Filmfestival in Berlijn BATAVUS Kort en bondig „Trojanen in Carthago" in concertvorm vertolkt Concert ter ere van Hubert Cuypers Bromfietser kreeg geen voorrang Holland Festival Anjerdag 1952 Mr. C. W. Thöne nam afscheid HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 GEEN CONCURRENTIE MET CANNES Burgerlijke stand van Haarlem Jeugdige musici Examens Tentoonstelling van het eerste Chr. Lyceum Programma concertreis „Caecilia" naar Linz Als president van de Amsterdamse rechtbank Kerkelijk Nieuws Communisten in Cuba worden gearresteerd Oud-ambtenaren berecht WOENSDAG 25 JUNI 1952 ADVERTENTIE De enige fiets met de 5 plussen No. 3 i Slot en bagagedrager aan Irame gelast Wie nog nooit in Berlijn was, kan zich eenvoudig niet indenken wat jarenlange bombardementen achterlieten. Wie er voor het eerst komt, heeft eigenlijk weken no dig om deze bizarre werkelijkheid te ver werken. Berlijn is verschrikkelijk. Berlijn is afschuwwekkend. Berlijn is troosteloos. De Berlijners zelf zien de puinzeeën niet meer. De vreemdeling raakt er door gede pt imeerd. Kilometers ver kan men tussen de huizen doorkijken. Meters dik ligt het puin opgehoopt, in grote golven, als was het een woelige oceaan. Zeven jaar is er met man en macht opgeruimd en het zal nog veertig jaar duren, naar men zegt, voordat alles wat op verwoesting en ver nieling wijst zal zijn verdwenen. Een paar reusachtige gebouwen vermogen de vlak ten en gaten niet op te vullen. Ze maken het beeld nog onwaarschijnlijker. En temid den van deze steenheuvels en ruïnen woont een gemeenschap van mensen, die onder aanvoering van haar burgemeester, prof. Ernst Reuter, verbeten werkt aan de we deropbouw. Men organiseert en organiseert om deze welhaast ten dode opgeschreven sladshelft midden in de Sovjet-rzöne toch vooral maar aantrekkelijk te maken voor het angstige Westen. In tegenstelling tot de paniekstemming in West-Duitsland en el ders gedragen de Berlijners zich rustig en bewust. „Wir zittern in aller Ruhe", zo schilderde een tramconducteur mij de si tuatie. In het licht van deze verwoede po gingen om Berlijn dus te „houden" op deze Scène uit de film „Het banket der smok kelaars" van Henri Storck. uitloper van het front, moet men de „Ber liner Filmfestspiele" (1225 Juni) zien. „Niet om te willen concurreren met Venetië of Cannes", zo formuleert dr. Alfred Bauer, de leider van dit filmfestival, het, „maar om de wereld en speciaal het Oosten te tonen» dat we er. nog zijn en als vrije men sen prestaties leveren die de discussie waard zijn" Banket der smokkelaars De grote verrassing voor Berlijn kwam met „Miracolo in Milano" van Vittorio (Fietsendieven) de Sica. Een pronknummer uit Cannes, waarover kort geleden reeds genoeg verteld werd. In het voorprogram ma maakte het internationale publiek ken nis met het meesterlijke filmpje van onze landgenoot Max de Haas: „Maskerage". Er werd enthousiast geapplaudisseerd en de pers reageerde uitbundig. Nederland maak te dank zij Max de Haas een uitstekende beurt. Onze gasten vertoonden op diezelfde avond het nogal eigenzinnige werk van Gerhard Buchholz: „Post restante Tortel duif". Het probleem der Oost-Duitse vluch telingen wordt er fel in gesteld, zulks ten nadele van de West-Duitsers, die volgens Buchholz eigenlijk te weinig voor deze ver plaatste personen doen. De West-Duitsers hebben zijn op het stuk van de vormgeving enigszins op de spits gedreven maaksel niet geslikt en de film verworpen. Dat verdient ze zeker niet, maar men kan het begrijpen. Misschien dat het buitenland anders rea geert. Amerika heeft dit inmiddels al be wezen door de film meteen aan te kopen. Drie landen hebben elkaar gevonden in Henri Storck's „Het banket der smokke laars". De vermaarde Franse regisseur An- ADVERTENTIE Toen een bus van de stadsdienst het Schok land wilde oprijden kwam van de andere zijde de 32-jarige bromfietser E. T. uit Almelo. H(j kreeg geen voorrang en moest het trottoir oprijden, waar hij de dames H. B. L. en G. K. uit Rijsscn aanreed. (Dagblad van het Oosten). Het ligt voor