vertragen Moskou Adenauers protesten verzending nota aan Nederlandse werven bouwen geheel nieuw type duikboot Ontslagaanvraag W. Vogt als A.V.R.O. directeur ingewilligd Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Grote Mannen Hoover wil tussenbeide komen in geschil Eisenhower-Taft Bondskanselier schept precedent; Duitsland moet geraadpleegd worden Nieuwe maatregelen van Sirry Pasja's kabinet Het woord is aan Vrec:t minister Stikker Katholieke overheersing? G. de Clercq: „Er hebben bij de A.V.R.O. orkanen gewoed met onweer en blikseminslagen" ZATERDAG 5 JULI 1952 Fransen in Tunesië maken zich bezorgd Rhee drijft zijn zin door Ir. M. F. Gunning verving enkelvoudige cylinder door driecylinder type Engeland levert wapens aan Franco Zonnig weekeind Europese éénwording Vragen vqn Kamerlid Goedhart Pauker definitief uit de gratie 66e JAARGANG No S03 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 156 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman TELKENS WEER hoort men lieden kla gen over het gemis aan Grote Mannen, dat deze tijd kenmerkt. Zij bedoelen daarmee: Grote Staatsmannen. Het ontbreken van Shakespeares, Goethes en Dantes, van Mi chel Angelo's, Rembrandts en Leonardo's deert hen niet zozeer. Dat waren allemaal maar kunstenaars, denken zij ofschoon zij het niet zeggen. Maar die monumentale staatslieden hoorden er te zijn. Ik ben het niet met hen eens. De ontdekking van een nieuwe Shakespeare en een nieuwe Rem brandt zou mij met geestdrift vervullen. Anderen en mij. Als ge er slechts aan denkt hoe de komst van zulk tweetal de sombere profeten van cultuur-ondergang zou doen verstommen en in feite een nieuw tijdpei-k kunnen inluiden! De opkomst van erg grote staatsmannen daarentegen zou ons met achterdocht vervullen. Eigenlijk vraag ik mij af of het verlangen naar zulke figuren niet wezenlijk laat ons zeggen: onbewust gedreven wordt door de ge dachte dat men dictators met dictators moet bestrijden; zoiets als dieven met dieven vangen. Ofschoon wij, tijdens vijf jaar be zetting van ons land door de Nazi's, van nabij kennis gemaakt hebben met de me thoden der dictatuur, schijnen sommigen daar nog niet genoeg van geleerd te heb ben. Misschien dachten zij dat de door het Duitse volk zozeer vereerde Hitier een uit zondering was. En de door de Italianen ni£t minder aanbeden Mussolini ook. Die bleef trouwens een eind van ons weg. Ook Stalin is nog altijd ver weg; hoeveel dui zenden kilometers is het ook weer naar Moskou? Het is waar dat de democratie geen al te grote mannen in de leiding der staatkunde toelaat. Maar dat is nu juist het wezen dei- democratie. Zij duldt hen niet en zij heeft daar gelijk in. Want de Grote Mannen met twee hoofdletters kunnen met de democra tie niet werken. Zij werpen haar omtfer. Zij werpen zich als verlichte despoten op, om dat hun natuur geen ander beleid toelaat. Dat lukt hun, als men hen niet bijtijds in hun streven fnuikt. Misschien zijn er wel eens geweest, die waarlijk min of meer „verlicht" begonnen. Maar het duurde nooit lang of het licht ging uit en de wille keur en rechteloosheid zetten in, met de onderdrukking van de vrije mening, de politieke arrestaties en de politieke moor den. Een onomwonden term, die wij weer een beetje ontwend zijn, maar die toch even Juist blijft: politieke moorden. Gij kunt als democraat verlangen naar wat groter mannen dan u op zeker tijdstip besturen. Waarom niet? Als zij maar waar lijk democraten zijn. Maar niet naar wat de wereld in het staatkundige onder Grote Mannen met twee hoofdletters heeft leren verstaan; naar die lieden waarvan de ge schiedenis zo luid is blijven spreken en wier gestalten, verrijzend uit het stof der eeuwen, alle door de duizenden en hon derdduizenden graven hunner slachtoffers omgeven zijn: Dzjengis Chan, Alexander de Grote, Napoleon. Dat zijn er helaas nog maar drie uit velen: drie super-Grote Mannen. De mens heeft in zijn historie waarlijk geen reden gehad tot klagen over een tekort. Hij heeft die reden nog steeds niet. Met blijdschap en instemming heb ik er E. M. Forster op nagelezen in „Two cheers for democracy" een bundeling van es says, artikelen en radio-toespraken, die deze buitengemeen-begaafde Engelse auteur sinds 1935 heeft gewrocht. Twee hoera's voor de democratie: het gebruike lijke derde heeft Forster welbewust weg gelaten omdat hij, haar erkennend als de beste bewindsvorm die de mens heeft kunnen bereiken, nochtans in haar feilen helder ziet.