Hoessein Sirry vormt kabinet na ontslag van Hilaly Pasja De V.V.D. is niet voldaan over haar deelneming aan de regering Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Formatie Hoe warm het was Nieuwe regering in Egypte Egyptische censuur hield berichten hierover ruim een dag lang tegen Acheson brengt bezoek aan Berlijn en Wenen Politiek gevecht in Teheran Voor een opnieuw deelnemen op dezelfde basis voelt zij weinig Dr. Drees oriënteert zich Het woord is aan Syngman Rhee ontbindt Koreaans parlement Warm zomerweer duurt voort 66e JAARGANG No 298 Benelux-conferentie in Den Haag Tweemaal twintigduizend clandestiene sigaretten A fgevaardigden verlaten parlement Subsidie voor Podium Snuiverapparaat geslagen Drie slachtoffers van de zee Aanmelding voor emigratie naar Canada Publicatie V.V.D. viel niet in de smaak Defensie-pact voor Stille Oceaan Excuses aan Lattimore Het Concertgebouw-Orkest in nieuwe status Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteurs Robert Peereboora MAANDAG 30 JUNI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG No 151 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks behop Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Hu ijsman Dr. WILLEM DREES houdt zich bezig met het formeren van een nieuw kabinet en hebben wij reden om hem te benijden? Neen. Voor velen onzer is in dit weekend, zomerse warmte brengend, de vacantie be gonnen en zij hebben zichzelf gelukgewenst met het tijdstip dat hun ten deel is gevallen of dat zij zelf hebben gekozen. Anderen, die aan het werk zijn gebleven op kantoor of in fabriek, hebben vanmorgen hun kledij zo luchtig gemaakt als toelaatbaar wordt geacht. In elk geval hebben zij allemaal van een Zondag in de buitenlucht genoten. Vader Willem daarentegen, die vóór die Zondag zijn overleg met politici al had in gezet, moest in de' hitte over zijn politieke legkaart piekeren. Niet alleen over een brede of een smalle basis, maar ook over een basis die men niet zozeer breed maar eigenlijk toch ook niet smal zou kunnen noemen. En over een program dat voor de partijen, op de gekozen breedte verenigd, aanvaardbaar zou zijn, zodat het vertrou wen van de meerderheid des parlements het zou schragen. Daar beperken zijn zorgen zich geenszins toe, want bij dit alles doet zich nog de vraag voor hoeveel en welke ministerszetels iedere partij ten deel kunnen vallen. En daar is het dan nog niet mee afgelopen, want hij moet ook uitmaken wie erop zullen zitten. Ik weet niet hoe veel mensen er zijn, die zichzelf geschikt zouden achten voor een ministerschap. Voor het Nederlands Instituut voor de Publieke Opinie zou dit misschien een aantrekkelijk onderwerp wezen, om voor te leggen aan een doorsnede van het Nederlandse volk. Acht gij uzelf geschikt voor minister? Zo ja, waarom? Zo neen, waarom niet? Welke partij geniet uw voorkeur? Dit lijken alvast redelijke vragen. Er zou aan toege voegd kunnen worden: Welk departement zoudt gij het liefst voor uw rekening nemen indien cle formateur u tot zich riep? Dit lijkt mij een aardige aanvullende vraag: ik zou durven voorspellen dat grote animo voor Verkeer en Waterstaat (vooral in deze temperatuur) zou bestaan en daarentegen heel weinig voor Financiën. Mij lijkt het zelfs denkbaar dat het Nipo verscheidene doorsneden des volks zou moeten peilen eer het een gegadigde voor Financiën vond. Maar het zou, om een duidelijk beeld van Nederlands ministrabel zelfvertrouwen (en ministrabele zelfoverschatting) te krijgen wel beter weer moeten uitkiezen. Normaal vaderlands weer, met een stevige bries uit het Zuidwesten en plaatselijke regenbuien, zoals het Meteorologisch Instituut dat noemt als het ons zijn somberste verwach tingen besparen wil. In deze hitte beseffen alle Nederlanders te zeer, dat regeren een vermoeiende bezigheid is ook al rijdt men af en toe in een slee van een auto en al hoeft men nooit