Vier doden, twintig gewonden Brand bij Heeze legde drie boerderijen in de as Dr. Drees heeft een ontwerp- regeringsprogramma gereed Minder warm, meer wolken Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Heksenjacht Moord op scheepsbouwer opgelost: toekomstige schoonzoon de dader Dame uit Bennebroek ernstig gekwetst Het woord is aan Tweede schoonzoon hielp volgens de politie bij het verdwijnen van het lijk Frans voorstel over politieke autoriteit De kabinetsformatie Mr. Oud weer niet uitgenodigd De Bilt verwacht: A msterdam-Bazel-express verongelukt Man lokte elfjarig meisje mee Sirry Pasja vormt tóch nieuwe Egyptische regering Zweeds protest naar Moskou Senaat der V.S. keurt Conventie van Bonn goed Schade twee ton; negen blussers door rook bedwelmd Nog geen Europese constituerende vergadering Hij zal het morgenmiddag met enige leiders van Tweede Kamerfacties bespreken Engelands benarde financiële positie 66e JAARGANG No 300 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom v WOENSDAG 2 JULI 1952 ytK A- Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 153 4 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NU AL SINDS JAREN wordt in de Ver enigde Staten een ware jacht gevoerd op mensen, die men van communistische ge zindheid verdenkt. Zulke verdenking heeft dikwijls geen werkelijke grondslag. Zij is dan alleen maar op lasterpraat gegrond. Dat is vaak gebleken. Toen indertijd het optreden begon tegen lieden, die van „on Amerikaanse activiteit" (un-American acti vities) beschuldigd werden bleek, in het hoogste ressort van het onderzoek, dat slechts in een zeer klein aantal gevallen, veel minder dan één procent, reden tot werkelijke verdenking bestond. Niet alleen persoonlijke maar soms ook politieke mo tieven hadden kennelijk tot talloze valse aanklachten geleid. Zulke dingen komen niet alleen in Amerika voor; het is niet nodig dit nader toe te lichten. Er dient aan toegevoegd te worden dat de vals-beschul- digden, al werden zij niet officieel vervolgd, er met deze vrijspraak niet af waren. Het kwaadste, het gemeenste van de laster is, dat er altijd iets van blijft hangen; er zijn altijd domme* mensen die zeggen „er zal toch wel iets van waar geweest zijn" en zich dan gaarne beroepen op een der hatelijkste en meest onware gemeenplaat sen die bestaan, namelijk het spreekwoord dat zegt: er is geen rook zonder vuur. Een woord dat alle verzonnen kletspraat en wil de geruchten, alle kwaadaardige laster met geen andere bedoeling dan iemand te scha den of te kwetsen, met een soort aureool van waarheid schijnt te omhangen. „Laster er maar flink op los, er blijft altijd iets van hangen", zegt Beaumarchais met bitterheid in zijn Barbier de Seville. En niet minder scherp heeft La Bruyère zich uitgedrukt: „Men zegt mij zoveel kwaad van die-man, en ik zie zo weinig kwaad bij hem, dat ik begin te vermoeden dat hij de een of an dere onwelkome verdienste heeft, die de verdiensten van anderen in de schaduw stelt." Deze onwelkome verdienste heeft onge twijfeld mede aanleiding gegeven tot het betrekken, van prof. Owen Lattimore in de Amerikaanse heksenjacht. Er zit ook poli tiek motief in, want men heeft beproefd er- president Truman en zijn aanhang mee te benadelen. Lattimore is een zeer begaafd man, die door diepgaande studie en jaren lang verblijf in China en andere landen van het Verre Oosten zich een kennis en inzicht daaromtrent heeft verworven zoals maar zeer weinig Westerlingen bezitten. Hij heeft jarenlang de Amerikaanse regering gead viseerd. Hij heeft tenslotte met kracht ge waarschuwd tegen het beleid, waarmee men uitgespeelde figuren als Tsjang-Kai- Sjek is gaan steunen. Hij heeft dat in het belang van Amerika afgeraden. Men stelde