Toekomst van herstellingsoord „Unicum" is onzeker Circus Mikkenie gaat aluminium tent in Heemstede opslaan Ferenc Fricsay leidde Concertgebouw-Orkest Ballets Jooss in Utrecht VICTORIA Zijn bijzondere aard maakt financiering uiterst moeilijk Hoofdnummer: Sabu, de Elephant-boy r~ Holland Festival Marshall-hulp vrij voor plan-Pomper Staatscrediet van f 21+ millioen aan N.V. De Bary PONDERDAG 3 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT WATER Toekomstige onderwijzers kregen verkeerslessen Jongens letten onvoldoende op het verkeer Mej. M. v. d. Berg veertig jaar aan de Noorderschool Afscheid van de Rijks kweekschool te Haarlem Jubileum H. J. van 't Oveneind Examens Burgerlijke Stand van Haarlem Zandvoort weer stapje nader tot bouw van nieuw hotel Haarlemse Damclub bestaat 45 jaar Bond van Christelijke Politieambtenaren Louis Ver voorn overleden Brandje in een bunker Bakkerscongres in Dordrecht Aantrekkelijk programma voor Openluchttheater Mar IK yü Het Herstellings- en Verplegingsoord „Unicum", dat gevestigd is op het buiten goed „Kennemerduin" aan de Herenweg, maakt een bijzonder moeilijke tijd door.. Het telt thans veertien patiënten ofschoon het een accomodatie heeft, die de verple ging van ongeveer zestig patiënten moge lijk maakt. De opneming is voorlopig stop gezet omdat de financiële middelen voor een ruimere exploitatie ontbreken. Om deze mogelijk te maken zal een- grote reor ganisatie noodzakelijk zijn, waarin voor het werk op „Kennemerduin" een geheel nieuwe vorm wordt gevonden, want in de huidige gedaante kan „Unicum" onder de gegeven omstandigheden niet blijven voort bestaan. Om een oplossing te vinden zijn besprekingen gevoerd met het St. Elisa beths Gasthuis in Haarlem, waarbij de mo gelijkheid ter sprake is gekomen om cle in richting op „Kennemerduin" in een of an dere vorm aan dit ziekenhuis te verbinden. Het zou bijvoorbeeld mogelijk zijn om chronische zieken, die in het Grote Gasthuis een groot aantal bedden in beslag nemen in deze omgeving te doen verplegen, het herstellingsoord is daar uitstekend op inge richt. Daarbij zou echter, naar bij de be sprekingen duidelijk werd „Unicum" zijn zelfstandigheid moeten opofferen en dat was de moeilijkheid, waarop de besprekin gen reeds geruime tijd geleden werden op geschort omdat de Stichting zich opnieuw wilde beraden. Een oplossing is nog niet gevonden en het is nog niet in de verste verte bekend, welke beslissing er vroeger of later zal worden genomen. Het begin: „Kareol" „Unicum" is min of meer als een voort zetting te beschouwen van het herstellings oord „Kareol" in Aerdenhout, dat in 1940 werd opgericht door dr. C. Kroon en rit meester b.d. Pahud de Mortagnes en de verzorging van militaire oorlogsslachtoffers op zich nam. In de loop der bezettings jaren werd de bestemming wat ruimer: er werden ook invalide burgers opgenomen; later ging de zorg van dit herstellingsoord nog een speciale categorie omvatten; tegen het einde van de oorlog waren namelijk 40 van de 60 verpleegden onderduikers. Be halve deze groep kan na de bevrijding ook nog een aantal andere patiënten wegens herstel worden afgevoerd. Inmiddels werd het gebouw waarin „Kareol" gevestigd was bestemd voor de verpleging van slacht offers uit de illegaliteit en „Kaï-eol" werd opgeheven. Negen patiënten, die er nog verzorgd werden, zijn toen ondergebracht in een villa aan de Zonnebloemlaan. De toestand liet zich voor dit hulpbehoevende negental allerminst hoopvol aanzien maar particulieren hebben zich hun lot aange trokken en op initiatief van de heer Chr. J. van Vliet een inzameling op touw gezet om hen een blijvend tehuis met de nodige verzorging te verschaffen. Zo