal, 5 Juli tegen een Goois elftal, 6 Juli tegen een Oostelijk elf tal en 9 Juli tegen een Zuidelijk' elftal. De volgorde van deze wedstrijden wordt mo gelijk nog gewijzigd. In deze periode zal niet gespeeld worden tegen de Nederlandse Olympische ploeg. Wel zullen de spelers van deze ploeg inge deeld worden in de vier te vormen ploegen, waarvan echter de kern zal bestaan uit respectievelijk Haagse, Gooise, Oostelijke en Zuidelijke spelers. Het programma van het Nederlandse elf tal na de spelen luidt: 3 Augustus (Wage nerstadion) NederlandIndia, 6 Augustus NederlandPakistan. Voorts wordt op 2 Augustus in het Olym pisch Stadion te Amsterdam een wedstrijd Olympisch kampioen 1952—Europees elftal gespeeld. Het zwemfeest dat HPC Zondag in de Zwemvijvers Groenendaal geeft belooft in teressant te worden. Niet alleen de Schwimmclub Zurich, doch ook vele Neder landse prominente zwemmers zullen hun medewerking verlenen. De Zwitserse crack Schneider, kampioen van Zwitserland, zal op de 100 meter vrije slag heren uitkomen. Dit nummer belooft zeer belangrijk te worden door het deelnemen van Joris Tjebbes, de Nederlandse kampioen en recordhouder. Ook zullen starten C. Hermsen van de Hilver- sumse Zwemclub, die eveneens de 100 m. onder de minuut heeft gezwommen. Ook F. Pieters van de Waterratten zal aan de start verschijnen. Jopie Spoor zal o.m. de strijd opnemen tegen mejuffrouw Welling van de HZC op de 200 m. schoolslag dames. Bij de heren nemen op de 200 m. schoolslag deel o.a. Bob Bonte en Ad de Vries. Op de 100 m. vrije slag dames starten o.m. de dames E. Hölsken (Haarlem), M. Mars man (HVGB), Gontersweiler en Knaben- haus (Zürich). Een tweetal estafettes zullen de aantrek kelijkheid van de wedstrijden verhogen. Bij de heren is dit de 5 x 50 m. vrije slag esta fette, terwijl de dames aan de 3 x 100 m. wisselslag estafette deelnemen. Na afloop van de zwemwedstrijden zal de Schwimmclub Zürich een waterpolowed- strijd spelen tegen het eerste herenzevental van HPC. Donderdagavond zijn op de baan van het Stadion te Utrecht wielerwedstrijden gehou den, waaraan enkele candidaten voor de Olympische ploeg deelnamen. Een achter volging over 4 km. tussen Ben van Leur uit Utrecht en Piet Peters uit Haarlem werd ge wonnen door Ben van Leur in de tijd van 6 min. 8.4 sec. Wedstrijd achter motoren 25 km.: 1. Wier stra (Amsterdam) 25 min. 20.4 sec.; 2. Kust (Amsterdam); 3. Doeland (Vreeswijk). Klassement-race voor amateurs: 1. Van 't Hof (Sassenheim) 10 punten; 2. Piet Peters (Haarlem) 8 punten; 3. Van Leur (Utrecht) 7 punten. Sprint: 1. Hijzelendoorn, laatste 200 m. 12.8 sec.; 2. Wils (Hilversum); 3. Schotman (Amsterdam). Tijdrace over 1 km.: 1. Willekes (Amster dam) 1 min. 15 sec.; 2. Van 't Hof (Sassen heim) 1 min. 18.2 sec.; 3. Piet Peters (Haar lem) 1 min. 13.6 sec.; 4. Kooyman 1 min. 21.4 sec. Wedstrijden achter motoren, 35 km.: 1. Wierstra (Amsterdam) 29 min. 49 sec.; 2. Kunst (Amsterdam); 3. Holleeder (Am sterdam) Op Lords is de tweede testmatch Engeland —India begonnen. De gasten scoorden in de eerste innings 235 runs. Toen de stumps ge trokken werden stond Engeland op 8 met alle wickets in handen. Het batten van de gasten, op een prachtige pitch, was weder om zeer ongelijk. Mankad en Punkaj Roy zorgden voor een goed begin door 106 bijeen te slaan voor het eerste wicket. Daarna vielen de wickets snel. Alleen Hazare bracht nog een hoge score bij. Mankad scoorde 72, Hazare 69 (n.o.) en Roy 35. Bedser nam 2 wickets voor 62 runs, Trueman 4 voor 72, Jenkins 1 voor 26 en Watkins 3 voor 37. Voor de Zondagmiddag