Wereldnieuws Eduard Flipse bracht Nederlands programma Jacques Duclos op vrije voeten HARTENDORP Y Alleen maar SNAFU? Holland Festival .y Vordering aan L.V.V.S. en V.V.R.A. toegewezen De radio geeft Donderdag Veranderingen in de Staatsloterij KOELKASTEN H. J. Maertens N.V. Stemra wint proces van omroepverenigingen PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Toch ió Uet zo Het hart staat stil WOENSDAG 2 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 2 Nederlandse Bank moet f 45.326.236 vergoeden Minister Lieftinck nam afscheid van zijn collega's Vier loterijen met vier trekkingen per jaar Faillissementen Parijs Hof liet hem los op juridische gronden Ex-nazi onderhandelt met Joodse delegatie Amerikanen zouden olie in Perzië kopen De kern van de zaak STOFZUIGER STOND ONDER STROOM Nederlandse kustvaarder in Deense wateren gestrand .J De Nederlandse muziek heeft op het huidige Holland-Festival behoorlijk haar kansen gekregen, tussen het internatio nale deel van het programma door. En nu kwam daar nog een complete Nederlandse avond bij van het Rotterdams Philharmo nisch Orkest, onder leiding van Eduard Flipse. Deze hardnekkige voorvechter van onze eigen scheppende kunst, had één grote troef op zijn programma, namelijk het stemmingsgedicht „lm grossen Schweigen" van Alphons Diepenbrock, werk dat da teert van 1905 en het jaar daarop op het podium gebracht werd door Mengelberg, die het in 1907 nogmaals uitvoerde, waarna het „lm grossen Schweigen" vergeten raakte. Diepenbrock heeft het opus later nog eens omgewerkt, doch er moest een Flipse aan te pas komen om het pas dit jaar aan de vergetelheid te ontrukken. En zulks met een verrassend resultaat. Het is een muzi kaal commentaar op een diepzinnige tekst van Friedrich Nietsche, dat, door een ba riton-solist gezongen, door een groot otr- chestraal apparaat tot een uitgebreid sym- phonisch gedicht aanleiding gaf. Diepen- brock's muziektaal is die van Wagner, doch even goed als bij de beschouwingen van de heidense Nietsche muzikaal een „Aufkla- rung" geeft in Chrisrtelijke zin, zo heeft ook zijn Wagneriaans ideoom een eigen ronding en een eigen kleur gekregen. Het is een echte Diepenbrock, in zijn wijsgerige be spiegelingen zowel als in de verwerkelij king van klankideaal en wijze van uit drukking; een werk waarvan men de in nerlijke sterkte en het nobele karakter na haast een halve eeuw te meer kan waar deren, nu we van Diepenbrock's brillante tijdgenoten Strauss en Mahler hartgrondig genoeg krijgen. Laurens Bogtman zong de zeer omvang rijke en lastige baritonpartij (door de com ponist voor de Haarlemmer Zalsman ge schreven) op overtuigende en markante wijze, en Flipse gaf een werkelijk magis trale verklanking van de rijk doorwerkte en kleurig geïnstrumenteerde orkestpar tituur. Flipse opende zijn avond in de Kurzaal met „Ouverture Energico", een compo sitie van Cor de Groot, opgedragen aan de leider van het Rotterdams Philharmonisch Orkest ter gelegenheid van diens zilveren dirigentenj ubileum. Het is een pretentie loos, maar om zijn klare eenvoud, fris stuk in hoofdvorm. Daarna kreeg men ten ge hore de „Ballade voor orkest" van Henk Badings, een keurig geïnstrumenteerd va riatiewerk op het thema van „De twee Ko ningskinderen". Of deze compositievorm de meest geschikte is om gestalte te geven aan de ballade, mag echter een open vraag blijven. Tot slot ging de Eerste Symphonie van Willem Pijper, geschreven op 23-jarige leeftijd in onverbloemde Mahler-taal. Des ondanks een sympathiek jeugdwerk dat in staat is om de tegenzin voor Pijper, van velen die zijn muziek nog steeds duchten, weg te nemen. Wat moet die kunstenaar met zichzelf gevochten hebben om van die prille jeugdliefde los te komen! Eduard Flipse heeft met dit concert weer eens een daad gesteld die tellen mag. Onze hulde! JOS. DE KLERK Op de vorderingen van de commissie tot bescherming der aanspraken van gedepos- sedeerden L.V.V.S. en V.V.R.A. heeft de Raad voor het Rechtsherstel thans uitspraak gedaan. De raad verklaarde nietig de verkopen van „Schatzanweisungen", respectievelijk bedragen in Duits geld, door de Nederland se Bank aan L.V.V.S. en V.V.R.A. en ver oordeelde de Nederlandse Bank om aan L.V.V.S. te vergoeden 30.472.117 en aan V.V.R.A. 14.854.119.