Zwaar Amerikaans bombardement op krachtstation aan de Jaloe Westen beraadt zich in Londen over antwoord aan Sovjet-Unie Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vooruitzichten Ontstemming in niet-geraadpleegd Londen over deze harde aanpak van zaken Winst voor P. v.d. A.verlies voor C .P.N. Neo-fascisten hielden „Vlaams zangfeest Vruchteloos debat in Veiligheidsraad De Alkmaarse molen Het woord is ..an Britten geloven aan mogelijkheid, dat Russen concessies zullen doen Piet Bruin veroordeeld tot 2 jaar jeugdgevangenis V.S. tegen interventie door UNO in Tunesië Schip in nood? Politieke delinquenten zongen Wilhelmus met opgeheven hand Nieuwe abonnés GRATIS Incidenten bij Jeruzalem Westelijk protest bij Tsjoeikof Représailles yoor Rose Mary Importbeperking in V.S. door gemeenteraad gered Trawler „Bloemendaal" in botsing met zuiger Volgens NIPO-proefverkiezing: 66e JAARGANG No 293 DINSDAG 24 JUNI 1952 296e JAARGANG No 146 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MINISTER STIKKER heeft de Tweede Kamer doen weten dat het toekomstig landsbestuur een principiële beslissing in zake Europa zal moeten hemen. Hij heeft dat gedaan in een uitvoerige uiteenzetting van de stand van zaken. Wij hebben giste ren de krant geopend met een samenvat ting van die nota in anderhalve kolom. Ondanks samenvatting in hoofdpunten blijft zo'n stuk moeilijk te verwerken lec tuur: alleen al vanwege de termen en de aanduidingen van organisaties, waarmee in zulke stukken onveranderlijk wordt gegoo cheld. Het is niet gemakkelijk, als men niet geregeld het verloop van zaken volgt, zijn weg te vinden in een doolhof waarin E.D.G., O.Ë.E.S., N.A.V.O. e.d. als wegwijzers moe ten dienen, zelfs als men deze lettercombi naties onmiddellijk in Europese Defensie Gemeenschap, Organisatie voor Europese Economische Samenwerking en Noord- Atlantische Verdrags Organisatie weet te vertalen. De Raad van Europa (te Straats burg) komt er trouwens nog bij en als men zich met een zucht van verlichting reali seert, dat die tenminste aan afkorting-in - hoofdletters ontsnapt is stuit men spoedig op de E.B.U., hetgeen vagelijk aan Artis herinnert maar niettemin de Europese Be- talings Unie aanduidt. De minister van Buitenlandse Zaken heeft min of meer een afscheidstóon doen horen. Want hij heeft het volgende opge merkt: „De weg der functionele en bedrijfs- tak-gewijze aaneensluiting 'van Europa is onmiskenbaar moeizaam en lang. Een de fensie-gemeenschap en straks een boven nationale politieke gemeenschap kunnen waarschijnlijk tot stand worden gebracht voordat de functionele onderbouw van een federatie is voltooid. Ik meen, vanwege de regeringswisseling, er mij toe te moeten beperken het probleem te stellen. Een nieuwe regering en een nieuw parlement zullen zich dienen bezig te houden met de bestudering en oplossing van de principiële vragen, die na de voltooiing van de defen sie-gemeenschap aan de orde zullen zijn". Ondanks dit gebaar van overdracht aan zijn opvolger is het nog helemaal niet zo zeker dat minister Stikker zal verdwijnen. Wie zijn woorden goed leest lal ontdekken dat zij zich tot een formeel afscheid beper ken. Na de verkiezingen zal een nieuwe kabinetsformateur aan bod komen; als het prof. Romme is zal hij een kabinet op zo breed mogelijke basis willen vormen; als hij daarbij ook minister Stikker betrekt, hetgeen niet verwonderlijk zou zijn van wege dliëns jarenlange ervaring, lijkt het zeer wel mogelijk dat die zijn taak voort zet. Hij heeft overigens in zijn nota een zekere voldoening over de Europese gang van zaken doen horen, die moeilijk aan vaardbaar schijnt. Hij heeft het gehad over „de verheugende snelle vooruitgang van de Europese integratie op beperkt terrein". Wij kunnen die snelheid, zeven jaar na