de hand. dat betere remmen ook het einde der bromfiets-ongelukken zul len betekenen Sinds enige tijd zijn er brom fietsen in de handel, die uitgerust zijn met de z.g Beckson Reddingsnaaf, een remnaaf met belangrijk groter remvermogen. Wij raden iedereen, die van plan is zich een bromfiets aan te schaffen, ervt^r te zorgen dat hij er een met zo'n Beckson Reddingsnaaf krijgt. Bovendien heeft de Beckson Reddingsnaaf. in tegenstelling tot iedere andere remnaaf, het grote voordeel, dat de fiets aan de hand ook achteruitgereden kan worden. Vooral winke lende dames zullen dit waarderen. Ook voor gewone fietsen is de BECKSON REDDINGSNAAF ideaal. ONDERTROUWD: 24 Juni, G. A. M. Vier- veijzer en C. C. Goebert; K. Groeneveld en C. Meerveld: J. E. van Dijkhorst en J. C. Bakuwel; G. L. van Kerckhoven en J. M. Isaaks; R. Buis en A. Kroon; L. Metz en E C. S. C. van Aken; J. A. Wiersma en E. van der Sluis. BEVALLEN van een zoon: 2-1 Juni, W. den Hartigh—Balder; 23 Juni, M. Mol—D'haene, E. E. van de Kaavan Kaam; 24 Juni, H. A. Overdijk—van der Kroft, 2 z. BEVALLEN van een dochter: 23 Juni, M. Penvan Saarloos; W. WenningKlijn; G. A. Huigen—Kuik; I. de Smit—van der Vliet; 24 Juni, C. MaaskantBout; C. de Liefde Franken; M. C. M. GroenevasenScheerder; M. BosniaHumme; A. M. SouvereinKloos OVERLEDEN: 21 Juni, C. S. A. Fraser— Fraser, 78 j., Hazepaterslaan. dré Cayette had de supervisie, de eveneens bekende Eugen Schüfftan hanteerde de camera, terwijl Franse (Francoise Rosay), Belgische (Jean-Pierre Kerien), Neder landse (Ludzer Eringa, Sylvain Poons) en Duitse (Eva-Ingeborg Scholze) acteurs de personages in dit smokkeldrama vormen. Men kan tevreden zijn over dit internatio- naal-getinte werk, dat eerste speelfilm is van Storck, die zich tot dusver met docu mentaires (onder meer de Rubens-film) onderscheidde. Polygoon overweegt deze film in ons land in circulatie fe brengen. Men kan zich dan zelf overtuigen. Simenon-Gabin! De combinatie Simenon-Gabin voorspelt reeds een triest geval. Dat is „De waarheid over Bébé Donge", naar een boek van eerstgenoemde, onder regie van Henri De- coin dan ook geworden. Jean Gabin is de man die zijn eigen leven leidt en daarmee zijn vrouw, Danielle Darrieux, tot wanhoop brengt. Wanneer hij, na door zijn vrouw vergiftigd te zijn en operatie na operatie te hebben ondergaan, ligt te sterven, stelt hij alles in het werk om zijn versteende vrouw terug te winnen. Jean sterft een roemloze dood, Danielle verdwijnt naar de cel. Een larmoyant gegeven, zoals men ziet, maar bondig, zelfs fascinerend tot film verwerkt. Gabrielle Dorziat vervult er een prachtige bijrol in. Onder het. mom van een politiefilm laten de Finnen in „De prijs van een nacht" zien, hoe een leger van inbrekers en slechte vrouwen Helsinki belaagt. Wie de moed heeft dit schoons te vertonen, moet een meedogenloze critiek dan ook maar slikken. Meer valt er niet te zeggen. JULES HUF. Het smartekind van Berlioz, zijn opera „Les Troyens a Carthage" (De Trojanen in Carthago), werd Dinsdagavond onder auspiciën van de Nederlandse Radio-Unie in concertvorm ten gehore gebracht. De uitvoering had plaats in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Graven- hage, onder leidjng van Willem van Otter- loo, mét medewerking van zeven buiten landse en een Hollandse solist, het grote Omroepkoor en het Radio Philharmonisch Orkest.' Wat we bij deze gelegenheid van „Les Troyens" hoorden, is slechts de helft van het werk zoals Berlioz het geconcipieerd heeft. In zijn geheel beslaat het twee avon den: „De verovering van Troye" (de ge schiedenis van het Trojaanse paard) en „De Trojanen te Carthago" (de geschiede nis van Dido en Aeneas, die als opera reeds door Purcell behandeld werd. Van dit eer ste gedeelte heeft Berlioz nooit een opvoe ring beleefd, van het laatste wel, maar ten koste van heel wat concessies en zonder het blijvend succes, dat hij er van verwacht, had, te beleven. Een en ander heeft zijn laatste levensjaren verbitterd, want hij meende met „Les Troyens' zijn meesterstuk te hebben