—. Eveneens werden nietig verklaard de verkopen en leveranties van markenbedra gen door de N.V. Handelmaatschappij H. Albert de Bary aan V.V.R.A. met veroor deling van De Bary om aan V.V.R.A. te vergoeden 20.703.782,49. De raad bepaalde de rente van alle be dragen op 4 percent van 15 Juni 1951 af. Hij legde L.V.V.S. en V.V.R.A. de verplich ting op tot overdracht aan de Nederlandse Bank, respectievelijk De Bary, van alle rechten op de geleverde markenbedragen en „Schatzanweisungen". De vordering tot vrijwaring van De Bary tegen de Nederlandse Bank werd ontzegd. ADVERTENTIE In de vergadering van de ministerraad heeft de minister van Financiën, prof. Lief tinck, afscheid genomen van zijn ambtge noten. De minister-president sprak een van grote waardering getuigend afscheids woord. Dr. Drees herinnerde eraan, hoe zeven jaar geleden prof. Lieftinck zijn taak begon in een uiterst moeilijke periode en hoe het hem gelukt was het budgetaire en monetaire evenwicht te bereiken. Hij acht te het een grote voldoening voor de be windsman bij zijn afscheid te weten, dat Nederland budgetair meer .vaste grond on der de voeten heeft. Ook memoreerde hij de goede verstandhouding tussen de mi nister van Financiën en zijn ambtgenoten. Minister Lieftinck verklaarde in zijn ant woord dat hij thans een stuk van zijn leven afsluit, waarop hij met grote dankbaarheid terug ziet. Hij sprak de beste wensen uit voor Nederlands verdere ontwikkeling onder de Koningin en de hoop, dat Gods zegen hierop zal rusten. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Pla ten. 10.35 Ik weet, ik weet wat u niet weet. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Orkest. 11.30 Rid ders der woestijn. 11.50 Platen. 12.00 Orgel. 12.25 In 't spionnetje. 12.30 Weerbericht. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.30 Lichte muziek. 14.10 Majoor Frans. 15.00 Voor zieken. 16.00 Van vier tot vijf. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.45 Van Batavia tot Groot-Djakar- ta. 18.00 Nieuws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Tennis Wimbledon. 18.35 Lichte muziek. 18.55 Militaire causerie. 19.05 Lichte muziek. 19.25 Gesproken brief uit Londen. 19.30 Pla ten. 19.40 Kunst en cultuur. 20.00 Nieuws. 20.05 Philharmonisch orkest en solisten. 21.20 Prijsvraag Ned. Rode Kruis. 21.40 Dansmu ziek. 22.10 Platen. 22.30 Lichte muziek. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.3024.00 Zang, viool en orgel. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Caril- lonspel. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.00 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Voor zie ken. 11.45 Platen. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconcert. 12.30 12.33 Weerbericht. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.35 Pianorecital. 14.00 Promenade-orkest. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Platen. 15.30 Vocale kamermuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Strijdlied tussen Leven en Dood. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Platen. 17.40 Voordracht. 18.00 Nieuws. 18.15 Vrouwenkoor. 18.40 Op de stelling. 18.50 Platen. 19.05 Le vensvragen. 19.20 Geestelijke liederen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.10 Mariniers kapel. 20.50 Reportage. 21.10 Platen. 21.30 Het Wespennest. 21.55 Buitenlands overzicht. 22.15 Twee piano's 22.45 Overdenking. 23.00 \Tieuws. 23.1524.00 Platen. 3RUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Toor landbouwers. 12.42 Platen. 13.00 Nieuws. 3.15 Platen. 14.00 Engelse les. 14.15 Platen. 1.30 Franse les. 14.45 en 15.30 Platen. 16.15 'uziekkapel. 17.00 Nieuws. Tussen 16.00 en 7.30 Sport. 17.10 Platen. 17.15 Voor kinde en. 18.15 Orkestconcert. 18.30 Voor de solda- n. 19.00 Nieuws. 19.40 Causerie. 19.50 Film muziek. 20.00 Roer-roer-romme-de -pot. 20.20 Terzoekprogramma. 21.00 Voor de vrouw. 21.45 Verzoekprogramma. 22.00 Nieuws. 22.15 Viool en piano. 22.5523.00 Nieuws. De vraag naar loten van de Staatsloterij overtreft reeds geruime tijd het aanbod, hoewel thans het per loterij wettelijk toe gestane maximum aantal loten wordt uit gegeven. Om de kans te voorkomen dat, als gevolg van deze omstandigheden, onge wenste toestanden op Ioterygebied zouden ontstaan, zullen van 1 Januari 1953 af, zo lang daaraan behoefte zal blijken te be staan, vier loterijen per jaar worden ge houden. Om vier loterijen per jaar te kunnen houden moet het aantal klassen, waarin de trekkingen worden gehouden, worden te ruggebracht van vijf op vier. Deze ver mindering van het aantal klassen maakt een herverdeling der prijzen over de klassen noodzakelijk. Van deze gelegenheid wordt ook gebruik gemaakt om enige veranderin gen in het prijzenschema aan te brengen. Zo wordt het aantal „eigen gelden" in de binnenklassen verminderd. Voorts worden de laagste prijzen, die tot dusver 100 be droegen, verhoogd tot 200. Een gevolg van de vermindering van het aantal uitlotingen in de binnenklassen is, dat totaal aan het publiek minder dan thans op de inleg zal worden terugge geven. Hetgeen daardoor voor de staat meer zou overblijven alsmede het bedrag, dat door het wegvallen van de bestaande vierde klasse zal vrijkomen, wordt in de vorm van eèn aantal middelgrote en kleine prijzen uitgeloofd boven hetgeen nu in de vijfde klasse aan prijzen is uitgetrokken. In de eerste, tweede en derde klasse zullen telkens 1000 prijzen worden getrokken, waarvan 900 eigen gelden, en in de laatste klasse 5000 prijzen, waarvan 4195 eigen gelden. Het totaal der uitgeloofde prijzen en premiën zal 1.252.100 bedragen. Volgens het ministerie van Financiën laat het zich aanzien dat deze wijzigingen in de Staatsloterij in beginsel niet zullen leiden tot uitbreiding van het verkoop apparaat. ELISABETH EVERTSPRIJS Het bestuur van het Elisabeth Everts- fonds heeft de Elisabeth Evertsprijs voor 1952 uitgereikt aan de pianiste Trudelies Leonhardt en aan de organist Bernard Bartelink, die beiden in Juni aan het Am sterdams Conservatorium eindexamen heb ben gedaan met de hoogste cijfers en de hoogste onderscheidingen. ADVERTENTIE Nassaustraat 5 Haarlem Tel. 15220 Reeds geruime tijd is een procedure hangende tussen de Stemra, het bureau dat de rechten behartigt van auteurs, en de omroepvei-enigingen, die door de Stemra gedagvaard zijn, omdat deze eist, dat van pi-ogramma's, welke voor uitzending me chanisch op band of plaat worden vastge legd, auteursrechten woi-den voldaan. Enige tijd geleden heeft de Hoge Raad deze zaak ter afdoening terugverwezen naar het gerechtshof te Amsterdam, dat thans in zijn uitspraak de Stemra in het gelijk heeft gesteld en voor de omroepver enigingen een dwangsom van 2.000 per overti-eding heeft vastgesteld. Dit heeft tot gevolg dat de radio-omroep thans maatregelen neemt om het maken van eigen opnamen zo veel mogelijk te voorkomen en terug te keren naar de di recte uitzending. De omroepverenigingen zullen zich gezamenlijk nog beraden over de vei-der te nemen maatregelen. Inmiddels is aan programmasamenstellers opdracht gegeven de vastgestelde programma's zo veel mogelijk dii-ect uit te zenden. Het tot nu toe gevolgde systeem van op name op band of plaat had zowel voor de uitvoerenden als de omi-oepverenigingen, aldus deze organisaties, vele voordelen. Voor