Fanny Blankers verbetert wereldrecord Nieuwe Nederlandse Olympische candidaten Derksen verdrong Van Vliet bij de beroepssprinters Duke werd in Assen verslagen Vele records werden verbeterd ms^: Nationale athletiekkampioenschappen leverden goede tijden op voor de lopers Goede prestaties van Nederlanders Mevr. Van den Anker en Van der Kroft kanokampioen op korte afstand KNGV heeft nu eigen Bondsgebouw MAANDAG 30 JUNI 1952 Korfbal Engeland-Nederland B 7-3 Waterpolo Nederlanders winnen in Kortrijk Softball Haarlemse successen in Den Haag Voetbal Eerste klassers bijeen De Vroet naar Rouaan FIFA-congres Nu r&e(U do, meeat verkookte^ Amerikaans -HgareF Nederlandse baankampioenschappen WASSERIJ DUYN Te Rotherham werd onder grote belang stelling de korfbalwedstrijd EngelandNe derland B gespeeld. De Engelsen wonnen met 73, nadat zij bij de rust met 21 had den voorgestaan. Het spel van de Engelsen was zeer voor uitgegaan, waarvan de uitslag getuigt. De Koninklijke Nederlandse Korfbalbond, die een B-elftal naar Engeland had gestuurd in de mening, dat dit team een goede partij zou zijn voor de Engelse ploeg, had zeker zo'n grote nederlaag niet verwacht. In voorgaande wedstrijden was gebleken dat Engeland geen schutters had, doch hun spelpeil is zo ge stegen, dat een A-elftal van Nederland zich thans met deze Engelse ploeg kan meten. Tijdens de nationale athletiekkampioenschappen in Rotterdam liep b'anny Blankers- Koen Zondag in de eindstrijd de 100 meter in 11.4 sec., hetgeen een nieuw wereldrecord betekende. TIJDENS de Nederlandse athletiekkampioenschappen in Rotterdam liep Fanny Blankers-Koen de 100 meter in de ttfd van 11.4 seconden, hetgeen een nieuw wereldrecord betekende. Het wereldrecord stond op naam van Fanny Blankers-Koen en Helen Stephen met 11.5 seconden, respectievelijk gemaakt op 13 Juni 1948 in Am sterdam en op 4 Augustus 1936 gedurende de Olympische spelen te Berlijn. Fanny Blankers-Koen liep verder de 200 meter in 23.7 sec., een nieuw Nederlands record en slechts 0.1 sec. boven het wereldrecord van Stella Walasiewicz (Polen), die in 1935 een tijd liad genoteerd van 23.6 sec. Puck Brouwer, die als tweede eindigde, noteerde 23.9 seconden. Do kampioenschappen werden begun stigd door ideale weersomstandigheden en dit heeft vooral op de sprintafstanden tot soms fantastisch goede tijden geleid. Wel iswaar dient hierbij rekening gehouden te worden, dat de athleten, speciaal op de 100 meter de nogal vrij sterke wind in de rug hadden, dit neemt niet weg, dat de meeste loopsters en lopers, die in aanmerking ko men voor uitzending naar Helsinki, een verheugend goede vorm vertoonden. Vier jaar na haar topprestaties bij de Olym pische Spelen in Londen, stelde Fanny BlankersKoen op dezelfde nummers we lerom zeer duidelijk haar candidatuur voor de Olympische titels. De 100 m. won zij in 11.4 sec., daarmede 0.1 sec. beneden haar eigen wereldrecord blijvend. De 200 m. ging in 23.7, waarmede ze 0.3 sec. onder haar Nederlands record bleef, terwijl ze op haar beste nummer, de 80 m. horden, het wereldrecord, dat op haar naam staat, egaliseerde met een tijd van 11 sec. Goede tegenstand Dat Fanny echter tot deze prestaties wist te komen, was ongetwijfeld ook te danken aan de prachtige tegenstand, die zij onder vond. Op de 100 en 200 meter joeg Puck Brouwer haar tot haar schitterende pres taties op. Vooral was dit het geval op de 200 meter, waarbij de beide loopsters tot 50 meter van de finish volkomen gelijk lagen. Toen verschafte Fanny met inspanning van alle krachten zich een meter voorsprong, die Puck Brouwer niet