Politie viste middag naar hamer waarmee moord werd gepleegd SCHOOLBOEKEN Weemoedig af scheid van de Londense tram San Franciscoheerlijke stad Slechts hoop oud roest werd opgehaald Heer W. C. Bergisch zestig jaar bandagist Geslaagden van de H.B.S.-B Het „reclame-ongeluk" in de Houtstraat Krimpen van pijn Vacantie: slechte tijd voor veel huisdieren PER AUTO AMERIKA ROND Drieling geboren in IJmuiden 5 Vereniging „Haerlem" vergaderde Lening van 16 millioen dollar Burgerlijke Stand van Haarlem Eigenaar van lederzaak voor de kantonrechter Moeilijkheden besproken der IJselmeervissers NBOZ richt request aan minister van Financiën Prins Bernhard wellicht ook naar Bogota Bronzen gedenkplaat voor omgekomen Deense redders Gallagher uit Italië gezet Scheepvaart DINSDAG 8 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT De ganse zonnige Maandagmiddag lang hebben vier functionarissen van de rijks politie getracht meer klaarheid te verschaf fen in een nog vrij duistere zaak: de moord op de Haarlemse scheepsbouwer D. Het zoeken was naar de hamer waarmee de oudste a.s. schoonzoon van het slachtoffer de moord zou hebben gepleegd. Na de aan slag is ook de hamer echter in het water geworpen, vermoedelijk op ongeveer de zelfde plaats waar het stoffelijk overschot in het Spaarne werd neergelaten. De rijkspolitie maakte bij haar naspeu ringen gistermiddag gebruik van een in stallatie met electro-magneet, welke instal latie was aangebracht aan boord van een grijs politie-vaartuig. Kort na de middag werd de zware ronde magneet voor de eerste keer in het water gelaten. Even boven het bodemoppervlak werd de stroom ingeschakeld en tal van metalen voorwer pen klitten aan de magneet vast. Echter niet de gezochte hamer. In de loop van de middag wei-den nog Niet minder dan zestig jaar zal de heer W. C. Bergisch sr. de volgende week, om precies te zijn op 18 Juli, in Nederland werkzaam zijn als bandagist. Meer dan dertig jaar is hij firmant van de Haar lemse firma Bergisch en hoewel de heer Bergisch inmiddels 73 jaar oud is wijdt hij zijn krachten nog dagelijks aan deze zaak. Het is de wens. van de jubilaris de dag van de 18e Juli onopgemerkt te doen voor bij gaan. Slechts in familiekring zal het jubileum worden gevierd. De vereniging „Haerlem" heeft Maan dagavond een algemene vergadering ge houden in het verenigingsgebouw „De Hoofdwacht" aan de Grote Markt. Het jaarverslag van de secretaris, de heer P. A. Dijkema, gaf een gedifferen tieerd overzicht van de vereniging in het afgelopen jaar. Na het verslag van de pen ningmeester te hebben vernomen ging de vergadering over tot verkiezing van drie bestuursleden. De aftredende bestuurs leden mej. dr. G. H, Kurtz en de heren B. F. Enschedé en J. J. Luyten werden allen bij acclamatie herkozen. In de rondvraag beklaagde een der leden de bewoners van de Wilhelminastraat, waar thans alle bomen sneuvelen hetgeen de aanblik van deze straat een stuk doet ach teruitgaan. Voor het eindexamen 1952 van de HBS-B met vijfjarige cursus aan de Zijlvest 27 slaagden 81 van de 97 geëxamineerde can- didaten. Het zijn: J. W. C. Adamse, A. Bieh- fait; A. G. N. Boers, D. J. Bonnema, F. Brink, F. van der Helder, I. Konings, G. van der Most, H. H. den Otter, mej. E. Pronk, J. Ros, P. Smits, J. van Tiel, mej. M. P. Voet, H. Wildschut, D. G. Wijnveldt, R. van der Bilt, W. Bloemendal, W. Bijster, W. Deutekom, J. N. H. Goossens, H. J. Hein- sius, R. Hupkens, A. R. de Kruyf, J. B. Lub bers, J. P. Meershoek, W. Mulder, F. P. A. Odenkirchen, L. V. van Pelt, D. C. Pleyte en W. C. Pleyte, E. W. Spaanderman, mej. R. Stringer, L. J. A. Theijsmeijer, P. G. J. Visser, J. Warmerdam, mej. J. M. Wolfson, R. K. vah der Bijl, I. Droppert, mej. S. de Graaf, H. A. T. de Haas van Dorsser, J. Koi- ter, A. Koper, A. L. Koster, mej. C. M. van der Kwast, A. J. E. de