Aanval van Bevan deed Attlee's positie wankelen Taft heeft de republikeinse partij-machine vast in handen W. Vogt vraagt ontslag als directeur van de A.V.R.O. Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Strijd Het woord is aan Partij-comité houdt Eisenhowers aanhangers buiten de deur Goedkeuring in Parijs, bezorgdheid in Bonn Oproer in gevangenis van Soerabaja Jacht op Lattimore gaat weer voort De kwestie van de vermoorde Haarlemse scheepsbouwer Engelands „premier marquess" hertrouwd Meisjespensionaat te Vught in vlammen Meningsverschillen met het algemeen bestuur BPM krijgt mogelijk haar olievelden in Sumatra terug En Alexander schoot een kapitale hok Antwoord aan Moskou Vei'denking tegen familieleden Bovenverdieping uitgebrand; inventaris gered Treinbotsing in Berlijn Gewonden van treinramp bij Thionville 8 66e JAARGANG No 301 u*- .L DONDERDAG 3 JULI 1952 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 154 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damïate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TERWIJL DE WIELRENNERS in de Tour de France hun duizenden kilometers verslinden, na vlakke wegen de berghel lingen van „ballons" en van „cols" be klimmend, opnieuw verbazing wekkend door hun lichamelijk uithoudingsvei-mo- genterwijl tennis-sterren in de be nauwde hitte der arena van Wimbledon fantastische behendigheid ontplooien.... terwijl overal athleten en sportsmen zich voorbereiden op de Olympische Spelen te Helsinki en moeder Fanny weer een we reldrecord verbeterd heeft, duurt in Ame rika de strijd om de candidatuur voor het presidentschap der V. S. onverminderd voort. Daar wordt niet minder scherp in gestreden dan op de cols in Frankrijk, op de grasbanen in Engeland en straks op de banen en velden en in en op de wateren van Finland. Het duurt bovendien langer. Er wordt meer vernuft bij vereist. En de gevolgen zullen van zoveel meer belang zijn. Ook hij die zich weinig of niet voor politieke strijd interesseert en het maar veel genoegelijker vindt, zijn belangstelling te bepalen tot sportieve kampen, zal dat ervaren. Drie maanden na Helsinki zal hij misschien nog wel weten welke Nederlan ders daar medailles hebben gewonnen, maar dat zal maar een heel klein lijstje wezen; de lange lijst der overige triumfa- tors zal hem al volledig ontschoten zijn. Wie de president der Verenigde Staten is zal hem daarentegen in de eerstvolgende vier jaar dagelijks onder de neus worden geduwd door zijn krant en worden toege- toèterd door zijn radio. Hij zal niet meer weten wie de kampioenschappen in Wim bledon hebben gewonnen en of het nu Lau- redi of Magni of welke ander renner ook was, die op de Col Tourmalet of de Col Aubisque van zijn fiets duikelde en moest opgeven. Andere Tours de France zullen trouwens alweer gevolgd zijn en nog steeds zal men hem die éne overwinnaar in de presidentiële Tour d'Amérique van 1952 voorhouden. Zijn naam zal een gemeen plaats zijn geworden in het dagelijks leven zoals de naam Truman dat nu al zeven jaar is. Niet alleen de naam; die man met zijn voorkeur voor sportprestaties zal zich niet kunnen onttrekken aan het besef, dat het beleid van de president in Washington het wereldgebeuren en daarmee ook zijn per soonlijk leven x-aakt. Hij ontkomt daar niet aan zodra zijn belangstelling-voor-strijd maar even die der fracties-van-seconden, der spurts en der keiharde schoten tegen bovenlatten en palen loslaat. Om over de dropshots en de smashes nu maar niet te gaan uitweiden. Het moet de lezer wel opgevallen zijn dat in het nieuws omtrent de Amerikaanse strijd zoveel meer aandacht aan het ge vecht om de republikeinse candidatuur dan aan de wording van de democratische candidatuur besteed wordt. In deze zin ligt al meteen een verklaring: de republikeinse blijkt te moeten ontstaan uit een gevecht, de democratische voorbereiding