de oor log, nog niet zien en zijn meer geneigd-tot aanvaarding van de term slakkengang, die een Amsterdams blad onlangs bezigde. In de historie van de diplomatie-in-vredestijd maakt het tempo, vergelijkenderwijs, wel licht een aannemelijke indruk. Wie van de overtuiging doortrokken is dat wij een crisistijd beleven, waarin snelle beslissingen vereist worden, als men zijn kansen niet de een na de ander teloor wil zien gaan, haalt daar evenwel de schouders bij op. En voelt zich niet gerust. Van het toekomstige lands bestuur zou men vooral willen hopen dat het de kortste weg, om tot waarlijk boven nationale politieke gemeenschap te komen, zal kiezen en zich niet verliezen in die bedrijfstak-gewijze aaneensluiting die vol gens minister Stikker's eigen commentaar „moeizaam en lang" is. Dit lijkt een nog te milde kenschetsing. De vrees is alleszins gerechtvaardigd dat deze weg niet alleen moeizaam en lang is, maar niet tot het doel leidt. Want zonder gemeenschappelijk de last op de schouders te nemen, zonder vol ledige politieke waarborgen zal men niets duurzaams tot stand kunnen brengen. Zon der te wagen worden geen grote dingen bereikt. Al zo menigmaal is op deze plaats de landkaart der wereld erbij te pas ge bracht; ik mag niet nalaten dat telkens op nieuw te doen. Hier in West-Europa ligt een groep kleine en kleinere landen tussen twee geweldige aaneengesloten machten in Westen en Oosten, terwijl in Azië een derde grote macht in opkomst is. Er doet zich maar één oplossing voor, één duidelijk aangewezen weg: zich eveneens tot een groot geheel, een grote macht verenigen. En dat volstrekt niet alleen uit een oogpunt van defensie, maar niet minder uit econo mische overwegingen en eigenlijk het meest uit het oogpunt van normale ontwikkeling der vrije democratische gemeenschap. Het woord „cultureel" is alleen uit dien hoofde al op zijn plaats. Hetgeen Europa weer houdt. hetgeen het doet talmen en aarze len en omwegen zoeken is in waarheid de last van een verleden, dat niet democra tisch was. Als het nu niet zou slagen zouden conservatisme, bekrompenheid, gebrek aan visie en durf het in zijn democratie doen falen, met zonder twijfel noodlottige ge volgen. Het is nu langzamerhand van vele zijden erkend, dat de internationale pro blemen de nationale in belangrijkheid voor ons laqd ver overtreffen. Moge het. toekom stig landsbestuur dat niet alleen bij gele genheid zeggen, maar het ook tenvolle be seffen en ernaar handelen. Met uitstellen en omzeilen van grote beslissingen kan de toestand alleen maar verslechteren. Zoals de gang van zaken in Duitsland en Italië al duidelijk heeft aangetoond. R. P. Van Terschelling is vanmorgen de sleep boot „Holland I" van de rederij Doeksen uitgevaren in de richting Schiermonnik oog. Van een nog onbekend schip zijn S.O.S.-seinen opgevangen. Nadere bijzon derheden ontbreken nog. KOREA (AFP en Reuter) Naar van de zijde van het hoofdkwartier van de vijfde luchtmacht is medegedeeld, zijn vijf zeer belangrijke waterkrachtcentrales in Noord-Korca Maandagmiddag hij de groot ste luchtaanval van de gehele Koreaanse oorlog verwoest. Meer dan 500 Amerikaan se vliegtuigen van de vijfde luchtmacht en van de vloot hebben aan de aanval deel genomen. Bommenwerpers hebben onder andere hydro-electrïsche centrales aan de Jaloe, die een groot deel van Mandsjoerije van stroom voorzien, vernield. De centrales waren anderhalf jaar gele den door de geallieerden gespaard, toen zij zich bij de Jaloe bevonden. De vijf cen trales in Noord-Korea, die voor de tweede wereldoorlog door de Japanners zijn ge bouwd, voorzagen de industriecentra van Noord-Korea van stroom, in het bijzonder Pjongjang en Tsjinampo en een groot ge bied van Mandsjoerije. De luchtmacht maakte nader bekend, dat een der