Pakistan won met 3-1 van versterkt Haags elftal Machteld Wisse, fotografe -Clowntje Riek Parlementaire missie naar Nieuw-Guinea? Zandvoort Overveen Haarlemmermeer Lisse Bloemendaal Hillegom 4 Olympisch hockeyteam op Klein Zwitserland Komen koffiesmokkelaars binnenkort op de koffie? Dean Acheson wenst een adviescommissie voor Korea Vele Kamerleden willen zich ter plaatse een oordeel vormen F. de Boer officier Legioen van Eer Twee prinsessen zagen Amerikaans ballet Varkenspest Textiel gestolen Slagerspatroons vergaderden Jeugdavond Gereformeerden Voor de kinderen Fotowedstrijd Postduivensport Afscheid J. W. Werkhoven Groot succes voor Hoofddorps Mannenkoor Voetbalwedstrijden van het gemeentepersoneel FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker DONDERDAG 3 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De eerste wedstrijd, die het Olympisch hockeyteam van Pakistan in de reeks van wedstrijden tegen sterke tegenstanders voor 't vertrek naar Helsinki heeft gespeeld, is een overwinning geworden. Een versterkt Haags elftal werd Woensdagavond op het veld van Klein Zwitserland met drieeen geslagen. Een verdiende zege, omdat de Pakistaners vrijwel over alle linies sterker waren en vooral ook omdat de achterhoede weinig kans liet aan de Nederlandse voorhoede om gevaarlijk te worden. Doelman Anjema kreeg het druk, maar de TOGO-doelman kweet zich op buitengewone wijze van zijn taak. Met hun prachtige loop techniek, waarbij zij door hun korte pasjes De Haagse doelman in duel met een der Pakistani. in staat waren zich ieder moment te herstel len en door hun zeer snelle reageren oefen den de spelers van Pakistan steeds meer druk uit op het Nederlandse doel. De schaarse Nederlandse uitvallen hadden te weinig stootkracht, doordat de verdedi ging van de Pakistaners zich steeds als een tang om de man met de bal sloot nog voor deze kon opereren. Bovendien kwam de middenlinie der Hagenaars niet meer over de middenlijn om de zo nodige steun te ver lenen. BONN (A.N.P.) Het rijk der koffie smokkelaars, die sedert jaren een zeer winstgevende handel over de Belgische en Nederlandse grens op Duitsland drijven, zal wellicht spoedig uit zijn. De financiële commissie van de West-Duitse Bondsdag heeft namelijk voorstellen in behandeling voor de drastische verlaging van het in voerrecht op koffie. In plaats van tien mark per kilo wil men in de toekomst slechts drie mark heffen. Dit zou de ge nadeslag betekenen voor de bloeiende zwarte markt in koffie, die thans nog jaar lijks veertig millioen kilo omzet. Evenveel als de legale markt. Hoewel koffie voor de Duitsers vroeger van de bon was dan voor Nederlanders, is de zwarte handel in West- Duitsland blijven tieren. Deze was name lijk door de ontduiking van het hoge in voerrecht in staat de „Bohnenkaffee" (nog steeds het summum van genot voor de Duitser) aanzienlijk goedkoper te leveren dan de normale handel. ADVERTENTIE WASHINGTON (Reuter). Naar te Washington verluidt, zou minister Acheson voorstander zijn van het instellen van een politieke commissie van advies, die het aan landen, die strijdkrachten in Korea hebben, mogelijk zou maken met elkaar te beraad slagen over politieke aspecten in de Ko reaanse campagne. Acheson, die dit plan bij zijn recente be sprekingen te Londen zou hebben aange boden als alternatief voor het Britse ver zoek om een Britse politiële adviseur van opperbevelhebber Mark Clark te benoe men, zou' van mening zijn, dat de eerder genoemde adviesgroep, die haar politieke wensen via de Amerikaanse commissie van stafchefs kenbaar zou kunnen maken, doel treffender zou werken, dan een adviseur of een adviesgroep, die ondergeschikt zou zijn aan de opperbevelhebber in