verloopt rustig. Men zou haast denken dat de demo craten, die nu al meer dan twintig jaar achtereen aan het bewind zijn, er genoeg van hebben en wel eens in de oppositie willen gaan. Maar dan zou men zich zeker vergissen. Een kort bericht, zo af en toe, duidt op het tegendeel. Deze week werd gemeld dat de gouverneur van de staat Illinois, Adlai Stevenson, die menigeen ge troffen moet hebben door de eenvoud waarmee hij destijds verklaarde, dat hij tevreden was met het gouverneurschap en helemaal geen presidentschap wenste, er nu toch over denkt zich maar wèl beschik baar te stellen. En nu meldt het American Journal dat president Truman stiekum de hele vijfde verdieping van een hotel in Chicago heeft afgehuurd. De huur gaat een week voor de opening van de democrati sche conventie in. Dat zou kunnen beteke nen: öf dat Truman van mening is veran derd en toch wel candidaat zou willen wor den, of dat hij krachtige invloed wil doen gelden op de verkiezing van de democrati sche candidaat. In het laatste geval zou dat denkelijk Stevenson wezen, voor wiens candidatuur de president meermalen voorkeur heeft ge uit. Maar duidelijk is dat nog niet. In het algemeen schijnt de tactiek van de demo craten te wezen, zo onduidelijk mogelijk omtrent hun komende candidaat te blijven terwijl het republikeinse gevecht Taft Eisenhower met volle Kracht wordt gestre den. Zij willen zich blijkbaar vooral niet door de tegenpartij in de kaart laten kijken en haar vat geven op hun toekomstige strijder. Ook valt het op dat naarmate Taft meer list toepast om de republikeinse partijconventie naar zijn hand te zetten, en Eisenhower's kansen onzekerder schijnen te worden, de naam Stevenson weer vaker op de voorgrond treedt. De gouverneur van Illinois is namelijk een scherp tegenstander van Taft, maar heeft Eisenhower steeds als een soort nationale candidaat beschouwd en vaak zijn sympathie voor hem geuit. Kennelijk zijn de democraten van zins, met man en macht een verkiezing van Taft 1ot president der V. S. te verhinderen. En dat zou hun waarschijnlijk gelukken ook, als zij met Stevenson of opnieuw met Truman, de eindstrijd met hem zouden aanbinden. Dat de republikeinse conventie eerder zal gehouden worden dan de democratische wordt door de democraten als een voordeel uitgebuit. Dat proberen zij er tenminste uit te halen. Zij gedragen zich, om met een sportieve term te besluiten, als de ploeg die de toss heeft gewonnen en niet zonder genoegen de tegenpartij tegen een harde wind in ziet zwoegen, die straks wellicht zal gaan liggen. R. P. DJAKARTA, (Aneta) De financieel- economische raad van het Indonesische ka binet heeft in zijn laatste vergadering be sloten de regering te adviseren de Ba taafse Petroleummaatschappij haar olie- bedrijven in Noord-Sumatra terug te geven op voorw.aarden, die nader met de belang hebbenden zullen worden besproken. In de afgelopen anderhalf jaar vormde deze kwestie een onderwerp van veel dis cussie binnen en buiten kringen van 't par lement, waarbij sommigen aandrongen op nationalisatie. Ter gelegenheid van de braderieis in Alkmaar een groot bloemencorso gehouden. Veel bekijks trok vooral deze dame met haar buitenmodel hoepelrok die fraai met bloemen versierd was. (Van onze correspondent in Londen) Het heeft maar weinig gescheeld of Attlee had gisteren het leiderschap der Labour-partij moeten neerleggen. In de fractie-vergadering, voorafgaande aan het Lagerhuisdebat, is de leiding bij de stem ming over een door Bevan ingediende mo tie, waarin het beleid der partijleiding werd afgekeurd, door 101 leden gesteund, doch 52 stonden aan Bevan's kant, terwijl 60 van zijn partijgenoten zich van stemming ont hielden! Het merkwaardige was, dat Bevan, die de partijleiders voor het eerst openlijk de handschoen heeft toegeworpen, zijn motie wilde intrekken, doch Herbert Morrison stond erop, dat