Goede resultaten van de Nederlandse honkballers Vier zonder stuurman van Laga naar Helsinki Diederich wint vijfde étappe; Lauredi houdt gele trui •Clowntje Rick Machteld Wisse, fotografe Jubileumwedstrijden KNHB Selectiewedstrijden voor O.S. Selectiewedstrijden in Arnhem Dubbel Van Swol- Rinkel uitgeschakeld Courses te Hilversum MAANDAG 30 JUNI 1952 Sport in 't kort Ronde van Frankrijk Zwemmen Voor de kinderen Wimbledon FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker ■'A De Koninklijke Nederlandse Honkbal Bond had geen betere dagen kunnen uitzoeken voor haar jubileumwedstrijden dan die van het afgelopen, weekend. Alle wedstrijden werden begunstigd door ideaal honkbalweer. Bovendien kreeg de K.N.H.B. van haar twee vertegenwoordigende teams drie over winningen en een gelijk spel voor baar jubileum. Als de penningmeester van de bond nu nog maar tevreden kan zijn (de K.N.H.B. heeft alles voor Belgen en Engelsen moeten vergoeden) is het succes volledig. Wat de wedstrijden zelf betreft: Op twee overwinningen van het A-negental had men gehoopt. Dat het B-team echter met een gelijk spel en een overwinning (nog wel op de Engelsen) uit de bus zou komen had men zeker niet verwacht. De beide wedstrij den van Zaterdag waren wat mat doch Zondg werd er fel gestreden, vooral in Rot terdam. Nederland—Engeland 5—3 Het Nederlands negen-tal maakt er ge woonte van de laatste tijd om reeds in de eerste innings een flinke voorsprong te ne men. Hoe gunstig dit ook moge zijn, de span ning komt het niet ten goede. Zo ook in de wedstrijd NederlandEngeland. Reeds in de eerste innings kon Keulemans door 4-wijd op de honken gekomen, scoren op een honk slag van Jole (10). In de tweede innings gaven Gaartman en Vrenegoor Jr. honk- slagen. Fouten in het Engelse veldwerk brachten de stand op 3—0. Daar vr tot op dat moment behalve de honkslagen, nog meer slagen in het verre veld waren gevallen, wisselden de Engelsen Werper Bonallo eh tweede honkman Lam precht om. Lamprecht bleek inderdaad een veel betere werper. Zijn curves waren niet alleen op maat, doch ook zeer snel. De Hol landers werden dan ook drie innings achter een voor nul aan de kant gezet. Slechts Vre negoor Jr. bracht het tot een honkslag. In de zesde innings kwamen Nicolas, Blal- vacz en Connolly door fouten op de honken. Eerstgenoemde scoorde bovendien de eerste Engelse run (31). In de gelijkmakende in nings antwoorden de Hollanders prompt. Gaartman werd in het midveld gemist en de honkslag van Keulemans stelde hem in staat te scoren (4—1). De Engelsen kregen van Urbanus in de zevende en achtste innings weinig kans, maar in de negende innings, toen de Hollanders middels Geurts, de stand reeds op 51 hadden gebracht, begon de bijna verslagen Britse leeuw nog te klauwen. Blalvacx kreeg 4-wijd, Lamprecht gaf een honkslag, Bonallo kreeg 4-wijd en Hanson gaf eveneens een honkslag, waardoor Lam precht en Blalvacz konden scoren (53). Met een man uit en twee honken bezet was plot seling weer alles mogelijk, doch Fewless en Vacarrazzi werden beiden door vanger Geurts onschadelijk gemaakt. De verwonding, die de Engelse derde honk man Stanforth na een botsing met Keule mans opliep was gelukkig niet zo ernstig als oorspronkelijk werd gevreesd. Nederland B—België 4—4. Het Nederlandse B-team deed het juist andersom op Zaterdagmiddag in het Goffert- stadion te Nijmegen. In de tweede innings liepen zij een 10 achterstand op, toen Ver biest (4-wijd) op de honken kwam en door korte slagen werd thuisgeslagen. Een fout bracht de stand in de vierde innings, op 02. Door goed honklopen van Prins werd het 1—2. In de eerste helft vijfde innings gaf Leers een prachtige tweehonkslag, nadat De Rock reeds door 4-wijd op de honken was gekomen. Een fout van Regeling bracht de stand toen op 14. De