het Verre Oosten. De Noordelijke onderhandelaars in Pan- moendjom drongen er heden op aan mor gen een besloten vergadering te houden voor het bespreken van een nieuw voorstel van hun kant voor de repatriëring van krijgsgevangenen. Gisteravond bood de Zuid-Koreaanse Assemblée een vreemde aanblik. De aan wezige afgevaardigden deden spelletjes, aten hartige hapjes of woonden een film voorstelling bij, terwijl zij wachtten totdat de politie genoeg parlementsleden had op gespoord om een quorum te vormen. Pre sident Syngman Rhee wil namelijk, dat de assemblée afstand doet van haar recht een president te kiezen, opdat deze bij volks stemming kan worden gekozen. Er was voor gisteravond een spoedzitting uitgeschreven. Toen de oppositie wederom niet aanwezig bleek, zodat er geen quorum was, gaf minister van Binnenlandse Zaken Lee Boem Soek aan een duizendtal politie mannen opdracht huizen te doorzoeken, op discrete wijze te informeren in wijn- en geisjahuizen en alle voertuigen te contro leren in de hoop dat een voldoend aantal „vermiste" politici kon worden opgespoord en naar het parlementsgebouw gebracht. De uren verstreken echter, zonder dat een quorum kon worden bijeengebracht. Vanochtend was het aantal aanwezige parlementsleden tot 84 gestegen. Premier Tsjang verklaarde vanmorgen, dat 20.000 politiemannen over het gehele land zijn ingeschakeld om „vermiste" afge vaardigden naar het parlement te brenaen. Elf van de gearresteerde parlementsleden zijn vanochtend naar het gebouw van de nationale vergadering overgebracht, waar zij door hun collega's met gejuich werden begroet, zo is later gemeld. Zeven van hen verklaarden op vrije voeten te zijn gesteld op voorwaarde, dat zij de zittingen van het militaire gerechtshof, dat een onderzoek in stelt naar een commmunistisch complot om de Zuid-Koreaanse regering omver te wer pen, dagelijks bijwonen. Tegen de middag waren 140 parlements leden aanwezig,'zodat niet alleen het quorum van 92 leden bereikt was, maar ook over een grondwetswijziging kan wor den gestemd, waarvoor een tweederde meerderheid 123 stemmen nodig is. In het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de begrotingen van Nieuw Guinea over 1950, 1951 en 1952 en over een ontwerp tot credietverstrekking verklaren vele leden het zeer moeilijk te achten zich een oordeel te vormen over wat het belang van Nieuw Guinea aan voorzieningen op verschillend gebied eist, omdat zij uit eigen aanschouwing geen kennis dragen van land en volk. Zij achten het dan ook zeer gewenst, dat op korte termijn vanwege het parlement een bezoek aan dit gebied wordt gebracht, ten einde door bezoek en over leg ter plaatse, op bredere basis dan thans mogelijk is, inzicht in de noden en moge lijkheden te verkrijgen. Gaarne zouden zij de mening van de regering hierover ver nemen. Zeer vele andere leden sloten zich hierbij aan. Zij menen, dat met het zenden van een parlementaire missie het overleg tussen regering en Kamer over het beleid met betrekking tot Nieuw Guinea ten zeerste zal zijn gediend. Vele andere leden constateerden, dat men, door de begrotingen na te gaan, enigermate in staat is zich een beeld te vormen van het bewind zoals dat over Nieuw Guinea is gevoerd. Hoewel zij de mening blijven toegedaan, dat de uiteindelijke status van Nieuw Guinea door overleg met Indonesië of eventueel door besprekingen op internatio naal peil moeten worden beslist, erkenden zij, dat tot die beslissing een behoorlijk Nederlands bestuur gevoerd zal dienen te worden. De toelichtingen bij de begrotingen geven echter geen antwoord op de her haaldelijk geuite beschuldiging dat het be stuur over Nieuw Guinea in feite gevoerd zou worden door een groep ambtenaren