N.S. willen verhoogde baan nog vóór 3 October klaarhebben HELDEN VAN 1951: Financiële tegenslag van f 150.000 door verzakking Sakina moet Derby kunnen winnen Brandmeester stichtte brand Examens Hoofdstukken uit een boeiende roman van opofferende moed Engeland passeerde totaal van India Dapperheid is niet uitgestorven De spoorwegwerken in Leiden Paardensport Britoly en Chiberta zijn echter lang niet kansloos Loonbelasting op de werkloosheiduitkering Speeltuin Oosterkwartier Technische ambtenaren officiéél ontvangen Scheepvaart Sport in 't kort A utomobilisme Fagioli overleden Cricket ZATERDAG 21 JUNI 19 52 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De treinreiziger, die uit de richting Am sterdam of Rotterdam het station Leiden nadert en de blik naar buiten richt, kan zien dat er al flink schot begint te komen in de Leidse spoorwegwerken. Op enkele plaatsen na is de verhoogde baan „dicht"; de diverse kunstwerken, waaronder de via ducten, vorderen ziender-ogen en er komt tekening in de situatie bij het tweede en derde perron, waar reeds een wachtkamer met een kleine restauratie is opgetrokken. Bijna 3',2 jaar (op 8 Januari 1949 werden deze werken ingeleid met het dempen van de spoorhaven) is men reeds bezig met de uitvoering van dit millioenenplan. Het zal nogtot medio 1954 duren voordat alles ge reed is. Ondanks de goede vooruitgang hebben de Nederlandse Spoorwegen in de omgeving van het gecombineerde viaduct aan de Haarlemmertrekvaart een grote tegenslag moeten incasseren. Op deze plaats „leeft" de bodem, hetgeen tot gevolg heeft gehad, dat zich ernstige verzakkingen hebben voorgedaan. Verzakkingen, die de verhoog de baan ruim een halve meter omlaag brachten, een bouwkeet op haar grond vesten deden trillen en een twee meter brede sloot op een bepaald gedeelte dicht geschoven hebben. De Nederlandse Spoorwegen, die nog al tijd vasthouden aan het doel: vóór 3 Oc tober op de verhoogde baan, zetten thans alles op alles om de gevolgen van deze tegenslag te overwinnen. Men denkt aan deze verzakkingen paal en perk te kunnen stellen door het aan brengen van een „ontlastingsvloer", die zowel aan het Noordelijk als aan het Zui delijk deel van dit viaduct moet worden aangebracht. In totaal zullen hiervoor ongeveer 130 palen extra geheid moeten v/orden. De voorbereidende werkzaam heden hiertoe worden reeds getroffen. De verzakking betekent een financiële tegenvaller van ongeveer f 150.000.en met de werkzaamheden tot opheffing van dit euvel zulen ongeveer twee maanden gemoeid zijn. Hulpviaduct zal verdwijnen. Nu het tijdelijk hulpviaduct aan de Rijns- burgerweg zijn voltooiing nadert en het verkeer hier reeds onderdoor gaat, vragen velen zich af of dit nood-viaduct straks weer zal worden afgebroken. De spoorweg directie heeft dienaangaande verklaard, dat het in de bedoeling ligt om dit viaduct straks „in de verhoogde baan te doen ver dwijnen". Tot medio 1954 zal het echter als hulpviaduct dienst blijven doen. Na die tijd wordt het volgestort. Voor de 24e maal in de geschiedenis van de rensport wordt Zondag de Nederlandse Derby verreden en het is geen overdrijving te constateren, dat nog nimmer in de geschie denis dit zo fel begeerde nummer zo open is als dit jadr. Zowel stal Frowein .(La Ca- rioca, Chiberta), het entrainernent G. Riem (Cléone en Sakina) en het entrainernent Delbrassinne met Boekanier en Britoly heb ben in deze 6 paarden even zovele kanspaar den, waarbij eveneens nog genoemd mag worden het verrassende element Willy II. Resumerende is Chiberta te verkiezen boven La Carioca, Sakina boven Cléone, daar. deze moeilijkheden met de afstand zal hebben, ter wijl Boekanier en Britoly gezien de laatste verrichtingen elkaar weinig ontlopen, hoewel onze voorkeur uitgaat naar Britoly. Jammer was. dat Sakina enige weken ge leden in de Dianaprijs tegen Chiberta ver stek liet gaan door een andere ren te ver kiezen, welke zij echter met overmacht won. Daar haar gemiddelde tijd beter was dan die van Chiberta op die dag moet Sakina mits in vorm stal Frowein kunnen klop pen en mede gezien haar fraaie exterieur en ..racing like"-type wordt Sakina van Graaf Van Bylandt als de Derby-winnaar J952 ver wacht. gevolgd door Britoly en Chiberta. In de 2800 mter lange Tostoprijs heeft Noordwester door het wegblijven van de Belgische paarden geen al te moeilijke taak om te winnen, temeer daar de overige paar den, waarvan Brandal en Phikita worden verkozen, hun capaciteiten over deze afstand nog moeten tonen. Voorts verschijnen de 2-jarigen in de baan, waarvan het merendeel; zijn debuut maakt. Hierbij is onder andere Truus, van wie enorme goede geruchten gaan en die in de training aparte kwaliteiten toont,, doch