Wim van Est kreeg geen loon naar werken in zestiende étappe Olympische ploegen worden uitstekend gehuisvest Spannende wedstrijden verwacht in de honkbalcompetitie Belg Rosseel wint in de eindsprint Drukte in Helsinki Lous van Rijswijk bij trainingsrit verongelukt Records staan in Duindigt op sneuvelen 4 Ronde van Frankrijk I Sport dit weekeinde Schaken Dertig landen schreven in voor Olympisch tournooi Golf Nederlandse dames verliezen in Gent Om het zilveren dambord Waterpolo Robben kampioen in de Zomercompetitie-dames Zomercompetitie KNZB ZATERDAG 12 JULI 1952 u, .y,« Wim van Est heeft in de zestiende étappe van de Tour de France geen loon naar werken gekregen. Na de tweehonderd kilo meter, van Perpignan naar Toulouse, kreeg hU de elfde plaats in het étappe-klasse ment, nadat de Belg Rosseel als eerste over de eindstreep was gegaan. Van Est toch, verdiende meer na zijn moedige race met de Italiaan Baroni met wie hij even over de helft van de étappe er tussenuit was getrokken. Deze beide renners „maakten" de race, die gekenmerkt werd door een lome geest. Wat overigens geen wonder was met de Pyreneeën voor de boeg: de gemiddelde snelheid bedroeg nog geen der tig kilometer tljHtHTlÊM 6.53.52; 4. Bianchi (It.); 5. Marinelli (Parijs); 6. Teisseire (Fr.); 7. Parct (N. Afrika); 8. Telotte (Parijs); 9. Goldschmidt (Lux.); 10. De Hertog (B.>; 11. Van Est (Ned); 12. Fer nandez (N. Afrika), allen in dezelfde tijd als Baroni; 13. Diggelman (Zwits.) 6.54.22; 14. Soler (N. Afrika) z. t.; 15 Rolland (Fr.) z. t.; 21. Van Breenen 6.55.10; 24. Holten 6.55.10; Faanhof en Wagtmans 25 en 67 ex aequo samen met een grote groep renners, bij wie onder meer Coppi, Bartali, Magni. Robic en Ockers in 6.55.39. Verder 68. Roks 6.58.20; 69 Voorting z. t.; 75 Dekkers 7.03.28. Het algemeen klassement luidt: 1. Coppi (It.) 105.46.96 2. Ockers (B.) 106.12.23 3. Close (B.) 106.12.49; 4. Bartali (It.) 106.13.12; 5. Dotto (Fr.) 106.14.33; 6. Magni (It.) 106.14.42 7. Ruiz (Sp.) 106.15.19; 8. Robic (Fr.) 106.15.30; 9. Carrea (It.) 106.23.52; 10. De Hertog <B.) 106.26.13; 11. Molinéris (ZO Fr.) 106.27.20; 12. Weilenmann (Zwit.) 106.29.10; 13. Gelabert (Sp.) 106.33.24; 14. Ge- miniani (Fr.) 106.38.58; 15 Van Ende (B.) 106.55.40; 18. Van Est (Ned.) 107.05.00; 19. Wagtmans (Ned.) 107.05.33; 20 Nolten (Ned.) 107.09.26; 23. Voorting (Ned.) 107.16.43; 29. Roks (Ned.) 107.36.01; 68. Van Breenen (Ned) 108.48.43; 70. Dekkers (Ned.) 108.53.37; 76. Faanhof (Ned.) 109.17.47. Het ploegenklassement luidt: 1. Italië 317.23.03; 2. Frankrijk 317.30.00; 3. België 318.13.01; 4. Spanje 319.32.23; 5. Nederland 319.38.47; 6. Z.O. Frankrijk 320.03.37 7. W. Z. W. Frankrijk 321.25.07; 8. N. O. C. Frank rijk 321.44.09; 9. Zwitserland 322.02.26; 10. Parijs 322.17.52; 11. N. Afrika 323.01.26. Bakker van Everdingen uit Culemborg is in zijn nopjes. En niet zonder reden. De duif, die hij in z'n hand houdt, won de race van 8400 andere gevleugelde collega's over een afstand van 1045 kilometer van St. Vincent in Frankrijk naar Nederland en won voor zijn baas een splinternieuwe auto. En bakker Van Everdingen maar gnuiven bij de gedachte dat die auto hem vijfduizend gulden zal opbrengen. In het Nederlandse flatgebouw in het I stokhoogspringen: Olympisch dorp In Kapyla is men thans druk bezig met de laatste toebereidselen voor de ontvangst van onze ploegen. Er wordt gewerkt in koortsachtige haast, net als overal elders in het dorp, waar enorme bulldozers van de morgen tot de avond in actie zijn en arbeiders met ontblote boven lichamen zwoegen in de overstelpende hitte. 