Italiaan Magni neemt gele trui van Lauredi over De liederen van Duparc klonken in het Kurhaus Agenda voor Haarlem Een Eeuw geleden Faanhof zesde in zesde étappe Holland Festival Nieuwe uitgaven VLIEGEN IS GOEDKOPER DAN U DENKT 3 Ronde van Frankrijk Cfee BARTEUORISSTRAATJZÓ V- TEL. 13459 Zwemkampioenschappen van Kring Haarlem Tennis Wimbledon-eracks naar Noordwijk Nieuwe, nóg krachtiger turbine-straalmotor Ze zeggen wel eens "Hóe is het ontstaan?"^ Dit woord: KRAAMVROUW Roeien Wedstrijden om de Holland-beker Lichte verbetering in Amerikaans staalconflict Ponden en francs contant en op termijn Franse goudlening nog geen daverend succes Gevangenen op Koje beraamden uitbraak DINSDAG 1 JULI 1952 Mutatie directie Hoogovens De algemene vergadering van aandeel houders der Koninklijke Nederlandse Hoog ovens en Staalfabrieken n.v. heeft be noemd tot lid van de directie ir. P. van Del den. Ir. van Delden is ook. benoemd tot lid van de directie van Breedband n.v. in de vergadering van aandeelhouders van deze vennootschap. De Italiaan Magni heeft het gepresteerd om de kleine voorsprong, die hij in de zes de étappe van de Ronde van Frankrijk had vieten te veroveren, tot het einde toe te handhaven en in Metz als eerste over de eindstreep te gaan. Niemand uit het peloton had nog de moed om de Italiaan in de na genoeg tropische hitte te achterhalen of om een poging daartoe in te stellen. De tijd van Magni over de 228 kilometer bedroeg zeven uur zes minuten en zesenvijftig seconden. De gele trui kwam door deze overwinning ook in het bezit van de Italiaan. De zesde étappe heeft de Italianen einde lijk een individuele overwinning gebracht. Ook in tactisch opzicht was overigens het succes, evenals gisteren, aan hun kant. In de vijfde étappe had Coppi een aanval in gezet, op het moment dat de Fransen ver slapten, en die in zoverre tot een goed einde gebracht, dat hij zijn plaats in de algemene rangschikking aanmerkelijk ver beterde. Vandaag was het Magni, die er in de buurt van Longwy, honderdvijftig kilometer van de start, van door ging en in een onweerstaanbare rush naar de finish rende,waar hij niet slechts als eerste arri veerde, maar dank zij de minuut bonifi catie welke hem ten deel viel, ook de lei ding overnam in het algemeen klassement. Hij werd daarbij gesteund door zijn ploegmaats, die in het peloton het tempo zoveel mogelijk drukten, terwijl de Fran sen er niet in slaagden een georganiseerde tegenaanval op touw te zetten voor het te laat was. De verstandhouding in het Fran se kamp laat de laatste dagen nogal wat te wensen over en als daar niet spoedig ver andering in komt, zullen de tricolores nog veel meer terrein moeten afstaan aan hun meest geduchte tegenstanders, CoppiBar. tali en hun maats. Voordat Magni er tussen uit trok was er weinig gebeurd. Enkele stoutmoedigen, eerst Van Kerkhoven, toen Marinelli, RONDE VAN FRANKRIJK 1952 Dmsdag UuH 7°ttoppf B.'JBlCHrtN* METZ l 4* AASINCOU#T 'S^NANCY AFCeteCÖ I r-~~ f <3PA*JI 5>»€ST^w 6 I I ■k 'f p\ ~a- id. j ■BV* »fi WÈÈÈË''9 'iA'iüs/ ItijdritI 4.V PEtt| Woensdag 2 Ju/r~S 9 etappe f aav/taillfa/ngs- pos ren te eure*s aeven te Arceiecte afstano AAN iAUOfc O'ALSACI MASERU* MULHOUSt Giguet, Van Breenen en eindelijk Mirando deden uitlooppogingen, maar de cracks in het peloton zorgden ervoor, dat de orde spoedig werd hersteld. En tot aan Longwy werd de rit een historie van hoe warm het was en hoe ver, waarbij van strijd vrijwel geen sprake was. Hitte eist slachtoffers De Belgische ploeg is vandaag twee man kwijt geraakt. Van Steenbergen leek bij de start in vrij goede conditie, maar al op de eerste hellingen kwam hij