hem als adviseur terzijde en daarop werd hij, na een tegen hem gevoerde actie dooi de befaamde senator McCarthy, in 1950 voor een senaatscommissie gedaagd. Mc Carthy had al vaak beweerd dat-hij over lijsten beschikte van zestig of tachtig of zelfs meer dan honderd ambtenaren van het State Department (het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington) die volgens hem allen communisten zouden zijn. Hij paste er voor op, al te duidelijk te worden. Maar Lattimore werd door hem betiteld als „communistische spion num mer één". Zowel zijn wetenschappelijke publicaties als zijn persoonlijke gesprek ken met talloze mensen in het Verre Oos ten werden tegen hem aangevoerd. Er bleef niets van over, ook niet nadat de beschul diging tijdens" dat onderzoek allerlei truc jes had toegepast om hem erin te laten lopen,zoals onze correspondeat te Washing ton onlangs nog in een zijner artikelen heeft uiteengezet. Het resultaat was dat de commissie tot de slotsom kwam, dat op Lattimore's loyaliteit niets viel af'te dingen. Gij zoudt kunnen denken dat het daar mee uit was. Neen, het begon pas. Latti more zal wel toe komen aan een tweede deel van zijn boek „Ordeal by slander" (Beproeving door laster) waarin hij zonder omwegen zijn mening heejlt gezegd over de praktijken waaraan hij (nog steeds) bloot staat en dat men niet zonder afschuw van zulke methoden kan lezen. Hij is in Maart van dit jaar opnieuw aan tien dagen af mattend kruisverhoor onderworpen. Weer zonder succes. Daarop werd op 21 Juni uit Washington bericht dat het ministerie van Buitenlandse Zaken besloten had dat hij. de V. S. niet mocht verlaten. Het had zijde lings vernomen, dat hij voornemens zou zijn hetzij de Sovjet-Unie, hetzij een der satelliet-landen te bezoeken. Lattimore antwoordde dat hij er niets van begreep, omdat hij niet van plan was naar het bui tenland te gaan en zelfs niet om een pas had gevraagd. Resultaat: negen dagen later (dat was eergisteren) kwam het bericht dat het ministerie zijn maatregel had in getrokken en zich bij hem verontschuldigd. Het had zijn besluit genomen op grond van een vertrouwelijk rapport van de inlich tingendienst. De oorspronkelijke aanbren ger had nu erkend, dat zijn verhaal geheel verzonnen was. Wie hebt u ook weer het laatst met zo'n behagelijke zekerheid horen zeggen: geen rook zonder vuur? Lattimore is er hiermee natuurlijk nog nietaf. Dat moet ge vooral niet denken. Men zal wel weer wat nieuws tegen hem bedenken; hij is blijkbaar een te aantrek kelijke prooi. En zelfs als men niets ge ruchtmakends mocht kunnen verzinnen zullen de oude, gewraakte beschuldigingen toch hun nawerking blijven doen voelen. Er zijn evenwel karakters die zo sterk zijn, dat zij zulk een campagne het hoofd kun nen blijven bieden. Lattimore's boek, met koele zelfbeheersing geschreven, wekt de indruk dat hij zulk karakter bezit. Het is niet meegevallen hem kapot te krijgen. Hetgeen in de jongste episode nog wel even opvalt is het communiqué van het State Department, waarin het niet alleen mededeelt te zijn bedrogen maar boven dien den volke doet weten, dat het Latti more zijn excuses heeft aangeboden. Welis waar is het State Department zelf voort durend door McCarthy aangevallen en be schuldigd, maar ook in zulke omstandig heden is het merkwaardig de Staat (met een hoofdletter) excuses aan een persoon (met een kleine letter) te zien aanbieden. Dat het prestige dit gedoogt mag een schone zaak heten. Ik geloof overigens dat men vex-standig doet door deze gehele historie vooral niet als een rechtvaardiging van anti-Amerikaanse gevoelens te gaan zien. Die rechtvaardigt zij niet. Er doen zich overal ter wereld misstanden voor; het verschil pleegt alleen in uitingsvormen