in de eerste klasse van de Koninklijke Nederlandse Honkbal- bond te spelen wedstrijd HHCOVVO wordt grote belangstelling verwacht; daarom wordt de wedstrijd op het terrein van EDO ge speeld. Dit vijf weken oud dashondje is maar matig ingenomen met zijn houten pootje. Het diertje werd met drie pootjes geboren en zijn baas trachtte aan deze vergissing van moeder Natuur tegemoet te komen door het dier een kunstpootje aan te laten meten. Voor de honkbalwedstrijd Nederland B tegen Engeland welke Zondag 29 Juni te Rotterdam zal worden gehouden is het Ne derlandse B-negental als volgt samenge steld: werper: Hoitzing (VVGA); vanger: Tromp (EHS), 1ste honk; Lohman (SC Haar lem), 2e honk: Pronk (VVGA) aanvoerder, korte stop: Van de Berg (Schoten), 3e honk: Prins (Ajax), linksveld: Bazuin (Sparta), midveld: Van Driel Krol (HCK), rechtsveld: Boers (WGA). Reserves: Houtkamp (RCH), Kraal (ABC), Jongeling (RCH), De Lugt (OVVO), Rege ling (OVVO) en Duinker (Ajax). Nederland A—België Het Nederlands A-negental, dat Zondag 29 Juni te Haarlem tegen België zal spelen, is als volgt samengesteld: werper: Smidt (HHC), vanger: Vrenegoor (HHC), 1ste honk: Hoogenbos (Schoten), 2e honk: Vrenegoor (HHC), korte stop: Jole (HHC), 3e honk: Keulemans (Schoten) aanvoerder, linksveld: Bouwens (ABC), midveld: Nusse (Blauw Wit), rechtsveld: Urbanus (OWO). Reserves: Brands (WGA), Geurts (Scho ten), De Bruin (Blauw Wit), Boersma (OVVO) en Gaartman (Schoten). Nederland BBelgië Het Nederlands B-negental, dat Zaterdag 28 Juni in het Goffertstadion te Nijmegen tegen het Belgische honkbalteam zal uit komen bestaat uit: werper: Duinker (Ajax), Vanger: Kraal (ABC), 1ste honk: Regeling (OVVO), 2e honk: Pronk (WGA) aanvoer der, korte stop: v. d. Berg Schoten), 3e honk: Prins (Ajax), linksveld: De Lugt (OWO), midveld: Van Driel Krol (HCK), rechtsveld: Boers (WGA). Reserves: Hoitzing (WGA), Tromp (EHS), Lohman (SC Haarlem), Bazuin (Snarta), Houtkamp (RCH) en Jongeling (RCH). Nederland A—Engeland De samenstelling van het Nederlands team, dat Zaterdag 28 Juni te Amsterdam zal uit komen tegen het Engelse negental is als volgt: Werper: Urbanus (OWO), vanger: Geurts (Schoten), 1ste honk: Hoogenbos (Schoten), 2de honk: Vrenegoor (HHC), korte stop: Jole (HHC), 3de honk: Keulemans (Schoten) aanvoerder, linksveld: Bouwens (ABC), mid veld: Gaartman (Schoten), rechtsveld: Nus se (Blauw Wit). Reserves: Smidt (HHC), Vrenegoor (HHC), Brands (VVGA), De Bruin (Blauw Wit) en Boersma (OWO). De competitie van de Koninklijke Neder landse Schaakbond voor het seizoen 1952'53 is als volgt ingedeeld: Hoofdklasse: LSG (Leiden), Max Euwe (Amsterdam), DD (Den Haag), ASC (Am sterdam), Kralingen (Rotterdam); Utrecht, VAS (Amsterdam), Haarlems Schaak Ge zelschap. Tweede klasse B: Het Westen (Amster dam), Haarlem, Weenink (Amsterdam), De Dom (Utrecht), VW (Alkmaar), ASC 2 (Amsterdam) en UD (Amsterdam). De wedstrijden van de voorronde van het Olympisch voetbaltournooi worden op 15 en 16 Juli gespeeld in de volgende steden: Dinsdag 15 Juli: Helsinki: Joegoslavië— India; Abo (175 km. van Helsinki): Roeme nië—Hongarije; Tampere (200 km. van Hel sinki): DenemarkenGriekenland; Kotka (125 km. van Helsinki): BulgarijeRusland; Lanti (100 km. van Helsinki): Polen- Frankrijk. Woensdag 16 Juli: Helsinki: Oostenrijk— Saargebied; Abo: Nederland—Brazilië; Tam pere: Verenigde Staten—Italië; Kotka: Egypte—Chili; Lahti: LuxemburgGroot Brittannië. De meetings van Zater.dag en Zondag op Duindigt staan in het teken van de Kunst en het Paard. Enige tientallen werken van beeldhouwers