geleverd. We zijn nu haast honderd jaar verder en de strijd omtrent Berlioz' betekenis als operacomponist is al lang beslecht. In het vaste répertoire hebben zijn theaterwerken geen plaats gekregen. Maar nu en dan duikt een van zijn voortbrengselen toch weer eens op. En terecht, want er zijn ten slotte kwaliteiten van verrassende werking in te waarderen, dingen waar het publiek van zijn tijd niet rijp voor was, doch welke het nu glansrijk doen. Maar om de werking van zijn nog steeds boeiende momenten te ondergaan, mpet men het er voor over hebben heel wat Meyerbeeriaanse en Spontiniaanse formules en innerlijk lege krachtmanifestaties aan te horen. Een van de vele caricatuurtekeningen op „Les Troyens", die naar aanleiding van de eer ste opvoering in 1863 verschenen, draagt het volgende merkwaardige onderschrift „Het is weliswaar niet een zeer opgewekte geschiedenis; maar dat doet niets ter zake, er zijn in ieder geval drie of vier stukken in, waarover ik mij niet zou schamen indien ik ze zelf gecomponeerd had." Men kan gemakkelijk raden welke stukken de cari caturist bedoelde; het zullen waarschijnlijk wel dezelfde zijn die ons nu bijzonder op vielen en boeiden. Daar is in de eerste plaats een septuor van treffende melodische schoonheid en verder een dramatische aria van Aeneas van buitengewone geladenheid (zij werd prachtig gezongen door de heldentenor Giovanni Voyer). Dan is er een pakkend duo van Dido en haar zuster Anna en krijgt het publiek een paar dankbare in het ge hoor liggend tenorcantilenen van Iopas, de hofdichter van Dido, te genieten. Maar er is nog meer dat ons boeide, vooral de in strumentale stukken. En daarin is Berlioz op zijn best. Het toneel van de koninklijke jachtstoet door een onweer overvallen en tot een fantastische bacchanaal uitgewerkt, met saters faunen en najaden, is een or keststuk van ongemene spanning en origi naliteit. Nochtans hebben Berlioz' tijdge noten dat niet kunnen waarderen; na de eerste opvoering moest het gecoupeerd Enige jeugdige leerlingen van Haarlems Muziekinstituut geven-op Maandag 30 Juni een concert in de grote zaal van het ge meentelijk Concertgebouw te Haarlem met begeleiding door de onder directie van Toon Verhey staande orkestklasse. Een twaalfjarig meisje brengt een pianoconcert van Haydn ten gehore, drie kinderen van dezelfde leeftijd vertolken een concert voor drie klavieren van Mozart en drie andere jongelieden een dito concert van Bach. De orkestklasse voert bovendien de Achtste Symphonie van Beethoven uit. Sancta Maria Voor het eindexamen Middelbare Meisjes school van het R.K. Lyceum voor Meisjes „Sancta Maria" te Haarlem zijn geëxami neerd 38 candidaten. Geslaagd de dames: E M. Bruggeman, V. C. M. v. Ditzhuyzen, E. M. Driessen, D. M. Frijters. P. C. M. Hommes, C. Houtkooper. M. L. P. Leeuwenberg, G H T. Majoor. J. M. A. Neelissen, M. J. G. W. Peltenburg, A. M. A. F. Schrijber, M. Th. H. Slenders, E. M. Snee, G. A. van der Velde, allen te Haarlem; R. J. Cohen, O. M. A. J. M. Kraetzer, M. P. M. Nieuwenhuys te Bloemen- daal; L. C.' M. Bouwman, M. J. M. Braam. M. E. Campfens, E. M. van Lent, L. G. M Meijer, A. M. Verzijlbergen te Heemstede; A. C. Th. E. de Vroomen te Lisse; "J. A H. Boosman. M. C. J. Koop, M- Schneiders te Overvcen; A. C. A. van der Helm, J. M A. van Leeuwe te Santpoort. Afgewezen: negen. De vier hoogs»te klassen van de Middel bare Meisjesschool houden in het gebouw aan de Emmakade 43 een tentoonstelling van haar werk. Men vindt hier achtereen volgens tekeningen, handwerken en de combinatie daarvan, namelijk zelfgemaakte ontwerpen voor handwerken. Dit alles is verricht onder leiding van de heer G. C. Jongh Visscher en mejuffrouw T. Schoorl. De stekenlap (het zusje van de traditionele merkenlap onzer grootouders), het werken met Dobby-stof waarop door uittrekken van draden leuke strakke dessins ontstaan, naai-étuis, tassen, band-verwerking op stoffen, vdrmen een reeks van steeds moei lijker wordende toepassingen. Onder de te keningen zijn vooral de geïllustreerde boek omslagen