Makelaars vergaderden te Haarlem Slapen De radio geeft Vrijdag Christelijke Aannemers- bond vergaderde PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Officiële cijfers van de verkiezingen ió het zo DONDERDAG 3 JULI 1952 2 Congres Internationaal Christelijk Vakverbond Uitrukkende brandweer auto botste tegen bus GEERT HOOGEVEENs Eerste Saphir-lestoestel voor Zweden afgeleverd Toch eigen opnamen bij de radio Gewestelijke commandant bescherming bevolking Militaire inkoper voor de krijgsraad Voorzitter: „Minister deed bouwbedrijf geweld aan" Jongelui gingen autorijden in andermans wagens Ruim 15000 „zevenstemmers" Kerkelijk Nieuws De Nederlandse Bond van Makelaars in onroerende goederen, hypotheken en assu rantiën houdt een tweedaags congres te Haarlem. Woensdagmorgen kwamen afge vaardigden van de afdelingen bijeen en werden welkom geheten door de voorzitter der afdeling Haarlem, de heer P. H. Borg- houts. Daarna volgde een toer door de omgeving van Haarlem. Na een gemeenschappelijke koffiemaal tijd werd in restaurant Brinkmann een al gemene vergadering gehouden onder lei ding van de heer A. van Loon. Deze gaf een overzicht van de werkzaamheden in het afgelopen jaar. De heer P. H. Borg- houts bracht het financiële verslag uit. De periodiek aftredende bestuursleden, de heren Th. H. Hendriks Jr. te Nijmegen en H. Th. Fibbe te Haarlem, werden her kozen. Besloten werd een telegram te zen den aan de rechtskundig adviseur, mr. A. J. Fibbe te Haarlem, die van een operatie hersteld is. Ir. F. Ottevangers, hoofdingenieur-direc teur van de Wederopbouw en Volkshuis vesting in de provincie Noordholland, hield een lezing over „Overheid en stedebouw". Na afloop van de vergadering begaf men zich naar het stadhuis, waar het gemeente bestuur van Haarlem de gasten officieel ontving. Burgemeester mr. Cremers herin nerde er in zijn toespraak aan, dat er in het optreden van een makelaar in de laat ste jaren veel verbeterd is. Enige jaren geleden is een rapport verschenen over de positie en de opleiding van de makelaar. Dat rapport is van groot belang voor de makelaardij. Op het ogenblik is een make laar niet iemand met een eenzijdig inzicht. Hij treedt op als tussenpersoon in de beste zin van het woord. Hij tracht geschillen De secretaris-generaal van het Interna tionaal Christelijk Vakverbond, de heer P. J. S. Serrarens, heeft gisteren op het elfde congres van dit verbond een rede gehou den, waarin hij zeide, dat men, ofschoon een wetenschappelijke organisatie van de arbeid is bereikt, die een rendement ver zekert, dat ver uitgaat boven dat van het verleden, er nog niet in geslaagd is op po litiek terrein een, zoal niet wetenschappe lijke, dan toch op zijn minst rationele en redelijke organisatie der menselijke be trekkingen te verwezenlijken. Na op de fundamentele verschillen tussen de Wester se opvattingen en die van het Russische communisme te hebben gewezen, noemde hij enige van de grote communistische or ganisaties van na de oorlog, waaronder het wereldvakverbond, dat zich, naar hij zeide, nog gestadig uitbreidt. Hij noemde de com munistische gevaren des te erger, „omdat intellectuelen zich in een goed gecamou fleerd net laten vangen." De voorzitter van het I.C.V., Gaston Tes- sier, heeft er de aandacht op gevestigd, dat de Christelijke vakbeweging op het ogen blik een voorspoedige ontwikkeling door maakt. Niet alleen in Europa, waar de Christelijk vakbeweging in verschillende landen reeds een meerderheidsorganisatie is, maar ook in de andere werelddelen, vooral in Afrika. Sprekend over het streven naar eenheids organisaties zei hij, dat de vroegere en huidige geschiedenis zowel van de nationale als van de internationale vakbeweging duidelijk genoeg heeft bewezen, dat het min of meer gedwongen bijeenbrengen van verschillende ideologieën in eenheidsorga nisaties op den duur altijd leidt tot interne tegenstellingen en herhaalde scheuringen. ADVERTENTIE HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 10.00 Thuis. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Pla ten. 10.30 Pianorecital. 11.00 Feuilleton. 11.20 Platen. 11.30 Orgel en zang. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport. 12.50 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Platen. 13.30 Orgel en accordeon. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Platen. (Pl.m. 15.00 voordracht). 16.00 Platen. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Dubbelkwartet en orgel. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Meisjeskoor. 19.15 Prijzenpraatje. 19.30 Gezag en vrijheid. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespre king. 20.10 Strijkensemble en solisten. 20.30 Europa één. 20.40 Leven op aarde. 21.00 Lich te muziek. 21.30 Twintig vragen. 21.55 Bui- telands weekoverzicht. 22.10 Platen. 22.40 Vandaag. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerorkest. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed en Liturgische Kalender. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Kamerorkest. 10.20 Symphonette-orkest en solisten. 11.00 Voor zieken. 11.40 Kamer koor. Angelus. 12.03 Promenade-orkest. 12.30 Weerbericht. 12.33 Salonorkest. 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Actualiteiten. 13.25 Pianoduo. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Der Zigeunerbaron. 15.35 Blaasensemble. 16.00 Voor zieken. 17.40 Voor de jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.30 Metropole-orkcst en soliste. 17.50 Ronde van Frankrijk. 13.15 Tennis Wimbledon. 18.25 Zang en piano. 18.40 De uitkijkpost. 18.30 Lichte muziek. 19.05 Mili taire causerie. 19.15 Regeringsuitzending. 19.35 Platen. 19.52 Actualiteiten. 20.00 Nieuws. 20.08 De gewone man. 20.15 Omroeporkest, mannenkoor en solisten. 21.20 Katholieke mannen in Madrid. 21.35 Amusementsmu ziek. 21.55 Klankbeeld over de R.K. jonge middenstand. 22.15 Platen. 22.45 Het Chris telijk Oosten. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.1521.45 1. Telenews. 2. Weeroverzicht. 3. Met deze handen, film. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Omroeporkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Hammond orgelspel. 14.00 Bastien und Bastienne, zang spel. 14.45 Platen. 15.15 Vlaamse koorzang. 15.30 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. (Tussen 16.00 en 17.30 Sport). 17.10 Platen. 18.10 Voor dracht. 18.20 Platen. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Causerie. 20.05 Omroepkoor. 20.15 Symphonie-orkest en solist. 22.00 Nieuws. 22.15 en 22.45 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. te voorkomen en is een man die algemeen vertrouwen geniet geworden. Dat komt de handel in onroerende goederen ten goede. De burgemeester richtte zich in het bij zonder tot de Haarlemse makelaars. De secretaris en penningmeester maken deel uit van het hoofdbestuur en Haarlemmers hadden een belangrijk aandeel in het samenstellen van het rapport over de positie van en de opleiding tot makelaar. Vervolgens besprak de bur gemeester het besluit van het gemeente bestuur om de band tussen makelaars en het huisvestingsbureau geleidelijk te ver breken. Mogelijk is er een misverstand ontstaan. De bedoeling van het besluit van het gemeentebestuur is, dat er minder be hoefte aan samenwerking bestaat. Een en ander