SCHOOLBOEKEN 85 Aangename mensen in de Haarlemmerhout ■Clowntje Rick Machteld Wisse, fotografe Kort en bondig Uw vacantie 100% l/ROUWELS 20 ZOMERFEEST TEN BATE DER PLAATSING VAN HET HILDEBRANDMONUMENT AUTOVERHUUR ZONDER CHAUFFEUR „Euphonia" concerteerde in Dreefzicht Cola-bacchanaal bij omgevallen auto H.K.I. te Breda ontslaat 200 man De „Maasdam" is bijna voltooid INTRODUCEERT NU OOK IN. NEDERLAND HAAR TOPPRESTATIE TEGEN DE POPULAIRE PRIJS VAN C per Ballet der Lage Landen uit de moeilijkheden Dolfijnen aangespoeld te Castricum Voor de klederen FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker Burgerlijke Stand van Haarlem DONDERDAG 10 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Met Ballet der Lage Landen Op Vrijdag 18 Juli wordt, zoals wij reeds eerder bekend maakten, in de Haarlemse Vleeshal de tentoonstelling „Hildebrands Camera Obscura in Woord en Beeld" ge opend. Uit het gehele land zijn prenten en curiositeiten bijeengebracht, speciaal be treffende mode en woninginrichting, om het publiek een beeld te geven van de tijd waarin het beroemde, door en door Hol landse boek geschreven werd, dus om streeks 1840. Maar het pièce de milieu van deze van veel meer dan enkel locaal be lang zijnde expositie wordt gevormd door de groep van acht figuren uit de Camera, vervaardigd door de beeldhouwer prof. J. Bronner, die in 1914 uit 26 mededingers werd aangewezen om Haarlem aan een Hildebrandmonument te helpen. De vereerders van de schrijver Nicolaas Beets hadden zich er op gespitst, dat de onthulling reeds in September van dat jaar zou kunnen plaats hebben, precies een eeuw na zijn geboorte. Men rekende er eigenlijk zo stellig op, dat men hier en daar reeds een voorschot op de inwijdingsfeesten nam. Dat was wel wat voorbarig, want tel kens moest uitstel worden verleend van de tijd, binnen welke het gedenkteken ge reed diende te zijn, daar de gemeenteraad over te weinig fondsen kon beschikken. In Juni 1919, toen de kunstenaar de benodigde steensoorten uit het buitenland ontving, had de commissie eindelijk een bedrag van twintigduizend gulden in kas. Het duurde echter nog tot 1949 eer professor Bronner zijn beeldengroep zover gereed had, dat men aan een nieuwe episode in de geschie denis van het monument kon beginnen, na melijk het bepalen van een plaats voor de opstelling in de Haarlemmer Hout, waar over de discussies nog steeds niet tot een alle partijen bevredigend einde zijn ge bracht. Onder het geboomte Intussen heeft het Comité tot oprichting van het Hildebrandmonument zich ver nieuwd en is een grootscheepse actie be gonnen om de benodigde gelden bijeen te brengen, waarvan de bovengenoemde ten toonstelling een onderdeel vormt. Men streeft ernaar de plaatsing voor 18 Maart 1953, als er een halve eeuw sinds de sterf dag van Beets is verstreken, haar beslag te doen krijgen. Ter versterking van de kasmiddelen zal er onder auspiciën van de sociëteit Teisterbant en onder het motto „Aangename menschen in den Haarlemmer hout" op 19 Juli een groot, zo mogelijk gecostumeerd zomerfeest worden gehou den. De aankondiging daarvan is vervat in een circulaire, aan welker inhoud wij, met ADVERTENTIE GARAGE P. C. HARTOG ZOON TURFMARKT 26 en 18 Telefoon 16066 Wij verhuren nu ook de nieuwste Morris Minor en Morris Oxford. Verder keuze uit Ford (Taunus - Prefect - Anglia), Vauxhall. D.K.W. enz. - Thans ook 6-pers. Pontiac Van het concert, dat de R.K. Harmonie „Euphonia" gisteravond in de muziektent