Grote prijs van Frankrijk Englebert banden Kort en bondig Gevelsteen in Bloemendaals Gestelse Straatjeonthuld Grandioze vertolking van Bach's Hoogmis le BEHRA OP GORDINI 169.935 KM. PER UUR Hubert Cuypers, 60 jaar toonkunstenaar gaf concert met zijn „Minnestrelen" Dans in Bloemendaal Leerlingen-uitvoering van „Toonkunst" Afscheid bij de Rijks accountantsdienst Holland Festival Gedetineerde werd wederspannig HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT MAANDAG 30 JUNI 1952 AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR Hima Kesarcodi C. D. van Schouwenburg overleden Geslaagden aan de hotelvakschool Burgerlijke Stand van Haarlem De heer A. G. C. Engelgeer door personeel gehuldigd Nederlandse waterpolo- ploeg voor Helsinki. Collecte ten bate van Chr. Militair Tehuis Mulo-examens „Vader Klaren-dag" Dodelijk ongeval in Zandvoorts tentenkamp NZHVM had een drukke Zondag Kerkelijk Nieuws Sinaasappelen, mandarijnen ADVERTENTIE Reims, 29 Juni 1952 met een gemiddelde snelheid van op De band die het wint! Hubert Cuypers viert dit jaar zijn dia manten jubileum als toonkunstenaar. Dit xvil niet alleen zeggen dat het zestig jaap geleden is dat hij met een officiële aanstel ling als organist-directeur in het „vak" kwam, maar ook dat hij, ondanks zijn 79 jaren, het onvermoeid volhoudt in dal „vak". Het concert, dat te dezer gelegen heid Zaterdagavond in de gemeentelijke Concertzaal te Haarlem pjéatS had, gaf een overtuigend bewijs van. 'de vitaliteit van deze muzikale Limtjtfrger, die nu al zestig jaar Amsterdammer is. Hij trad op met zijn voortreffelijk ongeleide koorjongens, zijn „Minnestreelen'y bijgestaan door enige ge routineerde tenoren en bassen, te zamen een gemengd ensemble vormende, waar Cuypers' wijze van koorbewerking op be rekend is. En als van ouds dirigeerde hij het geheel op zijn rustige, maar dwingen de manier, gezeten aan de vleugel. Uit alles: solo- en koorzang plus in de meeste geval len. pianobegeleiding, resulteert een eigen karakter, iets wat men specifiek „Cuype- rdaans" zou kunnen noemen. Het programma van deze avond bevatte ook een van Cuypers' declamatoria. namelijk „Die Wallfahrt nach Kevlaer", het bekende romantische gedicht van Hein- rich Heine, dat door de componist om speeld werd met een muziek, die het be kende lied „O Sanetissima" tot hoofdthema heeft. De verzen werden door Henriëtte Braun gedeclameerd en de componist speel de het piano-uittreksel van de orchestrale partij. Voor het overige was het programma nagenoeg gelijk aan dat van tal van uit voeringen van „De Minnestrelen", die we ADVERTENTIE GARAGE P. C. HARTOG ZOON TURFMARKT 26 en 18 Telefoon 16066 Wij verhuren nu ook de nieuwste Morris Minor en Morris Oxford. Verder keuze uit Ford (Taunus - Prefect - Anglia), Vauxhall, Studebaker, D.K.W., enz. Dit weekeinde heeft in Bloemendaals Openluchttheater de dans hoogtij gevierd. Gisteravond bevolkte een behoorlijk aan tal toeschouwers de tribune om te genieten van de Hindoedansen van Hima Kesarcodi, van wier programma het grootste deel reeds meer dan eens uitvoerig werd be sproken en geprezen. Wij kunnen er dus thans kort over zijn. Naar uit de hartelijke betuigingen van bijval bleek, heeft het Nederlandse publiek er betrekkelijk weinig moeite mee deze exotische kunst te waar deren. Want al mag men dan lang niet alle gebaren begrijpen, Hima Kesarcodi is ac trice genoeg om met zuiver mimische mid delen de emotionele inhoud zo goed als volkomen duidelijk te maken. Vooral met haar ogen weet zij in dit opzicht wonderen van nuancering te bewerkstelligen. Met haar voeten stampt zij rhythmische varia ties, levendig geaccentueerd door de wel luidende rinkelbellen om haar enkels, die er trouwens eveneens