Braakman thans afgesloten van de Westerschelde Duitse eenheid Havenplaats Philippine vlagde halfstok PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Conventie van Bonn in Senaat der V.S. De radio geeft Woensdag Voortvluchtige smokkel auto kwam niet ver Werkloosheidswet in werking getreden Oud-gezant te Lissabon vroeg rechtsherstel Teek ió ket zo Posthuum gekraai Betonnen „deur"ging dicht Twee meisjes in de Waal verdronken Kerkelijk Nieuws Een glas zonneschijn. ORANJEBOOM BIER Bestuurder in de hoofdstad aangehouden Schokbeton heeft goede kansen aan de Goudkust Locomotief van exprestrein ontspoord De kern van de zaak COLD WAVE Mortelmans overleden .J DINSDAG 1 JULI 1952 De 33.000 ton wegende pontondie gistermiddag in net sluitgat van de Braakman is gevaren, werd als een grote betonnen „deur" dichtgeduwd door vier sleepboten en daarmee was de Westerschelde haar 500 jaar oude inham in Zeeuwsch-Vlaanderen kwijt. Om even voor twee gistermiddag: is de Braakman, de inham van de Westerschelde in Zeeuwsch Vlaanderen, afgesloten. De sluiting werd door duizenden bijgewoond. In het aan de Braakman liggende haven plaatsje Philippine werd de vlag halfstok gehesen. Vooral van Belgische zijde was de be langstelling zeer groot. De afsluitingswerk zaamheden werden uitgevoerd door het Hollands aannemersbedrijf ZanenVer stoep N.V. te 's-Gravenhage. Zoals eerder werd bericht is de afsluiting in twee ge deelten geschied: Zaterdag werd aan de Oostelijke kant van de mond van de Braak man een betonnen ponton gelegd. Gisteren werd de afsluiting voltooid door het in varen van een tweede betonnen caisson. Deze caisson was 63 meter lang, 13 meter breed en 12 meter hoog en woog 33.000 ton. Om tien over twaalf toen de stroom van de Braakman naar buiten vrijwel geheel was opgehouden, werd van de wal af het sein gegeven naar de sleepboten buiten gaats om de „Ponton B-X 204" naar bin nen te varen. Even later kwam het logge gevaarte langzaam in beweging achter de sleepboten „Hollander II" en „En Avant XIV". Het werd aan de achterzijde ge stuurd door drie kleinere sleepboten. De invaringsmanoeuvre stond onder lei ding van de heer T. Muller, directeur van de Internationale sleepdienst Muller uit WASHINGTON (Reuter). De demo cratische voorzitter van de Amerikaanse senaatscommissie voor buitenlandse betrek kingen, Tom Connally, heeft een toespraak gereed gemaakt voor het debat in de Se naat over de ratificatie van de conventies van Bonn. Het debat zelf zou hedennamid- dag beginnen. Connally dringt in zijn ver klaring bij de Senaat aan op een spoedige ratificatie, die „zeer grote voordelen voor Amerika en de gehele vrije wereld" met zich zou brengen. Hij noemde de „begrijpelijke ongerust heid van Frankrijk" doch verklaarde, dat de contractuele overeenkomsten bepalingen behelzen, die een opleving van het Duitse militairisme uitsluiten. Het gevaar voor Frankrijk en de rest van West-Europa komt niet van over de Rijn doch van over de Elbe. De Franse staats lieden en het volk hebben zulks ingezien, aldus Connally. In Gameren bij Zaltbommel zijn gister avond twee meisjes van 16 jaar bij het baden in de rivier verdronken. Om negen uur is het stoffelijk overschot van een der meisjes, J. van A., opgehaald. Het stoffelijk overschot van het andere meisje. J. van T., was om half elf nog niet gevonden. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Orgel. 8.30 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeonmuziek. 12.30 Weer bericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Lich te muziek. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Platen. 16.00 Kinderkoor. 15.20 Pianorecital. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte muziek. 17.40 Ronde van Frankrijk. 17.50 Wij slaan op de tong-tong. 18.00 Nieuws. 18.20 De opbouw van onze luchtmacht. 18.30 Dr. J. Schouten: Enige menselijke instincten. 19,00 Dansmuziek. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 Pro menade-orkest. 20.55 Jeannie hoorspel. 22.15 Concertgebouwkwartet. 22.45 De geschiedenis van de Noordzee. 23.00 Niews. 23.1524.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Erik zoekt een thuis. 12.20 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Thuisfront. 13.20 Marinierskaoel. 14.00 Pla ten. 14.20 Reportage. 15.15 Platen. 15.40 Cla- vecimbel. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Tennis Wimbledon. 18.30 Metrolope-orkest en solist. 19.00 Chr. verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radio krant. 20.00 Nieuws. 20.10 Vijf minuten. 20.15 Orkest en soliste. 21.00 Schouwen-Duiveland. 21.30 Lichte muziek. 21.45 Kamerkoor. 22.00 Orgel. 22.30 Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Kamermuziek. 12.15 Lichte muziek. 12.30 Weerberichten. 12.34 Lichte muziek. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Causerie. 13.35 Platen. 14.00 Kamermuziek. 15.00, 15.30, 16.00 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. (Tussen 16.00 en 17.30 Sport). 17.10 Platen. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Altviool en piano. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Vlaamse liederen. 19.50 Feuilleton. 2000 Schaak aan de Koning, operette, 22.00 Nieuws. 22.15 So praan en piano. 22.53—23.00 Nieuws. Dordrecht. Langzaam voeren de sleepboten, onder de belangstelling van vele duizen den, die zich op de dijken langs de Braak man bevonden, naar het sluitgat. Daar werd nog in hoog tempo gewerkt om het Oostelijk sluitstuk dat Zaterdag werd in gelegd, te verstevigen. Om één uur had de ponton de opening bereikt en nadat vervol gens aan de Westelijke zijde een vast zwaaipunt was gemaakt, kon men een kwartier later beginnen met het opduwen van de caisson in het sluitgat, hetgeen door vier sleepboten geschiedde. Bijna drie kwartier later loeiden de fluiten, ten teken dat de afsluiting van de Braakman een feit was geworden. Even daarna werden de loopplanken uitgelegd en konden de vele genodigden en technici die de reis met de caisson hadden meegemaakt voet aan wal zetten. Toen de ponton op haar plaats lag begon men haar onmiddellijk met zand vol te spuiten. Ned. Herv. kerk Bedankt voor Kollumerzwaag W. Brink man te Asperen. Geref. kerken Beroepen te Baarland H. B. Weyland, cand. te Breda. Aangenomen naar Overschie Joh. Ribbe- rink te Heerde, die bedankte voor Nijkerk. Bedankt voor Lioessens J. C. Derksen te 's Graveland. Geref. gemeenten Tweetal te Benthuizen W. Hage, cand. te 'sGravenhage en F. J. Dieleman te Yerseke te Scheveningen W. Hage, cand. te 's Gra- venhage en F. Mallan te Bruinisse. Beroepen te Nieuwerkerk (Z.) en te Tho- len W. Hage, cand. te 's Gravenhage. Bapt. gemeenten Drietal te Groningen S. Zijlstra te Eindho ven, J. Bosman te Leeuwarden en G. Bronger te 's Gravenhage. DR. P. W. J. v. d. BERG f Te Brummen is in de ouderdom van 71 jaar overleden dr. P. W. J. v. d. Berg, em. predikant der Ned. Herv. kerk en bekend publicist op historisch en folkloristisch ter rein. Tal van bijdragen zijn van zijn hand verschenen in Stemmen des Tijds, Mensch en Maatschappij, Eigen, Volk, Buiten. Hij schreef het bekende boek: „Het karakter der plattelandssamenleving". PROF. DR. C. G. BERKOUWER