Natuurwacht voor Haarlem begint haar werkzaamheden Haarlemse Ouden van Dagen gingen een dagje naar Artis Agenda voor Haarlem Tentoonstelling vrije tijdbesteding ■Clowntje Rick Machteld Wisse, fotografe rouwels OELKASTEN Amerikaanse verloting voor hospitaalkerkschip PU ROL Explosie bij Holland- Nautic aan het Spaarne Waren besluiten van de aandeelhouders nietig? P.v.cLA. hield tuinfeest in „Dreefzicht' WOENSDAG 2 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 QNINGINNEWEG 6 Betaling In overleg Twee arbeiders licht gewond Jongetje uit raam gevallen •Nachtcactus bloeit in Stadskweektuin Koningin en Prins bezochten de „Vanguard" Twee zilveren jubilarissen bij de Kamer van Koop handel Voor de kinderen FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker Zaak- Van Herwaarden NADAT op 5 Juma in restaurant Brinkmann een vergadering was gehouden van de Commissie voor Natuurbescherming in Zuid-Kennemerlarid, waarin dr. Joh. H. van Burkom te Apeldoorn sprak over het vormen van een natuur wacht voor Haarlem en omstreken, hebben zich zevenendertig dames en herein aangemeld die bereid wa ren hun medewerking te verlenen. De commissie heeft de plannen uitgewerkt met als resultaat dat de natuurwacht in de tweede helft van Juli haar werkzaamheden zal beginnen. De leden van de natuurwacht zijn in de Statenzaal-aan het Prinsenhof, welke het gemeentebestuur van Haarlem ter beschik king had gesteld, bijeengekomen. Zij wer den welkom geheten door de heer H. J. Jonker, de voorzitter van de Commissie voor Natuurbescherming in Zuid-Kenne- merland, die zijn vreugde uitsprak over de medewerking van zo vele dames en heren. Daardoor is het mogelijk het werk te beginnen en eventueel natuurvernielers natuurbeschermers te maken. Als hoofd van de natuurwacht voor Haarlem en omgeving zal optreden de heer F. Vogelenzang, oud-rentmeester van de landgoederen van het Provinciaal Water leidingbedrijf van Noordholland. Deze gaf aan de natuurwachters een uiteenzetting van de werkzaamheden, zoals hij zich die had voorgesteld. Ter vergadering was ook aanwezig me juffrouw C. G. Goudriaan van het hoofd bestuur van de Landelijke Bond van Na- tuurbeschermingswachten. Zij gaf enige technische inlichtingen over het werk van de natuurwacht. De natuurwachters zijn inmiddels in de gelegenheid geweest onder deskundige lei ding een bezoèk te brengen aan de Kenme- merduinen. Zij ontvingen inlichtingen over kwetsbare plaatsen in dit recreatie-oord. Binnenkort komen de natuurwachters op nieuw bijeen. Na afloop daarvan (het is dan de tweede helft in Juli) zullen'zij ver moedelijk hun functie kunnen aanvaarden. Ter ontwikkeling van de natuurwachters zullen later voordrachten worden gehou den en excursies gemaakt, waardoor hun belangstelling voor de natuur zal toenemen. Mogelijk zullen ook bijeenkomsten worden gehouden, om eikanders ervaringen uit te wisselen. Hoe te herkennen? Zij die bereid zijn mee te werken aan de bescherming van de natuur in Haarlem en omgeving en als natuurwachter willen optreden, ontvangen een band, een identi teitskaarten. een penning. De politiecorpsen werken mee, dat voor hst werk uitsluitend dames en heren in aanmerking komen, on wie gerekend kan worden. De politie geeft op de kaart een stempel als bewijs, dat zij in de natuurwachter vertrouwen stelt. Een natuurwachter heeft geen politie- bevoegdtheid. Zijn optreden is uitsluitend preventief. Venvacht wordt, dat hij een eventuele schender van de natuur op tac tische en vriendelijke wijze tegemoet treedt en dat deze in de toekomst een propagan dist voor de natuurbescherming zal worden. De Stichting -De Kennemerduinen, het Openluchttheater, de Amsterdamse Water leiding, Hout en Plantsoenen te Haarlem en eigenaren van buitenplaatsen hebben reeds de wens kenbaar gemaakt, dat zij priis stellen op een natuurwachter. Ook zullen gemeentebesturen gaarne de steun van de natuurwachters genieten, omdat het jammer genoeg nog te veel voorkomt, dat bomen en planten zonder noodzaak ver nield worden. De Natuurwacht voor Haarlem en omge ving is opgericht op