toe bijdragen de ge voelsinhoud naderbij te brengen. Eén critische opmerking mag niet achter wege blijven: bij haar zo charmante inlei ding en korte mondelinge toelichting stoort de overdaad van voor zichzelf sprekende manualen enigszins temeer, omdat zij de tekst lanceert met een zangerige dictie, alsof zij een toneelspeelster in een roman tisch blijspel van Shakespeare was. Overi gens was er slechts plaats voor warme be wondering. Hoogtepunt van haar optreden werd wederom de prachtige dans, waarin het verlangen naar de geliefde Krishna zo meeslepend en lyrisch wordt uitgedrukt. Met vreugde vernamen wij dat Hima Ke sarcodi de kans om in het Openluchttheater waar haar kunst dan ook bloeit als in haar natuurlijke omgeving, op te treden zo bij zonder waardeert, dat wij het wel waar schijnlijk mogen achten haar in deze en tourage niet voor het laatst te hebben ge zien. Speciaal later op de avond, als het kunstlicht het landschap een mysterieuze luister verleent, beleeft men nog een extra genoegen aan de kleurrijke weelde van haar costuums. Op dit verhoopte weerzien behoeft men overigens niet tot de volgende zomer te wachten, aangezien haar eerst komende voorstelling in deze contreien reeds op 12 Maart 1953 in de Haarlemse Schouwburg zal plaats hebben. INÏaud Kool Zaterdagavond was de publieke belang stelling in Bloemendaals Openluchttheater bepaald overweldigend te noemen: twee duizend kaarten werden verkocht aan be langstellenden voor het optreden van de balletschool van Maud Kool ,van wie velen met een staanplaats genoegen moesten ne men. Enkele honderden gegadigden hadden de lange tocht zelfs vergeefs gemaakt! De ruim tachtig leerlingen voerden twee dans spelen uit: „Faust" op muziek van Gounod en „Een Midzomernachtdroom" op muziek van Mendelssohn, beide volgens een cho reografie van de genoemde lerares, die de avond met een solistisch optreden besloot. Het heeft natuurlijk niet de minste zin om aan het gebodene een critische bespre king'te wijden. In hoofdzaak moet deze uitvoering toch bedoeld zijn geweest als een demonstratie van gemaakte vorderingen. En zelfs in dat opzicht kon men door de plezierige ongedwongenheid van het geheel geen oordeel vellen. Het publiek beleefde momenten van vertederde aandacht en van hartelijke hilariteit op dit luimige familie feest. De prestaties van de reeds tamelijk ver gevorderden kwamen nogal eens in de verdrukking door het onzekere toedoen van de kleintjes, voor wie in dit programma de grootste plaats was ingeruimd. Er was nogal eens verschil van mening en het kwam zelfs één keer tot formele ruzie met de bijbehorende tranen, maar al met al was het schouwspel vooral na de pauze ontwapenend charmant. In het eerste deel waren het Adagio en het tafereel met Cleopatra wel aardig, maar voor de rest, verliepen de scènes vrij rommelig. In de „Midzomernachtdroom" mochten de hand werkslieden, ook met hun vertoning van de kluchtige tragedie van „Pyramus en This- by" veel succes oogsten. Nogmaals „Figaro" Deze week komt James Fassett weer in het Openluchttheater om nieuwe opnamen te maken voor zijn film ten dienste van de Amei-ikaanse televisie over het Holland Festival, waarbij hij ook het oog van de camera zal richten op de zich in de buurt bevindende bunkers, die de Duitsers in het duinlandschap hebben achtergelaten. En op 7 en 8 Augustus geeft de Nederlandse Comedie nog twee herhalingen van „De Bruiloft van Figaro", de laatste jaren bijwoonden: een paar stukjes onofficieel Gregoriaans, een paar polyfone motetten en wat „populaire" kerk muziek en dan verder onder het genoeg lijke motto „Oü peut-on être mieux?" (Waar kan men beter zijn?) een reeks volksliedbewerkingen, met tot slot een stukje in daverende