op een fiets tegen de wind in te trappen als men dat niet wil. De formateur ontvangt intussen bezoe kers. Het zijn politici en geen „back benchers", zoals ze dat in het Britse Lager huis noemen: geen mannen dus van de achterste banken in het parlement. Neen, het zijn fractieleiders. Soms ook wel démis- sionaire (in staat van aftreding vei*keren- de) ministers, zoals al in het begin bleek, want hij begon zijn gesprekken met prof. dr. L. J. M. Beel, van Binnenlandse Zaken, kortweg en gemeenzaam bekend als Beel. Als hij twintig jaar ouder was zou men hem misschien, als variant op Vader Willem, Oom Louis noemen of liever Oom Lo. Nu niet; hij is daar te jong voor. Hoe dan ook, al die bezoekers des formateurs zijn lieden, die in het politieke nauwkeurig weten waar Abram de mosterd haalt en die man voor man verschrikkelijk op hun qui vive zijn en zo nodig het soort ondoorgrondelijk gezicht kunnen trekken, waarmee ervaren poker-spelers hun successen behalen. De formateur moet al die gesprekken met vol ledige scherpzinnigheid voerèn. Noch de wet, noch het staatkundig gebruik erken nen de mogelijkheid van enige loomheid bij uitzonderlijk hoge temperaturen. Wel verbiedt de traditie hem ongetwijfeld, zijn jasje erbij uit te trekken en ramen en deuren tegenover elkaar open te zetten. Dat laatste zou trouwens ook symbolisch ver keerd zijn: het zou de door zovele landge noten gevreesde „tocht" veroorzaken en een formateur kan toch niet op de tocht zitten? Het oog der verbeelding ziet hem daar zetelend, in zijn donkere pak, ernstig en aandachtig, zich steeds maar scherp be zinnend en nauwkeurig zijn woorden for mulerend dan tussen twee bezoeken in een ijsje etend en zich met een zucht her innerend dat het hem zuiver-persoojilijk geenszins onaangenaam zou zijn geweest het minister-pi-esidentschap neer te leggen. Want hij is al zo lang achtereen bewinds man geweest. Prof. Lieftinck heeft bij zijn afscheid gezegd dat hij nooit van formatie-perioden heeft gehouden. En hij was niet de forma teur. Men kan het zich voorstellen. Bij de Turken zal hij zich zorgelozer voelen dan hier; geen enkele Turk heeft trouwens iets tegen hem. Laat ons hopen dat dit nog zo zal zijn als hij eenmaal Turkije verlaat. Alleen de gedachte dat de formateur een nieuwe Lieftinck moet ontdekken doet mij zozeer de drukkende warmte gevoelen, dat ik met deze woorden besluit. R. P. De Belgisch-Nederlands-Luxemburgse interparlementaire unie houdt in Den Haag haar vijfde conferentie. Nadat de ope ningsredes waren gehouden, werd aan de orde gesteld het eerste der beide onder werpen, die de conferentie zullen bezig houden: de oprichting van een interparle mentair Benelux-lichaam, dat er mede be last zal zijn de ontwerpen van overeen komsten, die de drie landen aangaan, vóór de ondertekening door de regeringen te onderzoeken en daarover advies uit te brengen. De vice-president der Belgische groep, senator Ronse, lichtte het door hem terzake uitgebrachte rapport toe. De heer Ronse gaf als zijn mening te kennen, dat de ontwerpregeling voor een interparlementaire samenwerking, zoals die is opgesteld door het Nederlands minis terie .van Buitenlandse Zaken in eind 1951, het best beantwoord aan de wensen, die in de unie heersen. Volgens dit ontwerp zou er een inter parlementaire commissie worden ingesteld, bestaande uit 33 leden, van wie er 14 wor den aangewezen uit en door het Neder landse, 14 door en uit het Belgische en 5 uit en door het Luxemburgse parlement. (Reuter). De Egyptische premier, Hi laly Pasja heeft Koning Faroek het ontslag van zijn vier maanden oude kabinet aan geboden. De Koning heeft dit aanvaard en Hoessein Sirry Pasja met de vorming van een nieuwe regering belast. Berichten hier over zijn door de Egyptische censuur meer dan een volle dag tegengehouden. Een tele.