initiatief van de Com missie voor Natuurbescherming in Znid- Kennemerland. Deze zal de administratieve werkzaamheden voor haar rekening nemen. De Natuurwacht is een afdeling van deze commissie, maar is als zodanig aangesloten bij de Lande!like Bond van Natuurwach- ten. Belangstellenden in dit werk kunnen het financieel steunen. Actieve natuur wachters behoeven geen contributie te be talen. ADVERTENTIE In het begin zullen de natuurwachters in de gelegenheid worden gesteld op die ter reinen te wandelen, waaraan zij de voor keur geven. Verwacht wordt dat alle plaat sen bezet zullen zijn. In de toekomst zal eventueel op drukke dagen een rooster worden gemaakt. De Commissie voor Natuurbescherming in Zuid-K'ennemerland wil gaarne de be schikking hebben over een groot aantal natuurwachters. Belangstellenden in het werk kunnen zich melden bij de heer J. W. van Hezel Ramplaan 101 te Haarlem, secre taris der commissie. K HAARLEM ADVERTENTIE Een Amerikaanse verloting ten bate van een nieuw Hospitaalkerkschip, zal worden gehouden op Vrijdag 4 Juli, 8 uur 's avonds, op de Botermarkt. Zoals reeds blijkt uit de b'enaming „Hos pitaalkerkschip" vervult een dergelijk schip twee uiterst belangrijke taken: gees telijke steun en medische hulp voor de zee lieden buitengaats. In het jaar 1951 werden op het oude Hospitaalkerkschip „De Hoop", dat thans hoognodig door een nieuw schip moet worden vervangen, 654 patiënten be handeld, waaronder 211 als gevolg van een ongeval. Dat directe medische hulp aan boord van het Hospitaalkerkschip vele zee lieden heeft gered van ernstige gevolgen (en zelfs van de dood) zal duidelijk zijn. De geestelijke steun die een Hospitaal kerkschip aan de zeelieden geeft is bestemd voor alle gezindten. Een radio-omroeper zal bij de verloting optreden als vendu-meester. Een Ameri kaanse. verloting is namelijk een soort verkoping bij opbod, die echter zo is ge organiseerd, dat niet de meest biedende de hele som betaalt, maar ieder alleen dat, wat hij meer biedt dan de voorgaande bieder. Hierdoor kunnen de sommen voor het goede doel hoog oplopen, zonder dat het publiek voor de attractieve prijzen grote financiële offers moet brengen. Vrijwillig sters van de U.V.V. zullen het geld van de bieders in ontvangst nemen. TELEFOON 14024 Op 5 Juli zal te 's Hertogenbosch een landelijke brandweerwedstrijd worden ge houden, waaraan door 19 korpsen uit de pro vincies Noord-Brabant, Noordholland, Utrecht, Gelderland en Otferijsel zal worden deelgenomen. In vijf grote autobussen hebben gisteren tweehonderdveertig Haarlemse ouden van dagen hun jaarlijkse uitstapje gemaakt, dat hun werd aangeboden door het comité „Autotocht voor Ouden van Dagen". Zij werden uit vijf tehuizen opgehaald en toen de stoet eenmaal geformeerd was, vertrok zij richting Amsterdam, want Artis was ditmaal het doel van de tocht. Om kwart voor drieën arriveerde men in de dierentuin, die lag te blakeren in de gloeiende zon. Vanwege die tropische hitte zette men eerst koers naar het restaurant om de dorstigen te laven. Er werden feest - sigaren uitgereikt en alras bleek dat de temperatuur allerminst een nadelige in vloed had op de joligheid der bej aai-den. Zij waren althans aanzienlijk tieriger dan de bewoners van Artis, die zich merendeels een beschaduwd plekje hadden gezocht om wat uit te puffen. Er was "nochtans genoeg te zien en daar hebben de gasten ruim schoots van geprofiteerd, om het even of zij zich ergens een rustig plekje zochten om een favoriet gedierte te observeren, of dat zij met wetenschappelijke energie de ganse dierentuin doormarcheerden. Aan het eind van de middag vertrok het gezelschap weer naar Haarlem, zonder dat Bij zonnebrand, doorzit ten, schrijnen, smetten WOENSDAG 2 JULI Grote Kerk, Avondstilte 8.30 uur. Luxor: „Caroline chérie", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Triomf der Liefde", 14 jaar, 7 .en 9.15 uur. City: „Klopjacht", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Vliegende duivels", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De Rode Schoentjes", 8.15 