Morrison beschuldigt V.S. van interventie in Britse politiek Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Amerikaanse senatoren geschokt door Achesons verontschuldigingen in Londen Belgische recherche arresteert uitzender valse SOS-berichten Bespreking over kabinetsformatie Evita Dinsdag debat Uitkering van oorlogs schade wordt versneld Prins Bernharcl Zondag 41 jaar Dienstplicht eindigt voor enkele categorieën Het woord is aan Tachtig misdadigers in Columbia uitgebroken Mr. Oud nam afscheid als burgemeester Geallieerde Hoge Com missie verlaat Petersberg Joegoslavisch vliegtuig in Italië geland Ter bevordering van werkgelegenheid Inheemsen beginnen verzet tegen Malans rassenwetten Ongeluk met dodelijke afloop te Alkmaar 66e JAARGANG No 296 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 27 JUNI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 149 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DAT DE GADE van de president van Argentinië, voor haar huwelijk (in October 1945) Maria Eva Duarte, sindsdien bekend en zelfs enigszins vermaard als Evita Perón, in slechte gezondheidstoestand verkeert is voor Argentinië ongetwijfeld een feit van belang. Volgens de jongste tijding verslech tert haar toestand snel. Indien zij mocht overlijden zou dit op het merkwaardige be wind in het reusachtige Zuid-Amerikaanse land zeker zijn invloed doen gelden. Want dat dictatoriale bewind wordt kennelijk door een echtpaar gevoerd: de gemalin des dictators heeft onmiskenbare invloed op zijn daden en heeft sinds lang haar aan deel. in het landsbestuur genomen, ofschoon zij niet door studie en ontwikkeling voor zulk een taak was voorbestemd. Zulk ver schijnsel heeft zich menigmaal in de histo rie voorgedaan; in de moderne Europese geschiedenis is het evenwel bijna geheel uitgeschakeld. Al herinnert men zich, den kend aan de mémoires van graaf Ciano, die Mussolini's minister van Buitenlandse Za ken was, dat vrouwelijke invloed zich ook op de Italiaanse dictator in belangrijke mate deed gelden. Maar het was niet de invloed van zijn wettige echtgenote en Clara gezegd Claretta Petacci bracht het niet tot een ministerschap en behai-tigde niet in enige andere officiële functie staats zaken. Het gaat Argentinië sinds jaren niet goed meer onder de Peróns, die begin 1946 aan het bewind zijn gekomen. Het is niet alleen een geweldig groot maar ook een rijk land, dat zijn naar verhouding zeer kleine bevol king zeventien millioen in welstand zou kunnen doen leven en dat na de tweede wereldoorlog zelfs in rijke welstand ver keerde. Het is onder het Peronistisch be leid, dat zich gunstig inzette, in steeds ern stiger perikelen geraakt. Omtrent zijn ver zwakte economische positie hebben wij al meermalen uiteenzettingen gegeven en toen ook geschreven over de sterk-verminderde productie door gebrek aan arbeidslust, het tekort aan kundige vaktechnici, de slechte sociale toestanden en daarbij nog de gevol gen van mislukte oogsten. Het régime heeft door verkeerde beoordeling van de positie op buitenlandse markten en een hoge prij- zen-politiek ook een groot deel van de uit voer verspeeld. Het heeft zich evenwel weten te handhaven en de staatspresident is verleden jaar nog herkozen. Maar er zijn veel arrestaties van politieke tegenstanders geweest. De ene storm is op de andere gevolgd. De meeste indruk in de buiten wereld heeft wellicht het optreden van Perón tegen het dagblad La Prensa, dat een verdiende internationale vermaardheid ge noot, gemaakt. De hoofdredacteur, die er nog steeds in geslaagd was (zonder namen te noemen) eritiek op het landsbeleid uit te oefenen, slaagde er nog net bijtijds in naar Uruguay te vluchten. De affaire-La Prensa leidde tot hevige protesten in het buiten land, dat