-Zijn eerste „cheer" geldt haar erkenning van een persoonlijke vrijheid, die scheppend werk veroorlooft; zijn twee de, dat zulk bewind critiek toelaat. Two cheers acht hij genoeg. Hij beseft overigens dat de samenleving als geheel op machts uitoefening rust. Maar dat kwelt hem niet zozeer als het menig ander doet. Want alle scheppende arbeid, alle goede menselijke betrekkingen treden op in de pauzen,waarin Kracht er niet in slaagt naar voren te komen. Alleen die pauzen tellen, zij moe ten zo veelvuldig en langdurig mogelijk zijn en Forster noemt ze: de beschaving. Sómmige mensen idealiseren Kracht en vereren die, inplaats van haar zo lang mogelijk op de achtergrond te houden. Dat is fout. Als Kracht naar voren springt worden wij en al de mooie dingen die wij hebben gemaakt erdoor vernietigd. Maar Kracht krijgt niet steeds zijn kans, om de goede reden dat de sterken zo dom zijn. Heldenverering, waarin sommigen willen vluchten, noemt Forster een gevaarlijke ondeugd. Een van de verdiensten der de mocratie is dat zij die niet aanmoedigt en niet dat onhandelbare soort burger voort brengt, dat bekend is als de Grote Man. Maar mensen die geen belangstelling kun nen krijgen in de veelzijdigheid des levens, in zijn afwisseling en kleurrijkdom, en die hun levenshouding niet kunnen vinden, worden daar ontevreden door en verlangen naar een held, voor wie zij kunnen buigen en die zij blindelings kunnen volgen. Het is veelbetekenend dat de held in de magazijn- voorraad van het autoritaire bewind on misbaar is. Het kan niet bedreven worden zonder enkele helden om de verveling te verjagen, zoals enkele vruchten in een on smakelijke pudding worden gestoken om haar verteerbaar te maken. „Neen", zegt Forster: „ik wantrouw Grote Mannen. Zij scheppen een woestijn van eenvormigheid om zich heen en dik wijls ook een zee van bloed, en ik ervaar het plezier van de kleine man als zij ten val komen". Ik zal u wel eens wat meer van E. M. Forster vertellen: van de soort aristocratie vooral, die hij als democraat bewondert en erkent en waarop hij zijn hoop heeft geves tigd. Vandaag heb ik hem alleen als bond genoot geroepen om te betogen: vraag de democratie niet om die Grote Mannen, die „onhandelbare burgers", die juist zij alleen heeft kunnen uitschakelen. Tot ons welzijn. R. P. TRAMBOTSING IN STOCKHOLM Meer dan veertig mensen zijn gewond geraakt, toen gistex-ochtend om acht uur twee Stockholme trams met elkaar in bot sing kwamen. Twaalf ambulance-auto s reden na het ongeval heen en weer om de gewonden naar een drietal ziekenhuizen te brengen. Beide trams waren vol met men sen, die onderweg waren naar hun werk. Urenlang vochten meer dan 300 brandweerlieden in Brooklyn, New York, tegen een reusachtige brand, welke zich over acht gebouwen uitstrekte; 55 brandweerauto's alsmede een krachtige drijvende spuit werden ingeschakeld bij het blussingswerk en meer dan vijfhonderd personen werden uit de belendende percelen, geëvacueerd. Het vuur ontstond in een trolleybussen-garage en verbreidde zich met geweldige snelheid over een hotel, twee zakenpanden en drie woonhuizen. Op de foto: een muur van de in vlammen gehulde garage kan de geweldige druk van de tonnen bluswater niet meer weerstaan en bezwijkt. CHICAGO (Reuter). Herbert Hoover, de enige nog In leven zijnde voormalige Amerikaanse