uur. Frans Hals: „Zij, die vergeten worden", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: ,,'s Nachts langs de weg", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Tarzan's vlucht", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 3 JULI Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Caroline Chérie", 2, 7 en 9.15 uur. Lido, Palace en Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: 2.30, 7 en 9.15 uur. City: 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De Rode Schoentjes", alle leeft., 8.15 uur. Op het terrein van de Holland-Nautic aan het Noorder Buiten Spaarne is Dins dagmiddag tegen halfdrie een carbidgas- generator uit elkaar gesprongen, waardoor schade is aangericht aan een loods. Twee arbeiders liepen snijwonden op en zijn ter observatie naar het Sint Elisabeths Gast huis vervoerd. De tweeënvijftigjarige P. J. L. van K. uit Haarlem en de zevenenvijftigjarige E. W. uit Zandvoort waren bezig aan het schoon maken van de generator, welke in een loods stond. Door de grote hitte in de loods be sloten zij even naar buiten te gaan," om een luchtje te scheppen. Kort nadat zij het ge bouwtje verlaten hadden, volgde een explo sie. De ketel van de generator was uit el kaar gesprongen, waardoor de generator gedeeltelijk vernield werd. Ook werd schade aangebracht aan de loods en ruiten van huizen "aan de Vrouwenhekstraat en de Wethouder Roodenburgstraat sprongen door de luchtdruk. De twee arbeiders liepen snijwonden op aan handen en gezicht. Naar de oorzaak wordt een onderzoek in gesteld. De politie acht het niet denkbeel dig, dat door de hoge temperatuur buiten de generator de nog aanwezige gassen in de ketel tot zelfontbranding zijn gekomen. Aanvankelijk dacht men, dat er na de explosie brand zou ontstaan. De Haarlemse brandweer werd gewaarschuwd; zij begaf zich naar het Noorder Spaarne, maar be hoefde niet op te treden. Dinsdagmorgen om tien minuten voor tienen is een jongetje van vijftien maan den, genaamd B. M. Huvboom, uit een raam van een bovenkamer van een perceel aan de Doelstraat gevallen. Hij viel op straat en liep een schedelbasisfractuur op. Het jongetje is naar het Sint Elisabeths Gasthuis overgebracht, waar het enkele uren later is overleden. er ook maar iemand het te kwaad met de warmte had gekregen. Wij hoorden een kranige grijsaard dan ook zeggen: „Tegen woordig zijn de schepen van ijzer en de kerels van hout. Maar vroeger waren de schepen van hout en de kerels van ijzer". Wie zal het durven ontkennen? De velen die aan het welslagen van dit uitstapje meewerkten hebben daarmee aller dank verdiend. Bijzondere hulde ver dient de geste van de Haarlemse politie, die 120 voor het goede doel offerde. In een der kassen van de stadskweektuin aan de Kleverlaan te Haarlem zal heden avond een Nachtcactus in bloei staan. Het publiek wordt van acht tot elf uur in de gelegenheid gesteld de prachtige en een vanillegeur verspreidende bloem te be wonderen. Koningin Juliana en Prins Bernhard zijn Dinsdagavond aan boord van het te Rot terdam liggende Britse slagschip „Van guard" de gasten geweest van de bevel hebber van de Home Fleet, admiraal Sir George Creasy. De Koninklijke gasten werden met de traditionele eerbewijzen ontvangen. Tevo ren hadden zich aan boord begeven mr. D. U. Stikker, minister van Buitenlandse Za ken, ir. C. Staf, minister van Oorlog en van Marine en vice-admiraal b. d. H. C. W. Moorman, staatssecretaris van Marine, als mede de Britse ambassadeur te 's-Graven- hage, Sir Nevile Butler. De gasten van de admiraal dineerden aan boord. Tot en met Vrijdagavond zal men in de gelegenheid zijn in de VishaJ. te Haarlem een tentoonstelling te bezoeken,waar aller lei werken van leden van politiecorpsen van de gemeenten tussen Alkmaar en Hillegom, die zij in hun vrije tijd hebben gemaakt en een aantal voorwerpen door gedetineerden van de strafgevangenis in de avonduren vervaardigd. Ongetwijfeld zal het publiek grote belangstelling hebben voor hetgeen geëxposeerd is. De liefhebberijen van velen komen tot uiting. Vele politiemannen besteden