Lange, U. J. Mijs, A. C. Revalk, G. A. Rietveld, S. L. Rijpma, C. S. Schilpzand, J. Venema, P. O. de Visser, mej. G. Barneveld Binkhuijsen, L. Th. Coe- ne, E. Cox, H. R. van Domselaar, T. R. Eek, K. P. van Ek, R. H. van Ham, J. C. Hille, F. W. Hoogerbeets, H. Schaap, C. P. Schouten, H. E. Scipio, R. F. H. Wesselo, G. F. de Wil de R. C. van den Berg, mej. M. Burghout, F. Coenraad, N. J. H. Coevoet, mej. A. Cor- nelisse, F. F. C. van Ditzhuijzen, P. K. Fie- ge, F. Klinkert, F. A. van der Kroef, R. Smink, mej. G. J. Themen, A. de Vries, J. J. de Vries, P. W. de Waard. De minister van Financiën ad interim heeft aan de Tweede Kamer meegedeeld dat hij op grond van de Leningswet 1946 met de Export-Import Bank te Washing ton een overeenkomst heeft gesloten tot het aangaan van een geldlening van zes tien millioen dollar. De lening draagt een rente van 21/2 pet. per jaar. De rentebetaling zal halfjaarlijks geschieden voor de eerste keer op 31 De cember 1956. Ook de aflossingen zullen halfjaarlijks geschieden. De lening zal kunnen worden gebruikt voor de verwerving van goederen en dien sten, voor zover deze door de Mutual Se curity Agency wordt goedgekeurd. HAARLEM, 7 Juli 1952 ONDERTROUWD: 7 Juli: S. van Tel en M. van Eijsden. BEVALLEN van een zoon: 5 Juli: C. H. van de Kerkhof-Reijerbergen van Henegou wen; W. Th. Peperkoorn-Leuven: M. Lange- veld-de Jong; L. Timmerman-ven Wester hoven; W. Hiemerda-van Alphen; J. J. Post- Koene; 6 Juli: R. H. Beekes-van Horusveld: F. M. Giliam-Ziilstra; C. A. M. van Schie- Hetem: G. M. Pot-Lagerweij; W. J. Haa- mans-Brouwers; C. M. Rooijers-van den Boogaard; M. A. Vlaar-Overtoom; J. A. A. Hoes-van Baaren; H. E. Goemans-de Nobel; 7 Juli: G. W. van Leeuwen-ten Wol de; M. P. de Haan-te Welscher; W. E. Th. M. van Hooff-Schoonebeek. BEVALLEN van een dochter: 3 Juli: G. Nuijen-Gravemaker; 5 Juli: E. J. van der Bijl-Spaan; N. Anten-Comanne; C. Hout- wipper-'Vernout; F. G. Janssen Schmidt- Tielens; A. C. Baars-Boer: 6 Juli: M. A. Vlaar-Overtoom; H. Franke-Dikkeboom; 7 Juli: C. F. Jansen-de Man. OVERLEDEN: 3 Juli: J. C. Boom-de Beurs, 50 jaar, Van Nesstraat; 4 Juli: M. P. Cobelens-Bergman. 44 jaar, v. Wickevoort Crommelinstraat; 5 Juli W. J. Moöij, 2 jaar, Gasthuisvest; W. Jongkind-Hofman, 88 jaar, Kamperlaan; J. H. H. Trijssenaar, 79 jaar, Duvenvoordestraat. tientallen pogingen ondernomen, echter alle met hetzelfde resultaat. Tegen half vijf lag op de berm van de scheepswerf wel een hoop oud roest, maar de hamer bleef on vindbaar. „We gaan naar huis", zeiden de politiemannen toen en het grijze bootje verdween over het Spaarne. Voor het kantongerecht te Haarlem stond gisteren de eigenaar van de lederwinkel in de Grote Houtstraat, S. G., terecht, die op 26 Maart een reclame-uitdeling voor kinderen hield, waarbij door het grote gedrang een grote winkelruit aan scherven ging, ten gevolge waai-van elf kinderen min of meer ernstig werden gewond. Hem was ten laste gelegd, dat hij, toen de politie hem gelast had deze uitdeling te stoppen met het oog op het gevaar dat er door het gedrang ontstond, er toch mee zou zijn doorgegaan. Ook een dag tevoren wa,s er door deze ledex-zaak een uitdeling gehouden, waar voor de eigenaar politie bescherming had aangevraagd.. Hetzelfde had S. G. gevraagd voor de uitdeling van 26 Maart, maar toen werd de politie-assistentie vertraagd door dat op de Gedempte Oude Gracht een défilé werd gehouden. Toen het ongeluk gebeurde was er echter reeds politie-assistentie aan wezig. De behandeling van deze zaak voor de kantonrechter is opgeschort tot 30 Juli, omdat er nog enige getuigen moeten wor den gehoord. De- vissersvereniging „Lemmer" heeft een buitengewone ledenvergadering ge houden, waarbij aanwezig waren bestuurs leden van de Coöperatie van IJselmeer vissers met hun rechtskundige adviseur en burgemeester mr. M. Krijger