uit de voormalige koloniale sfeer, niet ten bate van de oorspronkelijke bevolking, maar ten behoeve van een bestuursapparaat en van groepen Nederlanders en Indische Nederlanders. Hoewel deze leden van me ning waren, dat de kolonisatiepogingen met Indische Nederlanders voortdurend op mislukkingen zijn uitgelopen, meenden zij een streven naar dergelijke kolonisaties te blijven bespeuren. Zij stelden de vraag wat nu eigenlijk de bedoeling is: een rijp maken van de Papoea's voor zelfbestuur of het vormen van een Nederlandse (Indisch- Nederlandse) bovenlaag, die de Papoea's wil blijven dirigeren. Als men inderdaad de belangen der Papoea's vooropstelt, zal men, zo menen deze leden, moeten afzien van import op grote schaal van andere be volkingsgroepen. Een lid stelde de vraag hoe het staat met de kwestie van in beslag genomen wapen zendingen uit de motorschepen „Talisse" en „Blitar". Het laatste, dat er over is ge hoord, is, dat de regering deze zaak aan hangig zou maken voor het Uniehof. Het lid vraagt of dit intussen is gebeurd. Bij K.B. is de heer F. de Boer te Amster dam, directeur van de Nederlandse Dok en Scheepsbouw Maatschappij, verlof ver leend tot het aannemen van zijn benoeming docr de president van de Franse Republiek tot Officier in de Orde van het Legioen van Eer. De heer De Boer was na de be vrijding enige tijd burgemeester van Am sterdam. In het Kralingse strandbad te Rotter dam is gistermiddag een 12-jarig meisje ver dronken dat ten huize van haar oom logeerd". De prinsessen Beatrix en Irene hebben gisteravond, vergezeld door twee vrien dinnen en begeleid door enige hofdames, een bezoek gebracht aan de voorlaatste voorstelling door het New York City Bal let in het Gebouw voor Kunsten en Weten_ schappen in Den Haag, die zij in haar ge heel bijwoonden. Uitgevoerd werden „Sere nade" op muziek van Tsjaikofski en de Symphonie in C van Bizet, beide in choreo grafische zetting van George Balanchine Nadat zich vorige week in de stallen van een Zandvoortse varkensfokker een geval van varkenspest had voorgedaan, werd deze week elders in Zandvoort een tweede geval geconstateerd. Maatregelen zijn ge troffen om uitbreiding van de ziekte te voorkomen. Een textielreiziger heeft bij de Zand en het stemmige „Lilac Garden" (Seringen- voortse politie aangifte gedaan, dat uit een tuin) door Anthony Tudor op het „Poème" door hem op de Noord Boulevard gepar- van Chausson. Voorts werd een pas-de-keerde auto, door openbreking van een deux op muziek uit „Sylvia" van Delibes koffer, 26 stuks textielgoederen werden gedanst door Maria Tallchief en André Eglevsky. Toen de prinsessen om ongeveer elf uur het theater verlieten, werden zij door het publiek luide toegejuicht. Te Utrecht heeft de Algemene Neder landse Slagershond zijn jaarvergadering gehouden onder leiding van de heer B. van der Eijk uit Dordrecht, die in zijn openings woord zei dat te weinig slagerspatroons zijn georganiseerd. Hij gaf een overzicht van hetgeen er bereikt is bij de voorberei ding van de publiekrechtelijke bedrijfsor ganisatie en van de tot standkoming van een productschap voor vee en vlees. Bij de bestuursverkiezing werden de heren W. Onrust te Wormerveer, L. van Schie te Utrecht, H. Dubbelman te Lage Zwaluwe en D. Schop te Klaaswaal tot leden van het hoofdbestuur benoemd. Over de wenselijkheid en de mogelijkheid van een oudedagverzorging voor slagers- patroons kon de vergadering nog geen me ning uitspreken. Een hiervoor ingestelde studiecommissie zal in de volgende ver gadering advies uitbrengen. Besloten werd aan de Fedei-atie van Sla gerspatroons voor te stellen voorlichting aan het publiek te geven over vlees, dat, zo werd verklaard, moet worden beschouwd