centrales bij de Sinko-dam, op drie na de grootste ter wereld, volledig werd verwoest. De dam bleef echter on beschadigd. Een woordvoerder van de Amerikaanse vijfde luchtmachtgroep heeft heden ver klaard, dat bij de aanval op hydro-electri- sche installaties aan de Jaloe treffers op alle vijf krachtstations zijn geplaatst. Gro te gebieden in Mandsjoerije en Noord- Korea kwamen zonder stroom. Vijf geallieerde vliegtuigen zijn neerge schoten, waarvan vier door luchtdoelge schut, aldus de woordvoerder. De beman ningen konden zich echter met hun para chutes redden. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken zeiden, dat de luchtaanval geen wijziging in het geallieerde beleid schijnt te betekenen, al dus meldt U. P. Officiële kringen in India spraken gis teren categorisch een persbericht uit Washington tegen, dat India met de Ver enigde Staten en Engeland een plan be spreekt om alle Koreaanse krijgsgevange nen, die niet van patriëring willen weten, naar India te sturen. Zij zeiden dat zulk een voorstel om de impasse in de Koreaanse bestandsbespre kingen te doorbreken niet aan de Indiase regering gedaan is. Londen verrast Onze Londense correspondent schrijft: De nieuwe fase in de oorlog in Korea, die gisteren is ingeluid door het Ameri kaanse bombardement der hydro-electri- sche centrales aan de Jaloe, schijnt voor de geallieerden als een verrassing te zijn gekomen. Er zou van te voren geen overleg zijn gepleegd over het plan om Korea thans .11 (Van onze correspondent in Brussel) Men is in Katholieke kringen niet te spreken over de Vlaamse manifestaties, die in het jongste weekeinde te Brussel plaats hadden. Het ging om een Vlaams zang feest, dat georganiseerd was door het Alge meen Nederlands Zangverbond. Het blijkt nu, dat deze Vlaamse culturele organisatie volkomen in handen is geraakt van ex- politieke delinquenten, die van het zang feest een neo-fascistische manifestatie hebben gemaakt. Jonge lieden in uniform gooiden het Brusselse sportpaleis .vol met briefjes, waarop de eis „amnestie of eerherstel" voor de politieke delinquenten vermeld slond. De voorzitter van deze feesten, dr. Wageman, sprak een politieke rede uit, waarin eveneens de eis van amnestie naar voren werd gebracht. Aan het slot van de bijeenkomst, welke door circa 10.000 per sonen werd bijgewoond, zong de massa het „Wilhelmus" en de „Vlaamse Leeuw". Sommigen brachten hierbij de Hitler-groet. Het was een klaarblijkelijk door de man telorganisaties van de politieke delinquen ten georganiseerde opzet, om van dit zang feest, dat door niets vermoedende Vlamin gen, die alleen maar wilden zingen, werd meegemaakt, een politieke manifestatie ten gunste van de collaborateurs te maken. Op de manifestatie werd nog luide hulde gebracht aan pater Callewaert, een Vlaamse Jezuit, die in de Vlaamse beweging tijdens de bezetting een dubbelzinnige rol speelde en onder anderen verantwoordelijk wordt geacht voor een aantal dienstnemingen van jonge lieden voor het Oostfront. Leden van de nieuwe Vlaamse partij, de Vlaamse concentratie, verwekten nadien incidenten en eisten de vrijlating van de oorlogsleider van het Vlaams Nationaal Verbond, dr. Elias. Na het zangfeest wandelden de geünifor meerde jongelieden naar het centrum van de stad toe. Zij werden daar echter door een woedende menigte afgeranseld. De in boedel van een café, waar een Vlaamse leeuwenvlag hing én waar veroordeelde ex-nazi's vrij geregeld samenkomen, werd kort en klein geslagen. Tot raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage is benoemd mr. J. Milders, vice-president van de rechtbank te Zwolle; tot rechter in de rechtbank te Zutphen mr. A. M. J. Post Uiterweer. secretaris van de Voogdijraad te Middelburg; en tot raads heer in het gerechtshof te Arnhem