meer kon inlopen. Ook Puck maakte een schitterende tijd nl. 23.9 sec. Op de 100 m. was de strijd iets minder scherp, doch ook hier kwam Puck Brouwer tot een wereldtijd (11.6 sec.). Op de 80 m. horden kwam na mevrouw Blan kersKoen Wil Lust als tweede over de finish. En ook hier kwam een prachtige tijd uit de bus 11.4 sec. Windvoordeel Dat de wind wel enigszins meewerkte aan deze uiterst snelle tijden, kwam ook tot uiting bü de sprintresultaten bij de heren. Theo Saat werd hier tweevoudig kam pioen door de 100 m. voor zich op te eisen in een tijd, die in jaren niet in Nederland door een sprinter is gemaakt 10.5 sec., ter wijl zijn tijd op de 200 m. eveneens uitste kend genoemd kan worden 21.8 sec. Bij al deze schitterende prestaties moes ten eigenlijk de overige verrichtingen wel enigszins in het niet vallen, ook al, omdat de lopers op de langere afstanden ook last ondervonden van de wind. Verwey (Trek vogels) kwam op de 400 m. onder de 50 sec., door als eerste op dit nummer de eind streep te passeren in 49.8 sec. De 800 m. werd door een outsider gewonnen. Niet de favoriet De Kroon (Trekvogels) kwam als eerste door, doch de Dordtenaar Wolsink in 1 min. 54.2 sec. Op De Kroon drukte blijkbaar het feit, dat dit zijn laatste kans betekende voor uitzending naar Helsinki, te zwaar. Na 500 m. stapte hij de baan uit. Op deze afstand verraste de „Haarlem"- loper Soomer door de vijfde plaats in te nemen in 1 min. 59.2 sec. Harting had zeer weinig moeite de 1500 m. te winnen in 3 min. 56 sec., Veerdonk (Prins Hendrik) won de 5000 m. in 15 min. 44 sec. Slijkhuis geblesseerd Slijkhuis probeerde na zijn blessure aan de Achillespees voor de eerste maal weer deze afstand te lopen. Wederom lukte het niet. Na 3000 m. moest hij de baan ver laten. Een bepaald beangstigend feit enkele weken voor de Olympische Spelen. Geusebroek van „Haarlem" werd goede derde in 15 min. 50.6 sec. De technische nummers bereikten met uitzondering van het verspringen slechts een middelmatig peil. Fikkert (Sisu) kwam bij het speerwerpen wel tot een worp van 60.94 m., doch dit zal niet voldoende zijn voor uitzending naar Helsinki. Het kogel stoten was voor Derichs (Swift) met 13.81 m., terwijl deze athleet ook het discuswer pen voor zijn rekening nam met 43.89 m. De veteraan Cor Lamoree won voor de twaalfde maal het polsstokhoogspringen met 3.70 m., terwijl zijn clubgenoot Swart wat teleurstelde met een derde plaats met 3.50 m. Henk Visser (A.A.C.) liet bij het vèrspringen eindelijk zijn prachtige vorm van het vorig jaar weer zien. Hij bereikte een afstand van 7.57 m., waarmede hij zijn eigen Nederlands record verbeterde en zich definitief candidaat stelde voor uitzending naar Helsinki. t In Kortrijk werd de waterpolowedstrijd BelgiëNederland gespeeld. Het Neder lands zevental won met 75, na met de rust een 42 voorsprong te hebben gehad. De wedstrijd tussen de jeugdzeventallen van België en Nederland eindigde eveneens in een Nederlandse overwinning, namelijk 5—2 Na ruim 75 jaren de administratie ten huize van de respectievelijke secretarissen en de laatste jaren in daarvoor gehuurde kantoorlokalen te hebben gevoerd, heeft het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond eindelijk de beschikking gekregen over een eigen bondsgebouw, dat gevestigd is in de Mgr. v. d. Weteringstraat 29, in Utrecht. De middelen om tot aankoop van een pand over te gaan, zijn gedeeltelijk verkre gen uit een in de winter van 1950-1951 op gezette verloting, die zo'n groot succes had, dat de aankoop in zeer korte tijd volledig verzekerd was. Zaterdag recipieerde