is in het be vrijdingsjaar het herstellings- en verple gingsoord „Unicum" ontstaan, dat in De cember het voordien door Duitsers en Ca nadezen bezette huurpand Kennemerduin van de erven Van Lennep betrok. Marinepatiënten De opbrengsten van collectes maakte de opneming van meer invaliden mogelijk en van Februari 1949 tot Februari 1952 gaf de Marine het herstellingsoord groepen van 35 van haar patiënten, lijders aan gesloten tu berculose, in verpleging. Dit was juist wat „Unicum" nodig had om een verantwoorde exploitatie te kunnen volhouden. In totaal werden er in die jaren gemiddeld 55 patiën ten verpleegd. In 1952 werden de marine patiënten plotseling overgeplaatst naar het Militair Sanatorium in Amersfoort omdat men daar een overcompleet aantal bedden had. Toen brak voor de Stichting „Uni cum" in 1948 was namelijk voor het be heer de stichtingsvorm gekozen de moei- ADVERTENT1E DRINKT GEREGELD NATUURLIJK BRONWATER EEN GESCHENK DER NATUUR Het Verbond voor Veilig Verkeer heeft reeds vele keren acties ondernomen om het doel, dat in zijn naam is uitgedrukt, te verwezenlijken. Het heeft daarbij in het bizonder getracht de jeugd te bereiken en kinderen de regels van het verkeer bij te brengen zodra zij weggebruikers worden. Dat hierbij de school werd ingeschakeld ligt voor de hand, aangezien de kennis van de verkeersregels de jeugd het beste in klasse- en schoolverband kan worden bij gebracht. Maar de leerkrachten, die zich met deze belangrijke taak belasten, dienen deskundig te zijn en daarom is het van het Verbond voor Veilig Verkeer zeer goed gezien, dat het de aankomende onderwij zers en onderwijzeressen in de gelegenheid stelt, kennis te verwerven omtrent ver- keerswetgeving, verkeersopvoeding en ver keersveiligheid. In de Rijkskweekschool voor Onderwij zers en Onderwijzeressen te Haarlem is een verkeerscursus van drie maanden gegeven aan de leerlingen van twee klassen door de hoofdinspecteur van de verkeerspolitie te Haarlem, de heer I. B. Brauckmann. Bij deze cursus werd een speciaal daarvoor geschreven boekje gebruikt, dat uitgegeven is door het Verbond voor Veilig Verkeer. De cursisten moesten een schriftelijk en mondeling examen afleggen, dat werd af genomen door hoofdinspecteur Brauck mann, inspecteur L. Davidson en brigadier J. van Zijl van de Haarlemse Verkeers politie. Een vertegenwoordiger van het Verbond voor Veilig Verkeer was daarbij aanwezig. Alle zevenenveertig cursisten slaagden, velen met lof. Zij ontvingen een diploma, waarin staat dat de bezitter (ster) bekwaam geacht wordt voor het geven van verkeersonderwijs op de lagere scholen. Het diploma vermeldt voorts: „Door deel te nemen aan deze cursus heeft de ge slaagde bewezen doordrongen te zijn van de verantwoordelijkheid welke op het on derwijzend personeel rust, de schooljeugd op te voeden tot goede weggebruikers, ten einde daardoor mee te werken aan de be vordering van een veilig verkeer op de weg." lijke tijd aan, temeer omdat zij door deze overplaatsing werd overrompeld. Nieuwe vorm gezocht Het is de aard van de verzorging der in validen, die de financiering thans ontoe reikend maakt. De naam „Herstellings- en Verplegingsoord" zegt reeds duidelijk dat Unicum niet als een rustoord beschouwd kan worden, ook al wordt het in de huidige constellatie van de ziekenzorg onder die groep gerangschikt. In dat geval zou de exploitatie niet zo duur zijn als thans. De medische zorg voor de opgenomenen is veel meer omvattend dan in rusthuizen, er is een medische staf en er werkt voor een deel gediplomeerd personeel; daardoor kan „Unicum" beter worden vergeleken met een ziekenhuis. Die vergelijking gaat ove rigens ook weer niet helemaal op