van Lem mer, die als hoofd van de gemeente ook voorzitter is van de vereniging van IJsel- meergeméenten in Nederland. Deze vergadering had ten doel de gevol gen te bespreken van de inkrimping van vergunningen van de IJselmeervisserij, die binnen enkele jaren een feit zal worden. Men schat dat het aantal vergunningen over het gehele IJselmeer van 900 tot ruim 400 zal worden ingekrompen. Hoe vlugger de inpoldering gaat, des te sneller wor den de vergunningen ingehouden. Burge meester Krijger achtte het-noodzakelijk dat de vissers betrokken zullen worden in de sociale wetgeving. ADVERTENTIE Gebr. v. Brederode, Gr.Markt 21 ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert de nie ren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apothekers en drogisten 0.95, 2.40. 8.88. De Haarlemse Dierenbescherming ves tigt er de aandacht op dat naast de vele zorgen welke zij toch al heeft als gevolg van de overal waarneembare onverschil ligheid van diereneigenaren jegens hun huisdieren, zij in deze tijd ook nog te kam pen heeft met het euvel dat vele vacantie- gangers hun dieren óf op straat zetten, óf onverzorgd in huis achter laten. De dieren worden op deze wijze tot beklagenswaar dige zwervers gemaakt, die in het Asyl, Ridderstraat 11, moeten worden onderge bracht. Dierenbescherming vraagt het pu bliek dringend zijn huisdieren niet onver zorgd achter te laten. Ook vele emigran ten verlaten het land zonder zich om hun huisdieren te bekommeren. Indien men om welke reden ook van zijn huisdier af stand moet doen, dan is Dierenbescher ming altijd bereid haar bemiddeling te verlenen bij het vinden van een goed te huis. Behalve het bekende Asyl in de Ridderstraat 11, heeft Dierenbescherming thans een zeer practisch ingericht spe ciaal „katten-tehuis" in de Ridderstraat 7 in gebruik genomen. Een zeer groot aantal katten kan hier gedurende de vacanties verzorging krijgen. Om het zoek raken van honden te voorkomen, zijn bij Dierenbe scherming hondenadrespenningen verkrijg baar. De Nederlandse Bond van Overdekte Zweminrichtingen heeft zich met een request tot de minister van Financiën ge wend, waarin wordt verzocht te willen bevorderen het overdekte bad- en zwem- bedrijf vrij te stellen van de heffing van omzetbelasting. De overdekte zweminrichtingen hebben door de grote stijging van de exploitatie kosten een zware strijd te voeren om het bestaan, terwijl het practisch onmogelijk is de badtarieven te verhogen. Het bestuur van de NBOZ had in Augus tus 1951 reeds een uitvoerig en met cijfers gedocumenteerd schrijven gericht aan de gemeentebesturen van die gemeenten, waar overdekte zweminrichtingen geves tigd zijn. Een afschrift hiervan werd ge zonden aan de regering met het verzoek om van 's rijkswege de instandhouding van deze voor de volksgezondheid en volks veiligheid zo nuttige instellingen te bevor deren. Van de minister-president was daarop antwoord-ontvangen, dat niet het rijk, doch eventueel de gemeente het aangewe zen lichaam is om in deze de helpende hand te bieden. Het bestuur van de NBOZ, van mening dat de overheid zou kunnen helpen door de belastingdruk te verlagen, heeft zich thans tot de minister van Financiën ge richt met het verzoek het zwembad'bedrijf ten aanzien van de omzetbelasting in een zelfde uitzonderingspositie te plaatsen als ten opzichte van andere bedrijfstakken reeds geschiedde. (Van onze correspondent in Londen) De Londenaars hebben begin van deze maand een traan weggepinkt. Want toen was het historisch ogenblik gekomen dat de Londense electrische tram haar congé heeft gekregen na een halve eeuw door het benauwend drukke verkeer te hebben ge zeuld. Vreemdelingen missen zeker een belang rijke bezienswaardigheid, want deze antie ke trams na 1932 werden er geen nieuwe meer gebouwd waren in geen enkel op zicht te vergelijken met