het bondsbestuur in Esplanade in Utrecht. Vele autoriteiten waren daarbij aanwezig. Achter het muziekcorps van de Utrechtse politie en gevolgd door honderden gymnas ten van bij de Stichtse Turnkring aange sloten verenigingen werd een korte mars naar het nieuwe gebouw gemaakt, alwaar onder het zingen van het Bondslied de bondsvlag werd gehesen als teken, dat dit gebouw thans officieel in gebruik is geno men en eigendom is van de ruim 160.000 bij het K.N.G.V. aangesloten gymnasten. De Nederlandse Softball Bond organiseer de op de velden van Klein Zwitserland in Den Haag een viersteden tournooi. De uitslagen luiden: HaarlemUtrecht 222; Den HaagAmsterdam 210: Haar lemAmsterdam 112; Den HaagUtrecht 205: AmsterdamUtrecht 83; Haarler Dan Haag 105. Haarlem dankte deze bijzonder fraaie resultaten aan de volgende speelsters: R. de Haas, Gr. v. d. Meulen, T. Andrea, M. Beren donk (HHC). J. Honing, L. Htiner, H. Olt- hoff (Gymnasion), T. Voorting en C. Verdam (EDO), F. Veen (Schoten), B. van Beymer- werdt (HCK), N. Jansen (SC Haarlem). ADVERTENTIE ADVERTENTIE In de vergadering van de eerste klasse verenigingen in de KNVB is drs. W. Reisiger afgetreden. In zijn plaats werd tot voorzitter gekozen de heer J. Hekman (Groningen). Zonder de status van het amateurisme aan te tasten, behandelde de vergadering enkele voorgestelde wijzigingen van de amateurs bepalingen, die voor de komende bondsver gadering worden ingediend. Bij het punt competitie-indeling bleek, dat de afgevaardigden in het algemeen voor nieuwe wijzigingen in de groepen gevoelden, die trouwens ook in het plan-Burgwal waren vastgelegd, o.a. om een indeling van vier maal veertien clubs te handhaven. Arie de Vroet heeft een contract getekend om het volgend seizoen voor de Franse twee de klasse Rouaan te spelen. Onze landge noot zal dus Le Havre verlaten. In tegenstelling met andersluidende be richten zal Timmermans het volgend seizoen bij Nimes blijven. Er zou sprake geweest zijn. dat hij voor Roubaix ging spelen, maar thans kan definitief worden gemeld, dat Timmermans voor Nimes uitkomt. Op het congres der FIFA dat 24, 25 en 26 Juli te Helsinki wordt gehouden, zullen be langrijke voorstellen ter tafel komen. Er zijn punten op de agenda geplaatst, welke inhouden een ingrijpende wijziging in de statuten en reglementen van de internatio nale voetbalfederatie. De KNVB zal ter vergadering worden ver tegenwoordigd door de heren G. Kruyver, O. de Vries en L. Brunt. De heer K. J. J. Lotsy zal als bestuurslid van de FIFA aanwezig zijn. DELIANA MEULENKAMP AMERIKAANS BURGERES.— President Truman heeft de wet ondertekend waarbij, met voorbijgaan van enkele formaliteiten, het Amerikaanse burgerschap verleend wordt aan Deliana Meulenkamp, een zwemster van Nederlandse afstamming. Hierdoor is het mogelijk gewor den dat Deliana opgenomen wordt in de Amerikaanse zwemploeg voor Helsinki. Made from sun -kissed" tobaccos Twee nieuwe kampioenschappen hebben zich Zondag in het Olympisch Stadion aan gediend, namelijk Jan Derksen bij de be roepsrenners sprinters en Piet van Heus- den bij de amateur achtervolgers. Dat Jan Derksen het kampioenschap behaalde lag meer in de lijn der verwachtingen, dan de zege van Van Heusden. Omdat Nico van Est Dinsdag op het laatste ogenblik ver stek liet gaan, kreeg Van Heusden de kans om in de serie mee te rijden. Toch heeft Van Heusden al eerder de aandacht op zich gevestigd, namelijk in het najaar van 1951, toen hij het kampioenschap van zijn club „Olympia" op dit nummer behaalde door Patsy Willekes in de finale te slaan. In het nummer 100 km