omdat de behandeling in ziekenhuizen van tijdelijke aard is en die van de invaliden in dit ver- plegingsoorcl over het algemeen niet. Daar om wordt ook met allerlei middelen ge tracht de patiënten in een huiselijke sfeer te brengen en daarbij ondervindt de stich ting veler medewerking. De verpleging van armlastigen voor de gemeenten is bijzonder moeilijk geworden omdat de vergoeding van de laatste ten ene male ontoereikend is. De verpleging van ziekenfondspatiënten zou een oplossing kunnen geven indien maar niet was be paald, dat deze slechts in ziekenhuizen en sanatoria mogelijk is zodat het herstellings oord „Unicum" er alweer buiten staat. Om deze redenen is een nieuwe vorm voor deze inrichting een levensvoorwaar de geworden. Woensdag zijn op het Soendaplein en op de Schoterweg ongelukken gebeurd, waar bij jongens die onvoldoende op het verkeer letten, aangereden zijn. Tegen halfvier stak de tienjarige G. S. van het Oostelijk trottoir een der rijbanen van het Soendaplein over. In de richting Noord reed een auto. De jongen besteedde onvoldoende aandacht aan het verkeer en liep tegen de auto op. Hij viel en kreeg een hersenschudding. Per ziekenauto is hij naar het Sint Elisabeths Gasthuis vervoerd. Omstreeks zes uur liep de achtjarige D. G. O. de Schoterweg nabij de Kleverlaan voor een stilstaande auto om en zag daar door niet, dat van het Soendaplein een motor naderde. Hij werd aangereden en liep een lichte kneuzing aan het linker bovenbeen en een kneuzing aan de linker bovenarm op. Een lid van de Ongevallen- dienst verleende de eerste hulp, waarna de jongen per auto naar zijn woning is ver voerd. Mejuffrouw M. van den Berg, onder wijzeres aan de Christelijke school „De Noorderschool" aan de Velserstraat is veer tig jaar als onderwijzeres aan deze school verbonden. Dit zeldzame jubileum, dat een onderwijskracht veertig jaar onafgebroken aan één school enige generaties onderwijs gaf, zal Dinsdag 8 Juli met bestuur, perso- I c ^rTSr l^^ru£P' neel en de kinderen der school herdacht worden. Voor de oud-leerlingen der school en belangstellenden zal die middag van 5 tot 5.30 uur gelegenheid zijn mejuffrouw Van den Berg aan de school Velserstraat 55 geluk te wensen. Op een ouderavond van de Rijkskweek school te Haarlem, welke onder leiding stond van de voorzitter der Oudercommissie, de heer H. J. Krauweel uit Bennebroek, heb ben 46 onderwijzers en onderwijzeressen afscheid genomen van de school. Van hen ontvingen tweeentwintig een tweejarige opleiding. De anderen volgden na drie jaar HBS of na de ULO-school de vierjarige cursus. De directeur van de Rijkskweek school, de heer J. van der Meulen, gaf hun zijn beste wensen mee voor het werk dat hun wacht. De scheidenden schonken boeken voor de bibliotheek van de school. De avond werd besloten met zang, voordrachten en een dansje. Morgen, 4 Juli, hoopt de heer H. J. van 't Oveneind, adjudant bij de Haarlemse recherche, zijn zilveren jubileum in dienst van de overheid te vieren. Vier Juli 1927 kwam hij bij de cavalerie in dienst, op 7 October 1927 bij de maréchaussée en op 15 November 1933 bij de Haarlemse politie. De heer Van 't Oveneind, die vice-voor- zitter van de Haarlemse politiekapel is, is een zeer geziene figuur bij de Haarlemse politie. Hij wenst het jubileum onopge merkt voorbij te laten gaan en vertoeft buiten de stad. Voor costumière zijn geslaagd de dames A. J. KuvenerMaerten; J. C. v. Meel Maerten te Haarlem en voor coupeuse mej. H. Groenveld te Nieuw Vennep. Aan de Universiteit te Amsterdam is gis teren geslaagd voor het doctoraal examen in de Engelse taal en letterkunde mejuffrouw L. B. de tVinter te Heemstede. Aan de Hogere Hótelvakschool. Den Haag "slaagde de heer G. Bonnema te Haarlem. HAARLEM. 