Hollanders waren aan slag nogal ongelukkig. Innings en innings gingen zij voor nul. Toen in de achtste innings de eer ste twee man eveneens voor nol gingen, leek de zaak hopeloos. Van der Berg kreeg toen 4-wijd. Aanvoerder Pronk sloeg de bal in het midveld waarop Van der Berg scoorde (24). Van Driel Krol volgde zijn aanvoer ders voorbeeld en sloeg de bal eveneens in het midveld, waardoor Pronk de stand op 34 kon brengen. De korte slag van Prins bracht Van Driel Krol op het derde. Prins zelf werd op het eerste ingegeven. Toen de Belgen meenden te moeten pi-otesteren kreeg Van Driel Krol de gelegenheid om gelijk te maken (44). De werpers-resultaten waren: Duinker (Holland) 8x3 slag, 4x4 wijd, t honkslagen tegen. Verbiest en Mestagh: 4x3 slag, 4x4 wijd, S honkslagen tegen. Nederland—België 8—2. De Nederlanders lieten dit keer de eer van de eerste run weliswaar aan hun gasten over, maar gaven verder in het veld zo'n gedegen spelletje, dat de Belgen wederom met een nederlaag naar Antwerpen moesten terug keren. Voor de Hollanders stond thans Smidt van H-H.C. op de plaat, die op een goede wedstrijd kan terug zien (10 x 3 3lag, 2x4 w$d, 2 honkslagen tegen). De Belgen maak ten in de 2e innings 01 middels een honk- •lag van Van Hoof. Tweemaal 4 wijd en een honkslag van Vrenegoor Sr. bracht de stand in de gelijkmakende innings reeds op 21. In de derde innings werd het zelfs 41 door een honkslag van Hoogenbos, terwijl Jole door een fout op de honken kwam. Fraaie vangen van Hoogenbos en Bouwens voor- Ïwamen in de vierde innings, dat de Belgen elijk maakten. Immers na deze vangen Gloeg Moreels een home run die thans slechts één run opleverde (42). Smidt had deze tegenslag schijnbaar nodig om in topvorm te komen. Na deze fraaie slag stond hij geen vrije loop meer toe, terwijl de Belgen geen honkslag meer konden plaatsen. Ook de Bel gische werper Verbert hield de honken tot de zevende innings schoon. Toen begonnen zijn velders echter te blunderen, waarbij Vrene goor Sr. en Bouwens nog honkslagen gaven. De inningscijfers waren: Holland: 02200031x 8 Verbert (België) gooide: 8x3 slag, 4x4 wijd, 4 honkslagen tegen. Nederland BEngeland 31. Op Spangen verwierf de Nederlandse B- ploeg zich grote roem. De Engelsen speelden beter dan Zaterdags tegen het A-team. De BONNETTO WINT TARGA FLORIO. De Italiaanse coureur Bonetto heeft met een 2000 c.c. Lancia Aurelia de Targa Florio ge wonnen, de wegwedstrijd voor auto's die de langste geschiedenis achter zich heeft. Hij leg de de 8 ronden (576 kilometer) af in 7 uur 11 min. 52 sec., met een gemiddelde snelheid van 80.025 km per uur, een nieuw wedstrijd record. OVERWINNING VAN NEDERLANDS WATERPOLO-ZEVENTAL. Het Neder lands waterpolo-zevental heeft in Kortrijk een 75 overwinning behaald op Belgic. Het is voor onze landgenoten geen gemakkelijke wedstrijd geworden. De Nederlandse jeugd- ploeg had tevoren een 52 overwinning be haald op het Belgisch jeugdzevental. FRANSE VOETBAL-AMATEURS WON NEN. «In het gemeentelijk stadion van de Franse kustplaats Boulogne sur Mer werd een voetbalwedstrijd gespeeld tussen de Olympische teams van Frankrijk en de Ne derlandse Antillen. De Franse amateurs won nen met 61. S;:r Bouw ensJ haalt het vijfde punt voor Nederland. Op de grond de Belgische vanger De Cauiver. Hollanders begonnen zowel wat het werpen als het fielden betreft nogal aarzelend. Twee vrije lopen en evenveel veldfouten bezorg den de Engelsen een 01 voorsprong. Wer per Hoitzing herstelde zich echter prachtig en daar het veldwerk eveneens sloot, bleef deze stand tot de achtste innings gehand haafd. De Hollanders presteeerden aan slag niet zo veel, maar evenals Zaterdag waren het korte slagen of vangen. Slechts honk slagen van Boers, Prins en Van der Berg werden genoteerd. In de achttste innings