hun continentale zusters. Het waren smalle, hoge dubbel deks motorwagens, zonder beugel en zonder bijwagen. De stroom kwam uit een gleuf in het midden tussen beide rails. Oorspronke lijk was de bovenste étage open, doch later kwam er een dak op. Zo'n Londense tram was eigenlijk een soort kermisvermaak. Ze rammelde en schudde, kreunde en knarste. Een aantal lijnen verdween langs een steile helling in een donkere tunnel, welke zorg de voor de verbinding van Noord naar Zuid. Als men met een vaart omlaag dook, waanden de passagiers zich in een Luna park. Belangrijk voor het verkeer waren deze Naar Reuter meldt heeft de Nederlandse diplomatieke vertegenwoordiger te Bogota vèrklaard, dat Prins Bernhard een uitno diging van de Columbiaanse regering, om een bezoek aan het land te brengen, heeft aanvaard. Hij zou dit doen na de opening van de tentoonstelling van Nederlandse producten in Mexico. Het bezoek zou mo gelijk tussen acht en twaalf November worden gebracht. Het A.N.P. kon Maandagavond geen of ficiële bevestiging van bovenstaand be richt verkrijgen. Het mag echter niet uit gesloten worden geacht, dat de Prins na zijn verblijf in Mexico een of meer Zuid- Amerikaanse staten zal besoeken. Mocht dit inderdaad het geval zijn dan zal een be zoek aan Bogota op het program staan. Zoals men zich wellicht zal herinneren is de Nederlandse hopperzuiger „Kinheim" in de nacht van 9 op 10 December 1951 bij Hvide Sande aan de Westkust van Dene marken in moeilijkheden geraakt. De red dingboot van deze plaats is toen omgesla gen, tengevolge waarvan vijf der redders, allen visser van beroep, om het leven zijn gekomen. Van Deense zijde is het initia tief genomen om een gedenkteken vóór deze redders op te richten. Naar het A.N.P. verneemt zal namens de Nederlandse regering een bronzen gedenk plaat voor dit monument worden aange boden. Het is de bedoeling deze plaat met de reddingboot „Insulinde" onder Klaas Toxopeus naar Hvide Sande te brengen. De directeur van de Koninklijke Noord- en Zuidhollandse reddingmaatschappij, de heer H. Th. de Eooy, zal deze reis mee maken. (Van onze Amerikaanse correspondent) San Francisco San Francisco is een stad, waar men ineens enthousiast over is, waar men rondloopt met een vrolijk hart en waar men altijd met plezier en een beetje heimwee aan zal te rugdenken. In een groot deel van de V. S. is het nu al erg warm geworden, maar de zee wind houdt San Francisco koel. Niet ten onrechte adver teert de Kamer van Koophan del: „De stad, die van nature airconditioning bezit". San Francisco heeft zout water aan drie kanten: in het Wes ten de Stille Oceaan, in het Noorden de Gouden Poort en in het Oosten de San Francis- co-baai, een geweldige zee boezem, die ten dele tot een natuurlijke haven dient voor de stad, maar die zich nog wel 50 km. Zuidwaarts uit strekt een prachtige gelegen heid biedt voor watersport. In San Francisco voelt men zich even plezierig als op een zeereis. Zeewind en zonne schijn lijken de mensen veer kracht te geven. Ze lopen rechter op dan elders, ze zien er niet vermoeid uit en ze zijn niet prikkelbaar. Het is hier zo helder en fris als in Stock holm. Zelfs in de wijken van Chinezen en Italianen be speurt men de welvaart en de properheid. Ook daar zijn de mensen goed gekleed en het zijn juist Italianen en Chinezen, die wanneer het hun wat beter gaat met grote toewijding hun haren en schoenen laten glanzen en hun broeken piekfijn in de plooi houden. Over de Chinezen-wijk moet men niet gering denken. Op het ogenblik wonen daar 23000 Aziaten. Er zijn ver scheidene bioscopen waar Chi nese films worden vertoond en er is een Chinese schouw burg, waar net als in China het toneel wordt veranderd bij open doek. Er is zelfs een Chinees telefoonkantoor, waar de telefonistes zowel de na men als de nummers van hun 2400 abonnés uit het