daar een prognostieker voorzichtig moet zijn, wordt de merrie wel aanbevolen, doch onder het nodige voorbehoud, vooral omdat Pistache reeds op een uitmuntende verrich ting kan terugzien. Bij de dravers is het belangrijkste num mer de Grote Kunstprijs van Duindigt, waar in de Duitse crack Stiiermann r.og eens wordt geprobeerd over 2500 meter, ondanks het feit dat hij over deze afstand reeds 2 maal een nederlaag heeft moeten incasseren. De aanhouder wint zal Geersen zeggen, doch indien hij Notekraker S prefereert zal hij ook met dit buitengewone product onze fok kerij winnen. De altijd aanwezige Kalida en Norton Williams zullen het de grote man niet gemakkelijk maken. Omessa, die langzamerhand als de eeuwige tweede kan worden beschouwd, zal indien er door de uitslagen van Zaterdag enige afstandsverschuivingen plaats zullen hebben en dit is wel te verwachten, een uitstekende kans maken. Is dit niet het geval, dan gaat wederom de voorkeur uit naar Prof Heny en Peter Pech. In de Tableau des Coursesprijs zal Kapi tein Bascom, die vorig jaar het seizoen af sloot met 5 achtereenvolgende overwinnin gen, in de vorm van 1951 niet te kloppen zijn. ondanks het feit dat Geersen Oid Gold en Menno Dynamic tot zijn beschikking heeft, Prinses Zora en Oviedo A zijn de outsiders. De Academiëprijs is de laatste proef voor de Sweepstakes, welke volgende week te Hilversum worden geslopen. De beste 3- jarigen verschijnen aan de start, waaronder de nog niet geklopte Quinius Harvester. Hoewel de hengst zijn zegepralen steeds met groot gemak behaalde, zal hij o.i. in dit num mer zijn meerdere moeten erkennen in Quite Heny. Met Queen Bess, Quick Hollan- dia G en Querie Hanover genoemd duo de Academieprijs tot één van de spannendste nummers van deze dag maken. Het rijk gevarieerde en interessante pro gramma wordt besloten met de Museum- prijs, waarin Peter Spencer indien toe vertrouwd aan H. C. ten Hagen de over winning zal kunnen boeken, vóór Nerva, Persimmon en Peterhof. Het is niet het voornemen van de N.S. om de eerste rit op de verhoogde baan ofschoon voor Leiden uiterst belangrijk met festiviteiten gepaard te doen gaan. Pas bij de oplevering van het gehele werk in medio 1954 zal er waarschijnlijk feest gevierd worden. De 49-jarige brandmeester van een blus- eenheid van de Rotterdamse vrijwillige brandweer is voor de officier van Justitie geleid, omdat hij ervan verdacht wordt Donderdagavond brand te hebben gesticht in een tuinhuisje van een kweker. In het huisje waren grasmaaimachines, schoppen en ladders opgeslagen. Donderdagavond had een agent van po litie de brandmeester en diens zoon bij het tuinhuisje gezien. De brandmeester zei toen een brandlucht te hebben waargeno men, maar zijn controle had niets opge leverd. Men ging uiteen, maar toen de po litieman nog eens omkeek, stond het huisje in brand. De politie vermoedde, dat er van brand stichting sprake was. De brandmeester werd aangehouden en legde een bekente nis af. Hij kon echter geen motief voor zijn daad opgeven. Bij beschikking van de minister van Fi nanciën is voorgeschrevendat de wacht geld- en werkloosheidsuitkeringen met in gang van 1 Juli aan loonbelasting zullen zijn onderworpen. Vandaag organiseert de Speeltuinver eniging „Het Oosterkwartier" een feest in de tuin ter gelegenheid van de Vader Klarendag. De jongens en meisjes zullen elkaar om mooie prijzen bekampen in diverse spelen. Morgen zullen de onderafdelingen Volks dans, Korfbal, Trommelkorps en Jeugd- fanfare hun beste beentje voorzetten. Van 3 tot 5 uur zullen er dan volksdan sen worden gegeven. Het trommelcorps zal zich laten horen en de jeugd van de Bas ketbalvereniging „Het Oosterkwartier" zal een wedstrijd spelen. Des avonds van 7 tot 9.30 uur is er een korfbal wedstrijd adspirantende Jeugd- fanfare zal de nummers, waarmee zij in het Concertgebouw een groot succes gehad hebben, ten gehore brengen. De dag wordt besloten met een basket bal wedstrijd I.J.V. I tegen Oosterkwartier I. Vanmorgen zijn de afgevaardigden van het congres van de Bona van Middelbare en Hogere Technische ambtenaren in over- heids- en semi-overheidsdienst, dat giste ren begonnen is en vanmiddag in Dreefzicht wordt voortgezet, officiëel ontvangen door het gemeentebestuur. De heer D. J. A. Ge luk heeft de gasten als loco-burgemeester welkom geheten. Hij merkte op, dat in deze bijeenkomst niet betoogd behoeft te wor den van welk een grote betekenis de tech niek is. Allen weten ook hoe zij in de afgelopen honderd jaar ontwikkeld is. De ontwikkeling gaat nog steeds voort. Het is voor de overheid en de bedrijven een pret tige gedachte te weten, dat er ambtenaren zijn die met belangstelling de ontwikkeling der techniek