in moeilijkheden. De Belgische ploegleider Sylveer Maes bleef voortdurend bij hem in de buurt, maar Rik kon het tempo niet langer bijhou den en zocht tenslotte, nadat de dokter van de Ronde hem een novocainespuitje had gegeven, totaal uitgeput een plaatsje in de ziekenwagen. Dat gebeurde toen er ongeveer zestig kilometer was afgelegd. Ook Blomme heeft er het bijltje bij neergelegd, twintig kilo meter voor de finish, toen hij aan de uiter ste grens van zijn krachten was gekomen en al twee maal uitgeput van zijn fiets was gevallen. De hitte, maar ook de inspanning van de vorige dagen waren teveel voor hem geweest. Van de Nederlanders hebben Voorting, zevende in het algemeen klassement, Van Est, dertiende, Roks vierentwintigste, en Wagtmans, achtentwintigste, zich goed kunnen handhaven. Dekkers cn Faanhof, die beslag legden op de zesde plaats in het étappeklassement, verbeterden hun positie. ADVERTENTIE u WINDJACKETS - SWEATERS DINSDAG 1 JULI Grote Kerk. Orgelconcert. 8 uur. Dreef- zicht Partij van de Arbeid, 7.30 uur. Luxor: „Caroline chérie", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Lido: „Triomf der Liefde". 14 jaar. 7 en 9.15 uur. City: „Klopjacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vliegende duivels". 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Vrouwen zonder naam", 18 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Zij, die vergeten worden", 18 jaar, 8 uur. Rembrandtj ,,'s Nachts langs de weg", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan's vlucht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 2 JULI Grote Kerk: Avondstilte, 8.30 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Caroline Chérie", 2, 7 en 9.15 uur. Lido, Palace en Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en. 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De Rode Schoentjes", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. De Nederlandse renner Voorting en de Fransman Gauthier aan de kop van een uitgelopen ploeg op de helling van Saint Martin. Dekkers klom op van de drieënveertigste naar de veertigste plaats, en Faanhof staat thans 81e tegen gisteren 86e. Van Breenen verloor terrein, van de 55e daalde hij naar de 62e plaats, evenals Nolten, die elf plaat sen terugviel en nu 74e is geklasseerd. Klassementen Het klassement voor de zesde étappe luidt: 1. Magni (It.) 228 km in 7.06.56 (bonificatie inbegrepen); 2. Sabbadini (WZW Fr.) 7-13.01 (bonificatie inbegrepen) 3. Wielenmann (Zwits.) 7.13.31; 4. Spuhler (Zwits.) z.t.; 5. Rolland (Fr.) 7.15.34; 6. Faanhof (Ned.) z.t.; 7. Decaux (Parijs) z.t.; 8. Fernandez (N.-Afrika') z.t.; 9. Ba- roni (It.) z.t. Na de zesde étappe luidt het algemeen klassement: 1. Magni (It.), 2. Lauredi (Fr.), 3. Van der Stookt (B.), 4. Close (B.), 5. Coppi (It.), 6. Carrea (It.), 7. Voorting (Ned.), 8. Goldschmidt (Lux.), 9. Bartali (It.), 10. Diederich (Lux.), 11. Ruiz (Sp.), 12. Ockers (B.), 13. V a n Est (Ned.), 14. Robic (Fr.), 15. Dotto (Fr.), 24. Roks (Ned.), 28. Wagtmans (Ned.). Het ploegenklassement luidt: 1. Frankrijk, 2. België, 3. Italië, 4. Nederland, 5. Z.O. Frankrijk, 6. N.O.C. Frankrijk, 7. Lu xemburg, 8. Spanje, 9. Parijs. De zwemkampioenschappen van kring Haarlem van de K.N.Z.B. zijn in de Ge meentelijke Zweminrichting De Houtvaart ingezet onder ideale omstandigheden. De diverse zwemnummers waren sterk bezet. Vooral was dit het geval met de aspirantennummers. Een bijzonderheid hierbij was, dat ook 12-jarigen mochten deelnemen. Dit ingevolge een besluit van de laatste algemene vergadering van de K.N.Z.B. Bij afwezigheid van de titelhoudster Jo- pie Spoor, ging het