met motorgangmaking werd Pronk opnieuw kampioen. Van Heusden verbeterde zijn beste pres tatie in de finale tegen Jan Plantaz met een tijd van 5 min. 11.4 sec., de beste, die dit jaar op een Nederlandse baan is ge maakt. Dit resultaat is des te fraaier als men bedenkt, dat er een vrij krachtige wind stond. De finale was zeer spannend. De eerste drie ronden bleven de renners gelijk, maar daarna nam Van Heusden een paar meter voorsprong. In de zesde ronde lag hij circa 10 meter voor. Plantaz gaf de moed niet op en liep in de volgende ronde weer iets in. Toen Van Heusden het gevaar bemerkte perste hij er in de laatste ronde een felle sprint uit, waardoor zijn voor sprong nog uitgroeide tot ongeveer vijftig meter. De kampioen van het vorig jaar, de Haarlemmer Visser, werd er in de halve finales door Plantaz uitgereden en liet daarna de derde prijs aan Adri Voorting door vrijwel geen partij te geven. Derksen zegevierde In de finale van de sprinters hadden Arie van Vliet en Jan Derksen zich gemakkelijk geplaatst. Cor Bijster echter was in de halve finale bijna geslagen door Huub Vin ken. Op de laatste meter kon Bijster de Limburger nog voorbij streven. Van Vliet nam in de beslissende rit de kop met Derksen op de tweede plaats en daar achter Bijster. Bij het ingaan van de laatste bocht sprong Derksen plotseling naar voren en verraste de Woerdenaar der mate, dat hij bijna twee lengten voorsprong kon nemen. Van Vliet deed nog wat hij kon, maar kwam niet verder dan het ach terwiel van de Amsterdammer. Bijster speelde in dit duel geen rol. Jan Derksen heeft door deze overwinning bewezen, dat hij in de sprint nog wel degelijk meetelt. Derksen had zijn zelfvertrouwen verloren en heeft zich de laatste tijd toegelegd op de achtervolging. Bij de amateur-sprinters kon Patsy Wil lekes, die van de achtervolging is afgestapt en zich op de sprint heeft gespecialiseerd. Jan Hijzelendoorn niet verhinderen zijn kampioenschap te vernieuwen. Een verras sing was dat Ad Schotman, vorig jaar fina list, in de herkansing van de halve finales door Cantineau werd geslagen. Bij de stayers heeft Jan Pronk bewezen, dat hij nog altijd de beste Nederlander is. Schulte, die als de voornaamste concurrent was aangekondigd, kreeg een lesje van de Alkmaarder, dat hem nog lang zal heugen. Het werd overigens, der gewoonte ge trouw, een saaie wedstrijd, die na 50 km al beslist was. Bijna veertig km lang had Gerrit Schulte op de tweede plaats achter Bakker gereden, gevolgd door Pronk en De Best. De anderen fungeerden slechts als figuranten. Toen kreeg de Bossenaar een inzinking, waarvan Pronk dadelijk profi teerde en de tweede plaats van Schulte overnam. Deze raakte nu to ver achter, dat Bakker 5 kilometer verder tot op tien meter was genaderd en Schulte dreigde te pas seren. In het duel dat nu ontstond, gaf Schulte goed partij en Bakker raakte los van de rol. Pronk greep deze gelegenheid aan om zowel Bakker van de eerste plaats te verdringen en Schulte de eerste lap te bezorgen. Onbedreigd reed de wereldkampioen naar het nationale kampioenschap, want steeds als Bakker of De Best een aanval wilden beginnen, verhoogde Wiersma het tempo en werd de bedreiging in de kiem gesmoord. Schulte kon niet meer op toeren komen en werd in de laatste 50 kilometer nogmaals gelapt. Acht renners waren voor deze rit gestart, waarvan Domhof, Meesters en Bijster de strijd staakten op het moment, dat zij zes tot acht ronden waren achtergeraakt. Bakker werd een goede tweede en ook De Best kwam weer eens uitstekend voor de dag door op 200 meter achter de win naar te