als een noodzakelijk deel van de mense lijke voeding en niet als een luxe artikel. In gebouw „Domi" aan het Zandvoorter- pad is Woensdag een jeugdavond gehouden van de Gereformeerde Kerk in Overveen. Tegelijkertijd werd het tienjarig bestaan van de kerk herdacht. In die tien jaren heeft de Gereformeerde Kerk te Overveen drie predikanten gehad, ds. Blijdorp, ds. W. Fijn van Draat en sinds het vorige jaar ds. D. Ringnalda, die van Makassar naar Overveen kwam. Na gezamenlijk zingen van „Een vaste Burcht is inze God" en het lezen van het bijbelgedeelte 2 Timotheus 4: 8-16 sprak de jeugdouderling, de heer G. Hulshof het openingswoord. Het programma werd af gewerkt onder leiding van deze jeugd ouderling. Het bevatte onder meer sket ches, waarin het kerkelijke- en plaatselijke leven werd uitgebeeld, waarin de beleve nissen in de pastorie ter sprake kwamen en waarin lotgevallen van Ramplaanbewo- ners werden vermeld. Het slotnummer van het programma was de ode aan Overveen; de leden van de jeugdgroepen „Klimop" (12-16 jaar) en van de Jeugd van Overveen (16 jaar en ouder) kwamen daarbij allen op het po dium. Ds. D. Ringnalda heeft aan het einde van de avond een dankwoord gesproken. 1415 Nou, toen begon het lieve leven Bunkie zat heel rustig te lezen en hij wist niet, wat hem voor wonderlijks boven het hoofd hing. Juist wou hij een nieuw blaadje omslaan, toen hij opeens een klap op het boek voelde en iemand hoorde lachen, vlak bij zijn oor. „Hé, zegdoe niet zo flauw!", zei Bunkie, en hij keek op. Maar toen bleven de woorden hem in zijn keel steken, want er was niemand in de kamer te zien! „Wat gek!", mompelde Bunkie verbaasd. „Ik meende toch, dat er iemand naast me was!" „Ik ben er ook, maar je ziet me lekker niet!", lachte een hoge piepstem; en Bunkie voelde, dat hij aan zijn oor getrokken werd. Nu begreep hij er helemaal niets meer van. Verschrikt sprong hij van zijn stoel op en keek rond. Maar de kamer was leeg! Bunkie stond verbouwereerd rond te staren; hij snapte niets van dit vreemde geval. „Hahahaha!", klonk het lachen weer door de kamer. „Hahahaha! Pak me eens, als je kunt, Bunkie!" Bunkie viel bijna achterover van de schrik, maar hij bleef stokstijf staan. En toen zag hij, hoe de stoel, waarop hij had zitten lezen, opeens de kamer rond zweefde gestolen. Stichting „Touring Zandvoort" houdt een fotowedstrijd van het badseizoen 1952. Zes weken lang, de eerste week loopt van 712 Juli, kunnen inwoners en bad gasten mededingen naar geldprijzen en de eer, de beste foto van het seizoen gemaakt te hebben. Ingezonden foto's moeten beel den tonen van de zee, het strand of het duingebied in Zandvoort Men mag enige foto's inzenden. Elke week wordt de „foto van de weck" door een jury aangewezen, welke foto zal worden vergroot en geëta leerd in het kantoor van „Touring Zand voort". De inzender ontvangt dan een prijs. Na zes weken wordt uit de zes bekroonde foto's de „foto van het seizoen" gekozen. De vervaardiger ontvangt een extra geld prijs. De Zandvoortse postduivenvereniging „Pleines" hield een wedvlucht van Limo ges, afstand 765 km. Des morgens om 6 uur werden de duiven gelost. De eerste vogel arriveerde om 19 uur 43 min. 28 sec. en bereikte een snelheid van 929 nieter per minuut. De volgende resultaten werden geboekt: 1 en 13 C. Visser; 2, 3 en 4 H. Lansdorp; 5, 6 en 14 J. Koning, 7 en 10 P. Peters, 8, 16 en 17 C. K. Draijer, 9. A. J. Spolders; 11 en 15 P. Koper; 12. J. N. Hu ij er. Voor de huldiging van de heer J. W. Werkhoven, die na afloop van de cursus het onderwijs te Zandvoort zal verlaten na een ruim 33-jarige diensperiode, heeft zich een comité gevormd, bestaande uit de wet houder van onderwijs, de heer A. Kerk- man; de