kreeg de B-ploeg echter weer de geest. Tromp en Hoitzing gaven honkslagen, terwijl Prins 4-wijd kreeg. Met drie honken bezet en en een uit ging v. d. Berg, luide aangemoe digd, het slagperk in. De Engelsen zagen het gevaar en vervingen werper Banallo door Lamprecht. Van der Berg sloeg de bal in het rechtsveld, maar werd te kort bij de thuis plaat gevangen dan dat Tromp het thuis front kon stellen. Tromp sloeg de bal naar de Engelse korte stop, die rustig op het twee de honk speelde. Kendrich maaktte toen de enige fout door de bal te laten schieten. Tromp en Hoitzing liepen thuis, terwijl Prins van de verwarring gebruik maakte door de thuisplaat te stellen (31). De werpers-resultaten waren: Hoitzing (Holland) 13 x 3 slag, 4x4 wijd, 3 honkslagen tegen. Bonallo en Lamprecht (Engeland): 6x3 slag, 1x4 wijd, 5 honkslagen tegen. Zondag vond tijdens de pauze van de Na tionale Roeikampioenschappen op de Bos baan de selectie plaats in het nummer vier zonder stuurman. Tijdens de lustrumwed strijden van Nereus was deze selectie op een mislukking uitgelopen. Daarom verschenen onder grote belangstelling de ploegen van Laga (Delft) en Willem III (Amsterdam) opnieuw aan de start. Met de start nam Laga direct de leiding om geleidelijk op Willem III uit te lopen tot ruim tweeënhalve lengte op de 1000 m. Een spurt van Willem III verkleinde de achter stand van de Amsterdammers tot 2 lengten, welk verschil Laga tot op 1250 m. wist te handhaven. Hier zette Willem III een aanval in, die haar geleidelijk op Laga deed inlo pen, terwijl de Amsterdammers met een prima eindspurt hun achterstand op drie kwart lengte wisten terug te brengen. Nieuw record De tijd van 6.30.2 welke voor Laga werd afgedrukt betekent een nieuw internationaal Bosbaanrecord. Het oude internationale record werd gevestigd tijdens de Europese kampioenschappen in 1037 en stond op 6.31.7. Tijdens de Europese kampioenschappen in 1949 maakten de Italianen een tijd van 6.45.2. Het oude Nederlandse Bosbaanrecord stond op naam van Willem III met 6.34.6. Na de wedstrijd werd namens de Neder landse Roeibond officieel bekend gemaakt, dat Laga in Helsinki aan de Olympische Spelen zal deelnemen. De Laga-ploeg is als volgt samengesteld: Van Vugt (boeg). Op den Velde, Sesink Clee, De Voogt (slag). Verschillende roei-stijlen Beide ploegen gaven twee volkomen ver schillende roeistijlen (methoden) te zien. Willem III roeide met een lange haal, zo wel voor als achter en zette het handle zeer langzaam weg. Bij het oproeien, laag tempo, had de boot hiermee een prima cadans, doch tijdens de race ging deze in het baantempo ten dele verloren daar de ploeg het bankjes- werk nu minder zuiver verzorgde met als gevolg een minder goed doorlopen van de boot. Laga met een redelijk lange haal van voren doch uitgesproken kort van achter en een bijzonder snel wegzetten van het handle had hiermee zowel tijdens het oproeien als tijdens de race een prima rythme waardoor de boot van de Delftenaren ook beter door liep dan die van Willem III. Bijzonder op vallend was bij Laga het uiterst rustige pak ken van het water in tegenstelling met het uitroeien, dat niet helemaal zuiver gebeurde, maar de haal haar maximum bereikte en aan de boot een grote snelheid gaf. De eindspurt van Willem III dwong echter aller bewon dering af. De combinatie van De Hoop en Nereus roeide een proefbaan tegen het horloge om te beslissen of deze combinatie op Zondag 6 Juli de Nederlandse kleuren zou mogen verdedigen op de internationale dameswed strijden. Daar de dames er in slaagden het Ned. Bosbaanrecord met niet minder dan 13.4 seconde te doen sneuvelen zullen zij op deze wedstrijden mogen starten. Het oude record stond op naam van Willem III met 3.50.8 en dateert van 1950. De Hoop/Nereus—combina tie bracht het record