van Dreefzicht gaf, konden wij slechts het gedeelte na de pauze horen. Het korps gaf toen onder leiding van zijn dirigent J. Le- febre zijn krachten aan de uitvoering van werken van Blankenburg, Lincke en Plan- quette, benevens een mars van Fennema. Als een te waarderen kwaliteit viel hierbij op de nauwgezetheid waarmede over het algemeen gemusiceerd werd. De klankverhouding van de bezetting is niet zo gunstig te noemen. Er is te weinig sono riteit bij de bassen en ook bij de midden groepen, waardoor de klarinetten, trompet en pistons te scherp gingen afsteken tegen de begeleiding. Verbetering van het toon- gehalte zal hierin veel kunnen verhelpen. En dan zullen meer nuancering en duide lijker melodische bouw en uitdrukkings kracht aan de uitvoeringen belangrijk ten goede komen. Er waren nu al fragmenten te horen (zoals in de muziek uit de opera „Stradella") die zich gunstig onderscheid den, maar over het geheel genomen klon ken de werkjes te vlak, te veel zonder mu zikale kern. Voor de dirigent ligfhier nog een belang rijke taak. Het zal de moeite lonen deze goed ter hand te nemen. P. ZWAANSWIJK ADVERTENTIE BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 98 Eén der zich sinds gisteren in de Vleeshal bevindende 1.30 meter hoge figuren van het door prof. J. Bronner vervaardigde Hildebrandmonument: de charmante Su- zette N oir et uit „De familie Kegge" de dochter ener weduwe die op een hofje woonde en van de Franse gemeente was. Zij had, zegt Hildebrand, een allerliefst, beschaafd en net besneden uiterlijk. behoud van de ouderwetse spelling, de vol gende passages ontlenen: „Ja, vriendende geruchten zijn maar al te waar: op Saturdag, den 19-den July, anno 1952, wordt gij inderdaad verwacht in het huys, waar destijds de Buitensocië teit van „Trou moet Blycken" gevestigd was en waar Robertus Nurks, komende uit de hoofdstad des lands, zich op een Zon dagmiddag heeft neergezet, teneinde voor alle eeuwen aan te toonen, dat de ziel van een Haarlemmer te groot is om door een Amsterdammer begrepen te worden Op die vermaarde plek, nu Dreefzichtgenaamd, wordt gij welkom geheeten, den avond nadat in de Vleeschhal op de Groote Markt eene tentoonstelling geopend is, benoemd „De Camera Obscura in Woord en Beeld". Klokke 9 ure treedt gij onder het hoog geboomte van Dreefzicht, tot aan uw vadermoorders gevuld met wetenswaardig heden omtrent Hildebrand en zijn tijd, die gij den avond tevoren hebt ingezoogen, en viert uitbundig feest, onder auspiciën der Haarlemsche Sociëteit „Teisterbant", een collegie van kunstenaars en kunstminnende luyden, die u hierin kloekmoedig zullen voorgaan. Uit blinkend gepoetste kooperen hoornen zal in de muzijktent aldaar de ouverture Dichter und Bauer weerklinken, hetwelk gij gevoegelijk op uwzelf kunt be trekken, terwijl de melodijen van Schubert, Mozart en Strausz het gebladerte Van 'ver rukking zullen doen beven. Gekleed in een buisje uit dat tijdperk, of wat gij daarvoor in uw argeloosheid hebt aangezien, zult gij verteederd luisteren naar de polka, de wals en de „pas des pati- neurs". En wij voorspellen u dat, al zijt gij Stastok, Nurks of zelfs het Diakenhuisman netje in eigen persoon, de beenen zullen losraken op den dansvloer. En geen won der, want een keur van jonge joffer en met strikjes, kwikjes en luyfelhoeden, zit daar rond den houten stellage te popelen naar uw gratie en goede manierlijkheid. Het zal heerlijk zijn zulk een schoone rond haren paarsen