2 Juli 1952 ONDERTROUWD: 2 Juli R. Takken en H. C. A. Braspenning; W. H. van Schoonhoven en A. Jansen; H. van Wijnen en E. Hess- ling; J. J. van den Brand en M. J. Zoet; G. H. Broers en E. M. Gelaudie: J. A. Janssen en A. C. Rutte; C. Kühn en J. P. Kloos: W. A. de Graaf en M. J. W. Sanders; W. J. Joosten en W. E. Sanders; G. van Merkenstein en J. van Die; W. Karst.en en M. van Ee; W. J. Verveer en E. C. Meiier: J. G. Schenke en A. M. van Kemnen: H. J. Schreur en L. J. Tollenaar: K. Sibrandi en G. Caro; B, C. Eblé en M. C. Huissen: C. J. Derks en G. E. de Heer: G. H. Bekooij en M. J. Molenaar; H. N. Vastenouw en A. Pauw. GEHUWD: 2 Juli: H. J. Smolenaars en H. Bruiin: J. Marohand en C. J. M. Bos: M. A. Koedijk en C. A. M. van Wateringen; J. B. S. M. Kerstens en M. T. G. F. Herben: C. van der Horst en H. T. Leenhouts: J. Havenaar en M. Stam; G. H. .Giesberts en H. A. Dam- mann; M. van Kruiselberaen en H. Th. G. Martens: W. C. Smit en G. Kardol: A. van Bokhorst en M. C. van Bruggen: A. Luttik en N. C. Saarloos; W. Smit en M. van der Heide: C. Hijner en J. Stadt; H. van Doorn en H. E. Wijker; J. F. Pigmans en J. van der Pol; K. Beniamins en F. M. de Boever; J. van Asselt en G. A. I. Rob; J. van Schoonhoven en M. H. W. Wichers; J. K. van der Kroon en I. J. C. de Jong. BEVALLEN van een zoon: 1 Juli, G. van AltenaBrand; B. H. Hogaarts—van Os; M. ,T. Slobbevan Kesteren; J. M. Bruiining— Mui Ier van Brakel; H. den HartogWinter; E. Deviesvan Zeijl; M. J. van Roonvan der Vossen; 2 Juli J. L. Ruigrokvan Wel. BEVALLEN van een dochter: 30 Juni, J. L. W. van der Veenvan Caem; 1 Juli, A. M. BoerrigterZwetsloot; H. A. C. van Noordwijkvan Zeyl; H. W. Klootvan At- tekum; 2 Juli, C. A. Tangermannde Vos; OVERLEDEN: 29 Juni. J. C. Albers, 32 j., Gasthuisvest; 30 Juni, H. C. Franck, 56 j., Gasthuisvest; 1 Juli, M. Grillisvan Baaren. 74 j.. Schoterveenstraat; B. M. Huijboom, 13 m., Doelstraat; F. Bijl, 56 j., Theemsplein; C. van Veen—Kool, 71 j., Van 't Hoffs'traat; A. Koppelman, 67 jHazepaterslaan. Na drie jaar verstek te hebben laten gaan komt het grote circus Mikkenie weer voorstellingen geven voor de circuslief hebbers uit Haarlem en omgeving. Vrijdag middag al trekt de grote karavaan van wa gens, tractoren en wilde dieren in de rich ting uan het terrein tegenover het Heem- steedse Sportpark, waar 's avonds rappe en vaardige handen de grote aluminium tent gereed zullen maken voor de kinder première op Zaterdagmiddag vijf Juli en de première voor de volwassenen in de avonduren. Drie jaar is het al geleden, dat circus Mikkenie voor de laatste maal in Heem stede een voorstelling gaf. In die jaren maakte het circus een enorme tournee door zes Europese landen en maakte het naam in Spanje, Italië, Frankrijk, België, Portu gal en Luxemburg. Vele artisten uit even zovele landen' prijkten in die tijd op de affiches van het Nederlandse circus en nu dan eindelijk Nederland weer is bereikt heeft de directie uit al die programma's een keuze gedaan en een selectie-program ma samengesteld voor het Nederlandse publiek. De grote attractie vormt uiteraard het optreden van Sabu, bij de filmliefhebbers beter bekend als de „Elephant-boy". Met drie olifanten komt deze filmster in de piste om zijn publiek te tonen dat hij niet alleen in de film, maar ook in het circus met deze dieren weet om te springen. Ver der is er dan nog de 22-jarige Oosten rijkse dompteuse Miss Belita, die niet zo lang geleden tot twee maal toe werd ge wond bij haar optreden met haar tijgers, waarbij zij één maal het leven redde van een persfotograaf, die in de kooi opnamen wilde maken van de dieren. Het