neemt niet weg, dat het gemeente bestuur in de loop der vijf jaren een groeiende waardering heeft gekregen voor de arbeid door de makelaars verricht. Met de beste wensen voor het slagen van het congres besloot de burgemeester zijn toespraak. De heer A. van Loon sprak woorden van dank voor de ontvangst. Voor Donderdag staat een autotocht door Kennemerland op het programma. Een tankwagen van de brandweer uit El- speet, die met loeiende sirene uitrukte naar een heidebrand, is gistermiddag bij kasteel Staverden in botsing gekomen met een bus uit Nijmegen, waarin ongeveer 30 school kinderen zaten. De bus ramde de tank auto in de flank en botste daarne tegen een boom. Een der kinderen moest met een ernstige kneuzing naar het ziekenhuis Salem worden vervoerd. De andere kin deren kwamen met de schrik vrij of kregen lichte verwondingen, die ter plaatse kon den worden verbonden. De brandweerauto was, na enige bomen te hebben geraakt, gekanteld. Geen der vier brandweermannen, die er op zaten, werd gewond. De heidebrand die tussen een en drie uur woedde op enige hectaren aan de rand van de Staverdense heide was inmiddels geblust dank zij krachtdadig optreden van de brandweren uit Garderen, Ermelo en Apeldoorn en een aantal militairen. Enige woningen, die met het oog op het gevaar reeds ontruimd waren, konden weer be trokken worden. ADVERTENTIE KUNT U ZICH HET GEVOEL VAN DEZE MAN (NDENKEN? Nèt zo zoudt U zich voelen els U 'n auto had gekocht en ee:< dag daarna met een BORG WARD HANSA 1500 een proelrit maakte. Maak vandaag nog een proef rit en U zult enthousiast zijn. BORGWARD ..HANSA 1500" GARAGEBEDRIJF Mr Coraelisstraat 5258 Haarlem - Tel. 16270 De vliegtuigfabriek der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schelde" te Dordrecht heeft hedenmorgen op het vliegveld „Ypen- burg" het eerste in Nederland in vreemde opdracht gebouwde vliegtuig afgeleverd. Om 11.00 uur is het toestel, een S.A.A.B.- Saphir 91b, naar de S.A.A.B.-fabrieken in Linkoping gestart. „De Schelde" bouwt te Dordrecht 75 van deze toestellen, die be stemd zijn tot lesvliegtuigen voor de Zweedse luchtmacht. De chef-testpiloot van de S.A.A.B.-fabrieken, Olow, heeft het toe stel ingevlogen. Het bestuur van de Nederlandse Radio CJnie heeft van de Stemra een brief ont vangen naar aanleiding van de uitspraak van het gerechtshof te Amsterdam, waarbij de omroepverenigingen op straffe van een dwangsom van 2000 per overtreding wordt verboden uitzendingen tevoren op band of plaat vast te leggen, waarmede de eis van de Stemra werd toegewezen. In deze brief heeft cie Stemra het aan bod gedaan dat de radio, hangende even tueel te houden besprekingen, haar normale werkwijze zal voortzetten en dus niet haar toevlucht behoeft te nemen tot uitsluitend directe uitzendingen. Hierdoor kan de radio met de thans gebruikelijke wijze van eigen opnamen doorgaan. Tevens heeft de Stemra gegarandeerd, dat voor de periode, dat de besprekingen tussen de Nederlandse Radio Unie en Stemra over deze zaak voortduren, geen navordering zal worden gedaan. De Nederlandse Radio Unie heeft be sloten op dit aanbod in te gaan en bespre kingen met de Stemra te openen. Met ingang van 1 Juni is benoemd tot ge westelijk commandant van de Organisatie Bescherming Bevolking in de provincies Noordholland, Zuidholland en Utrecht de heer L. Langeveld. Het is de taak van deze gewestelijk com mandant om onder leiding van de drie Commissarissen der Koningin in de ge noemde provincies mede te werken aan de opbouw van de organisatie van de B.B. in interprovinciaal verband en om, zodra deze organisatie in staat van paraatheid zal zijn gebracht, de taak