spencer te grijpen en arm in arm met haar te wandelen langs de twinkelende vetpotjes, die in gloed zullen wedijveren met het guitig vonkelen van haren blik. Gij kunt er ook een glaasjen wijn ver schalken. Maar het is niet alleen de wijn, die u vermaken zal, neen, gij gaat u met andere Haarlemmers meeten in het koekvergulden, en dat zal u geen windeyeren leggen, om den drommel niet, gij kunt er een zedig koekjen bij wegdragen. Bovendien gaat gij u verlustigen in het schouwen naar de danseressen en dansers van het Ballet der Laage Landen, die u het Stastok-ballet zul len voortooveren, als eene wellevende her innering aan een hoogst fatsoenlijk verlee- den. Zoo valt er veel te beleeven in den tuyn en de vercierde zaal van het aloude Dreefzicht, tot het licht van den Zondag morgen begint te gloren door het boschaad- je van den Haarlemmerhout en het aldaar woonachtig voogelenkoor zijn schalksche hymnen gaat hervatten met een ijver, die het pluymvee van onze stad, dank zij de waakzaamheid van den heer Dorresteijn, zoo gunstig bij andere steden doet afsteken. Dan begeeft gij u door de groene laanen huiswaarts, enkele florijnen armer dan toen gij gekomen waart, doch rijk in het besef dat gij daardoor hebt bijgedragen tot de plaatsing van het Hildebrand-monu- ment aan de Spanjaardslaan. Want dat is het doelwit van ons streven. In het berei ken daarvpn wenschen wij u allen veel plaizier toe!" Het is vurig te hopen dat het comité in zijn opzet zal slagen. Er zijn nog belang rijke kosten verbonden aan het steenhouw- werk van de fonteinbak, de fundamenten en dergelijke. En wij willen deze aankon diging daarom ook eindigen met een her haling van een waarschuwing, die de beeld houwer Mari Andriessen ruim twee jaar geleden in ons ons blad liet afdrukken: „Ik herinner mij dat mijn broer, die pianist Willem, eens op een concert ten bate van de H.O.V. het publiek toesprak en onder meer zei: Past u op dat men later niet spreekt van Haarlem als de stad waar vroe ger een orkest wasIk zou willen zeg gen: Past u op dat men niet zal spreken van Haarlem als de stad waar een mooi monument had kunnen staan Hoe mooi daarvan kunt u zich in de komende weken in de prachtige Vleeshal overtuigen. Gistermiddag omstreeks kwart voor twee gebeurde er op de hoek van de Zaanen- straat en de Timorstraat een ongeluk, dat de vrije schooljeugd tot kwart voor vijf toe veel vreugde heeft verschaft. Een taxi, die de Zaanenstraat in wilde zwenken en daarbij geen voorrang verleen de aan een cola-transportauto, botste in volle vaart tegen de achterkant van die auto, waardoor deze op haar rechterzijde kantelde. Beide wagens werden ernstig be schadigd. De zoete drank stroomde al da delijk overvloedig over het wegdek, want niet minder dan 1500 flesjes uit de 200 volle kratten, die de wagen vervoerde, werden vergruizeld. Tal van kinderen, die zich juist afvroegen wat zij op hun vrije Woensdagmiddag zouden gaan doen, storm den toe en waren de komende uren zoet met het inzamelen van de dopjes, die recht geven op nóg meer cola. Zij ontkurkten daartoe ook tal van hele flesjes, hetgeen hen er toe verplichtte ook deze leeg te drinken. Misselijk van het genoten vocht zijn velen van hen tenslotte af-„gedropen". Tijdens dit kinder-bacchanaal kwam de reinigingsdienst de scherven opvegen, die tot op 25 meter van de plaats van de bot sing verspreid lagen. Bij d^botsing was ook een klein boompje gesneuveld. Beide auto's zijn door kraanwagens weggesleept. De