de uitvoerenden was het onder meer een voox-deel, dat men op het uur van uit zending eventueel elders werkzaam kon zijn. Van de zijde van de Stemra werd mede gedeeld, dat men zich bij de radio geen zorg behoeft te maken, dat van de zijde der auteurs de technische en de program ma-organisatie in de war zullen worden gestuurd. Men wil alleen het recht der auteurs, waarvoor al vele jaren gestreden wordt, erkend zien. De arrondissements-rechtbank te Haar lem heeft op Dinsdag 1 Juli 1952 in staat van faillissement verklaard: N.V. Exploitatie-Maatschappij „Fatima N.V.", gevestigd te Heemstede; Julianalaan no. 11. Rechter-commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cui-ator: mr. J. v. d. Hoeven, advo caat. en procureur te Haarlem. M. Bol, koopman in textiel, wonende te Aalsmeer, Aalsmeerderdijk 676. Rechter-com missaris: mr. N. Reeling Brouwer. Curator: mr. J. Jansonius, advocaat en procureur te Haarlem. L. Smids, brood- en banketbakker, wonen de te Heemstede, Raadhuisstraat 95. Rechter commissaris: mr. N. Reeling Brouwer. Cura tor: mr. R. K. P. Kalbfleisch, advocaat en procureur te Haarlem. Wegens gebrek aan actief werd opgeheven het faillissement van: H. G. Osterthun, aannemer van stucadoors- werken, wonende te Haarlem, Vergierdeweg 188. Rechter-commissaris: mr. N, Reeling Brouwer. Curator: mr. K. Hugenholtz, advo caat en procureur te Haarlem. Wegens het verbindend worden der enige uitdelingslijst zijn geëindigd de faillissemen ten van: De Vennootschap onder firma „Jabo", ge vestigd te Haarlem, Lange Herenvest 138. Rechter-commissaris: mr. J. A. Bletz. Cura tor: mr. B. J. Lambers, advocaat en procu reur te Haarlem. J. H. W. van Looy, vennoot van de ven nootschap onder firma „Jabo", wonende te PARIJS (Reuter) Een bijzonder Pa rijs Hof heeft gisteren Jacques Duclos, secretaris van de Franse communistische partij, voorlopig op vrije voeten gesteld. Duclos werd, beschuldigd van samen zwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat, reeds meer dan een maand iu de Santé-gcvangenis van ParUs vastge houden. Ook Duclos' chauffeur en zijn lijfwacht, die gelijk met hem op 28 Mei tijdens com munistische relletjes werden aangehouden, zyn voorlopig vrijgelaten. Het Hof baseerde zijn besluit om Duclos vrij te laten op de gronden, dat niet be wezen is, dat Duclos werd aangehouden bij het plegen van een misdrijf. Slechts in dat geval staat de Gi'ondwet arrestatie van een afgevaardigde zonder opheffing van zijn parlementaire onschendbaarheid door de Nationale -Vergadering toe. André Stil, de hoodredacteur van het communistische orgaan „l'Humanité" (die als gevolg van een artikel in dat blad, waarin opgeroepen werd tot de demonstra ties van 28 Mei werd gearresteei-d), is niet door het Hof op vrije voeten gesteld. Ook André Stil wordt beschuldigd van samen zwering tegen de binnenlandse veiligheid van de staat. Door het besluit van het Hof zijn alle maatregelen tegen Duclos te niet gedaan. Vervolging zou nu moeten beginnen met een verzoek aan de Nationale Vergadering om Duclos' parlementaire onschendbaar heid op te heffen. Radio-Praag heeft naar aanleiding van de vrijlating van Duclos verklaard: „Het werkende volk van Frankrijk en van de gehele wereld heeft een overwinning be haald." Radio-Warschau zeide, dat een en ander het gevolg is van „de vastberaden strijd van het Franse volk", Radio-Moskou zond het bericht uit in een spoedboodschap voor de kranten in de gehele Sovjet-Unie. FRANKFORT (Reuter) De „Frank furter Rundschau" schrijft dat Von Triitz- schler, die het West-Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken vertegenwoordigt op de conferentie in Den Haag over de her stelbetalingen aan de Joden, secretaris is geweest van de „Europa Ausschuss", van Ribbentrops departement voor oorlogspro paganda. Het blad schrijft dat de benoe ming van deze