THIONVILLE, (Reuter) Bij Thionville, het douanestation aan de Luxemburgs- Franse grens, is Dinsdag om ongeveer half vijf een deel van de Amsterdam-Bazel- express ontspoord, waardoor vier personen om het leven zijn gekomen en twintig personen zijn gewond, van wie zes ernstig. Het ongeluk was te wijten aan abnormal» uitzetting van de spoorstaven door de hitte. In het gehele gebied werden politie en spoorwegarbeiders opgeroepen om te hel pen bij de reddingswerkzaamheden. Zie kenauto's uit Thionville en Metz vervoer den de doden en gewonden. De ontsporing vond plaats vijftien minu ten nadat de trein uit Luxemburg was ver trokken. Het baanvak LuxemburgMetz is geheel versperd. De trein, die te 17.15 uur te Metz werd verwacht, is in de bocht voor het station te Hettange ontspoord ten gevolge van een spoorstaafbreuk. De laatste drie wagons zijn gekanteld, terwijl de wielen er onder uit werden gerukt. Over een vijftigtal meters zijn de dwarsliggers meegesleurd en verbrijzeld. Het naastliggende spoor werd losgerukt. De vierde en laatste wagon is niet ontspoord doch verloor zijn achterste wielenstel. Onmiddellijk daagde hulp op; uit de gekantelde wagons werden meer dan vijftig personen bevrijd, en vier lijken ge borgen. De namen van de vier slachtoffers zijn: Mohamed Hemmi (Algerië), Thedy Am- schwand (Zürich), mevr. Paule Laurent (51 jaar), Bar le Due (Fr.) en v. Thenissen (65 jaar), Zwitserland. Onder de gewon den bevinden zich enige Nederlanders. Nederlandse ernstig gewond De Nederlandse mevrouw Van Maris be hoort tot de zwaargewonden. In het zieken huis van Thionville is haar een arm afge zet. In hetzelfde ziekenhuis zijn met lichte verwondingen opgenomen: mej. Frangoise Hummel, dochter van de Franse consul te Amsterdam, de heer J. Minekus uit Apel doorn en zijn dochter Hilda. De Algerijn Hemmi was aan het werk op het baanvak bij de plaats van het on geluk en werd door een der ontspoorde rijtuigen gedood. Van elf der gewonden, die naar een ziekenhuis te Thionville zijn vervoerd, is de toestand ernstig. De trein Amsterdam/Den Haag-Bazel vertrekt om 9 uur uit Den Haag en gaat via Brussel en Namen naar Luxemburg. Het andere deel vertrekt uit Amsterdam en gaat via Utrecht-Eindhoven-Maastricht- Luik naar Luxemburg. Daar worden de beide delen aan elkaar gekoppeld en gaan als één trein naar Bazel. De laatste vier rijtuigen, die tot het Am sterdamse gedeelte behoorden, zijn gekan teld en verwoest. Het waren twee Ita liaanse rijtuigen bestemd voor Genua, een Zwitsers rijtuig bestemd voor Bazel en een Frans rijtuig bestemd voor Bazel. De toestand van de drie Nederlanders die gisteren bij het spoorwegongeluk bij Thionville ernstig gewond werden, was hedenmorgen bevredigend, zo zeiden zie kenhuisautoriteiten. Het betrof mevr. Van Maris uit Bennebroek, de heer J. Minekus uit Apeldoorn en zijn 5-jarig dochtertje Hilda. Een student uit Curagao, de heer Henri Leerentveld werd ernstig gewond, evenals de dochter van de Franse consul in Am sterdam, mej. Frangoise Hummel. Een elfjarig meisje, dat met .haar broer tje aan het bosbessen plukken was in de bossen bij Arnhem, is door een man mee gelokt. Het broertje werd weggestuurd en waarschuwde een groep militairen. Spoe dig daarna was de politie, geholpen door burgers, aan het zoeken. Toen het donker werd moest het zoeken gestaakt worden. De volgende morgen begon men opnieuw. Om zes uur werd het meisje ongedeerd door haar vader gevonden. De man die haar had meegelokt, was nog bij haar. Hij ging op de vlucht maar werd korte tijd later door twee rechercheurs gegrepen. Hij bleek een 21-jarige leerling-metselaar uit Arnhem te zijn. Tijdens het zoeken naar het kind viel een zeventienjarig zusje door emotie flauw. (Reuter) Sirry