joolstemming, maar dat dan ook, evenals de rest van het pro gramma uitgevoerd werd met 'n strakke be heersing en een voorbeeldige tucht. De zangtechniek die Cuypers zijn koorknapen meegeeft, mag voorbeeldig heten. Het zij hem gegund nog menige jeugdige zanger te vormen. JOS. DE KLERK Leerlingen van de Muziekschool van de afdeling Haarlem der Maatschappij tot Be vordering der Toonkunst gaven Zaterdag avond in de tuinzaal van het Gemeentelijk Concertgebouw een uitvoering. Het waren gevorderde leerlingen, die hier optraden. Aan hen konden dus reeds eisen gesteld worden inzake instrumentale of vocale techniek en voor wat begrip voor stijl be trof. Het programma kon in overeenstem ming hiermede worden samengesteld en zo kregen de belangstellenden op deze avond een reeks muziekwerken van betekenis te horen. Het Toonkunst-orkest werkte onder lei ding van de dirigent Marinus Adam ook mede, zij het dan alleen voor de begeleiding van solisten. Dit was evenwel geen een voudige taak, want bijvoorbeeld voor de uitvoering van het Concert in a voor viool en strijkorkest van Bach komt er heel wat kijken. Zo ook voor de vertolking van Mozarts Pianoconcert in Bes (K.V. 450) en voor het uitvoeren van de begeleiding voor Diepenbrocks „Berceuse". Het Pianocon cert in A van Ditters von Dittersdorf is naar verhouding gemakkelijker te begelei den. De leerling van de heer P. Vincent, die de solopartij speelde, kon er zijn vaardige techniek mee demonstreren. Het spel van de violiste (leerlinge van Jos. de Clërck), die als soliste in Bachs concert optrad, kreeg verdiende waardering. Een knappe prestatie was de vertolking van de solo partij in Pianoconcert van Mozart (eerste deel) door een leerling van mejuffrouw B. Nederkoorn. Het orkest kreeg nog een zangleerlinge van mejuffrouw R. Brockmann te begelei den, die de Berceuse van Diepenbrock ver dienstelijk voordroeg. Andere leerlinger^ van mejuffrouw Brockmann lieten sympa thieke zang horen in werken van Mozart en Puccini. Een fluitleerling van Jos. de Klerk produceerde een mooie expressieve toon bij de voordracht van een Sonate van Joh. Chr. Bach en een welluidende toon ontwik kelde ook een muzikaal spelende vioolleer ling van de heer F. Althuizen. En verder konden pianoleerlingen van de heren P. Vincent, Roel Riphagen en Peter de Kleer, allen zonder uitzondering met ge slaagde vertolkingen, blijk geven van bui tengewone muzikaliteit. De uitvoering van de Suite voor viool en piano van Hendrik Andriessen aan het slot van de avond door twee leerlingen uit de samenspelklasse van Jos. de Clerck ver kreeg terecht warme bijval. P. ZWAANSWIJK In de ouderdom van 82 jaar is te Haar lem overleden de heer C. D. van Schou wenburg, vroeger werkzaam bij de Rijks verzekeringsbank. De thans overledene is op 6 October 1869 te Gouda geboren, bezocht de lagere school en de HBS aldaar en volgde een cursus voor opleiding van beroepsofficier. Hij werd echter afgekeurd voor de dienst in de tropen. De heer Van Schouwenburg kwam in dienst op een der bureaux van de HIJSM te Amsterdam. Bij de inwerkingtreding der Ongevallen wet in 1901 werd hij geplaatst als adjunct commies bij de te openen Rijksverzeke ringsbank te Amsterdam. Bij deze instel ling door liep hij de diverse rangen, doch werd hij met nog enkele andere hoofdamb tenaren, bij de inwerkingtreding van de raden van arbeid eervol ontslagen en als hoofdcommies op wachtgeld gesteld. Daar na opende de heer Van Schouwenburg te Haarlem een „Administratie- en Advies bureau" voor de Verzekeringswetten, welk bureau nog bestaat. Ook werd hij aange zocht als directeur te willen optreden van het Amsterdams Bureau voor Belasting inning. Enige jaren had hij zitting in het bestuur van het