hoge ex-nazi bij besprekin gen met de Joden wel een slechte indruk moet maken. De West-Duitse vice-kanselier Franz Blücher en het hoofd van het ministerie van Buitenlandse Zaken próf. Walter Hall- stein hebben dit bericht niet tegengespro ken, maar het wel gecritiseerd omdat Von Trützschler „werd aangevallen voordat de parlementaire commissie van onderzoek naar de aanwezigheid van oud-nazi's op het ministerie van Buitenlandse Zaken met haar werk gereed w^s". Hallstein verklaar- de, dat de benoeming van Von Trützschler „grote voldoening" had gewekt onder de Joodse deelnemers aan de Haagse confe rentie. Een woordvoerder van de Israëlische delegatie bij de herstelbetalingsbesprekin gen heeft uitdrukkelijk de verklaring van Hallstein tegengesproken, als zou de be noeming van Von Trützschler „met grote voldoening" door de Joodse deelnemers aan de besprekingen zijn ontvangen. TEHERAN (AFP) G. Graber, direc teur van de Italiaanse oliemaatschappij voor het Midden-Oosten (EPIM) heeft tegenover de pers verklaard, dat de Ame rikaanse oliemaatschappij Richard Nelson uit Denver een crediet van 200.000 dollars heeft verstrekt aan de Perzische regering voor de verkoop van ruwe en geraffineerde Perzische olie. Hij voegde hier aan toe, dat een contract met deze maatschappij voor ziet in de levering van 11 millioen ton ruwe olie en 4 millioen ton vliegtuigbenzine in een periode van 5 jaar. Er is reeds een Amerikaans tankschip uit de Verenigde Staten vertrokken. De maatschappij Nelson zou handelen in naam van belangrijke Amerikaanse firma's. Haarlem, slachthuisstraat 4. Rechter-com missaris: mr. J. A. Bletz. Cuartor: mr. B. J. Lambers, advocaat en precureur te Haarlem. B. de Jong, vennoot van de vennootschap onder firma „Jabo", wonende te Haarlem, Barbarosastraat 24. Rechter-commissai-is: mr. J. A. Bletz. Cui-ator: mr. B. J. Lambers, advocaat en procureur te Haarlem. B. den Hollander, schilder, wonende te Haarlem, Soutmanstraat 5. Rechter-commis saris: mr. J. P. Petersen. Curator: mr. A. W. Hellema Jr., advocaat en procureur te Haai'lem. 78. Van de vele geleerde woorden, die Jo ris Goedbloed hem toevoegde, begreep Panda er niet één; maar hij begreep wél, dat de Verschijn-Machine niet kon werken, en hij vroeg dan ook bezorgd: „Wat gaan we nu doen, Joris?" „Wij zullen de passen de maatregelen nemen, manneke!", sprak Joris opgewekt. „Om te beginnen zullen we ons benedenwaarts begeven, teneinde de ons bewakende militairen op de hoogte te stellen. Per astra ad aspera, mogen wij thans wel, met een fijnzinnige variant op een klassieke spreuk, opmerken, daarbij bedoelende dat wij tot ons publiek af moe ten dalen. Ik zal inmiddels trachten, ven tje, om mij te bedienen van de eenvoudige bewoordingen die voor legerleiders bevat telijk zijn!" Zo babbelend bereikte hij de deur van de vuurtoren, waar hij al spoedig een hoog officier der. bewakingstroepen aantrof. „Goeden morgen, majoor!", sprak hij (de titel van de aanzienlijke functiona ris op goed geluk kiezend). „Het zal u ge noegen doen te vernemen dat ik een Ver schijn-Machine heb uitgevonden!" „Ja ze ker, professor!", knikte de officier. „Wel nu", hernam Joris, „het ongeluk wil, dat dit apparaat niet zal kunnen werken zo lang de Verdwijn-Machine nog in de buurt is. De Verdwijn-Machine zal dus verwij derd moeten worden." „Heel goed, profes- persoonlijk voor zorgen„Graag, kolo nel!", knikte Joris, en hij wendde zich om teneinde weer naar binnen te gaan. Maar bij de deur aarzelde hij even en zei over zijn schouder: „O eh wat ik zeggen wilde, overste —r daar schiet me nog een kleinigheid te binnen! Degene die de Ver dwijn-Machine vervoert, zal daarbij hoogst waarschijnlijk verdwijnen. Het is nogal een gevoelig machientje, ziet u?" „O ehstamelde de geschrokken officier, „jaik bedoel eigenlijk dat ik iemand zal aanwijzen die er persoonlijk voor