op 3.37.4. Naar wij vernemen is de Nederlandse roei- ploeg, die met goedkeuring van het Neder lands Olympisch Comité en financiële mede werking van de Nederlandse Roeibond, naar de Olympische Spelen in Helsinki zal wor den uitgezonden, als volgt samengesteld: twee zonder stuurman: Triton met Binnen dijk boeg, Kunze slag. Vier met stuurman: Nereus met Pennink, boeg, Beye, Fontani, Heyenbrock, slag en Caré, stuurman. Skiff: Van Mesdag (Cornelis Tromp). Vier zonder stuurman: Laga met Van Vugt, boeg; Op Den Velde, Sesink Clee en De Voogt, slag. Wie de ploeg als leiders zullen vergezellen is nog niet bekend. Diederich heeft in tropische hitte de vijf de étappe van de Ronde van Frankrijk ge wonnen, en Lauredi is er, zij het slechts met een enkele seconde verschil, in ge slaagd de gele trui te behouden. De grote overwinnaars van Zondag waren toch de Italianen, en dan meer speciaal Coppi die in de laatste fase van de strijd een fantas tische vorm ontplooide en thans vijfde staat in het algemeen klassement, slechts zes minuten en zes seconden achter Lauredi. De Franse nationalen hebben gisteren een tactische fout begaan. Om de trui van Lau redi te redden begonnen zij een verwoede tegenaanval toen de achterstand van het peloton op de koplopers zo iets als een kwartier bedroeg. Daarbij hadden ze het niet op Diederich, Bintz en Vivier gemunt, die niet direct gevaarlijk kon worden voor Lauredi, maar op Van der Stockt. Doch deze is, in het kader van de wedstrijd als geheel beschouwd, toch niet een renner van wie de Franse cracks het meest te vrezen hebben, al zou hij dan ook voor deze étappe leider in het klassement zijn geworden. Hoe het zij, de Franse nationalen putten zich uit in de achtervolging op de keien en de ongelijke fietspaden, terwijl de Italianen de kat uit de boom keken, en alleen maar zorgden dat ze niet achter raakten. Op de laatste zeer geaccidenteerde vijftig kilo meters waren de Fransen aan het eind van hun latijn, waarna de Italianen, met Coppi als leider, het initiatief in handen namen. Het achtervolgend peloton bestond uit een man of dertig, en de eerste die werd losge- reden was Geminiani. Vervolgens raakten Lauredi, Robic, Weilenmann, Vivetta, Voorting, Dessault en Van Est die ove rigens zeer goed reed het contact kwijt met de aanvallende Italianen. Daarna ont deed Coppi zich ook van Bartali, Magni, Ockers en Goldschmidt om tenslotte Rotta en Van der Stockt in te halen en voorbij te gaan. Alleen Diederich bleef voor hem on bereikbaar maar aan zijn Franse concur renten had hij een harde klap toegebracht. Voorting, Van Est en Roks waren de beste Nederlanders; de vijf anderen boek ten een meer of minder grote achterstand. Hoewel Nederland de derde plaats in het ploegenklassement kwijt raakte aan Italië is er toch nog reden voor tevredenheid. Voorting staat immers zevende in de alge mene rangschikking, met slechts iets meer dan 7y2 minuut achterstand op de leiders, Van Est is dertiende op ongeveer 11 minu ten en Roks 24e op 15 minuten. De ver schillen zijn niet groot. Verder hebben Wagtmans, Dekkers, Van Breenen, Nolten en Faanhof, de laagst ge plaatste van ons achttal, zeker hun laatste woord nog niet gesproken. Deze ploeg is in elk geval nog compleet, en dit alleen is voor Bellenaars al reden om voldaan te zijn. Molineres wint vierde étappe De uitslag van de Zaterdag gehouden vierde étappe, van Rouaan naar Roubaix (232 km) luidt: 1. Molineris 6 uur 22 min. 39 sec., 2. Dotto 6.25.23, 3. Rolland 6.26.48, 4. Van der Stockt, 5. Magni, 6. Carrea, 7. Close, 8. Quentin, 9. Lazarides, 10. Gold schmidt, 11. Van Brenen allen in de zelfde tijd als Rolland, 12. Wagtmans 6.29.20, 13. Zelasco 6.30.08, 14. Weilenmann zelfde tijd, 15. Ockers 6.30.30, 16. Van Est, 17. Bartali, 18. Coppi allen dezelfde tijd. Vijfde