overige deel van het programma vermeldt het optreden van de Franse tra pezewerkers „De Meteors", die aan de vlie gende trapeze een dubbele salto met pirou ette uitvoeren; de beren Maika en Peter, die op een drie meter hoge fiets rijden benevens met een meisje op de duo rondjes draaien in het circus; de Italiaanse clowns, de Zacchind's, die niet zo lang geleden nog optraden in het Palladium in Londen; de Cumberland jockey's, afkomstig uit het circus van Barnum en Bailey uit Amerika; en diverse nummers, waarin de vijftig paarden, die het circus Mikkenie rijk is, hun kunnen zullen tonen. Tot en met negen Juli blijft het circus in Heemstede en vervolgt dan haar tour nee door Nederland om aan het eind daar van weer naar andere Europese landen tc gaan. In drie bussen zijn de leden van het Koninklijk Mannenkoor Caecilia met hun dames gistermiddag van het Klokhuisplein, hoek Damstraat, de reis begonnen naar de Dono.ustad Linz in Oostenrijk, waar zij onder meer met de „Sangerbund Frohsinn" een gezamenlijk concert zullen geven. Verschillende uitstapjes, onder andere naar het befaamde Salzkammeryut, staan mede op het programma van het gezelschap dat in de avond van 9 Juli weer in Haarlem terugkeert. Op de foto: de gezellige drukte voor het vertrek der bussen. V Het Concertgebouw-Orkest speelde Woens dagavond onder leiding van de Hongaarse dirigent Ferenc Fricsay in de Kurzaal te Scheveningen. Fricsay is een reus van een kerel, physiek en artistiek. Hij is er in een week tijds in geslaagd het Amsterdamse keurkorps volkomen naar zijn hand te zetten en de capaciteiten van het ensemble op zeer persoonlijke wijze uit te buiten. Dit moest wel zeer opvallen bij een overbe kend werk als de grote Symphonie in C van Schubert, die in een verrukkelijke in terpretatie, uiterst doorzichtig, zeer dyna misch, doch vooral heeidijk van roman tische tint aan het slot van de avond ten gehor-e werd gebracht. Er werd gespeeld alsof het een nieuw stuk gold en zo klonk het ook. Trouwens, voor de executanten zal er wel vrij veel nieuws in deze herschep ping zijn geweest. Ferenc Fricsay plaatste ook de „Dansen uit Galanta" van Kodaly op zijn program ma. Voor het Concertgebouw-Orkest is deze Hongaarse folkloristische danssuite evenmin een onbekend werk, maar nu de Amsterdamse musici het te realiseren kre gen onder de dwingende impulsen van een rasdirigent, die de felle rhythmen en de algemene karakteristiek ervan in het bloed heeft, moet het voor hen toch wel een ont dekking geweest zijn, wat een vuur, wat een gloed er uit deze partituur te slaan is. Men heeft het tamelijk omvangrijke stuk (dat gebouwd is op vijf oorspronkelijke dansliederen) gespeeld met een beheerst bravour, alsof het reeds de t'iende en niet de eerste uitvoering onder de Hongaarse dirigent was. Het probleemloze, maar effectrijke stuk' werd kon het anders op een frenetisch applaus onthaald- Ferenc Fricsay had, met de door Kodaly zo mees terlijk bewerkte boerennv-*.ziek van zijn land, zijn slag thuis gehaald. En daarna werd de Strawinsky-reeks van het Holland Festival voortgezet met het „Capriccio" voor piano en orkest, met Mo nique Haas als soliste. Dit werk is vijf jaar jonger dan het pianoconcert met harmonie orkest. Ondertussen had Strawinsky zich weer verzoend met de normale symphonie- begeleiding; de elementen kleur en expres sie waren weer in genade ontvangen, na de stugge afwijzing in het concert, dat in wezen een felle reactie tegen alle roman tiek betekende. Toen Strawinsky al veertig keer zijn staalharde concert als solist ver tolkt had, moet hij beslist tot de slotsom gekomen zijn dat het nu welletjes was en dat het wel zo aardig zou zijn weer eens