Nederlandse Genootschap tot Ze delijke verbetering van Gevangenen (thans Nederlands Genootschap tot Reclassering). Verder heeft hij gedurende twaalf jaar het werk van een accountant vervuld bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken. De heer Van Schouwenpurg was mede oprichter en bestuurslid van de „Neder landse Coöperatieve Spoor- en Credietbank van Ambtenaren en Beambten" te Amster dam en lid van enkele commissies. Dinsdag na aankomst van trein 12,01 uur te Westerveld zal zijn stoffelijk overschot op de begraafplaats Westerveld worden ter aarde besteld. Aan de hogere hótel-vakschool te Den Haag, de „H.H.V.S." slaagde als nummer één de een-en-twintig-jarige L. J. Rinkel te Zandvoort. Door deze prestatie verwierf hij tevens de extra prijs, n.l. de studie-beurs, waardoor hij gedurende een half jaar in staat wordt gesteid zich in verschillende hotels in Zwitserland in de praktijk verder te bekwa men. De heer Rinkel zal in September daar heen vertrekken. Tevens slaagde aan dezelfde school voor het diploma de heer Bram Cense te Zand voort. HAARLEM, 28 Juni 1952 GEHUWD: 28 Juni, C. B. Vermeulen en A. M. Mathot; J. Drijber en M. Halbertsma; A. M. Stuy en H. C. Engelmoer. BEVALLEN van een zoon: 26 Juni, C. W. J. PulsRooze 27 Juni, M. HelmighSmits; G. C. van LoonVink; 28 Juni, A. E. Wou denbergKloos. BEVALLEN van een dochter: 27 Juni. M. M, Seggelink—Kienjet; W. Korbeeck—Cop: 28 Juni. J. E. Hoogewerf—Houtkamp. OVERLEDEN: 27 Juni, J. Klouwer. 54 j„ Maarten van Heemskerkstraat; M. W. van Wees, 1 d.. J. F. Helmersstraat; 27 Juni, P. C. G. de Vries, 75 j., Leidsevaart. Het personeel van de Rijksaccountants dienst te Haarlem heeft hedenmorgen in de Kroonzaal van Brinkmann een bijeenkomst belegd om afscheid te nemen van de hoofd accountant, de heer A. G. C. Engelgeer, die vijfendertig jaar hoofd van de genoemde dienst is geweest en hem thans wegens 't be reiken van de pensioengerechtigde leeftijd verlaat. Hij wordt opgevolgd door de heer J. Veenendaal uit Arnhem. In aanwezigheid van vele accountants, adjunct-accountants en inspecteurs van de inspecties in Noord holland werd hij toegesproken door de in specteur van de Rijksaccountantsdienst in Den Haag, de heer W. A. de Jongh, die hem namens het departement van Finan- cjën zijn dank betuigde voor zijn trouwe dienst. Daarna werd het woord gevoerd door de hoofdaccountant tit. de heer W. H. van der Horst, die hem namens het personeel van de dienst te Haarlem hulde bracht voor de uitnemende samenwerking. Uit naam van de hoofden der inspecties in Noordholland werd de heer Engelgeer toegesproken door de inspecteur J. Bus en daarna spraken nog vele andere van zijn medewerkers en oud medewerkers. Hem werd een album aange boden met foto's, die aan zijn dienstperiode herinneren. Voor de waterpoloploeg, die aan het Olympisch tournooi te Helsinki zal deel nemen, zijn de volgende elf spelers aange wezen: Cor Braasem (Haarlem), Max van Gelder (HZ en PC. Den Haag), Gerrit Bijls- ma (Haarlem), Nijs Korevaar (Merwede, Dordrecht), Joop Cabout (GZC, Gouda), Jan de Gans (Neptunus, Amersfoort), Jos Sievers (HZC, Hilversum), Nico Luchs (Robben, Hilversum), Frits Smol (HZ en PC, Den Haag), Rudi van Feggelen (Meeuwen, Amsterdam) en Gaston Fienee (Dolfijn, Amsterdam). Frans Kuyper zal de ploeg als trainer vergezellen. vy De uitvoering van Bachs onvolprezen Hohe Messe of Hoogmis door de Neder landse Bachvereniging, onder leiding van dr. Anthon van der Horst, die Zaterdag middag in de Noorderkerk werd gegeven, was de gaafste, de ontroerendste en mooi ste die ik ooit van dit geweldige werk hoor de. Het koor van de Bachvereniging lijkt mij buitengewoon opgefrist; de sopraan vleugel heeft e'en glans gekregen die