eindigen. De belangrijkste uitslagen luiden: Sprint amateurs: halve finales: eerste rit: 1. Hijzelendoorn 13 sec., 2. Cantineau. Na afloop van de Nederlandse kampioen ehappen te Rotterdam hebben vertegen woordigers van de Koninklijke Nederland se Athletiek Unie en van het Nederlands Olympisch Comité vergaderd ten einde tot de definitieve vaststelling van de ploeg, weike door het N.O.C. naar Helsinki zal worden gezonden, te komen. Het bestuur van de K.N.A.U. heeft, in overleg mot de nationale technische com missie, het volgende vqorstel tot uitzending edaar., waarmede het N.O.C. zich inmid- els accoord heeft verklaard: Dames: 100 meter hardlopen: Fanny Blankers-Koen (Sagitta), Puck Brouwer (Celebes) en Nel Büch (Sagitta). 200 meter hardlopen: Fanny Blankers- Koen (Sagitta), Puck Brouwer (Celebes) en Gré de Jongh (Sagitta). 80 meter horden: Fanny Blankers-Koen (Sagitta) en Willy Lust (Zaanland). 4 x 100 meter estafette (in deze volgorde): Fanny Blankers-Koen (Sagitta), Nel Büch Sagitta), Gré de Jongh (Sagitta) en Puck rouwer (Celebes). Reserve Willy Lust (Zaanland). Heren: 100 meter: Th. Saat (Vlug en Lenig); 200 meter: Th. Saat (Vlug en Le nig). 1500 meter: W. Slijkhuis (Trekvogels) en H. Harting (AAC); 5000 meter: W. Slijk- ADVERTENT1E AMSTERDAMS EVAAftT 20 TEL.11053 Wastarieven vanaf 24 ct per kg huis (Trekvogels); Marathon: J. van der Zande (Olympia Halsteren); Verspringen: H. Visser (AAC). T tt Als chef d'é,quipe is aangewezen J. H. Moerman; als coach G. Rinkel en als mas seur L. van der Kar. Zwemploeg In een bespreking tussen het bestuur van de Koninklijke Nederlandse Zwembond en de sportcommissie van deze bond, welke wera bijgewoond door de directeur van hel Nederlands Olympisch Comité, drs. W. van ZijII, is besloten Maandag 30 Juli in een vergadering tussen het bestuur van het N.O.C. en afgevaardigden van de K.N.Z.B. de volgende ploeg voor te stellen voor uit zending naar de Olympische Spelen te Hel sinki. 4 x 100 meter vrije siag estafette dames: Irma Heyting-Schuhmacher (RDZ), Han- nie Termeulen (HDZ), Marie Louise Lins- sen-Vaessen (KNZB), Koosje van Voorn (DZN). Reserves: Ria van der Horst (RDZ), Geertje Wielema (Robben). 100 meter vrije slag dames: Irma Heyting- Schuhmacher (RDZ), Hannie Termeulen (HDZ) en Koosje van Voorn (DZN). 100 meter rugslag dames: Geertje Wiele ma (Robben), Joke de Korte (ODZ), Ria van der Horst (RDZ). 200 meter schoolslag dames: Lies Bon nier (Aegir), Nel Garritsen (RDZ), Rika Bruins (GZPC). 400 meter vrije slag dames: Irma Heyting- Schuhmacher (RDZ), Geertje Wielema (Robben), Hannie Termeulen (HDZ). Schoonspringen: Lennie Lanting-Keller (HDZ) en Els van der Horn ('t IJ). 200 meter schoolslag heren: Buyze (HZ PC). 100 meter rugslag heren: Van der Veen (LZü). 100 meter vrije slag heren: Tjebbes (HPC). Over de uitzendingen van een herenploeg 4 x 200 meter estafette zullen eveneens be sprekingen worden gevoerd. Voor waterpolo zullen elf spelers worden voorgesteld. Voetbalofficials voor Helsinki Ir. H. F. Hopster, vice-voorzitter van de K.N.V.B. zal als chef d'équipe fungeren van de voetbalploeg, welke zal deelnemen aan het Olympisch tournooi te Helsinki. Behalve de zeventien spelers zullen de heren A. W. Verlegh, voorzitter van de keuze-commissie, C. F. van der Meulen, lid van de technische commissie en J. van der Lek. coach, naar de Finse hoofdstad gaan. De ploeg vertrekt 14 Juli per vliegtuig. „Onbereikbare Duke", zo wordt de wereldkampioen Nortonrijder, Geoff Duke, Enge- lands sportsman van het jaar, genoemd na zijn befaamde overwinningen in tal van wed strijden. Na