Pasja heeft gisteravond nadrukkelijk de berichten tegengesproken, volgens welke hij de opdracht om een nieuwe regering te vftrmen heeft terugge geven. Ondanks de dramatische wijziging in de politieke situatie, die is veroorzaakt, door dat drie ministers van zijn bijna gevormde regering zich terugtrokken, zet Sirry Pasja zijn pogingen voort. Kort na middernacht kon Sirry Pasja zijn voltallige nieuwe kabinet aan Koning Faroek voorsteilen. Tevoren was gemeld, dat Barakat Pasja, een ander partijloos staatsman, aan de vorming van een eigen kabinet werkte. Sirry Pasja heeft echter steeds verklaard, de opdracht niet teruggegeven te hebben. In het nieuwe kabinet neemt de premier Buitenlandse Zaken en Oorlog en Marine. Dr. Mohammed Hasjem Pasja, Sirry's schoonzoon, neemt de belangrijke porte feuille van Binnenlandse Zaken op zich. STOCKHOLM (Reuter). De Zweedse minister van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdag de Russische ambassadeur in Stockholm een nota overhandigd, waarin wordt geprotesteerd tegen het neerschieten door Russische jagers van een ongewapend Zweeds lesvliegtuig (een Dakota) en een ongewapende „Catalina", die naar het les vliegtuig zocht, aldus is officieel in Stock holm bekendgemaakt. In de nota is verklaard, dat beide vlieg tuigen boven internationale wateren wer den besciioten en dat de bemanning van acht koppen van de Dakota om het leven is gekomen. In de nota is voorts voorgesteld het in ternationale Hof te Den Haag uitspraak te laten doen, indien de Russische regering blijft vasthouden aan haar lezing van de incidenten. Robert Louis Stevenson: Geen plicht wordt zo onderschat als de plicht, gelukkig te zijn. WASHINGTON, 1 Juli (Reuter). De Amerikaanse Senaat heeft gisteren de Conventie van Bonn goedgekeurd. De Senaat heeft een door senator Hicken- looper voorgestelde „interpretatie" aan genomen, waarin wordt gesteld dat ratifi catie van de conventie president Truman geen aanvullende bevoegdheid zal geven om Amerikaanse troepen toe te zeggen voor een internationaal leger in Europa. Voorts heeft de Senaat met 71 tegen 5 stemmen het militaire verdrag goedge keurd, dat West-Duitsland koppelt aan het stelsel voor de Europese verdediging. De Haarlemse recherche heeft gisteren een knap staaltje speurderswerk verricht: binnen vier uur loste zij de raadselen rond de vermoorde Haarlemse scheepsbouwer J. E. M. D. op en sloot de dader en een medeplichtige beide toekomstige schoon zoons in het bureau Smedestraat in. Het •was de vierentwintigjarige Haarlemmer H. S. en zijn achttienjarige stadgenoot J. B. Lang heeft dus het mysterie niet ge duurd, nadat een personeelslid van de firma Droste Dinsdagochtend omstreeks zeven uur het hoofd en de twee handen van een dode man boven het water van het Spaarne had zien steken. Vrijwel direct na het eerste vluchtige onderzoek van cje re cherche werden de naaste familieleden van de vermoorde man zijn vrouw, zoon en twee dochters benevens de twee aan staande schoonzoons naar het bureau aan de Smedestraat overgebracht voor een ver hoor. Toen reeds had men een sterk vermoe den, dat de moordenaar onder deze ver dachten te vinden zou zijn. En dat ver moeden werd werkelijkheid, toen de ver loofde van een van de meisjes bekende op 23 Juni na een ruzie in de werkplaats aan de Harmenjansweg zijn aanstaande schoon vader met een hamer tot drie maal toe op het hoofd geslagen te hebben. Dader: „Noodweer" Een lastig man, dat zou volgens de ver- Uitgeleide gedaan door de bijna vol tallige ministerraad vertrok prof. Lief- tincic gisteravond per vliegtuig van Schiphol naar Amerika, waar hij be sprekingen gaat voeren terzake van zijn nieuwe taak als vertegenwoordiger der Wereldbank in Turkije. Op de