deze in stemming werd ge bracht. Niettemin drong Morrison, die zelf zo nauw betrokken is geweest bij het bui tenlandse beleid en daarom zelf zo kwets baar is, bij zijn fractiegenoten aan op ma- Ebner-Eschenbach: Gelatenheid is een aantrekkelijke vorm van zelfbewustzijn. CHICAGO (Reuter). De strijd om de candidatuur voor het presidentschap en de republikeinse partij tussen Eisenhower en Taft nadert zijn hoogtepunt. Volgens Ame rikaanse dagblad- en radiocommentators plukt senator Taft nu de vruchten van „het bewerken" van personen, die de leiding van de republikeinse nationale conventie heb ben. Naar raming heeft Taft in alle belang rijke conventiecommissies een meerderheid van twee tegen één op Eisenhower. Het be langrijkste gevolg hiervan zal kunnen zijn, dat ondanks voorkeur van de kiezers in Texas, Georgia en verscheidene andere Zui delijke staten voor generaal Eisenhower in totaal meer dan honderd aanhangers voor Taft uit deze staten het recht zullen krijgen de conventie bij te wonen en dit aantal kan beslissend zijn. Er zijn natuurlijk ook wel krachten voor Eisenhower aan het werk. Een hiervan is de wijdverspreide mening in de republi keinse partij, dat de republikeinse candi daat in staat moet zijn onafhankelijke kie zers aan te trekken, teneinde de numeriek sterkere democratische partij te kunnen verslaan. Het nationale comité van de republi keinse partij heeft nochtans een besluit ge nomen, dat een zware slag betekent voor de aanhangers van Eisenhower. Het comité behandelde gisteren de kwestie van de status van vier afgevaardigden van de dele gatie voor Georgia waarover geschil was gerezen. Na de voorverkiezingen in Georgia was de delegatie van zeventien man samen gesteld uit veertien aanhangers van Eisen hower, twee aanhangers van Taft en één afgevaardigde zonder voorkeur. Het comité besloot eerst de commissie voor de geloofsbrieven van de nationale conventie uitspraak te laten doen over alle zeventien afgevaardigden. Later besloot het PARIJS (Reuter en A.N.P.). De Franse ministerraad heeft de tekst goed gekeurd van het antwoord op de Sovjet- Russische nota van 24 Mei over Duitsland, dat de drie ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, de V. S. en Frankrijk 27 Juni te Londen hebben opgesteld. Bondskanselier Adenauer zou heden met de Hoge Commissarissen een onderhoud hebben over de tekst van het antwoord aan Moskou. Van bevoegde zijde is in Bonn verklaard, dat de Duitse kanselier bepaal de bedenkingen koestert tegen de voorstel len, die de Westelijke landen Moskou wil len doen. In het West-Duitse ministerie van Bui tenlandse Zaken is thans bevestigd, dat het antwoord aan de Russen een concreet voor stel zal bevatten om op korte termijn een conferentie van vier bijeen te roepen, die over voorwaarden en controle van verkie zingen in geheel Duitsland zou moeten on derhandelen. De Westelijke landen zouden daarbij niet volharden in hun eis van con trole door de UNO. Zij zouden ook andere wijzen van neutrale controle in overweging willen nemen. Pas wanneer over deze ver kiezingen overeenstemming zou zijn be reikt, zouden de Westelijken over de toe komstige status van een verenigd Duitsland willen onderhandelen. In Bonn is men er zich van bewust, dat Frankrijk en Enge land nog vóór de ratificatie der Europese verdragen tot een conferentie willen ko men. Adenauer zou echter ernstige bezwa ren tegen een dergelijke verbinding van ratificatie en conferentie hebben. Hij zou vrezen, dat de Russen er toch nog in zouden slagen, door een conferentie aanzienlijke vertraging van de ontwikkeling naar inte gratie van Europa te bereiken. Hij zou be raad met de Russen, evenals de Amerika nen, op dit ogenblik voortijdig achten, daar een werkelijke overeenkomst over de een heid van Duitsland toch nog niet bereik baar zou zijn. Voorts zou, volgens de op vatting van