Prof. dr. G. C. Eerkouwer, hoogleraar aan de V. U., die onlangs van een rondreis door de Ver. Staten en Canada is teruggekeerd, is door de Generale Synode van de Chr. Ref. Church benoemd tot hoogleraar in de dog matiek aan het Calvin Seminary te Grand- Rapids. In 1947 zette dezelfde synode prof. Berkouwer op het tweetal voor hoogleraar in de kerkgeschiedenis aan deze onderwijs inrichting. J. N. VAN MUNSTER f In de ouderdom van ruim 82 jaar is te Arnhem overleden de bekende voorvechter voor de arbeid van de Nederlandse Midder nachtzending, de heer J. N. v. Munster. De heer Van Munster was tal van jaren secreta ris van de Ned. Middernachtzending-vereni ging en directeur van de stichting „Welkom" te Arnhem. In 1910 stichte hij in Den Helder het Zeemanstehuis voor marineschepelingen. De heer Van Munster heeft tal van jaren voor de A. R. partij deel uitgemaakt van de gemeenteraad van Arnhem. NIEUWE BIJBELVERTALING De particuliere Synode van de Gerefor meerde Kerken in Noordholland heeft beslo ten de Generale Synode te verzoeken het gebruik van de nieuwe Bijbelvertaling aan te bevelen en deputaten te benoemen om eventuele bezwaren van de kei-ken uit ten aanzien van de nieuwe vertaling met de com missie van het Nederlands Bijbelgenootschap te behandelen. ADVERTENTIE De auto waarop, zoals reeds is bericht, Zondagmorgen een grote hoeveelheid ge smokkelde Amerikaanse sigaretten uit een Finse houtboot zou worden overgeladen toen de IJmuidense douane er aan te pas kwam is op de vlucht niet ver gekomen. In de buurt van de tunnelbouw is de auto twee keer door de Velsense politie onder vuur gen-omen. Tevoren was een agent op de weg gaan staan om de wagen aan te houden, deze kon echter nog juist op tijd opzij springen om niet te worden overre den. Bij de beschieting werd de radiateur iekgesohoten, waardoor de wagen niet ver kwam. Ambtenaren van de recherchedienst der douane te Amsterdam hebben gistermid dag de circa 60-jarige eigenaar en de on geveer 35-jarige chauffeur van de wagen kunnen aanhouden. De auto draagt nog zeer duidelijk de sporen van de beschieting van de politie. Beide gearresteerden zijn bekenden van de douane en de chauffeur was kort geleden uit de gevangenis geko men, waar hij voor een soortgelijk delict zijn straf had ondergaan. Vandaag is de nieuwe Wachtgeld- en Werkloosheidswet in werking getreden. Zij kent ten minste acht weken wachtgeld en daarna 13 weken werkloosheidsuitkering per uitkeringsjaar toe, mits men een be paald aantal dagen heeft gewerkt. Alle werknemers tot een jaarsalaris van 6000 zullen onder de wet vallen. De uitkeringen bedragen 80 procent van het loon voor een gehuwde of kostwinner, 70 procent voor ongehuwden boven en 60 procent voor cngehuwden beneden de 18 jaar. Door administratieve moeilijkheden is het niet mogelijk gebleken de werknemers, die vóór 1 Juli werkloos waren, onmiddel lijk onder de nieuwe wet te doen vallen. Zij blijven de van 1 Juli af aanzienlijk ver beterde overbruggings- of sociale bijstands uitkering ontvangen totdat zij, al is het maar één dag, weer aan het werk zijn ge weest. De kosten van deze verzekering zijn aan zienlijk. Zij moeten door de Nederlandse economie gedragen kunnen worden. Dat legt, zo verklaart het N.V.V., alle werkers de plicht op het hunne bij te dragen tot de verhoging van de productie. Het legt hun ook de plicht op om gezamen lijk tegen misbruik van de nieuwe wet te waken en aan een goede en soepele uitvoe ring mede te werken. Een deputatie van zes Ambonezen is Maandag in paleis Soestdijk ontvangen om ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard aan de koninklijke familie gelukwensen aan te bieden. Kamercommissie acht ter beschikkingstelling in 1941 terecht geschied Verschenen is het verslag van de com missie voor de verzoekschriften uit de Eerste Kamer omtrent het adres van mr. J. G. Sillem, oud-buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Lissabon, dat een verzoek om rechtsherstel inhoudt. Aan dit verslag is het volgende ontleend. Mr. Sillem maakt in zijn adres bezwaar tegen zijn gedwongen ter beschikking stel ling in 1941 als gezant te Lissabon, op grond van zijns inziens ongegronde en onbewezen beschuldigingen. Hij is van mening, dat de commissie ad hoe, welke de minister van Buitenlandse Zaken na de oorlog heeft be noemd om een onderzoek in te stellen naar zijn gedragingen in zijn hoedanigheid van buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Lissabon, haar onderzoek niet op de juiste wijze heeft ingesteld, zodat zijn verweer niet ten volle tot zijn recht kon komen. De tegenwoordige minister van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de adres sant na de oorlog een onderzoek door een onpartijdige commissie heeft gevraagd. Ter voldoening aan dit verzoek; is door een commissie ad hoe, bestaande uit wijlen mr. J. P. graaf van Limburg Stirum, jhr. mr. A. C. D. de Graeff en prof. jhr. mr. W. J. M. van Eysinga, een onderzoek ingesteld. Van het aan de ambtsvoorganger van mi nister Stikker in 1947 uitgebrachte rapport is een copie aan de Kamer overgelegd. De kennisneming van dit rapport en de overweging van de daarin aangevoerde fei ten hebben de commissie tot het oordeel ge leid, dat de gedwongen ter beschikking stel ling te recht is geschied. De commissie is niet gebleken van enige omstandigheid, waaruit zou kunnen blijken dat het onder zoek niet op de juiste wijze zou zijn ver richt. De commissie stelt de Kamer voor, ten aanzien van het adres over te gaan tot de orde van de dag. ADVERTENTIE Tijdens de aandeelhoudersvergadering van de N.V. Schokbeton te Zeist hebben de president-commissaris, mr. J. R. Voute en de hoofddirecteur, de heer M. E. Leeuwrik, enige mededelingen gedaan over onderhan delingen, die sedert geruime tijd worden gevoerd over de bouw van schokbeton- fabrieken aan de Goudkust. De heer Leeuwrik is dezer dagen terug gekeerd van een bezoek aan dit land. Hij zeide, dat de onderhandelingen zich gunstig doen aanzien en dat een beslissing nog in de loop van dit jaar in de verwachting ligt. Zoals bekend is reeds een proeforder ge plaatst van 134 schokbetonwoningen, waarvan de aflevering thans gaande is. Mocht de regering van de Goudkust tot de bouw van schokbetonfabrieken besluiten, dan zal zij zelf het hiertoe benodigde kapi taal verstrekken. Deze bouw zal dan gefi nancierd worden uit de 35 millioen gulden, die de regering van de Goudkust voor de bouw van „fabrieken en huizen" ter be schikking heeft gesteld. De nadruk werd er op gelegd, dat hieruit niet mag worden aangenomen, dat de gehele 35 millioen voor dit doel zal worden besteed. Het hoofdkantoor van Schokbeton is ver plaatst van Kampen naar Zeist, omdat men zich daar rustiger kan concentreren op het voorbereiden en uitwerken van export- orders. Na de vergadering werd het divi dend over 1951 vastgesteld op zes percent. Even voordat de „Rheinpfeil" expres", de internationale trein BazelHoek van Holland, gisteravond omstreeks 9.00 uur het station Venlo zou binnenrijden liepen de voorste wielen van de locomotief uit de rails. De trein, die een snelheid had van ongeveer 50 km. kwam 40 meter