gade slaan en er gebruik van maken. Dat is na de oorlog ook gebleken. Sr was veel verwoest en een achterstand ontstaan in vele bedrijven. Hard is er ge werkt aan de wederopbouw van ons land. De heer Geluk sprak er zijn vreugde over uit, dat Haarlem gekozen was voor het houden van het congres en wenste de af deling Kennemerland geluk met het tien jarig bestaan. Ook besprak hij het feit, dat de bond toegelaten is tot het Georganiseerd overleg. Met de plaatselijke overheid moet nog overleg worden gepleegd. Tenslotte sprak de heer Geluk de beste wensen uit voor de verdere ontwikkeling van de bond. De heer H. L. Engberts te Dep Haag, bondsvoorzitter sprak woorden van dank voor de ontvangst. „Grün 1st die Heide". (Li do). Groen is de heide in het welbekende lied, dat men in deze Duitse film een paar keer voor treffelijk hoort zingen, maar in de film is zij prachtig paars-bruin, dank zij een nieuw kleurenproccdé, dat de Duitsers hebben toegepast. De heide en de bossen vormen liet natuurlijke décor voor het soms span nende, soms vrolijke verhaal, dat in de oorspronkelijke versie ook de tragiek be licht van de na de oorlog van huis en haard verdreven Duitsers. In de hier te lande vertoonde copie treedt dit accent na enkele coupures nauwelijks op de voorgrond. De hoofdfiguren in het typisch Duitse verhaal zijn een ex-landgoedeigenaar, wiens hartstocht voor het jagen in stro perij ontaardt, een jonge, knappe hout vester, die de stroper herkent, maar zwijgt omdat hij een liefdesromance met de dochter van de gentleman-stroper beleeft, een ongetrouwde rechter, die met uitein delijk succes een bekoorlijke circus-artiste het hoofd op hol brengt, en een dieren temmer, die tenslotte een moordenaar blijkt te zijn. Het oog van de vrij sta tische kleurencamera vond terwille van de sfeer, waarin zich dit alles afspeelt, voldoende stof voor een passende entou rage: een gezellige „Stammtisch", een circusvoorstelling en een flinke dosis folklore op een schuttersfeest. En als het verhaal een beetje de sentimentele kant wil opgaan, verschijnen steeds drie koste lijke vagebonden, die met hun kwinkslagen en slinkse methoden om aan de kost te komen, alles weer in het goede spoor brengen. Een gezellige film met een keur van voor- en na-oorlogse Duitse artisten: Willy Fritsch, Hans Stüwe, Josef Sieber, Oskar Sima, Maria Holt en zeer vele anderen. S. K. „De moord aan de Seine" (Luxor). De Parijse recherche krijgt steeds berichten, dat er meisjes vermist worden en telkens zijn er punten van overeenstemming in al deze verdwijningsgevallen. De zaak wordt zeer ingewikkeld en de recherche komt voor allerlei moeilijkheden te staan bij het opsporen van de vermoedelijke vrouwen rover. Zij vermoedt dat een advocaat de dader is, doch durft niet tot arrestatie over te gaan. Voor de zaak tot een goed einde wordt gebracht, kan men genieten van sen sationele politie acties en achtvervolgingen, waarbij men een indruk krijgt van de vele hulpmiddelen, waarover de speurders be schikken om een misdadiger op te sporen. Vooral de jacht op de boosdoener is bij zonder interessant. A. O. „De donderruiters" (S p a a r n e) is de geschiedenis van de eigenaar van een zendstation (Gene Autry), die pogingen in het werk stelt om door te dringen tot een onderaards rijk, waar een vredeskoningin heerst en opstandelingen trachten de macht over te nemen. Autry schaart zich aan de zijde van de opstandelingen en maakt vele avonturen mee. Hij wordt gewond en bij een poging om met een vliegtuig te ont vluchten wordt hij achterhaald doordat een luchttorpedo het vliegtuig omlaag haalt. Donderruiters vervullen bij de achtervol gingen en schietpartijen een belangrijke rol. Autry keert op zijn radio-station terug en kan zijn uitzendingen vervolgen. „De strijd om de vrijheid". (Frans Hals). Een Russische kleurenfilm over de strijd van de partisan en, die, in tegenstelling: tot de gebruikelijke proce dure, nu eens niet in een propagandistisch maar in een romantisch gewaad is gesto ken. Zij is daardoor aanzienlijk genietbaar der, al blijft ook zij niet vrij van een wat overdreven plechtigheid en een nogal naïeve neiging tot zelfverheerlijking. Neemt men daarbij nog enige technische tekortkomingen in kleur, beeld en geluid, dan zijn de bezwaren zo ongeveer opge somd. Er rest dan een aardig verhaal dat begint op een grote paardenfokkerij, waar een jonge jockey (die bestaan in de Sovjet- Unie óók) zijn hart verliest aan een bal sturige hengst. Zij sluiten vriendschap, winnen een aantal races, maar dan komt de oorlog, die aan dat plezierige leventje een eind maakt. Zij voeren dan samen liet harde partisanen-bestaan, dat eindigt wan neer de Duitsers terugtrekken. Maar niet