Debat over Conventie van Bonn in Bondsdag geëindigd Oost-Duitsers willen pacifisme de kop indrukken Botsing tussen twee straaljagers Eisenhower behoudt leiding terwijl de stemming nadert Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wint Ike? Aanslag op vreemde pers in Indonesië Adenauer rekent op conferentie Grote Vier Vredesstrijder" Pieck spoort jeugd aan tot krijgshaftiger houding Vergiftiging door eten van schapenkaas Het woord is aan Beide piloten kwamen ongedeerd aan valschermen naar beneden Vanavond uitslag Zetel van Plan-Schuman in Den Haag? Westelijke nota's in Moskou overhandigd Verschijningsverbod overwogen voor buitenlandse bladen Bloemendaalse scholier ernstig gewond in Driehuis Marshall krijgt vijf jaar A.R.-fractie in beraad over één punt van ontwerp-programma Mossadeq premier 67 e JAARGANG No 1 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 11 JULI IS52 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 161 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman DE CAMPIONISSIMO Ike Eisenhower heeft gisteren te Chicago een daverende eindspurt ingezet, met het gevolg dat hij verscheidene minuten op zijn woedende tegenstander Taft is uitgelopen. De ren ners Stassen en Warren volgen op hetgeen men eerbiedige afstand zou noemen, als eerbied zich in deze strijd wat meer deed gelden. De grote meester Eisenhower wat zeggen sportscribenten? de maestro Eisenhower, de super-campionissimo, het wonder van de soepele pedaaltrap en de vloeiende démarrage, schijnt onweerstaan baar op de eindstreep in deze republikeinse étappe af te schieten. Het geloei op de tri bunes is oorverdovend; straks zal er mis schien éen in elkaar zakken om de sensatie te verhogen. Zo zijn tribunes: gek op het verhogen van sensatie. Taft's glimlach is verdwenen. Hij ligt nauwkeurig horizontaal op zijn stuur. Zijn benen malen als be zetenen. Hij is op niet meer dan centi meters afstand langs ravijnen gesneld. Maar op Ike loopt hij niet in. Het blijkt nu wel een groot voordeel voor de gene raal, dat hij een jaar training in Frankrijk heeft doorgemaakt. Hij lacht om alle cols en ballons. Dat hebben wij namelijk nog vergeten te zeggen: hij lacht af en toe, on danks de verzengende hitte en de toorn van het partijbestuur, dat in meerderheid voor Taft is. Wij hebben het niet zozeer op Taft begrepen, maar voelen toch mede dogen in ons ontwaken bij de gedachte, dat hij straks denkelijk voor de vierde maal in zijn eerzucht gedwarsboomd zal worden. En zijn vader heeft indertijd de Tour de la Présidence. gewonnen. Dat moeten wij wel in aanmerking nemen. Zou niet iedere zoon, wiens vader president der Verenigde Staten is geweest, gevoelen dat hij het ook moet worden opdat men niet zegge: de familie boert achteruit, deze appel valt wèl ver van de stam, hoge bomen vangen veel wind en meer van die oorspronkelijke dingen? Als de oude Taft nog leefde zou hij zeker als verzorger in de auto-colonne meerijden; jammer dat hij er nu niet bij is, maar dit is toch een onvergetelijke race luisteraars, och ik bedoel lezers en ik wou dat ik u het definitieve resultaat al kon mededelen. U hebt dat misschien verwacht, want vanmorgen zou de finish naar aller verwachting worden bereikt. Door zijn ge weldige démarrage is Ike namelijk weer een st.uk ingelopen op het tijdschema. Maar ja, que voulez-vous wat wilt u? er is nu eenmaal dat tijdsverschil met Ame rika ook; het is daar zoveel vroeger dan bij ons en dat verschil kan zelfs de cam- pionissimo, de onvergelijkelijke démar- reur, de maestro der maestro's niet weg pedaleren. De opwinding stijgt intussen van uur tot uur, ik bedoel van minuut tot minuut en ik geloof dat wij op een ovatie kunnen rekenen zoals er nog nimmer een ter wereld weerklonken heeft. De woor denboeken zullen dan ook niet in staat