32; speerwerpen; 28; discuswerpen: 37; kogelstoten: 25; kogel slingeren: 39; tienkamp: 33. Het basketbal tournooi Vandaag is er een rustdag in de Tour de France. Morgen Zondag wordt de zeventiende étappe gereden, waarna de renners Maandag van Bagnères de Bigorre naar Pau rijden. De routekaart voor de étappe van Zondag namen wij in onze editie van Vrijdag op. Vrijwel onmiddellijk na de start in Per pignan waagde Fransman Teisseire een uitlooppiging, die hij echter spoedig staak te omdat buiten Perpignan de hitte bijkans ondragelijk werd. Er was geen windje te bespeuren en het kwik wees meer dan 40 graden Celsius. Langzaam trok de kleurige karavaan voorbij Estagel (20 km.) op weg naar de Col Camperie, waar men in groepjs aan de klim begon. Óp de top bleek dat er reeds een half uur achterstand was op het tijd schema en aangezien geen der renners er ook maar aan dacht om aan te vallen liet het zich aanzien dat de wedstrijd ander maal „een wandeling" zou worden. De af daling over 15 kilometer naar de vliegende controle van Quillan (71 km.) bracht geen tekening in de course, zomin als de daarop volgende klim van 5 kilometer naar het hoogste punt van de Portel. Enkele ren ners raakten weliswaar achter maar ze konden zich, toen ze eenmaal over de top waren, zonder veel moeite weer bij de hoofdgroep voegen. Het voltallige peloton had bij de bevoorrading in Mirepoix (115 km.) meer dan een uur achterstand op het ty drooster. Van Est loopt uit Na de doortocht van het stadje zorgde Wim van Est voor de nodige opschudding door samen met de Italiaan Baroni aan de haal te gaan. Zij slaagden er in zich volko men los te rijden en gingen in zo'n pittig tempo door dat ze In Pamiers (138 km.) ai meer dan een minuut voorsprong had den op de compacte hoofdgroep. In Auterive, 169 kilometer van de start en 31 kilometer voor de finish, was het verschil aangegroeid tot twee minuten. Vivier en Faanhof reden toen samen een honderdtal meters voor het peloton en de achterste van de koplopers op het tijd schema bedroeg precies een uur. Een aan tal renners stelde herhaaldelijk pogingen in het werk om op hun beurt te ontsnap pen en achter het leidende tweetal aan te gaan. maar de Nederlanders, vooral Faan hof, gaven blijk van een uitstekende ploeg- geest en stelden alles in het werk om de vlucht van Van Est, die nog altijd Baroni bij zich had, te dekken. Intussen had Bartali even voor Auterive een buiteling gemaakt en daardoor bijna een halve kilometer op de hoofdgroep ver loren. Dit was voor Óckers en Close, als mede voor de Franse Nationalen, aanlei ding om onmiddellijk de vaart op te voe ren. De Belgen werden echter opgehouden door een lekke band van Neyt, die werd opgewacht door Rosseel, Van Ende, De Cock en De Hertog. Na een jacht van tien kilometer kreeg dit Belgische groepje weer aansluiting, evenals trouwens Bartali op wie Martini en Carrea hadden gewacht. Aanvallen van Rosseel De nu volgende fase werd gekenmerkt door herhaalde aanvallen van Rosseel. Aan vallen, die steeds mislukten door toedoen van de Nederlanders. Maar ongeveer twin tig kilometer voor de finish probeerde Rosseel het opnieuw, samen met Vivier, Marinelli, Bianchi, Teisseire, Telotte, Paret, Goldschmidt en Fernandez. En ditmaal lukte de poging, want het groepje kwam los. Rosseel gaf nu het tem po aan voor een furieuze achtervolging, die over tien kilometer werd voortgezet. Toen waren Van Est en Baroni achter haald. Er kwamen dus twaalf renners de baan van Toulouse opgereden. Vivier lag toen vooraan, maar bij de laatste bocht ging de snelle Rosseel hem voorbij cn schoot ais eerste door de finish, waarmee hij zijn