voordat de rappe benen van het paard Boejan het leven hebben gered van een paar honderd Russische meisjes, die door de Gestapo worden meegevoerd. W. L. B. „Sensatie in San Remo". (Minerva). Een professor moet zijn huis uit als hij geen 20.000 mark bij elkaar kan brengen om de hypotheek af te lossen. Zijn kroost wil meehelpen, deze financiële moeilijk heden op te lossen: de zoon, er-n advocaat - in-de-dop, wordt babysitter, de oudste dochter, een onderwijzeres, neemt een baantje, aan als zangeres in een nachtclub, waar haar zusje garderobemeisje wordt. Dat gebeurt alles buiten pa en ma om en geeft natuurlijk aanleiding tot allerlei com plicaties, vooral als de nachtclub-zangeres door een beroemde componist en leider van een dansorkest wordt „ontdekt", waarbij ook Amor een hartig woordje meespreekt. Hoe alle knopen tenslotte ontward worden vertellen wij u niet, want dan zou de aar digheid van dit verhaal vol verrassingen eraf zijn. Verrassend zijn ook de prachtige revue- scènes-in-kleuren, waarin Marika Rökk laat zien dat zij het dansen nog geenszins is verleerd. En de jongelui kunnen hun hart ophalen aan fascinerende jazzmuziek van een negerband, van het dansorkest van de Noi'd West Deutsche Rundfunk en van het Mexicaanse orkest van Juan Llassos. Prominente Duitse filmacteurs en actrices' als Ewald Balser, Harold Paulsen, Dorit Kreisler en anderen spelen mee in deze film, die oog en oor het volle pond geeft. S. K. „De blauwe sluier" (P a 1 a c e) Jane Wyman, die onder meer door de film „Johnny Belinda" van zich heeft doen spreken is een uitgelezen typering in dit simpele verhaal van Norman Corwin, dat het leven van een kinderverzorgster uit beeldt. De vrouw, die dit beroep heeft gekozen tracht hierin iets terug te vinden van het, geluk, dat haar eens beschoren was, vóórdat zij haar man en haar kind verloor. Dat geluk is voor haar de zorg voor kinderen, waarin ze zichzelf volko men vergeet. Zij komt in verschillende ge zinnen, die om allerlei oorzaken min of meer ontredderd zijn, en neemt er zonder daar naar te streven geheel de plaats van'^moie Kerk 21 v R^dam te Sydney. Gordnas, 20 van Rotterdam, de moeder in. Tenslotte overmeestert haar Aardijk, 19 v. Tamp'a te Houston. Aagtëdijk, 19 van Santos. Alpherat, pass. 19 Cp. Race. Amstelvaart, 19 monding St. Laurens. Aldegonda, 19 van Pladju naar Haiphong. Alioth. 19 v R'dam te Buenos Aires. Almdijk, 20'v. Vera Cruz te Coatza Coalcos. Aalsdijk, 19 350 m. W. Scilly's n. Antw. Alehtba, 19 60 m. O.NO. Ab rol hos. Ala mak, 20 v. R'dam te Antwerpen. Alderamin, 19 370 m. Z.ZO. Sable eil. Aimkerk, 19 460 m. O. ten Z. Socotra. Alphard. 19 600 m. N.NO. St. Paulsrock. Amsteldiep, 19 480 m. W.NW. Flores. Anrnenkerk, 19 270 m. NW. Chagos Arch. Averdijk, 19 800 m. ZW. Flores. Agamemnon, 20 v. Ciudad Trujillo te A'dam. Aigenlb, 20 v. Rio Grande 21 te Pto Alegre verw. Amstelland, 20 v. Rio de Janeiro n. Victoria. Amstelpark, 21 v. R'dam te Baltimore. A ms tel stad, 20 v. Tj. Priok n. Belawan. Arkeldijk. 20 te Antwerpen. Arund'o, pass. Scilly's. Aldabl, 21 Babia verwacht. Athena, 20 Buenos Aires verwacht. Alnati, 20 v. R'dam naar Buenos Aires. Alkaid, 21 van Paranagua te Santos. Alphacca, 21 ten ar.ker Westkust Trinidad. Aalsum, 22 4 u. v. Bunbury te R'dam verw. Arnpenan, pass. 20 21 u. Ouessant. Baam, 20 te Curagao. Bintang, 16 te Los Angeles. Blommersdijk, 20 v. New York te Rotterdam. Britsum, 19 van Viaardingen te Rotterdam. Bacchus, 19 v. Paramaribo n. Mobile. Bali, pass. 19 Brothers. Bandjermasin, 20 te Tinombo. Bantam, 19 v. Londen naar R'dam. Barumun, 19 van Soerabaja n. Makassar. Baud, 19 v. Tj. Priok n. Semarang. Billiton, 20 van Durban. Bennokom, 20 te Callao. Coryda, 19 v. Bahrein n. Melbourne. Caltex Utrecht, 19 v. Rotterdam n. Sidon. Caltex Delft, pass. 19 Galeta eil. Caltex Nederland, pass. 19 Kp. Vilano. Caltex Pernis, 19 120 m. O.ZO. Kreta. Caltex Rupat, 19 14 m. NO. Cp de La Hague. Caltex The Hague, 19 45 m. O.ZO. Kp. St. Vlncen.t Camphuys, 19 te Sorong. Castor, pass. 19 Westpunt Jamaica. Cistula, 19 bij Rasfartak. Cottica, 19 1150 m. NO. Barbados. Celebes, 21 te Djibouti. Ceram, 21 Colombo verwacht. Corilla, 23 v. Miri te Yokohama Verwacht. Calüisto, 21 v. R'dam naar Swansea. Cronemburgih, 18 v. XJmuiden te Bolbao. Duivendijk, 19 van Tacoma. Duivendrecht, 20 v. New York te Philadelphia Danae, 18 v. A'msterdam te Genua. Delfshaven, 19 180 m. Z.ZW. Rio Grande. Donged k, 91 900 m. ZW. en W. Flores. Delft, 20 v. Antofagasta n. Caldera. Drente, 20 v. Genua naar Port Said. Ena, pass. 19 Westpunt Sicilië. Esso Den Haag, 19 450 m. W. ten N. Finisterre. Eos, 19 bij Pan teil aria n. Pa tras. Elmina, 20 te Freetown. Engigano, 21 te Genua. Friesland (SSM), 19 v. Blyth naar Londen. Friesland (KRL). 