po litie roept getuigen van het ongeluk op. De directie van de Hollandse Kunstzijde Industrie te Breda heeft wederom aan tweehonderd leden van net personeel ont slag aangezegd. De omstandigheden in de rayonindustrie in binnen- en buitenland nopen ook de directie, naar zij mededeelt, de productie aan te passen aan de huidige behoefte, waardoor ontslagen niet konden uitblijven. De nieuwste aanwinst van de Holland- Amerika Lijn, het s.s. „Maasdam", nadert zijn voltooiing bij Wilton-Fijenoord te Schiedam. Het schip begint op 15 Juli zijn technische proefvaart, die ongeveer vier dagen zal duren. Op 11 Augustus zal de „Maasdam" voor de eerste reis van Rotterdam via Le Havre en Southampton naar Montreal vertrekken. Daarna vaart het schip door naar New York, van waar het op 30 Augustus de thuisreis aanvaardt. ADVERTENTIE ARDATH TOBACCO CO. LTD. "The Virginia Specialists since 1890 TABAK: „Top grade Virginia leal" door eigen experts op de labaks- velden geselecteerd. "VERPAKKING: Schuifdoosjes va'rt voornaam cachet. Sigaretten zgn. "twin foil packed", dus bescherming tweede 10 sigaretten terwijl U van de eerste 10 geniet. FABRICAGE: In de Ardalh model- fabriek onder voort durende controle van Ardalh's eigen fa- briekslaboratorium. Overtuig Uzelf van de unieke eigenschappen van deze super Virginla.sigaref. Ontslagen ongedaan gemaakt De gemeenteraad van Amsterdam heeft besloten aan het Ballet der Lage Landen een subsidie toe te kennen van f 10.000. Hiermede is voorshands een einde gekomen aan de moeilijkheden, waarmede deze groep lange tijd te kampen heeft gehad. Het ontslag van acht leden, waartoe op 10 Juni werd besloten, is onmiddelijk na de beslissing tot het verlenen van de sub sidie ongedaan gemaakt. Zelfs worden reeds onderhandelingen met nieuwe krachten ge voerd. De leiding achtte het gezien de finan ciële toestand toen niet meer verant woord het ballet op dezelfde voet als voor heen voort te zetten. Het Ballet der Lage Landen zal thans volledig in staat zijn aan zijn contractuële verplichtingen voor het lopende seizoen te voldoen. Het tekort over de periode van 1 September 1951 tot 1 Mei 1952 was gelijk aan het bedrag der thans verleende subsidie. Het ballet wordt za kelijk geleid door F. Niemeijer en artistiek door Mascha ter Weeme, Max Dooyes en Pieter van der Sloot. De laatstgenoemde gaat half September voor zes weken naar Parijs voor technische training in de be faamde studio's en om nieuwe ideeën op te doen. Hedenmorgen zijn aan het strand t.e Castricum twee dolfijnen aangespoeld. De dieren hadden een lengte van ruim drie meter. De cadavers zijn weggehaald door personeel van de vismeelfabriek te Bever wijk. „Het lekt!", zei oom Tripje. Ja, het lekte, en raak ook. Overal langs het plafond kwam het water er door en dat viel in grote druppels naar beneden! Oom Tripje liet zijn krant vallen en stond op. Toen holde hij de trap op, want hij wilde kijken, waar dat water vandaan kwam. Als het door het plafond drupte, dan moest er boven iets niet in orde zijn. En jaweltoen hij boven kwam, zag hij daar al grote plassen liggen. De gangloper droop er van! Oom Tripje stapte door' de plassen heen en keek in het rond. Waar kwam dat water allemaal vandaan? Het was niet zo gemakkelijk na te gaan, waar het water begon. Het liep overal, waar hij keek. Oom Tripje riep. Bunkie hoorde hem, en stak zijn hoofd om de deur van zijn kamertje. „Is er iets aan de hand, oom Tripje?", vroeg hij, toen hij zag, dat oom Tripje zo ver schrikt rondliep. „Nou, kijk maar eens!", zei oom Tripje. „Oooo!", riep Bunkie verschrikt. Waar komt dat water vandaan?" „Daar zoek ik juist al naar", zei oom Tripje. 