van de colonnes en de hulpverleningseenheden gewestelijk te lei den en te coördineren. Als compagniescommandant maakte de heer Langeveld deel uit van het detache ment mariniers in het Volkenbondsleger gedurende het plebisciet in het Saargebied in dè jaren 1934/35. Tijdens de laatste wereldoorlog was hij commandant van de Nederlandse troepen in de Antillen en van de in Amerika gedetacheerde mariniers. In November 1945 vertrok hij met de door hem opgeleide Eerste Mariniersbrigade als chef-staf naar Indonesië. Tot 1 Juni was de heer Langeveld in de rang van kolonel der mariniers chef van de korpsstaf van het Korps Mariniers. ADVERTENTIE Daar heeft een trekker trek int maakt van Uw reis een... snoepreis! Voor de krijgsraad te 's-Gravenhage heeft zich de eerste luitenant J. H. te ver antwoorden gehad, aan wie .ten laste was: gelegd, dat hij als assistent-inkoper bij het bureau voor de inkoop van textiel van de Dienst Materiaal Landmacht te Nijme gen en Middelburg giften had aangenomen tot een bedrag van circa 4000.— hoewel hij wist, dat deze giften hem werden ge daan teneinde hem te bewegen om in strijd met zijn plicht te handelen. Bij een leverantie van een grote partij sokken door een firma, die nooit sokken had vervaardigd, had een relatie van H. een provisie van 10.000 gekregen. Een an dere firma, die via de verdachte aan het rijk leverde, had H. twee automobielen ter beschikking gesteld, hetgeen deze firma 8000 had gekost. De verdachte zei, dat dit geschied was om een nieuwe vinding te kunnen controleren, waardoor op het ben- zinegebruik van auto's zou kunnen worden bespaard. De auditeur-militair zei dat de verdachte nog andere onregelmatigheden ten laste gelegd hadden kunnen worden. Hij noemde hetgeen H. had gedaan, zeer te laken en eiste zes maanden gevangenisstraf en ont slag uit de militaire dienst, zonder ontzet ting van de bevoegdheid om bij de mili taire macht te dienen. De raadsman, mr. E. A. J. M. Povel meende dat niet van corruptie gesproken kon worden. Wat de verdachte gedaan heeft, deed hij volgens pleiter in een neven functie en niet als militair. De uitspraak werd bepaald op 8 Juli. ALBERT DE KLERK SPEELT VOOR BELGISCHE RADIO De Haarlemse organist Albert de Klerk geeft op Zaterdagavond 5 Juli een recital in het Vlaamse programma van de Belgi sche Nationale Omroep, dat geheel gewijd is aan hedendaagse Belgische orgelwerken. Hij speelt composities van Flor Peeters, Victor Legley, Paul de Maleingrean en Raymond Moulaert. Honderden aannemers uit vrijwel geheel Nederland waren de laatste twee dagen in Leeuwarden bijeen geweest op de 23ste algemene jaarvergadering van de Neder landse Christelijke Aannemers- en Bouw vakpatroonsbond. In het jaarverslag, dat aan de orde kwam, werd de aandacht ge vestigd op het vraagstuk van de werk gelegenheid in het bouwbedrijf. Over de oorzaak van deze werkloosheid vermeldde het rapport, dat „de zeer sterke stijging van de werkloosheid in het bouwbedrijf gedurende de tweede helft van het verslag jaar voor een zeer belangrijk deel moet worden toegeschreven aan het feit dat de werkgelegenheid in de „burgerbedrijven" zeer sterk was afgenomen omdat het ge voerde huurbeleid in feite het onderhouds werk reduceerde". De voorzitter, de heer J. Blok uit Sneek, sprak een uitvoerige rede uit, waarin hij zeide dat er door het huurbeleid der rege ring een schrikbarende achterstand is ge komen in het onderhoud der woningen, hetgeen fnuikend is voor een gedeelte van het bouwbedrijf. „Nu doen wij niet mee aan alle dolle cri- tiek op dit beleid, dat, het moet gezegd stellig verdiensten heeft gehad", aldus de spreker. „Na 1945 moest alle