Adenauer, de Europese een wording niet tot inzet van onderhandelin gen met de Russen mogen worden gemaakt. Men kan aannemen, dat Adenauer zal trachten de Westelijke landen alsnog te be wegen tot wijziging van het ontwoi-pen antwoord. comité echter zeventien aanhangers van Taft tot de conventie toe te laten. Hieruit blijkt zonder twijfel, dat senator Taft, ten minste voor het ogenblik, de meeste invloed in de leiding van de conventie heeft. Het betekent tevens een winst van tenminste 15 stemmen voor Taft. Betrouwbare des kundigen ramen, dat Taft nu de steun heeft van 489 afgevaardigden tegen Eisenhower 410. 604 stemmen zijn nodig om als partij- candidaat gekozen te worden. Ongetwijfeld zullen de aanhangers van generaal Eisenhower in de commissie voor de geloofsbrieven en zonodig in de conven tie zelf het besluit van het nationale comité bestrijden. Geloofd wordt echter, dat zowel het na tionale comité als de commissie voor de geloofsbrieven beheerst worden door poli tieke „bazen", die Taft steunen. Tóch Truman? Volgens het New Yorkse blad „Journal American" heeft president Truman in het geheim de gehele vijfde verdieping van hotel „Blackstone" in Chicago afgehuurd, ingaande een week voor de opening van de democratische nationale conventie in Chi cago. Luidens dit bericht zou dit kunnen beduiden, dat „Truman van mening is ver anderd en besloten heeft te trachten het candidaatschap te verwerven of dat hij ten minste een krachtige invloed wil hebben op de verkiezing van de democratische candidaat". (Van onze correspondent te Soerabaja) In de gevangenis „Kalisosok" te Soera baja is gistermiddag een opstand uitgebro ken, waarbij 70 militaire gevangenbewaar ders werden overmeesterd. Van de 3400 ge vangenen zijn er ongeveer duizend losge broken. Zij bemachtigden een brengun, een stengun en zes karabijnen, alsmede munitie, en staken de werkplaats en de materiaal- opslagplaats in brand. Hedenmorgen omstreeks 6 uur zijn troepen het gevangeniscomplex binnenge drongen, en zonder schieten hebben zij de oproerlingen tot overgave kunnen dwingen. Omstreeks halfacht waren zij de toestand meester. De circa twintig Nederlandse gevangenen hebben niet aan het oproer deelgenomen. Zij zijn ongedeerd. Aan de zijde der opstan delingen zijn 17 en aan die van de politie en leger 2 gewonden gevallen. De zakenwijk van Soerabaja was van daag nog de gehele dag door de politie af gezet. Talrijke grote handelskantoren waren trouwens gesloten. De oproer kraaiers zullen nu naar andere gevangenis sen worden overgebracht. WASHINGTON (Reuter). De subcom missie voor binnenlandse veiligheid van de Amerikaanse Senaat heeft Woensdag aan bevolen een vervolging wegens meineed in te stellen tegen prof. Owen Lattimore van de John Hopkins universiteit en tegen John P. Davies, een ambtenaar van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Volgens de subcommissie zou Lattimore, een deskun dige op het gebied van het Verre Oosten, „bewust en uitgesproken een werktuig van de Sovjet-samenzwering" zijn geweest. Lattimore en Davies zouden beiden valse getuigenis hebben afgelegd gedurende het onlangs beëindigde onderzoek naar com munistische invloeden op de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten, aldus het ver slag" van de subcommissie. Lattimore is af en toe door het minis terie van Buitenlandse Zaken geraadpleegd en Davies, een voormalig lid van de staf voor het uitstippelen van de politiek van dit ministerie, is politiek raadsman van de Amerikaanse bezettingsautoriteiten in West-Duitsland. Lattimore heeft voor de subcommissie gezworen, dat hij nooit communist of Sov jet-agent is geweest en dat hij nooit met het communisme heeft gesympathiseerd. Davis werd verleden jaar door het mi nisterie van Buitenlandse Zaken voor korte tijd geschorst hangende een onderzoek naar zijn politieke betrouwbaarheid. De schor