en schilders, mededingers naar de prijs van f 1000 voor de beste inzen ding, zullen beide dagen worden geëxpo seerd. Op Zaterdag hebben de dravers de baan voor zich alleen en van de 7 nummers is de Inspiratieprijs het belangrijkste. Hierin krijgen de Nederlandse paarden het weer op te 'nemen tegen de Franse klasse-merrie Volante III, die bij haar vorige optreden een enorme indruk achter liet. De afstand is nu iets langer, hetgeen in haar voordeel is en bij een herhaling van haar succes zal zij de Hollanders wel weten te overvleugelen. Kalida is haar grootste rivale, gevolgd door Kievit S. In de Expositieprijs zal Prof Heny moei lijk te kloppen zijn, tenzij de beide vertegen woordigers van Stal Geersen (Peter Pech en Paul A) zich van hun beste zijde laten zien. De overige paarden zullen tegen dit 3-tal geen rol van betekenis kunnen spelen. Daarentegen zal de strijd tussen de leer ling-pikeurs een meer open karakter dragen, daar hierbij tal van kanspaarden worden gesignaleerd. Oranje J krijgt nu de last van zijn overwinningen te dragen en is zwaar belast, zodat de zwarte hengst zich wel ge klopt zal zien door Octavianus K en Our Bonnl B, die in minstens even goede vorm steken. Nuni Brewer kan daarbij nog voor een verrassing zorgen. In de Beeldhouwkunstprijs kan de trouwe Olivia Havilland eindelijk eens winnen, daar de concurrentie niet zo zwaar is. Zij zal daarbij echter geducht op haar tellen moe ten passen tegen de vooruitgaande Ooievaar S en O Lapize 11, die met Oosting's Lieve ling een hecht verdedigingsblok zullen vormen. In de Muzenprijs maakt Quick Boy zijn rentrée. Als 2-jarige was het één van de beste paarden en op grond van dit feit verdient de hengst in dit nummer de meeste onder steuning te krijgen, temeer daar zijn even snelle jaargenoten Q William P en Querido I niet tot de betrouwbaarsten behoren. Hoewel Prinses Zora in de Paletprijs een zeer gunstige handicap heeft is haar over winning twijfelachtig en dit komt door de uitstekende vorm, waarin Menno Dynamic verkeert. De vos is aan de start sneller en dit zal voldoende zijn Prinses Zora naar de tweede plaats te verwijzen, gevolgd door Larrikin. Geersen, die er op deze dag op papier be kaaid afkomt, heeft echter in de Hamer- en Beitelprijs de beste papieren met Old Gold en Peterhof, vooral met laatstgenoemde. In dien hij deze prefereert zal Martini Spencer hem niet kunnen kloppen, doch andersom wel. Overste van Fresena en Otella zijn de mogelijke outsiders. Aan de avond-vierdaagse nemen 440 dames en heren deel, hiervan zijn 90 jeugdige deel nemers. De organisatoren zijn trots op het aantal wandelaars. Bij de groepen zagen wij o.a. „Onder Door", „Jan Passtoors", „Johez", Reserve Politie en Ned. Rode Kruis, de wan delgroep van het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort, het Militaire Hospitaal te Over- veen. Uit Heemstede nemen de wandelsport vereniging „Dorland" en uit Bennebroek de „Zwervers" deel. Wat de leiding in Haarlem mist zijn de vele gymnastiekverenigingen en andere sport- en personeelsverenigingen. Van de ouderen noemen wij in het bizon der de 76-jarige heer G. H. Wamelink, die dit jaar voor de 8e maal deelneemt, alsmede de heer A. Pieters, die 73 jaar is en voor de 6e maal meewandelt- Het parcours voor morgen, Zaterdag is als volgt: 10 Km. Hoofmanstraat, Brouwersvaart, Houtmankade, Houtmanpad, Korte Zijlweg. Duinvlietweg, Brouwerskolkweg, Zeeweg-pad naar Kraantje Lek, Duinlustweg, Zijlweg, Elswoutslaan, Duinvlietpad, Ramplaan, L. Meesstraat, Hendrik Roozenlaan, Rollands laan, Vlaamseweg, Ruyterweg, Hoofmanstraat. 