étappe De uitslag van de vijfde étappe, van Roubaix naar Namen (197 km) luidt: 1. Diederich 5.53.28, 2. Coppi 5.58.59, 3. Van der Stockt 6.00.11, 4. Bartali 6.01.14, 5. Mag ni. 6.01.50, 6. Goldschmidt 6.01.58, 7. Ockers 6.02.46, 8. Rotta 6.03.38, 9. Weilenmann 6.03.50, 10. Voorting, 11. Robic, 12 De- ledda, 13. Close, 14. Lauredi, 15. Van Est allen dezelfde tijd, 16. Roks 6.03.59, 50. Wagtmans 6.11.41. RONDE VAN FRANKRIJK 1952 jJOJunia't Maandoj^ PAvrfAUitPiHts POST Óf t/J't»* ttvt» HtT AAhfAL J'ttlfi m Ot *U AAM 7 OQVAUt Na de vijfde étappe luidt het algemeen klassement: 1. Lauredi 29.13.29, 2. Van der Stockt 29.13.30, 3. Close 29.16.13, 4. Die derich 29.17.08, 5. Coppi 29.19.35, 6. Carréa 29.19.46, 7. Voorting 29.21.07, 8. Magni 29.21.55, 9. Goldschmidt 29.22.03, 10. Bar tali 29.22.20, 11. Ruiz 29.22.55, 12. Ockers 29.23.22, 13. Van Est 29.24.26, 14. Robic 29.24.54, 15. Dotto 29.25.01, 24. Roks 29.28.21. Dekkers werd 62e, N 0 11 e n 79e, Van Breenen 82e en Faanhof 90e. Tijdens de vijfde étappe hebben vijf ren ders opgegeven en wel Duckonnet, Sowa, Fachleitner, Coste en Aeschlimann. De selectiewedstrijden van de candidaten zwemploeg voor de Olympische Spelen te Helsinki, welke in het fraaie Thialfbad te Arnhem werden gehouden, hebben geen nieuwe gezichtspunten opgeleverd. De 200 meter vrije slag heren werd een teleurstelling, die zelfs de meest verbeten vechter voor een zo groot mogelijke Olym pische ploeg de hoop op de uitzending van een 4 x 200 meter estafetteploeg ontnam. Joris Tjebbes en de Leeuwardenaar Ten Thije hielden de eer hoog met respectieve lijk 2.17.6 en 2.17.8, maar de anderen ble ven te ver onder de maat. Met Boxem was Tjebbes er op de eerste banen al direct van door; Elzenga, Ten Thije en Hermsen in tweede positie, doch niet te ver achter. Zo als gewoonlijk moest Boxem zijn trainings makker na het tweede keerpunt loslaten om zich daarna door het drietal Elzenga, Ten Thije en Hermsen te laten passeren. Ten Thije was echter de enige, die er nog in slaagde een goede eindspurt uit te halen. Met zijn forse slag ging hij op Tjebbes af, die de aanval op de laatste meters afsloeg. Elzenga en Hermsen hadden te veel achter stand om nog onder de 2 min. 20 sec. te kunnen blijven. Koosje van Voorn en Wies Linssen-Vaes- sen vochten op de 100 meter vrije slag een aantrekkelijk duel uit, kennelijk door de sportcommissie van de K.N.Z.B. op het pro gramma geplaatst om nog eens te zien of het Groningse meisje inderdaad als derde zwemster voor dit nummer in aanmerking 11-08 x ffy 1 jkviAOv p s Maar al was de dooi dan ingevallen, dat wilde nog niet zeggen, dat ze nu ook al zonder de kachel kondenO nee, hoordie bleef voorlopig nog lekker zijn best doen! Want koud was het toch nog wel, en het was toch nog maar wat fijn, je zo 's avonds te koesteren in de gloed van die snorrende, zwarte vriend. Dat ondervond Rick ook op een avond. Hij had van een schoolvriendje een mooi boek geleend; een sprookjesboek, waarin allerlei wonderlijke verhalen stonden. Een daar ging Rick nu eens gezellig mee in een diepe stoel zitten bij de kachel. Zo zat hij daar, helemaal verdiept in het boek; hij had rode koontjes van de warmte, die de kachel uitstraalde, en misschien ook wel wat van de spanning. En hij las maar en las m.aarhij verslond de ene bladzijde na de andere. Het klokje tikte en het windje zong in de schoorsteen. Maar toen, zonder dat hij er erg, in had, maakte de warmte Rick slaperigHij kon er niets aan doen, dat zijn oogleden telkens 'n beetje dichtzakten, iedere keer wat verder; zijn hoofd begon ook al te knikkebollen. Het boek zakte langzaam op zijn schoot.... komt. Koosje overtrof de verwachtingen. Na een week geleden in ijskoud water te Assen voor 1.07.4 te hebben gezorgd, ver beterde zij dit persoonlijk record nu met 0.4 sec. en noteerde 1 minuut 7 sec. precies. De uitslagen luiden: 100 meter vrije slag dames: 1. Koosje van Voorn (DZN) 1.07.0. 