een vriendelijk gezicht aan het publiek te tonen; hij hoefde daarom de tendenzen van de neo-klassieke stijl niet te verloochenen; Bach wist immers ook charmerend en zelfs gracieus te musiceren. En zo ontstond dan het Capriccio, een mengvorm waarin zowat van alles mogelijk is en waarin het element der verrassing een effectieve waarde heeft. Eigenlijk een prachtige opgave voor Stra- Naar wü van Zandvoorts burgemeester, mr. H. M. van Fenema, vernemen, heeft hij bezoek gehad van dr. Groeneveld Meyer en diens secretaris, de heer Kuipers. Dl'. Groeneveld Meyer, die verbonden is aan het Ministerie van Economische Za ken, is belast met de verdeling der Marshall-gelden, die beschikbaar zijn voor hötelbouw in Nederland. De heer Groene veld Meyer heeft de burgemeester mee gedeeld, dat er van zijn kant geen bezwaar tegen bestaat om de voor Zandvoort „be vroren" Marshall-hulp ten bedrage van twee ton uit de ijskast te halen en ter be schikking te stellen van de heer Pomper om er een hotel aan de Noordboulevard mee te bouwen. Deze mededeling volgt op het raads besluit om de heer Pomper de voor het plan nodige grond in erfpacht te geven. De heer Groeneveld Meyer zeide aan het nieuwe plan-Pomper alle mogelijke mede werking te zullen geven, een verzekering die door de burgemeester en de heer Pom per uiteraard zeer op prijs is gesteld. Zo is Zandvoort dus weer een stapje dichter bij de bouw van een nieuw hotel gekomen, dat het eerste gebouw zal moe ten worden van het grote amusements centrum, dat aan de kop van de Zeestraat is geprojecteerd. De heer Pomper gaat nu verder met de uitwerking van zijn plannen. Wanneer de grondmetingen gereed zullen zijn en de architecten hun plan klaar hebben, zal er een inschrijving plaats hebben. Op grond daarvan zal de heer Pomper kunnen be slissen of de bouwprijs en de overige fi- nancieringsvoorwaarden een rendabele exploitatie mogelijk zullen maken. Zo ja, dan hoopt hij in October met de bouw te beginnen en dan zal het hotel voor het volgend seizoen gereed moeten zijn. Het project voorziet in een hotel met dertig kamers, een restaurant, terrassen en een feestzaal. winsky, vooral nu hij in een stemming was om geen enkel element te versmaden, zelfs niet het effect van een circusmuziek of een banale trompetmelodie, het summum ver tegenwoordigend van verwaterde sentimen tele romantiek. Strawinsky zou Strawinsky niet geweest zijn, indien hij deze opzet niet op een brillante wijze had volvoerd en rond de effectrijke klavierpartij niet een instru mentaal geheel geweven had, waarvan de orchestratie zingt en klinkt dat het een lieve lust is. De uitvoering onder Ferenc Fricsay was kapitaal. En Monique Haas handhaafde met haar interpretatie op schitterende wijze haar reputatie als vertolkster van modern werk. Tot slot klonk de Symphonie in C van Schubert; het leek wel of we even mochten luisteren aan de poort van het verloren paradijs. JOS. DE KLERK De Haarlemse Damclub hield een „oude jaarsavond" ter gelegenheid van haar 45- jarig bestaan. De heer D. Schrijnemaekers opende als voorzitter van de feestcommis sie de druk bezochte bijeenkomst. Hierna sprak de 1ste voorzitter, de heer J. H. Meure, de openingsrede uit. De captain van het hoofdklasse-team, de heer J. B. Sluiter Jr., bood namens de leden aan het bestuur tien nieuwe wedstrijd- klokken aan, terwijl „Treebeek" 's voor zitter, de heer Verkaart, een originele mijnlamp overhandigde. De voorzitter van het district Kennemerland van de Provin ciale Noordhollandse Dambond, de heer J. J. Warmerdam, bracht de felicitaties over van de bij dit district aangesloten vereni gingen onder aanbieding van bloemen. Hierna werden de clubkampioenen