23) Het telegram is van zijn medewerker in Stockholm; de inhoud zegt niets, alleen de ondertekening. Dat betekent: „Pas op!" Hij gaat naar zijn slaapkamer, waar de telefoon staat. Snel draait hij een nummer. Een paar maal laat hij het signaal klinken, smijt dan nijdig de hoorn weer op de haak. Voor de tweede keer vloekt hij. 't Lijkt wel, alsof geen mens meer thuis is. Straks nog maar eens proberen. Hij ijsbeert heen en weer, van de zit kamer naar de slaapkamer en terug. De meubels grijnzen hem koud en onvriende lijk aan; de gordijnen zijn nog open en door het grote, donkere vlak ziet hij de lichten van de gracht aan de overkant van de Amstel. Hij blijft eensklaps staan. Eigenlijk loch te gek. Om deze tijd is ze altijd thuis. Weer loopt hij naar de slaapkamer en draait nogmaals het nummer; wacht nu wat langer. Het geeft niets; aan de andere kant blijft de hoorn op de haak. Anderson denkt aan haar laatste bezoek. Ze was klam en gedwee, toen ze wegging. Te kalm, overdenkt hij. De hemel weet wat ze van plan is. Hij is niet meer zo zeker van zijn macht over haar. Er zijn andere factoren binnen geslopen, dingen, waarmee hij nimmer rekening heeft gehouden. Verduveld stom van hem, dat hij haar medewerking heeft ingeroepen in zijn verhouding tot Machteld. Zolang het haar zelf betrof, heeft ze alles geslikt. Nu hij zijn handen naar dat zusje uitstrekt, wordt ze een wilde kat. Stom. Hij trommelt op de ruit, tuurt in de don kere nacht en over het geheimzinnig be wegende water. Ze kan niet veel beginnen, overdenkt hij. Ze weet, dat ze heel dicht bij de gevange nis staat en ze. zal haar mond wel moeten houden. Ofschoon Meer dan een uur blijft hij heen en weer lopen, probeert dan voor de derde keer haar huis te bellen. Als hij weer geen gehoor krijgt, zakt hij op zijn bed neer en denkt na. Er is nu maar één mogelijkheid. Zélf naar Zeeland gaan, de diadeem halen en uit elkaar peuteren. Dan als de wind pas sage b.oeken voor Amerika, 't Zal niet mee vallen om deze tijd van het jaar. Maar het moet. Als hij hier geen plaats krijgt, dan maar met een Frans vliegtuig, al loopt hij twee keer het risico van douanen. Hij tast in zijn zak naar sleutels. Ver duveld, waar is dat ding van het zomer huisje nu? In sloten forceren heeft hij geen zin. Haastig doorzoekt hij een koffer en diept eindelijk een sleutelbos op. Hier moet hij bij zijn. Driftig betasten zijn vingers de sleutels. Alle zijn gemerkt. In zijn haast ziet hij het tekentje over het hoofd. Dan maar for ceren; wat kan het hem ook schelen. Hij duikt weer in de koffer, haalt de kleine revolver te voorschijn, die hij op alle tochten bij zich draagt. Zorgvuldig kijkt hij zijn portefeuille na. Geld, papie ren, alles is in orde. Nog een snelle blik door de kamers en Anderson sluit de deur achter zich. Beneden, bij de gérant, geeft hij te ken nen, dat hij voor een paar dagen de stad uit moet en verzoekt hem de post te bewa ren en boodschapoen te noteren. Even later rijdt zijn kostbare Ameri kaanse wagen langs het woelige, donkere water van de Amstel. HOOFDSTUK IX Met een glimlach op haar vermoeid ge zicht zit Joke in een hoekje van de tweede klas coupé en luistert naar Ingertjes ge babbel. De trein vliegt door een winterse, grijze wereld; eenzaam en doods liggen de