- gram van Reuters vertegenwoordiger in Egypte bijvoorbeeld, was Zaterdag in de vroege middag verzonden en kwam pas kort na middernacht (Zondag) in Londen aan. De Egyptische bevolking had Zondag avond nog niets over de verandering ver nomen, daar de radio hierover bleef zwij gen. Politieke waarnemers, aldus Reuter, noe men de nieuwe premier een „realistisch politicus van een grote integriteit, een schrandere staatsman met grote bestuurs- gaven". Hij is reeds twee maal Egypte's „crisis premier" geweest en wel in 1940 en in 1949. Sirry Pasja is expert op het gebied van bevloeiïng. In 1950 trad hij op als chef van het Koninklijk kabinet, nadat de Wafdisten aan de macht kwamen. Zelf is hij partijloos. Het kabinet-Hilaly was in de laatste weken aanzienlijk verzwakt. Bij de politieke par tijen heerste een grote activiteit en men streefde van verschillende zijden naar een verbreding van de regeringsbasis met het oog op de in kracht toenemende aanvallen der Wafdisten. Er heerste bij velen een aanzienlijke on tevredenheid over de handhaving van het standrecht en de censuur op de pers. In Maart werd het parlement bij decreét ont bonden, doch de datum van de in het voor uitzicht gestelde verkiezingen werd niet genoemd. De nieuwe premier heeft tegenover Reu ter verklaard, dat het kabinet uit partij lozen zal bestaan. Iedere portefeuille zal naar een expert op het desbetreffende ge bied gaan. De Amerikaanse ambassade te Caïro heeft Zondagavond een verklaring uitge geven naar aanleiding van een beschuldi ging van Hilaly Pasja. Volgens de afgetre den premier hadden Wafdistische leiders BERLIJN (Reuter). De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Acheson, is Zaterdag per vliegtuig te Berlijn aange komen. Het officiële doel van zijn bezoek was het op Zondag leggen van de eerste steen voor een biblotheek. De Berlijners be schouwen zijn bezoek evenwel algemeen als een manifestatie van het grote belang, dat de Verenigde Staten hechten aan het hand haven van het vier-mogendhedenbestuur over hun stad. Acheson verklaarde, dat het Westen ver langt naar de dag, dat de Oost-Duitsers zich in een verenigd Duitsland bij de „vrije wereld" voegen. Acheson heeft Zondag ochtend op een persconferentie gezegd, dat, indien de Oost-Duitse Volkspolitie, zonder hulp van buitenlandse mogendheden, zou trachten Berlijn te bezetten of te blok keren, zijn eerste stap zou zijn zeer zorg vuldig te luisteren naar het advies van mi litairen. Acheson heeft Zondagochtend gedurende twee uur een onderhoud met prof. Hall- stein, de West-Duise staatssecretaris van Buitenlandse Zaken. Hij sprak ook met West-Berlijnse functionarissen, onder wie burgemeester Reuter. Hij werd door Reu ter officieel op het stadhuis ontvangen. Acheson verklaarde nog, dat de hereni ging van Duitsland, voorzover het de Wes telijke mogendheden betrof, tot stand had kunnen komen vóór zijn jongste bezoek aan Berlijn in November 1949. Acheson is Zondagmiddag na zijn bezoek aan Berlijn per vliegtuig in Wenen aange komen. Dit is zijn eerste bezoek aan Oos tenrijk. Bij zijn aankomst op het Amerikaanse vliegveld in Wenen verklaarde Acheson, dat het doel van de Amerikaanse politiek is, „alles te doen opdat Oostenrijk zo spoe dig mogelijk zijn vrijheid en zijn onafhan kelijkheid terugkrijgt". een niet-genoemde ambassade in Cairo ge polst inzake een aanbod om in ruil voor het toetreden van Egypte tot een Westelijk defensie-commando voor het Midden-Oos ten het aftreden van de regering-Hilaly te bewerken, die vervangen zou worden door een Wafdistische regering, die een verzoe- nender houding tegenover de Westelijke mogendheden zou aannemen. Een woordvoerder van de Amerikaanse ambassade beeft Zondagavond gezegd, dat het de politiek van de Verenigde Staten is, zich niet te mengen in de binnenlandse po litiek van een ander land. Douane greep Finnen in 13muiden De ambtenaren van de IJmuidense douane hebben Zondagmorgen een aanzien lijke