tweede étappezege in de ronde boekte. Van Est moest zich met de elfde plaats tevre den stellen en kreeg dus geen loon naar werken. Een minuut later reed een tweede groepje binnen met Diggelman aan het hoofd en daarna volgde op 18 seconden een derde groep met Van Breenen en Nolten. Het grote peloton arriveerde een halve mi nuut later. Het klassement van de zestiende étanpe Perpignan-Toulouse (200 km) luidt: 1. Ros seel (B) 6.52.52 (bonificatie inbegrepen): 2. Vivier (WZW Fr.) 6.53.22; 3. Baroni (It.) Het dorp is gebouwd in de trant van een moderne tuinstad en de huizen, omringd door tuinen, zien er aantrekkelijk uit met hun grote vensters en klein, in frisse kleu ren geschilderde veranda's. Na afloop van de Spelen zullen er Finse gezinnen in trek ken, want de woningnood is in Helsinki al even nijpend als overal elders op de wereld. Verschillende diensten functionneren al, en zowel de voedselvoorziening als de keu ken zijn voortreffelijk. Drs. W. van Zijll, de directeur van het N.O.C., die als assistent van Chef de Mission, de heer K. J. J. Lotsy, zal optreden en zich thans beijvert om de vele puzzles van de huisvesting der deelnemers en het onderbrengen van het materiaal tot oplossing te brengen,vertrouwt dat ze ook de vuurproef zullen doorstaan, die de volgende week be gint. Het Nederlandse flatgebouw komt netuurlijk ook op tijd klaar. Als de ath- leten arriveren zullen ze alles tot in de puntjes verzorgd vinden. Perfecte inrichting Wat de dames betreft, voor hen is een zusterhuis in de buurt van het Olympisch Stadion beschikbaar gesteld. Het is hoog en van de bovenste étages heeft men een prachtig uitzicht. De inrichting is zodanig, dat men geen betere en meer geriefelijke zou kunnen wensen. De heer Van Zijll is er opgetogen over en meent dat het woord perfect hier niet misplaatst zou zijn. Slaapkamers, eet zaal, zitkamers, badgelegenheden, keuken het is alles even modern en comfortabel. Voorts bestaat het vrouwelijk Finse per soneel uit vakmensen, die de kunst van het voeren van de huishouding, van de verpleging en van het koken tot in de puntjes verstaan. En wat dit betreft zullen onze dames een streepje voor hebben op de mannen, want in het Olympisch dorp werkt men met amateurs, die ongetwijfeld hun uiter ste best zullen doen maar het in huishou delijke aangelegenheden toch niet zullen kunnen opnemen tegen geroutineerde pro fessionals. 1060 athleten Voor de Olympische atletiekwedstrijden zijn bij de heren in totaal 1060 inschrijvin gen binnengekomen. Het aantal deelnemers is over de verschillende nummers als volgt verdeeld: 100 meter: 75; 200 meter: 79; 400 meter: 73; 800 meter: 59; 1500 meter: 62; 5000 meter: 52; 10.000 meter: 52; mara thon: 68; 110 meter horden: 35; 400 meter horden: 45; 3000 meter steeple chase: 39; 4 x 100 meter estafette: 26; 4 x 400 meter estafette: 25; 10 km snelwandelen: 25; 50 km snelwandelen: 33; hoogspringen: 39; vèrspringen: 38; hinkstapsprong: 41; pols- De loting voor de voorronden van het basketbal tournooi in Helsinki werd gis teren na een uur weer geannuleerd, omdat bleek dat zowel ploegen van Nationalistisch China en als van Peking China in het schema waren opgenomen. Noch de inschrijving van Nationalistisch China, noch die van het China van Peking zijn aanvaard voor de Olympische Spelen. De situatie zal in de loop van de volgende week nog eens door het I.O.C. onder het oog worden gezien. Intussen is de president van het Olym pisch Comité van Nationalistisch China, de heer Gun Sun Hok, in Helsinki gearriveerd om zijn zaak te bepleiten. Een dertigtal athleten wordt dezer dagen verwacht. De