velden onder een zware, buiige hemel. Deze tocht is de laatste van een lange, lange reeks handelingen. Straks zullen nog een paar moeilijke uren volgen, thuis. En daarna, daarna wordt zij van haar wereld afgesneden. Dan hoort ze niet meer bij dat goede, veilige, oude leventje. Glas hard, als de rails van de andere spoorlijn, is de scheidingslijn, die haar twee werelden in tweeën deelt. Aan de ene kant ligt haar jeugd, haar ouderlijk huis, haar huwelijk, aan de andere kantHiervan kan ze zich geen voorstelling maken; ze weet al leen, dat na deze tocht het goede deel voor goed tot het verleden behoort. Mam, stoort Ingertje haar in haar ge peins. Hoeveel uur is het nou? En mams, is het helemaal donker, als we bij Oma zijn? Helemaal donker, Pummeltje, ant woordt ze. Eigenlijk veel te laat voor jou. Maar ik mag lekker opblijven. Tri omfantelijk ziet Ingertje de coupé rond. Helemaal donker, denkt Joke. Het klinkt profetisch. We gaan naar Oma, deelt Ingertje vertrouwelijk haar medereizigers mee. Vreselijk ver. Een oude heer naast haar laat zijn krant zakken. Ooo, zegt Ingertje langgerekt. Haar dikke vingertje wijst naar 's mans baard, Ben jij ook een opa? Pummeltje, waarschuwt Joke. Aller ogen kijken nu belangstellend in hun rich ting. BINNENLAND In de heden gehouden trekking der staatsloterij is op nr. 20892 een prijs van f 25.000 gevallen. Zaterdagmiddag zullen verscheidene kustbrigades van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen demonstra ties geven op het strand te Katwijk aan Zee. De Marine-luchtvaartdienst verleent aan deze demonstraties medewerking. Op de rijksweg Boxtel-Eindhoven is in de afgelopen nacht bij de gemeente Liemp- de de voetganger Chr. van B. uit St. Mi chielsgestel door een personenauto aange reden. Van B. was terstond dood. De Sociaal-Economische Raad zal op 15 Juli zijn eigen gebouw gebruik nemen. Tot dusverre genoot de raad gastvrijheid in het gebouw van de Eerste Kamer. De zetel van de raad komt nu in een tweetal grote herenhuizen aan de Bezuidenhoutseweg no. 60 en 62 te 's-Gravenhage. Op 24 Juli zal in het Sportpark te Dor drecht voor de zevende achtereenvolgende keer de grote landbouwtentoonstelling ge houden worden, die tot doel heeft propa ganda te maken voor de vee-veredeling. Aan deze expositie zal worden verbonden de centrale keuring van de Koninklijke Ne derlandse Vereniging „Het Trekpaard". In Dordrecht zullen van 12 tot en met 19 Juli weer feesten worden gehouden ter herdenking van het feit, dat daar op 19 Juli 1572 de eerste vrije statenvergadering werd gehouden. Het feestcomité heeft een zeer uitgebreid programma vastgesteld. Men is thans bezig vier imitatie-stadspoorten te bouwen. De gemeenteraad van Hengelo heeft be sloten tot een transactie met gesloten beurs, waarbij de gemeente het oude pand der Kamer van Koophandel overneemt en aan de Kamer een stuk bouwterrein verkoopt, waar op een nieuw kantoor der Kamer zal wor den gebouwd. De waarde van de bouwgrond is ruim 17.000 groter dan de waarde van het huidiEe kantoor der Kamer. Post, bestemd voor de thans naar Neder land terugkerende militairen van het aan- vullmgsdetachement, dat op 21 Juli 1951 naar Ko -ea is vertrokken, dient uiterlijk op 13 Juli in Nederland ter post te worden bezorgd. Het dient te vermelden: rana. naam en voor letters. lagernummer, N.D.V.N. op thuisreis naar Nederland, Amsterdam-Schiphol-mili- tair." Vijfhonderd schoolkinderen uit het ge hele land hebben Woensdag een dagje op Schinhol doorgebracht, als beloning voor hun grote spaarzin. Zij hadden gedurende de der de soaarraad-actie het trouwst gespaard. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam, voor zitter van de Spaarraad, sprak de kinderen toe en wees er op, hoe ook hun spaarzin medegewerkt heeft aan de opbouw van ons land. Tot buitengewoon hoogleraar in de neuro-biologie aan de Amsterdamse univer siteit is benoemd prof. dr. S. T. Bok, hoog leraar aan de rijksuniversiteit te Leiden. Tot directeur van de Gemeentelijke Geneeskundige en Gezondheidsdienst te Amsterdam is benoemd de heer K. Ittmann, arts te Wijhe (O.). HAARLEM EN OMGEVING Op 14 Juli zal het 55 jaar geleden zijn dat de heer J, Th. Kristel met mej. E. K. Schagen in het huwelijk trad. Het echtpaar woont in de Merovingenstraat 36 te Haar lem. Op de hoek van de Kloosterstraat en de Generaal Cronjéstraat kwam gistermid dag mevr. Van der T. uit Haarlem, die met haar tweejarig zoontje op het kinderzitje achter haar de Generaal Cronjéstraat zou inrijden, met een onbekende fietser in bot sing, vermoedelijk doordat deze haar geen voorrang verleende. Moeder en kind vielen Haarlem, 9 Juli 1952 ONDERTROUWD: 9 Juli: D. J. Kroon en P. E. A. Thierry. P. C. Philippo en E. de Graaf. D. Vreeken en M. J. Stolwijk. L. G. van der Meij de Bie en M. D. Overdam. J. G- M. Weck en Th. M. S. de Haas. J. C. Bosse en M. Weijling. J. Scholder en A. J. Koelemeijer- H. J. Th. Butot en E. C. Nieste. N. J. H. van Hasselt en J. A. van Paassen. C. G. Morlang en J. Bruining. C. G. Braakhuis en E. S. M- de Graaff. J. F. Stekelenburg en M. A. Hagen. R. J. Kuijper en M. van der Meer. J. D. Cou- wenberg en P. Geerlings. C. de Fluiter en A- M. J. van Lonkhuijsen. D. Kruithof en M. J- Schuder. A. Kruyt en I. C. de Lossantos Parola. L. J. M. van Munster en M. J. Gra vendeel. C. Joustra en J. G. de Neef. A. Th. M. de Loor en H. Knippenburg. J. G. Groe- neveld en J. F. Klumper. GEHUWD: 9 Juli: J. F. Bos en G. B. M. Bijnsdorp. D. van Kampen en B. Rengers. C. J. Moerwijk en M. Kienjet. P. H. van Duin en E. W. de Looze. A. C. M. Woerde en J. G- M. Hommes. W. B. Zethof en C. J. Seijsener. J. Isbrucker en N. Spier. J. Schoen en J. E. Bouman. A. Fielmich en H. W. Holkenborg. P. Neeven en A. C. M. Heklcer. F. R. M. Lom- mers en M. M. Weijers. C. C. Broers en S. C. Smits. B. C. van der Kamp en H. H. Ipenburg. W. Brondsema en R. Tolk. J. P. Verdam en E. Mone. G. Bouman en A. M. de Ruigh. BEVALLEN van een zoon: 6 Juli: M. Kok Prins. 8 Juli: A. G. In den Bosch—Sülter. 9 Juli: A. Smolenaars—Stolvoort. E. A. van EngelenHooft. BEVALLEN van een dochter: 7 Juli: M. G. van Ewijk—Jacobs. 8 Juli. H. J. Brouwer Garssen. J. M. KruijtDe Haas. H. C. Sala Voorbraak. 9 Juli: W. A. GenetVan Dijkum. OVERLEDEN: 6 Juli. C. de Haan—Lobach, 78 j., Kenaupark. L. J. Louman, 55 j., Schoter singel. 8 Juli: A. M. F. Stolp—Pauw, 68 j-, Wagenweg. D. Bruntink—Kuiper, 69 j., Ju- lianalaan. M. D. CornelissenBerger, 74 j., Tafelbergstraat. J. M. Koster, 65 j.. Pijnboom straat. F. IT. de Korte, 60 j., Korte Annastraat. ADVERTENTIE DRAAGBARE RADIO-ONTVANGER licht gewicht - sierlijke uitvoering koninginneweg 6 - Tel. 14024 op straat, tengevolge waarvan het laatste ter observatie in het Grote Gasthuis moest worden opgenomen. De andere wielrijder reed zonder omzien door. De politie vraagt getuigen van dit ongeluk, dat om half vijf gebeurde. Onder het viaduct Verspronckweg bot ste gistermiddag een achtjarig jongetje, R. van