hun vrije tijd aan het schilderen en de bewijzen er van zijn langs de muren te zien. Een ander fotografeert graag en enkele van zijn wer ken zijn tentoongesteld^ Een derde heeft een prachtig radiotoestel gemaakt, dat tij dens de duur van de tentoonstelling speelt. Hoe het inwendige er uit ziet wordt de be zoeker getoond. Het verzamelen van post zegels is een hobby van een politieman. Hetgeen hij verzameld heeft op het gebied van Rode Kruiszegels is uitgestald. Ook is er een afdeling opgezette vogels. Een hoekje is ingericht voor voorwerpen gemaakt door gedetineerden uit de straf gevangenis. Bij het beoordelen er van moet men rekening houden met het feit, dat. de vervaardigers over weinig hulpmid delen de beschikking hebben. Originele ar tikelen zijn bijeen gebracht, waarvan en kele gemaakt zijn van lucifers, een brief opener, vervaardigd van een oude deur knop en een stukje metaal, een haringstal letje en enkele zeilboten. Dinsdagmiddag heeft burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers de deuren van de Vis- hal en daarmee de tentoonstelling, met een symbolische handboeiensleutel geopend. Tevoren waren genodigden van de provincie, gemeente, justitie, politie, reclassering en gevangeniswezen in een der zalen van restaurant Brinköiann bijeengekomen. De heer G. J. Endlich, voorzitter van de Haarlemse vereni ging van politiepersoneel „Het Contact", sprak een inleidend woord, waarin hij her innerde aan de tentoonstelling van twee jaar geleden, waarop werk van de Haar lemse politie tentoongesteld is. Het succes was zo groot, dat besloten werd een tweede te houden en dan in samenwerking rriet andere corpsen. Tijdens de voorbereiding wendde de heer J. C. Tromp zich tot het bestuur met verzoek om op de expositie ook werk van gedetineerden ten toon te stellen. Het bestuur voelde voor het plan, vooral nu men bezig is met de hervorming in het gevangeniswezen. De heer Endlich Gisteren herdachten mej. A. C. Nijboer, chef afdeling Handelsregister en mevrouw A. BeemsterboerGoossens, concierge, de dag waarop zij 25 jaar geleden in dienst traden bij de Haarlemse Kamer van Koop handel. In de grote vergaderzaal werden de beide jubilaressen ontvangen door het bestuur, waarbij de voorzitter de heer J. J. Swens de dank van het bestuur overbracht voor de wijze waarop beide "dames haar taak vervullen. Spreker bood namens de Kamer een herinneringsbord aan. Namens de collega's sprak de heer J. S. de Vries, administrateur der Kamer, die vooruitlopend op het feest, dat Zaterdag door het gezamenlijk personeel aan de ju bilaressen zal worden aangeboden, een bloemenhulde overhandigde. Mej. A. C. Nijboer bedankte met enkele welgekozen woorden. Met het geheimzinnige doosje in de hand stapte Rick naar huis. Hij was toch wel erg nieuwsgierig of dat rare tovenaartje de. waarheid had gezegd. Als die pillen werkelijk de macht hadden, je onzichtbaar te maken.ja, dan zou hij er zeker 'n hoop plezier mee kunnen hebben! Toen Rick dan ook thuis was, ging hij mei het doosje stilletjes naar boven, zonder dat iemand hem had gezien. Er stond daar ergens op 'n kamertje een grote spiegel, en die moest hij hebben. Voorzichtig opende hij het doosje, pikte er een pilletje uit en slikte dat in. En toen keek hij in spanning naar zijn spiegelbeeld Even dacht hij dat het maar gekheid was, want hij zag zichzelf nog zo duidelijk staan .maar even laterja, dat was toch wel raar, toen was hij opeens zichzelf kwijt! In de spiegel zag hij alleen nog maar zijn muts en zijn jasje en broek, maar anders niets meer. Hij was werkelijk onzichtbaar geworden! „Haha!", lachte Rick. „Nou kunnen we pret hebben! Wat zal ik Bunkie en Oepoetie laten schrikken.Maar eerst moet ik die kleren uittrekken, anders zien ze me toch!" Dus trok hij gauw zijn kleren uit. 16) Ik ben een stiekeme vrouw, maar ik heb het niet gewild. Zou het niet het beste zijn, dat ik Ze huivert. Nee, dat kan ze niet. Het zou haar schuld maar verhogen. Ze heeft fouten gemaakt en zal er voor boeten. Zelfmoord zou een te makkelijke oplossing zijn. Ik denk er over, ook weer eens gauw naar huis te gaan, zegt ze rustig, 't Liefst voor Kerstmis nog. Moeder heeft Ingetje zo'n tijd niet gezien. Ja, je hebt gelijk. Hans knikt haar toe. Met Oud en Nieuw komt er niets van, dit jaar. Gaat Machteld naar huis? Dat zal wel. Ik heb er nog niet met haar over gesproken. 