president, heeft er in een telegram aan het nationale comité van de republikeinse partij op aangedrongen een vriendschappelijke en onpartijdige regeling te treffen voor het geschil over de delegatie van 38 man van Texas naar de nationale conventie. Twee weken geleden had de oud-president voorgesteld een „kleine groep van vooraanstaande personen, die zowel Eisenhower als Taft vriendschappelijk ge zind zijn", de gehele toestand te laten be studeren. Dit voorstel was door de leider van Eisenhowers verkiezingscampagne, senator Cabot Lodge, afgeslagen, aldus dit telegram. Na het beroep van oud-president Hoover heeft senator Taft generaal Eisenhower aangeboden het geschil over de delegatie van Texas te regelen door de delegatie te splitsen in 22 aanhangers van hemzelf en 16 van Eisenhower. Dit aanbod is door senator Lodge verworpen. Het republikeinse nationale comité heeft vervolgens met 60 tegen 41 stemmen 22 van de omstreden stemmen van Texas aan senator Taft toegewezen en 16 aan gene raal Eisenhower. Volgens een niet-officiële telling is de stand thans als volgt: Taft 530 stemmen. Eisenhower. 427 stemmen, anderen 131 stemmen en 118 afgevaardigden hebben zich nog niet gebonden. Een candidaat heeft tenminste 604 stemmen nodig. Generaal Eisenhower heeft inmiddels verklaard, dat duidelijk gebleken is, dat de groep van senator Taft poogt haar wil op te drirjgen aan de partij-afgevaardigden. Senator Taft heeft meegedeeld, dat hem is verteld, dat generaal MacArthur een voorstel om republikeins candidaat voor het vice-presidentschap te zijn „niet zou ver werpen". Hij kon niet zeggen wie zijn zegs man was geweest. Als eigen mening gaf hij, dat „er behalve MacArthur vele ge schikte personen zijn voor het vice-presi- dentschap". TUNIS (Reuter). Aan de vooravond van de terugkeer uit Parijs van de Franse resident-generaal, De Hautecloque, heeft het „Franse democratische en sociale ver bond van Tunesië", waarbij twee derden van de Fransen in Tunesië zijn aangeslo ten, scherp geprotesteerd tegen de voor stellen van de Franse regering voor consti tutionele hervormingen in Tunesië. In een verklaring wordt gezegd, dat deze hervor mingen de Franse kolonie tot verdwijning binnen korte tijd doemen. CAIRO, (Reuter) In Caïro en Alexan- drië is gisteren de noodtoestand afgekon digd. De politie patrouilleert in de hoofd straten en het hoofdbureau van politie deelt mede, dat er extra veiligheidsmaat regelen zijn genomen, maar dat er ..overal absolute kalmte heerst". Foead Serag el Din Pasja, secretaris generaal van de Wafd-partij en voormalig minister van Binnenlandse Zaken, is Vrij dag door premier Sirry Pasja in Alexan- drië ontvangen. Officieel werd meegedeeld, dat Serag el Din Pasja's huisarrest, dat na de ongeregeldheden op „zwarte Zaterdag" in Januari was opgelegd, is opgeheven. Serag el Din Pasja verklaarde tegenover verslaggevers, dat hij „premier Sirry Pasja had bedankt voor zijn vrijlating en hem had gefeliciteerd met zijn premierschap". Serag el Din Pasja is van plan spoedig dagen in Alexandrië te verblijven en daar na naar Europa te vertrekken. Premier Sirry Pasja is van plan spoedig met de Britse ambassade besprekingen tè beginnen over de regeling van liét Brits- Egyptische geschil. Voorts wordt verwacht, dat de nieuwe minister van Binnenlandse Zaken, Hasjem Pasja, officieel ontact zal opnemen met Soedanese leiders. De minister van Binnenlandse Zaken,, Mohammed Hasjem Pasja, is door premier Sirry Pasja tot censor-generaal benoemd. Hasjem Pasja verklaarde tegenover ver slaggevers: „De regering is voornemens de perscensuur binnenkort zodanig te ver zachten, dat de kranten en de lezers haar bestaan nauwelijks zullen vermoeden". De Zuid-Koreaanse Nationale Vergade ring heeft gisteren haar bevoegdheid om de president dér republiek te kiezen prijs gegeven, nadat de politie het vereiste aan tal afgevaardigden naar het parlement