20 K.M.: Hoofmanstraat, Houtmankade, Houtmanpad, Duinlustweg, Bentveldseweg, Zandvoortselaan, in Zandvoort: Haarlemmer straat, Kon.weg, Kostverlorenstraat, Zeestraat, Boulevard tot Bloemend, strand, Zeeweg, Mi- litaireweg, Julianalaan, Stoopplein, Korte Verspronckweg, Kinderhuissingel, Zijlweg, Hoofmanstraat. Na het volbrengen van de laatste wandeling ontvangen de deelnemers die deze vier dagen met succes hebben gewandeld een herinne ring. Kleurige show van de Harlem Globetrotters" Als u behoort tot de categorie van sport liefhebbers die hun plezier aan een wed strijd afmeten aan het aantal gemaakte doelpunten dan hebt u gisteravond, in het Olympisch Stadion, heel wat gemist. Wij hebber er althans in drie uur tijds meer goals zien scoren, dan een hele eerste klasse in een volledig seizoen bij elkaar weet te scoren, namelijk een kleine tweehonderd. Daaruit begrijpt u al dat het geen voetbal was, dat hier ten beste gegeven werd, en zelfs geen korfbal, maar wel een variant van deze laatste sport, namelijk het basket ball, een spel dat sinds de oorlog overal een geweldige furore gemaakt heeft. Ook in ons land vindt deze snelle sport steeds meer beoefenaars hetgeen ons na de beide wedstrijden van gisteravond geenszins ver baast, al zijn de fijne nuances van dit zwaar-gereglementeerde spel ons als leken wel wat ontgaan. Men kan er namelijk zo veel fouten en overtredingen bij begaan dat het spel om de haverklap voor strafworpen onderbroken moet worden en dat gebeurde dan ook tijdens de eerste ontmoeting, die ging tussen de landskampioenen D.E.D. en een Bondsploeg. Maar tussen die straf executies door werd er door deze tien kna pen danig snel en zwierig gebasketbald en heel wat staaltjes van techniek en lenigheid ten beste gegeven. De uitslag was 5352 voor de Bondsploeg Na deze ontmoeting was de beurt aan de neger-professionals der „Harlem Globe trotters" en hun blanke broeders van de „New York Celtics" die in hun kakelbonte kermis-pakjes een stukje basketball-acro batiek ten beste gaven, dat aan het onge looflijke grensde. Met sport had hun kat- achtig-lenig gegoochel met de bal en met de eigen zwaartekracht al even weinig van doen als de groteske grimassen van het miniatuur-scheidsrechtertje met zijn schor re Manhattan-grocstem, maar als show was het in zijn soort uniek en onnavolgbaar. De Trotters wonnen deze koddige demonstra tie-wedstrijd op hun slofjes met 4533, maar men had sterk de indruk, dat zij moeite genoeg hadden, om hun score niet tot in de honderden doelpunten op te voeren. „Nou, ik ben eigenlijk maar blij, dat het zo gegaan is", vond Bunkie. „Want nou ben je weer bij ons, en hier is het best!" Zo dachten de anderen er ook over; en Lumpo was in zijn schik, dat hij nu geen last meer van de mensen zou hebben, en dat hij zijn vriendjes weer gevonden had. Na die gevaarlijke tocht over zee was hij nu eindelijk weer veilig, en honger had hij ook niet meer. Terwijl ze zo bij elkaar zaten en praatten, werd er gebeld. En wie kwamen daar bin nen?Juup en Plop! „Ziezo", lachte Plop vriendelijk. „Daar komen wij dan maar weer eens 'n bezoekje brengen. Hoe gaat het hier?" „Met ons allemaal best!", zei oom Tripje. „Er is er zelfs weer een bij gekomen!" „Wat?", zei Plop. „O, ik zie het alhij zeker?" Oom Tripje zei, wie Lumpo was en hoe hij hier verzeild kwam. Plop en Juup begroetten Lumpo hartelijk. „Welkom, maat!", zei Plop. „Het zal je hier best bevallen, hoor!" In de maand Februari kwam aan het licht, dat er koperen en loden voorwerpen waren gestolen uit afdelingen van de