't Is wel sneu voor de oudelui, maar met die dagen ben ik toch het liefst in mijn eigen huis, zegt Hans, de huismus, nadenkend. Waarom vragen we ze eigen lijk niet hier Als moeder dat wil! Ze zijn allebei net zo hokvast als jij. Plagerig kijkt ze hem aan. 't Is net een toneelstuk, dat we op voeren, zeggen haar hersenen. Straks gaat de deur open en dan komt de politie me halen. Waar haalt ze in 's hemelsnaam de kracht vandaan, zó comedie te spelen. Ze moet wel een door en door slechte vrouw zijn. Dat moet je doen, vervolgt Hans zijn gedachten hardop. Joke schrikt van zijn stem. Wanneer ga je dan? Spreek er met een over, of nog beter, breng ze mee. Va der heeft toch bijna Kerstvaeantie. Als jij naar Groningen gaat, overmor gen. Dan neem ik de trein naar het Zui den. Wat een afstand tussen ons. Afstand, afstand, afstand! Met elke hartklop hoort ze het woord. Afstand! Als het nog langer duurt, ga ik schreeu wen. Maar het harnas om haar heen is sterk. Ze schreeuwt niet en praat rustig door. Ze voelt zich een marionet. Iemand anders trekt aan de touwtjes. Nee, niet Anderson dit keer. Wie dan wel? Mach teld? Kind, wat zie je toch wit. Je bent natuurlijk vreselijk geschrokken. Ik had graag, dat je morgen even de dokter liet komen. Beloof je het, Joke? Ja, zegt ze gehoorzaam, als reeds eerder op deze gedenkwaardige avond. Kerstmis, Oudejaar! Dan zit ze waar schijnlijk al in de gevangenis. Wat een triest feest voor Hans. Maar ze kan niet meer terug. Ze kan het niet uitstellen. Achter haar is een deur dichtgevallen. Als een slaapwandelaarster staat ze even later op en gaat, gewoontegetrouw, nog even naar het kind zien, voor ze naar bed gaat. Het is, alsof het nu al niet meer bij mij hoort, denkt ze. De pijn in haar groeit; het is, alsof iemand haar van binnen in stukken scheurt. Maar haar handen zijn kalm, als ze de weggeschopte dekens goed legt. Het ijzer-en harnas houdt haar vast. Dag Pummeltje, zegt ze onhoorbaar, en ze glijdt als een schim de kamer uit. Heb je wel goed gezien?, vraagt Zomers. Hij loopt heen en weer in het stil le, halfdonkere atelier. Asoluut, zegt Mirjam. Ze zwijgen beiden. Mirjam huivert, maar het is niet van de kou in het onverwarmde atelier. Ook niet van de wind, die het grote raam doet rinkelen. Ik ken haar zuster veel te goed om mij te vergissen. Zomers blijft staan. Tja, zegt hij. Dan moet er toch einde lijk eens het mes in. Mirjam knikt. Het wordt te gek. 't Beroerde is, vervolgt Zomers, dat we eigenlijk niets weten. Houdt het ene nu met het andere verband? Wat bedoel je?, vraagt Mirjam, en trekt haar mantel wat dichter om zich heen. Die man, hoe heet hij ook weer, is dat degene, die Murphay zoekt, of is hij een bijkomstige toevalligheid? Ik weet het niet, Kees. Het is mij te verward. Murphay heeft geen enkele aan wijzing, dan dat die man in het gezelschap van de millionnair gesignaleerd is. Wat Machtelds zuster er nu weer bij moet? Zomers zuigt heftig aan zijn lege pijp. Ze hadden het Machteld moeten uit leggen, zegt hij. Of ze nu verliefd is op die vent, of niet. Dat was nu juist zo moeilijk, zegt Mirjam aarzelend. Fred vindt het eigenlijk niet prettig, dat wij ook op de hoogte zijn. al v/eten we het fijne van de zaak niet. Als Machteld iets zou laten merken, is alles verloren. Dan krijgt die man argwaan en al het werk is voor niets. Ja, alles goed en wel, maar het ge vaar, dat het kind loopt. Zomers heeft er geen vrede mee. Ach, dat lijkt erger dan het is. Die twee jongens zullen haar bewaken alsof ze van goud is. Nee, ik bedoel niet op deze tocht. Die is vrij onschuldig. Maar in het algemeen gesproken. En nu dit weer. Je bent er toch heus zeker van, dat het haar zuster was, vraagt hij voor de zoveelste keer. herinnerde daarbij aan het werk der re