20 v. Port Said n. Londen. Garoet, 20 te Miami. Gaasterkerk, 21 te Aden. Gadila, 20 v. Suez te Singapore. Gooiland. 19 v. Bahia n. Rio de Janeiro. Groote Beer, 20 260 m. W. Lands End. Aan het 1ste Christelijk Lyceum te Haarlem zijn geslaagd voor het. eindexamen HBS-B de dames J. N. en L. H. Bastiaans, Overveen, M. E. F. Binsebrgen, Haarlem, N. van der Bijl, Bloemendaal en H. J. Delfos, Heemstede, voorts W. J. Aberson, J. H. Cree- mers, P. F. van der Goot, J. de Jong, J. J. F. Reitsma, S. Vuyk, allen te Haarlem, W. J. Kinders te Heemstede, J. Schneider en H. Schotanus te Bennebroek, H. van de Boei en J. C. Haakman te Hillegom, A. Hagedoorn te Amsterdam, K. Jansen, Nieuw Vennep, W. J. Petersen, Overveen, W. H. Suringar, Aerdenhout en J. H. Vermaas, Zandvoort. de illusie, dat zij een jongetje over wie zij zich ontfermde, toen het reeds als zui geling door de ouders werd verlaten, haar zoontje kan noemen, omdat zij meent dat geen van de oudei-s meer zal komen op dagen. Wanneer dit -na vele jaren toch ge beurt zij is inmiddels een grijs oudje geworden probeert zij het kind te ont voeren, tengevolge waarvan zij wegens „kidnapping" wordt gedagvaard. Het eind van de film, waarvan de scènes nu en dan net iets te emotioneel zijn maar waarin ver scheidene uitstekend weergegeven karak ters de aandacht verdienen, is aardig ge vonden: de oude vrouw ontmoet één van haar vroegere pupillen, en toont hem een serie foto's van alle kinderen, die zij moe derlijk de levensweg op hielp. Dit stelt hem in staat om voor haar een soort réunie van haar vroegere „oogappels" te organiseren, die nu op hun beurt het oudje met de meest toegewijde zorgen gaan omringen. H. B. „Een Amerikaan in Parijs" (Rem brandt) en „Kinderogen" (City) wor den ook deze week vertoond. STEDENTOURNOOI SOFTBALL. Voor het eerst wordt een stedentournooi softball gehouden en wel op Zondag 29 Juni om elf uur in Den Haag. Ploeeen uit Amsterdam, Den Haag, Haarlem en Utrecht nemen deel. HARLEM GLOBETROTTERS—NEW YORK CELTICS 36—29. Te Rotterdam werd een basketballwedstrijd gespeeld tussen Harlem Globetrotters en de New York Celtics. De Harlem Globetrotters wonnen met 36 te gen 29. DAMKAMPIOENSCHAP VAN NEDER LAND. In het Domhötel te Utrecht werd een aanvang gemaakt met de beslissings- kgmp om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland. De eerste partij, tussen W. Roozenburg en ir. G. E. van Dijk eindigde na 59 zetten in remise. Hoogkerk, 19 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Hercules, 19 van Lissabon n. Gibraltar. Hecuba, 20 v. Paramaribo te Georgetown. Haarlem, 20 v. Hamburg te Antwerpen. Hector, 19 in Zee van Marmora. Hersilia, pass. 19 Startpoint n. Fort de France. Ino, 16 v. San Juan n. St. Martin. Indrapoera, 20 v. Cheribon n. Semarang. Ittersum, 20 v. Montreal te Nordenham. Jagersfontein. 19 v. A'dam n. Hamburg. Java, 20 te Belawan. Jupiter, 19 v. Calamata n. Alexandrië. Japara (KPM), pass. 19 A nam ba eil. Japara (KRL), 21 v. Tj. Priok te New York verwacht. Joh. v. OldenbarneveM, 21 220 m. zo. Cairns. Kieldrecht, 19 te Alexandrië. Klipfontein, 19 v. Kaapstad n. Teneriffe. Kota Inten, 20 te Singapore. Këdoe, 19 80 m. z. Tjilatjap. Karossa, 20 v. Singapore te Penang. Kota Agoeng, 20 v, Tj. Priok te Kidjang. Kota Gede, 19 430 m. ZO. Dondrahead. Langkoeas. 20 v. Tj. Pandan te Tj. Priok. Lemsterkerk, 19 v. Chittagong n. Bombay. Lindekerk, 19 van Aden n. Bahrein. Leerdam, 19 510 m.. N.NO. Flores. Leersum, 19 625 m. Z.ZO. Cp. Race. Leuvekerk, 19 nog te Damman. Lombok. 19 280 m. O. ten N. Fernando Noronha Laagkevk. 20 van Madras. Leopoldskerk. 20 te Port Said- Loppersum, 21 v. R'dam te Bagno Li verw. Litige, 20 van Lulea naaf Veitsiluoto. Lutterkerk, 21 v. Port Said n. Cyprus. Lissekerk, 21 van Londen ie Rotterdam. Maasland, pass. 19 S'. Paulsrock. Malea, 19 van Port Said. Markeio, 19 van Huil naar Sevilla. Meerkerk. 20 v. Bombay te Karachi verwacht Merwede, pass. 19 Key West. Mapia. 19 van Makassar naar Amsterdam. Marken. 18 van Semarang te Soerabaja. Meliskerk, 20 van Antwerpen te Rotterdam. Muiderkerk, 19 v. Lorenzo Marques te Beira. Macuba, 19 van Rotterdam naar Gothenburg Maas. 19 470 m. N.NO. Flores n. Antw. Madoera, 19 75 m. N. Dern-a. Me'tula, 19 Timor. Molenkerk, 19 15 m. O. Guernsey. Myonia, 19 410 m. W. Sabang. Macuba. 20 v. Kohsichang n. Singapore. Modjokerto, 21 van R'dam te Balikpapan. Murena, 21 v. Fao te R'dam verwacht. Nieuw Amsterdam, pass. 19 Scilly's. Nieuw Holland, pass. 19 Str. Banka. Nigerstroom, 20 v. Abidjan n. Cp. Palmas. Nestor, 21 Paramaribo verwacht. Noordwijk, 22 v. Casablanca voor IJmuiden verwacht. Oberon, 19 v. New York n. Curagao. Orhala, 17 v. Tarakan naar Cebu. Ophir. 