verder tot stilstand. De reizigers werden met auto bussen naar het station gebracht, vanwaar zij met een andere trein de reis konden voortzetten. Omstreeks 11 uur was de lo comotief in het spoor gebracht. Toen kon de trein op eigen kracht doorstomen naar het station. Om half twaalf was de schade aan de rails hersteld, zodat de lijn weer in gebruik kon worden genomen. Tot dat tijd stip werd het treinverkeer gedeeltelijk over Eindhoven geleid. Zonder rijbewijs door de bocht Op de splitsing Driehuizerkerkweg Zeeweg te Driehuis reed gisteren een 22- jarige Haarlemse verkoopster twee wiel rijders aan, toen zij in volle vaart per mo tor uit de richting Santpoort kwam. De wielrijders bleken slechts lichte verwondin gen te hebben opgelopen, maar de politie merkte alras, dat de motor-amazone geen rijbewijs had. De Staatssecretaris van Sociale Zaken heeft met ingang van 1 Juli de deelneming in het bedrijfspensioenfonds voor de hout handel verplicht gesteld voor werkgevers en werknemers in deze bedrijfstak, ook voor het handels- en kantoorpersoneel. 77. Toen Panda vernam, dat Joris Goed- bloed er in was geslaagd om een Verschijn- Machine samen te stellen, barstte hij na tuurlijk in luide jubelkreten uit. ,JDat is prachtig, Joris!", riep hij. „Schitterend! Wel gefeliciteerd! Laat me die machine eens zienen doe er eens iets mee, Joris., laat eens iets verschijnen!" „Hè., wat zegt ge daar, ventje?", kreet Joris ont zet. „Ge wildet mij het apparaat in wer king doen brengen? Neen, driewerf nee, baaske! Ge slaat onverantwoordelijke taal uit! Gij houdt er onwelvoeglijke denkbeel den op na!" Panda's geestdrift bekoelde hij werd zelfs boos. „Nee? En waarom niet?", vroeg hij ernstig. „Er is met jou ook altijd wat, Joris! Waarom kan dat nu weer niet? Het lijkt wel of je uitvluchtjes zoekt! Soms vertrouw ik je eigenlijk niet!" Deze uitlatingen schenen Joris diep te treffen. „Ventje, ventje!", zo kermde hij triest. „Als ge toch eens wist, hoe ge me nu kwetst welk zeer ge mij, uw oude leermeester, toebrengt! Begrijpt ge dan niet, onaardig baaske, dat het schrikba rende gevaren mee zou brengen om een Verschijn-Machine in werking te stellen binnen het bereik van een Verdwijn-Ma- chine? Zoudt gij, wijsneuzig manneke, in staat zijn te becijferen, wat er zou gebeu ren wanneer het super-hydronisch vibratie- effluvia der Verschijn-Machine gekruist zou worden door de plus-x moduleer-ema- natie der Verdwijn-Machine? Zeg eens op, kereltje, zoudt gij dat kunnen?" „Nee dat denk ik nietstamelde Panda, die niets van deze vreemde woorden begreep (evenmin als wij). „Nu dan ziet ge toch zelf dat uw voorstel onmogelijk is!", riep Joris triomfantelijk uit. In de ganse internationale politiek van deze tijd is er geen probleem, dat ingewik kelder is dan dat der Duitse eenheid. Ten eerste vanwege de tegenstrijdige wensen, die omtrent deze eenheid worden gekoes terd in het Atlantische, het Russische en het Duitse kamp. Ten tweede door het feit, dat de Duitse kwestie niet is los te maken van de verschillende pogingen tot Europese eenwording (en wel zeer speciaal van de Europese defensiegemeenschap). En ten derde doordat weinigen het gevoel van zich af zullen kunnen zetten, dat de verklarin gen der niet-Duitse staatslieden, dat zij de Duitse eenheid vurig wensen, in het hui dige stadium vooral om propagandistische redenen worden afgelegd en nog nauwelijks kunnen worden beschouwd als aankondi gingen van bereidheid om de hereniging van West- en Oost-Duitsland werkelijk tot stand te brengen. Om tot de kern van de zaak door te drin gen, zal men