classering. Burgemeester mr. Cremers zeide, dat toen hem gevraagd was de tentoonstelling te openen, hij daarop zonder aarzelen ge antwoord heeft „heel gaarne". Hij deed dat omdat zo velen een aanval hebben gedaan op het grootste euvel van de mensheid, waaronder zij gebukt gaat, namelijk niets doen. Zo lang men werkt kan men niet aan slechte dingen denken. Door het houden van de tentoonstelling wordt de weg ge wezen naar de oplossing van het sociale vraagstuk. Op de tentoonstelling is een plaats ingeruimd voor het werk van gede tineerden. Daardoor heeft het bestuur der organiserende vereniging laten zien, dat de politie hier (en dat geschiedt elders ook) een ander standpunt tegenover de crimi naliteit inneemt dan vroeger. Het publiek zal dit zeer waarderen. Met de wens, dat de expositie een succes zal worden, ver klaarde de burgemeester haar voor ge opend, waarna men zich naar de Vishal begaf. Voor de Haarlemse rechtbank zijn van- morgen de pleidooien gehouden in een zaak, die een onderdeel vormt van de af faire-Van Herwaarden. Namens de heer Van Herwaarden was namelijk de eis in gediend om de besluiten van de vergade ring van aandeelhouders op 12 Mei ongel dig te verklaren. Op deze vergadering wer den de directie en de Raad van Beheer van Van Hervvaardens Kalkzandsteenfabriek en N.V. geschorst. Men zal zich herinneren, dat de presi dent van de Haarlemse rechtbank indertijd in kort geding een uitspraak deed, die in hield, dat het de heer Van Herwaarden of een gemachtigde van hem verboden werd op de betreffende aandeelhoudersvergade ring hun stem uit te brengen. De aandelen van de heer Van Herwaarden waren na melijk in beslag genomen, wegens een be sehuldiging van verduistering tegen hem. De heer Van Herwaarden ging van dit vonnis in beroep bij het Hof in Amster dam, dat het vonnis vernietigde en in zijn overwegingen deed uitkomen, dat naar zijn mening, de vergadering anti-statutair en dus niet rechtsgeldig was. Uiteraard beriep vanochtend mr. P. J. de Ruijter de Wildt, die voor de eiser op trad, zich vanochtend op dit arrest. Sterker nog, hij meende dat de nieuwe raad van beheer eigenlijk niet de N.V. vertegen woordigt en dat zijn tegen pleit er, mr. G. J. Scholte, dus feitelijk niet bevoegd zou zijn. Hij gaf daarna nog eens een overzicht van de ganse voor- en lijdensgeschiedenis en stelde daarbij, dat degenen, die later tegen Van Herwaardens beleid opponeerden, aanvankelijk hem prezen als een uitste kend directeur en zich ook accoord had den verklaard met Van Herwaardens fi nanciële manipulaties om de N.V. los te maken van een geldschieter. Van mislei ding kan geen sprake zijn en ook niet van het stellen van een voldongen feit. Pas toen de heer Van Herwaarden overwoog naar Afrika te vertrekken en de minder heidsgroep. van", aandeelhouders voor haar bgzit .begon te vrezen kwam het conflict. Mr. J. Schafte, die- via de nieuwe' Raad van Beheer de gedaagde N.V. vertegen woordigde, maakte het kort. Hij merkte op, dat juridisch gezien het arrest van het Hof aan de zaak niets ver andert. Hij vond het vreemd, dat Van Her waarden eerst dê N.V. dagvaardt en ver volgens laat zeggen, "dat haar vertegen woordiging onbevoegd is. Naar zijn mening waren de financiële manipulaties van de heer Van Hérwaarden schandelijk en bo vendien zou hij als directeur in Hillegom de Katwijkse Kalkzandsteenfabriek, waar van hij de enige aandeelhouder was, vele vette hapjes toegespeeld hebben. Geen wonder, dat een aantal aandeelhouders dus genoeg kreeg van deze practijken. Wat het strikt-juridische aangaat, meen de hij dat de vergadering wel degelijk sta tutair was. De statuten moeten namelijk stint worden gevolgd en er mogen door een N.V. geen handigheidjes worden toegepast om een aandeelhouder in een geval als dit toch te laten stemmen. De uitspraak in deze zaak volgt op 29 Juli. DR. J. C. HOEKENDIJK KERKELIJK HOOGLERAAR De Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk heeft tot kerkelijk hoogleraar te Utrecht in de vapature-Berkelbach van dei- Sprenkel dr. J. C. Hoekendijk te Genève benoemd. Dr. Hoekendijk