20 v. Btlawan te Singapore. Orestes, 19 530 m. W. ten N. Finisterre. Oranjestad, 19 540 m. W.ZW. Madeira. Oranjefontein, 22 Kaapstad verwacht. Papendrecht, 19 v. Port Said. Paula, 20 v. Haiphong te Pladju. Polyphemus, 19 van Port Said. Parkhaven, 19 230 m. Z.ZO. Madeira. Phrontis, 19 420 m. ZO. ten O. Dondrahead. Perna, 14 te Pulu Sambu. Prins Maurits, 20 370 m. O. ten N. Cp. Race. Poseidon, 21 van A'dam te Maracaïbo. Prins Alexander, pass. 20 Op. Race. Prins Willem v. Oranje, pass. 20 Fatherpoint. Prins Willem TI, 20 v. Montreal n. R'dam. Prins Joh. Willem Friso, 20 v. Antwerpen. Roebiah, 20 van New York ie Galveston. Rempang, 19 v. Tj. Priok n. Pulubukom. Riouw, 19 ten anker rede Bahrein. Rijntkerk, 19 v. Khorramshar te Basrah. Radja, 19 v. ProboTinggo n. Soerabaja. Rocpat, 19 v. Sungeigerong te Pladju. Rodas, 19 400 m. NW. Curagao Rijndam, 19 540 m. O. ten N. Cp. Race. Raki, pass. 20 Lands End. Rossum, 24 v. IJmuiden te R'dam. Rotti, 20 v. Aden naar Suez. Rolula, 21 v. R'dam te Philadelphia verwacht. Stad Alkmaar, 19 23 u. v. Kirkenaes n. R'dam Schie, 19 te Nemours. Straat Makassar, 19 v. Kaapstad n. Buenos Aires. Schiedijk, 20 v. d. Bermuda n. Le Havre. Sommelsdijk, pass. 19 Miami n. Antw. Stad Leiden, pass. 19 Cp. Ray. Straat Banka, 20 te Cristobal. Samarinda, 19 Str. Malakka vtrw. Sarangan, 19 290 m. O. Madras n. Cochin. Scherpendreeht, pass. 19 Kp, Frio. Sigli, 19 v. Palembang n. Tjilatjap. Singkep, pass. 19 Kp. Bon. Sliedrecht, pass. 19 Den Helder. Sloterdijk, pass. 19 Brothers n. Belawan. Soestdijk, 19 170 m. ZO. Port Soedan n. Suez. Stad Viaardingen, 19 580 m. O.NO. Cp. Race. Stanvac Benakat, 19 v. Sungeigerong te Port Swettenham. Suneta, 19 180 m. ZW. Flores. Saiatiga, 21 te Soerabaja. Sibajak, 20 590 m. NO. ten N. Flores. Salawati, 20 .v New Orleans n. New York. Slamat, 17 te Belawan. Stad Maastricht, 20 van R'dam n. Savona. Stad Breda, verm. 23 v. New Orleans n. R'dam of Amsterdam. Stad Arnhem, 20' v. Casablanca n. R'dam. Stad Dordrecht, 20 v. R'dam te Valencia. Stad Haarlem, 20 v. Lulea n. Emden. Stad Schiedam, 22 v. Viaardingen te Narvik verwacht. Tero, 19 17 u. v. Montevideo te Santos. Tawali, 20 te Padang. Tomini, 20 v. Kidjang te Makassar. Tomori, 20 te Tj. Priok. Tankhaven 1, 19 v. Saigon te Sungeigerong. Taria, 18 v. Singapore te Miri Teucer, pass. 19 Tunis. Telamon, 19 v. Aruba n. La Guaira. Themisto, 19 430 m. W. ten Z. Fastnet. Tjibodas, 19 ten N. van Billiton. Tjikampek, 19 v. Balikpapan n. Singapore. Tjimenteng, 19 ten n. Gr. Natuna eil. Tjipanas, 19 260 m. Z.ZW Cp. Padaran. Tjitjalengka, 19 230 m. O. ten N. Diegogarcia. Teucer, pass. 20 Malta. Ternate, 23 Singapore verwacht. Trompenberg, 21 van Mobile n Savanna. Talisse, vertr. 21 v. Soerabaja n. Balikpapan. Tibia, vertr. 21 v. Bremen n. Buenos Aires via V'liissingen. Utrecht, 19 te Castanas. Veendam, 23 6 u. Southampton verwacht. Wieldrecht, pass. 19 Torrestraat. Winsum, 19 100 m. W. ten Z. Kp. de Gata. Waiwerang, 19 in Str. Madoera. Willem Ruys, 21 3.30 u. v. R'dam te Tj. Priok. IJsel, 20 v. Port au Prince tt R'dam. Zaan, 24 v. Yxpiia te Delfzijl verwacht. Zeeland, 19 van Huil te Aniwerpen. Zeeland (KRL), 21 te Singapore Zuiderkruis, 22 ca. 21 u. R'dam verwacht Schepen met passagiers, emigrerenden en repatx-iërenden. A Ida bi, 21 Bahia verwacht. Aihena, 20 v. R'dam te Buenos Aires verwacht. Alnati, 20 van Rotterdam n. Buenos Aires. Bonaire, 20 v. Madeira n. Barbados. Boskoop, verm. 20 van Curagao. Cottica, 1 Juli Plymouth verwacht. Fairsea, 28 Port Said verwacht. Groote Beer, 26 v. R'dam te Halifax verwacht. Indrapoera, 20 v. Cheribon n. Semarang. Joh. v. Oldenbainevelt. 30 v. Sydney te Soera baja verwacht. Nieuw Amsterdam, 25 v. Rotterdam te New York verwacht. Noordam, vertr. 21 ca. 14 u. v. Rotterdam naar New York. Oranje, vertr. 2 Juli v. A'dam n. Tj. Priok. Oranjestad, 27 La Guaira verwacht. Rijndam, 22 Halifax en 24 New York verw. Sibajak, 29 Willemstad verwacht. Somersetshire, 6 Juli v. Sydney te Soerabaja verwacht. Veendam, 23 6 u. te Southampton, 23 te Le Havre en 24 Rotterdam verwacht Waterman, vertr. 24 v. R'dam' naar Halifax. Westerdam, vertr. 21 ca. 12 u. v. New York n. Rotterdam. Willem Ruys, 21 van R'dam te Tj. Priok verw. Willemstad. 27 Madeira verwacht. Zuiderkruis. 