voorzitter van de oudercommissie de heer H. van Leenders; de onderwijzers E. Dees en H. van Schie; mevrouw Prins Van der Wolde en de heer J. de Muinck. Op 21 Juli zullen de oud-leerlingen der Karei Doormanschool in deze school bij eenkomen, om het scheidende schoolhoofd een geschenk aan te bieden. Op het gisteren te Utrecht gehouden na tionale zangconcours heeft Hoofddorps Mannenkoor „Zang en Vriendschap" onder leiding van Gerard C. M. de Barbanson veel succes geoogst. Het koor, dat optrad in de afdeling uit muntendheid verwierf vier prijzen, n.l. de eerste prijs van de afdeling uitmuntend heid, de eerste prijs van de ere-wedstrijd, de prijs voor het hoogste aantal dagpunten ep de directeursprijs. VEILING TEN BATE DER R.K. KERK Ten bate van de R.K. kerk der St. Aga- thaparochie werden gisteravond in de vei lingzaal van de HOBAHO bloembollen, levensmiddelen, planten etc geveild. In totaal bracht de veiling ruim 11.000 op waarvoor pastoor Van Zuilen zijn dank uitsprak aan allen die daar aan medege werkt hadden. De Voetbalvereniging Gemeentepersoneel Bloemendaal, voornamelijk bestaande uit ambtenaren ter secretarie en aangevuld met leden uit enkele andere takken van dienst, zal op enkele Donderdagavonden op het gemeentelijk sportterrein aan de Vrijburglaan te Overveen vriendschappe lijke wedstrijden spelen. Vanavond om halfzeven zullen de gemeentemensen in het strijdperk treden tegen het Haarlems mu sici- en artistenelftal, BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: C. J. L. Westerholt—Be- rendse, z.; A. J. HeilbronKuyck, z. ONDERTROUWD: F. J. van Baekel en C. van Meijgaarden. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Corneli.s z. van M. Zuiderduin en J. Forrer, Weerestelnstraat 107. ONDERTROUWD: C. van Ballegooij en A. van Schie. GETROUWD: G. A. Hoogerwerf en F. A. Moes. OVERLEDEN: J. van den Berg, 80 jaar. BINNENLAND De Amerikaanse ambassadeur in Neder land, de heer Selden Chapin, heeft te Rot terdam de tentoonstelling, gewijd aan de Amerikaanse architect Frank Lloyd Wright, geopend. Te Eist (Utrecht) is een 12-jarige jon gen bij het baden in de Rijn verdronken. Te Leeuwarden is het gouden jubileum van de provinciale Friese vereniging „Het Groene Kruis" gevierd. Dr. J. M. Phaff, voor zitter van de jubilerende Vereniging, zei in de feestrede dat tweederde van Frieslands be volking zich onder de vanen van het Groene Kruis heeft geschaard. Namens de regering bracht de staatssecretaris voor de Volks gezondheid, dr. P. Muntendam, gelukwensen over. De nieuwe burgemeester van Breda, mr, dr. C. Kortmann, is gisteren geïnstalleerd. Een negentienjarig Haags meisje dat al twee maanden vermist was, is aangetrof fen in een zomerhuisje in Ede, waar zij de gast was van de familie van een vriend. De vriend, zijn ouders, zijn broer en zijn schoonzuster hebben er steeds toe meege werkt het meisje aan het ouderlijk gezag te ontrekken. Zij zullen zich moeten verant woorden wegens het onttrekken van een minderjarige aan het wettig over haar ge stelde gezag en het belemmeren van het politie-onderzoek. De vriend zal wegens schaking terecht moeten staan. De Opsporingsdienst van P.T.T. heeft weer twee clandestiene zenders opgespoord en in beslag genomen. Op Zaterdag werd in Den Haag aan de Duinlaan de clandestiene omroepzender „Seinpost", die werkte op 40 meter, opgespoord en op Zondag in Stap horst de zender CPQ 08, werkende op 245 meter. Proces-verbaal werd opgemaakt tegen de 22-jarige A. S, in Den Haag, en de 17- jarige J. B. en de 18-jarige B. B. in Stap horst. In de Staatscourant van 1 Juli is gepu bliceerd de door de minister van Financiën vastgestelde oorlogsschaderegeling verpleeg inrichtingen. Volgens deze regeling