van de wedstrijden om de clubkampioensehap- pen 1951/1952 der vereniging gehuldigd. De heer Sluiter mocht wederom de kam- pioensprijs hoofdklasse in ontvangst ne men, waarbij de 1ste voorzitter de span nende en sportieve strijd memoreerde. Voorts werden prijzen uitgereikt aan de heren G. Eising, J. Föhl, G. Schouten en I. Risseeuw. Voorts sprak de ere-voorzitter, de heer J. W. van Dartelen, de oudejaars avond rede uit, waarbij bij speciaal de verdiensten van het ere-lid, de heer J. van Looij memoreerde en verder hulde bracht aan allen, die medewerkten de Haarlemse Damclub tot vier maal toe het nationaal clubkampioenschap der hoofdklasse te doen behalen. De Bond van Christelijke Politieambte naren in Nederland heeft in Haarlem een tweedaags congres gehouden in het Con certgebouw. Het congres begon met een wijdingsdienst in de Grote Kerk; voorgan ger was ds. J. C. Maris, predikant der Christelijk Gereformeerde Kerk te Haar lem-Noord. De voorzitter, de heer J. A. van Netten te Utrecht, besprak in zijn openingswoord het probleem van de gemeenteclassificatie, de opleiding van geschoold lagere politie ambtenaren en het werven van nieuw per soneel. In het huishoudelijk gedeelte van de vergadering is in het bijzonder gesproken over een mogelijke wijziging van de pen sioenwet. Het eventueel pensionneren op vijfenvijftigjarige leeftijd laat te wensen over. Er kan willekeur ontstaan en het kan voorkomen, dat met verschillende ma ten gemeten wordt. Het hoofdbestuur zal aandacht aan deze kwestie blijven beste den. Des avonds is een feestelijke bijeenkomst gehouden, mede ter gelegenheid van het vijfendertigjarig bestaan der Haarlemse afdeling. De Haarlemse Politiekapel ver leende medwerking. Gisteren is de acteur Louis Vervoorn in zijn woning te Rotterdam op 72-jarige leeftijd overleden. Na de toneelschool doorlopen te hebben kreeg hij in 1902 een engagement bij Van Lier. Later maakte hij onder de Van Eijs- dens deel uit van het toenmalige Rotter dams Toneel. Bekende rollen uit die tijd waren de man in „Monna Vanna" van Maeterlinck en de echtgenoot in „Nora" van Ibsen. Ook onder Henri Brondgeest en Marius Spree heeft hij gespeeld. In de jaren 1920 tot 1936 moest hij zich door ziekte gedwongen van de planken terug trekken, maar hoewel zijn gezichtsvermo gen zeer beperkt was geworden, ging hij later aan het toneel terug. Hij trad op bij „De Rotterdammers" en later bij het ge zelschap van Pierre Balledux. Na de oorlog kreeg hij een engagement bij het Rotter damse Toneel onder Ko Arnoldi, waar hij met veel succes de grootvader in „De op gaande zon" van Heijermans vertolkte. Een jaar geleden verergerde zijn gezondheids toestand echter dermate, dat hij het bed niet meer kon verlaten. De afdeling rechtspraak van de Raad voor het Rechtsherstel heeft de handel maatschappij H. Albert de Bary en Co. N.V. veroordeeld tot betaling van een bedrag van 21.500.000 aan de V.V.R.A. Naar aanleiding van deze uitspraak deelt de minister van Financiën ad interim mede, dat aangezien het overgrote deel van het aandelenkapitaal eigendom van de staat is, aan de N.V. van rijkswege een crediet wordt verstrekt van ten hoogste ƒ21.500.000 Deze credietverstrekking dient ertoe de N.V. De Bary in staat te stellen te voldoen aan haar verplichtingen uit hoofde van deze uitspraak. Kort na halfvier werden Woensdagmiddag de vrijwilligers van het rayon Overveen van de Vrijwillige Brandweer Bloemendaal gealarmeerd voor een keukenbrand in per ceel Ernst Casimirlaan 74. De bewoonster had haar japonnen in een teil met was benzine gestopt. In de omgeving brandde de waakvlam van een gasgeijser. De spoe dig ter plaatse zijnde brandweer voorkwam erger door