moet zorgen. Zélf heb ik het toevallig net een beetje druk!" Het was dan ook een akelige sor", zei de officier vriendelijk. „Ik zal erbedreiging waar Joris van sprak! De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Acheson, heeft ge- pi'obeei'd zich met een vermakelijke open hartigheid uit een pénibele situatie te red den. Hij heeft'de Britten meegedeeld, dat zij niet waren geraadpleegd over het bom barderen van de electrische centrales in Noord-Korea omdat de zaak SNAFU was. SNAFU is een legerterm, die betekent: „Situation normal. All fouled up", hetgeen in het Nederlands zo ongeveer luidt: „Toe stand normaal. Alles in het honderd". Het is niet alleen een op het oog nogal vermakelijke, maar tevens verbazingwek kende uitlating van de zorgvuldige Ache son. De wanorde, die in het militaire door tevéél orde wel eens wordt geschapen, ver wacht men nauwelijks op een belangrijk departement van Buitenlandse Zaken, spe ciaal als het een zó belangrijke kwestie betreft. Dal Op het „State department" alles in het hondei-d zou zijn gelopen, is moeilijk aan te nemen en de verwarring is eerder ergens anders te zoeken. Maar ja, de situ atie was pénibel. Aan de ene kant waren de Engelsen zeer bezorgd over het voorgevallene. Weliswaar heeft Churchill gezegd, dat de bombairie- menten geen wijziging van het beleid in Korea betekenden, maar hij heeft niette min onmiddellijk pogingen in het werk gesteld om in de toekomst stappen als deze door Brits-Amerikaans overleg vooraf te doen gaan. De bezorgdheid van Amerika's bondgenoten, dat zij door ondoordacht mi litair beleid in een oorlog op grote schaal in Azië zouden kunnen worden meege sleept, is alleszins begrijpelijk. Was Acheson aan de ene kant verplicht deze bezorgdheid te sussen, aan de andere kant moest hij rekening iiouden met de lange tenen van het Amerikaanse Congres, die met het naderen van de Presidentsver kiezingen met de dag schijnen te groeien. Krasse uitlatingen van senatoren en afge vaardigden, die zich geschokt voelden, doordat Amerika zich verwaardigd had Engeland tekst en uitleg te geven en zelfs zoiets als excuses aan te bieden, maakten het hem niet gemakkelijk. Het is trouwens niet het enige symptoom van de prikke lende invloed, die de campagne voor de presidentsverkiezingen op Amerika's bui tenlandse politiek pleegt te hebben. Een invloed, die Truman er enige tijd gele den toe bracht, te verklaren, dat de Sovjet- Unie haar activiteit niet zal stopzetten, omdat er nu toevallig in de V.S. verkie zingen op handen zijn. Integendeel. Uit deze netelige positie tussen twee vu ren probeerde Acheson zich nu te redden door het SNAFU-gtapje te maken. Men vraagt zich af, of het toeval is, dat hij er juist een legerterm voor gebruikte. Want het is niet onbekend, dat de V.S. zo lang zamerhand twee ministeries van Buiten landse Zaken hebben gekregen: het State Department en het Pentagon. Het laatste is het vijfhoekige gebouw in Washington, waar de stafchefs zetelen. En het is ook niet de eerste keer, dat een besluit van de staf chefs de doorslag gaf bij het bepalen van het Amerikaanse beleid op een punt, dat in hoge mate grote politieke belangen raakte. Dat dit ook bij het bombarderen van de electrische centrales het geval is geweest, kan men lastig in twijfel trekken. Het laat dunkende commentaar uit Pentagon- kringen op de Britse ontstemming wijst zeer sterk in die richting. De militairen hebben uiteraard de mili taire noodzaak het zwaarst laten wegen. Men kan echter moeilijk ontkennen, dat het een gevaarlijke gang van zaken is, wanneer het Pentagon de militaire be langen op korte termijn zwaarder kan laten wegen dan de eisen, die een buitenlandse politiek op lange termijn moet stellen. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) De 45-jarige mevrouw B. Zielman te Blok ker (N.H.) is Zaterdagmiddag, terwijl zij de stofzuiger gebruikte, door de electrische stroom getroffen en op slag gedood. De stof zuiger moet door een defect onder stroom zijn geraakt. Mevr. G. was gehuwd en had twee kinderen. Laat Uw stofzuiger eens doormeten en nazien door DE STOFZUIGER SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 - Kruidbergerweg 51 Telefoon 16990—17696 De 345 ton metende kustvaarder „Diana" uit Rotterdam is Dinsdag op een klip ge lopen ten Noordwesten van het Deense eiland Laesoe in het Kattegat. Er voer een reddingboot uit. De acht koppen tellende bemanning wilde echter niet van boord gaan, maar de komst van een sleepboot af wachten. Er stond een vrij sterke wihd. Later is de „Diana" vlot gesleept door de Deense sleepboot „Aegir" en te Frederiks- haven binnengebracht. Klachten. In Berlijn vergadert de raad van het internationaal verbond van vrije vakverenigingen. Dertig landen zijn door in totaal 120 afgevaardigden bij déze besprekingen vertegenwoordigd. In een Dinsdag bij de raad ingediend ver slag is meegedeeld, dat het I.V.V.V. dit jaar bij de internationale arbeidersorga nisatie van de UNO heeft geklaagd over „schending van de rechten der vakver enigingen door vier landen"(Argentinië, Venezuela, het Saargebied en de Sovjet- Unie). Voorts heeft het verbond bij- de Franse regering geprotesteei-d tegen „gevangenhouding van vele bestuurs leden van de Tunesische algemene vak vereniging en tegen het weigeren van uitreisvisa voor twee Tunesische vak verenigingsleiders, die naar Berlijn wil den komen". Protest. De Europese conferentie van het Joodse wereldcongres, te Londen bijeen, heeft resoluties van protest aangenomen tegen de herbewapening van Duitsland, de arrestatie van Joodse leiders in Roe menië en „het weer opduiken van het fascisme in Europa". De confei-entie heeft verder met leedwezen kennis ge nomen van „de onvoldoende schadeloos stelling van de Joden in Oostenrijk". Immigranten. Pi-esident Truman heeft vandaag de aantallen immigranten be kendgemaakt, die op grond van de nieu we immigratiewet uit de verschillende landen jaarlijks naar de Verenigde Sta ten ïxxogen komen. Engeland heeft het hoogste aantal: 65.361 en Nederland 3136. Voor het eerst mogen ook burgers uit enige Aziatische landen naar de V.S. emigreren. President. Asgeir Asgeirsson is met 32.925 stemmen tot president van IJsland ge kozen. Bjarni Jonsson kreeg 31.940 en Gilsi Sveinsson 4255 stemmen. De ver kiezingen zijn 29 Juni gehouden. Zij waren noodzakelijk geworden door de dood van president Svein Bjornsson in Januari. Hij was de eerste president van IJsland als onafhankelijke republiek. Munt. Met ingang van gisteren is de munt van Birma gebaseerd op het decimaal systeem. De nieuwe munt zal de naam „Kyat" dragen en de cent de naam „Pya". De waarde van de nieuwe munt zal gebaseei-d blijven op de bestaande verhouding tot het pond sterling. Aanval. De rubberonderneming „Hamba- lang", ten Noord-Oosten van Bogor (Indonesië) is aangevallen door een 200 a 300 man sterke bende, waarschijnlijk behorend tot de Darul Islam. De op de onderneming aanwezige 24 man van de politiewacht hebben de onderneming tot het uiterste verdedigd in een vuurge vecht, dat drie uren duurde en waarbij drie politiemannen werden gedood. De vier Nederlandse employés en hun ge zinsleden bleven ongedeerd en konden de vlucht nemen in de rubbertuinen. Verslagen. Dr. Hasan Imami, onafhanke lijk parlementslid en Hoge Priester van Teheran, is Dinsdag tot voorzitter van de Perzische Tweede Kamer gekozen. Hij versloeg de aanhanger van premier Mossadeq, dr. Moazami. Imami kreeg 39 stemmen tegen Moazami 35. Een af gevaardigde van het Nationale Front van Mossadeq riep: „Imami is niet op de juiste wijze gekozen". De ver-kiezing werd door sommige politici beschouwd als een der vooi-naamste kwesties, waar in Mossadeq de overwinning zou moe ten