bekende Nederlandse motorrijder Lous van Rijswijk is dodelijk verongelukt bij een trainingsrit op de Schotten-ring in Hessen. Hij had reeds diverse ronden op zijn Norton gedraaid toen hij, na het dorpje Rudingsheim gepasseerd te hebben, uit de bocht vloog en tegen een brugleu ning reed. HU liep hierbU zulke zware verwondingen op dat hU kort daarna is overleden. Lous van Rijswijk. De honkbalcompetitie kan dit weekeinde wel eens een verrassing brengen. Verschil lende staartclubs krijgen een kleine kans een kostbaar winstpuntje in de wacht te slepen. Zo krijgt SC Haarlem Zondagmor gen VVGA op bezoek. Van de gemeente ambtenaren kan men nimmer zeggen hoe zij zullen spelen. Haarlem moet gebruik maken van het feit, dat de Amsterdammers na de 15-4 ne derlaag tegen ABC de vorige week wel niet al te zeker van hun zaak zullen zijn. De Haarlemmers speelden de vorige week daar entegen een goede wedstrijd. Alleen mag er thans niet één zwakke innings zijn, willen zij de Amsterdammers met een nederlaag naar huis sturen. Zondagmiddag kan het op het Noorder Sportpark eveneens spannend worden bij de wedstrijd HHC-ABC. Indien ABC er in zou slagen de Haarlemmers te verslaan, dan staan zij op de tweede plaats. Of Smit c.s. het zover zullen laten komen dient afge wacht te worden. RCH krijgt Zaterdagmid dag bezoek van OVVO en zal wel niet met winst uit de strijd komen. Schoten bezoekt Blauw Wit en zal goed op haar tellen moe ten passen. In de overgangsklasse A ontvangt HCK de Schoten-reserves, een wedstrijd, die de HCK'ers moeten winnen, willen zij de twee de plaats behouden. HHC II gaat naar TTVV en is daar kansloos. DWS ontvangt TYBB. De Haarlemmers komen er de laatste tijd beter in en het zou ons tegenvallen, als zij niet met een of twee winstpunten zouden gaan strijken. In de B-klasse gaat EDO naar DOS. Als de Haarlemmers goed slaan zullen zij met winst uit de Domstad terugkeren. Van EHS- Kennemerland valt weinig te zeggen nu laatstgenoemde vereniging door twee ne- derlangen in successie haar fraaie positie heeft prijsgegeven. The Catchers-Ajax 2 is voor de thuisclub, terwijl HFC Haarlem het tegen VVGA 2 in Amsterdam niet gemak kelijk zal krijgen. Cricket In de eerste klasse van de Nederlandse Cricket Bond speelt Rood en Wit Zondag op eigen terrein tegen HCC 2 en zal wel weer opnieuw een nederlaag lijden. Haar lem daarentegen, dat in Amsterdam tegen VW speelt, heeft de gelegenheid om te to nen dat het inderdaad een der sterkste ver enigingen is uit de B-klasse. Verder zijn voor Zondag de volgende wed strijden vastgesteld. Eerste klasse: Excel- sior-Hermes DVS, HCC 1-HBS en Kampong- Quick <N.). Dert*$ landen van drie werelddelen heb ben zien tot dusverre aangemeld voor het tiende F. L D. E.-landen tournooi, dat op ne gen Augustus in Helsinki onder auspiciën van de Wereldschaakbond zal beginnen, met de Hamilton Russell Cup als inzet. Dit is het grootste aantal aanmeldingen sinds de instelling van dit Olympische tour nooi in 1924. Er wordt overwogen de deel nemers in drie groepen te verdelen en een winnaarsronde om de cup te laten verspe len. Tot de deelnemende landen behoren Rus land. Zuid-Slavië, de Verenigde Staten, Ar gentinië, Cuba, Zuid-Afrika en ook Neder land. De damesontmoeting België-Nederland is met achteneenhalve punt tegen een halve punt door de gastvrouwen gewonnen. Zij zegevierden in de drie foursomes en haal den 5V6 punt uit de singles. Alleen mejuf frouw van Giffen speelde all square tegen de Belgische madame Lebrun. Het ongeluk gebeurde op dezelfde plaats waar verleden jaar de Italiaanse coureur Claudio Mastellari en omstreeks dezelfde tijd een Duitse renner het leven verloren. Lous van Rijswijk is een van de promi nente Nederlandse motorrenners geweest. Vier maal behaalde hij het kampioenschap van Nederland in de 350 c.c.