blussing met het koolzuur- sneeuwapparaat. De bewoonster, die brandwonden had opgelopen, werd per ambulancewagen naar het Marine Hospitaal te Overveen over gebracht. De Nederlandse Bakkersbond heeft te Dordi-echt zijn jaarvergadering gehouden. De heer C. Koppert kantte zich in zijn ope ningsrede tegen het streven van de regering om de omzetbelasting in bepaalde artike len te verhogen. „Vrijwillig zullen wij dat nooit aanvaarden" zei de heer Koppert, die voorts opmerkte dat er in eigen kring ook gevaren dreigen, onder meer het cadeau stelsel. Het Folkwang Danstheater van de stad Essen, algemeen bekend als Ballets Jooss, is gisteravond in de Utrechtse Schouwburg zijn zomertournée door ons land begonnen. Op het programma stond als enige noviteit „Weg in de mist" (Der Weg im Nebel) op speciaal hiervoor door Aleida Montijn ge schreven muziek voor twee piano's en slagwerk. In zekere zin zou men dit werk, hoewel het geheel anders van opzet is, als een vervolg van „De groene tafel" kunnen beschouwen, in zoverre namelijk dat men in beide gevallen te doen heeft met een poging om een actuele situatie door middel van de dans te dramatiseren. Thans echter is er geen ruimte voor parodistische ele menten en evenmin wordt er op naief- vereenvoudigende wijze een schuldvraag gesteld. Dit ballet bestaat uit vier taferelen, waarin de worsteling van de tegenwoor dige generatie bij het banen van een pad naar de toekomst door het puin, van het verleden wordt uitgebeeld. De delen zijn - ii m jS| W' -m .JaÈÈk fÉ Rolf Alexander en Hans Ziillig in „Dithy- rambusvan Kurt Jooss, dat ook in Bloe- mendaals Openluchttheater tot vertoning komt. min of meer zelfstandig. Men krijgt achter eenvolgens te maken met de wanhopige toestand van zich overbodig wetende vluch telingen en ontheemden, met het bestaan onder terreur en achter prikkeldraad, met een confrontatie met herinneringen en met het begin van wederopbouw temidden der heersende onzekerheid, struikelend over obstakels en voortdurend door angst be dreigd. Dit werkstuk dwingt bewondering af door de buitengewoon knappe, muzikaal uitgedachte compositie. Maar men wordt er nauwelijks door getroffen, laat staan ontroerd. Van enig afstand nemen kon uiteraard geen sprake zijn en daardoor houdt men tenslotte ook van de vorm een onbevredigende indruk over. Daar komt dan nog bij dat er teveel geschermd wordt met symbolische en pantomimisch-naboot- sende bewegingen, die mede hun beoogde uitwerking missen omdat zij in strijd ge raken met de streng-formele behandeling van het thema. Tenslotte moet nog opge merkt worden dat het optreden van de solisten in elke episode zonder entourage van het ensemble te vaag blijft. De choreo graaf Jooss heeft intussen hiermede duide lijk getoond dat hij nog slechts denkbeel dig weerhouden wordt van toepassing der klassieke techniek, waarbij hij reeds met zinrijke ijver leentjebuur speelt. Verder stonden op het programma: „Dithyrambus" op oratoriummuziek van Handel, „Le Bosquet" van Hans Züllig, op muziek van Rameau met décor en costuums van Doris Zinkeisen, en „Bal in Oud-Wenen" op een door F. A. Cohen met charmantraffinement samengestelde pot pourri van walsen van Joseph Lanner, welke balletten ook op Zondag 6 Juli in Bloemendaals Openluchttheater tot uit voering komen, tezamen met „Fantasie" op muziek van Franz Schubert, een vlinderen de compositie door Hans Züllig voor twee solisten en een groep. Men had voor deze vertoning geen betere keuze kunnen doen. De voornaamste medewerkenden Noëlle de Mosa, Ulla Söderbaum, Beatrijs Vitringa, Rolf Alexander, Hans Züllig en Alfonso Unanue. DAVID KONING

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7