hoeveelheid Amerikaanse sigaretten, die van een der Finse houtboten voor de luskade by Van Gelders papierfabriek wer den gesmokkeld, in beslag genomen. Een der hoofdschuldigen, een Fin, is in middels ingesloten. Het betrof een voor raad van 20.000 ongebanderolleerde Ame rikaanse sigaretten die per auto zouden worden afgehaald. Op het moment, dat de smokkelwaar per vlet werd overgegeven greep de douane in, nadat ook de recher che gewaarschuwd was, maar de chauf feur van de auto reed snel weg, zodat men dit deel van de affaire nog niet heeft op gehelderd, ondanks het feit, dat de auto by de tunnelbouw is gesignaleerd. Dit Is Inmiddels de tweede keer, dat de douane met medewerking van de Velsense recherche een sigarettensmokkel tot klaar heid heeft gebracht. Enige weken geleden werden er name lijk eveneens 20.000 sigaretten van een Fins schip gesmokkeld. Dit geval is volledig achterhaald en de auto, die voor het trans port zorgde, is later bij Buitenhuizen ge snapt. Het onderzoek wordt voortgezet. Vele tienduizenden hebben dankbaar geprofiteerd van het eerste zomerse weekeinde, waarbij vooral de badplaatsen ih trék warén. Hier en.daar kreeg men zelfs wel wat teveel van het goede, zoals deze T.T.-bezoekers in Assen, die zich met kranten, zakdoeken en programma's tegen de felle zonnestralen trachtten te beschermen. TEHERAN (Reuter). De verkiezing van de voorzitter van cle Perzische Tweede Ka mer is Zondag, nadat afgevaardigden van het nationale front waren weggelopen, tot Dinsdag uitgesteld. In politieke kringen wordt deze verkiezing beschouwd als een van de belangrijkste kwesties, waarin pre mier Mossadeq de overwinning moet be halen om zijn premierschap te kunnen be houden. Volgens de uitslag van de eerste stemming heeft het onafhankelijke lid dr. Hasan Imami, de hoge priester van Tehe ran, 33 stemmen der 73 aanwezige afge vaardigden gekregen. Drie andere candida- ten, onder wie een lid van het nationale front en een aanhanger van Mossadeq, kre gen minder stemmen. Toen de waarnemen de. voorzitter om herstemming verzocht, verlieten de afgevaardigden van het natio nale front de zaal zodat er geen quorum meer was. Hierna werd de vergadering tot Dinsdag verdaagd. Perzië heeft Zondag bij Engeland gepro testeerd tegen het niet uitbetalen van ho norarium aan professor Henri Rolin, de Belgische jurist, die de Perzische zaak voor het Internationale Gerechtshof heeft ver dedigd. Het Perzische ministerie van Buitenland se Zaken drukte in een nota aan de Britse ambassade zijn verbazing uit over het feit, dat de Britse Midland Bank geweigerd heeft professor Rolin een bedrag van meer dan 2.000 pond sterling uit te betalen op een door de nationale bank van Perzië uit geschreven chèque. De nota herinnert tevens aan vorige gevallen, waarbij van Britse zijde overmaking van sterling-bedra- gen aan Perzische studenten in het buiten land werd gestaakt. De olie Dr. J. "W. Prager, de uit Oostenrijk ge boortige directeur van de Italiaanse olie maatschappij E.P.I.M., voert op het ogen blik besprekingen te Teheran. Zijn maat schappij heeft de ruwe olie van Perzië ge kocht, die zich aan boord van de tankboot Rose Mary bevindt. Dit schip is te Aden aan de ketting gelegd door de Britse auto riteiten. Prager wil olie van Perzië blijven afnemen. Binnenkort zijn Italiaanse tank- boten in Perzische havens te verwachten, zei hij. Zijn maatschappij zal advocaten naar Aden zenden om de inbeslagneming van de Rose Mary door de rechter te be strijden. De staatssecretaris van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen heeft aan de navol gende tijdschriften op het gebied der kun sten als tegemoetkoming in het exploitatie tekort over 1952 een rijkssubsidie verleend: de Kroniek voor Kunst en Kuituur, De Gids, De Nieuwe Stem, Libertinage, C'ri- tisch Bulletin, Het Boek van Nu, De Tsjerne, Het Toneel, Roeping en Podium. Het