zijn de termen te verschaffen, die er ook maar in de verte recht aan zullen doen weder varen. Zo is de stand. De hitte neemt toe. Jacques Goddet, lei der van de Tour, heeft zijn tropenhelm wat dieper over de ogen getrokken om te voorkomen, dat de volgex's er de vlam van verbolgenheid in zouden zien. Die zin is van de Volkskrant. Een mooie .zin; een mooi détail. Jacques Goddet is blijkbaar pro-Taft. Die zin is weer van mij; men moet zijn gevolgtrekkingen weten te ma ken. Als er geen wonder gebeurt zal Ike met grote voorsprong over de eindstreep snellen. Volgens de laatste niet overmatig- betrouwbare tellingen van deskundigen ligt hij nu voor met 572 stemmen tegen 500. Hij heeft er dus nog maar 32 nodig om als overwinnaar het stadion van Chi cago binnen te stormen, druipend van zweet en wolkend van stof, maar oh hoe gelukkig luisteraars ik bedoel weer: lezers. Taft staat juist weer met vertwij felde wanhoop een nieuw bandje om te leggen. Maar hij kan geen pomp vinden. kijk eens aan, daar is er toch nog een. U zoudt dit eigenlijk allen moeten zien, staan de in een ravijn. De zon straalt meedogen loos. Het bier is weer best. R. P. De voorzitter van de Indonesische pers- commissie tevens voorzitter van de com missie voor het ontwerpen van een perswet Sjamsuddin Sutan Makmur, heeft in een onderhoud met de „Keng Po" (een Chinese krant) gezegd, zich te kunnen verenigen met het standpunt, dat aan de „vreemde" pers in Indonesië een verschijningsverbod dient te worden opgelegd „zoals geschiedt in andere landen, en wel, omdat de vreem de pers zich bemoeit met onze binnen landse aangelegenheden. Bovendien betekent een dergelijk vei'bod tevens bescherming van de nationale pers, in het bijzonder voor wat betreft de kapi- taals-concurrentie. Sjamsuddin meent, dat het verbod niet onmiddellijk na het van kracht worden van de perswet moet wor den uitgevoerd, doch dat er een overgangs- pei-iode van bij voorbeeld drie jaren moet worden ingesteld. Die overgangstijd acht hij nodig, omdat een onmiddellijk ingaand verbod vele arbeiders werkloos zou maken en om ondernemende Indonesische staats burgers de gelegenheid te geven, voorbe reidingen te treffen tot het uitgeven van voor buitenlandse lezers in Indonesië be stemde bladen. Het verbod zou dan gelden voor pers organen, die in handen van buitenlanders zijn, doch ten behoeve van de buitenlan ders moeten er ook na het in werking tre den van het verbod nog bladen in de vreemde talen verschijnen om hun voor lichting te verschaffen, in het bijzonder over de gebeurtenissen in Indonesië. Naar aanleiding van de verklaring van de PNI die door het blad hartelijk wordt toegejuicht breekt het te Semarang ver schijnende blad Suar Merdeka in een hoofdartikel een lans voor het instellen van briefcensuur voor buitenlanders, die in Indonesië woonachtig zijn. Het blad acht de door de PNI gewenste controle op bui tenlanders aanbevelenswaardig en wil deze zien uitgebreid tot hun correspondentie en hun geldzaken. Toen de vliegerij nog in de kinderschoenen stond, bouwde Marinus van Meel „De Brik", het eerste vliegtuig waarover de Nederlandse strijdkrachten de beschikking hadden. Kortgeleden is aan het Instituut voor Scheep- én Luchtvaart een no,uwkeurige copie van „De Brik", die in staat was met 80 km. per uur door het luchtruim te „jagen", overgedragen, bij welke plechtigheid ook Marinus van Meel aanwezig was. Na. de overdracht maakte Van Meel een vlucht in het nieuwste Nederlandse straal vliegtuig de S. 14, de „straal-trainer", die hem met een snelheid die ettelijke malen de topsnelheid van ,£)e Brik" bedroeg, over Nederland voerde. Naast Van Meel (in de cockpit) de invlieg ervan de Fokkerfabrieken, de piloot G. Sonderman. BONN. (Van de ANP-correspondent) De West-Duitse bondskanselier, dr. Adenauer, heeft