hoofd kennen. Die meisjes spreken vyf Chinese dialecten plus En gels. Levenswijsheid Vlakbij de Chinezen-wijk is Portsmouth Square, het oud ste plein van de stad. De schrijver Robert Louis Ste venson zat hier graag met de zeelui te praten, toen hij hier was in 1879 en 1880. Men heeft een mooi monument voor hem opgericht en men heeft de goede gedachte ge had, daar een citaat uit zijn- werk in te beitelen, dat zo eenvoudig is, dat ik niet na laten kan er hier een Neder landse vertaling van te geven: „Eerlijk zijn en aardig, Een beetje geld verdienen en een beetje minder uit geven. Een gezin gelukkig ma ken door je aanwezigheid Afstand doen, wanneer het noodzakelijk is en niet verbitterd zijn. Vriendentrouw betrachten tegenover een paar men sen. Bovenal goede vrienden blijven met jezelf. Ziehier een taak, waar een mens al zijn kracht en tact voor nodig heeft. Op een mooie Zondag en er zijn hier veel mooie Zondagenzitten Chinezen en Italianen in het gras rond dit monument, eenvoudige lie den, waar Stevenson graag mee gepraat zou hebben en tot wie hij, door dit citaat, misschien ook nu nog spreekt. Rondom de haven Los Angeles heeft een be langrijke haven, maar die ziet men bijna nooit. San Fran cisco daarentegen is een stad, die veel compacter is gebouwd. Telkens weer ziet men, van de hoogten van dit schiereiland de zee, de haven, de geweldige bruggen en de boten en het ruikt er als in Rotterdam. Bij de vissershaven echter overheerst één geur. De San Franciscanen houden ervan om hier kreeft en garnalen te gaan eten. Tientallen restau rants varen er wei oij. Van de wyndelpier af heeft men een goed uitzicht op de prachtige brug, die de Gouden Poort overspant. Het is de grootste overspanning ter we reld. Een millioen mannen en vrouwen hebben varend onder deze brug door Ame rika verlaten in de laatste oorlog om naar het strijdto neel in Azië te gaan. Met welk een beklemming moeten zij zijn uitgevaren, met welk een blijdschap moeten ze zijn te ruggekeerd! De naam Gouden Poort moet voor die terug lee renden wel heel toepasselijk zijn geweest. De brug is ongeveer 1400 m. lang, de torens zijn zo hoog als een gebouw van 62 ver diepingen, de doorvaarthoogte is ongeveer 80 m. In de afgelopen winter heeft de brug het lelijk te kwaad gehad. Toen stond hier een storm zoals zelden voor komt. Drie uur lang heeft men toen alle verkeer op de brug verbodenDe schade aan de brug bleek na afloop 75.000 dollar te bedragen. Veel ouds is er in deze plaats niet over. Maar één mooi gebouw een 18de eeuwse Spaanse missie-kerk van leem heeft stand gehou den en dat terwijl heel wat stenen kerken bezweken zijn in de aardbeving van 1906. Deze stad is eignlijk pas iets gaan betekenen na de goud race van omstreeks 1848. Zes maal is een groot deel van San Francisco door brand ver woest. Zesmaal heeft men hei herbouwd. Geen wonder, dat dit 'n blinkend nieuwe stad is. De huizen zijn veelal wit, de brug is oranje, de lucht is blauw en de gemiddelde tem peratuur 62 graden Fahren heit. Zeker, het kan ook mis tig zijn in San Francisco, het kan er ook regenen. Maar dat hebben wij alleen van horen zeggen. Het is nauwelijks te geloven. De beroemde brug over San Francisco's Golden Gate-baai. antieke trams uiteraard niet, want zij reden nog maar op enkele lijnen, die geen van alle door het centrum gingen. In 1903 keek heel Engeland naar het jongste wereldwonder een voor die ge legenheid crème geschilderde, met guirlan des en palmtakken versierde electrische tram, bestuurd door niemand minder dan de prins van Wales, de latere koning George V. De andere trams waren choco lade-kleurig. Na 1922 kregen ze een ver miljoenen jasje. De zege van de tram duurde maar enkele tientallen jaren, nadat al eerder de stoom tram en de kabeltram het hadden moeten afleggen. De laatste werd door onder grondse kabels (in beweging gebracht door stoom) voortgetrokken. De electrische trams werden al gauw een verkeersobsta kel en de bussen werden hun grootste con currenten. Indien de oorlog niet gekomen was, hadden de trams al veel eerder het veld moeten ruimen, maar in de oorlog had men elk vervoersmiddel nodig. De trams reden door de blitz, meestal zonder ruiten. Het is voor een Engelsman altijd moei lijk om van het verleden, dat hem zo dier baar is, afscheid te nemen. Vandaar dat de autoriteiten, om de schok niet te erg te ma ken, twee jaar over de liquidatie van de trams hebben gedaan. Maar thans is het einde onherroepelijk gekomen. De afge lopen week gaven de conducteurs souvenir kaartjes uit en ouders verdrongen zich om hun kinderen nog een ritje te laten maken, zodat ze later aan hun kleinkinderen ver tellen konden, „dat ze de tram nog gekend hebben." Maar of de ouders het alleen voor hun kleinen deden? Voor de laatsten was het een pretje, maar voor de volwassenen een moment van diepe weemoed. De Italiaanse regering heeft de leider van de Britse communistische partij, Wil liam Gallagher, opdracht gegeven het land te verlaten en heeft hem op de trein gezet. Gallagher kwam Zaterdag in Rome aan om vacantie te houden Aanvankelijk was hem een visum gegeven tot 2 Augustus, maar gisteren kwam de politie aan zijn hotel en zei dat hij moest vertrekken. Toen Gallagher protesteerde, werd hem meegedeeld dat dit bevel rechtstreeks van de minister van Binnenlandse Zaken, Mario Scelba, kwam. Het jeugdige echtpaar J. de Koning-Van Riessen in de Platanenstraat te IJmuiden is Maandagmorgen verblijd met de geboorte van een drieling, twee meisjes en een jon gen, die kort na elkaar het levenslicht aanschouwden. Gistermiddag kwam de dokter nog eens even kijken en het bleek, dat moeder en spruiten het uitstekend maakten. „Naar omstandigheden dan natuurlijk", aldus de heer De Koning, die met enigszins tril lende vingers de zoveelste sigaret opstak. „We hadden op alles gerekend, behalve op een drieling; zelfs aan een tweeling dach ten we nauwelijks. De peuters zijn nog niet officieel gewogen, maar ik schat ze op gemiddeld vier-en-een-half pond. Het ligt uiteraard voor het grijpen, dat de eerste reactie niet juichend was. Waar moesten we die hoopjes laten? Er was één wiegje en voorts van alle attributen, welke zoal gebruikelijk zijn, voldoende voor slechts één baby. In allerijl zijn we aan het lenen geslagen. De twee meisjes gingen bij el kaar in een wieg en het jongetje in een bedje van de buren. Voor dag en voor dauw stond ik op de stoep bij de drogist, om te „bunkeren"Die goeie man wist in zijn pyjama ook al niet, wat hij hoorde. Dokter De Vries, die vond dat moeder en kinderen best thuis konden blijven, vertel de nog, dat een drieling een geval is van één op de veertigduizend. Noch aan de zij de van mijn oudei's, noch aan die van m'n schoonvader en -moeder, is ooit een drie ling geboren". Jan de Koning, service-technicus voor het rayon Zuidholland en Zeeland heeft het waarschijnlijk nog nooit zo druk ge had als gisteren. Honderd-en-een zaken moesten geregeld worden. Die ene baby- uitzet vroeg al de nodige duiten en om op stel en sprong naar de winkel te stappen en er nog eventjes twee bij te bestellen, daar had de vader helemaal niet op ge rekend. De „Blauwe Wimpel", de prijs voor de snelste „oversteek" over de Atlantische Oceaan, welke sinds 1938 in het bezit was van het Engelse stoomschip Queen Mary", is thans in het bezit gekomen van de Ame rikaanse „United States". De Cunard Line de eigenaresse van de „Queen Mary" heeft de trofee nooit opgeëist. Zij behoort thans tot de inventaris van een antiekwin kel te Hanley in Staffordshire. Alderamin, 5 v. Breinen te R'dam. Altair, 5 v. R'darn naar Bueno-s Aires. Aagtekerk, 6 van Colombo. Abbedijk, 6 te Havana. Alamak, 6 v. Londen n. Marseille. Alkald, 6 te Recife. Alnati, 7 te Rlo de Janeiro verwacht Alphacca, 6 te Santos. Alpherat, 7 v. Quebec te R'dam. Ampenan, 6 te Aden. Amstelkerk, 6 van Dakar. Anrekerk, pass. 6 Gibraltar. Axeldijk, 6 te Singapore. Aldabi, 6 80 m. Z. Ouessant. Algeniib, 6 v. Victoria n. Las Palmas. Alchiba, 7 dwars Finisterre. Almkerk, 7 van Hongkong n. Manilla. Arendskerk, pass. 6 Gibraltar. Arundo, 6 van Montreal n. Rotterdam. Aagtedijk, 5 v. Montevideo n. Santos. Alcyone. 