is thans secretaris voor evangelisatie van de Wereldraad van Kerken te Genève. In Driebergen overleed op 63-jarige leef tijd ds. P. de Bruijn, Nederlands Hervormd predikant aldaar. Ds. De Bruijn behoorde tot degenen, die zich in de oorlog op krach tige wijze tegen de bezetters keerden. In de oorlog was hij voorzitter van de Generale Synode der Nederlands Hervormde Kerk. Na de bevrijding trok zij zich, terwille van zijn gemeentelijke arbeid, uit veel synode- werk terug. Evenwel hield hij nog zitting in verscheidene synodale commissies. Zondag had ds. De Bruijn nog een kerkdienst ggleid en Maandag bezocht hij een ri^gvergadering van predikanten. BINNENLAND Op de rijksweg bjj Kapelle op Zuid- Beveland is gisteravond de 64-jarige land bouwer J. J. van Iwaarden uit Heinkcns- zaïid, door een jeep van de Koninklijke Maréchausse aangereden en aan de gevolgen overleden. De man heeft vermoedelijk de jeep niet zien naderen. Leden van de personeelsvereniging van een groot Apeldoorns bedrijf werden bitter teleurgesteld, toen zij vernamen, dat het geld, dat zij voor hun jaarlijkse uitstapje hadden gespaard, een bedrag van f 1800 was ver dwenen. De penningmeester had het geld opgemaakt. De directie van het bedrijf heeft nu de kosten van het uitstapje voor haar rekening genomen. Op 8 Juli zal de heer A. Abas, onder directeur van de Amsterdamse Bank te Am sterdam veertig jaar in dienst zijn van deze instelling. De officier van justitie bij dc rechtbank te Amsterdam heeft tegen de 37-jarige Eva J. D. van den B. uit Amsterdam, drie jaar gevangenisstraf geëist omdat zij op 1 April opzettelijk een scheut lysol had gedaan in een pannetje met pap, bestemd voor haar nauwelijks zes maanden oude baby. Zij ont kende haar daad niet, maar wist zich ter zitting er niets meer van te herinneren. Het kind heeft geen nadelige gevolgen van de pap ondervonden. De industriële ontwikkeling van Henge lo was zowel direct als indirect een gevolg van de oprichting op 1 Juli 1852 van de Koninklijke Weefgoederenfabriek C. T. Stork en Co., welk bedrijf Dinsdag een eeuw be stond. Het eeuwfeest zal Maandag 7 Juli worden gevierd. (Verbeterd bericht"). De gemeenteraad van Zwolle heeft be sloten de vermakelijkheidsbelasting voor bioscopen te verlagen van 35 tot 20 percent. Thans is in 160 gemeenten het percentage van 35 verlaagd tot 20 respectievelijk 25. HAARLEM EN OMGEVING Te Leiden slaagde mej.'J. C. Beun uit Haarlem voor het examen voor medisch- analiste. Het programma der orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Dondei-clag 3 Juli, des namiddags van 3 tot 4 uur door George Robert luidt: 1. Fuga C gr. t., D. Buxtehude; 2. a. Benedicimus te, b. Glorifi- camus te, c. Puer nobis nascitur, d. Les clo ches, N. Lebègue; 3. Suite gothique, Intro duction Choral, Menuet gothique, Prière, Toccata, L. Boëllmann (op verzoek)Pasto rale, C. Franck; Prière, Jos. Jorgen; Choral I, H. Andriessen. Drie maanden voorwaardelijk en een boete van f 500 heeft het Amsterdams ge rechtshof de aannemer G. W. P. uit Haar lemmermeer opgelegd wegens een onjuiste belastingaangifte. De rechtbank te Haarlem had B tot 5 maanden veroordeeld. De Partij van de Arbeid heeft gister avond ter gelegenheid van haar zetelwinst bij de afgelopen verkiezingen een tuinfeest gehouden in „Dreefzicht" in Den Hout. Na een korte openingstoespraak van de voor zitter der afdeling Haarlem, de heer W. H. Happé, die zijn blijdschap uitte over de stembusuitslag, werd een programma van zang en muziek ten beste gegeven door „De Gong", de muziekgroep van het Insti tuut van Arbeidersontwikkeling onder lei ding van de heer H. van Heerden, afgewis seld met strijdliederen, welke door de „Stem des Volks" van Haarlem ten gehore werden gebracht. Het programma werd onderbroken voor een feestrede van de heer E. F. Albrecht, algemeen partijsecre taris en voorzitter van de Haarlemse raads fractie van de P.v.d.A. Nog belangrijker dan de zetelwinst in de Tweede Kamer achtte deze het feit waardoor dit succes werd behaald en dat reeds maanden te voren steeds sterker tot