aandacht worden besteed aan het bouwen van wo ningen. Huizen bouwen was primair voor hen die bezitloos geworden waren. Een of fer van hen, die hun goederen alsnog be zaten, was alleszins redelijk. Maar benade ling met verkrachten van de rechten van een volksdeel, waardoor de bron van in komsten van dit volksdeel te loor ging en zelfs hulpbehoevendheid ontstond, was on recht". De heer Blok zeide de minister in het demissionaire kabinet niet te kunnen prij zen. „Hij heeft ons bouwbedrijf geweld aangedaan ten koste van werkgevers en werknemers. Een beleid hebben wij nodig dat krachtig de particuliere bouw bevor- Acht jongens en twee meisjes uit Den Haag, wier leeftijden variëren van 15 tot 22 jaar, hebben de laatste maanden ten minste dertig auto's van anderen gebruikt voor korte of lange plezierritjes. Geen van het tiental had een rijbewijs of kon be hoorlijk rijden. Verschillende keren ge beurden er dan ook ongelukken. Zo werd in Zevenhuizen een auto in het water ge reden. Met een andere wagen werd in Rot terdam een aanrijding met een bus ver oorzaakt. Ook werden goederen uit de auto's gestolen. Wanneer het de jongelui om een kort ritje te doen was, stelden ze zich bij schouwburgen of bioscopen op de hoogte van de duur van de voorstelling. Als be zoekers, die hun wagen parkeerden, bin nen waren, gingen zij er met de auto van door en keerden voor het einde van de voorstelling terug. Andere keren waren de uitstapjes te langdurig om deze tactiek toe te kunnen passen. Zo werden bijvoorbeeld nogal eens Amsterdamse nachtclubs be zocht. In vijftien gevallen hebben de eige naars van de auto's aangifte gedaan en verder zijn er bij de Haagse politie vijftien gevallen bekend, waarin dat niet gebeurd is. Drie van de tien jongelui zijn in be waring gesteld. De Haagse politie vraagt zich af, waarom er toch nog zo veel automobilisten zijn die door het niet afsluiten van hun wagen en het laten zitten van hun contactsleuteltje dergelijke dingen mogelijk maken. dert, en de socialisatie van de woningvoor ziening door regering, parlement, provin ciale en gemeentebesturen moet worden tegengegaan". Hij twijfelde aan het vertrouwen van de regering in het bedrijfsleven. „Wanneer vanwege justitie en wederopbouw, zonder dat acht wordt geslagen op de organen in het bedrijfsleven, huiszoekingen worden verricht en bedrijfsgenoten voor de rechter worden geleid, dan schaadt dit het ver trouwen en het zo nodige overleg is dan niet mogelijk", zo zeide hij. 79. Joris Goedbloed wilde de vuurtoren weer binnen gaan alsof er niets bijzonders aan de hand was, maar nu hield Panda hem tegen. „Wacht eens even, Joris," sprak hij. „Dit wordt een heel moeilijke toestand, en er moet iets cvn gedaan worden! Het kan niet blijven zoals het is. Eerst vond je een Verdwijn-Machine uit en liet aller lei belangrijke personen verdwijnen. Toen kreeg je een chèque van de minister om een Verschijn-Machine uit te vinden, maar nu je de Verschijn-Machine hebt kan die weer niet werken omdat de Verdwijn- Machine nog in de buurt isen de Verdwijn-Machine kan niet weg omdat degene die hem vervoert zal verdwijnen! Daar moeten we toch iets aan doen?" „Zeer juist!", riep de officier uit en ook Joris scheen diep getroffen te zijn. „Ge beschikt toch wel over de gave des woords, ventje," mompelde hij; „hoe helder en treffend hebt ge daar niet onze problemen uiteen gezet! Maar wat te doen? Ach het schijnt, dat ge me tot een moeilijke beslissing wilt brengenWelnu danhoort! Ik neem het zwaarste besluit mijns levens! Opdat de Verschijn-Machine werkeen op dat geen onschuldig buitenstaander meer gevaar lope, zal ik persoonlijk en geheel alleen