de T.T. 1952 van Assen is Geoff niet meer onbereikbaar. In een emotionele strijd, die historie gemaakt heeft, heeft de kleine Italiaan Umberto Nasetti op zijn GilerS een einde gemaakt aan de Engelse faam en Duke zowel als Norton onttroond. Het was een buitengewoon tactisch gereden race van de Gilera-man, die zijn zuidelijk temperament volkomen in bedwang hield, Duke verschillende keren testte, daarna achter de Engelsman bleef hangen om in de laatste ronde zijn gaskraan volkomen open te draaien en onweerstaanbaar de eerste plaats te veroveren. Dit duel, dat de 500 cc volkomen beheerst heeft, is van een dusdanige felheid geweest, dat het nog lang onderwerp van gesprek zal blijven bij al die tienduizenden, die de prachtige motorsportdag hebben bijge woond. De belangstelling was reeds een record. Waren er voorgaande jaren zo ongeveer negentigduizend toeschouwers, nu naar schatting 125.000. „Halzen niet uitrekken" Het was geen wonder, dat zo velen flauw gevallen zijn, want niet ieder is in staat voldoende weerstand te bieden aan zulk een gecombineerde aanval van hitte en emotie. Meermalen was de massa* in dei nende beweging als de racende monsters de machines wel te verstaan passeer den. Dan rees een deel van het publiek omhoog, om toch maar vooral niets te mis sen, waarop prompt een benadeelde cate gorie woedend „zitten" begon te schreeuwen. Een grappenmaker bracht partijen echter weer tot elkaar door te ad viseren de halzen niet te rekken. Och, men In het Olympisch stadion te Amsterdam werden Zondag de baankampioenschappen van de Koninklijke Nederlandse Wielren- unie voortgezet. Jan Derksen behaalde het kampioenschap bij de profsprinters door Arie van Vliet in de filiale te kloppen. Derksen gaat met geringe voorsprong voor Van Vliet over de eindstreep. 3. Rijnders; tweede rit: 1. Willekes 12.6 sec., 2. Koch, 3. Schotman; herkansing: 1. Can tineau 12.8 sec.; finale: 1. en kampioen van Nederland: Hijzelendoorn 12.4 sec. 2. Wil lekes, 3. Cantineau. Sprint profs: halve finales: eerste rit: 1. Van Vliet 13 sec. 2. Peters, 3. Lakeman; tweede rit: 1. Derksen 12.6 sec. 2. Bijster, 3. Vinken: herkansing: 1. Bijster 13 sec. Finale: 1. en kampioen van Nederland: Derksen 11.8 sec. 2. Van Vliet, 3. Bijster. Achtervolging amateurs over maximaal 4 km: halve finales: eerste rit: 1. Plantaz 5 min. 22.4 sec. 2. Visser 5.27.4; tweede rit: 1. Van Heusden 5.16.0, 2. Voorting 5.18.2.; om de derde prijs: 1. voorung 5.38.6. 2. Visser 5.42.8. Finale: 1. en kampioen van Nederland: Van Heusden 5.11.4. sec. 2. Plantaz 5.18.6 sec. Stayers over 100 km (200 ronden): 1. en kampioen van Nederland: Pronk 1 uur 22 min. 32 sec. 2. Bakker op 100 meter; 3. De Best op 200 meter; 4. Schulte op 1440 meter: 5. Stakenburg op 3365 meter. Op het circuit van Assen zijn Zaterdag de T.T.-races gehouden. De Italiaan Masetti werd winnaar in de 500 cc klasse. Over de 16 ronden (264.58 km) deed hij 1 uur 41 min. 28,9 sec. Hij bereikte met zijn Gilera een gemiddelde snelheid van 156.46 km. Masetti gaat over de eindstreep. kan even zijn goed humeur verliezen, over het algemeen is het Nederlandse motor- sportpubliek toch gedisciplineerd en be reid het zich gezellig te maken. Het ap precieerde de humor bij het omroepen van verloren kinderen of voorwerpen en waar deert het als een rijder, in dit geval Burik in de 350 cc klasse, onderweg rustig af stapt om samen met de politie twee losge broken paarden van de baan te jagen. Nederlanders weerden zich Het doet er niet toe, dat Burik evenals de andere Nederlanders in dit geweldige „veld" volkomen kansloos