gelding kwam, na melijk dat „de oude muur in het Neder landse politieke leven is doorbroken en velen uit andere partijen en van wijd uit eenlopende geestesrichtingen de weg naar de P.v.d.A. hebben gevonden en dat vol komen nieuwe en wijde perspectieven zijn geopend." Voor alle partijen gold, naar hij zeide, toen de verkiezingen in zicht kwamen de voornaamste vraag haar houding ten op zichte van de Partij van de Arbeid. Die vraag stond op de achtergrond van de tegenstelling Duynstee-De Bruin in de K.V.P. en zij bleek ook uit het „veldtocht plan" der Protestants Christelijke partijen om zoveel mogelijk debatavonden te orga niseren met als strijdvraag: „Kan een Christen lid zijn van de Partij van de Ar beid?" Men had, naar hij zeide, niet meer de overtuiging dat dit laatste onmogelijk was, integendeel, deze partijen beseften dat zij niet meer in een onbedreigde veste leef den en dat de doorbraak een feit was ge worden, dat men moest aanvaarden." Ook voor vele vroegere leden van de S.D.A.P. was zijn inziens de overgang naar de P.v.d.A. een doorbraak geweest en hij zeide de aarzeling van velen hunner te be grijpen. Daartoe citeerde de heer Albrecht Marx in diens uitspraak dat het scheppen van een nieuwe socialistische samenleving de taak van de arbeidersklasse diende te zijn. De P.v.d.A. ziet echter niet slechts haar als de uitvoerster van de socialistische idealen maar het gehele volk. Het tuinfeest werd besloten met een „volksdansbal" onder leiding van de heer H. van de Wateren. Helaas, maar al te zeker. Hemel, Kees, zoals dat kind er uit zag. Of ze zo onder de morphine vandaan kwam. Die kerel is een duivel. We moeten iets doen, maar wat? Kees Zomers begint weer te ijsberen. Er is maar één ding: wachten tot ze terug zijn, zegt Mirjam na een tijdlang zwijgen. Fred moet dan maar beslissen. Er glijdt even een glimlach over Zomers gezicht om het vertrouwen, dat Mirjam in Murphay heeft en.de vanzelfsprekendheid, waarmee ze hem de beslissing laat. Maar direct er na staat zijn gezicht weer ernstig. In 's hemelsnaam, geeft hij toe, omdat hij geen andere uitweg ziet. Maar ik heb er geen vrede mee. HOOFDSTUK VII De kleine wagen snort genoeglijk over de stille, hobbelige wegen van het eiland Walcheren. Wat een vreselijk verlaten oord, bromt Cripps achter het stuur. Zijn al die huizen en boerderijen onbewoond? Oh nee. Machteld kruipt behaaglijk in een hoek van de wagen. Zij heeft een zeld zaam plezierig gevoel. Het is zo goed, weer eens thuis te zijn in een vertrouwde streek. Al blaast er een gure wind over de velden, al hangen er grote dreigende wolken boven het land, al is er dan geen levende ziel te bekennen. Kijk, kijk, een vrouw, zegt Murphay plotseling verrukt, als zag hij een voor wereldlijk monster. Een struise Zeeuwse, de armen en hals ondanks de Decemberkou onbedekt, komt uit een der boerderijen en wacht met over steken totdat de auto is gepasseerd. Er zijn hier dus toch mensen, zegt Michel tevreden. Machteld glimlacht. Ze hebben een ge zellige avond achter de rug in haar ouder lijk huis. Mocht dan de ontvangst ietwat gereserveerd zijn geweest, het is me oolc wat, als je dochter ineens komt aanzetten met twee wildvreemde kerels toen zij eenmaal aan het praten raakten, was de vriendschap snel gesloten. Moeder zei nooit veel; die keek eerst de kat uit de boom. Maar vader, geïnspireerd door de belang stelling van de beide Amerikanen, was direct aan het vertellen geslagen over zijn geliefd Zeeland. Wonderlijk genoeg was het de stugge Cripps geweest met wie hij het beste kon opschieten. Misschien, omdat deze Hollands sprak en omdat dit wat meer vertrouwelijkheid schonk? Maar ook Cripps was op zijn best ge weest gisteravond. Volgens afspraak had den zij alleen maar verteld, dat er een re portage van de Hollandse kust gemaakt moest worden. Dat vonden zij beter, omdat vader en moeder in zulk een volmaakt rus tige sfeer leefden, waarin een jacht op smokkelaars zeker niet thuis hoorde. Ze zouden zich maar ongerust maken. En waarvoor? (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6