mr. J. van Andel, griffier van de Centrale Grond kamer te Arnhem. die per kwartaal wensen te betalen, ontvangen ons blad tot 1 Juli U kunt zich opgeven aan één onzeT kantoren of aan de bezorger. DE ADMINISTRATIE zo hard aan te pakken, om een einde te maken aan de impasse in Panmoendjom. De luchtaanval was reeds in de vorige herfst voorbereid en tot tweemaal toe af gelast om de wapenstilstandsbesprekingen niet in gevaar te brengen. Met spanning wacht men thans in Londen de reactie af van China en de Sovjet Unie. Het lot van de zware industrie in Mandsjoerije, die door het bombardement is getroffen, kan de Russen niet onverschillig laten. In het Lagerhuis zal de regering de vraag hebben te beantwoorden, of Lord Alexander, de minister van Defensie, die Woensdag van zijn reis naar Korea terug keert, over de luchtaanval is geraad pleegd. De onder-minister van Buitenlandse Za ken, Selwin Lloyd, die hem vergezelde, zou in Washington enige verrassing heb ben getoond en hebben verklaard, dat hij pas nu voor de eerste keer van de aanval had gehoord. TAL AVIV (Reuter). Bij een botsing tussen een kleine Israëlische patrouille en een grote groep gewapende Arabieren ten Noord-Westen van Jeruzalem zijn Maandag vier Israëlische militairen om het leven gekomen, aldus een woordvoerder van het Israëlische leger. Naar hij mee deelde, verrichtten de Israëliërs normaal patrouilledienst langs de grens nabij Jeru zalem, toen zij door Arabieren uit een hin derlaag werden beschoten. Van Israëlische zijde is medegedeeld dat op een ander punt van de ten Noord-Wes ten van Jeruzalem lopende grens een Is raëlische inspecteur van politie is doodge schoten door leden van het (Jordaanse) Arabische legioen, terwijl hij bezig was met een inspectie van het grensgebied. Een aantal Israëlische politiemannen, die het lijk van de inspecteur weghaalden, is ook beschoten. Onder hen vielen geen slacht offers. Een commissie van onderzoek van de ge mengde wapenstilstandscommissie voor Palestina van de U.N.O. onderzoekt thans of het grensincident zich op Israëlisch of Jordaans gebied heeft afgespeeld. BERLIJN, (Reuter) De drie Weste lijke Hoge Commissarissen in Duitsland hebben in gelijkluidende nota's aan de Rus sische autoriteiten opnieuw het recht op geëist, militaire patrouilles over de auto weg tussen West-Berlijn en West-Duits- land uit te sturen. De nota's, die aan ge neraal Tsjoeikof, hoofd van de Russische controlecommissie voor Duitsland, zijn overhandigd, zeggen, dat de Russische be moeiing van de laatste tijd met deze pa trouilles het recht, van de geallieerden om de autoweg të gebruiken heeft beperkt. De geallieerden achten dit „een duidelijke schending van de overeenkomsten tussen de vier mogendheden van 4 Mei en 20 Juni 1949, met betrekking tot de vrije toegang tot Berlijn". Hoessein Makki, het hoofd der Perzische genationaliseerde oliebedrijven en rechter hand van premier dr. Mossadeq, heeft Maandag te Teheran verklaard: „De Per zische regering moet op Britse eigendom men in Perzië tot een waarde van de lading olie, die de Rose Mary in had, beslag leg gen, om zich aldus schadeloos tc stellen voor het haar. door. het in beslag nemen van deze tankboot, berokkende verlies". Hij voegde hieraan toe: „Een dergelijke han delwijze zou wettig zijn en een passend antwoord vormen op het Britse machts vertoon". Vertegenwoordigers van de Italiaanse oliemaatschappij E.P.I.M., die de olie- lading van de „Rose Mary" had gekocht, hebben Maandag te Teheran verklaard: „Het aanhouden van de „Rose Mary" door de Britse regering en de Anglo Iranian brengt geen wijziging in onze plannen. Wij zullen tientallen tankboten, die groter zijn dan de Rose Mary, naar Perzische havens zenden om de olie te laden, die wij hebben gekocht". NEW YORK, (Reuter) De