Hoogovens te Velscn. De Velser politie werd gewaarschuwd en het gevolg was, dat enkele arbeiders en opkopers werden aangehouden. Een aantal heeft reeds te recht gestaan voor de politierechter te Haarlem. Donderdag stonden voor de Haarlemse rechtbank vier personen te recht; twee van hen, tot voor kort werk zaam bij de Hoogovens, werden verdacht van diefstal en de anderen van heling. Tijdens de behandeling bleek, dat de ar beider Van H. op 20 Februari op heter daad betrapt werd. Hij heeft voor de po litierechter terecht gestaan en hem is een straf van vier maanden opgelegd. Hij stel de de chauffeur P. A. A. te Velsen in de gelegenheid voorwerpen te stelen door hem een valse sleutel te verschaffen. Daar A. over een auto beschikte kon men gesto len goederen vrij gemakkelijk in een auto laden. Opkopers uit Alkmaar waren ge waarschuwd wanneer er goederen buiten het terrein van het bedrijf werden ge bracht; zij kwamen in Velsen, namen de gestolen goederen over en verkochten die in Amsterdam. De bedragen werden door de dieven en helers gedeeld. De chauffeur P. A. A. had zich gisteren te verantwoor den. De officier van justitie herinnerde er aan, dat er in 1951 en in het begin van dit jaar regelmatig omvangrijke diefstalllen gepleegd zijn. Hieraan heeft verdachte zich ook schuldig gemaakt; de officier eiste een gevangenisstraf van acht maan den, waarvan twee voorwaardelijk. Mr. De Leeuw, optredend als verdediger, zeide, dat verdachte in financiële moei lijkheden verkeerde. Deze werd door Van H. in verleiding gebracht. In totaal heeft hij f160 verdiend; dit bedrag is in het huishouden besteed. Een andere chauffeur, S. N. B., had eveneens metalen voorwerpen gestolen en aan Alkmaarders verkocht. De officier eiste ook tegen deze een gevangenisstraf van acht maanden, waarvan twee maan den voorwaardelijk. Mr. J. H. van Wijk herinnerde aan de huiselijke omstandigheden van B. en ver zocht een straf op te leggen, gelijk aan het voorarrest van vier maanden. De tweeëntwintig-jarige P. D. H. en de tweeëndertig-jarige J. T., beiden uit Alk maar hadden zich te verantwoorden we gens heling; zij waren per bakfiets of per auto naar Velsen gekomen om de gestolen ADVERTENTIE BARTELOO'RISSTRAAT 20 TEL. 13439 FALCON REGENMANTELS Zondagmiddag wordt in het tafeltennis- centrum Jansstraat 48 de eindstrijd gespeeld om de „Sadt Haerlembeker". Bij de laatste vier hebben zich in de bovenste helft ge- plaats HBC en Winfried (de bekerhouder van 1951) en in de onderste helft GTTC en Heemstede. goederen over te nemen en in Amsterdam te verkopen. Aanvankelijk hadden zij alles ontkend, omdat zij tevoren afgesproken hadden elkaar niet te verraden. Ter te rechtzitting legden zij een bekentenis af. De eis tegen H. luidde zes maanden, waar van twee voorwaardelijk en tegen T. ze ven maanden, waarvan twee voorwaarde lijk. Mr. dr. F. A. Bijvoet en mr. J. Mulder verzochten clementie en ontslag uit de voorlopige hechtenis. De rechtbank weigerde het verzoek tot onmiddellijke invrijheidstelling van de verdachten en bepaalde de uitspraak op Donderdag 3 Juli. (In het Drentse dorp Kolderveen werd een ooievaar door een vrachtauto doodgereden. Spoe dig daarna verscheen een vrij gezel ooievaar op het nest om de weduwe met haar kind bij te staan). Dé ooievaar van Kolderveen Ging op een kwaje morgen heen (Misschien voor boreling-vervoer) Hij vond de dood in ons verkeer En keerde op het nest niet weer, Dat was een slag voor ooiemoer. Maar ziet -eens aan, daar kwam al snel Op 't nest een ooievrijgezel En bood spontaan zijn diensten aan; Voor