dier door een steekwoord de kin derverbeelding in vlam zetten: bloemen corso, vogelsprookje, Helsinki, storm, zo mer, brand.... Bijzonder geslaagd is de stijleenheid die bereikt werd door een groep van 8 of 9 meisjes, die elk een kenmerken de versregel van Heer Halewijn uit beeldden. Maar ook menige aquarel naar een vrij onderwerp getuigt van begaafd heid.' De tentoonstelling is vandaag en morgen geopend van 4 uur tot half 6 en van half 8 tot 9 uur. RK Middenstandsvereniging Dinsdagavond vergaderde onder leiding van de heer L. van Berkel de R.K. Midden standsvereniging te Haarlem in restaurant Brinkmann. De jaarverslagen van de secretaris en de penningmeester werden uitgebracht. De heren G. Alders en C. W. Straathof, die periodiek aftraden, werden herkozen. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer Th. S. J. Hooij, werd gekoz,en de heer A. Vos. worden. Wellicht hebben ze wel genoten van de „Marche troyenne". Maar ik herhaal: men moet vooral in het begin heel wat voor lief nemen dat ons weinig meer zegt, om tot de werkelijk interessante en boeiende passages te drin gen en de geniale trekken van Berlioz ook in dit werk te herkennen. Gelukkig is er altijd zijn bijzondere behandeling van het orkest, die de aandacht bezig houdt. 4 De uitvoering had goede kwaliteiten. Reeds noemden wij de heldentenor Voyer; de van afkomst Griekse Arda Mandikian was een voortreffelijke Dido; met prachtig getimbreerde altstem zong Inès Chabal van de Parijse Opera de rol van Dido's zuster; Mattiwilda Dobbs (de wonderbare colora tuursopraan, die de „Nachtegaal" van Strawinsky vertolkte) had ditmaal een te kleine partij om op te vallen; verder zijn nog te noemen de tenoren Paul Derenne en Michel Sénéchal, die met hun lyrische fragmenten de aandacht trokken, en de bassen Jean Claverie en Guus Hoekman, welke laatste een bijzonder mooie beurt maakte. Het Omroepkoor (geïnstrueerd door Fred Boshart) zong klankrijk en accuraat en het grote Radio-orkest liet aan Berlioz' parti tuur alle recht wedervaren. Het geheel werd handig en met bezieling geleid door Willem van Otterloo. Wij danken hem voor een verantwoorde verklanking van een werk dat niet zonder zwakke plekken is, doch dat tevens de genialiteit van zijn maker op menige plaats verraadt. JOS. DE KLERK Zaterdagavond wordt in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem een concert ge geven door „De Minnestreelen" onder lei ding van Hubert Cuypers, die zestig jaar geleden zijn loopbaan als toonkunstenaar begon. In 1948 werd hij op een buitenge woon Kerstconcert hartelijk gehuldigd ter gelegenheid van het bereiken van de 75- jarige leeftijd. Het thans uit te voeren pro gramma bevat, behalve werken van Pa- lestrina, Mozart en César Franck, ook enige van zijn composities: bewerkingen van volksliederen en het declamatorium „Die Wallfahrt nach Kevlaer" op een tekst van Heine. Hubert (zijn doopnaam luidt Angilbert) Cuypers werd geboren in Baexem, tussen Weert en Roermond, en kreeg zijn eerste muzieklessen van Henri Thyssen, de com ponist van het Limburgse volkslied. Ver volgens ging hij naar de Kerkmuziekschool te Aken, waar hij bezield werd met een levenslange liefde voor de Gregoriaanse en Palestrijnse kerkmuziek. Als jongen van achtlien jaar werd hij benoemd tot organist in Amsterdam, waar hij weldra ook naam maakte als componist van een serie litur gische missen. Bijzonder indrukwekkend is z!jn achtstemmige Te Deum uit 1924. In Amsterdam verrijkte Cuypers zijn muzikale kunde als leerling van Bernard Zweers, waarna hij baanbrekend werk verrichtte door de vernieuwing van hef declamatorium. Diepenbrock vestigde de aandacht van de toneelkunstenaar Royaards op Cuypers,die de muziek schreef voor opvoeringen van Vondel's „Adam in Ballingschap" en „Lucifer". Ook als diri gent stond hij Royaards jarenlang ter zijde bij dt modelvoorstellingen van enkele stuk ken van Shakespeare. Werd Cuypers aldus een onzer meest vir- Ook dit jaar zal weer in den lande ten bate van de culturele arbeid van ons volk door het Prins Bernhard