daarna van verscheidene nieuwe opschuddingen in Argentinië met verbazing en scepticisme kennisnam, met name van de poging om Evita Perón tot vice-presi- dente te doen benoemen. Dit ongewone en zelfs in het licht der wereldhistorie ver rassende en originele denkbeeld. de vrouw van een staatshoofd als onder staatshoofd werd evenwel tenslotte niet verwezenlijkt, al waren reeds grote en zeer theatrale demonstraties in het openbaar ten gunste van de „candidatuur" ten beste ge geven. In September van het vorige jaar speelde zich een nieuwe scène in de hoofd stad Buenos Aires af: Perón bedwong een militaire opstand, waarna hij van het bal- con van zijn rose paleis op de Plaza del Mayo de ontroerde menigte toeriep dat een aanslag op zijn leven en op dat van Evita was mislukt. Hij spoorde toen de mannen aan huiswaarts te tijgen en vrouw en kin deren de kus van de bevrijde republiek te geven. Evita schreide voor de radio en verzekerde dat zij de hele natie aan haar hart drukte, daarbij mededelend dat het Argentijnse volk het beste is, dat op Aarde bestaat. Weliswaar ging dit alles aan de presidents-herkiezing vooraf. En vlak daar voor vernam men dat mevrouw Perón in een ziekenhuis was opgenomen, dat zij aan ernstige bloedarmoede leed, dat zij acht bloedtransfusies had ontvangen. De mede deling werd een kwartier na het uitspre ken van een verkiezingsrede door de pre sident per radio gedaan. De president zeide dat hij als gewoon burger sprak en „verlof van het presidentschap" had genomen om bij zijn zieke vrouw te kunnen zijn. Hij werd, zoals gezegd, herkozen (dat was in November) maar niet dan nadat een bom ontploft was voor de ingang van het uit- gévers-gebouw van de firma Peuser, die Evita's boek „De betekenis van mijn leven" had uitgegeven. Er vielen evenwel geen doden bij; alleen het gebouw werd nogal ernstig beschadigd. Berichten over Evita's ziekte maken dit maal een ernstiger indruk. Dat het régime niet sterk staat is, gezien de toestand des lands en de zonderlinge opschuddingen die het heeft doorgemaakt, duidelijk genoeg. Men vraagt zich met verwondering af wat er nu weer zou kunnen gebeuren en beseft, dat Argentinië en de Peróns niet alleen in aantal kilometers ver van ons bedaarde kleine Nederland verwijderd zijn. R. P. Voor het eerst sedert 21 September 1949 woeien gisteren niet meer de drie geallieer de vlaggen van het berghötel op de Peters- berg, waar de geallieerde Hoge Commissie drie jaren lang haar zetel heeft gehad. De „geallieerde wacht aan de Rijn", zoals de Duitsers de Petersberg gedoopt hebben, wordt door dure Duitse toeristen afgelost nog voordat de overgang van de Bezettings- status naar het bondgenootschap voor tie bondsrepubliek zijn beslag heeft gekregen. Zolang dit nog niet het geval is, bestaat de Hoge Commissie uiteraard voort. Zij is in deze dagen bezig te verhuizen naar het grootste gebouwencomplex aan de Rijn: het Amerikaanse administratiegebouw, dat mét zijn negen verdiepingen in goed een half jaar tijd uit de grond is gestampt. Hier, op driehonderd meter boven de Rijn en met het uitzicht op het Bundeshaus van Bonn, heeft de Hoge Commissie 91 zit tingen gehouden. 25 maal heeft dr. Ade nauer de moeilijke weg naar het bastion der geallieerde macht afgelegd om er te confereren over wijzigingen van het bezet tingsstatuut en om er de eerste hand te leggen aan de verdragen, waardoor thans de bezetting zal worden opgeheven. (Van onze correspondent in Londen) Herbert Morrison, oud-minister van buitenlandse zaken in de Labour- regering, heeft de V.S. beschuldigd van interventie in de Britse politiek. Hij deed dat in een protest tegen uitlatingen in Washington, die sugge reren, dat hij vorig jaar September zijn goedkeuring zou hebben gehecht aan een aanval