2. Wies Linssen-Vaes- sen (KNZB) 1.07.8. 3. Ria Vonk (HDZ) 1.09.8. 200 meter vrije slag heren: 1. J. Tjebbes (HPC) 2.17.6. 2. Ten Thye (LZC) 2.17.8. 3. Elzinga (ZCG) 2.21. 4. Hermsen (HZC) 2.21.4. 5. Pieters (DWR) 2.22.7. 401 meter vrije slag dames: 1. Irma Hey- ling-Schumacher (RDZ) 5.31.7. 2. Greetje Lugthart (ZCG) 5.31.8. 3. Hannie Termeu- len (HDZ) 5.33. 100 meter rugslag dames: 1. Joke de Kor te (ODZ) 1.13.9. 2. Ria van der Horst (RDZ) 1.16.1. 3. Hannie Rubingh (DZN) 1.16.6. 200 meter schoolslag heren: 1. Buyze (I1ZPC) 2.40.9. 2. Bekkering (Sleutelstad) 2.50.8. 3. Arnold (Neptunus, Arnhem)2.50.9. 200 meter schoolslag dames: 1. Lies Bon nier (Aegir) 3.00.7. 2. Nel Garritsen (RDZ) 3.01.3. 3. Rika Bruins (GZPC) 3.01.4. 100 meter rugslag heren: 1. Van der Veen (LZC) 1.09.5. 2. Kievit (Aegir) 1.11.4. 3. Arons (Robben) 1.12.7. 14) HOOFDSTUK VI. Carl Anderson heeft alle lampen in zijn kamer uitgedraaid behalve de protserige, staande schemerlamp bij zijn stoel. De ober heeft hem een fles whisky gebracht en een nog onaangebroken doos sigaretten ligt op een tafeltje naast hem. Met een pak Belgische en Amerikaanse kranten heeft hij het zich gemakkelijk ge maakt in een diepe, monsterlijk grote fau teuil. Vanavond kan hij toch nergens naar toe. In een bioscoop of schouwburg heeft hij geen zin. En dat beroerde kind, die zigeunerin met haar lichte ogen is niet te bereiken. Op reportage, heeft men hem, op zijn telefoontje, In het fotobureau meegedeeld. Mooi weer voor een reportage. Huiverig kruipt Anderson dieper in zijn stoel. De wind giert over de brede water vlakte van de Amstel; de bomen in de tuin kreunen. Anderson kan zijn aandacht niet bij de kranten houden; als hij aan Machteld denkt, wordt hij kwaad. Het schiet niet op. Ze ontwijkt hem of snauwt hem af. Het is hem de laatste ja ren niet meer gebeurd, dat iemand hem zo behandelde. Vrouwen helemaal niet. Verduivelde kat, denkt hij, en er komt een kwaadaardige uitdrukking in zijn ogen. Wacht maar. Hij heeft nog meer pij len op zijn boog. Zijn devies is: wie niet voor hem is, is tegen hem. En tegenstan ders hebben een kwaad leven bij Carl An derson. In d'e aangrenzende slaapkamer klinkt de schel van de huistelefoon. Vervelend, dat hij het ding vergat over te schakelen. Nu moet hij opstaan. Zal hij laten bellen? Maar je kunt nooit weten, wie het is. Mopperend gaat hij naar de slaapkamer en neemt de telefoon van de haak. Er is een dame voor u, zegt de stem van de telefoniste. Een dame? Machteld? Ik ben op mijn kamer. Ze kan boven komen, zegt hij kort. Even later klinkt een bescheiden klop op de deur. Binnen. Andersons stem is verre van vriendelijk. Hij zal haar laten voelen, dat ze niet alles met hem kan doen. Maar het is niet Machteld, maar een kleine, slanke, blonde vrouw, die aarze lend op de drempel blijft staan. Wel, wel; Anderson onderdrukt een gevoel van teleurstelling. U verliest alle voorzichtigheid uit het oog. Ik moet je spreken, zegt de vrouw schor. Anderson valt in zijn stoel, wijst uitno digend op een andere, monsterlijk grote fauteuil. Wil de dame iets drinken? Ze schudt het hoofd. Ter zake dus. Anderson schenkt in tussen zichzelf in, opent het doosje met sigaretten en houdt het zijn bezoekster voor. Wel? Wat is er tussen jou en Machteld? Aha, je bent jaloers. Stel je niet aan, zegt ze schouderop halend. Nu? TjaAnderson gaat gemakkelijk zitten, kruist zijn ene knie over de andere. Wat zal ik zeggen. Op het ogenblik nog niets. Waarvoor gebruik je haar? Gebruiken. Foei, wat een uitdrukking. Alsof ik iemand zal gébruiken. Overigens, welk een interesse in mijn zaken. Driftig schudt zij haar hoofd. Ik wil, dat je van