Donderdagmiddag: in de Bondsdag tijdens de behandeling in eerste lezing van de Conventie van Bonn en het verdrag betreffende het Europese leger verklaard, dat hij verwacht, dat binnen af zienbare tijd een conferentie der Grote Vier over het Duitse probleem zal worden belegd. De Bondsdag heeft Donderdag na een debat van twee dagen de Europese ver dragen naar zeven commissies verwezen. Alle partijen hebben de overtuiging uitge sproken, dat een diepgaande bespreking van de teksten der verdragen nodig zal zijn voordat de Bondsdag in de herfst zijn definitieve besluit zal kunnen nemen. De partijen hebben zich in eerste instan tie slechts tot een algemeen oordeel be paald. Daarbij hebben alleen de drie re geringspartijen, die in de Bondsdag over 240 van de 402 zetels beschikken, ver klaard, dat zij de verdragen zullen aan vaarden. De federalistische unie heeft haar houding nog niet definitief vastgelegd. De 99 Pieck BERLIJN (Reu ter). De Oost- Duitse president Pieck heeft op de conferentie van de S.E.D. de Oost- Duitse communis ten aangespoord het „verlammen de" pacifisme de kop in te drukken en het land voor te bereiden op snelle „herbewa pening, zoals dat in de Sovjet-Unie en de volksdemocratieën geschiedt. „Indien de oorlogstokers over tuigd zijn, dat zij dank zij pacifisme geen tegenstand zullen ontmoeten, zullen zij toeslaan", aldus Pieck. Andere sprekers steunden Pieck in zijn oproep tot een krijgshaftiger houding. Pieck verzocht de Oost-Duitse jeugd zich zorgvuldig voor te bereiden op de kennis van de moderne oorlogvoering en de mo derne wapens, daar de Oost-Duitse strijd krachten de modernste technieken zouden moeten beheersen. De secretaris van het hoofdbestuur der „Vrije Duitse Jeugd" spoorde de tiendui zenden leden, die zich op het ogenblik in Oost-Duitsland in zomerkampen bevinden, aan zich in kaartlezen te oefenen en actief deel te nemen san „militaire sporten", zo als parachutespringen, scherpschieten en zweefvliegen. De secretaris-generaal der S.E.D.Ul- bricht, heeft een geheel nieuwe Duitse ge schiedschrijving aanbevolen, waarbij meer dan tot nu toe aandacht geschonken dient te worden aan de werken van Marx, En gels, Lenin en Stalin. Ook de Germanen en de helden uit de Pruisische bevrijdings oorlogen dienen thans in grotere mate als voorbeelden voor de „huidige bevrijdings- strijd" gesteld te worden. Personen als Blücher, Von Lützow en Theodor Körner verdienen een grotere waardering dan hun door de geschied schrijvers van de monarchisten en de repu bliek Weimar wordt toegedacht. Ook personen, die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de vereniging van Duitsland, zoals Scharnhorst, Fichte, Gnei- senau, Stein en Jahn dienen belicht te wor den, zonder echter hun „reactionnaire denkbeelden" te verzwijgen. Relletjes Na een demonstratie-bijeenkomst in West-Berlijn tegen de ontvoering van dr. Linse is het tot ongeregeldheden gekomen, omdat een grote menigte niet wilde uiteen gaan. Er ontstonden relletjes tussen groe- Botsing met vrachtauto op de Zeeweg Tussen De Genestetlaan en de spoorbo men op de Zeeweg te Driehuis is gister middag de 13-jarige Bloemendaalse leer ling van de Velsense Nijverheidsschool, P. W. v. d. Z., bij een aanrijding met een vrachtauto ernstig gewond. De jongen moest met een gecompliceerde bovenbeenbreuk van het linkerbeen en een miltruptuur in het Antoniusziekenhuis te IJmuiden wor den opgenomen, waar zijn toestand heden morgen nog zorgwekkend werd geacht: het bewustzijn is nog niet teruggekeerd. Na het uitgaan van de school fietste v d. Z. over de Zeeweg naar huis en hij haalde een dame op de fiets in, die op haar beurt een rechts geparkeerde motorbakfiets voor bij reed. Op dat moment kwam van de andere kant een in Beverwijk thuishorende vrachtauto, waarvan de chauffeur even