op de krachtstations aan de Jaloe. Morrison zegt, dat het waar is, dat de Amerikaanse regering met hem heeft geconfereerd over militaire acties in 'Korea, die in bepaalde omstandigheden nodig zouden kunnen zijn. Deze omstandigheden betroffen de mogelijkheid dat de wapenstilstandsbesprekingen zouden mislukken of dat de communis ten militaire operaties op grote schaal zouden hervatten. Geen van beide omstandigheden heeft zich op het ogenblik voorgedaan, aldus Morrison. Morrison verklaart, dat dergelijke gedeeltelijke onthullingen van diplo matieke gedachtenwisseling, of het inspireren daarvan, de EngelsAmeri kaanse betrekkingen geen goed doen. Hét maakt openhartig en intiem diplomatiek contact onmogelijk. Ook minister Eden heeft door het Foreign Office een verklaring laten afleggen, waarin Morrison verdedigd wordt. Dinsdag zal het Lagerhuis opnieuw een debat houden over Korea. De Labour- oppositie heeft daarvoor een motie inge diend, waarin het gebrek aan overleg tus sen Amerika en Engeland wordt betreurd, en waarin verklaard wordt, dat de bom bardementen aan de Jaloe op een verkeerd tijdstip hebben plaats gehad. Reuter meldt, dat de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Ache- son, Donderdag op een besloten bijeen komst van- Britse parlementsleden heeft verklaard, dat Engeland „tengevolge van een administratieve fout" niet op de hoogte was gesteld van het plan om de electrische centrale aan de Jaloe te bombarderen. De republikeinse fractieleider in de Ame rikaanse Senaat, Bridges, verklaarde ge schokt te zijn doordat „minister Acheson zich tegenover leden van het Britse parle ment verontschuldigd heeft over het feit, dat Engeland niet van tevoren gekend is in het plan om de centrale aan de oever van de Jaloe te bombarderen". Zijn partijgenoot senator Knowland eiste, dat de volledige tekst van Acheson's ver klaring aan het Congres zal worden be kendgemaakt. Hij zei van mening te zijn, dat- de in het Lagerhuis geuite protesten het Kremlin in de kaart spelen. De repu- blikeinse senator Alexander Smith ver klaarde: „ik ben geschokt door het bericht dat onze regering in het Britse parlement wordt gecritiseerd". Waarnemers, die bekend zijn met het dagelijks overleg tussen Britse en Ameri kaanse functionarissen te Washington, ver klaren moeilijk in te kunnen zien wat voor „administratieve fout" had kunnen verhin deren, dat de V.S. Engeland van het bom barderen der centrales op de hoogte stel den. De Britse ambassadeur, Sir Oliver Franks, had vier dagen vóór de bombardementen nog een onderhoud met minister Acheson. Het Britse kabinet heeft zijn goedkeuring gehecht aan de benoeming van een Brits hoofdofficier tot adjunct bij generaal Mark Clark, de opperbevelhebber van de UNO in Korea. Nieuw bombardement Het hoofdkwartier voor de luchtmacht in het Verre Oosten heeft medegedeeld, dat 150 straalgevechtsbommenwerpers de wa terkrachtcentrales in Noord-Korea, die reeds door eerdere aanvallen ernstig wa ren beschadigd, opnieuw hebben gebom bardeerd. De aanval, die gisteren geschiedde, werd uitgevoerd op de centrales te Foesen en Tsjangdjin. De Japanse minister-president, Sjigeroe Josjida, heeft in het parlement gezegd, dat, indien de strijdkrachten van de UNO stap pen gaan nemen, die misschien de gehele toestand in het Verre Oosten zouden be ïnvloeden, Japan het recht heeft geraad pleegd te worden. Hij voegde er aan toe, dat Japan niet van te voren op de hoogte is gesteld van de jongste bombardementen in Noord-Korea. De Prawda, Izvestia en andere grote Sovjet-Russische bladen hebben Donder dag voor het eerst melding gemaakt van het bombardement van de Jaloe-centrales in Noord-Korea. In een bericht van Tass uit Pjongjang wordt gezegd, dat „de Ame rikaanse luchtaanvallen op