-klasse (1946, 1947, 1949 en 1951); vier keer eindigde hij in de T.T.-races in Assen als eerse Neder lander in dezelfde klasse en in 1950 was hij de snelste Nederlander in de 500 c.c klasse. In 1948 won hij voorts de Grand Prix de Pau (Frankrijk), twee jaar later eindigde hij als tweede in de Grand Prix van Tsje cho-Slowakije en voorts wist Van Rijs wijk, die 34 jaar oud geworden is, drie achtereenvolgende malen de overwinning op zijn naam te brengen in de races van Mettet (België). In het clublokaal van de damclub „St. Ba- vo" in Heemstede werd de eerste ronde om het zilveren H.D.C.-dambord gespeeld. De uitslagen luiden: W. de Jong wint van H. v. d. Linden; J. W. van Dartelen remise met J. B. Sluiter jr., H. Willemse wint van P Hollenberg. Maandagavond a.s. wordt de tweede ronde in het clublokaal der Haarlemse Damclub gespeeld. De in Den Haag gespeelde waterpolowed- strijd voor de eerste klasse dames tussen Zian en De Robben (Hilversum) werd door de Robben met 2-0 gewonnen. Hiermede hebben de Robben het kampioenschap van Nederland behaald. Eveneens voor de zomercompetitie vond in Den Haag de ontmoeting plaats Zian-De Robben (Hilversum) uit de eerste klasse heren. De Robben behaalden hier een 3-2 zege. Voor de eerste klasse B (heren) werd te Amersfoort de wedstrijd gespeeld tussen AZ en PC (Amersfoort) en 't IJ (Amsterdam). De uitslag werd 4-3 voor het zevental uit Amersfoort. In verband met de training van de Olym pische waterpolo-ploeg heeft de sportcom- missie besloten de volgende competitiewed strijden uit te stellen: Hoofdklasse: 14 Juli: HVGB 1-Haarlem 1; 14 Juli: Meeuwen 1- GZC 1; 17 Juli: GZC 1-SVH 1; 13 Juli: HZ - -- tttco Een gedeelte van de Russische deelnemers aan de Olympische Spelen in Helsinki is RZC I-Robben 1; 14 Juli: 1 in Finland's hoofdstad aangekomen. Zij hebben hun intrek genomen in het Olympische Neptunus 1-Zian 1; 18 Juli: Robbén 1-Nep- dorp. Veel weet men niet van hen, daar zij voorlopig de toegang tot het dorp voor tunus 1; 18 Juli: Zian 1-Merwede 1. journalisten hebben geweigerd. Zij hebben dus blijkbaar hun ijzeren gordijn ook al meegebracht. Men ziet de athleten hier bij een wandeling buiten het Olympisch dorp. PC 1-Haarlem 1. Ie klasse A: 11 Juli: UZSC- Nereus; 14 Juli: RZC 1-Robben 1; 14 Juli: Het betreft hier herenwedstrijden. Sinds 1943 zijn Abdullah Scott en Priola, met hun records van 1.20.4 en 1.20.2 km- tijd de Nederlandse record-houders van de inlandse en ingevoerde paarden. Hoewel deze records reeds enkele malen dicht zijn benaderd is het nog aan geen ander paard gelukt deze fraaie tijden te verbeteren. Zondag a.s. lopen zij echter grote kans om te sneuvelen, daar in Duindigt's Grote1 Sprinters-prijs werkelijk de crème de la' crème over 1600 m aan de start verschijnt. Gezien de laatste verrichtingen en de daarbij getoonde tijden mag zeker worden verwacht, dat deze tijden bij goed weer en snelle baan zullen worden verbeterd. De verwachting is dat deze buitengewoon at tractieve draverij het grote duel zal worden tussen de entrainementen van Geersen en het plotseling zo verrassend goed opgeko men entrainement van Jan van Leeuwen. Geersen brengt zijn kanonnen Stüermann, Notekraker S en Volante III in stelling, terwijl v. Leeuwen de beschikking heeft over de buitengewone kortebaanster Miss A en de in grootse vorm verkerende Ma dame B. Afgaande op de snelle momenten, die Geersen met genoemde paarden