kampioenschap op de 100 meter schoolslag voor dames naar mej. D. Turkenburg. Het is opvallend dat de Haarlemse kring zo weinig goede school slagzwemsters bezit. Ook nu was dit weer merkbaar toen de nieuwe kampioene op gemakkelijke wijze won. T. van Rijswijk veroverde de titel op de 100 meter rugslag voor heren. Het interessantste nummer van de wed- strijdmiddag was ongetwijfeld de 400 meter vrije slag, zcwel voor dames als voor heren. Bij de dames gaven M. Smit en C. Somers elkaar niets toe. Dit was zelfs zo sterk, dat bij het ingaan van de laatste 50 meter beide zwemsters gelijk keerden. In de eindspurt svas Marleen Smit echter de snelste. De heren loonden bijzondere belangstel ling voor de 400 meter. In vier series moest worden uitgemaakt, wie de sterkste was. Bijzonder fel was deze strijd in de serie w.i. 0.a. Pieters en Geurtsen tegen elkaar zwommen. Geurtsen nam resoluut de lei ding, welke hij tot de laatste 50 meter be hield. Toen bleek Geurtsen te veel van zijn krachten te hebben gevergd. Pieters, die wel zeer tactisch had gezwommen, maakte zich toen los om onbedreigd te winnen. De gedetailleerde uitslagen waren als volgt: 100 meter schoolslag dames: 1. D. Tur kenburg (DWT) 1 min. 31.2 sec. 2. R. Spoor (DWR), 1 min. 34.9 sec. 3. M. Prins (DWT) 1 min. 37.2 sec. 100 meter rugslag heren: 1. T. van Rijs wijk (HVGB) 1 min. 20.3 sec. 2. E. Behle (DWR) 1 min. 26.8 see. 3. F. Roozekrans (DWT) 1 min. 27.6 sec. 50 meter schoolslag meisjes: 1. A. Zwa nenburg (DWT) 46 sec. 2. H. Broekhof (DWT) 46.2 sec. 3. R. Oudolf (DWR) 46.4 sec. 50 meter vrije slag jongens: 1. D. Smit (HVGB) 31.6 sec. 2. en 3. N. Stoffel (Haar lem) en H. Barends (HPC) beiden 33 sec. 400 meter vrije slag dames: 1. M. Smit (HPC) 6 min. 13.3 sec. 2. C. Somers (DWT) 6 min. 17 sec. 3. C. Knijnsberg (DWR) 6 min. 38.7 sec. 400 meter vrije slag heren: 1. F. Pieters (DWR) 5 min. 25.6 sec. 2. W. Geurtsen (HPC) 5 min. 28.1 sec. 3. J. Bouwman (HPC) 5 min. 28.6 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette meisjes: 1. HVGB 3 min. 10.5 sec. 2. DWR 3 min. 10.8 sec. 3. HPC 3 min. 22.4 sec. 5 x 50 meter vrije slag estafette jongens: 1. HVGB 2 min. 50.1 sec. 2. Haarlem 3 min. 0.9 sec. 3. HPC 3 min. 1.8 sec. 10 x 50 meter vrije slag estafette dames: 1. DWR 6 min. 30.6 sec. 2. Haarlem 6 min. 39.4 sec. 3. DWT 6 min. 41.9 sec. 3 x 50 meter wisselslag estaffette heren: 1. HPC 1 min. 38.8 sec. 2. HVGB 1 min. 42.2 sec. 3. HVGB 2 1 min. 44.2 sec. De volgende wedstrijden om de Haarlem se titels worden op 14 Juli a.s. gehouden in Stoops bad. Op Zondag 6 Juli aanstaande zullen de Amerikanen Patty en Savitt en de Egypte naar Drobny op de bannen van de Noord- wijkse Tennisclub in Noordwijk enkele demonstratiepartijen spelen. Deze drie spelers komen op het ogenblik uit in het tournooi in Wimbledon, doch daar er op Zondag in Engeland geen wedstrijden worden gehouden, maken de drie tennissers van de gelegenheid gebruik om naar Neder land over te steken. De liederen van Henri Duparc moeten niet meer ontdekt worden: zij zijn klas siek geworden en geen zanger of zangeres van betekenis zal nalaten zijn of haar ré pertoire te verrijken met verscheidene nummers uit die énige bundel van dertien liederen waaraan de componist zijn roem dankt. Hij schreef deze zangen tussen zijn 20ste en zijn 35ste levensjaar en voor de rest van zijn leven (hij stierf in 1933, in ouderdom van 85 jaar) was hij door zenuw ziekte tot werkloosheid gedoemd. Het ochtendconcert dat het Holland Fes tival aan Duparc wijdde en waarop behalve de bekende liederen van de meester ook nog een paar onbekende nummers werden gezongen, betekende dus geen