de Verdwijn-Machine weg brengen. En zou ik van die gevaarlijke tocht niet terugkeren, dan weet ge, dat ik mij heb opgeofferd voor de wetenschap en het va derland! Ach! Praemium virtutis est pro patria morü, zo riepen reeds de al-oude Romeinen, menende, dat men nooit moet aarzelen zichzelf weg te cijferen. Gij weet, hoe gaarne ik dat doe, nietwaar, vrindje?" Panda was diep onder de indruk van Joris' heldhaftig besluit. Uit de thans door het Centraal Stem bureau bekend gemaakte cijfers van de verkiezingen voor de Tweede Kamer blijkt, dat 5.334.387 geldige stemmen zijn uitge bracht, waarvan op de K.V.P. 1.529.289, de P. v. d. A. 1.545.304, de A.R. 630.101, de C.H. 467.097, de V.V.D. 470.820, de C.P.N. 328.641, de S.G.P. 129.057, de K.N.P. 144.517, Recht en Vrijheid 18.988, de Soc. Unie 18.008, het Jong Conservatief Verbond 9959. het Geref. Politiek Verbond 35.488 en de Middenstandspartij 25.108. Ten aanzien van de „zevenstemmers", zij die op advies van een weekblad op de zevende candidaat van een lijst stemden als demonstratie tegen het Atlantisch Pact, blijkt dat op de P. v. d. A.-lijst 10.464, de V.V.D.-lijst 3664 en op de lijst van de Socialistische Unie 1179 „zevenstemmers" voorkwamen. Hierbij is de kieskring Arnhem niet begrepen, omdat daar een vrouw op no. 7 van de P. v. d. A.-lijst stbnd. Op prof. Scholten van de A.R.-lijst wer den 7475 voorkeurstemmen uitgebracht, tegen 115 op de candidaat, die boven hem op de lijst stond. Op de K.A.B.-voorzitter De Bruyn, die in drie kringen candidaat stond, werden te Den Helder 2301, te Haarlem 2134 en te Utrecht 4310 voorkeurstemmen uitge bracht. In katholieke kring is een bescheiden actie gevoerd om wel op de K.V.P. te stem men, maar, .als. demonstratie van een niet algeheel instemmen met het beleid der partij, zijn keus op de laatste candidaat te vestigen. Het resultaat is geweest, dat op de laatste K.V.P.-plaats 4185 stemmen zijn uitgebracht. Volgens een ambtenaar van het Centraal Stembureau geeft een aantal kiezers uit onverschilligheid zijn stem aan de laatste candidaat van de laatste lijst. Deze kreeg daardoor 1005 stemmen. Ned. Herv. kerk Beroepen te Putten (3e pred. pl.) G. M. van Dieren te Ede. Aangenomen de benoeming tot vicaris te Renkum, P. H. de Ruyter, cand. te Jut- phaas. Bedankt voor Nieuw Lekkerland, L. Trouwborst te Monster; voor Veendam (vac. J. L. Meesters) A. Mol te Wons. Geref. kerken Beroepen te St. Anna Parochie, A. C. Kor net te Castricum; te Heinkenszand, drs. O. Jager, prop. te Delft. Geref. gemeenten Beroepen te Veenendaal, W. Hage, cand. te 's Gravenhage. Beroepen te Emmer Compascuum, A. Na- gelkerks, cand. te Wolphaartsdijk. Tweetal te Ridderkerk, D. L. Aangeenbrug te Terneuzen en W. Hage, cand. te 's Gra venhage. Examens Aan de Theol. Hogeschool der Geref. ker ken onderh. art. 31 K. te Kampen is ge slaagd voor het doet. ex. ds. L. Dóekes te Hilversum. Vrije Evang. gemeenten Beroepen te Kampen, W. de Goede te We- meldinge. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Grouw, H. R. Keuning te Meppel. Baptisten gemeenten Aangenomen naar Rotterdam-C., H. D. Hoogwinkel te Noordber'gum (Fr.). Ev. Lutherse kerk Beroepen te Amsterdam (vac. G. J. Duy- vendak) dr. G. J. Lindijer te Dordrecht. „,ARTI ET RELIGIONI". Het christelijk fanfarecorps „Arti et Religioni" geeft op Zaterdag 5 Juli een concert ter gelegenheid van het veertig jarig bestaan van het kindersanatorium „Hoog Blaricum" te Blaricum. Voorts heb ben concerten te Haarlem plaats voor Ouden van Dagen, te weten op 3 Juli aan de Zomervaart en op 10 Juli in het Tehuis aan de Schotersingel. ADVERTENTIE Voor uw kostbaarst bezit, uw ogen, moet