ooiemoer en ooiekind Was dat een vrij gezellig vrind En steun in het nu droef bestaan. Met ware ooievaardigheid Heeft hij zich aan zijn taak gewijd, Zijn .hulp kwam wel heel goed te pas; Het ooiekind mist wel wat, maar Het vond, dat hij een aardje naar Haar (wijlen) ooievaartje was. Hij raakt zijn vrijgezelligheid, Naar ik moet vrezen, spoedig kwijt, En mogelijk vindt hij dat best; Ik hoop het maar in elk geval Want hoe dan ook, hij staat toch al Met en op één poot in het nest. Dit is, als een berijmd relaas Naar u zult zeggen, wel wat dwaas Die mening hebt u niet alleen; Ik heb er geen excuses voor, Wel een verklaring, het komt door De kolder in dat Kolderveen. P. GASUS. De officier van Justitie by de rechtbank te Amsterdam is In appèl gegaan tegen de beschikking van die rechtbank van 18 Juni, vvaarby het door het openbaar mi nisterie aanhangig gemaakte verzoek tot opheffing der gijzeling van de Zaanse journalist A. H. Hommerson werd afge wezen. Het bestuur van de Nederlandse Ver eniging van Ex-Politieke gevangenen uit de bezettingstijd heeft aan de ministerraad een adres gezonden, waarin het te kennen geeft, dat het met bekommernis heeft ken nis genomen van de recente gevallen, waarin journalisten vervolgd en gegijzeld zijn op grond van hun weigering om als getuige verklaringen af te leggen, deze weigering grondende op hun opvatting omtrent het beroepsgeheim van de jour nalist. Het bestuur stelt voorop, dat ingevolge de bestaande wetgeving op dit stuk, zoals geïnterpreteerd door het hoogste rechts college, deze vervolgingen en gijzelingen op de wet gegrond zijn. Het wil voor nie mand onderdoen in gehoorzaamheid aan de wet en eerbied voor de rechtspraak, maar acht de huidige stand van zaken op dit gebied een bedenkelijke inbreuk op de vrijheid van de openbare mening en de de mocratische beginselen van ons staatsbe stel. Daarom wordt de ministerraad ver zocht op zo kort mogelijke termijn een wetswijziging te willen bevorderen, waar door het beroepsgeheim van de journalist gewaarborgd wordt. Het bestuur wendt zich speciaal tot de minister van Justitie met het verzoek aan de parketten bij de rechtbanken aanschrij vingen te richten om voorlopig dergelijke vervolgingen te staken. Geref. kerken Aangenomen naar Hornhuizen-Klooster- buren T. Siebesma, cand, te Tjuchem- Meedhuizen, die bedankte voor Ten Post. Tweetal te Vleuten-de Meern O. Jager, cand. te Delft en A. Nagelkerke, cand. te Wolphaartsdijk. Aangenomen naar Mariënberg J. Melse, cand. te Oostkapelle, die bedankte voor Appelscha, Murmerwoude, Pingjum en Zurich en voor IJlst. Chr. Geref. kerken Bedankt voor Haarlem-C. M. Baan te Dordrecht. Ned. Herv. kerk Beroepen te Benschop (toez.) G. C. Se- verijn te Hoogeveen. Geref. kerken art. 31 K.O. Aangenomen naar Zwijndrecht W. v. d. Lingen te Alkmaar, die bedankte voor Eindhoven en voor IJsselmuiden-Graf- horst. De kerkeraad der Gereformeerde Kerk van Haarlem heeft besloten aan de classis Haarlem voor te stellen een voor stel bij de Generale Synode in te dienen om aan belijdende vrouwelijke leden het actief kiesrecht toe te kennen. Tot leden van de kerkeraad der Rem. Geref. kerk van Haarlem zijn gekozen mevrouw G. Vrij-Bertelsman, dr. M. J. Heerlng en de heer T. P. Vlas. De Utrechtse Opera heeft gisteren in opdracht van de N.C.R.V. een op gramofoon- platen vastgelegde uitvoering gegeven van „Die Kluge" van Carl Orff, met medewer king van de H.O.V. onder leiding van Chris Burgers. HAARLEM, 19 Juni 1952 GEHUWD: 19 Juni, A. de Nieuwe en A. Klok; J. G. Faber en W. M. Schilling; G. H. van Maas en A. Th. van den Broek; W. van der Steen en M. de Bruijn. BEVALLEN van een zoon: 19 Juni, H. Heijm—Dekker. BEVALLEN van een dochter: 18 Juni, J. J. van der Walle—Bon; C. H. Boerrigter— Stoop; C. A. Hoedt—Stoute; R. Blom—de Ridder; 19 Juni, C. J. KuijperPaarde- kooper. OVERLEDEN: 17 Juni, F. A. Koopman, 8 j., Generaal de la Reijstraat; 18 Juni, F. J. C. Veerman, 63 j., Brederodestraat; A. Otte, 7 j., Gasthuisvest; M. J. G. Roozen, 68 j., Kam perlaan. 