behalen om zijn premierschap te kunnen voortzetten. Zag ze vliegen. Enkele keren is in de afge lopen week uit Zweden melding ge maakt van het overvliegen van „vlie gende schotels". Dezer dagen is er weer een gezien boven Zuid-West-Schonen en deze keer was'er een deskundige on der de toeschouwers, namelijk majoor Frederik Johansson van de vliegbasis Kalm ar. Deze vertelde naderhand, dat de vliegende schotel ovaal van vorm was en er uit zag als twee op elkaar gezette borden. De kleur was zilvergrijs. De snelheid was groot en, hoewel de lucht bijna geheel was bewolkt, was de vliegende schotel nog op twintig kilo meter afstand te zien. Margarine. Millioenen ponden gele mar garine zijn gisteren te middernacht de grenzen van de staat New York overge gaan, toen het reeds 66 jaar bestaande verbod op de verkoop van vooraf ge kleurde vervangingsmiddelen van boter werd opgeheven. New York is thans de 41ste staat, die verkoop van het gele product toestaat. De landbouwers en zuivelproducenten vrezen.dat margarine verkocht zal worden als boter, in het bijzonder in restaurants en andere open- bare eetgelegenheden. Alle openbare eetgelegenheden moeten echter een staatsvergunning hebben voor zij mar garine mogen gebruiken. Tot dusverre hebben slechts 934 van de 40.000 be drijven een vergunning gekregen. Nietig. De Egyptische Raad van State heeft het decreet betreffende de ontbinding van de „Mohammedaanse broederschap" nietig verklaard. De regering van No- krasji Pasja ontbond in December 1948 deze organisatie en verklaarde al haar bezittingen verbeurd. De Raad van State heeft thans uitgemaakt, dat de regering de broederschap al haar eigendommen moet teruggeven en tevens een schade loosstelling betalen. ELEN denken, dat wanneer ons hart ook maar één ogenblikje stilstaat, het met ons gedaan is. Gelukkig is dit wel een wat al te sombere voorstelling. Gelukkig in de eerste plaats voor onszelf, maar óók voor dat zwoegende hart, dat anders nooit eens gelegenheid zou worden gelaten te pauzeren. Want ik geef het u te doen, de hele dag te pompen. Of we nu slapen, of dat we juist veer tig meter in gestrekte draf heb ben afgelegd om de laatste bus te halen, het hart pompt maar door, heel de lieve dag, en de nacht er nog bij, jaar in jaar uit, soms wel meer danlOO jaar lang Wij zitten na een jaar al te zeuren om vacantie, dan kunnen we ons toch wel voor stellen dat de werkzaamheid van het hart evenmin is vol te houden zonder rustpauze? Dat zou geen hart uithouden en daarom moet ook dat orgaan regelmatig pauzeren om nieuwe krachten op te doen. Neen, maakt u zich geen zorgen, het hart gaat niet met vacantie, al rust het wél zo nu en dan even uit. Iedere hartslag begint met een samen trekking, daarna volgt een ontspanning en tenslotte een pauzewaarna de nieuwe samentrekking weer begint. Alleen reeds uit deze opsomming kunt u vaststellen, dat die pauze nooit lang kan duren, want dan zouden we moeten wachten op de eerstvol gende hartslag en zover komt het in den regel niet. Inderdaad, de rustperiode na iedere sa mentrekking en ontspanning van de hart- spier is uiterst kort en duurt ongeveer 1 /6 seconde, maar hoe kort deze stilstand ook moge schijnen voor hen die een paar weken vacantie nog te krap achten, deze pauze is des ondanks voldoende om het hart gelegenheid te geven zich na de gedane arbeid te herstellen. En per etmaal bedragen al deze rustperio den tezamen altijd nog een viertal volle uren, dat is de helft van de tijd die een normaal mens voor nachtrust dient uit te trekken. O ja, over die nachtrust wilden we het nog wel even hebben, want de meeste mensen dénken dat zij bij rustige en onge stoorde slaap het grootste deel van de nacht in dezelfde houding blijven liggen. Maar daar is geen steek van waar. Daarover morgen. H. PeTILLON. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2