ontdekking in het rijk der muziek, doch het was er niet minder belangrijk om, omdat men nu eens nagenoeg het totale oeuvre van de componist te horen kreeg en men zich dus volledig kon concentreren op de aard van zijn kunst, die in haar eenzijdige beperking van grote betekenis geacht mag worden. Als volgeling van César Franck stond Duparc mede in de rij der pioniers, die de Franse muziek uit haar theatersfeer verlosten. Met zijn fijn ontwikkelde smaak voor de toenmaals moderne poëzie van Baudelaire, Gautier, Sully Prudhomme, Coppée, Lahor, Leconte de 1' Isle en anderen, was hij ge roepen om een Franse liedkunst te schep pen die in niets meer zou herinneren aan de romance, waaraan zelfs zijn beste voor gangers geofferd hadden. Het lied van Du parc is in eerste instantie een muzikale in terpretatie van de tekst. Men voelt de in vloed van Schubert, meer nog die van Wag ner, doch het werd alles Frans door de pro sodie van de met zorg gekozen teksten en door de sfeer van de poëzie. Als schepper van een volmaakte eenheid van het ge dicht en de compositie bekleedt Duparc dan ook een ereplaats in het gelid der Franse componisten van het laatste gedeelte der vorige eeuw. En dit ondanks zijn eenzijdig heid. Want wanneer men al zijn liederen achter elkaar hoort, blijkt dat een zelfde gedrukte stemming er in overheersend is. De liederen werden vertolkt door Corry van Beckum, Albert In der Maur en Lau rens Bogtman, met Felix de Nobel als voor treffelijk begeleider. En vooraf had men een interessante causerie van André Gau thier de jongste biograaf van Duparc ge hoord. Wat ons van deze stemmige ochtend in de cabaretzaal van het Kurhaus voor al bij bleef, is de ingetogen vertolking van „Soupir" door Bogtman, de délicate „Séré- nade Florentine" door Albert in der Mauer en „'1 Invitation au Voyage" door Corry van Beckum, die niet alleen met fraaie stem maar ook met merkwaardige zin voor de klankpoëzie dezer lyrische gedichten een zeldzame Dupare-vertolkster onder de Hol landse vocalisten mag heten. En wat ons vooral ook trof was, aan het slot van het concert, een eenvoudig driestemmig mo tet „Benedicat vobis Dominus", door Du parc voor zijn zoon geschreven, en nu voor gedragen door de drie vocalisten met een innigheid, die de ware zin ervan onthulde. Felix de Nobel had het ochtendconcert geopend met een expressieve vertolking van een pianotranscriptie v an Duparc's orkestwerkje „Aux Etoiles". JOS. DE KLERK De "Britse vliegtuigbouwmaatschappij „Bristol" heeft enkele gegevens gepubli- ceex-d over een nieuwe turbine-straalmotor, de „Olympus". Het vermogen van deze motor is dertig procent groter dan dat van de „Sapphire", tot nog toe de krachtigste motor ter wereld, aldus deze maatschappij. Men verwacht, dat de „Olympus", die op merkelijk weinig brandstof verbruikt, de motor zal worden voor super-straalbom- menwerpers en passagiersvliegtuigen met een groter snelheid dan het geluid. De Amerikaanse „Wright Aeronautical Corporation" had met steun van de Ame rikaanse regering om vergunning verzocht voor de bouw van deze motor, enkele maanden na de eerste proefdemonstratie. Naar thans is bekendgemaakt heeft „Wright" de productierechten gekregen. Amerika zal Engeland op de hoogte stellen van de ervaringen bij de productie. ADVERTENTIE Het emigrantenschip „Sibajak", dat op weg is naar Nieuw Zeeland, heeft in Willem stad op Curagao twee Tilburgse jongeman nen achtergelaten, die als verstekelingen aan boord waren gekomen, Zij zullen met de eerste gelegenheid naar huis terug worden gezonden. dat Stockholm 't Venetië van het Noor den is. En in één adem voegen ze daaraan. toe, dat