hoofdbestuur van de Volkspartij voor Vryheid en Democratie heeft op een te Utrecht onder voorzitterschap van mr. P. J. Oud gehouden vergadering als zijn me ning uitgesproken dat het deelnemen aan de regering in de afgelopen vier jaren wei nig voldoening heeft geschonken, omdat te weinig met de inzichten van de V.V.D. re kening werd gehouden. Voor het opnieuw deelnemen aan een regering op dezelfde basis werd dan ook weinig gevoeld. Het vormen van een kabinet op een zo breed mogelijke basis leek het hoofdbestuur van de V.V.D. na deze verkiezingen moeilijker dan ooit, omdat de uitslag van de verkie zingen de tegenstellingen eer verscherpt dan verzwakt heeft. Het zetelverlies van de K.V.P. en de A.R. en het verlies aan stemmen van de C.H.U. aan de P. v. d. A. kwam het hoofdbestuur van de V.V.D. niet vreemd voor, omdat de samenwerking van de Katholieke Arbei dersbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond met het Nederlands Verbond van Vakvex*enigingen in de Raad van Vak- centralen het verschil tussen socialistische en christelijke politiek blijkbaar voor velen vervaagd heeft. Het zal volgens het hoofd bestuur bij de kabinetsformatie de vraag zijn of er een regering gevormd kan wor den, die niet onder even grote druk van de Raad van Vakcentralen staat als tot dus verre het geval was, meende men. Het zal echter aan de Kamerfracties, in het bijzon der aan de Tweede Kamerfractie van de Onder het waakzaam oog van Italiaanse Carabinieri vertrekt een Joegoslavisch vlieg tuig van het Italiaanse vliegveld Foligno. De piloot van deze machine werd tussen Zagreb en Pola in Joegoslavië door drie inzittenden met pistolen gedwongen koers te zetten naar Italië. Na de landing te Foligno verzocht het drietal om politiek asxjl, dat zij verkregen. Het toestel is nu vrijgegeven en naar Joegoslavië teruggevlogen. V.V.D. worden overgelaten te beslissen in hoeverre zij haar steun zal kunnen ver lenen indien deze gevraagd zou worden met betrekking tot een programma en de sa menstelling van een kabinet. De leden van de Eerste- en Tweede Ka merfracties van de V.V.D. woonden deze vergadering bij. LONDEN (Reuter). Volgens de mili- taire medewerker van de „Daily Herald" kan het snuiver-apparaat, dat een duikboot in staat stelt langdurig onder water te blij ven, thans op kilometers afstand door een nieuw soort radar, dat in Engeland ontdekt is, opgespoord worden. Dit betekent, dat dit apparaat, „de basis van het Sovjet-Russi sche plan voor de bouw van de grootste onderzeevloot, die ooit bestaan heeft", thans geslagen is, aldus de „Daily Herald". Terwijl zijn moeder twee andei*e kinde ren op het strand te Zoutelande bezig hield, is Zatei*dagmiddag het 7-jarige zoontje van drs. J. J. Knibbe uit Goes verdronken. Het ventje was met een vriendje het water in gegaan. Zondagmiddag omstreeks twee uur is het negen-jarige jongetje W. Kooren uit de Tweede Kiefhoekstraat te Rotterdam bij het zwemmen in het Kralingse strandbad verdronken. Zijn stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan de Bei*gweg overge bracht. In de zee bij Terheyden onder Monster is het vijfjarig jongetje P. van Leeuwen uit Leidschendam verdronken. Het ventje, dat met zijn buurman naar het strand was ge gaan, was al enige tijd zoek. Later werd hij uit het water opgehaald. Kunstmatige ademhaling baatte niet meer. Met ingang van 1 Juli is de aanmelding voor emigratie naar Canada voor 1953 opengesteld. Voorlopig zullen echter uit sluitend aanmeldingen aanvaard worden van landbouwers, voorts van hen die reeds over werk en huisvesting in Canada be schikken en van hen, die emigreren op uit nodiging van reeds in Canada gevestigde naaste familie. Om er zeker van te zijn, dat men in het voorjaar van 1953 zal kunnen vertrekken, dienen gegadigden zich in Juli, Augustus of September bij de daarvoor aangewezen kantoren te melden. Met nadruk wordt