B., met zijn autoped tegen het ijzeren hekwerk, tengevolge waarvan hij een slag aderlijke bloeding bij zijn rechterslaap kreeg Een toevallig passerende verpleegster gaf het ventje eerste hulp, waarna het naar het R.K. Ziekenhuis St. Joannes de Deo is over gebracht. Haarlems Postaal Mannenkoor heeft gistëren de Ouden van Dagen in het tehuis Delftweide aan de Orionweg een prettige ontspanning aangeboden, die kennelijk zeer in de smaak viel. Medewerking aan het vo cale programma verleenden de Gerardinies. Aan de Technische Hogeschool zijn ge slaagd voor het examen civiel ingenieur C. H. J. van Benthem Jutting en M. van Waard, beiden te Haarlem, en R. Segers te Lissë; voor het examen bouwkundig ingenieur H. F. Hellenberg te Haarlem. Aan de Universiteit van Amsterdam slaagde voor het candidaatsexamen theolo gie (tweede gedeelte) de heer J. D. J. Waar denburg te Haarlem. Voor het Staatsexamen muziek (piano A) is geslaagd mej. E. Anneveldt te Heem stede. Ja, zegt de oude heer vriendelijk. Van een heleboel kinderen. Oh. Ingertje krijgt ontzag voor de man. Mijn opa heeft er maar één. Die mag er dan ook zijn, zegt de oude heer,-tot hilariteit van de medereizigers. Niet begrijpend, kijkt Ingertje hem aan. Maar ik heb, ik heb.... Ze strui kelt bijna in de haast om iets te vinden dat van nog meer waarde is dan een heleboel kinderen. Ik heb een tante Machteld, die maakt kieken. 't Is er uit. Met een gezicht van: Nou, kom daar maar eens tegen op, kijkt ze zegevierend de coupé rond. Wat maakt die tante?, vraagt de oude heer, denkend aan een boerin met kiekens. Kieken, herhaalt Ingetje, ongeduldig. Ze wurmt zich van de bank en stoot tegen Jokes knie. Mam heeft er een heleboel in haar koffer. Voor Oma en Opa. Alle mensen kijken omhoog, naar het bagagenet. Laat eens kijken, Mam. Joke tilt haar dikke dochter op en zet haar weer in haar hoekje. Je moet stil blijven zitten, Pummel tje. Mijnheer wil graag zijn krant lezen. Kijk eens, daar gaat een paard. Ingertje is niet af te leiden en al Joke's argumenten helpen niet. Ze moet de foto's te voorschijn halen. O, je bedoelt foto's, zegt de oude heer, en hij verbijt een glimlach. Dat ben ik. Ingers dikke vinger wijst naar een kogelrond persoontje in een trai ningspak. Je hebt een knappe tante, prijst de oude heer, en tot Joke: Mijn compliment. De foto's zijn buitengewoon aardig. Met belangstelling kijkt hij naar al die Ingertjes: slapend, etend, spelend, huilend zelfs. Dat is vakwerk, hoor. Daar is geduld voor nodig. Joke knikt. Geduld, hoeveel jaren heeft ze alles ge duld? De trein raast voort. Bijna ongemerkt is de schemering over de velden gedaald; de lichten in de coupé flitsen aan. Ingertje heeft van de oude heer een boekje gekre gen en is volkomen verdiept in de plaatjes. De stilte is weergekeerd. Joke leunt achterover en staart met niets- ziende ogen naar buiten. Nu de afleiding van het gesprek voorbij is, zinkt ze weer weg in dat gevoel van verlatenheid, waarin ze de laatste dagen verkeert. De eenzaam heid van de velden, waar de trein stam pend doorheen rijdt, is als een passend decor. Klaar en duidelijk staat haar voor ogen, wat er nog gedaan moet worden. Ze heeft het overwogen en honderd maal gerepe teerd. Vanavond laat, als de familie slaapt, zal ze vertrekken. Machtelds oude fiets staat nog in het schuurtje, de plek van de sleutel zal nog wel dezelfde zijn. Er ver andert zo weinig in huis. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6