Kopenhagen dan wel 't Noordelijk Parijs mag heten. Neemt U mij niet kwalijl:, dit is onzin. Stockholm is Stockholm. Venetië is Venetië. En Parijs is Parijs. Zo goed als Kopenhagen Kopenhagen is. Die beide noordelijke hoofCe'eden, zijn, zonder vergelijkingen, bekoorlijk genoeg van zich zelve. Stockholm is een prachtige stad. En ge kunt U in Kopenhagen van de morgen tot de morgen buitengewoon goecl vermaken, indien ge vermaak in de vermakelijkheden dezer kleine aarde scheppen leunt. Noorwegen (winden waaien om de rot sen) is een der rij lest. door Moeder Natuur bedeelde landen. Zo'n fjordentocht is on vergetelijk. En het is niet moeilijk in Stavanger verliefd te worden (op de na tuur). Misschien wilt U nog hoger op. Wel, de middernachtzon zal ook voor U schijnen. Of verlangt U naar de duizend meren van Finland? Naar het stadion van Helsinki? Naar een echte sauna? (U weet wel, zo'n stoombad-met-twijgjes). U kunt bovendien per Moonliner naar Scandinavië vliegen. Dat is, naar gij be grijpen zult, een voordeel op zich zelve. Een voordeel, niet elleen voor Uw beurs (want vliegen door de nacht is nóg goed koper dan overdag) maar ook voor Uw geest en Uw hart: zo rustig, zo stil, zo verbonden met de maan en de sterren en de intense grootheid van de hemel. Het kan allemaal. En dat nog wel in een schroef omdraaien. Met de KLM bent U vliegensvlug in Scandinavië. Skol! PHI LI AS. Een kraamvrouw is een vrouw die zojuist het leven heeft geschonken aan een kindje. Maar men zou het woord met goed recht ook kunnen gebruiken voor een vrouw die in een kraam haar waren verkoopt, want we hebben hier te maken met precies hetzelfde woord. Een kraam is een tent, een met doeken afgeschoten ruimte; het deel van de kamer waarin het bed stond, werd in vroeger tijd voor de bevalling ook om geven door kamerschermen en heette daarom ook „de kraam". Zo ontstond het werkwoord kramen voor: bevallen. Thans gebruikt men het niet meer voor de aanstaande moeder, maar voor de verpleegster en heeft het de betekenis van: de kraamvrouw verzorgen. De uit drukking: in de kraam (moeten) komen wordt nu ook doorzichtig. Oorspronke lijk werd die dus letterlijk genomen. De vrouw die een kindje verwachtte, trok zich in de kraam terug. HerkenrathDozy, Frans woorden boek dl. I (Frans-Nederlands), 10e druk, bewerkt door dr H. R. Bou- lain J. B. Wolters, Groningen. Onder de onbevredigende werkjes, die de taalgeleerde kan verrichten, moet het „schrijven" van een woordenboek wel de eerste plaats innemen; het is bijna niet denk baar dat iemand zo'n taak voltooit als hij niet vervuld is van een hoog plichtsgevoel jegens de toekomstige gebruikers. Voor het herzien van een woordenboek geldt dat nog sterker: de bewerker is niet eens de vol doening gegund, dat hij iets nieuws tot stand brengt. Woorden zijn bij uitstek sociale eenheden en van geen belang wanneer zij niet met elkaar in relatie staan. Met autoritaire hand in alfabetische volgorde gedwongen, en stram in de houding, betekenen zij eigenlijk niets. Van sommige is een aardige levens geschiedenis te vertellen, maar in een ,.hand"-woorclenbock is die niet aan de orde: al wat de schrijver te doen heeft is, de ge lederen nauwkeurig bezien en naast ieder individu zijn gelijkenissen stellen uit een ander, even bewegingloze opstelling. Ko men de woorden in actie, dan is de gelijke nis lang zo onmiskenbaar niet als het eerst leek. Dat in aanmerking genomen is het des te bewonderenswaardiger dat dr. Boulain zich aan de herziening van Wolters' Franse woordenboek heeft gezet. De indruk na enige tijd gebruik is dat hij het verbeterd heeft ook. al gebeurt het nog wel