niet-militaire doelen slechts verontwaardiging over de gehele wereld konden verwekken." De afgevaardigden van de verbondenen op de wapenstilstandsbesprekingen te Pan- moendjom zijn Vrijdag uit de bijeenkomst weggelopen, toen de Noordelijke afgevaar digde generaal Nam II een aantal boze op merkingen maakte. Zij zeiden, dat zij ge durende drie dagen niet zouden terug komen. ROME (Reuter). Een Joegoslavisch vliegtuig met 27 personen aan boord is te Foligno, 120 kilometer ten Noord-Oosten van Rome, geland. Boven Joegoslavië na men drie gewapende mannen de leiding in het vliegtuig over en lieten het koers zetten naar Italië. Het toestel was op weg naar Polax, op het schiereiland van Istrie. Een van de gewapende mannen is een voormalige sergeant van de Joegoslavische luchtmacht. Het drietal heeft de Italiaan se politie om asyl gevraagd. Het Italiaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft de politie gemachtigd volledige bewegings vrijheid toe te staan aan alle inzittenden, die naar Joegoslavië wensen terug te keren. De Joegoslavische regering heeft ver zocht het toestel vrij te geven. De Italiaan se regering heeft hierop laten weten, dat het vliegtuig, een Douglas C-47, naar Joe goslavië kan terugkeren met hen, die Zulks wensen. Sinds het begin van het jaar zijn 155 per sonen uit Joegoslavië naar Italië uitgewe ken. Wegens de huidige stand van de werkge legenheid heeft de regering zich nader be raden over de vraag in hoeverre het moge lijk en gewenst is, naast het treffen van andere maatregelen, alsnog tot enige ver snelling van de oorlogsschade-uitkeringen over te gaan, ten einde te trachten daar door verbetering in de werkgelegenheid te brengen. Zij acht het inderdaad verant woord alsnog tot enige versnelling van de uitkeringen over te gaan. Zij heeft daarbij in de eerste plaats gedacht aan versnelling van de uitkeringen voor schade aan onroe rende goederen, aangezien hiermede de werkgelegenheid in de bouwnijverheid wordt bevorderd. Voorgesteld wordt dan ook een verho ging van het voor deze uitkeringen voor 1952 uitgetrokken bedrag met 28,5 millioen gulden. Huisraadschade Ook wordt een verhoging van de huis- raadschade-uitkeringen voor 1952 met een bedrag van 14,5 millioen gulden voorge steld. Daarbij is tevens overwogen dat het in de begroting voor 1952 voor deze uitkerin gen uitgetrokken bedrag van 74 millioen gulden niet voldoende zal zijn om aan alle getroffenen, die nog niet in aanmerking kwamen voor uitbetaling van de eerste ter mijn der aanvullende bijdrage voor geleden huisraadschade, reeds dit jaar deze termijn ter beschikking te stellen. De voorgestelde verhoging zal tevens de mogelijkheid bie den om aan deze groep van oorlogsslacht offers reeds in dit jaar de hun toekomende eerste termijn der aanvullende bijdrage uit te keren. Zondag hoopt Prins Bernhard zijn 41ste verjaardag te vieren. De Prins met een van zijn trouwe hondjes. BRUSSEL, (ANP.) Een 27-jarige radio-technicus van de Belgische kust- radiodienst is door de recherche aangehou den en naar Brugge overgebracht voor verhoor in verband met valse SOS-berich ten over „in nood verkerende schepen", dié sedert Augustus van het vorig jaar herhaaldelijk tot onnodig uitvaren van red dingboten aan de Noordzeekust ook Nederlandse aanleiding hebben gegeven. Een eerste SOS-berieht op 14 Augustus luidde: „ORAK op mijn gelopen nabij Vlis- singen". ORAK zijn de oproepletters voor (Van onze parlementaire redacteur) Al meer dan 130 arrestaties Meer dan 130 inheemsen en Indiërs be vonden zich vanochtend reeds in arrest wregens ongehoorzaamheid aan Malans ras senwetten. Onder hen bevinden zich de voorzitter van het Indisch congres in Transvaal, Nanan Sita, en de secretaris van het Afrikaanse congres Walter