u het beste hebben: wij léveren u het beste (wat lang niet altijd het kostbaarste hoeft te zijn Reactie. De conservatieve „Figaro" noemt de vrijlating van Duclos een verbluf fende uitspraa"k. Het blad drukt op de voorpagina een fotocopie af van een protest tegen het ontslag van Parijse metaalarbeiders, die vorige maand heb ben deelgenomen aan de staking voor hogere lonen en de vrijlating van de aangehouden communisten. Dit protest was mede-ondertekend door Paul Di- dier, de president van het Hof, dat or- der gaf Duclos in vrijheid te stellen. Didier verklaarde later tegenover ver slaggevers, dat hij weliswaar verschei, dene jaren lid is geweest van de „orga- nisatie van vredespartisanen", doch niet aan de politiek deelneemt. „Het Hof wenste slechts het beginsel van par lementaire onschendbaarheid te ver dedigen", zo voegde hij hieraan toe. Defensie. Deense luchtbases zullen in vre destijd ter beschikking van de Atlanti sche mogendheden worden gesteld, al dus heeft de Deense minister van De fensie, Patersen, voor de radio ver klaard. Voorts verklaarde hij, dat dit jaar de Amerikaanse wapenzendingen naar Denemarken eenheden voor de marine, zware tanks en talrijke vlieg tuigen zullen omvatten. Voor de opbouw van de gemeenschappelijke verdediging zal 132 millioen gulden worden uitge geven. De helft van deze som zal door Denemarken worden betaald, de rest door de Verenigde Staten en Canada, aldus minister Patersen. Complot. Het Franse kabinet heeft beslo ten, dat het onderzoek inzake een com munistisch complot tegen de binnen landse veiligheid van de staat zal wor den voortgezet. De minister van Justitie zei, dat de magistraten die met het on derzoek zijn belast „overvloedige be wijzen" tegen de communistische partij hebben op dat punt. Dorst. De brouwerijen in Miinchen hebben gisteren auto's voor passagiersvervoer moeten inschakelen voor het vervoer van bier. De vrachtauto's van de brou werijen konden de afnemers niet snel genoeg meer van bier voorzien. Uit ver scheidene Duitse steden is een tekort aan water gemeld. In Nieder-Olm (Hes sen) wasten de mensen zich met mine raalwater. In Frankfort is gisteren een temperatuur van 38.2 graden Celsius gemeten. Arrestatie. Volgens een communiqué van de Amerikaanse Hoge Commissie in Berlijn zijn drie Amerikaanse Katho lieke priesters van het bisdom Chicago door de volkspolitie gearresteerd. In hun gezelschap bevond zich een Duitse secretaris van een Katholieke steun organisatie. Zij hadden een wegversper ring gefotografeerd en waren daarbij op Oost-Berlijns gebied gekomen. Staking. In West-Berlijn zijn 2400 artsen in staking gegaan. Zij eisen hogere ho noraria van het centrale ziekenfonds. De artsen ontvangen thans per kwartaal in totaal 12 millioen mark. Zij zeggen dat zij daarmee hun praktijk niet meer in stand kunnen houden en eisen 13.5 mil lioen. Daar het ziekenfonds deze ver hoging niet wenst te betalen, hebben de artsen een staking georganiseerd. Zij helpen hun patiënten wel, doch op voor waarde dat deze contant betalen. Bo vendien weigeren de artsen nu hun rekeningen voor telefoon, gas ei) elec- triciteit te betalen. Hulp. De democratische senator John Sten nis (Mississippi) heeft verzocht, dat de Amerikaanse militaire hulp aan Formo sa boven die van West-Europa gesteld zal worden en dat de troepen daar per divisie snel worden opgeleid, om be schikbaar te zijn op Formosa en Korea. Reuter tekent hierbij aan, dat aanhan gers van steun aan Tsjang Kai Sjek vrezen, dat de onlangs aan Indo-China toegezegde militaire hulp een verminde ring van de steun aan Formosa zou be tekenen. Spanning. De Canadese minister van Bui