22 v. Tj. Priok te R'dam verwacht 23 3 u. ontscheping. De Italiaanse coureur Luigi Fagioli is over leden in het hospitaal van Monaco waar hij verpleegd werd na zijn ongeluk tijdens de training voor de Grote Prijs van Monaco. Hij is 53 jaar geworden. Het Engelse cricketelftal passeerde Vrijdag het totaal van 235 runs van India op de twee de dag van de tweede testmatch. Toen de stumps werden opgeborgen had Engeland 292 runs gescord voor 5 wickets. Aanvoerder Len Hutton scoorde 150 runs. Dat was zijn eerste century tegen India en zijn vijftiende in testmatches. Het begon nogal langzaam met het batten van Hutton en Reg Simpson. Toen Simpson voor 53 gebowld werd kreeg Hutton gezel schap van Peter May, de jeugdige batsman van Cambridge. Dit paar vestigde een record tegen India met een stand voor het tweede wicket van 158 runs. Toen werd Hutton ge vangen door Hazarc. Hutton was vijf uur en een kwartier aan bat geweest en liet 20 vieren 'noteren. May scoorde 74 runs, Denis Compton 6 en Allan Watkins verdween zon der een run te hebben gemaakt. Het resul taat luidt: Eerste innings: India 235 runs. Engeland eerste innings Hutton c. Mantri b. Hazare 150 runs. R. Simpson b. Mankad 53, P. May c. Mantri b. Mankad 74, Denis Compton l.b.w. b. Hazare 6, T. Graveney not out 8, A. Wat kins b. Mankad 0, extra's 1. Totaal voor vijf wickets 292. De wickets vielen op 106, 264, 272, 292, 292. Vanmiddag om halfeen was de stand 356 runs voor 6 wickets in de eerste innings van Engeland. Een jaarverslag pleegt in het algemeen geen spannende lectuur te zijn, behalve wellicht voor degenen, die bij de rapporterende instantie ten nauwste zijn betrokken. Het jaarverslag van het Carnegie-Hel- denfondS echter vormt voor een groot deel boeiende en imposante leesstofomdat men er i?i simpele bewoordingen verteld de ware heldenverhalen der hedendaagse samenleving in aantreft, voorzover die ter kennis kwamen van het fonds en door deze instelling werden gehonoreerd met de gebruikelijke onderscheidingen. De heldenmoed blijkt ook in de moderne maatschappij nog welig te bloeien. De op offerende dapperheid van velen, mannen, vrouwen, ouden van dagen zelfs, geeft een schitterend blijk van de goede kern der mensen, zoals die ook in onze, vaak zo grauw, vlak en materialistisch gewaande samenleving is bewaard. Hieronder volgt een bescheiden greep uit het jaarverslag van 1951. Een greep, die een eresaluut bedoelt te zijn aan allen, die in dat jaar hun mensenliefde stelden boven eigenbelang. J. Hoefgeest, oud 41 jaar, groen- Linnemann begaf zich daarop tehandelaar te Zandvoort, bracht opnieuw te water. De blindenstok op 24 Mei 1951 te Aerdenhout, van de geredde dreef namelijk in de gemeente Bloemendaal, ter- nog midden in de gracht. Linne- wijl zich een aantal schoolkinde- mann bracht ook die op de wal. ren op straat bevond, een hollend Wegens vergoeding van opge- paard, gespannen voor een vier- lopen schade werd hem "een wielige wagen, tot stilstand. Hij geldsbedrag uitgekeerd, probeerde het dier tot staan te brengen door zich op de rijweg Mevrouw Wed. Feline Leonoor te plaatsen en met zijn armen te AdrianWatrin, oud 43 jaren, zwaaien. Toen dat echter geen redde op 21 Maart 1951 uit het succes had sprong hij het paard water van de Crayenestervaart om de hals, en terwijl hij enkele te Heemstede een 2-jarig kind, meters werd meegesleurd, pakte dat reeds zinkende was, door on- hij de teugels. Het pleit was toen vervaard en geheel gekleed in beslecht. Het volgende ogenblik het water te springen. Reeds na was het dier tot stilstand ge- een paar forse slagen had zij het bracht. kind te pakken, dat zij daarna Hoefgeest zag zijn moedige daad aan de gelukkige moeder kon beloond met de bronzen medaille overgeven, met inscriptie. Bouman werd als beloning voor zijn besluitvaardig optreden een polshorloge met inscriptie uitge reikt. Oude dapperen Een uitzonderlijk reddmgsgeval deed zich voor in de gemeente Gorssel, waar op 30 Juli 1951 enkele padvinders zich zwem mende bevonden tussen de krib ben van de IJsel. G. W. Brugge- man, oud 85 jaar, landbouwer veerman, wonende te Gorssel, bevond zich op niet zo heel grote afstand, toen hij plotseling om hulp hoorde roepen. Hij spoedde zich zo snel zijn krachten hem dat toelieten naar de op 150 m afstand gelegen roeiboot en roei de zo vlug hij kon naar de plaats waar hij even tevoren de hoofden van twee jongens boven water had zien uitsteken, die elkaar in doodsangst vasthielden. Brugge- man roeide een meter of 80 toen hij plots iets onder water langs zijn boot zag drijven. Hij greep. en had één van de drenkelingen bij de arm te pakken. Terwijl hij deze vasthield en de last, mede doordat de drenkeling bewuste- Haar moedig gedrag kreeg red ster beloond met het ingelijste In de nacht van 21 op 22 Januari diploma. 