waren. Want dat laatste kon niet anders. Immers, het beste van het beste wat de internationale motor sport kan brengen, was aanwezig, zowel wat de rijders als wat materiaal betreft. Met een zelf „gefokt" machinetje doet men niet veel tegen die fabrieksmonsters, waar aan ingenieurs en technici altijd maar door dokteren. Daarom is het werkelijk een prestatie van formaat, dat Lo Simons op op zijn Mondial in de 125 cc direct achter de Italianen is geëindigd als eerste van een peloton van acht Nederlandse rijders, bij wie Dick Renooy op Eysink. Heineman op Eysink als tweede en derde landgenoot eveneens in dezelfde ronde bleven als de winnaar. Op een ronde voleden daarna nog v. d. Waerdt op Eysink, Mobi Vierdag op Eysink. Rietveld op Eysink. Regters op Puch en v. d. Eyk op Morini. In de klasse 250-cc was Postma uit Har- degariip op zijn Guzzi de eerste Nederlan der, als zesde in het totale klassement. Een plaats, welke hij na veel strijd met de Engelsman Webster en Henk Steman heeft veroverd. Steman werd tweede Nederlan der, zevende in het klassement en klopte daarbij de Engelsman Purslow. Zo heel slecht hebben die Nederlanders het dus waarlijk niet gedaan. Lous van Rijswijk is in de 350 cc als dertiende geëindigd. Lang heeft hij met zijn Velocette op de twaalfde plaats gelegen, maar tenslotte heeft hij toch voor Wheeler moe ten bukken. Niettemin liet hij zowel Mat thews als Mason, Runson en anderen achter zich. Dr. Fokke Bosch eindigde als zeven tiende nog voor de Italiaan Fernando. Als we dan zien, dat Van Rijswijk in de 500 cc op zijn Matchless elfde is geworden op slechts 1 ronde achterstand, terwijl Drikus Veer veertiende werd op Triumph, dan is er alle reden om, gezien de kwaliteitsvel- den, van een behoorlijke Nederlandse ver tegenwoordiging te spreken. Dat mag wel eens naar voren gebracht worden, want men is geneigd alleen te kijken naar de hoofdstrijd, vooral als die zo fel is geweest als tussen Duke op Norton en Masetti op Gilera. Masetti had hele maal niet de opdracht te trachten te win nen. Dat zou Milani doen, terwijl Masetti bij Kavanagh moest blijven. Milani draaide reeds in de eerste ronde stuk en toen heeft Masetti zijn taak maar overgenomen. Deze kleine Italiaan kwam uit de eerste ronde als vierde door, achter Amm. Duke en Ka vanagh. Een Volledig Norton-team ging dus aan de kop. Maar Masetti schudde eerst Kavanagh van zich (tweede ronde) en daarna Amm (derde ronde), waarna hij Duke eens fel aan de tand voelde. Het werd een race om nooit te vergeten met Duke in de tweede, derde, vijfde, negende, tiende, twaalfde, dertiende, veertiende en vijftien de ronde aan de kop, Masetti in de vierde, zesde, zevende, achtste, elfde en.de zes tiende. Dat laatste was nu net iets, waarop niemand meer had gerekend. Ook Duke niet, want met de duim omhoog vloog hij voorbij de pits. Maar wat bleek. Masetti was de laatste vier ronden kalm achter de Nortonrijder gebleven en haalde eerst in de laatste ronde alles uit zijn Gilera. Ma setti won met een gemiddelde van 156.46 kilometer. Duke werd tweede met een ge middelde van 156.41. Kavanagh (Norton) derde met een gemiddelde van 154.70, Armstrong (Norton) vierde (153.74) en eerst daarna kwam Coleman als eerste A.J.S.