Sisoeloe. De nieuwe campagne van ongehoorzaamheid is gisteren begonnen. Het oud-parlementslid Sam Kahn, een blanke die onlangs zijn parlementszetel verloren heeft op grond van de wet tegen het communisme, is te Kaapstad aange houden wegens het betreden van het ge meentehuis. nadat hem de toegang was ont zegd door de minister van Justitie. Onder de gearresteerden te Johannes burg bevinden zich 50 inheemsen die zich niet stoorden aan de verordening, welke in heemsen verbiedt na 23 uur op straat te komen. Zij lieten zich vrijwillig wegvoeren. In Port-Elizabeth (Zuid-Afrika) zijn gisteren 30 inheemsen gearresteerd „we gens overtreding der apartheidswet bij de spoorwegen". Dit, aldus Reuter, was het eerste incident in de campagne van niet- blanken, om deze door hen onrechtvaardig genoemde wet te negeren. Een groep van dertig inheemsen betrad het station van Port Elizabeth door een voor blanken ge reserveerde ingang. De politie wilde hen tegen houden, doch zij drongen zich weer voorbij de politie en gingen de straat op, gebruik makend van een voor blanken ge reserveerde brug. Hier werden de arresta ties uitgevoerd. De inheemsen in de trein juichten de demonstranten toe. Nadat de Koningin gistermiddag de bei de Kamervoorzitters en de vice-president van de Raad van State in audiëntie heeft ontvangen/is de vorstin vandaag begonnen met het inwinnen van de adviezen der ver schillende fractieleiders. Zo ontving de Koningin vanochtend ten paleize Lange Voorhout achtereenvolgens de fractievoor zitters uit de Tweede Kamer, de heren mr. L. A. Donker (P.v.d.A.), prof. mr. C. P. N. Romme (KVP), dr. J. Schouten (A.R.), Ti,anus CCHU), mr. P. J. Oud (VVD)'en G. Wagenaar (CPN). Ook enige Kamerfracties hebben heden morgen vergaderd. Om halfelf kwam de fractie van de Partij van de Arbeid bijeen, die door haar voorzitter, mr. L. A. Donker i worden over hetgeen deze met de Koningin had besproken. n„ ts ®neI beleid De Koningin blijkt zo snel mogelijk tot de aanwyzing van een formateur te willen Dit va3t reeds op te maken uit het feit dat zij gistermiddag de drie gebruike lijke adviseurs heeft geraadpleegd en dat zij vanochtend al vroeg opnieuw in Den Haag begon met het inwinnen van advie zen, nu van de politieke raadslieden. Het heet dat de Koningin tot vanavond 8 uur in Den Haag zal blijven. Daaruit moeten De Koningin heeft Donderdagmiddag in het paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag de voorzitters van de beide Kamers der Staten-Generaal en de vice-president van de Raad van State ontvangen voor besprekingen over de kabinetsformatie. Links: de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. L. G. Kortenhorst, arriveert aan het paleis. Rechts: de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, verlaat het paleis. wij dan misschien opmaken dat het streven erop gericht is om de mondeling uitge brachte adviezen, die gemeenlijk daarna in een schriftelijk bevestigingsrapport wor den overgelegd, nog eens in ogenschouw te nemen. Het staat wel vast dat deze rap porten met betrekking tot degenen die van ochtend gehoord zijn vandaag nog in han den van de Koningin zullen komen. Als de adviezen allemaal gelijkluidend zouden zijn, wat geenszins ondenkbaar is, en namelijk de raad zouden bevatten om dr. Drees met de formatie te belasten, mag men wellicht aannemen dat dit zo al niet vandaag, dan toch morgen zal geschieden. De Koningin ontving vanmiddag ds. P. Zandt (Staatk. Ger. partij) en de heer Ch. J. I. M. Welter (K.N.P.). de Belgische paketboot „Prins Albert" en uit een onmiddellijk ingesteld onderzoek kon worden vastgesteld, dat dit schip vei lig en wel ter hoogte van Blankenberge voer. De tweede uitzending had plaats op 13 December 1951. Hierin werd meege deeld, dat het Duitse schip „Alderamin" op de Noordzee in nood verkeerde. AI spoe dig kwam. echter vast te staan, dat ook dit SOS-bericht vals was. Een derde SOS had betrekking op het Amerikaanse schip „American Judge" en ook dit bleek volko men uit de lucht te zijn gegrepen. Niette min had dit laatste SOS-bericht de Ne derlandse reddingsdiensten in alarmtoe stand gebracht. Verdenking Nu is vernomen, dat de recherche reeds sedert een maand verdenking tegen een employé van het radiostation te Ostende koesterde, doch men kon nog niets bewij zen. De leiding van het station plaatste hem over naar de radiopost Middelkerke, waar hij werd belast met een reparatie aan boord van een mailboot. Tijdens zijn verblijf aldaar zond hij Dinsdagavond een SOS-bericht uit. Een peilstation nam dit bericht op, waarna Woensdagavond zijn aanhouding volgde. De opsporing werd de laatste maand verricht door de recherche in samenwer king met de radiodiensten van het leger, peilinrichtingen van de rijkswacht, radio specialisten en honderden radio-amateurs, die dag en nacht bij hun toestel bleven om de aetherpiraat te kunnen localiseren. Ingevolge de Dienstplichtwet eindigt de dienstplicht voor dienstplichtigen zonder rang niet ingang van 1 October van het jaar, waarin zij 35 jaar oud worden; voor dienstplichtige onderofficieren (korporaals daaronder begrepen) met ingang van 1 October van het jaar, waarin zij 40 jaar oud worden, en voor uit de dienstplicht voortgekomen reserve-officie ren met ingang van 1 October van het jaar, waarin zij 45 jaar oud worden. Dit ontslag is echter na 1 October 1938 we gens de buitengewone omstandigheden niet meer verleend geworden. Bij Koninklijk Besluit is thans bepaald, dat de opschorting van ontslag met ingang van 1 Juli 1952 eindigt, behalve voor re serve-officieren én overig reserve-perso neel van de Koninklijke Landmacht en en kele groepen van vrijwillig dienenden, geen beroepsmilitair zijnde. Als gevolg hiervan worden de desbe treffende dienstplichtigen met ingang van 1 Juli 1952 uit de dienst ontslagen, zodat na deze datum op hen geen dienstplicht meer rust. Ter voorkoming van een grote hoeveel heid administratieve arbeid zal slechts in de gevallen, waarin een belanghebbende dienstplichtige er bijzonder prijs op stelt een schriftelijk bewijs van dat ontslag te ontvangen (bijvoorbeeld wegens emigra tie), een zodanig bewijs op zijn schrifte lijke aanvraag worden toegezonden. Om te weten te komen tot welke auto riteit een zodanige aanvraag moet worden gericht, moet de dienstplichtige eerst in lichtingen vragen ter gemeente-secretarie van zijn woonplaats. Heinrich Martin: Beter niet begrepen dan verkeerd begrepen te worden. (Reuter). Tachtig gevaarlijke misda digers, die waren opgesloten in de gevan genis van Quimbaya, in de Zuid-Ameri kaanse staat Columbia, hebben de vijf be wakers overmand en zijn uitgebroken. De uitgebrokenen hebben reeds een aantal ge welddaden begaan. In Quimbaya heerst paniek. De plaatselijke autoriteiten hebben om versterkingen voor de politie verzocht. De leider van de gevangenen, die onlangs uit de gevangenis op het Braziliaanse eiland Anchieta zijn uitgebroken, is er opnieuw in geslaagd met een kleine groep door het cordon van militairen en politiemannen te breken en in het oerwoud te verdwijnen. Deze man, Joa Pereira Lima genaamd, zat een gevangenisstraf van 93 jaar uit toen de opstand begon. Zijn ontsnapping dankte hij aan een krijgslist. Hij koos tien mannen uit, die door uitputting niet in staat waren de strijd voort te zetten en droeg hun op de aan dacht van de troepen af te leiden. Intussen poogde hij met achttien anderen de omsin geling te doorbreken, hetgeen inderdaad gelukte. Van de tien achtergeblevenen pleegden er acht zelfmoord, voordat zij konden