Fonds en de regio nale Anjerfondsen de Anjerdag gehouden worden. Dank zij het aanbod van kwekers en détaillisten zullen dit jaar ook vele duizenden levende anjers voor het goede doel worden verkocht. Het vorige jaar kwamen de volgende vier provincies bij de acties het beste uit de bus: Noord-Brabant met het indexcijfer 242 (geheel Nederland op 100 gesteld), Friesland 197, Zuidholland 177, Noordhol land 135. In 1951 werd in 321 gevallen financiële hulp aan culturele objecten verleend, met een totaal bedrag aan eigen middelen van het fonds van rond f 150.000. Hierdoor is mogelijk gemaakt, dat ver schillende wetenschappelijke onderzoe kingen konden worden verricht, weten schappelijke boeken konden worden uitge geven, lectoren in de Nederlandse cultuur aan buitenlandse universiteiten van boe ken konden worden voorzien, jonge kunste naars konden worden geholpen, het ballet gesteund, congressen gehouden, kunstschil ders in de gelegenheid gesteld werden stu diereizen te maken, dichtbundels konden worden uitgegeven, buurt- en dorpshuizen ingericht en muziekinstrumenten aange schaft. Zoals wij reeds eerder hebben bericht zal het Koninklijk Mannenkoor „Caecilia" te Haarlem (dirigent Nico Hoogerwerf) een concertreis naar Oostenrijk maken. Voor de deelnemers aan deze tournée is een bij zonder aantrekkelijke reisgids samenge steld. De algemene leiding van de tocht berust bij de heer J. A. Krelage Sr. Vertrokken wordt Woensdag 2 Juli van het Klokhuisplein. De reis wordt gemaakt in drie touringcars. De eerste étappe leidt naar Roermond, de tweede naar Würzburg. Op Vrijdag 4 Juli hoopt men te arriveren in Linz, waar de componist Bruckner orga nist van de oude Domkerk was en zijn meeste werken schreef. Het koor is hier te gast van de „Sangerbund Frohsinn" én zal bij aankomst door de socialistische burge meester dr. Ernst Koref op het plein voor het stadhuis ontvangen worden. Gelogeerd wordt in hótelschepen op de Donau, aan de overzijde van welke rivier de Russische zóne begint. Op Zaterdagavond geeft „Caecilia" met de „Sangerbund Frohsinn" een gezamenlijk concert. Des Zondags wordt een excursie door Salzkammergut gemaakt. In Sankt Florian worden Maandag het Bruckner-orgel en het graf van de ge noemde componist bezichtigd. De nacht van Dinsdag op Woensdag wordt in Frankfurt aan de Main doorgebracht. Men denkt Woensdag 9 Juli omstreeks elf uur in Haarlem terug te zijn. Op het in Linz te geven concert zullen de beide koren gezamenlijk het Wilhelmus en het Oostenrijkse volkslied zingen. Vrijheid van politieke meningsuiting beperkt? Het Tweede Kamerlid de heer Suurhoff (P. v. d. A.)* heeft aan de minister van Economische Zaken gevraagd of het juist is dat de directie van de Staatsmijnen aan huurders van woningen, welke eigendom zijn van de staatsmijnen, verboden heeft aan de gevels of achter de vensters ver- kiezings-propaganda, -biljetten en derge lijke aan te brengen en zo ja, of de minister dan zo spoedig mogelijk maatregelen wil nemen om deze inbreuk op de grondwette lijk gewaarborgde vrijheid van politieke meningsuiting ongedaan te maken. Hubert Cuypers temidden van zijn koorknapen. tuoze organisten, een begaafd pianist en gezocht muziekpaedagoog,- het instrument voor hem was en bleef de menselijke stem. Als koorleider heeft hij voor enkele gene raties van zangers en zangeressen een ge weldig opvoedend en smaakveredelend werk verricht. Een groot aantal koren schaarde zich onder zijn directie (te Haar lem de R.K. Oratorium Vereniging), maar zijn hoogste prestaties heeft hij waarschijn lijk bereikt met zijn gemengde Schola Can- torum, kort na de eerste wereldoorlog ge sticht, waarmee hij allerlei te lang ver waarloosde werken van Nederlandse com ponisten (Sweelinck, Josquin des Prés, Obrecht, Cornelis Schuyt, maar ook mo derne) onder de aandacht van het publiek bracht. Zijn in 1908 met het Alphonsuskoor in het Concertgebouw gegeven uitvoering werd door toonaangevende critici dè ge beurtenis van het muziekseizoen genoemd. Op 9 Mei 1940 dirigeerde hij daar het na tionale