erop gewezen, dat het in het algemeen, en wel zeer in het bijzonder voor landbou wers, een gebiedende eis is reeds in het vroege voorjaar in Canada te arriveren, wil men er zeker van zijn, dat de plaatsing aldaar geen moeilijkheden zal opleveren. ♦s-GRAVENHAGE, 30 Juni. De kabi netsformateur, dr. W. Drees, heeft Zaterdag nog een bespreking gevoerd met de leider van de Tweede Kamerfractie van de Anti- revolutionnaire partij, dr. J. Schouten. Deze bespreking, die ruim een uur duurde, had een algemeen oriënterend karakter. Onze parlementaire redacteur telefoneer de ons hedenmiddag, dat de besprekingen welke dr. Drees met prof. Romme en dr. Schouten heeft gevoerd, een zuiver alge meen oriënterend karakter droegen en er niet gesproken is aan de hand van een ont werpprogramma. Het lag ook in de be doeling van de kabinetsfoi-mateur soortge lijke gesprekken te voeren met de heer Tilanus en met mr. Oud. Eerstgenoemde kon hij Zaterdag en Zondag niet bereiken. Vanochtend is hij daarin wèl geslaagd en zo is dan afgesproken dat de voorzitter van de Christelijk Historische Tweede Kamer fractie vanavond bij de formateur op be zoek zal komen. Ov.èrdag had dr. Drees daartoe geen gelegenheid wegens de ge wone vergadering van cle ministei-raad. Deze algemeen oriënterende gesprekken hebben alleen ten doel, de formateur enig nader beeld van de situatie en de moge lijkheden te verschaffen. Na afloop zal hij gaan overwegen welke richting hij zal dienen in te slaan, name lijk of hij het moet en kan zoeken in een brede basis dan wel in een andere grond slag. Op het ogenblik kan er nog niet van enig voornemen van de formateur ten aan zien van de te volgen weg worden gespro ken. Van een woordvoerder van de formateur vernemen wij, dat dr. Drees ook een be spreking met mr. Oud zou willen hebben. Na de bekendmaking van het standpunt van het hoofdbestuur der V.V.D,, welks voorzitter dezelfde is als de voorzitter van de Tweede Kamerfractie dezer partij, na melijk mr. Oud, ziet dr. Drees op dit ogen blik geen heil in een dergelijk onderhoud. Vooral de inhoud van het door het hoofd bestuur der V.V.D. gepubliceerde heeft de formateur tot deze mening gebracht. Wij hebben de indruk dat dr. Drees niet bijster gesticht is over de houding van het hoofdbestuur der V.V.D., niet alleen omdat het zijn standpunt reeds vóór een bespre- king tussen de formateur en mr. Oud publi ceerde, maar vooral over de passage waarin gezegd wordt dat de regering onder dwang heeft gestaan van de Raad van Vakcen tralen. De Australische minister van Buiten landse Zaken, Menzies, heeft bij zijn ver trek naar zijn land te San Francisco ver klaard, dat Amerika, Australië en Nieuw- Zeeland in Augustus in Honolulu bijeen zullen komen, om een oi-ganisatie voor we derzijdse verdediging in het Zuid-Weste lijke deel van de Stille Oceaan in het leven te roepen. Honoré de Balzac: Evenals het kwaad heeft ook het verhevene zijn aanstekelijkheid. POESAN (Reuter). Syngman Rhee, president van Zuid-Korea, heeft in een boodschap aan de Nationale Vergadering verklaard, dat hij niet langer kan wachten met de ontbinding der vergadering. De zestig aanwezige leden, die allen aan de zijde van de president staan, toonden hun instemming met Rhee's boodschap,die werd voorgelezen door minister-president Tsjang Taik. Tspi Tsjong Tsjon, een vooraanstaand tegenstander van president Syngman Rhee, heeft Zondag medegedeeld, dat hij de de- momocratisch-nationalistische (oppositie) partij heeft vèrlaten. Aanhangers van Rhee beschouwen dit uittreden als een overwin ning voor hen. Zij voorspelden, dat nog meer leden zijn voorbeeld zullen volgen. Buitenlandse waarnemers achten dit oolc waarschijnlijk. Tegenstanders van Rhee oefenden bittere critiek op de UNO-commissie voor Korea en de Amerikaanse ambassade, omdat deze hebben nagelaten „een grondwettige rege ring in Zuid-Korea te herstellen". De oppo sitie-leden verklaarden, dat zij wensten, dat de UNO een noodtoestand in Poesan zou afkondigen. Dan hoeven Rhee's tegenstan ders niet meer te vrezen voor arrestatie en kunnen zij zich vrij uiten, verklaarden zij. WASHINGTON (Reuter). Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft zijn maatregelen tegen professor Owen Lattimore, hoogleraar aan de John Hopkins universiteit en deskundige op het gebied van het Verre Oosten, ingetrokken en zich bij hem verontschuldigd. Aan Lattimore was verboden het land te verlaten, zulks naar aanleiding van een vertrouwelijk rapport van de inlichtingen dienst, waarin gezegd werd, dat hij een reis naar de Sovjet-Unie zou maken. Lattimore had dit ontkend. De republikeinse senator Joseph McCar thy heeft professor Latimore meermalen van communistische neigingen beschuldigd. Lattimore heeft deze steeds tegengesproken. Het departement van Buitenlandse Za ken zegt, dat het onderzoek van de tegen Lattimore ingebrachte beschuldigingen, waarom het departement had verzocht, thans voltooid is. De recherche heeft het departement meegedeeld, dat de oorspron kelijke aanbrenger heeft toegegeven, dat zijn verhaal over een bezoek van de pro fessor aan het buitenland geheel verzon nen is. Overeenstemming bereikt Na het gereedkomen van het prospectus voor het nieuwe seizoen van het Concert gebouw-Orkest zijn vele vragen gesteld over de beheersvorm van het orkest in de komende tijd. De commissie, ingesteld door het rijk, de gemeente Amsterdam, de ver eniging „Het Concertgebouw-Orchest" en de N.V. Het Concertgebouw, bestaande uit de heren dr. N. R. A. Vroom, mr. A. de Roos, P. C. Heuwekemeijer en mr. J. W. de Jong Schouwenbux-g, tot taak hebbende de nieuwe status van het orkest voor te berei den, deelt mede dat dezer dagen na zeer langdurige' besprekingen volledige over eenstemming is bereikt over de voorwaar den, waaronder een niexiwe beheersvorm van het ox-kest kan worden ingevoerd. Het ligt in de bedoeling met spoed de nodige voorstellen te doen. Voox-gesteld wordt door de vier genoemde lichamen een stichting te doen oprichten, welke een algemene over eenkomst met de N.V. Het Concertgebouw heeft te sluiten, waarvan een ontwerp is gereedgekomen. Voorts zijn regelingen voorgesteld met betrekking tot de toekom stige financiering van het orkestbeheer. Het laatste weekeinde van Juni heeft meer dan goed gemaakt wat op de beide vooraf gaande Zondagen werd bedorven. Het was volop zomer, niet alleen in Nederland, maar in geheel Europa, met uitzondering van Schotland. Noorwegen en Noord-Zweden. De oorzaak hiervan is een groot gebied van hoge luchtdruk, dat zich uitstrekt van de Azoren tot in Oost-Europa. Het is tot op grote hoogte gevuld met zeer warme lucht. De felle zonnestraling kon daarom de temperatuur overal tot zomerse waarden doen oplopen. In Zuid-Engeland kwamen Zondagmiddag maximumtemperaturen van 28 en 29 graden voor. het vliegveld Zuid-Limburg meldde 31 graden. In Frankrijk lagen de middagtempe- raturen bijna overal tussen 30 en 35 graden. Intussen vertoont het hogedrukgebied, aan welks rand ons land zich bevindt, nog geen tekenen van verzwakking. Het neemt zelfs nog iets in betekenis toe. Als gevolg hiervan zal niettegenstaande de in hoofdzaak Westelijke winden het warme zomerweer voortduren. De kans op onweer is buitengewoon klein AANHOUDEND ZOMERWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond opgemaakt om 10 uur: Droog, zonnig en warm tot zeer warm weer met zwakke en morgen overdag tijdelijk matige wind. hoofdzakelijk tussen West en Noord. 1 Juli Zon op 4.24 uur. onder 21.03 uur. Maan op 14.22 uur. onder 00.00 uur. Hoog en laag water In IJmuiden Maandag 30 Juni Hoog water 8.45 en 21.10 uur. Laag water 4.08 en 16.30 uur. Dinsdag 1 Juli Hoog water: 9.37 en 22.04 uur. Laag water: 4.56' en 17.23 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1