worden ondervraagd. In het Braziliaanse parlement verwekte de afgevaardigde Armando Falcao veel op schudding, toen hij verklaarde: „Wij zijn verplicht een onderzoek in te stellen naai de omstandigheden, waaronder de gedeti neerden op Anchieta leven, en naar de martelingen, waaraan zij zeggen bloot te staan in dit „filiaal van de hel". Ongeveer driehonderd in opstand geko men gevangenen van de staatsgevangenis te Edd.vville in de Amerikaanse staat Ken tucky hebben zich Donderdagavond over gegeven, nadat zij zich acht uur lang ver schanst hadden in een gebouw van drie verdiepingen. Acht gevangenen en een be waker werden g-.-wond. In een bijzondere zitting heeft de ge meenteraad van Rotterdam afscheid geno men van mr. Oud als burgemeester. Deze vergadering werd onder meer bijgewoond door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper; de leden en de griffier van Gedeputeerde Staten, de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag, de generaal-majoor der ma riniers M. R. de Bruyne, de comman dant van de onderzeedienst, kapitein ter zee O. de Booy; de voorzitter van de Kamer van Koophandel, mr. K. P. van der Man- dele; de rector-magnificus van de Econo mische Hogeschool, prof. dr. H. J. Witte- veen; de president van de Rotterdamse rechtbank, mr. J. van Vollenhoven; als mede familieleden en vrienden van mr. Oud. Namens de raad sprak de heer A. van Kranenburg de heer Oud toe. Daarna deed de waarnemend burgemeester, wethouder J. van Tilburg, mededeling van het besluit van het college van B. en W. tot toekenning van de Van Oldenbarneveltpenning, de hoogste graad van waardering welke het stadsbestuur kent. De wethouder hoopte, dat mr. Oud nog jaren in gezondheid zal mogen werken en leven naast haar, die zijn vreugden en zorgen van het burgemeesters ambt zo ruimschoots deelde. In zijn woord van dank zei mr. Oud, dat het afscheid hem zwaar valt. Maar geluk kig is het geen afscheid van de stad. „Maar als ik hier weg wilde, zou mijn wouw dat toch nooit hebben toegestaan. Zij is mij bij mijn werk een grote steun geweest en haar aansporing in 1938 heeft wel de doorslag gegeven, dat ik de benoeming aannam. Er is weemoed en dank bij dit afscheid, maai de dank overheerst, dank bovenal aan Hem, die mijn leven zo heeft geleid dat mij het schone ambt van burgemeester mocht ten deel vallen. Moge Zijn zegen blijven rus ten over Rotterdam, zijn bestuur en zijn burgerij", zo besloot mr. Oud. Na de bijzondere raadszitting was er voor de burgerij gelegenheid afscheid van mr. Oud te nemen. De voorzitter van het comité „Huldiging burgemeester mr. P. J. Oud", mr. K. P. van der Mandele, sprak de heer en mevrouw Oud toe. Als geschenk van de burgerij overhandigde hij de oud-burgemeester een reiskoffer, waarin zich het plan voor een buitenlandse reis bevond. Vanmorgen om 9 uur reed een vrachtauto van de transportonderneming Boon te IJmuiden op een smal grachtje in Alkmaar. In dezelfde richting als de vrachtauto reed rechts van de weg de wielrijder W. W. F. uit Alkmaar, wiens voorwiel werd ge raakt door het rechtervoorspatbord van de auto. De wielrijder viel en kwam onder de wielen van de vrachtauto. Hij was op slag dood. VRIJ WARM Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen weinig bewolking en droog weer. Zwakke tot matige wind. hoofdzakelijk tussen Zuid èn West. Vannacht iets minder koud. Mor gen overdag ongeveer dezelfde tempe raturen als vandaag. 28 Juni Zon op 4.22 uur, onder 21.04 uur. Maan op 10.43 uur, onder 23.39 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 27 Juni Hoog water: 6.40 en 19.02 uur. Laag water: 2.20 en 14.35 uur. Zaterdag 28 Juni Hoog water: 7.16 en 19.37 uur. Laag water: 2.55 en 15.09 uur. J6

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1