Machteld afblijft. Ach, wat aandoenlijk. Ik was juist van plan de familiebanden wat sti'akker aan te halen. Je bent gek. Het klinkt kort en afge beten van Jokes smalle lippen. Vind je? Andersons stem is koel. Spot tend kijkt hij haar aan. Wil je me niet als zwager? Beest, zegt ze hees. Geschrokken heft Anderson de handen. Mag ik de dame verzoeken, zich te matigen? Inplaats van mij verheugd de hand te drukken en een zegenwens over mijn reeds grijzend hoofd te storten, mij een dergelijk woord toe te slingeren. Foei! Machteloos balt Joke haar kleine vuisten. Wees een verstandige meid en luister naar je aanstaande broer. Dat zusje van jou is heus wel in staat haar eigen boontjes te doppen. Ze is, hm, niet zo vlot van aan nemen als jij. Jokes bleek gezicht wordt vuurrood. Ze klemt haar lippen op elkaar en houdt zich met moeite in. Anderson voelt zijn macht; het brengt hem in een goed humeur. En daarom, vervolgt hij op dezelfde, licht-spottende toon, daarom moet jij mij helpen. Nooit!, zegt Joke hartstochtelijk. Ner veus zoekt ze in haar tas naar sigaretten; haar handen trillen als ze een lucifer aan strijkt. Ach, wat spijt me dat. Mylady prefe reert haar eigen merk. Volgende keer beter. Wild tuimelen Joke's gedachten door haar hoofd. Dus Machteld wil niet, zoveel kan ze wel uit zijn woorden opmaken. Gode zij dank. Ze beheerst zich. Met ge weld bereikt ze niets bij hem. Als hij haar maar niet zo tei'gde. In het dubbelspel te Wimbledon Drobny- Budge Patty tegen Van Swol-Rinkel kreeg Van Swol enkele malen een applausje voor de spectaculaire wijze waarop hij van de baseline schijnbaar onhoudbare ballen knalhard terugsloeg. Hij had ook succes met goede services en smashes. Maar over het geheel waren Drobny en Patty toch wel zoveel sterker door superieure controle dat de uitslag van de partij geen moment twijfelachtig was. In de derde set werd het 4-4 en toen ver loor Van Swol zijn service. Twee maal red den onze landgenoten een matchpunt op de service van de Amerikaan voordat Patty een gevaarlijke drive naar de zijlijn plaat ste, vanwaar Van Swol de bal niet meer goed kon terugspelen. De uitslagen luiden: Dames enkelspel, vierde ronde: Shirley Fry si. M. Bourbonnais 6-4, 6-0; Jean Wal ker-Smith si. G. Woodgate 6-1, 6-1. Louise Brough si. N. Adarnson 1-6, 6-1, 6-2. Jean Rinkel-Quertier si. E. Dawson Scott 6-1, 6-2. Heren dubbelspel, derde ronde: Seixas en Sturgess sl. Ampon en Clark 6-4, 6-4, 3-6, 6-4. Drobny en Patty sl. Rinkel en Van Swol 6-4, 6-2, 6-4. McGregor en Sedgman sl. Flam en Larsen 6-0, 3-6, 6-4, 10-8. Cu- celli en M. del Bello sl. Kumar en Nath 17-15, 6-4, 6-3. Hoad en Rosewall sl. Mul- loy en Savitt 6-4, 8-6, 1-6, 3-6, 7-5. Gemend dubbelspel, derde ronde: Mau- rien Connoly en Rose sl. mevr. J. Collier en Shute 6-4, 6-2. Shirley Fry en Sturgess sl. de heer en mevr. M. Matous en Matouw 6-0, 7-5. Mevr. E. Broz en Huber sl. mevr. S. Hammersley en Canapele 6-2, 7-5. Patri cia Todd en Candy sl. mevr. Redick-Smith en Norgrab 6-3, 6-0. Thelma Long en Mo- rea sl. mej. C. Hoahing en Tregenning 6-1, 6-2. Louise Brough en McGregor sl. mevr. Rinkel-Quertier en Paish 9-7, 6-2. Doris Hart en Sedgman sl. Jean Walker-Smith en Ayre 6-2, 6-3. De uitslagen van de Zondag gehouden draverijen te Hilversum luiden: Loosdrecht-prijs (1960 meter) le afde ling: 1. Our Bonni 1.30.2, 2. Otto H 1.30.2, 3. Paul Spencer 1.31.9. W. 2.20, P. 1.10, 1.10, 1.30, K. 3.60, C. 3.10. Studioprjjs (2340 meter): 1. Leonidas G 1.28.8, 2. Phérénice 1.31.6, 3. Nita K. 1.31.9. W. 4.10, P. 1.80, 2.90, 2.90, K. 15.30, C. 6.60. Sweepstakes (hengsten) (2000 meter): 1. Quintus Harvester 1.27.3, 2. Qui Hollandia G. 1.27.4, 3. Quirinus 1.29.5. W. 1.60, P. 1.20, 1.20, K. 1.80, C. 2.40. Heideprijs (1960 meter): 1. Petei-hof 1.25.9, 2. Pahud de Mortanges 1.29.2, 3. Querido 1 1.30.2. W. 3.