er goed aan doen, zich niet te zeer blind te staren op de eerdergenoem de verklaringen van staatslieden, aan welke zijde in de koude oorlog zij ook mogen staan. Een verklaring, zoals Acheson er Zondag in Berlijn één aflegde, dat de V.S. blijven streven naar de hereniging van Duitsland, mag dan inhouden, dat Acheson (zoals ieder redelijk mens trouwens) van mening is, dat een blijvende scheiding van Duitsland en het daardoor uitblijven van een vredesverdrag, op den duur onhoud baar is, maar de voorwaarden, die de be trokken partijen aan die hereniging willen stellen, blijven bestaan. En zij zijn zeer moeilijk met elkaar in overeenstemming te brengen. Men zal van de Russen niet verwachten, dat zij zullen toestemmen in een regeling (bijvoorbeeld door werkelijk vrije verkie zingen), die mogelijk gans Duitsland aan de Atlantische kant zou kunnen brengen. De Amerikanen, die al een heel eind gevor derd zijn met hun pogingen om West- Duitsland aan de zijde van de NAVO te brengen, zullen vermoedelijk even weinig voelen voor de stellig te verwachten Rus sische conditie, dat met de herbewapening van West-Duitsland wordt opgehouden. Wat de Duitsers zelf betreft, in over grote meerderheid wensen zij uiteraard een hereniging van hun land. In West-Duits- land vrezen velen, dat een overijlde in schakeling van West-Duitsland in het Wes telijk blok de vervulling van die wens voor alsnog onmogelijk zal maken. Vandaar het nog steeds groeiend verzet tegen de ratifi catie van het verdrag over de Europese verdedigingsgemeenschap, waarmee de her bewapening van Duitsland een feit zou worden. In de West-Europese landen is van een werkelijke overeenstemming over de Duit se kwestie eigenlijk nauwelijks sprake. Verlangens en beduchtheden zijn er te zeer strijdig met elkaar en dat geldt vrij be grijpelijk vooral voor de Fransen. Men wil met het oog op de defensie het Duitse potentieel niet ongebruikt laten, maar vreest aan de andere kant toeneming van de Duitse invloed. Men beseft, dat de schei ding van Duitsland niet eeuwig kan duren, doch vreest de macht van een herenigd Duitsland, dat zeker een sterk beroep op het Duitse nationalisme zal doen, des te meer. Men vreest vertraging in de Europese eenwording, maar men vreest een Russi sche actie bij daadwerkelijke opneming van West-Duitsland haast nog sterker. Men ziet: het is een haast boven-mense- lijke taak om deze tegenstrijdige verlan gens te combineren tot een voor ieder aan vaardbare oplossing. Al zullen sommigen vooral in Duitsland in de nabije toe komst stellig zo'n oplossing opwerpen in de vorm van een herenigd Duitsland als een neutrale bufferstaat. Bij de nota-wisseling tussen de Westelijke Grote Drie en de Russische Grote Vierde over Duitsland en bij een eventuele vier- mogendhedenconferentie, mocht die op de nota's volgen, zal men er goed aan doen, die onderhandelingen voorlopig te zien als een poging om de handen in onschuld te wassen. De Amerikanen zijn bereid gevon den tot een viermogendheden-conferentie cm de regeringen in Parijs en Londen te laten bewijzen, dat zij niets onbeproefd laten om met Moskou tot een vergelijk te komen. En jegens de Duitsers zullen beide kanten willen aantonen, dat het aan hen niet zal liggen, wanneer de eenheid niet tot stand komt. Tenzij de Russen met een ver rassend initiatief komen, lijkt de kans op werkelijke overeenstemming voorshands niet groot. ADVERTENTIE Ja, maar van MOLENDIJK'S KAPSALONS Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 Haarlem De Belgische componist Lodewijk Mor telmans is een dezer dagen op 84-jarige