nu in verhouding staat tot de warmgetinte alten van het koor. De vocale solopartijen waren voortreffelijk bezet door Erna Spoorenberg, Annie Hermes, Ernst Hafliger, David Holle- stelle en Carel Willink. En het instrumen tale apparaat: het Concertgebouw-Orkest met Jan Keessen als concertmeester en Albert de Klerk als organist voldeed aan de hoogste muzikale eisen. Het is echter vooral de interpretatie van dr. Anthon van der Horst die de uitvoering een zo boeiende en overtuigende kracht verleende. Bij alle correctheid en verantwoorde stijkritische zin geeft hij het grootse werk de stuwing mee, die in alle echte muziek te puren is, maar die pas door eigen reflex en bezieling van de kunstenaar-vertolker als middelaar haar levende bloedstroom ontvangt. Een jarenlang vertrouwd zijn met deze mysterieuze partituur en tevens een innerlijk rijpingsproces, dat de ware be tekenis van de muziek achter het noten beeld tot eenvoudige klaarheid brengt en zijn menselijke gevoelens bloot legt, hebben dr. Van der Horst tot de eminente Bach- vertolker gemaakt, die ons nu, zonder rem mingen van schoolse nuchterheid, een humane muziek van hoge vlucht weet voor te toveren. Er is een dynamiek in zijn ver tolking gekomen, die van verrassende kleurwerking is en die de climaxen in het werk tot sterk spannende momenten maakt. We mogen niet vergeten dat al deze dingen in feite allemaal ontdekkingen zijn, deels door zakelijke analysering, meer echter nog De collecte ten behoeve van het Christe lijk Militair Tehuis te Haarlem heeft opge bracht 4.623,88. De collecte gehouden te Bloemendaal bracht op 818,92, die te Zandvoort 239,56 en die te Bennebroek 321,90. In de week van 7 tot en met 12 Juli zal een collecte te Heemstede worden gehou den. Voor het Mulo-diploma A zijn geslaagd: J. C. Hamel, S. J. P. Lippe en A. C. van der Heijden te Heemstede; N. Schrier, F. Frits- chalowski, O. H. Mollema, Haarlem; H. J. Valk, Bloemendaal; W. G. Terol, F. B. M. Valbrecht, L. H. F. van Luyken. F. Ploeg maker, J. Visser, Zandvoort; W. Bols, Haar lemmermeer; J. C. de Wit, IJmuiden. Voor het diploma B slaagden: L. P. van der Voet, Abbenes; J. C. Parlevliet, Noord- wijkerhout; M. de Boer, H. Ruis, A. Lange- reis, C. Hoek, Haarlem; G. J. Ahrens, Bloe mendaal. Het aanvullend diploma verwierf H. van de Bil, Sassenheim. Voor het eindexamen handenarbeid aan de Rijkskweekschool te Haarlem werden ge ëxamineerd: 10 candidaten. Geslaagd zijn de dames: T. Riemers te Haarlem, T. Spaarga ren te Aalsmeer, N. R. Weide te Haarlem; de heren: W. Geurtsen te Heemstede, A. den Heijer te IJmuiden, Th. J. Schoorl te Haar lem, P. L. Valter te IJmuiden; S. I. Kuipers te Haarlem. De examens zijn hiermee geëindigd. De jaarlijks terugkerende herdenking van de oprichting van de eerste speeltuin vereniging, nu 52 jaar geleden, door Vader Klaren, werd ook ditmaal door de bij het verbond aangesloten verenigingen gevierd op 21, 28 en 29 Juni met kinderspelen, bal lonopstijgingen, volksdans, ringsteken, goo chelaars enzovoorts, in diverse Haarlemse speeltuinen. De grote belangstelling van de ouders toonde ook nu weer aan dat voor het speel tuinwerk veel interesse bestaat. door muzikale intuïtie en door begrip van het fenomeen Bach in zijn geheel, als kun stenaar, als mens, als temperament. Moest ik al de treffende momenten der interpretatie bespreken, waarvan ik Zater dag nota nam, dan had ik wel een extra kolom daarvoor nodig. Laat ik dus maar niet in détails treden. Doch ik kan niet na laten een uitzondering te maken voor het stralende koornummer „Gratias agimus tibi", dat door dr. Van der Horst aan het slot als 't ware tot een veroverende apo theose van goddelijke glorie („propter mag- nam gloriam tuam") verheven