6 van Bremen naar Hamburg. Amstelslad, pass. 6 Anderhalfgraadskan. Argos, 7 te Limasol. Armilla, 5 v. Soerabaja n. Pladju. Aalsum, 7 van Bremen te Antwerpen. Aardijk, 6 160 m. N. Bermuda. Agamemnon, 6 820 m. ZW. Flores. Alwaki, 6 van Trinidad n. Fort Aleza. Amsteldlep, 6 280 m. Z.t.W. Sable eil. Amstelkerk, 7 te Freetown. Amstelvaart, pass. 7 Scllly's. Akkrumdtjk, 7 van Amsterdam n. O. Afrika. Amsteldijk, 7 te Antwerpen. Ariadne, 6 v. Gibraltar n. Antwerpen. Amstelpark, 9 van Baltimore te Antwerpen verwacht. Amstelvaart, 9 v. Threerivers te Amsterdam verwacht. Baarn, 6 v. R'dam naar Bremen. Bali, 5 te Belawan. Bi Ui ton, 4 v. Lorenzo Marques te Calcutta. Bantam, 6 van Suez. Bennekom, 6 te Caülao. Boskoop, 6 te Le Havre. Barendrecht, 6 dwars Kp. Comorln. Baud. 7 te Makassar. Borneo, 8 te Balikpapan. Barito, 6 dwars Golf v. Bond. Bredó, 7 van Curacao naar Cristobal. Blita-r, 7 van Hongkong naar Manilla. Bloemfontein, 8 V lissin gen gepass. Caltex Utrecht, pass. 6 Kp. St. Vincent. Cirrus, 5 v. Atü. Oceaan naar R'dam. Calliston, 6 325 m. W.t.N. Kp. Clear. Caltex Leiden, 6 100 m. W. van Kreta. Caltex Pemds, 6 150 m. O. Malta. Celebes, 6 te Penang. Cleodora, 6 45 m. O. Ras Alhad. Caltex Nederland, pass. 7 Gibraltar. Caltex The Hague, 7 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Utrecht, pass. 7 Kp. Silleiro. Claveila, 7 van Rotterdam n. Kopenhagen. Congostroom, 8 v. Takoradi n. Cape Coast. Ceram, 7 van Rotterdam te Bremen. Dongedijk, 5 v. R'dam n- Londen. Delft, 6 v. Valparaiso n. Coqulmbo. Dlemerdijk, pass. 6 Kp. San Lucas. Duivendijk, 7 te Balboa verwacht Danae, 5 Belona te Amsterdam. Delfsnaven, oass. 5 Barbados. Drente, 6 DÓndrahead gepass. Daierdijk, 6 te Seattle. Eemdijk, 5 v. Hamburg te R'dam. £sso Amsterdam, 6 te Rotterdam. Los, 6 van Turns naar Amsterdam. Elmina, 5 v. West Afrika te Amsterdam. Ena, 6 dwars Mogidishu. Edam, 8 van New York te R'dam. Farmsum, 6 v. Newport News te R'dam. Feiipes, 7 van Pladju te Tjilatjap. Fairsea, 7 580 m. w. Anderhalfgraadskan. Gaasteriand, 6 van St. Vincent. Gaasterkerk, 6 340 m. NW. Cocos eil. Ganymedes, 6 v. Ciudad Trujilio n. Guanta. Garoet, 6 130 m. NW. Flores. Gouwe, pass. 6 Cherbourg. Groote Kerk, 7 te Frentanlle. Graveland, 7 van Santos n. Rio de Janeiro. Groote Beer, 7 200 m. W.ZW. Kp. Clear. Hauierwijk, 6 v. Quebec te Amsterdam. Hestia, 5 van A'dam n. West-ir.dië. Hoogkerk, 5 te Burban. Haarlem, 6 740 m. ZW. Flores. Heelsum, 6 470 m. W. Findsterre. Helder, 6 230 m. Z.t.O. Kp. Race. Helicon, 6 380 m. O.NO. Flores. Hecuba, 6 te New York. Hermes, 5 v. Georgetown n. Ciudad Bolivar. Heemskerk, 8 te Marseille. Hersiiia, 7 v. Barbados te Curasao. Hydra, 6 v. Amsterdam te Barranquilla. Iitersum, pass. 7 Kp. Ray naar Montreal. Japara (KPM), 6 te Singapore. Jagersfontein, pass. 6 Ouessant. Joh. van Oidenbarnevelt, 7 570 m. ZO. Ceylon. Klipfonieln, 6 v. Southampton te Antw. Kieldrecht, 7 te Le Havre. Kaimana, 7 te Belawan. Kalimantan, 6 te Priok. Kota Gede, 6 dwars Kreta. Kertosomo, ?v. R'dam n. Tj. Priok. Loch Ryan, 6 van Antwerpen te R'dam. Lankoeas, 7 te Soerabaja. Lutterkerk, pass. 6 Algiers. Laertes, 6 v. Liverpool te Amsterdam. Larenberg, 6 Finisterre gepass. Lemsterkerk, 6 270 m. W. Minïcoy. Lieve Vrouwekerk, 6 590 m. O.ZO. Socotra. Luna, pass. 6 Finisterre. Lawak, 6 v. Bombay naar Cöchin. Leopoldskerk, 6 nog te Bahrein. Loosdrecht, 