Russische afgevaardigde in de Veiligheidsraad, Jacob Malik, heeft gisteren verklaard, dat com munistisch China en Noord-Korea moeten worden uitgenodigd, wanneer er gespro ken wordt over de beschuldigingen van bacteriologische oorlogvoering in Korea. Zijns inziens zou elk debat zonder deze twee landen nutteloos zijn. De Veiligheidsraad, waarvan Malik thans voorzitter is, behandelt een Amerikaans verzoek, dat een internationaal onderzoek wordt ingesteld naar de beschuldigingen, dat de UNO bacteriologische wapens in Korea gebruikt. Op de agenda staat tevens een Russisch verzoek, dat alle landen het Geneefse protocol van 1925 betreffende het verbieden van chemische en bacteriologische wapens bekrachtigen. De Amerikaanse afgevaardigde, Gross, zeide dat de communistische beschuldi gingen ter plaatse dienen te worden onder zocht door een interantionaal orgaan. In een debat over deze kwestie in de Veilig heidsraad of de ontwapeningscommissie van de UNO zag hij geer, heil. Het Amerikaanse verzoek werd gesteund door Sir Gladwyn Jebb (Engeland), die voorzitter Malik er ook van beschuldigde, zijn positie te misbruiken om de procedure tegen te houden. Na een langdurig debat over procedure kwesties werd de vergadering geschorst tot Woensdag. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse autoriteiten voor hulpverlening aan het buitenland hebben gisteren geraamd, dat West-Europese uitvoer ter waarde van ongeveer 400 millioen dollar per jaar ver hinderd zal worden in de Verenigde Staten aan te komen krachtens een wetsontwerp, dat thans in het Congres wordt behandeld. Het wetsontwerp heeft ten doel een be perkte mate van regeringstoezicht op de handel te handhaven. Eén lezing is in de Het geval van de Alkmaarse molen, die als gevolg van een voorstel van B. en W. van Alkmaar ten onder dreigde te gaan, was Vrijdag voor ons de aanleiding om in een hoofdartikel weer eens een pleidooi te voeren voor het behoud van oude stede lijke en landelijke schoonheid. Het ver heugt ons te kunnen mededelen dat de Alkmaarse gemeenteraad, waarin inmid dels het voorstel van de meerderheid van Burgemeester en Wethouders aan de orde is gesteld, een beter begrip voor deze waarden heeft getoond dan de meerderheid van het college. Met grote meerderheid heeft hij het voorstel van B. en W. ver worpen en besloten tot aankoop van de molen door de gemeente en tot het beste den van het voor de restauratie nodige bedrag van f 5500. Een succes voor burge meester mr. Wytema, die met een der wet houders de minderheid in B. en W. vormde en het behoud van de molen heeft bepleit. Sainte Beuve: De afgunst is een klein gevoel, dat vooral werkzaam-is op kleine af stand. De trawler „Bloemendaal" is van middag omstreeks half een by het ver trek uit de IJmuidense haven nabij de pieren in aanvaring gekomen met de nieuwe zuiger „Pungue". Nadere bijzonderheden zyn nog niet bekend. De zuiger ging met schade boven de waterlijn bij de pieren voor anker; de „Bloemendaal" heeft de reis vervolgd. Op het moment van de aanvaring liep juist de trawler „Limburgia" binnen vlak langs de uitstomende „Bloemendaal". Het ziet er naar uit, dat de uitslag van de verkiezingen van Woensdag slechts wei nig zal verschillen met die van de Tweede Kamerverkiezingen van Juli 1948. Tot deze conclusie komt het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie na zijn laatste proefverkiezing. De uitslag daarvan is: NIPO Kamer ver nu kiezingen '48 K.V.P. 31,5% 31 P.v.d.A. 26,5 25,6 A.R 13 13.2 C.H 9,5 9,2 V.V.D. 8 8 C.P.N. 6 7,7 St. Geref. .