6) Kijk eens, zegt Machteld, en legt de foto's voor Zomers neer. Broerse kijkt mee en grinnikt. Wel, alle mensen, kucht Zomers. Hoe kom je daar aan? Voor hem ligt zijn kroost, in een aller gevaarlijkste houding, over het randje van de gracht. De blonde staartjes zweven bo ven het water en met intense inspanning op de kleine, ronde gezichten, vissen ze met een stok naar een bal. Die is goed, zo vader, zo dochters. Plagend kijkt Felix Broerse Zomers aan. Hij is dol op de tweelingen van zijn baas. Meer dan ooit betreurt hij het, dat zijn eigen huwelijk kinderloos is gebleven. Zomers springt op en loopt naar de gang. Rita!, schreeuwt hij met zijn schorre stem naar boven. Kom eens gauw. Met een voor haar dikte verrassende snelheid rent Rita naar beneden. De ogen van haar man glinsteren ondeugend, als hij haar de foto's in handen geeft. Nee!, gilt Rita. Is één nat pak niet genoeg? Hoe haal je het in je hoofd. Hoe, waar, wanneer zijn die genomen? Zomers wijst op Machteld. Jij bent al even erg, bestraft Rita. Voor een plaatje zou je ze rustig laten ver drinken. Maar haar hele gezicht straalt, want haar spruiten liggen zo zorgeloos langs de zonnige gracht en de foto is zo levendig en natuurlijk, dat ze, als vrouw van een foto graaf, die opname wel moet waarderen. In elk geval krijg ik van haar nog eens wat te zien, zegt ze, met een verwij tende blik naar haar man. Zomers heeft de tweelingen in allerlei mogelijke en on mogelijke standen „genomen", maar tot afdrukken komt hij meestal niet. Alle mensen krijgen leuke foto's, ik zit er altijd naast, voegt ze er aan toe. Dat is nu eenmaal het lot van een fo tograaf, kindlief. Wij leven van anderen. Hoor toe, hoor toe, roept Mirjam, de prachtische. De telefoon maakt een einde aan het gesprek. Voor jou, Machteld, zegt Broerse en reikt haar de hoorn over. 't Is Joke. Machteld. Jokes stem klinkt nerveus. Ik weet me geen raad. Ik moet vanavond weg en Hans is plotseling naar Groningen. Zou je op Pummeltje willen passen? Ben je vrij? Daar gaat mijn vrije avond, denkt Mach teld, maar tegelijk lokt haar een paar rus tige uren in Jokes gezellige flat wel aan. Je boft, zegt ze. Ik ben vrij. Een zucht van verlichting aan de an dere kant. Kom dan eten, inviteert Joke. Nee, dat gaat niet. Ik heb een af spraak. Om een uur of zeven, half acht, is dat goed? Ja, graag. Je bent een engel. Machteld legt de hoorn op de haak. Dat gaat maar uit, plaagt Broerse. Jawel, oppassen bij mijn zuster, ant woordt Machteld laconiek. Ze kijkt Zomers aan. Is er nog iets te doen? Neen, mijn dochter. Van dit ogenblik af ben je vrij. De plechtige toon kost Zomers een hoestbui. Ach, arme ziel. Je hebt het wel hard. Rita timmert met kracht op zijn rug. Glimlachend loopt Machteld over de gracht. Zo genoeglijk als die twee met elkaar omgaan. Anders dan thuis en ook anders dan Joke en Hans. Die zijn een be jaard echtpaar vergeleken bij dat dolle stel. Handig ontwijkt ze de fietsers; de gracht is drukker dan ooit, nu de werkdag teneinde is. In hotel Américain komt haar het stem- mengeroes tegemoet. Het borreluurtje is in volle gang en de leestafel is in een dikke blauwe walm gehuld. Zoekend glijden Machtelds ogen langs de tafeltjes. Juffrouw Wisse? De lange, slanke medereiziger is opge staan van zijn plaats bij het raam. Dat is mooi op tijd. Zeldzaam voor een vrouw. Foei!, zegt Machteld. U mag niet ge neraliseren. Intussen peinst ze zich suf op zijn naam. 