tenlandse Zaken, Pearson, heeft in een persgesprek verklaard, dat men zich dient voor te bereiden op een vergroting van de spanning in West-Europa. De mogelijkheid, dat men „per ongeluk" in een oorlog betrokken zou geraken, zou in de komende twee of drie maanden toenemen, totdat over de ratificatie der conventies van Bonn en het verdedi gingsverdrag door West-Duitsland op de een of andere wijze beslist zou zijn. De Sovjet-Unie zal alles doen om de West-Duitse opneming in het Weste lijke defensieprogram te voorkomen. Gesnapt. Joao Periera Lima, de leider van de gevangenisopstand in Brazilië, heeft zich met twee volgelingen overgegeven, nadat veiligheidstroepen zijn verblijf plaats op de top van een heuvel bij Campos da Cunha hadden ontdekt. Er zijn thans nog negentien misdadigers, die uit de gevangenis op het eiland An- chieta ontkwamen, op het vasteland voortvluchtig. IN HET ALGEMEEN wordt aangenomen dat de mens, bij rustige en ongestoorde slaap, het grootste deel van de nacht in dezelfde houding blijft liggen. Deze me ning werd enkele jaren geleden door proe ven aan de Pittsburgse universiteit volledig ontzenuwd. Men koos hiervoor een groot aantal gezonde, volwassen mensen als proefpersonen uit en volgde nauwkeurig hun gedrag tijdens de slaap. Zo eenvoudig als het hier staat, was het overigens niet, want men kan onmogelijk naast 150 bedden een waar nemer zetten om een getrouw ooggetuige verslag van de ge dragingen te geven. Daarom kwam men er toe de bewegin- gen automatisch te laten regis- treren. Elke verandering van houding scha kelde een camera in en dit apparaat maakte een korte serie-opname van de nieuwe hou ding. Doordat tevens een uurwerk was aan gebracht dat telkens werd mee gefotogra feerd kon gemakkelijk worden vastgesteld hoe vaak en op welke tijden een slapende per nacht van houding veranderde. Wat waren nu de resultaten van deze proefnemingen? Een slapende blijkt zijn houding in een tijdsverloop van 8 tot 10 uur twintig tot vijfenveertig maal te wij zigen, waarbij dan nog slechts die bewe gingen in aanmerking worden genomen, die tenminste 2Vz minuut uit elkaar lagen. Uit de opnamen bleek voorts, dat ongeveer de helft van de houdingen korter dan 5 minuten wordt volgehouden, éénvijfde van 5 tot 10 minuten en ééntiende van 10 tot 15 minuten. Een gezond mens blijft ge durende de slaap zelden een vol uur in dezelfde houding. Het voor het lichaam meest nuttige ef fect ligt dus blijkbaar in een veelvuldig wisselen der slaaphouding, want geen en kele houding wordt blijvend als een vol komen ontspanning ondervonden. Elke verandering betekent een ontspanning na de voorafgaande houding, want steeds andere spiergroepen wordt al dus rust gegund. Ieder slaapt automatisch en onbewust zo danig, dat hij het grootste nut uit de slaap trekt en bijzonder kortzichtig zou het daarom zijn kinderen te straffen als zij de door de opvoeder gewenste houding niet willen aannemen. In een dienstreglement lezen we: „Recht op staan, recht zitten, plat liggen. Tijdens het slapen geen opgerolde of gebogen hou ding aannemen! Denk er steeds aan, dat de beste lichaamshouding altijd die hou ding is, waarbij men zich zo lang moge lijk uitstrekt!" Wetenschappelijk is dit legervoorschrift op geen enkele wijze te verdedigen. „Maar dit dateert natuurlijk uit de vorige eeuw", zult u wellicht opmerken. Mis! Het is een modern Amerikaans dienstreglement, waarvan we vol weerzin zullen afstappen, teneinde u te tonen dat pijn bij lagere dieren totaal andere ge waarwordingen te voorschijn roept dan bij ons. Daarover morgen. .J (Nadruk verboden H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2