tevoren al had moeten remmen voor een fietser. Hij reed langzaam en uiterst rechts, maar kon de knaap, die midden op de weg reed, niet meer ontwijken, met het gevolg dat de jongen tegen de linkerkant van de laadbak sloeg, viel en de naast hem rij dende dame meesleurde. De dame kwam er met een paar ont vellingen en pijn in de borst af; de scho lier moest echter door de ongevallendienst naar het ziekenhuis worden gebracht. pen voor- en tegenstanders van het com munisme. De politie heeft zeven Berlijners gearres teerd, van wie twee in een ziekenhuis moe ten worden behandeld. Een twintigtal per sonen is in het ziekenhuis opgenomen. De West-Berlijnse politie heeft bekend gemaakt, dat een zekere Bernhard Dahmen, een 53-jarige politieke vluchteling, waar schijnlijk naar Oost-Duits gebied is ont voerd. Het bestuur van de Oost-Berlijnse water wegen heeft, aan alle West-Berlijnse aken de vaart op de Oost-Berlijnse kanalen en op de spree ontzegd. West-Duitse aken zijn bij de Oost-Berlijnse controlepunten aan gehouden en doorzocht. Bij verschillende personen in Bolsward hebben zich ziekteverschijnselen voorge daan, die deden denken aan vergiftiging. Deze verschijnselen waren opgetreden na het eten van schapenkaas. Met deze kaas was per auto gevent. In Dokkum en Har- lingen, waar ook met deze kaas was ge vent, deden zich dezelfde verschijnselen voor. De stadsgeneesheer dr. J. L. de Bos Kuil, deelde mede dat het hier een vrij on gevaarlijk geval betreft. Door de grote hitte van de laatste dagen en het vervoer per auto van de kaasjes, moeten deze op een temperatuur zijn gekomen, die zeer bevorderlijk is voor de ontwikkeling van bepaalde bacterieën, die de ziekteverschijn selen verwekken. LONDEN. (Reuter). William Marshall, een radiotelegrafist van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken, is Don derdag schuldig bevonden aan het ver strekken van vertrouwelijke inlichtingen aan de Russen en het opschrijven van in lichtingen, die voor de vijand van nut kunnen zijn. De jury, die deze uitspraak heeft gedaan, vroeg echter de uiterste clementie voor Marshall, daar- zij van gevoelen is, dat hij misleid is. Het vonnis luidde vijf jaar ge vangenisstraf. Naar verluidt zal de Britse regering de Sovjet-Unie waarschijnlijk verzoeken, de tweede secretaris van de Russische am bassade te Londen, Pavel Koeznetsof, de man aan wie Marshall inlichtingenzou hebben verstrekt, terug te roepen. De kabinetsformatie (Van onze parlementaire redacteur) Er is even een tijdelijke stilstand in de gang van zaken. De Anti-Revolutionnaire fractie is namelijk vanmiddag qm twee uur bijeengekomen om zich te beraden over één punt uit het ontwerp-programma van de formateur, waarover dr. Schouten nog op heldering had gevraagd. Uit hetgeen wij van bevoegde zijde uit het midden der fractie vernemen hebben wij de indruk dat in elk geval, welke beslissing de fractie ook moge nemen, het antwoord zeer kort zal kunnen zijn. In parlementaire kring ver luidt nog steeds dat het punt, waarover op heldering gevraagd zou zijn, betrekking zou hebben op het probleem Nieuw Guinea. Aan te nemen valt dat er in de Anti-Revo lutionnaire fractie prof. Gerbrandy op dit punt bijzonder onverzoenlijk is. Mocht hij, wat dit betreft, de enige zijn, dan zouden, zo hoorden wij eveneens in parlementaire kring verluiden, hierin verder geen al te grote moeilijkheden behoeven te schuilen. Anders zou het worden als de fractie meer verdeeld zou blijken te zijn. Dat zou met betrekking tot de positie van Anti-Revolu- tionnairen die in het kabinet zitting zouden némen minder gemakkelijk worden. kleine fractie van de vluchtelingenpartij, sprak zich met sociaal-democraten, de communisten en een aantal uiterst rechtse leden tegen de verdragen uit. De Bondsdag heeft voorts met algemene stemmen