leeftijd cverleden. Mortelmans, oud-direc teur van het Koninklijk Vlaams Conserva torium te Antwerpen, heeft veel liederen gecomponeerd, onder meer op tekst van Gezelle, die ook in Nederland bekendheid hebben verworven. Verder schreef hij wer ken voor orkest en koor, benevens een opera. Sluiting. Vier bladen in Vietnam moeten sluiten, doordat de regering het ver. lenen van subsidies tot een bedrag van ongeveer 600.000 gulden zal staken. Een vijfde blad moet sluiten op bevel van de eerste minister. De maatregel tegen dit blad, dat te Hanoi verscheen, zou zijn genomen wegens een „defaitistische houding". Ziekte. De Britse minister van Buiten landse Zaken, Anthony Eden, die aan geelzucht lijdt, zal tijdens zijn ziekte het ministerie van Buitenlandse Zaken niet beheren. Minister van staat Selv/yn Lloyd zal toezicht houden op het dage- lijkse werk op het ministerie. Men ver- wacht, dat Eden, wiens toestand nor- maal vooruitgaat, zijn aandacht zal ble ven geven aan belangrijke staatszaken. Ontvangst. Generaal Ridgway en zijn echt genote zijn Maandagochtend per vlieg, tuig in Oslo aangekomen. De generaal zal in Noorwegen een inspectiereis van drie dagen maken. In de ochtend-uren hadden communisten op verschillende plaatsen portretten van de generaal op geplakt met het opschrift „de pest- generaal". Begroting. Maandagavond heeft de Ame rikaanse Senaat de begroting van 46.403.000.000 dollar voor het onderhoud van de Amerikaanse strijdkrachten in het huidige begrotingsjaar goedgekeurd. Het Huis van Afgevaardigden heeft de vorige week 46.207.000.000 dollar voor dit doel goedgekeurd. Het verschil der bedragen zal door een gemengde com missie van Huis en Senaat behandeld moeten worden. Beide bedragen zijn echter beneden het door president Tru man verzochte bedrag van 51.390.000.000 dollar. Eerste postzegel. Oostenrijk, niet Engeland heeft de postzegel uitgevonden en vooi het eerst gebruikt, aldus verklaren Oos tenrijkse philatelisten. Een commissie van deskundigen heeft vastgesteld, dat een postzegel op een van 1839 daterende brief echt is. De postzegel werd in Mei gevonden in de archieven van Spittal- an-der-Drau. De directeur van de grote Britse postzegelfirma Harmer Rooke en Co heeft verklaard te betwijfelen of de uitgifte van de postzegel wel van rege ringswege is geschied. „In 1850", zei hij, „heeft de Oostenrijkse regering dé uit gifte van haar eerste postzegel bekend gemaakt". Hij veronderstelt, dat de zegel door "plaatselijke autoriteiten is uitgegeven of dat er vervalsing in het spel is. Waarschuwing. De leiding van de commu nistische partij in West-Duitsland heeft Zondag „een laatste waarschuwing" ge richt tot de hoofdredacteuren van de par tij pers. „De communistische pers", zo wordt gezegd, „heeft haar leidinggeven de taak bij het scheppen van een grote vadeviandse beweging ten gunste van de sluiting van een vredesverdrag en tegen het algemene oorlogsverdrag niet ver vuld". Meningsverschil. In het afgelopen week einde is het in een wijk van Hameln (Duitsland) tot een hevige vechtpartij tussen Canadese militairen en Duitsers gekomen. Aan beide zijden liepen tal rijke personen verwondingen op. De aanleiding tot het gevecht was een me ningsverschil tussen een Canadees, die de indruk maakte beschonken te zijn en die in gezelschap was van een kame raad en een Duits meisje, en een Duit ser. Volgens bewoners van de wijk kwam na een half uur plotseling een afdeling Canadezen, die gealarmeerd was door het Duitse meisje, opdagen, De Canadezen sloegen ruiten in en ver nielden deuren en meubilair, waarop