foto's: professor Lieftinck (boven) wisselt een laatste groet met zijn echtgenote, zijn dochters, dr. Drees en de heer Mansholt (foto hiernaast). Ongeveer de helft van de buurtschap de Rul bij Heeze is gisteravond ten prooi ge vallen aan een felle brand. Drie boerderijen met twee bijbehorende woonhuizen en enige schuren werden geheel in de as gelegd. Negen aan het blussingswerk deelnemende militairen werden door de warmte en de rook bedwelmd en moesten in het ziekenhuis te Geldrop worden op genomen. Volgens de politie is de brand waarschijnlijk ontstaan tengevolge van schietoefeningen, die militairen van een legeronderdeel der genie uit 's Hertogen bosch gistermiddag en avond in de buurt hebben gehouden. Het vuur werd omstreeks zes uur ontdekt in een schuurtje bij de boerderij van de landbouwer M. van der Loo. Door de vrij en gebruiken te liggen. Soms in spanningen, die in verschillende landen in meer of min der mate kunnen optreden. In zijn boek getuigt Lattimore met dankbaarheid van de onwrikbare steun, die hij door alle be proevingen heen van zijn vrouw en van trouwe vrienden heeft ervaren en blijft ervaren. Tegen zulk bondgenootschap zal de laster het op den duur moeten afleggen. Het zal door wat ervan rest niet meer gedeerd kunnen worden. R. P. sterke wind sloegen de vlammen spoedig over naar zijn boerderij, die met een rieten dak was gedekt. De brandweer van Heeze werd direct gealarmeerd, maar kon, door* dat er niet voldoende druk op de waterlei ding 'was, niet onmiddellijk water geven. Dadelijk werd het waterleidingbedrijf te Eindhoven gebeld met het verzoek de druk te verhogen, maar toen dit was geschied, stonden ook reeds de aangrenzende boer derijen van de landbouwers H. van dei- Paal en de familie Van der Hurk in vlam men. De brandweer had de slangen aangeslo ten op de Kleine Dommel, maar was niet bij machte in eerste instantie het vuur krachtig te bestrijden. Inmiddels waren drie brandweerwagens uit Eindhoven, de nevelspuit en de manschappenwagen uit Geldrop en de bedrijfsbrandweer van Wul- lings uit Heeze gearriveerd. Zij konden echter slechts het woonhuis van Van dei- Hurk en een nabijgelegen boerderij van W. van der Weert redden. Ook de in de nabijheid vertoevende mili tairen namen krachtdadig aan het blus singswerk deel. Negen van hen moesten, door de hitte en dg rook bedwelmd, naar het ziekenhuis in Geldrop worden vervoerd. De boerderijen en woonhuizen met meu bilair van de landbouwers Van der Loo en Van der Paal gingen geheel verloren. Van de boerderij van Van der Hurk kon het woonhuis gered worden. Voorts werden nog eèn schuur van M. Verbeek, een bijgebouw met gereedschap van L. Heesakkers en een schuur van J. Raasens een prooi der vlammen. De totale schade wordt geschat op ruim twee ton. PARIJS (Reuter). Volgens Frankrijk dient de Assemblée van de Europese kolen- en staalgemeenschap het instellen van een Europese politieke autoriteit te bestuderen. Op de volgende bijeenkomst van de zes landen van het plan-Schuman zal Frankrijk dit denkbeeld naar voren brengen, aldus heeft de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman, Dinsdag te Parijs tegen over verslaggevers verklaard. Minister Schuman achtte de tijd nog niet rijp voor een Europese constituerende ver gadering met beslissingsbevoegdheid. Be studering van het instellen van een poli tieke autoriteit zou volgens hem in over eenstemming zijn met het plan-Eden voor nauw samengaan van de Raad van Europa en de verschillende Europese gemeenschap pen De assemblée van de kolen- en staal gemeenschap zou in Straatsburg bijeen komen en de afgevaardigden naar de As semblee zouden de afgevaardigden van de zes landen in de Raad van Europa zijn. Schuman bracht in herinnering, dat