had gehaald. De vergadering stemde er met 163 tegen nul stemmen mee in, dat de president direct door het volk zal worden gekozen. Drie afgevaardigden onthielden zich van stemming. De voorzitter van de Assemblée zei voor de stemming, dat het er in deze omstandig heden veel op leek, dat Korea een politie staat is. LONDEN (Reuter). Het verzenden van de Westelijke antwoord-nota aan de Sovjet-Unie zal tot volgende week worden uitgesteld, aldus is in Londen vernomen. Verwacht werd, dat de nota vandaag in Moskou zou worden overhandigd, doch de door kanselier Adenauer ingebrachte be zwaren hebben de Westelijken doen beslui ten de verzending aan te houden. In Lon den meent men, dat aanvullende bespre kingen nodig zullen zijn voor de tekst van de nota zal zijn voltooid. Men geloofde niet, dat de Vrijdag te Parijs gevoerde bespre kingen tussen Amerikaanse, Britse èn Franse functionarissen over de voorgestelde Duitse amendementen op de nota afdoende zijn geweest. Reuters Parijse correspondent meldt, dat het belang van de Vrijdag in Parijs door Westelijke diplomaten aange brachte veranderingen (die in goed inge lichte kringen „zuiver formeel" worden genoemd), vooral schuilt in het feit, dat zij op verzoek van Adenauer zijn aange bracht. Volgens Parijse kringen heeft de bonds kanselier Donderdag bij de Westelijke Hoge Commissarissen ongewoon heftig geprotes teerd tegen het feit, dat hij niet was ge raadpleegd. Adenauer zou bijzonder bijten de critiek tegen Frankrijk hebben geuit en dit land ervan hebben beschuldigd „het dictaat van Versailles" te willen herstel len. Hij zou zijn bezwaren hebben herhaald tegen een vier-mogendhedenconferentie, die, naar hij gelooft, bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag slechts kan belemmeren. De door Adenauer aangeslagen toon zou of- De vier onderzeeboten, welke op het ogenblik voor de Koninklijke Marine op stapel staan, worden gebouwd volgens een volkomen nieuw principe. In plaats van de bij alle onderzeeboten ter wereld gebrui kelijke enkelvoudige cylindervorm, waarin alle apparatuur is ondergebracht, is een drie-cylindertype gekomen. Dit type, dat in Nederlandse marinekringen revolution- uair wordt genoemd, is een vinding van de Nederlandse oud-marine ingenieur, ir. M. F. Gunning, thans verbonden aan de Ver enigde Nederlandse Scheepsbouwbureaux. Geen enkele zeemogendheid beschikt nog over dit nieuwe model onderzeeboot. In de laatste wereldoorlog werden steeds zwaardere eisen aan de onderzeeboten ge steld. Soms waren deze eisen tegenstrijdig, zodat men moest zoeken naar een bevre digend compromis. Ir. Gun tong, die zich reeds geruime tijd met dit robleem had bezig gehouden, kwam in de oorlog .tot de conclusie, dat gebroken moest worden met de enkelvoudige cylindervorm. Zijn idee werd na de oorlog onderzocht en na jaren lange voorbereiding voor één onderzee boot moeten ongeveer vijftien a twintig duizend tekeningen worden gemaakt werd het nieuwe model aanvaard en de uitwerking opgedragen aan de hoofdafde ling materiëel van het ministerie van Marine. Het nieuwe model De traditionele enkelvoudige cylinder vorm, een lange „sigaar", waarvan beide uiteinden zijn toegespitst, is vervangen door een drie-cylindertype. Van bovenaf gezien bestaat de nieuwe onderzeeboot uit één lange cylinder, met aan weerszijden schuin daaronder twee iets kortere cylinders. Alle cylinders zijn aan de uiteinden toegespitst. Een tekening in doorsnee zou een driehoek te zien geven, waarin zich in iedere hoek een cirkel (de doorsnee van een cylinder) bevindt. In de bovenste cylinder zijn de verblijven voor de bemanning en de com mandovoering ondergebracht, alsmede de bewapening. In de tweede onderste cylin ders bevindt zich de apparatuur voor de voortstuwing: de batterijen voor de onder- watervaax-t en de dieselmotoren voor het varen boven water. Door deze constructie wordt ruimte gewonnen en