-rijder met een gemiddelde dat vrij ver onder dat van Masetti bleef. Drie Nortons dus tegen één Gilera en één A.J.S., maar die ene Gilera was juist iets sneller. Records gebroken Het is duidelijk, dat bij dergelijke felle gevechten en deze snelheden de records als kegels bij een goede worp moesten val len. In 1951 vestigde Duke een record met 153.87 en Masetti haalde er dus een flink stuk af, terwijl hij het ronderecord van 156.66 bracht op 161.46. In de andere klassen is het niet anders geweest. Duke won op Norton op zijn „dooie eentje" de 350 cc met een gemid delde van 149.72, terwijl het record op naam «tand van Bill Doran met 142.68. Sedert 1937 droeg White het record sinelste ronde met 146.9, maar nu bracht Duke het op 152.41. Ook de tweede plaats was in deze klasse voor Norton. Amm noteerde hierbij een gemiddelde van 149.25, terwijl Coleman die op de derde plaats de eerste A.J.S.-rijder was, tot 149.23 kwam. Dit tweetal heeft behoorlijk gevochten om de tweede plaats. Armstrong (Norton) werd vierde. Kavanagh (Norton) vijfde, Brett (A.J.S.) zesde en Leslie Graham (Velo cette) zevende. In de 250 cc hebben Lorenzetti, Bruno Ruffo en Fergus Anderson, hoewel zij allen op Guzzi reden hard gevochten, waarbij tenslotte Lorenzetti won (136.84), Ruffo tweede werd (136.82) en AndersK>n als der de eindigde (135.24). Al deze gemiddelden betekenen nieuwe records, evengoed als de snelste ronde van Ruffo (141.77). Tyrell Smith noteerde in 1937 138 3 en tenslotte de 125 cc. waarin Sandford op M.V. won in 126.89 terwijl het record met 123.27 op naam stond van wiilen Gianni Leoni. Ook de snelste rondetijd werd verbeterd en door Sandford van 125.88 gebracht op liefst 128.12. Ubbiali werd tweede op Mondial (125.93), Zinzani derde op Morini, waarna Sala en Copeta op M.V. volgden. Een vol komen Italiaanse aangelegenheid dus. De Vijf Nederlandse kanovaarders, wier uitzending naar de Olympische Spelen in Helsinki reeds vaststond, hebben zich Zon dag op de Bosbaan bij Amsterdam, waar in de K 1 klasse, de nationale kampioenschap pen werden gehouden, danig geweerd. Me vrouw Van den AnkerDoedens van de Trekvogels liet (in tegenstelling tot de vo rige week) Gu Busschieter van De Geuzen, zij het met geringe voorsprong, achter zich en behaalde dus de nationale titel over 500 meter. Bobeldijk (Quo Vadis), die de vorige maand in Wormerveer de 10 km won, werd ook op de 1000 meter nationaal kampioen. Van der Kroft (H.K.V. zege vierde op de 500 meter en de laatste twee Nederlandse troeven voor Helsinki, het koppel Koch-Klingers, toonde zich indivi dueel sterk, want de eerste werd derde op de 1000 en de tweede werd derde op de 500 meter. De finale 1000 meter was de fraaiste race van de dag: Bobeldijk had 200 meter voor de finish nóg enkele bootlengten voor sprong, toen Van der Kroft zijn eindspurt inzette. De race eindigde bijna in een dead- heat, maar m«t enkele centimeters verschil schoot onze lange afstandskampioen als eerste door de finish. Voor beiden werd 4.17.1 afgedrukt. De uitslagen luiden: 500 meter heren K 1: eerste serie: 1. Van der Kroft (H.K.V.) 2.00.6, 2. Van der Lin- gen .Zwetplassers) 2.02.0, 3. Van Koersel (Spaarnevogels) 2.02.6, 4. Bobeldijk (Quo Vadis) 2.03.2. Tweede serie: 1. Koch (Geu zen) 2.05.0, 2. Koorstra (Viking) 2.09.3, 3. Schuring (T.W.V.) 2.10.0. Finale: 1. en na tionaal kampioen: Van der Kroft 1.59.6, 2. Van der Lingen 2.02.1, 3. Klingers 2.02.5. 1000 meter heren K 1: eerste serie: 1. Van der Lingen 4.14.4, 2. Bobeldijk 4.24.0, 3. Koorstra 4.26.1; tweede serie: 1. Van der Kroft 4.17.8, 2. Bakker (Viking) 4.22.0, 3. Van Koersel 4.22.3. Finale: 1. en nationaal kampioen: Bobeldijk (Quo Vadis) 4.17.1, 2. Van der Kroft (H.K.V.) zelfde tijd; 3. Koch (Geuzen) 4.20.0. 500 meter dames K 1: 1. en nationaal kampioen: mevrouw A. G. van den Anker Doedens (Trekvogels) 2.19.0, 2. Gu Bos- schieter (Geuzen) 2.20.2.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5