- 2,5 2,4 Weiter 1 1,3 Andere 2 1,6 Verlies voor de C.P.N. dus. die in 1948 aantal mensen, dat zegt niet te zullen stem men, is namelijk kleiner dan in NIPO's laaste proef-enquête voor de statenver kiezingen in 1950. De aanhang van de vijf „andere partijen" de Middenstandspartij, het Gerefor meerd Politiek Verbond, de Socialistische Unie, de Partij voor Recht, Vrijheid en Welvaart en het Jong Conservatief Ver bond is op 't ogenblik nog gering. Het is zeer twijfelachtig of een van hen de kies deler zal halen. In NIPO's proefverkie zingen werd de Middenstandspartij nog het meest genoemd. Maar ook deze partij haalde her percentage, nodig voor één zetel, niet. bij de verkiezingen nog 7.7 haalde en nu in NIPO's peiling met 6 uit de bus komt. Enige winst voor de P.v.d.A., die nu 26,5 behaalde tegen 25,6 van de stemmen bij de laatste Tweede Kamerverkiezingen. NIPO's enquête is gehouden in de week van 8 tot 14 Juni. Nog niet iedereen wist toen op welke partij hij of zij morgen zou gaan stemmen. 15 van de ondervraagden bleef 'n antwoord schuldig. (In 1948 bracht bijna 9 van alle stemgerechtigden geen, een blar.co of een ongeldige stem uit). Er kunnen dus nog veranderingen optreden. Bovendien moet men met de mogelijkheid van afwijkingen rekening houden. Verder lijkt het erop, dat de opkomst Senaat behandeld en vermoedelijk zal het van de kiesgerechtigden niet veel kleiner wetsontwerp deze week in het Huis van j zal zijn dan in 1948 en groter dan bij de Afgevaardigden worden behandeld. laatste statenverkiezingen in 1950. Het (Van onze correspondent in Londen) Dean Acheson, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, is gistermiddag te Londen aangekomen voor een vijfdaags verblijf in Engeland. Het doel van zijn conferentie met Eden en Schuman, die Vrijdag -in Londen be gint, nadat Acheson en Eden van te voren beraadslaagd zullen hebben, is in hoofd zaak de coördinatie van de Westelijke po litiek ten opzichte van de Sovjet-Unie in verband met het Duitse probleem. De laat ste hand zal worden gelegd aan het ant woord op de jongste Russische nota. Na tuurlijk is het van het hoogste belang, dat de drie Westelijke landen één lijn trekken, vooral omdat in de afgelopen weken de in druk gewekt was, dat er tussen hen ver schillen van mening heersten. Dit kan niet worden ontkend. Het waren echter meer verschillen in accent, dan wat principes betreft. Engeland en Frankrijk hellen over naar de wenselijkheid van een viermogend- heden-conferentie op ambassadeurs-niveau, niet omdat zij daar wonderen van ver wachten, maar om het initiatief te hervat ten, om de Sovjet-propaganda schaakmat te zetten en ook om de eigen openbare me ning gerust te stellen. Zonder voorafgaande conferenties zouden de Fransen niet be- Het Oranjehölel in Scheveninyeu, dal ui de oorlog dusdanig was beschadigd, dat het voor restauratie niet meer in aanmerking kwam, wordt thans gesloopt. Op de vrijgekomen grond zal een flatgebouw verrijzen. reid zijn tot ratificatie van de Europese defensieregelingen. Een dergelijke confe rentie zou Moskou dwingen kleur te beken nen, namelijk of het bereid is werkelijk vrije verkiezingen in Oost-Duiteland te ga randeren. De conferentie tot dit doel be werken, om te voorkomen dat alles weer op de lange baan geschoven wordt, zou tevens tegemoet komen aan het algemeen verlangen, dat geen kans mag worden ver zuimd om met de vSovjet-Unie tot overeen stemming te komen. Over dit laatste zijn de drie regeringen het natuurlijk eens, al hoeden zij zich er natuurlijk voor om op nieuw in de val te lopen van eindeloze tot niets leidende discussies. Een argument, dat vooral van Britse zijde aangevoerd wordt ten gunste van een conferentie, is een mogelijke betwisting van de rechtsgeldigheid van de met West- Duitsland aangegane contractuele overeen komsten. Het is beter op eigen initiatief met de Russen te gaan praten, dan er toe gedwongen te woi-den door een uitspraak van het West-Duitse constitutionele Ge rechtshof. Vóór het houden