het gewicht en de grootte worden venninderd. Dit geeft de nieuwe onderzeeboot ook een grotere snelheid. De grotere snelheid en een uiterst moderne bewapening maken deze onder zeeboot tot een veel gevaarlijker aanvals wapen, dan de tot dusver gebouwde duik boten. De bouw van één onderzeeër kost ongeveer twaalf millioen gulden. Vice- admiraal Stam, de vlagofficier-materiëel, vex-klaax-de, dat de kosten veel groter zou den zijn, indien men dezelfde aanvals- kraebt, welke dit model bezit, volgens de oude bouwmethode zou willen verwezen lijken. De bouw De onderzeeboten worden gebouwd bij Wilton-Fijenoord (twee) en bij de Rot terdamse Droogdok Maatschappij (twee). Zij meten ieder ongeveer duizend ton. Bij zonderheden over bewapening, snelheid en dergelijke worden niet vrijgegeven. Vice- admiraal Stam verklaarde desgevraagd, dat dit nieuwe model onderzeeboot voor lopig geen concurrentie heeft te duchten van de door atoomkracht aangedreven onderzeeboot. De eerste onderzeeboot van dit type zal in de loop van 1955 gereed komen. ficiële kringen in Parijs hebben geschokt, aldus deze kxringen. Vele P'i-anse waarnemers beschouwen het incident als een diplomatieke overwinning voor West-Duitsland. Zij menen, dat het in het vervolg zeer moeilijk zal zijn met Rus land over de Duitse kwestie te onderhan delen zonder te zelfder tijd de Duitsers te raadplegen. Adenauer zou de stormachtige scène hebben veroorzaakt om een prece dent te scheppen voor het raadplegen van Duitsland bij alle internationale onderhan delingen. Men meent, dat hij slechts minder belangrijke "wijzigingen in de tekst van de Westelijke antwoordnota heeft verzocht, omdat de Westelijken dit moeilijker zouden kunnen weigeren dan een verzoek om be langrijke wijzigingen. Zijn manoeuvres schijnen vruchten af te werpen, aangezien de Amerikaanse, Britse en Franse diploma ten gisteren de voorgestelde veranderingen hebben aanvaard, aldus Reuters correspon dent. Een feit Kanselier Adenauer heeft in een vraag gesprek met de „Münchener Merkur" ver klaard dat de invloed van zijn x-egering op de diplomatieke gedachtenwisseling over een vier mogendheden-conferentie niet „een mogelijkheid doch een feit" is. Hij zeide te hopen, dat de belangen van een verenigd Duitsland duidelijk in de nieuwe nota aan de Sovjet-Unie tot uitdrukking zouden worden gebracht. Adenauer zeide verder voorstander van een dergelijke conferentie te zijn echter onder voorwaarde, dat er van uitgegaan werd, dat een einde zou komen aan de „bolsjewisering van Duitsers tegen hun wil en de erkenning door de Sovjet-Unie van het recht van Duitsland zich aan te sluiten bij een gemeenschap van landen, die. zon der aggressieve doelen na te stx-even, Duits land zal bevrijden van zijn politieke isola tie". De ratificatie van verdragen tussen Duits land en de Westelijke geallieerden dient niet vertraagd te worden door een vier- mogendhedenconfex-entie, daar deze ver dragen hun eigen histox-ie hebben en geheel los staan van genoemde conferentie. Door deze verdragen zou Duitsland drie grote mogendheden winnen voor het streven naar een hereniging. Bewapening De West-Bei-lijnse anti-communistische „commissie van vrije juristen", die zegt over betx-ouwbare inlichtingen uit Oost- Duitsland te beschikken, heeft bekendge maakt, dat men in Oost-Duitsland begon nen is aan een herbewapeningsprogramma, dat de aanleg van vliegvelden, de bouw van vliegtuigen, oorlogsschepen, duikbootbases, bevoorradingsschepen en tanks omvat. Het programma staat onder leiding van het Oost-Duitse departement van Economische Zaken en onder persoonlijk toezicht van vice-premier Ulbricht, aldus deze commis sie. LONDEN (Reuter). De Britse x-ege- ring heeft besloten de uitvoer van bepaalde wapens naar Spanje toe te staan, zo deelde gisteren een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken mee. Er is tussen beide landen geen handels- accoord