dat men zelf iets aan moet vullen. Het boek is daarbij even klaar van typografische uitvoering en even handzaam als voorheen. S. M. „Moderne zeestrijdkrachten" (J. W. Smits; uitgeverij „De Kern", Am sterdam). De schrijver van dit boekje zegt in zijn voorwoord, dat het bestemd is voor de velen, „die belang stellen in de huidige bewape ningswedloop" en op. deze koele constatering laat hij een serie cijfers, beschrijvingen en tekeningen volgen over de vemietigings- middclen, die de Amerikanen. Engelsen, Russen cn Nederlanders tegen elkaar op zee in het geweer zouden kunnen brengen. Tabelarische gegevens pogen te krachtsver houding weer te geven tussen de maritieme grootmachten (waaronder wij bescheidenlijk Nederland even niet rekenen», al zal het de vraag zijn. of de Russische cijfers de waar heid benaderen, dit naslagwerkje heeft (helaas) zijn nut voor degenen, die „belang stellen in de huidige bewapeningswedloop". Laat Uw reisbureau hél U voorrekenen Voor de roei-wedstrijden om de Holland beker op 5 en 6 Juli zijn de volgende inschrij vingen binnengekomen: Jonge skiff A: Protheus, Aegir, Laga, Wil lem III. Oude skiff: Cornelis Tromp, Njord. DDS. Willem III a en b. De Hoop en Het Spaarne. Jonge vier B: Het Spaarne, Antwerp Scul ling Club. Oude twee: Het Spaarne, Antwerp Scul ling Club, ZZV, Willem III. Om de Hultzerbeker (vier): De Laak, Am- stel, Willem III. Het Spaarne. Jonge vier: Antwerp Sculling Club, Wil lem III, De Laak. Oude vier: Antwerp Sculling Club, Het Spaarne, RIC. Jonge acht: Laga, De Hunze. Jonge twee a: Laga, Willem III, Skadi. Die Leythe. Jonge skiff B: Antwerp Sculling Club, DDS. Aegir. Dubbel scull: combinatie Triton-Viking, combinatie Antwerpen en Luik. Willem III. Twee zonder stuurman: Antwerp Sculling Club. Willem III, De Hoop. Voorts worden internationale dameswed strijden gehouden en enkele nationale num mers, o.a. snelroeien jonge acht (DDS. RIC, De Hoop, Het Spaarne)jonge vier (Viking, Die Leythe, Hunze)dubbel vier (De Vliet, Willem III) en skiff (Nautilus, Die Leythe). PITTSBURGH, (Reuter) Leiders van de United Steelworkers Union, waarvan de leden staken, hebben in het geheim be sprekingen gevoerd met verscheidene staalmaatschappijen, waarmede zij hoop ten contracten te kunnen sluiten, die moge lijk vandaag nog een einde aan de staking zouden maken. Welke firma's en hoeveel er met de vakverenigingen besprekingen voerden werd streng geheim gehouden. Tot dusverre hebben meer dan 30 klei nere staalfirma's getekend. Daardoor is het aantal stakers met 50.000 verminderd tot nog geen 600.000. Aangezien weinig van deze maatschappijen ruw staal produceren, wordt door de nieuwe contracten de staal- capaciteit van het land gedurende de sta king maar weinig groter. Nadat Maandag de Nederlandse Bank nieuwe officiële noteringen had vastgesteld voor het pond sterling en de Franse franc, is een begin gemaakt met het gewijzigde systeem in de valutahandel, waardoor thans de deviezenbanken met haar cliënten (voorlopig alleen in ponden en francs) zullen kunnen handelen op koersen, lig gende tussen de officiële aan- en verkoop prijzen van de Nederlandse Bank. Hier mede is een vrijere contante en termijn- markt voor deze valuta's ingevoerd. Krachtens het nieuwe systeem is Maan dag voor het eerst de commissie voor de notering op de Koopmansbeurs bijeenge komen om de noteringen vast te stellen. Een vooroorlogs gebruik was hiermede her steld. Men kan hierin een schuchtere en zeer bescheiden stap in de richting van een vrije wisselmarkt zien. Wel worden de ar bitragemogelijkheden iets vergroot. Contante ponden werden vastgesteld op 10.5910.60 en