wordt aan verpleeginrichtingen, welke oorlogs schade hebben geleden, van rijkswege een bijdrage verleend ten bedrage van 65 van de goedgekeurde herbouw-, herstel-, of we- deraanschaffingskosten. Als de financiële positie van een inrichting naar het oordeel van de minister dit toelaat, kan de bijdrage op een lager bedrag worden vastgesteid. NabU de oprit van de Waalbrug in Nij megen is een auto verongelukt en totaal vernield. De bestuurder van de wagen, die waarschijnlijk gewond werd, is uit de wrakstukken gekropen en spoorloos verdwe nen. De politie vermoedt, dat men hier te maken heeft met een autodief. Een garage houder uit Bussum heeft bij de politie na melijk aangifte gedaan, dat bij hem uit de garage een auto gestolen is van hetzelfde type als de verongelukte. Van 15 tot en met 21 Juni zijn in Neder land 54 gevallen van kinderverlamming aan gegeven. Daarvan kwamen 24 gevallen voor in Limbrug, elf in de provincie Noordbra bant, zes in Noordholland, vier in Zuidhol land, drie in de provincie Utrecht, twee in Friesland, Gelderland en Zeeland. In Noord- hollland zijn twee gevallen aangegeven in Nieuwer-Amstel en in Beemster, Bussum, Haarlem en Haarlemmerliede en Spaarnwou- de telkens één geval. HAARLEM EN OMGEVING In Miinchen Gladbach heeft Noordhol land met 178 tegen 174,5 punt het amateur- danstournooi gewonnen van West-Duitsland. Het Noordhollandse team stond onder lei ding van de Haarlemse dansleraar W. Fortgens. De rekening over het jaar 1950 van. de provinciale inkomsten en uitgaven van Noordholland sluit met een voordelig saldo van f 1.811.873. De inkomsten hebben bedra gen f9.957.542 en de uitgaven f 8.145.669. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagden voor het candidaatse'xamen Engels mej. J. M. Th. Faase uit Aerdenhout; voor het candidaatsexamen rechten de heer R. M. v. d. Meulen uit Haarlem en voor het can didaatsexamen wis- en natuurkunde de heer H. Zeilmaker uit Haarlem. De kampeervereniging „Helios", ten Noorden van de kop Zeeweg op het strand van Zandvoort, heeft plannen gemaakt om op 10 Augustus een zeeprestatietocht te laten verzwemmen over een afstand van 2 km. Het zal van de zeestroom afhangen of in noor delijke of zuidelijke richting in ieder ge val stroomafwaarts gezwommen zal wor den. Zij, die de tocht volbrengen, ontvangen een diploma. De Haarlemse recherche heeft de zesen twintigjarige huisvrouw A. M. aangehouden, verdacht van diefstal van een bedrag van f 62,50. Zij was op bezoek geweest bij haar familie en heeft een portefeuille met geld meegenomen. Later keerde zij terug met de mededeling, dat zij de portefeuille van jon gens op straat had afgenomen. Een onder zoek wees echter uit, dat zij de portefeuille had gestolen. De Middelbare Meisjesschool ,,'t Kopje" te Bloemendaal behoort tot de scholen die dezer dagen de Algemene Bond van Scholen voor Voorbereidend Hoger en Middelbaar Onderwijs hebben opgericht. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam is bevorderd tot arts de heer T. F. Visser te Overveen. De heer G. Munniksma te Overveen is geslaagd voor het Staatsexamen voor muziek (piano). In aansluiting op een vroeger bericht over Gerepatrieerden en de Alle-Dag-Kerk zij medegedeeld, dat Vrijdagavond half acht in de Broederkerk (Parklaan) een groep ge- repatrieerden uit Indonesië wordt vei-wacht, onder leiding van hun predikant uit Bloe mendaal. Daar zullen dan niet slechts leden dier gemeente maar vele belangstellenden vrije toegang hebben. 