't Is een zwak van haar, dat ze nimmer namen kan onthouden. Hij heeft zich toch voorgesteld. Wat zal het zijn?, vraagt hy, als de ober het tafeltje nadert. Graag een kopje thee, zegt Machteld. Met een gewoontegebaar strijkt ze de krul len van haar voorhoofd. Ze kijkt de ober na, die handig zijn blad met lege koppen door de zaal manoeuvreert. Gezellig is het hier met al die druk pratende mensen. In haar eentje zou ze er nooit toe komen, in een café te gaan zitten. En?, informeert de vreemdeling, nadat hij haar van een sigaret heeft voorzien. Is de foto gelukt? O ja, gelukkig wel. Dank zij uw hulp. Genietend blaast zij de rook uit. Zullen wij dat plechtige „u" er af la ten?, stelt hij voor. Wij zijn nu al zulke goeie kennissen. Mijn voornaam is Carl. Gelukkig, denkt Machteld, dat is ten minste een houvast. Het is toch te gek, dat je met iemand uit bent, zonder zijn naam te weten. Ze noemt de hare. Machteld, herhaalt de ander, lang zaam de naam uitsprekend. Een echte, Hollandse naam, niet? Overigens zie je er allesbehalve Hollands uit, met dat zigeu- nerhaar. Ja, hoe ik daar aan kom? Machteld lacht. Mijn vader is een rechtgeaarde Zeeuw en zijn haar is zo steil als het riet langs de sloot. Je spreekt poëtische taal. En je moe der? Moeder is een Zweedse en van haar blonde pruik zijn mijn haren evenmin af komstig. Hè, dat is toevallig. De donkere ogen van de man tegenover haar zien haar scherp aan. Dus een landgenote van mij. Ach, ik dacht wel, dat je een buiten lander was. Machteld raakt op vertrouwelijke voet met hem. En mijn naam dan, Anderson?, vraagt hij. Och, dat zegt niets. Anderson is een charmant gastheer. Hij ziet toe, dat ze de lekkernijen niet onaan geroerd laat en praat genoeglijk over zijn reizen in het buitenland. Hij vraagt naar haar werk en haar ouders. En Machteld vertelt van haar jeugdjaren op het eiland, van de tochten met de motor, boot en haar boevenstreken in de duinen. Ben je nooit in Zweden geweest? Nee, een gebrek aan mijn opvoeding, Maar moeders ouders zijn dood; broers en zusters heeft ze niet. Bovendien is ze zo ver-Hollandst en vastgeroest in Middel burg, dat ze practisch niet van het eiland af wil. Als de toren van de koepelkerk zeven slagen laat horen, springt ze verschrikt op. Hemel, al zo laat! Ik heb nog wel beloofd vroeg te komen. Ik moet oppassen vanavond, legt ze uit. Ik heb de wagen voor staan. Je vindt het toch wel goed, dat ik je even weg breng? Machteld accepteert maar al te graag. Ze is niet verwend in haar leven en geniet al deze faciliteiten met volle teugen. Maar moet je dan niet eten?, vraagt hij bezorgd. Oh, Joke zal wel wat hebben. Ze hebben bovendien zo veel gesnoept, dat ze helemaal geen trek heeft. Mag ik je eens opbellen?, verzoekt hij, als ze voor de deur van Joke's flat afscheid nemen. Over twee weken ben ik weer in Amsterdam. O, jawel, zegt Machteld genadig. Maar ik heb niet veel tijd. Hij verbijt een glimlach. Ze heeft flair, is allerminst verlegen, maar erg toeschiete lijk evenmin. Tot ziens dan, zegt hij, en geeft haar een hand. Joke wacht haar op met hoed en mantel in de hand. In de flat is het een onbe schrijfelijke herrie. Met een bons trekt Joke de keukendeur dicht. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6