van een viermogend- heden-conferentie pleiten ook de diverse factoren, welke oorzaak zijn dat het West- Duitse leger toch niet één, twee, drie uit de grond kan worden gestampt, zodat de conferentie de totstandkoming daarvan nauwelijks zal kunnen vertragen. Ook Adenauer schijnt, sinds de Bondsraad een vinger in de pap wil hebben, zijn verzet tegen een nieuwe conferentie te hebben opgegeven. Vrees voor vertraging De Verenigde Staten stonden echter tot nu toe op het standpimt, dat de Russen een nieuwe conferentie voorstelden, enkel met het doel de ratificatie van de defensie overeenkomsten te vertragen. De Amerika nen waren alleen bereid om opnieuw aan de tafel plaats te nemen, als de Russen er positief van blijk gaven dat zij hun leven zullen beteren door een neutrale commissie van onderzoek inzake de mogelijkheid van vrije verkiezingen te accepteren. Amerika wil, dat er zo doortastend mo gelijk ten aanzien van West-Duitsfènd zal worden gehandeld, en dat er verder geen minuut verknoeid wordt. De periode schijnt echter voorbij te zijn, dat men zich in de Westelijke hoofdsteden bezorgd maakte over de Russische reacties naar aanleiding van de contracten met de West-Duitse fe derale republiek. Ook de Russen zouden op hun beurt thans minder gealarmeerd zijn dan zij in werkelijkheid* waren of hebben voorge wend. Londen gelooft niettemin, dat de Sovjet- Unie tot concessies bereid is om de opne ming van West-Duitsland in de Atlantische gemeenschap te verhinderen, bijvoorbeeld door het uiteindelijk loslaten van de Duitse Oost-zóne, die een blok aan het been van de Russen zou zijn geworden. Ter gelegenheid van zijn 25-jarig jubileum als chirurg, werd Maandagmiddag in de foyer van een der restaurants in het Olym pisch Stadion dr. Hans Tetzner, de bekende sportmedicus en oud-voetbal-internatio naal, door tal van sportvrienden, patiënten -en oud-patiënten gelukgewenst. De rechtbank te Amsterdam heeft heden de 22-jarige Piel Bruin, ex-ambtenaar van Publieke Werken te Amsterdam, die er in Mei 1951 met f 113.000 van de ge meente vandoor ging, veroordeeld tot twee jaar gevangenisstraf, door te brengen in de jeugdgevangenis te Zutphen. Er was vier jaar tegen hem geëist. WASHINGTON, (A.F.P.) Naar te Washington verluidt, zullen de Verenigde Staten het voorstel van de Arabisch-Azi atische groep in de UNO om een speciale vergadering van de Assemblée büeen te roepen voor een debat over het Tunesische kwestie, niét steunen. In officiële kringen verklaarde men Maandag, dat de kwestie bestudeerd wordt in het licht van de gewijzigde omstandig heden in. Tunesië en het door de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schu man, in de Nationale Vergadering inge diende plan tot hervormingen in dit gebied. De Tunesische politie heeft enkele hui zen doorzocht in het.dorp El Hamma, 25 km van Gabes, nadat onbekenden ongeveer 20 schoten hadden gelost op het politiebureau. Het Tunesische algemene vakverbond heeft verklaard, dat Franse „reaction- nairen" verantwoordelijk zijn voor de ver nieling van het hoofdbureau van het ver bond in Bizerta. Volgens het verbond heb ben grote Franse ondernemers, verstoord door het voorgestelde Tunesische hervor mingsplan de vakverenigingen tot hun „mikpunt" gemaakt. roconnor«*Tn"'«.rcormYcroo> IETS WARMER Verwachting, medegedeeld door het KN.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt. Overwegend droog weer. Zwakke tot matige Weste lijke wind Iets warmer. 25 Juni Zon op 4.21 uur. onder 21,04 uur. Maan op 7 08 uur, onder 23.04 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 24 Juni Hoog water: 4.53 en 17.20 uur Laag water- 0.36 en 12 54 uur. Woensdag 25 Juni Hoog water: 5.31 en 17.54 uur. Laag water: 1.14 en 13.30 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1