het verdrag voor een Europese verdedigings gemeenschap voorziet in bestudering van een mogelijke Europese politieke autoriteit na bekrachtiging van het verdrag. Aange zien het verdrag niet snel bekrachtigd zal worden, opperde de Franse regering, dat deze bestudering dient te worden onder nomen door de kolen- en staalgemeenschap, aldus de Franse minister van Buitenlandse Zakën. Hij verklaarde voorts, dat Frank rijk Straatsburg zou voorstellen als zetel van Hoge Autoriteit, Assemblée en minis tercomité van de kolen- en staalgemeen schap. klaring van de dader de vierentwintig jarige slagersknecht H. S. de scheeps bouwer zijn geweest. Lastig en driftig, want de verdachte zou met de hamer zijn gaan slaan toen de scheepsbouwer hem had aangevallen. Later op de avond van de drieëntwintig ste Juni, toen de verloofde van de andere dochter was aan komen lopen bij de woon schuit op het Spaarne bij de Harmenjans weg, had S. hem gevraagd even te willen helpen met het in het water gooien van een nogal zwaar pak met rommel. De acht tienjarige groentehandelaar J. B. had ook toen hij had gezien, dat het zijn ver moorde schoonvader was toegestemd en zo verdween nu ruim een week geleden de vermoorde man met een prop in de mond, en met ijzeren ballen verzwaard en met touwen samengebonden benen in het Spaarne. Vermissing aangegeven De vrouw van de scheepsbouwer bene vens zijn twee dochters zijn niet op de hoogte geweest van het verschrikkelijke misdrijf. Toen D. na de drieëntwintigste Juni niet thuiskwam ging zijn vrouw naar de politie om de vermissing van haar man aan te geven. De recherche zond toen als gewoonlijk een telexbericht uit, waarin de opsporing van de vermiste Haarlemmer werd verzocht. De sectie. Dinsdagmiddag op het lijk ver richt, heeft uitgewezen, dat de scheeps bouwer aan een hersenbloeding ontstaan na het toedienen van de hamerslagen is overleden en in ieder geval reeds dood is geweest, toen hij in het water is geworpen. Van onze parlementaire redacteur) In een verantwoord snel tempo gaat dr. Drees voort met zijn voorbereiding tot for matiepogingen. Nadat hij gisteren zijn ge dachten heeft laten gaan over een ontwerp- regeringsprogramma, heeft hij dit van ochtend op papier gezet. Het is niet een in onderdelen uitgewerkt ontwerp-program- ma, maar het bevat alleen een aantal hoofdlijnen. Dit laatste omdat het de be doeling is een kabinet samen te stellen dat een aantal jaren het bewind zal dienen te voeren zodat het ook niet doenlijk zou zijn alles reeds bij voorbaat in détails uit te werken. Bovendien acht de formateur het onjuist en ook onhoffelijk, om op dit tijd stip waarop hij nog geen contact opneemt met personen -die voor het ministerschap zouden worden uitgenodigd, allerlei onder delen van het beleid, onder meer van het beleid door elk der ministers te voeren, thans reeds vast te leggen. Heden zendt de formateur het ontwerp programma naar mr. Donker, prof. Romme, dr. Schouten en de heer Tilanus. Deze leiders van de Tweede Kamerfracties van P. v. d. A., K.V.P., A.R., en C.H.U. zijn tevens uitgenodigd gezamenlijk morgen middag om twee uur met de formateur het ontwerp-programma te bespreken. Die bespreking behoeft de fractieleiders uiteraard niet terstond te binden, al zal de formateur het natuurlijk wel op prijs stel len een voorlopige positieve uitspraak in deze samenkomst van hen te mogen ver nemen. Hierbij zij nog. aangetekend dat bij dat beraad uit de aard der zaak gelegenheid zal bestaan wijzigingen of aanvullingen te opperen. Op de vraag, of de formateur, die mr. Oud niet heeft uitgenodigd voor de samen komst op morgenmiddag, wèl aan de fractieleider der V.V.D. de inhoud van het ontwerp-programma ter kennis zal brengen, moest de