1951 geraakte te Amsterdam een blinde man in het water langs de Een kranige redding voltrok zich O.Z. Voorburgwal. op 5 October 1951 te Viaardingen, B. J. Linnemann, oud 22 jaar, waar een jongen van 6 jaar van van beroep bouwvakarbeider, in de 2 meter hoge walkant in het zijn slaapkamer het hulpgeroep water van de Oude Haven tui- van de drenkeling horende, begaf melde. Juist passeerde het motor- zich aanstonds naar de water- vaartuig „Jan" uit Dordrecht, kant waar hij de drenkeling be- met aan boord de matroos-motor- merkte. Linnemann ontdeed zich drijver A. Bouman, oud 15 jaar, daarop van zijn bovenkleding en wonende te Dordrecht, dook in het donkere water van Bouman bedacht zich niet. Hij de gracht. Aanstonds kon hij de sprong van boord, greep het drenkeling grijpen, die hij daarna dxenkelingetje vast, bracht het naar de wal bracht, waar beiden naar de wal en zwom vervolgens op het droge werden geholpen, naar het schip terug. loos was, hem haast te zwaar was, kwam de tweede drenkeling in de onmiddellijke nabijheid van de boot boven water. Er zat voor Bruggeman niets anders op, dan ook deze tweede drenkeling te grijpen. Met de hulp van Brug geman zag deze zo goed en zo kwaad als dat ging, kans in de boot te komen. Te zamen konden zij toen hulp aan drenkeling nummer één verlenen, die zij behouden aan wal brachten. Voor zijn zo moedige redding, waar door twee personen het leven be hielden, met groot risico voor eigen leven, onderscheidde het Fonds de hoog bejaarde Brugge man met de bronzen medaille met inscriptie. Een kranige redding werd op 23 Juli 1951 te Vlissingen verricht door K. W. de Voogdt, oud 67 jaar, zonder beroep, wonende al daar. Spelenderwijs was een kind in het 4 meter diepe water van de Visschershaven geraakt. Er was niemand anders in de buurt. De Voogdt bedacht zich niet, ont deed zich snel van zijn colbert jasje en sprong, overigens geheel gekleed, te water. Hij kon het kind, dat een meter of vijf uit de wal lag, nog juist op tijd grijpen, waarna hij ermede naar de kant zwom. De kleine werkte echter niet mee. Hij greep De Voogdt om zijn hoofd en beiden dreigden in de diepte te verdwijnen. Eindelijk echter kwam De Voogdt met zijn kostbare last aan de kant, maar tegen de 1 Y> meter hoge, steile gemetselde walkant kon hij niet opkomen. Zo goed en zo kwaad het ging hield hij zich met zijn nagels aan de stenen vast en riep luid om hulp, die spoedig kwam opdagen. Een hem toegeworpen touw wist De Voogdt te grijpen, waarna red der en drenkeling uit het water konden worden getrokken. Voor deze kranige redding, waar bij De Voogdt wel het uiterste van zich had gevergd, werd hij loond met de bronzen medaille met inscriptie, terwijl hem, als vergoeding van geleden schade, een geldsbedrag werd overhan digd. Een ongeval van geheel andere aard deed zich op 26 April 1951 voor in de gemeente Deventer in de smelterij van de Nederlands- Amerikaanse Fittingfabriek N.V. waar een arbeider door een straal gloeiend gesmolten ijzer op de rug werd getroffen en daardoor tegen de grond sloeg. Het slacht offer zou binnen korte tijd geheel verbrand zijn wanneer niet de 29-jarige mede-arbeider H. de Vries te Deventer hem, zonder zich een ogenblik te bedenken, te hulp ware gekomen. Dc eerste poging om de ongelukkige weg te trekken mislukte. De Vries greep hem bij de schouder vast, doch daar zijn jas" reeds in brand stond, hield hij slechts de. flar den daarvan in de hand. Ondanks groot gevaar voor zichzelf sprong De Vries opnieuw nuar voren en slaagde er toen in de getroffene onder het gloeiende ijzer van daan te trekken. Voor zijn uiterst moedige en menslievende handelwijze werd De Vries de bronzen medaille met inscriptie uitgereikt. Een zeer bijzonder voorval deed zich op de avond van 23 Juni 1951 voor te 't Harde onder Doornspijk na de opening van het aldaar gevestigde Dierenpark. Tot de dierenverzameling van dit park behoort een volwassen circa tweejarige wolf; een zeer groot exemplaar. Een 10-jarig meisje, dat haar arm door het traliewerk van de kooi van het dier had ge stoken, werd door het beest ge grepen. De dienstdoende wacht meester der Rijkspolitie, G. Draaijer, oud 33 jaar, wonende te Doornspijk, trachtte het kind te ontzetten. Hij trok zijn gummi stok om het dier door het tralie werk heen te bewerken, doch het wapen was te kort. Hij overwoog, de wolf met zijn dienstpistool neer te schieten. Maar wat zou dan gebeuren? Zou het dier aldus zijn prooi los te ken zijn slachtoffer voor haar leven nog ongelukkig kunnen maken? Draaijer nam een koen besluit. Hij opende de kooi aan de achterkant, schreed resoluut op het dier toe, pakte het bij zijn keel, kneep die dicht, noodzaakte het dier opdus zijn prooi los te laten, gooide het daarna met een smak tegen de grond en ver dween uit de kooi nog voor het zich kon herstellen. Voor dit zeer opvallende staal van moed, behendigheid en tegenwoordigheid van geest werd Draaijer de bronzen medaille met inscriptie geschonken.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6