werd. Angstvalligen zullen zoiets misschien te rhetorisch, te romantisch vinden. Maar laat ze dan maar eens bedenken dat de geest drift van Bach, die van een vertegenwoor diger der barok was, een geestesrichting die in haar hoogspanningen geen peuter- werk kende, doch die de dingen met een extatisch gevoel vulde. Het is daar, theore tisch bekeken, allemaal prachtig contra punt. maar oneindig mooier is de geestdrift die deze heerlijke klanklijnen doet leven en ze trouwens logisch maakt. Voor die geest, die ons levend maakt en die ons Bachs kunst zo grandioos nader bracht, mogen wij dr. Anthon van der Horst wel van harte dankbaar zijn. JOS. DE KLERK Gisteravond is in het tentenkamp te Zandvoort door nog niet opgehelderde oor zaak een zweefpaal afgeknapt. Een van de vijf personen, die in de nabijheid aan het bouwen waren, de 35-jarige J. Alberts uit Amsterdam, werd door de top van de paal getroffen. Na aankomst in het St. Elisa beths Gasthuis te Haarlem, is hij overleden. De politie heeft een onderzoek ingesteld. BINNENLAND De directie van de Rotterdamse tram wil een proef nemen met aanhangwagens voor autobussen. Met deze aanhangwagen voorlopig is er slechts één besteld kunnen 70 personen vervoerd worden. Er zyn boekjes met autoschadeformu lieren in omloop waarop een erkenning van schuld aan de aanrijding voorkomt. De KNAC wijst de bestuurders van motorrij tuigen (waaronder ook de bromfietsen val len) op, dat in het algemeen de polissen van de verzekeringsmaatschappijen een bepaling bevatten, die de verzekerden verplicht zich van elke toezegging, waaruit zijn verplich ting tot schadevergoeding zou kunnen wor den afgeleid, te onthouden. In Apeldoorn heeft de 24-jarige woon wagenbewoner F. H. uit Deventer twee revolverschoten gelost op zijn neef, de 36- jarige P. H. uit Diepenveen. Beide schoten misten, waarna F. H. de vlucht nam. 's Avonds meldde hij zich aan bij de politie. De aanslag houdt verband met een reeds jaren bestaande familievete. F. H. is voor lopig opgesloten. Autodieven zijn er in Harderwijk met een gestolen wagen vandoor gegaan. De auto werd in Voorthuizen op de weg naar Hoog- soeren teruggevonden. De auto was over de kop geslagen en zwaar beschadigd. Van de dieven geen spoor. De Nederlandse Bank heeft met ingang van heden de officiële valutanotering voor het pond sterling vastgesteld op 10,56 tot 10,72 en voor de Franse franc op 1,077 tot 1,095. Londen noteerde tot dusver 10,63 tot 10,65 en Parijs 1,084 tot 1,088. HAARLEM EN OMGEVING Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk of St. Bavo Kerk op Dinsdag 1 Juli 's avonds van 8 tot 9 uur door George Robert, luidt: 1. Courante met Variaties, Pieter Cornet; 2. Andante. J. H. Fiocco; 3. Fantasie en Fuga a kl. t.. J. S. Bach; 4. Ko raalvoorspelen a. Herzlich tut mich verlan gen. b. O Welt, ich muss dich lassen, Joh. Brahms; 5. a. Aria. b. Interludium, c. Pas- sacaglia, Albert de Klerk; 6. Psalm „I cieli immensi", B. Marcello. Tot onderwijzeres van de openbare lagere school te Broek in Waterland is be noemd mej. C. A. Roggeveen te Haarlem. De heer S. L. Verheus te Haarlem, door de Doopsgezinde Sociëteit te Amsterdam pas tot proponent bevorderd, heeft een beroep naar de Doopsgezinde gemeenten Edam- Monnikendam aangenomen. Te Edam zal hij Zondagmiddag zijn intrede doen. na ingeleid te zijn door dr. S. J. Bouma te Groingen, te Monnikendam op Zondag 13 Jupli. De heer H. A. van der Werff te Haarlem is morgen veertig jaar in dienst van de ver koopsorganisatie der „National" Kasregisters. De jubilaris is chef van het Haarlemse filiaal op het Frans Halsplein. Dezer dagen is des nachts op twee plaat sen op de Rijksstraatweg te Haarlem inge broken. Beide keren verschafte