woordvoerder van de formateur het antwoord schuldig blijven. Ter verklaring van het feit dat dr. Drees in dit stadium het niet nodig heeft geoor deeld mr. Oud eveneens voor de gezamen lijke bespreking uit te nodigen, menen wij op het volgende te kunnen wijzen. Eén van de belangrijkste grondslagen van het soci aal-economisch beleid in de afgelopen ja ren, door de opeenvolgende kabinetten ge voerd, was de samenwerking tussen de re gering, de vakcentralen, de werkgevers, en de werknemersorganisaties. Men denke in verband met het laatste ook nog in het bijzonder aan de destijds op initiatief van mr Stikker, partijgenoot van mr. Oud. in het leven geroepen Stich ting van de Arbeid. Nu is wel heel pikant de wijze waarop zich het hoofdbestuur van de V.V.D. Zondag principieel tegen dit be leid heeft gekeerd en zich gehaast heeft, hiervan in het openbaar te getuigen. Doordat kennelijk de V.V.D. bedoeld be leid voor de toekomst en dus voor het door een thans te vormen kabinet te voeren beleid verwerpt, is het alleszins begrijpe lijk dat de formateur hiermee tot het in zicht is gekomen dat op het ogenblik bij voorbaat een gesprek met mr. Oud nutte loos is. NEW YORK (Reuter) De Washing- tonse correspondent van de "„New York Evening Post" schrijft, dat de financiële positie van Engeland zo hopeloos is, dat het mogelijk tegen September zijn strijdkrach ten uit het Midden-Oosten zal moeten terugtrekken. Volgens de correspondent heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, aan Acheson tijdens diens bezoek aan Lon den enige oplossingen voorgesteld om deze drastische maatregel te voorkomen, te weten: Terugtrekking van twee Britse divisies uit Duitsland, waarna er nog twee over blijven voor bezettingsdoeleinden en als deel van het NAVO-commando. Terugtrekking van de Britse land- en marinestrijdkrachten uit Korea. Sinds gisterochtend heeft zich een flinke verandering in de luchtdrukverdeling boven West-Europa voorgedaan, die ook in ons land krachtige barometerdalingen veroorzaakte. Boven de Golf van Biscaye was een kleine storing ontstaan, waarmee een smal gebied van lage luchtdruk was verbonden, dat zich over Frankrijk uitstrekte en snel naar het Noorden trok. In Engeland en Ierland gaf dit aanleiding tot het ontstaan van onweersbuien. In ons land bleef het tot vanmorgen bij een toeneming van de bewolking. In de afgelopen nacht bleef nog onafgebro ken de boven het continent verhitte lucht over Nederland stromen. Uit bijna het gehele land werden daardoor nachtelijke minimum temperaturen van 20 graden of hoger gemeld, hetgeen zeer hoog is. Daarna draaide de wind meer naar het Zuid-Westen, waardoor boven de Golf van Biscaye en de Noordzee afgekoelde lucht het uiterste Westen van West-Europa binnen stroomde. Midden op de Atlantische Oceaan is de luchtdruk intussen aanzienlijk gestegen. Nog iets koelere lucht wordt als gevolg hiervan in de richting van de Britse eilanden getrans porteerd. Deze lucht zal later ook Nederland bereiken, zodat de temperatuur zal dalen. In Midden-Frankrijk steeg gisteren het kwik nog tot 41 graden. De hoogste in Duits land waargenomen temperatuur bedroeg 37 graden. Ook in Zuid-Engeland was het bui tengewoon warm. KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking en enkele plaatselijke buien. Meest matige Weste lijke tot Noord-Westelijke wind. Vooral in het Oosten en Zuid-Oosten van het land belangrijk koeler. 3 Juli Zon op 4.24 uur, onder 21.02 uur. Maan op 17.06 uur, onder 00.31 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 2 Juli Hoog water: 10.34 en 23.02 uur. Laag water: 5.52 en 18.26 uur. Donderdag 3 Juli Hoog water: 11.38 uur. Laag water: 6.57 en 19.36 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1