een voorstel der sociaal-democra ten aangenomen, waarin de regering werd opgedragen bij de vier bezettende mogend heden te ijveren voor een conferentie over de hereniging van Duitsland door het zo spoedig mogelijk houden van vrije verkie zingen. Dr. Adenauer stond tijdens het debat van deze middag op om te verklaren, dat deze motie eigenlijk al door de feiten was ach terhaald door het in Moskou overhandigde antwoord der Westelijke mogendheden. Adenauer achtte dit antwoord het beste bewijs voor de onjuistheid der aantijgin gen, die de socialisten vooral in het laatste deel van het debat hadden geuit. De so cialisten hadden beweerd, dat de Duitse regering het tot stand komen van een con ferentie eerder zou hebben tegengewerkt, dan bevorderd. Het voorstel van de Duitse eenheid werd vooral tijdens het laatste deel van het debat als de toetssteen der verdragen be schouwd. Toen pas kwam het tot levendige uiteenzettingen tussen de socialisten en de regeringsfracties, nadat het begin van het debat uiterst tam was verlopen. Zoals te verwachten was, is het bij de uiteenzettin gen niet tot een toenadering der standpun ten gekomen. Adenauer en de talrijke sprekers, die zijn coalitie in het veld zond, bleven bij hun opvatting, dat de vaste binding aan R a s p a i 1 Wee degenen, die ons de neiging tot het verhevene ontnemen door de vrees voor het belachelijke. het Westen voor Duitsland de enige weg is om ooit tot een hereniging te komen. Daarentegen zeiden de socialisten, dat de militaire inschakeling van Duitsland in het Westelijk systeem geen basis zou over laten voor een overeenkomst met de Rus sen. Zij verweerden zich hier tegen de ver denking, dat zij met deze opvatting in het kamp der neutralisten waren verzeild ge raakt. Een nauwe binding aan het Westen in economisch en sociaal opzicht was ook volgens de socialisten nodig, doch om met de Russen vruchtbaar te kunnen spreken moest Duitsland zich militair afzijdig houden. Met een vinnige strijdlust en vlijm scherpe verwijten aan de regering hebben de socialisten zich in deze verenigd. Dr. Adenauer heeft zelf nog in het debat ingegrepen om het standpunt te verdedi*- gen, dat militaire inschakeling van Duits land in het Westelijke systeem ook om wille van de Europese eenheid nodig was. Zo bleef men ook bij de veel rumoeriger uiteenzettingen van Donderdag onwrik baar op zijn standpunt staan. Critiek Een der nationalistische enkelingen in het parlement, van Goetzendorf, moest door de voorzitter tot de orde worden ge roepen, toen hij denigrerende opmerkingen maakte over bevriende mogendheden. „Het Franse leger", zo zeide hij, „is vol van communisten en zal in geval van oorlog wel in de verkeerde richting schieten". Het Nederlandse leger, had, aldus deze afge vaardigde, bij de jongste manoeuvres be wezen, dat het niet eens in staat is voor een behoorlijke afzetting te zorgen. De bevolking van Marken is best tevreden over de vreemdelingen-invasie, die dit'sei zoen al verschillende records uit de voor oorlogse jaren geslagen heeft. Vooral de Amerikanen trekken, al filmend en foto graferend-, in grote drommen over het eiland en kopen er armen vol souvenirs. Hier onderhandelt Sytje Boes, eigenaresse van een der snuisterijen-winkeltjes;'met twee verlofgangers van het Amerikaanse leger in Duitsland over de prijs van-haar Marker poppetjes. Tijdens oefeningen boven de omgeving van Baarn zijn twee Meteor-straaljagers met elkaar in botsing gekomen. Voor de beide piloten liep dit ongeluk goed af. Dank zij de uitschietbare stuurstoel konden zij uit hun toestellen komen en met hun val schermen bereikten zij ongedeerd de grond. De straaljagers maakten deel uit van een formatie van acht toestellen, die van het vliegveld Soesterberg voor het maken van een oefenvlucht was opgestegen. Boven Baarn