men zich toe gang aan de achterzijde. In een perceel wer den gestolen een gouden armband en een bedrag aan geld van f 80 en in het andere perceel een damesportemonnaie inhou dend f 3 en een bedrag van f 80. Op de rechtse foto het befaamde „straatje" in St. Michielsgestel; links het Gestelse Straatje in Bloemendaal. algemeen gedelegeerde van de Nederlands Hervormde Kerk, die in de gijzelaarsge meenschap een van de hoofdfiguren was. Hij verheugde zich er over, dat het plan, dat daarginds destijds was gemaakt, ver wezenlijkt is. Ondanks de tegenwoordig vaak weer tegenstrijdige belangen diende men het hoofd niet te verliezen. Sprekende over moeilijkheden in het algemeen, hoopte dr. Gravemeyer dat het de bewoners van het Bloemendaalse Gestelse Straatje altijd zal gelukken ,jhun straatje schoon te vegen". De gevelsteen is Zaterdagmiddag na de onthulling weer naar de beeldhouwster teruggebracht. Zij zal de steen nog verder moeten afwerken, hetgeen ongeveer drie weken in beslag zal nemen. Daarna zal de gevelsteen worden aangebracht in een der huizen aan de oostzijde van het straatje. De onthulling evenwel kon door verschillende omstandigheden niet langer worden uitge steld, zo deelde de burgemeester in zijn toe spraak mee. OCOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOCCCCCOOCCCOCOOOCOOOOOOCCOOCGOCDOt De grote trek van Haarlemmers en Am sterdammers naar het strand bij Zand voort en Bloemendaal heeft de Noord- Zuidhollandse Vervoersmaatschappij gisteren een topdag bezorgd. De juiste cijfers zijn nog niet bekend maar vol gens schattingen heeft de NZH over haar hele net Zondag tussen de 40.000 en 50.000 passagiers vervoerd. Naar het strand bij Bloemendaal en Zandvoort werden tien extra bussen ingelegd. Van Amsterdam naar Zandvoort reden vier tram-treinen van drie en vier wagens per uur. De drieëntwintigjarige M. H. C. te Maastricht, gedetineerd in de strafgevan genis te Haarlem, moest op 16 Mei als ge tuige verschijnen voor de kantonrechter te Maastricht. Twee maréchaussées begeleid den hem naar Limburg. De heenreis ver liep zonder enige incidenten. Op de terug reis, tussen Maastricht en Sittard, deden zich moeilijkheden voor, hetgeen tot gevolg had dat tegen C. proces-verbaal werd op gemaakt. Maandagmorgen had hij zich voor de politierechter te Haarlem te ver antwoorden. Hem was wederspannigheid en belediging van een ambtenaar in functie ten laste gelegd. Een maréchaussée, als getuige gehoord, deelde mee, dat verdachte in Maastricht gevraagd had in de gelegenheid te worden gesteld zijn aldaar woonachtige zuster te mogen bezoeken. Dit werd hem echter ge weigerd, omdat het verboden is. In de trein in de richting Sittard werd hij lastig, vol gens de getuige. Hij verzocht naar de W.C. te mogen, hetgeen werd toegestaan. Een maréchaussée begeleidde hem op weg daar heen, maar C. klapte enige malen een deur voor de politieman dicht. Teruggekeerd op zijn plaats wilde hij het raam opendoen, hetgeen de maréchaussées niet toestonden. Andere treinreizigers bemoeiden zich met het geval en dit inspireerde de Maastrich tenaar misschien om nog lastiger op te tre den. Bij een nieuwe poging om het raam te openen gaf een der marchaussées een klap met een gummistok op de arm van de ge detineerde. Daarna besloten de begeleiders de man over te brengen naar de bagage wagen, om verdere moeilijkheden te voor komen. Aangezien C. niet voldoende mee werkte werd hij voortgeduwd en geslagen. Toen de man in de bagagewagen arriveerde viel hij op de grond en deed of hij versuft was. Op het station te Sittard wilde het publiek zich weer met het geval bemoeien en nam bij do bagagewagen plaats. Na het vertrek is alles verder rustig verlopen. Tijdens het overbrengen