oratorium „De Cracht van 't Landt bestaedt". Enkele uren later brak de oorlog uit. Maar op 9 Mei 1945 leidde Cuypers op de Dam het Wilhelmus, dat uit duizenden kelen ter bejubeling van de bevrijding klonk. Met „De Minnestreelen" maakte hij ook enige buitenlandse tournées. De Hoge raad verwierp het beroep in cassatie van de Haagse candidaat-notaris E. L. M. P. tegen een arrest van het Haagse gerechtshof, waarbij hij veroordeeld is tot drie jaren gevangenisstraf wegens verduiste ring en valsheid in geschrifte, gepleegd ten nadele van een schaapherder te Wassenaar. Vrijwel de gehele zittende en staande ma gistratuur en personeel van griffie en par ket waren aanwezig bij de bijzondere zit ting van de Amsterdamse rechtbank, waar in, zoals reeds is gemeld, mr. C. W. Thöne uit Bloemendaal afscheid heeft genomen als president van deze- rechtbank, waarin hij bijna 32 jaar zitting heeft gehad. Mr. Thöne heeft daarbij enkele opmerkingen gemaakt over de enkelvoudige en meer voudige rechtspraak. Hij heeft eraan her innerd dat hij zijn magistrale practijk des tijds is begonnen als auditeur-militair bij de toenmalige krijgsraad in Haarlem en dat hij sindsdien altijd een zwak heeft ge had voor de staande magistratuur. Hij zeide te hopen, dat de gewoonte bij de krijgsraad, het dictum van een vonnis staande aan te horen, ook bij de gewone rechtspraak ingang zal vinden, omdat het vonnis in de naam des Konings wordt uit gesproken. De vice-president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. Briët uit Haarlem, die mr. Thöne als president opvolgt, schetste de loopbaan van zijn voorganger, die, na rechter in Almelo geweest te zijn, in 1920 in de Amsterdamse rechtbank werd be noemd. In 1931 werd hij vice-president en in 1945 president. ,.De na-oorlogse toestan den", zo zei mr. Briët, „hebben u vaak voor moeilijke beslissingen geplaatst, waarbij bovendien met het aantal zaken uw ver antwoordelijkheid angstwekkend toenam. Wij hebben u bewonderd om uw niet af latende werkkracht en uw grote mensen kennis. Als een wijs rechter hebt u vaak harde en moeilijke beslissingen moeten ne men in grote en kleine zaken. Wij betreu ren het dat wij een man van zo grote er varing en met zovele andere goede eigen schappen zullen moeten missen". Mr. H. A. Wassenbergh, officier van justi tie, noemde mr. Thöne een voortreffelijk president en dar.kte hem voor de prettige samenwerking gedurende zovele jaren. Mr. J. L. Veltrup sprak enkele woorden van afscheid namens de griffie en mr. P. W. van Doorne als deken van de Amster damse Orde van Advocaten. „In de harten der Amsterdamse'advoca<en hebt u". aldus mr. Van Doorne, „altijd een bijzondere plaats ingenomen. U bent uw loopbaan in Haarlem als advocaat begonnen, maar uw liefde voor het rechterlijk ambt overscha duwde weldra die voor de advocatenprac- tijk". Mr. Van Doorne zei tenslotte dat grotendeels door het werk van mr. Thöne het kort geding een zo belangrijke proce- durevorm is geworden. Mr. C. W. Thöne, die nu zijn meer dan veertig-jarige ambtsperiode heeft afgeslo ten, is op 27 Juni 1882 in Haarlem ge boren. Hij doorliep het gymnasium en stu deerde in Leiden rechtswetenschappen. Na voltooiing van deze studie werd mr. Thöne in 1910 kantonrechter-plaatsvervanger in Haarlem en in 1912 waarnemend auditeur militair in het Vierde militaire Arrondis sement, ter standplaats Haarlem. In 1914 werd hij kantonrechter in Lemmer en in 1918 rechter in de rechtbank te Almelo. In 1920 volgde zijn benoeming tot rechter in de rechtbank te Amsterdam, van welk college hij thans als president afscheid heeft genomen. Zijn opvolger, mr. C. Briët, die in Haar lem woont, is op 12 Juli 1886 in Gorin- chem geboren. Hij studeerde in Leiden rechtswetenschappen en was van 1912 tot 1916 griffier van het kantongerecht te Bergum in Friesland. Mr. Briët kwam in 1916 als substituut-griffier bij de Amster damse rechtbank, in 1921 werd hij rechter en in 1933 volgde zijn benoeming tot vice- president. Ned. Herv. kerk Beroepen te Harderwijk (3e pred.pl.) G. v. Kooten