raakten de staartvlakken van twee der Meteors elkaar en braken af. Oogge tuigen zagen de brokstukken van beide machines in alle richtingen wegvliegen. Op hetzelfde ogenblik ontplooiden zich twee valschermen, waarmee de beide piloten veilig de grond bereikten. Ook een der uit geschoten stuurstoelen kwam aan een parachute naar beneden. Van de andere stuurstoel heeft het valscherm 'zich blijk baar niet tijdig geopend. De stoel viel in een sloot, op enkele meters afstand van een landbouwer, die in een weiland aan het werk was. De stemming, die zal moeten beslissen wie de candidaat van de republikeinse partij voor het presidentschap der V. S. zal worden, begint te naderen. Op haar laatst zal zij vanavond worden gehouden, doch het was niet onmogelijk, dat men er reeds vroeger aan toe zou komen. Zoals de toestand nu ligt, moet er wel iets zeer onverwachts gebeuren, wil Eisenhower nog verslagen worden. Volgens de laatste tel lingen had Eisenhower 523 afgevaardigden achter zich en Taft 487. De republikeinse leiders waren gisteren aan het overleggen hoe men de sterk ver deelde groepen in de partij achter Eisen hower zou kunnen brengen. Men achtte van het hoogste belang voor de komende verkiezingen, dat de partij eendrachtig achter haar candidaat staat. Als mogelijk heid hiertoe zag men het aanwijzen van een Taft-aanhanger tot vice-president. Hiervoor werd genoemd de naam van Ri chard Nixon uit Californië. Men is inmiddels al begonnen met de aanbevelingsredevoeringen, die aan de stemming over de candidatuur voorafgaan. De eerste redevoering werd gehouden door senator Dirksen ten gunste van Taft. Toen Dirksen het woord nam, verliet Dewey (pro-Eisenhower) demonstratief de zaal. Gouverneur McKeldin van Maryland ver dedigde Eisenhower. Door de delegatie van Oklahoma is thans ook generaal MacArthur op de candidaten- lijst geplaatst. Beginselverklaring In de ontwerp-beginselverklaring van de partij is de huidige regering beschuldigd van „corruptie" en „bescherming van ver raders, die hooggeplaatste functies bekle den". „Door de wijze waarop zij de regerings zaken afhandelen hebben de huidige leiders elk recht op vertrouwen van het volk ver speeld", aldus deze verklaring. Volgens dit document hebben republikeinen gevallen van „verduistering, omkoperij, begunsti ging .en het verhandelen van invloed" aan het- licht gebracht. „Nauwe betrekkingen tussen de huidige regering en leden uit de onderwereld zijn onthuld", aldus deze ver klaring, waarin voorts protest wordt aan getekend tegen het aanleggen van een „dubbele maatstaf" bij het toepassen van de belastingwetgeving. Politieke gunstelingen, onder wie enige gangsters en oplichters, waren volgens de beginselverklaring mild behandeld, terwijl eerlijke belastingbetalers wegens kleine onjuisthéden waren vervolgd. In de verklaring wordt een lijst van schandalen gegeven, die door onderzoekin gen van Congrescommissies aan het licht zijn gekomen en de regering wordt be schuldigd van het in gebreke blijven om schoon schip te maken. De republikeinse partij belooft een einde aan corruptie te maken, aldus de beginsel verklaring. Een ander deel van dit document handelt over het communisme en de democraten worden ervan beschuldigd communisten en communistisch gezinden de gelegenheid te hebben gegeven zich in vele belangrijke departementen in te werken. laatste telling Volgens de laatste telling van United Press heeft Eisenhower nu 572 stemmen tegen Taft 500. Eisenhower kreeg er name lijk 34 van de 46 neutrale" afgevaardigden van Michigan bij en Taft slechts 12. (Van onze parlementaire redacteur) Voordat de ministers van zes landen, die deel zullen uitmaken van de Europese Gemeenschap voor kolen en staal, bijeen komen, hetgeen vex-moedelijk op 15 Juli zal zijn, wordt in verschillende landen onder