17) Machteld voelt zich in het gezelschap van deze twee volkomen veilig. Zij betrapt zich er op, dat zij daarbij Murphay uit schakelt. Ondanks zijn vaak brute onver schilligheid is het Cripps die zij het meest vertrouwt. Zij kijkt naar zijn handen, die losjes op het stuur liggen. Stevige, goed verzorgde handen. Zijn ogen zijn strak op de weg ge richt; zijn voorhoofd is gerimpeld. Drie- of vierendertig jaar moet hij zijn. Dat heeft Mirjam haar verteld. Hij ziet er ouder uit. De oorlog is zeker niet ongemerkt aan hem voorbij gegaan. Mecteld, zegt Murphay. Zij voelt zich haast betrapt en zij bloost. Waarom hebben die Hollanders geen rechte weg aangelegd? Dat vraag ik me ook af, mengt Cripps zich in het gesprek. Kijk eens, wat een bochten! Zo schiet je ook niet hard op. Dat hoeft ook niet, troost Machteld. We zijn er zo. Kijk, daar vóór je ligt Vrou wenpolder. Kaal en troosteloos liggen de velden, bijna zonder bomen en struikgewas. Het verdronken land van Walcheren. Maar de aarde draagt weer vruchten, de boerderijen zijn weer hersteld en de mensen hebben onvervaard weer de handen aan de ploeg geslagen. Het leven gaat door. Vrouwenpolder hebben zij al weer achter zich. Recht vooruit liggen de duinen. In de verte staat de geweldige oude kerk van Veere tegen de grauwe sombere hemel. Het eind van de betonnen weg is door een houten hek afgesloten. Cripps trekt de handrem aan. Well?, zegt hij, en hij kijkt Machteld vragen aan. Eerst naar het strand. Nee, luilakken, daar kun je met je wagen niet komen. Je zult je benen moeten gebruiken. Achter haar aan klauteren zij door het vochtige zand de duinen op. Kale duin doorns grijpen naar hun kleren. Soms kraakt het, alsof ze zich losscheuren. Maar Machteld wandelt onbekommerd verder, duin op, duin af. Dan staan ze ineens voor een geweldig breed strand en een oneindige watervlakte. Het einde van de wereld, zegt Cripps. Dan klemt hij gauw zijn kaken op elkaar, alsof hij zich geneert voor deze dichterlijke ontboezeming. Maar Machteld knikt hem toe. Ze staan een ogenblik stil en kijken be klemd naar die zilvergrijze, rusteloze wa tervlakte. Flauw tekent zich heel in de verte een dun streepje land af. Verder is alles grijs en leeg. Een ijskoude wind doet hen huiveren. Kom, zegt Machteld. We zullen eerst maar een eind langs het strand lopen. De bunkers, die ik bedoel, liggen die kant uit. Het is een wonderlijk strand. Af en toe zakken zij plotseling tot hun enkels in het slik, dan weer stappen zij op een stuk kei harde grond. Met gebogen hoofd worstelen zij tegen de wind in. Machteld voelt geen kou; hier is zij in haar element. Hier stor men herinneringen aan vroegere, gelukkige jaren op haar af. Ze ziet niet de bewondering in de ogen van de beide Amerikanen, die dit Holland se meisje wel bijzonder sportief vinden. Cripps moest denken aan de vrouwen, waarmee hij vroeger omging. Die zouden bedanken voor zo'n tochtje. Of, als zij, terwille van het avontuur, toch meegegaan waren, met gilletjes en uitroepen zaniken om terug te gaan. Bij een bocht van het strand gaat Mach teld weer op de duinen af. Trouw sjokken de anderen achter haar aan. Zwijgend, want het gebulder van de zee maakt hier het praten toch onmogelijk. Op een strandpaal zit een eenzame meeuw. Het is het eerste en enige levende wezen dat zij tegenkomen. Machteld grijpt haar camera. Voorzich- tg sluipt zij naderbij. Op hetzelfde ogen blik scheurt de lucht en een wonderlijke, zilverglanzende streep licht valt over de paal. De sluiter klikt. Mooie achtergrond, mest die wolken, glimlacht zij tegen haar gezelschap. De meeuw vliegt krijsend omhoog en de hemel sluit zich weer. Dank je meeuw!, roept zij omhoog. Ze gaan nu bunker-in, bunker-uit. Grote, trieste, lege holen, vol met resten oorlogs tuig en hout. Steeds dieper dringen zij de duinen in. De Amerikanen bekijken alles nauwkeurig. Zij bonzen op ijzeren deuren, zij loeren in spleten en berekenen de onder