van verdachte van de coupé naar de bagagewagen heeft hij ook gescholden, aldus getuige. Verdachte gaf de feiten toe. Hij zeide niet tevreden te zijn geweest over het op treden van de maréchaussée. Het was niet zijn bedoeling geweest te vluchten. Hij had het benauwd en daarom wilde hij een raampje open doen. Hij heeft klappen ge kregen, waardoor het bij hem begon te duizelen. De officier van justitie was van mening, dat wederspannigheid bewezen was. De man was boven zijn toeren en door het op treden van de treinreizigers werd hij aan gespoord verder te gaan. De eis luidde een gevangenisstraf van een maand. De verdediger, mr. J. Verlooy, vroeg zich af of er wel verzet was gepleegd. Hij was van mening, dat het niet het geval was. Ook was hij er niet van overtuigd, dat de politie-ambtenaren in de rechtmatige uit oefening van hun beroep waren belem merd-. Daarom concludeerde de pleiter tot vrijspraak. De politierechter achtte het tenlaste ge legde bewezen. Hij noemde het feit zeer ernstig, doch wilde rekening houden met de nog te ondergane straf van verdachte en de omstandigheid, dat verdachte in over spannen toestand verkeerde. Hij legde M. H. C. een gevangenisstraf van veertien da gen op. Ned. Herv. kerk Beroepen te Delft (als stud, pred.) W. P. ten Kate, luchtmachtpred. te Deelen. Bedankt voor Zwijndrecht (toez.) mr. C. Luiten te Mijnsheerenland. Geref. kerken Beroepen te Heerhugowaard P. A. E. Sil- levis Smitt. cand te 's Gravenhage; te Paesens D. Brilman te Borger. Evang Luth. kerk Beroepen te Enkhuizen H. L. G. Ouwer- kerk te Tiel. 99 „Een heel eenvoudige ceremonie bij een allesbehalve eenvoudige herinnering aan een verre van eenvoudige tijd", aldus leidde jlir. mr. C. J. A. den Tex, burgemeester van Bloemendaal, Zaterdagmiddag de ont hulling in van een gevelsteen, die geplaatst zal worden in een der woningen in het Gestelse Straatje nabij de Donkerelaan te Bloemendaal. De burgemeester herinnerde eraan, dat ,,'t Straatje" een doorgang in blok 4 in de gijzelaarsgemeenschap in Sint Michiels gestel tijdens de bezetting was. In het kamp waren 700 personen bijeen, mensen van alle rang en stand. Daar is destijds de belofte gedaan te be rderen, dat het eerste straatje dat daar voor in Bloemendaal in aanmerking zou kunnen komen naar dat Gestelse straatje zou worden genoemd. Die belofte werd door de gemeenteraad van Bloemendaal in gelost in zijn zitting van 20 September 1951. Jhr. Den Tex besloot zijn toespraak met de wens, dat de inwoners van het Bloemen daalse Gestelse straatje iels zouden mee krijgen van de geest, die in 't Straatje in St. Michielsgestel heerste. De onthulling geschiedde door mevrouw A. C. den Texbaronesse Bcntinck. Eerst schoof zij de Nederlandse driekleur weg die het straatnaambordje bedekte en daarna ontdeed zij de gevelsteen van de nationale driekleur. Deze steen is uit vaurion (Franse kalksteen) vervaardigd door de beeld houwster mevrouw E. B. DraaismaHaije uit Bloemendaal. Het stelt voor het leven, de studie, de vriendschap en de vrijheid, die nagestreefd worden, alles omgeven door prikkeldraad, met het onderschrift: Gijze laars in Gestel. Daarna sprak dr. K. H. E. Gravemeyer, Rusland beweert een boom te hebben gekweekt, die zowel mandarijnen als sinaasappelen voortbrengt. Tass zei in een uitzending van radio- Moskou, dat de botanicus N. V. Rynzyn takjes van sinaasappelbomen had geënt op de bovenste takken van mandarijnen bomen om het weerstandsvermogen van de bomen tegen koude te verhogen. ITet gevolg was dat er een boom van twee verdiepingen was ontstaan die beide soort vruchten tegelijkertijd voort brengt. De vruchten zullen in de herfst rijp zijn aldus Tass.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7