de inwoners de strijd opnamen. Geen verlof. Het Jordaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft bekendge maakt, dat de correspondent van het Amerikaanse weekblad „Time", James Bell, geen verlof zal krijgen Jordanië binnen te komen. In een door het kabi net van de premier uitgegeven bevel is verklaard, dat „Bell Jordanië heeft aan gevallen en de goede naam van het land in een recent artikel in „Time" heeft geschaad". Honorarium. Engeland heeft de Perzische nationale bank medegedeeld, dat een verzoek namens de Perzische regering tot uitbetaling van 1909 pond sterling aan professor Hcnri Rolin, de Belgische jurist, die de Perzische zaak voor het internationale gerechtshof heeft uiteen gezet in welwillende overweging zal worden genomen. Een woordvoerder van het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken heeft verklaard, dat de mededeling aan de Perzische nationale bank was gedaan vóór de ontvangst van een krachtig Perzisch protest tegen het feit, dat geen machtiging gegeven was tot uitbetaling van het bedrag. Censuur. Volgens een decreet van de Co- lumbiaanse regering moeten alle bladen te Bogota alle kopij zeven uur vóór publicatie ter goedkeuring aan de rege- ringscensuur voorleggen. De uitgevers van de liberale bladen „El Espectador" en „El Tiempo" hebben laten weten, dat zij hun bladen niet zullen laten ver schijnen, als het decreet niet wordt ingetrokken. WE KENNEN ALLEMAAL wel het ver schijnsel dat afgesneden of uitgetrok ken delen van bepaalde dieren nog kramp trekkingen en bewegingen vertonen, als waren zij nog met het lichaam verbonden. Dat zijn reflexen die tevoorschijn worden geroepen door acties in de nog niet dode bewegingszenuwen. Maar het geval van de dode haan, die desondanks kan kraaien, heeft met dergelijke reflexen niets uitstaande. Zoals men wellicht zal weten, bezit ten vogels luchtzakken die, uit gaande van de longen, zich door het gehele lichaam ver takken tot in de holle beende- ren. Het doel hiervan is duidelijk: de vogel dient een zo gering mogelijk gewicht te hebben. Om deze reden zijn de vogelbeen deren dan ook niet met beendermerg ge vuld. Wordt van de poot van een pas gedode haan een stuk afgesneden, dan is het mo gelijk de verbinding van de holle poot en de longen, via de luchtzakken, waar te ne men. Degenen, die dit zonder meer willen geloven, zou ik de raad willen geven het hierbij dan maar te laten. Maar er zijn atijd van die ongelovige Thomassen, die elk woord in twijfel trekken en die niet tegen een proefje opzien wanneer het er om gaat zelfstandig de waarheid aan het licht te brengen. Hun kan rustig worden geadviseerd maar eens op die hanepoot te blazen, want het effect is niet alleen grie zelig, maar ook verrassend: de haan gaat kraaien! Hij kraait, ook al bezit de proef nemer geen enkele kwaliteit als imitator. En hij kraait door, zolang maar op zijn poot geblazen wordt. De oorzaak van deze kraaie- rige luidruchtigheid is niet ver te zoeken. We vertelden reeds, dat er een verbinding met de longen bestaat, en van de lon gen gaat de lucht natuurlijk door de luchtpijpen en strijkt langs de stembanden, die bij een pas ge dood dier nog voldoende souplesse bezit ten om te functionneren. We zullen hierbij in het midden laten of dit gekraai nog enige aantrekkelijkheid bezit voor de kippen, nu het trotse hanen- hart heeft opgehouden te kloppen. Zult u niet schrikken, wanneer we bewe ren dat ook uw hart dagelijks enige uren stilstaat? Toch is het zo! Daarover morgen. (Nadruk verboden H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2