zocht of daar de zetel van deze gemeen schap gevestigd kan worden Daax'over zul len namelijk de ministers in die samen komst moeten beslissen. Een commissie brengt bezoeken aan enige steden, onder meer aan Luik, aan Luxemburg en aan Den Haag. Wat Den Haag betreft, gisteren is de gemeentex-aad in een geheime spoed vergadering bijeen geweest, naar het heet om er mee accoord te gaan dat eventueel de Hoge Autoriteit van de Gemeenschap een deel van het nieuwe stadhuis ter be schikking zal krijgen. De Ridderzaal zou dan bestemd zijn voor de algemene ver gaderingen In de tuin van het Vredespaleis zou een gebouw voor het Europees Ge rechtshof worden ingericht om voorlopig dat Hof tijdelijk onderdak te verlenen. De vliegtuigen zijn respectievelijk in de Eempolder en op een terrein bij Bunscho ten neex-gestort. De beide piloten, de 22-jarige C. Groe nendijk en de 21-jarige J. de Nijs, waren uiteraard zeer verheugd dat voor hen dit ongeluk zo goed was afgelopen. Zij hebben hun redding te danken aan hun besluit vaardigheid, want na de botsing hadden zij slechts enkele seconden tijd gehad om zich met de stuurstoel uit hun toestellen te schieten. Een aarzeling zou hun noodlottig geworden zijn. WASHINGTON, (Reuter) De rege ringen van de V.S., Engeland en Frankrijk hebben gisteren de Sovjet-Unie het ant woord doen toekomen op de Sovjet-Russi sche nota van 24 Mei, waarin gelijktijdig bespreking van een Duits vredesverdrag, hereniging van Duitsland en de vorming van een regering voor geheel Duitsland werden voorgesteld. In de antwoordnota wordt een spoedige viermogendhedenconferentie voorgesteld om een onpartijdige commissie te vormen tot onderzoek van de mogelijkheden van verkiezingen in geheel Duitsland. De Westelijke mogendheden beschuldi gen de 'Sovjet-Unie er in deze nota van, de verdeling van Duitsland te vergroten door de jongste maatregelen, waardoor de bewoners van West-Duitsland geen ver binding meer kunnen hebben met die in Oost-Duitsland. Het Westelijke antwoord vex-schilt in zo verre van de op 13 Mei door de drie mo gendheden ingediende nota's, dat wordt voorgesteld de viermogendhedenconferen tie de commissie van onderzoek te laten vormen in plaats van alleen haar rapport te laten bespreken. Voorwaarde voor een spoedige bijeen komst van vertegenwoordigers der vier grote mogendheden is volgens deze nota, dat zij het eens worden over de noodzake lijkheid van vrije verkiezingen, als in de Westelijke nota omschreven, en van het deelnemen van een vrije regering voor ge heel Duitsland aan de onderhandelingen over het vredesvex-drag. Op de viermogendhedenconfex*entie zou de keuze der commissie-leden besproken moeten worden en haar bevoegdheden. TEHERAN, (Reuter) Dr. Mohammed Mossadeq heeft Dondex-dagavond besloten het premierschap opnieuw te aanvaarden. Hij nam dit besluit, nadat hij besprekingen had gevoerd met een delegatie van de Kamer. Verwacht wordt, dat de Sjah bin nenkort dr. Mossadeq opdracht zal geven een nieuwe regering te vormen. Mossadeq zei voox-ts, dat een delegatie van senatoren hem verzekerd had, dat de senaat bereid is met hem samen te werken. >yooocmYa>TfmyftTrrrr- ooccocroorrooccr» KOELER WEER OP KOMST Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Tijdelijk veel bewolking met op vele plaatsen enige regen. Matige, af en toe vrij krachtige, Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. In het uiterste Zuid- Oosten van het land aanvankelijk nog vrij warm. Overigens koeler. 12 Juli Zon op 4.34 uur, onder 20.56 uur. Maan op 23.03 uur, onder 11.16 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrjjdag 11 Juli Hoog water: 6.19 en 18.48 uur. Laag water: 2.03 en 14.25 uur. Zaterdag 12 Juli Hoog water: 7.05 en 19.34 uur. Laag water: 2.51 en 15.12 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1