sing werd later opgeheven. „We hebben het niet geweten, dat onze vader in de avond van de drieëntwintigste Juni was vermoord", zo verklaarden aan vankelijk de kinderen en de echtgenote van de vermoorde Haarlemse scheepsbouwer aan de politie. Op die verklaring zijn zij echter teruggekomen. Zowel de dochters als de zoon van het slachtoffer hebben nu verklaard, dat zij wel degelijk op de hoogte waren van het feit, dat het misdrijf was gepleegd. Alleen mevrouw D. blijft dit ontkennen. Maar de dader haar toekomstige schoon zoon heeft aan de politie verklaard, dat hij D. voordat hij tezamen met de twee de aanstaande schoonzoon het lichaam van de scheepsbouwer in het Spaarne wierp nog een portemonnaie heeft ontnomen, waarvan hij de inhoud aan mevrouw D. ter hand stelde. De portemonnaie werd daarna verbrand. De portefeuille van de scheepsbouwer is wel bij de vrouw terruggevonden, doch de inhoud er van is nog niet terecht. Ook van dat geld was de echtgenote van D. de enige erfgename, maar zij ontkent het geld in haar bezit te hebben. Naar wij verder nog vernemen is overi gens de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de familieleden tevoren reeds op de hoogte waren van het feit, dat de moord gepleegd zou v/orden. De justitie zet het onderzoek in die richting voort. Alle in deze zaak aangehouden verdachten blijven nog steeds in verzekering. Het stoffelijk overschot van de scheeps bouwer D. is hedenochtend door de Haar lemse recherche vrij gegeven en zal op Zaterdagochtend vijf Juli ter aarde worden besteld. NEDERLANDER VERDRONKEN Te Saumur in Frankrijk is de Neder landse vacantieganger P. Botman uit Hoorn bij het zwemmen in de Loire verdronken. In Caxton Hall is gisteren het huwelijk voltrokken tussen de 89-jarige markies van Winchester Engelands „eerste markies" en de 49-jarige mejuffrouw Bapsy Pavry, de dochter van wijlen Kuhr Shedji Pavry, een hogepriester van de Parsees. Zij reisde veel in Europa en Amerika en had daar onder meer gesprekken met de Paus, president Coolidge, Hitler en Musso lini. De markies is tweemaal eerder gehuwd geweest.Zijn tweede vrouw stierf in 1949 op 81-jarige leeftijd. Vorig jaar October werd bekend gema.akt dat hij op de Bahama- eil-anden opnieuw in het huwelijk zou treden met mevrouw Evelyn Fleming, de moeder van de schrijver Peter Fleming, maar dit huwelijk vond geen doorgang. Op de foto ziet men de markies met zijn Parsee-bruid, die een 300 jaar oude ,,sari" draagt, na de huwelijksvoltrekking in Caxton Hall. tiging, ook omdat onverantwoordelijk op treden Labours verkiezingskansen, die er thans zo gunstig voorstaan, in gevaar brengt. Hoewel de krachtsverhouding tussen de Bevan-aanhang en de rest der fractie vrij wel onveranderd is, staan beide vleugels thans verbitterder tegenover elkaar dan ooit. Er is echter een belangrijke centrum- groep in het Lagerhuis, met vooraanstaan de figuren als Callaghan, Strachey en Strauss, die tot dusver een scheuring in de partij voorkomen heeft. Het heengaan van Ernest Bevin en Stafford Cripps, die de werkelijk grote mannen waren in de partij, doet zich sterk voelen. Alexanders blunder Lord Alexander, die zich tot dusverre optimistisch over de positie der geallieer den in Korea had uitgelaten, heeft aan een diner van de Canada-club in Londen ge zegd, dat er zwakheden zijn in het front van de U.N.O. in Korea. Hij noemde ver waarlozing van camouflage, als gevolg van de afwezigheid van de Chinese luchtmacht, en een tekort aan oorlogsgeoefendheid, doordat de manschappen te spoedig wor den vervangen. Bij een nog langere duur der wapenstilstandsonderhandelingen zul len de geallieerde strijdkrachten bijna ge heel uit gjilitairen zonder gevechtservaring bestaan, xci hij. Alexander noemde nog een andere zwak heid, waarbij hij echter uit veiligheids- overwegibgen verzocht, die verklaring als vertrouwelijk te