af en toe in de courses toont om zijn positie te verbeteren, wordt zijn keuze op de eerste plaats verwacht en die van Van Leeuwen op de tweede plaats, waarbij de vaste My Darling als outsider eveneens nog mogelijk heden heeft. In de 2500 m lange Le Berry-prijs zal de onklopbare combinatie Geersen-Mac Kinley voor de zoveelste maal in dit sei zoen de zege behalen. Voor de plaatsen zal de strijd veel spannender zijn. daar hier zowel Lord Heny als Moquette de la Maire B en niet te vergeten O Marijke aanspraak op maken. Moeilijker is de keuze in de Bali-prijs, doch indien Nooit Gedacht nu eens een be kwaam stuurman krijgt zal de zwarte mer rie zich kunnen revancheren voor al haar nederlagen. Narcis en Nuni Brewer zullen het dan niet kunnen doen. Nannie Gregor zou in iets verbeterde vorm kunnen ver rassen. De Centraal-prijs is één van de eerste nummers waarin de 3-jarigen het tegen de betere oudere klasse moeten opnemen en het pleit voor de kwaliteit van de jonge garde, dat zij hierin direct een dominerende rol zullen gaan spelen. Qui Hollandia G behoeft slechts zijn verrichting in de Sweepstakes te herhalen om dit grote veld zijn hielen te laten zien. De zwaarste con currentie komt van Petronel Spencer en Olivia Havilland. In de American-prijs staan weinig groot heden en daar de 3-jarige schimmel Queen Beiwin iedere week weer iets beter voor de dag komt zal zij kunnen winnen vóór Prinses en Postduif,ie K, tenzij Quick Boy zijn oude vorm heeft terug gevonden. In 'de klassieke ren om het Van Brienen Memoriaal is Stal Frowein met Silver Slipper en Pistache op papier niet te klop- A Tog geen twee weken geleden werd i voetballend Nederland opnieuw op geschrikt door een bericht, dat een Ne derlandse voetballer voor een Italiaanse profclub zou gaan voetballen, 't Was de middenvoor van Willem II, Jan van Roessel, die aanlokkelijke contracten van scouts aangeboden kreeg waarin over een bod van honderdtweeëndertig- duizend gulden gesproken zou zijn. Van Roessel is niet op ae aanbiedingen inge gaan. Hij heeft verklaard, amateur te willen blijven en dus mee te willen gaan met de Olympische voetbalploeg, die binnenkort naar Finland zal vertrekken. En daarmede is het incident weer geslo ten. De middenvoor van de landskampioen heeft conferenties gehad met leden van het K.N.V.B.-bestuur en hij heeft reeds eerder verklaard amateur te blijven. Nu hij dat dezer dagen opnieuw deed, had het be stuur van de K.N.V.B. geen enkel bezwaar tegen zijn uitzending. Sinds dat laatste bericht in de dagbladen verscheen is er veel en soms in niet al te prettige bewoordingen over het geval ge sproken. „Wat hebben we aan zo'n voet baller", zo qordeelt men. „Laat hij prof worden of anders....". Ja, wat moet hij eigenlijk anders doen? Met voetballen op houden soms, iets waar helemaal geen reden toe bestaat? Onbegrijpelijk al dat gepraat over iemand die alleen de kansen heeft onderzocht in Italië om over te gaan tot het profes sionalisme. En verder.... de K.N.V.B. zal verder wel beoordelen of Van Roessel's be slissing op eerlijke bedoelingen berust of niet. Èn op de maatregelen van de Bond kunnen allen, die zich over het geval Van Roessel zo druk maken, gerust vertrouwen. Schutter gevraagd NTUSSEN heeft het voorlopige Olym pische voetbalelftal Dinsdagavond de krachten gemeten met de Oostenrijkse kampioensploeg Rapid, 't Is wij schre ven het reeds in het verslag een onno- nige nederlaag geworden. Hadden de Ne derlanders wat meer uithoudingsvermogen bezeten en vooral wat beter doorgebeten op het juiste moment, dan was de uitslag on getwijfeld anders en eervoller