linge afstand van de bunkers. Het is verboden terrein hier. Maar geen koddebeier verwacht in deze tijd van het jaar en bij dit weer bezoek. Hier is anders niet veel te fotografe- fereri; vragend kijkt zij Cripps aan. Dat kan nog komen, zegt hij optimis tisch. Ze staan in een diep, donker hol. Mur phay pakt zijn zaklantaarn. Een bundel licht glijdt langs de muren. Na het gebulder van de zee lijkt het hier stil als in een dodenkamer. De lichtbundel blijft rusten op een ijze ren grendel, vastgeroest en bedekt met zand. Samen morrelen zij er aan. Er is geen beweging in te krijgen. Cripps gaat naar buiten en komt met een stuk ijzer terug. Hol klinken de slagen in de kleine ruimte. Eindelijk geeft de grendel mee en kner send gaat een groot, zwaar luik open. 't Lijkt wel een brandkast. Machteld komt er dichter bij. Maar het is geen brandkast. Het is een luik, dat een tweede, ongeveer even grote ruimte met de eerste verbindt. Voorzichtig, maant Cripps, als Mur phay door het luik klimt. Een doffe plof aan de andere kant kondigt aan, dat Fred op de begane grond is terecht gekomen. Het licht van zijn lantaarn is verdwenen. Hé!, klinkt zijn stem uit de duisternis. Kom eens hier, hier is weer een gang. Voor alle zekerheid klemt Michel het stuk ijzer tussen de scharnieren van het luik, opdat zij niet bij verrassing zullen worden opgesloten. Dan knipt hij ook zijn lantaarn aan. Machteld is al door het luik gekropen en laat zich, evenals Fred, op de grond vallen. Een derde plof en Michel staat naast haar. Fred is onzichtbaar. Op zijn beurt laat Michel het licht door de kelder spelen. Zij vinden de gang, waar Fred in verdwenen is. Een lange, stenen gang, die in een vierkante ruimte eindigt. Hallo!, zegt een stem en in het licht van Michels lantaarn zien zij Fred heel ge noeglijk op een houten tafel zitten. Zijn lange benen steunen op een bank. Kom er bij zitten, nodigt hij uit; wat wil je gebruiken? Michel deelt sigaretten rond en dan kij ken zij elkaar besluiteloos aan. Is dat alles?, informeert Cripps. Fred knikt. Maar er zal toch wel een uitgang zijn? Fred laat zijn lichtbundel langs de mu ren dansen. Nergens. Dat kan niet, mompelt Cripps en legt zijn lantaarn op de tafel, zodat het licht naar boven schijnt. Daar, schreeuwt Machteld, en wijst omhoog. In de zolder zit weer een luik. Cripps schuift de tafel onder het gat en de bank zetten zij er boven op. Lenig als een aap klimt hij op de stellage en duwt met beide handen tegen het luik. Verras send makkelijk gaat het omhoog. Hij klemt, zijn handen om de rand en zonder merk bare inspanning hijst hij zich omhoog. De slaapkamer, grinnikt hij, zittend op de rand. Kom maar kijken. Fred steunt Machtelds voeten en Cripps trekt haar aan haar polsen omhoog. Hier boven is natuurlijk een hoog duin, zegt hij, en kijkt rond. Het lijkt wel of de Duitsers pas gisteren zijn verdwenen. De ruimte is keurig schoongeveegd. Langs de mimen staan een paar houten kribben. Verder is er niets. Ze onderzoeken de bedden nauwkeurig. Ze kloppen op de muren en stampen op de grond. Cripps en Murphay kijken el kaar aan. De lantaarns belichten spook achtig hun gezichten. Machteld zit op de rand van een krib en kijkt belangstellend toe. Freds kantaarn belicht nu de zolder. In een hoek zit een gat, net groot genoeg om er een kachelpijp in te steken. Hij verschuift een bed en klimt er bij. Hee!, zegt hij verbaasd, als hij zijn arm in het gat gestoken heeft. De zolder geeft mee. Het is geen beton, maar een gewoon, houten luik, aan de onderkant met een dunne laag cement bestreken. Een lawine zand komt op zijn hoofd neer. Hij knijpt zijn ogen dicht en schudt zijn hoofd. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6