—, P. 1.90, 3.80, 3.30, K. 12.20, C. 10.70. Sweepstakes (merriën) (2000 meter). 1. Queen Bess 1.30.7, 2. Quinte Hollandia 1.30.8, 3. Quinta 1.31.3. W. 1.70, P. 1.10, 1.10, 1.10, K. 2.50, C. 2.70. Gooi-prijs (2340 meter): 1. Otella 1.27.6, 2. Martine van Axkit 1.27.8, 3. Omar Spen cer 1.27.1. K. 31.30, C. 23.—. Forensen-prijs (2340 meter): 1. Mac Kinley 1.24.2, 2. Oranje J 1.26.6, 3. Morning Star 1.27.6. W. 1.30, P. 1.10, 1.20, K. 2.50, C. 2.40. Sportparkprijs (2340 meter): 1. Notekra- ker S 1.24.6, 2. Madame B 1.24.6, 3. Kalida 1.25.6. W. 1.50, P. 1.60, 2.40, K. 6.90, C. 1.80, 2.—. Loosdrecht-prijs (1960 meter) 2e afde ling: 1. Pirette 1.34.3, 2. Quichotte 1.35.1, 3. Peter Chestnut 1.34.4. W. 5.—, P. 1.30, 1.10, 1.30, K. 11.40, C. 5.70. Totale omzet 102.788. DUITSLAND—ZWITSERLAND 2—3. De voetbalwedstrijd tussen de amateurploe- gen van Duitsland en Zwitserland, die te Kiel werd gespeeld, is met 3—2 door Zwit serland gewonnen. Bij rust was de stand 11. NIEUW WERELDRECORD 3 x 880 YARDS ESTAFETTE DAMES. Te Ilford bij Lon den werd het wereldrecord 3 x 880 yards estafette dames door de ploeg van de Ilford Athletiek Club verbeterd met niet minder dan 7,2 sec. en gebracht op 7 min. 0,6 sec. De ploeg bestond uit de athleten Muriel Lee, Joan Dryden en Phyllis Green. En wat wil je dan, dat ik doe? Haar toon is nu even spottend als de zijne. Verrast kijkt hij haar aan. Ah, mylady wordt verstandig. Wel, om te beginnen zorgen, dat ik wat meer met je zuster in contact kom. Mij uitno digen op een avondje bij je thuis, bijvoor beeld. Kalm blijven, denkt Joke. Kalm blijven. En jou aan mijn man voorstellen als de neef van mijn moeder, wie door mijn vader het huis is ontzegd. Jammer, dat hij van die kleine, overigens onbelang rijke familiegeschiedenis op de hoogte is. Dat zou al heel onverstandig zijn. Er bestaan ook nog zo-iets als schuilnamen. Carl Anderson, niet waar? Hij wuift met zijn hand. Zo is het. Dat is dan één ding. Joke's zenuwen zijn tot het uiterste gespannen. Maar hoe wil je je gezicht onherken baar maken? En hoe doe je met je papie ren? Je zult toch toestemming moeten heb ben van mijn ouders. Of wil je wachten totdat Machteld dertig jaar is? De dame schertst, zegt hij. Waarom zouden wij je lieve ouders verontrusten? Lars Björnson is immers al jaren dood. En is Carl Anderson niet een zeer respectabele schoonzoon? Moeder zou je herkennen. Joke's stem is toonloos. Na dertig jaar? Och kom, dat geloof je immers zelf ook niet? Langzaam voelt Joke zich wegzinken. Hij is sterker; hij is altijd de sterkste. Hij drukt zijn plannen en ideeën op haar in; hoe ze zich ook probeert te verzetten, ze kan het niet. Maar het gaat om Machteld. Ze kijkt weg van zijn ogen; ze wil onder zijn macht uit. Nu moet ze gauw aan iets anders denken, anders doet ze toch weer, wat hij wil. Machteld, Machteld. Duidelijk ziet ze Machteld's helle ogen, de slordige, zwarte krullen. Machtelds bre de neus, aardbeienneus, waarmee ze haar vroeger plaagde. Ze hoort Machtelds stem: Je voelt je toch wel goed, Joke? Machteld! Ze sluit haar ogen. De man tegenover haar houdt haar nauwlettend in de gaten, ziet de strijd op haar bleke, vertrokken gezicht. Vecht jij maar, denkt hij spottend en steekt een nieuwe sigaret aan. Een paar seconden laat hij haar los, zeker van zijn overwinning. Het is precies genoeg voor Joke, om zich te herstellen. Als hij opkijkt, schrikt hij even van haar ogen, die groot en met een glasharde glans op hem gevestigd zijn. En wat?, zegt ze. Als Machteld niet wil? Per slot van rekening is zij toch de hoofdpersoon in het drama. Er is iets duivels in zijn gezicht, als hij langzaam antwoord: Niet willen? Het is aan jou om te zox'gen dat zij wel wil. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6