contante francs op 1.092 1.094. Op de termijnmarkt noteerden 1- maands-ponden 10.5510.56, twee-maands 10.50'/;10.51 en drie maands 10.50).., 10.5114; één maands-francs deden 1,079 1,081. Te Heerlen is overleden ir. A. E. Dinger, hoofdbedrijfsingenieur der Staatsmijnen. In 1910 trad hij als adjunct-ingenieur in dienst van de staatsmijnen. In 1948 werd hij hoofd bedrijfsingenieur. Hij wasv64 jaar. Frankrijks belangrijkste ren, de Grand Prix de Paris, is gewonnen door Orfeo, voor Auriban, de grote favoriet. Aurïban van stal-Boussac zou bij een goede start onmoge lijk te kloppen zijn, zo meende men. Wel, Auriban had een goede start, maar alle prognoses ten spijt, kwam Orfeo op het laatste eind naar voren en sleepte voor zijn eigenaar de prijs van tweehonderdduizend gulden in de wacht. Auriban werd tweede en Elue derde. Men ziet hier de volbloeds in de eindstrijd op de prachtige baan van Longchamp, waar de tribunesondanks de gloeiende hitte, tot de laatste plaats volgepakt zaten. Orfeo heeft de leiding al. Volgens kringen, die in nauwe relatie staan tot de Franse minister-president, nceic ae „rea de frank"-lening, waarop de regering-Pinav eind Mei de intekening openstelde, een bevredigend, varloop gehad. Volgens mededeling uit officiële bron is voor ongeveer 150 milliard franco aan nieuw geld ingetekend, en werd voor eenzelfde bedrag ingetekend in ruil voor andere staatsobligaties. Pinay heeft toegegeven, dat de hoeveelheid goud, waarmede werd ingetekend, klein was en naar het schijnt niet groter dan 20 ton, terwijl zich naar schatting 3 tot 4 duizend ton goud in par ticuliere handen bevond. Het ontvangen geld is, naar werd medegedeeld, voldoende voor de lopende verplichtingen der rege ring in de komende drie maanden, zodat er geen reden is om in de zomer een finan ciële spanning te verwachten. Verwacht wordt, dat de regering in de herfst een nieuwe lening op dezelfde voorwaarden zèl aanbieden, in de hoop, dat de boeren dan zullen intekenen met het geld, dat zij voor hun oogsten hebben ontvangen. LONDEN (Reuter). In een rapport over de opstand in het krijgsgevangenen kamp op het Zuid-Koreaanse eiland Koje, dat Maandag door de Britse regering is gepubliceerd, wordt gezegd, dat de Noorde lijke krijgsgevangenen op het eiland een veel groter plan in de war gestuurd hebben doordat zij de Amerikaanse kampcomman dant brigade-generaal Dodd gevangen namen. Uit later in beslag genomen documenten is gebleken, dat een massale uitbraak uit de verschillende kampen op 25 Juni was beraamd. Door de „overhaaste" gevangen neming van brigade-generaal Dodd werd de aandacht op Koje gevestigd en daar door werd de uitvoering van het plan voor de massale uitbraak verijdeld, aldus het rapport. Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 30 Junij 1852 HAARLEM. De aankondiging van wege de Hoofdcommissie tot oprigting van een Metalen Standbeeld ter eere van Lourens Janszoon Coster, den uitvinder der boekdrukkunst, waarbij bij her nieuwing en met ernstigen aandacht de belangstelling onzer landgenooten voor dit echt vaderlandsche plan werd ge vraagd, heeft haar doel niet gemist. Het is door allen, die in deze zoo bij uitstek nationale onderneming be lang stellen, met de meeste deelneming ontvangen. De heer C. Laarman, die van wege de genoemde Hoofdcommissie is uitgezonden tot het verzamelen van in schrijvingen, heeft in de provinciën Friesland en Groningen het meest gc- wenschte onthaal gevonden. Invloedrijke mannen hebben het doel zijner zending krachtig ondersteund, zoo door openlijke aanbevelingen als op andere wijzen,

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5