beschouwen. De Engelse bladen, die de volledige tekst der rede in hun bezit hadden, drukten dientengevolge de passage in kwestie niet af. In een daarna in het Hogerhuis gehouden rede liet Alexander bedoelde opmerking eveneens achterwege. In het Lagerhuis is Churchill daarop over de rede van Alexander door Shinwell, en andere leden der oppositie, een uur lang aan de tand gevoeld, waarbij af en toe groot tumult ontstond. Churchill verdedigde Alexander en zei- de, dat het vertrouwelijke gedeelte der ver klaring volkomen onschuldig is en de mi litaire veiligheid niet in gevaar brengt. Attlee vroeg een urgentie-debat over deze kwestie, dat de voorzitter echter niet kon toestaan. De passage, die Alexander op verzoek van generaal Omar Bradley (voorzitter van de Amerikaanse stafchefs) uit zijn rede had weggelaten, betrof een tot Alexander gerichte opmerking van gene raal van Fleet, de opperbevelhebber van het achtste Amerikaanse leger „dat hij graag wat reserves zou hebben gehad". Niettemin is de ontstemming groot over Alexander's houding tegenover het parle ment, dat hij achtergesteld heeft door het te onthouden, wat hij tegenover 500 gasten aan de particuliere diners losliet. Gistermiddag om ongeveer drie uur is brand uitgebroken in het meisjespen sionaat „Regina Coeli" te Vught aan de Helvoirtse weg. Het vuur, dat door nog on bekende oorzaak in de bovenste verdie ping ontstond, breidde zich zeer snel uit. De zolderverdieping van het vier verdie pingen tellende gebouw brandde geheel uit. Aanvankelijk probeerde men met eigen blusmiddelen het vuur te bestrijden, maar toen deze pogingen faalden, werd de Vughtse brandweer gealarmeerd. Het brandalarm werd eveneens doorgegeven aan de brandweren van Den Bosch, Til burg, Oisterwijk en Eindhoven, die in de loop van de middag op de plaats van de brand verschenen. Ook de brandweer van het Bossche garnizoen verleende hulp. On geveer vijfhonderd militairen uit vier Bossche kazernes werden naar „Regina Coeli" gezonden en dank zij al deze bij stand is men er in geslaagd de gehele in ventaris van het fel brandende gebouw te redden. Met 22 stralen hebben de verschil lende brandweercorpsen het vuur bestre den. Om ongeveer half zeven was men de brand zover meester, dat met de nablussing kon worden begonnen. Persoonlijke onge vallen hebben zich niet voorgedaan. Het pensionaat werd bewoond door 80 meisjes scholieren en 40 zusters. De meisjes hebben zich kranig geweerd bij het redden van de inboedel. Zij zijn met vervroegde vacantie gegaan. De zusters zullen op huizen „Ber gen" te Vught worden ondergebracht. Dank zij een brandmuur is de kapel van het pensionaat gespaard gebleven. Van de schade is nog geen schatting gemaakt. „Regina Coeli" is een kostschool, die wordt bestuurd door de kanunnikessen van de H. Augustinus der congregatie van Onze Lieve Vrouw. Het pand werd gebouwd in 1920. In 1939 was de staf van het derde militaire gewest erin ondergebracht en in de oorlog werd het door de Duitsers in be slag genomen. Na de bevrijding was de krijgsraad te velde Zuid er enige tijd in ge vestigd. Aanvankelijk werd verondersteld dat de arbeid van schilders oorzaak was van de brand, maar dit is allerminst komen vast te staan. BERLIJN (Reuter). Woensdagavond is even buiten het station Papestrasse in de Amerikaanse sector van Berlijn een trein op een stilstaande trein ingereden. Hon derd vijfentwintig personen werden gewond, van wie zestien ernstig. De heer W. Vogt heeft aan het bestuur van de A.V.R.O. ontslag uit zijn functie van directeur dezer omroepvereniging aange vraagd. De zienswijze van het bestuur, dat in de vorm van een college van gedelegeer den bij de A.V.R.O. een reeks van reorga nisaties uitvoert, verschilt zodanig met zijn inzichten, dat dit hem tot zijn besluit om heen te gaan heeft gebracht. Aan de algemene vergadering van de A.V.R.O., die