gesloten, doch Britse fabrikanten hebben mededeling ontvangen, dat aan ver zoeken om exportvergunningen in de hier voor in aanmerking komende gevallen zal worden voldaan. Het Britse besluit is ge baseerd op economische gi-onden om de uitvoer te vergroten. Naar vex-luidt zullen de eerste leveranties bestaan uit goederen, welke zowel voor mi litaire als voor burgex-lijke doelen kunnen worden gebruikt, zoals vrachtauto's en radiopeilers voor vliegvelden. Met het oog op de behoeften van de NAVO en het Britse gemeneoest zal Spanje niet de modernste wapens ontvangen. De wooi-dvoerder zeide, dat het Britse besluit om de export van bepaalde wapens naar Spanje toe te staan was genomen na overleg met enige andere leden van het Noord-Atlantische part. Het K.N.M.I. deelt med.e: Krachtige stijgingen van de luchtdruk boven het Noordzeegebied hebben er toe geleid, dat zich daar een nieuw gebied van hoge luchtdruk ontwikkelde. Daarmede samenhangend stromen de warme luchtmassa's, die tijdelijk uit ons land werden verdreven weer langzaam naar het Westen. In verband daarmede zullen de temperaturen weer geleidelijk omhoog gaan vooral in het Zuiden van hèt land. Het ziet er dan ook naar uit, dat het weekeinde in het Noorden van het land vrij warm, in het Zuiden warm en overal zonnig zal zijn. De kans op neerslag is ge ring. Douwes Dekker: Wie afkeurt tone dat zijn oordeel rijp is. Het Tweede Kamerlid de heer F. J. Goedhart (Arbeid) heeft aan de minister van Buitenlandse Zaken schriftelijk de vol gende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van een beschouwing van de diplomatieke cor respondent van 't gezaghebbende Londense blad „The Observer" (van 29 Juni j.l.) over de tussen Eden en Schuman gevoerde besprekingen in zake de verdere ontwikke ling van de Europese defensiegemeenschap tot een West-Europese federatie, waarin de schrijver onder het opschrift „Nederlandse bezwaren" de volgende mededeling doet: „De bezwaren, die in Holland bestaan tegen elke nauwere binding, werden even eens door Eden genoemd. Hoewel de Ne derlandse regering het verdrag inzake de Europese defensiegemeenschap heeft ge tekend, heeft mr. Stikker zowel jegens Frankrijk als Engeland zijn bezorgdheid tot uitdrukking gebracht, die hij zou voelen bij elk nauwer aanhalen van de betrekkin gen. Het protestantse Holland heeft er geen verlangen naar een kleine provincie te worden in een fedei-atie, die beheerst wordt door de Katholieke mogendheden."? Kan de minister mededelen of hij inder daad in Londen en Parijs verklaringen van deze strekking heeft afgegeven en, indien dat het geval zou zijn, kan hij dan deze negatieve stellingneming ten opzichte van de Europese éénwording rijmen met het federalistische Europese standpunt, dat hij bij vele gelegenheden onder instemming van de grote meerderheid van het parle ment in de volksvertegenwoordiging heeft verdedigd? Indien de mededelingen van „The Obser ver" onjuist mochten zijn, is de minister dan bereid een ondubbelzinnige tegen spraak te publiceren, opdat men in alle be trokken Europese landen geen twijfel zal kunnen koesteren over de opvattingen, die de Nederlandse regering ten aanzien van de voortgang van het Europese integratie proces koestert? LONDEN (Reuter). Het officiële Roe meense nieuwsbureau heeft medegedeeld, dat Anna Pauker, de Roemeense minister van Buitenlandse Zaken, thans ontheven is van haar functie als zodanig. Zij zal worden opgevolgd door Simion Bughici, ge wezen ambassadeur van Roemenië in Moskou. Het algemeen bestuur van de A.V.R.O. lxeeft in een Vrijdagavond gehouden ver gadering besloten aan de directeur van de A.V.R.O., de heer W. Vogt, op zijn verzoek met onmiddellijke ingang op de meest eervolle wijze ontslag te verlenen, onder toekenning van pensioen. In een rede, waax-mee hij hedenmiddag in Maastx-icht de algemene ledenvergade ring van de A.V.R.O. opende, heeft de voorzitter, de