te Brandwijk: te Vlissingen (toez.) (vac. J. C. Sickesz) G. C. Tromp te Boskoop; te Benthuizen G. C. Roosendaal te Lienden. Aangenomen naar Staphorst P. J. Dors man te Schelluinen; naar Wassenaar J. T. Wiersma, stud. pred. te Delft. Bedankt voor Eemnes-Buiten J. C. Ter louw te Otterloo. Geref. kerken Beroepen te Nijkerk Joh Ribberink te Heerde; te Twijzel en te Wierum H. B. Weyland, cand. te Breda; te Oosterend P. A. E. Sillevis Smitt, cand. te 's-Graven- hage. Geref. kerken art. 31 K.O. Beroepen te Nieuwer-Amstel J. Verkade te Zuidwolde (Dr.). Aangenomen naar Naarden-Bussum P. Lok te Stadskanaal; naar Oud-Loosdrecht H. J. Nijenhuis, cand. te Zwolle, die be dankte voor Arum, Musselkanaal, Tweede Exloeërmond, Uithuizen en voor Zwager- veen-Zwaagwesteinde. Beroepen te Ambt-Vollenhove-Cadoelen J. P. v. d. Stoel Jr. te Grootegast. Bedankt voor Eindhoven en voor Waardhuizen J. Verkade te Zuidwolde (Dr.). Geref. gemeenten Tweetal te Tholen W. Hage, cand. te 's-Gravenhage en H. Ligtenberg te Rot terdam-W. Beroepen te Werkendam W. Hage, cand. te 's-Gravenhage. Theologische School Bij het admissie-examen aan de Theolo gische School te Rotterdam werden van de acht candidaten zeven afgewezen. Toe gelaten werd de heer C. Molenaar, ouder ling te Herkingen. Ds. T. Baas overleden Te Maasbommel is in de leeftijd van 42 jaar plotseling overleden ds. T. Baas, hulp prediker bij de Ned. Hervormde gemeente aldaar. Ds. Baas werd in 1937 predikant bij de Protestantse kerk in Indonesië en diende de gemeenten van Stovil, Amboina, Saumaakki, Amboina (2e keer), Makassar, Tual en Menado en ontving in 1950 eervol ontslag. HAVANA (Reuter). Het hoofd van de Cubaanse politie heeft medegedeeld op dracht te hebben gegeven alle communis tische leiders te arresteren, zulks naar aan leiding van een vuurgevecht met ongeveer 30 communisten in de straten van Havanna, Een omstander werd ernstig gewond. BINNENLAND Te Breda is op de Grote Markt het monument onthuld dat is opgericht ter na gedachtenis van de gevallenen in de afge lopen oorlog. Het monument stelt de Bij belse figuur Judith voor, die in haar arm het hoofd voor Holefernus houdt. Op het tijdelijk bijkantoor der P.T.T., dat van 2 tot en met 15 Juli op het terrein van Madurodam in Den Haag zal zijn geves tigd, zullen de daar ter post bezorgde gewone en aangetekende stukken van een afdruk van een bijzonder stempel worden voorzien. De Hoge Raad heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen een uitgever van prent briefkaarten die een foto openbaar maakte van twee meisjes in badcostuum uit Dok- kum, zonder dat de meisjes daarvoor toe stemming hadden verleend. De rechtbank te Amsterdam had de uitgever f50 boete opgelegd. De Hoge Raad heeft het beroep in cassatie tegen dit vonnis verworpen. Een 28-jarige kok van een Haags rust huis zou voor een 89-jarige inwoonster' een chèque van f332,50 innen. Hij nam even de fiets van een in het huis werkzame ver pleegster, maar bleef weg met fiets en chèque. De fiets verkocht hij in Schevenin- gen en daarna huurde hij een bromfiets, waarmee hij een tocht door Nederland maak te. Daarna verkocht hij ook de bromfiets. In Amsterdam is hij gearresteerd. Het geld was op. In Rotterdam is de 40-jarige bedrijfs leider van het filiaal van een Amsterdamse groothandel in tabaksartikelen aangehouden. De firma had aangifte bij de politie gedaan dat er een kastekort van ongeveer f 13.000 was. De filiaalhouder heeft bekend het geld voor zichzelf te hebben gebruikt. Voor het eerst na dertien jaar is in de Nieuwe Merwede een steur gevangen. De vis was 2.60 meter lang en woog 205 pond. Van 7 tot en met 11 Juli zal in het Instituut voor de Tropen te Amsterdam het eerste internationale diëtistencongres wor den gehouden. Het beroep van diëtiste is nog een jonge vrouwenberoep. De eerste diëtis tendiploma's werden uitgereikt in 1937. De er kenning van het beroep mag binnen afzien bare tijd verwacht worden. Te Zaandam is in de ouderdom van 75 jaar plotseling overleden de heer J. C. Fermie, die van 1919 tot 1931 raadslid en van 1923 tot 1927 wethouder van Onderwijs en Gezondheidszorg te Zaandam is geweest. Hij maakte deel uit van de Raad van Advies voor hét Economisch Instituut voor de Mid denstand en was directeur van het Zaans Borgherstellingsfonds en ondervoorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zaanland. Het Nederlandse emigrantenschip „Wa terman" is Dinsdag kwart over vier uit Rotterdam naar Canada vertrokken. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, prof. dr. F. J. Th. Rutten, heeft te Oosterholt CL.) de landbouwhuis- houdschool en opleidingsschool geopend. Hij zei. dat deze school de enige R.K. instelling is. die leraressen opleidt voor de akte welke in het bijzonder bevoegdheid verleent tot het geven van onderwijs in de huishoude lijke vakken aan landbouwhuishoudscholen. De Rijkswaterstaat te Utrecht heeft aan besteed het maken van railbanen en havens voor twee rijdende overzetveren voor het Amsterdam-Rijnkanaal. Er waren 7 inschrij vingen. De laagste was die van de firma Noordenne te Giessendam voor f374.800, de hoogste die van de firma A. Kraayeveld te Zwijndrecht voor f532.000. HAARLEM EN OMGEVING De stadsbeiaardier Reinaut Hcering ver blijft op het ogenblik in het Leidse Diacones- senhuis en kan daardoor de carillonconcer- en niet verzorgen. Tijdens zijn ziekte zal de beer H. C. Herzog uit Den Haag hem ver vangen. De heer E. H. Tenhacff, orchideeënkwe- ker te Aerdenhout, heeft op een tentoonstel ling te Londen voor zijn inzending de onder scheiding „Award of merit" ontvangen. De burgemeester van Heemstede is van 30 Juni tot en met 27 Juli met vacantie. Zijn ambt zal gedurende die tijd worden waarge nomen door de wethouder de heer E. J. van Lent. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag 26 Juni, des middags van 3 tot 4 uur, door George Robert luidt: 1. Passacaglia, G. Fres- cobaldi; 2. Deuxième Suite, L. N. Cléram- bault: 3. Cantabilé, Jos. Jongen: 4. Preludium, intermezzo en thema met variaties. H. Stra- tegier: 5. Choral IV. H. Andriessen. Maandagmiddag om halfeen wilde de achtenzestigjarige heer N. V. bij de hoek BotermarktGedempte Oude Gracht de weg oversteken; hij werd aangereden door een wielrijder: met een zware hersenschudding is hij naar de Maria-stichting overgebracht. Voor het politicdinloma met lof is ge slaagd de heer W. de Graaf, hoofdagent van politie te Haarlem en voor het diploma de heren Z. C. Gahrmann, agent van politie en K. Bast, aspirant-agent van politie. De Haagse rechtbank' heeft de voor malige ambtenaar van het Rijksbureau Ke ramische Producten H. B. uit Voorburg vrijgesproken van de verdenking, dat hij als ambtenaar in functie corrupt zou zijn geweest. B. had tot taak de invoer van keramische producten te controleren. Hij onderhield vriendschappelijke relaties met een fabri kant uit Wassenaar die glaswerk moest in voeren en daartoe vergunningen nodig had. B. was ten laste gelegd dat hij zich had laten verleiden tot onbehoorlijke ad ministratieve handelingen ten voordele van de fabrikant. De rechtbank heeft hem na een eis van zes maanden gevangenis straf vrijgesproken. De oud-commies ter secretarie van Den Haag E. B. werd tot één maand gevange nisstraf veroordeeld. Bewezen werd ver klaard dat deze ambtenaar als beheerder van een gemeentelijk openluchttheater van een electrotechnicus geschenken heeft aan genomen in ruil voor opdrachten. Een derde ambtenaar, P. J. G„ van het ministerie van Binnenlandse Zaken, werd tot zes maanden gevangenisstraf voorwaar delijk veroordeeld. G. wachtte op promotie met terugwerkende kracht waardoor hij een aanzienlijk bedrag als nabetaling zou ontvangen. Door financiële moeilijkheden is hij ertoe gekomen als beheerder van terugvloeiende gelden, die door Neder landse diplomaten in oorlogstijd aan vluch telingen werden geleend, zichzelf een be drag van 6500 gulden als voorschot toe te kennen De promotie bleef echter uit. De oud-ambtenaar heeft zich thans bereid verklaard het bedrag terug te betalen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7