op 5 Juli in Maastricht wordt gehouden, zal deze ontslagaanvrage ter goedkeuring worden voorgelegd. De heer Vogt is pas teruggekeerd van een reis naar de Verenigde Staten. Zijn heengaan als directeur betekent tevens, dat hij ontslag neemt uit zijn vele neven functies, onder meer die van technisch commissaris van de Nederlandse Radio Unie. Er bestaan reeds enige tijd menings verschillen tussen de heer Vogt en het al gemeen bestuur van de A.V.R.O., welke er reeds in 1949 toe leidden dat de heer Vogt ontslag vroeg als directeur, hetgeen toen door het bestuur niet werd aanvaard. Dat deze meningsverschillen hun oorzaak von den in de samenstelling der A.V.R.O.-pro- gramma's kan men afleiden uit een verkla ring van het algemeen bestuur van de A.V.R.O. in de Radiobode van deze week, ondertekend door de algemeen secretaris, de heer J. Corver. Deze verklaring is waarschijnlijk voor de heer Vogt aanlei ding geweest ontslag te vragen. In de verklaring wordt onder meer ge zegd dat geruime tijd geleden door het al gemeen bestuur tot een intensieve reorga nisatie, ook wat de kwaliteit der program ma's betreft, is besloten. Uit talrijke, sinds dien van de leden ontvangen brieven is gebleken, zo wordt in de verklaring gezegd, dat het bestuur met deze reorganisatie op de goede weg is. Voorts zegt het bestuur THIONVILLE, (AFP) Woensdag zijn uit het ziekenhuis te Thionville twee Ne derlanders, die Dinsdag bij het ontsporen van de Amsterdam-Bazel-express waren gewond, ontslagen. Het zijn de heren Jan sen uit Haarlem en Leerentaeld uit Cu- ragao. De toestand van de andere gewonden, behalve die van mevrouw Van Maris uit Bennebroek, is bevredigend. Het parket van Thionville zet het onder zoek naar het ongeluk voort. Het schijnt, dat de veronderstelling, dat het ongeluk is te wijten aan oververhitting van de rails, geen steek houdt. dat een reorganisatie ook interne verande ringen meebrengt. Bij onderzoek is geble ken, dat bepaalde leden van het personeel óf ongeschikt waren voor hun taak óf meenden zich vrijheden te kunnen veroor loven welke in een goedgeleid bedrijf niet mogen voorkomen. Het algemeen bestuur heeft op advies van de gedelegeerden, die met de dagelijkse leiding van de reorga nisatie zijn belast, maatregelen moeten treffen, waardoor sommige leden van het personeel of medewerkers zich blijkbaar ge griefd voelen. Dit heeft geleid tot publica ties waarin volgens het algemeen bestuur de feiten verdraaid zijn weergegeven. De bewering dat er bij het personeel van de A.V.R.O. en bij de leden grote onrust heerst wordt tenslotte in de verklaring tegengesproken. Pionier De heer Vogt, die thans 64 jaar is, kan beschouwd worden als een der pioniers van de Nederlandse radio-omroep. Hij was van 3915 tot 1920 radio-telegrafist bij het Ne derlands-Indische gouvernement en daarna tot 1923 werkzaam bij de Nederlandse Sein- toestellenfabriek in Hilversum, die in die jaren een experimentele zender bouwde. De heer Vogt werd voorzitter van een co mité van luisteraars, de Hilversumse Draadloze Omroep (H.D.O.), dat met mede werking der N.S.F. was opgericht en de zender ter beschikking kreeg. Hij trad toen ook op als omroeper. De H.D.O. werd later omgezet in de A.N.R.O., de Algemene Ne derlandse Radio Omroep, die tenslotte de naam Algemene Vereniging Radio Omroep (A.V.R.O.) kreeg, waarvan hij tot nu toe directeur was. KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk veel bewolking met hier en daar enige regen, later plaatselijk opklaringen. Zwakke tot matige Noord- Oostelijke wind. Koel. 4 Juli Zon op 4.27 uur, onder 21.01 uur. Maan op 18.31 uur, onder 00.55 uur Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 3 Juli Hoog water: 11.38 uur. Laag water: 6.57 en 19.36 uur. Vrijdag 4 Juli Hoog water: 0.06 en 12.44 uur. Laag water: 8.03 en 20.43 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1