heer G. de Clercq, sprekende over de gebeurtenissen bij de A.V.R.O., onder meer gezegd, dat „er orkanen gewoed hebben, gepaard gaande met een flink onweer, waai'bij zelfs blikseminslagen niet achterwege zijn gebleven. Ik mag niet ver helen dat wij dit noodweer hebben zien aankomen. Het bestuur wist reeds lang dat er een bui op komst was. Weinigen zullen zich hebben gerealiseerd dat deze bui zulk een omvang zou aannemen en, als wij niet te rechter tijd hadden ingegx-epen, een zo groot onheil in de A.V.R.O. als vereniging zou kunnen stichten." De heer De Clercq zei dat de moeilijk heden sinds begin 1949 haar oorzaak von den in het feit dat de organisatie na de oox-log nog niet voldoende teruggebracht was tot de vaste richtlijnen en afbakenin gen welke een goed opgezette organisatie onherroepelijk vereist. Er vonden, naar achteraf gebleken is, veel te veel ontspo ringen plaats, welke voor het overgrote deel aan de aandacht van het bestuur ont snapten. Er ontbrak samenwerking en teamgeest, de onderlinge naijver vierde hoogtij en het gevolg was dat het personeel, dat de krachtige hand die het geheel moest leiden, miste, niet meer wist waar het aan toe was. De vier gedelegeerden, door het alge meen bestuur benoemd, om te trachten in dit alles verbetering te brengen, hebben dit gedaan in overleg met de directeur. Zij hebben niet geaarzeld om indien dit nodig was krachtige maatx-egelen te nemen en deze met spoed ten uitvoer te bx-engen, waarbij zij gesteund zijn door het dagelijks en algemeen bestuur, dat met algemene stemmen heeft besloten de waarnemend administrateux-, die in December 1949 was benoemd, van deze waarneming te ont heffen, waarna hij zijn ontslag heeft aan gevraagd. De programmaleider met de persoonlijke titel van onderdirecteur werd verlof gegeven. Dit betekende volgens de heer De Clercq niet, dat daardoor de top van het bedx-ijf onder de dii-ecteur volkomen afgesneden werd. Het algemeen bestuur heeft de oude programmaleider op zijn plaats terugge bracht en een nieuwe administrateur be- noemd, treden. die op 18 Juni in dienst is ge- Programxna-vernieuwing De gedelegeerden hebben ook hun aan dacht gericht op de kwaliteit van de A.V.R.O.-programma's, wegens de talloze klachten die dagelijks binnenkwamen. Het gesproken woord op verkeerde uren was niet de enige fout, die de programma's vertoonden. Tallozen klaagden over het „overarrangeren" van muziek, vaak zelfs zodanig dat men de oorspronkelijke melo die er niet meer uit kon beluisteren. Ook hiei-aan hebben gedelegeerden een einde gemaakt door de vorming van een nieuw ox-kest. Voorts hebben de gedelegeerden zich op het standpunt gesteld, dat de programma's nodig een verjongingskuur moesten onder gaan. Er waren tal van rubrieken die jarenlang bestonden. Dit wees op een zekere stilstand. Vandaar dat de gedele geerden besloten dergelijke rubrieken stop te zetten en te zoeken naar nieuwe, die evenzeer de aandacht van de luisteraars zullen trekken. Na tenslotte nog enkele opmerkingen over de televisie gemaakt te hebben, zei de heer De Clercq nog, dat het wetsontwerp inzake een definitief omroepbestel vrijwel gereed is. Wanneer het bij de Tweede Ka mer wordt ingediend kan nog niet voor speld worden. OOOCXXXX)OOOOCOOOCCOCOC> ZONNIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Zonnig, warm en droog weer met een matige tot vrij krachtige wind tussen Noord-Oost en Oost. 6 Juli Zon op 4.28 uur, onder 21.00 uur. Maan op 20.50 uur, onder 2.25 uur. 7 Juli Zon op 4.29 uur, onder 21.00 uur. Maan op 21.32 uur. onder 3.40 uur. (Volle maan) Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 5 Juli Hoog water: 1.09 en 13 46 uur. Laag water: 9.04 en 21 45 uur Zondag 6 Juli Hoog water: 2.06 en 14.42 uur. Laag water: 10.06 en 22.43 uur. Maandag 7 Juli Hoog water: 3.00 en 15.33 uur. Laag water: 31.06 en 23.37 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1