7 te Bombay. Loenerkerk, 8 v. Colombo naar Madras. Mod joker to, 6 te Priok. Malea, 6 v. Liverpool naar Rotterdam. Mapia, 6 van Belawan. Mataram, pass. 5 Perim. Muiderkerk, 6 te Durban n. Kaapstad. Marpessa, 6 v. Sporte te Mlri. Meliskerk, pass. 6 Str. Messina. Mentor, pass. 6 Gibraltar. Mi tra, 6 360 m. NO. Flores. Musi, 7 v. Djambi te Pladju. Maas, 6 90 m. Z.ZW. Ouessant n. Oran. Macuba, 6 900 m. ZW. Azoren. Marisa, 6 dwars Buru. Mirza, 6 bij Sulu Arch. Molenkerk, 6 360 m. W. Kp. Frio. Mar.oeran, 8 te Djibouti. Maasland, 5 van Amsterdam te Buenos Aires Nigerstroom, 6 v. West Afrika te A dam. Nestor, 6 840 m. O.NO. Barbados. Nieuw Holland, 7 v. Sydney te Melbourne. Noordam, 7 510 m. O. Kp. Race. Orestes. 5 v. Antw. te Amsterdam. Orion, 5 v. Hamburg te Amsterdam. Ondina, 8 75 m. O. Kreta. Ootmarsum, 6 500 m. NO. Bermuda. Ophir, 6 v. Muntok n. Pladju. Ovula, 6 v. Suez n. Rasgharib. Oberon, 6 v. Pto Plata n. Philadelphia. Oranje, pass. 7 Malta n. Port Said. Oranjestad, 8 v. Cristobal n. Amsterdam. Prins Alexander. 6 v. Montreal te R'dam. Prins Frederik Willem, 6 v. R'dam n. Hamburg Phrontis, 7 v. Port Said n. Amsterdam. Prins Maurits, pass. 6 Dover. Prins Willem II, pass. 6 Wight. Poseidon, 7 v. New York te Cape Haitien verw. Prins Willem XV, 6 135 m. w. Kp. Ray. Prambanan, 6 v. Pontianak n. Priok. Poelau Laut, pass. 7 Kp. St. Vincent. Prins Willem V, 7 van Detroit. Ridderkerk, 5 v. Zanzibar n. Tanga. Rijndam, 5 te R'dam v. New York. Radja, 8 v. Singapore te Penang verwacht. Rempang, 7 te Singapore. Rafaela, 6 50 m. Z. Bal'boa. Riouw, 6 nog rede Kuweit. Rodas, 6 v. Curasao te Port au Prince. Roebiah, 6 te Paulsboro. Roepat. 6 v. Makassar naar Bitung. Ruys, 7 van Kobe te Hongkong. Rijnkerk, 7 van Muscat naar Suez. Rotti, 7 van Makassar te Amsterdam. Raki, 3 van Balboa n. Honolulu. Sehie, 6 v. R'dam naar Antwerpen. Straat Makassar. 6 v. Montevideo n. Santos. Sarangan, 7 te Manilla. Soestdijk, 6 te Halifax. Salawatl, 6 120 m. Z.t.W. Sable. Saroena, 6 dwars Str. Singapore. Sehei-pendrecht, 6 470 m. NW. Fernando No- ronha. Stad Alkmaar. 6 380 m. O.NO. Kp. Race. Stad Maastricht, pass. 6 Kp. de Gata. Stad Vlaardüngen, 6 400 m. O.NO. Kp. Race. Sunetta. 7 v. R'dam te Heysham. Stad Breda, 6 760 m. W. Scilly's. Said j a, 6 nog te Pladju. Saparoea, 6 van R'dam te Hamburg. Sloterdijk, 6 v. Penang n. Singapore. Stad Leiden, 6 230 m. W. Valentda. Stad Schiedam, 7 v. Vlaardingen te Kirkenaes verwacht. Stanvac Djirak, 5 v. Tj. XJban n. Soerabaja. Sibajak, 7 1 270 m. W.t.Z. Galapagos eil. Salland, 8 te St. Vincent.. Slamat, 7 van Djibouti n. Marseille. Soestdijk, 7 van Halifax naar Boston. Teiresias, 4 van Belawan. Teucer, 6 te Penang. Tjibantjet, 6 te Genua. Tamo, pass. 7 Finisterre. Tabian, 6 Algiers gepass. Tankhaven IX, 7 te Palembang verwacht. Tankhaven III, 7 v. Port Swettenham te P ang Taria, 6 rede Singapore. Tawali, pass. 6 the Brothers. Tegelberg, 7 van Mauritius te Lorenzo Marquez Tjiluwah, 6 v. Priok te Singapore. Tjipanas, 6 v. Kobe naar Hongkong. Tjitjalengka, 7 van Miri te Hongkong verw. Tjiwangi, 6 v. Singapore n. Priok. Tomhvi, 8 nog rede Menado. Tarakan, 6 300 m. W. Saban. n. Aden. Ternate. 6 400 m. ZO. Guardafui. Themisto, 6 720 m. O. Belle Isl. Tawali. 8 te Port Said. Tiba. pass. 7 Fernando Noronha. Tibia, 7 van Kiel. Van Heutz, 6 in Anderhalfgraadskan. Van Outihoorn, 7 v. Belawan te Priok. Veendam, 7 dwars Kp. Sable. Wieldrecht, 6 v. Cairns ru Palembang. Westerdam. pass. 6 Eddystone vuurtoren. Waterman. 6 210 m. Z.t.W. Kp. Sable. Waal, 6 v. Belfast te Amsterdam. Winsum, 6 dwars Lissabon. Waterman. 1 200 m. ZO. Sable eil. Weltevreden, 8 v. Cebu te Miri. Westland, pass. 7 Finisterre. Willem Ruys, 7 530 m. W.t.Z. Minicoy. Zeeland (KRL>, 8 te Soerabaja. Zuideritruis, 7 560 m. O.NO. Kp. Race.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7