geweest. Toch bleef er na de wedstrijd weer een naar en onbevredigend gevoel over bU de toeschouwers evenals ongetwijfeld bij de leden van de Elftal Keuzecommissie. Want in de voorhoede was het weer mis. Van Melis probeerde wel veel, maar hem lukte niets; Mommers deed wel goede dingen, maar hij miste zijn clubgenoot Van Roessel naast zich en Van der Kuil deed wel aardig individueel werk, maar miste toch overduidelijk de routine om in der gelijke wedstrijden werkelijk gevaarlijk te kunnen zijn. Van de tribunes klonk af en toe een spreekkoortje: „Abe, Abe", schreeuwde men. Maar onzes inziens had ook de Fries niets aan het geheel kunnen veranderen. Er was maar één mankement: geen schut ter. En voor het uit de weg helpen van dat mankement is er op het ogenblik maar één oplossing: Van Roessel middenvoor. Want als er een gangmaker is die scorings kansen werkelijk benut, dan volgt de rest van de voorhoede vanzelf wel. Hoe die dan ook is samengesteld. Enthousiaste Fransen "f ETS anders: de Tour de France. De afge lopen week is er eigenlijk maar één man geweest: Jan Nolten, de debutant in de Nederlandse ploeg die een van de moei lijkste étappes van de Tour van Sestri- ères naar Monaco won vóór de grootste wielercracks van Europa. Het Franse sport dagblad l'Equipe is enthousiast over onze landgenoot. „Nolten is dé ontdekking van de Tour" schrijft men. „Hij heeft met de étappezege een naam gemaakt, die men wellicht niet gauw zal vergeten". En dan te bedenken, dat hij een week voor zijn overwinning door de Franse radio-omroeper nog de Deense gast in de Nederlandse ploeg werd genoemd.... Standpunt AUSTRALIë had overigens een wiel renner, die ook plotseling naam maak te in zijn sport. Dat was een amateur, die juist daarom geen toestemming kreeg van het Nationaal Olympisch Comité van zijn land om deel te nemen aan de Spelen. „Je moet een verklaring tekenen", zo zei de voorzitter van dat comité, „waarin je ver klaart dat je binnen een termijn van twee jaar geen prof zult worden". Mockridge de man waarom het in dit geval ging weigerde, waarop de burge meester van zijn woonplaats zelfs zo ver ging, dat hij zich garant stelde voor de eventuele boete, die de wielrenner zou moeten betalen als hij de verklaring te kende en niet nakwam. Maar Mockridge gaat zonder op de aanbieding van zijn burgemeester in te gaan tóch naar Helsinki. Per telegram is hij ingeschreven voor de duizend meter sprintwedstrijden. In verband met „speciale omstandigheden", waarin Mockridge ver keert heeft het Nationaal Olympisch Co mité van Australië" besloten de termijn van twee jaar te verkorten tot twaalf maanden.... Over een standpunt ge sproken. E. K. pen en zonder incidenten zullen zijn ver tegenwoordigers de beide eerste plaatsen bezetten. La Main Passe komt op de derde plaats terwijl Truus bij een bevestiging van de geruchten uit de training de ver rassing van de dag zou kunnen leveren. Ook in de Gouden Zweep heeft deze stal in Bellatrix een groot kanspaard doch de 10V2 kg, die de vos aan Sakina moet geven kon over het 2400 m lange traject, wel eens te zwaar wezen, vooral omdat Sakina na de Derby een nog steeds vooruitgaande vorm vertoont. Britoly zal zich mede in de eindstrijd mengen en Flying Gal even eens. Nuit Blanche en Cléone zullen in de Charlotte Chérie-prijs hoge ogen gooien en daar Nuit Blanche het aantrekkelijke gewicht van 55 kg draagt zal deze mooie verschijning de flyer van het entrainement Riem wel achter zich kunnen houden. Filou en Brioso mogen over deze korte afstand eveneens niet verwaarloosd wor den.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6