Het Hek van de Dam Golflengten voor vijf televisiezenders LAAT LIEVER LOOSJES LEERBOEKEN LEVEREN Niet de wate Jozef Laat het bestuur de volle waarheid zeggen" SLEUTEL WEG? N.Z.H.V.M. zal lijn naar Scheveningen opheffen Grootens 88 jaar In de hoofdstad uit ZATERDAG 12 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 5 Ook golven voor 25 frequentiemodulatiezenders De heer W. Vogt: „Nelly" met emigranten naar Australië Kerkelijk Nieuws Arbeiders namen zeep van hun werkgever mee Jongeman nam tas met papieren weg „DE SLEUTELSPECIALIST De oprichting van natuurwachten Eretentoonstelling bij Leffelaar Expositie en huldiging in Aerdenhoutse school Indexcijfer groot- handelsprijzen gedaald Mulo-examens Haarlem Huizenveiling Rijksstraatweg 125 Gr. Houtstraat 100 W atervlooien Andersen Staatsblad en Kamer stukken worden anders ingedeeld Met het doel te komen tot een coördi natie in de Europese landen inzake het gebruik van de zeer korte golven (de z.g. metergolven) voor televisie- en geluids- omroep is van 28 Mei tot 30 Juni te Stock holm de Eufopese omroep-conferentie ge houden. Op deze conferentie, waaraan 31 landen deelnamen, werd Nederland vertegenwoor digd door een delegatie welke onder lei ding stond van ir. J. D. H. van der Toorn, hoofddirecteur Algemene Zaken en Radio der P.T.T. Een overeenkomst met voorbehoud, die voor het gehele Europese territoir geldt, werd door 21 landen getekend. Met betrekking: tot de televisie heeft Nederland, behalve over het frequentie kanaal Lopik, de beschikking over een ka naal voor de Noordelijke provincies en één voor de Zuidelijke provincies, beide kana len voor groot vermogen (50 kilowatt). Ten aanzien van Lopik is een reservering voor 200 kilowatt gemaakt, hetgeen nodig is, indien de omstandigheden een dergelijk groot vermogen gewenst maken. Verder is in het plan ruimte voor twee Nederlandse hulpzenders van 5 10 kilo watt. Door middel van deze vijf zenders kan volgens Nederlandse technici vrij wel het gehele land van een televisie programma worden voorzien, met voldoen de ontvangstmogelijkheden zowel in de grote steden als op het platteland. Omtrent de invoering en toepassing van de frequentie-modulatie-omroep in Neder land geen officiële besluiten door de be voegde instanties zijn genomen, heeft de Nederlandse delegatie, teneinde ook voor Nederland in de toekomst de weg voor een dergelijke ontwikkeling open te laten, gol ven gereserveerd voor 25 merendeels klei nere en enkele grotere zenders. Naar aanleiding van de verklaringen van het AVRO-bestuur, gedaan op de perscon ferentie van jongstleden Donderdag, heeft de heer W. Vogt gezegd „allerminst ge diend te zijn met de geheimzinnigheid, welke het AVRO-bestuur nu wil betrach ten, want iedereen denkt er het zijne van. Ik verklaar fouten te hebben gemaakt en misschien ondisciplinair te zijn opgetreden tegenover het bestuur. Maar nu men zich in vaagheden hult, meen ik, dat ik mijn vrienden zou teleurstellen, wanneer ik niet antwoordde, dat ik de bescherming van het AVRO-bestuur, zoals in de persconferentie- vorm wordt gegeven, minder begeer dan de volle waarheid. Laat het bestuur de volle waarheid zeggen. Ik kom daar niet brand schoon uit, maar zeker niet oneervol". Vrijdagmiddag om vijf uur vertrok het door de Nederlandse regering gecharterde Panamese m.s. „Nelly", dat voor troepen transport van en naar, Indonesië heeft ge diend en sindsdien enige verbeteringen heeft ondergaan, van de Lloydkade te Rot terdam naar Australië met 1265 Nederland se emigranten aan boord. Onder hen be vinden zich 406 kinderen tot en met 12 jaar. Deze emigranten komen uit ongeveer 200 Nederlandse gemeenten; velen uit Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Haarlem. Voor de geestelijke verzorging zijn aan boord ds. S. Julius uit Streefkerk en pater M. F. Henokens uit Merkelbeek. Het schip wordt 14 Augustus in Melbour ne verwacht en 16 Augustus in Sydney. De reisroute voert langs Teneriffe, Santa Cruz en Kaapstad. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Reeuwijk J.-v. d. Berg, cand. te Hilversum. Beroepbaarstelling door de candidaten L. C. Baljé, Dahliastraat 26 te Leiden; H. v. Coe- verden, Wolter Heukelslaan 49 te Utrecht en J. v. d. Schee, Kiefhoekstr. 5 te Rotterdam-Z. Beroepen te Murmerwoude H. A. J. Smits, vicaris te Alphen a. d. Rijn. Giften en legaten. De A.K.U. te Arnhem schonk voor de herbouw van de Grote Kerk te Arnhem een gift van tienduizend gulden. Chr. Geref. kerken Tweetal te Ouderkerk a. d. Amstel P. N. Ribbers, cand. te Apeldoorn en M. Vlietstra, ld. te Hoogeveen. Beroepen te De Krim M. Vlietstra, cand. te Hoogeveen, te Nieuwpoort H. C. v. d. Ent, cand. te Barendrecht. Geref. gemeenten Tweetal te H. I. Ambacht W. Hage, cand. te 's Gravenhage en H. Ligtenberg te Rotter- dam-W.; te Nieuwerkerk a. d. IJssel W. Hage, cand. te 's-Gravenhage en F. Dieleman te Yerseke. Beroepen te Aagtekerk, Goes, H. I. Am bacht, Kruiningen, Nieuwerkerk a. d. T.Tssel en te Oostkapelle W. Hage, cand. te 's-Gra venhage; te Capelle a. d. IJssel H. v. Gilst te Elspeet; te Scheveningen F. Mallan te Brui- nisse. Verdacht van verduistering van 500 stuk ken zeep ten nadele van hun werkgever heeft de Haarlemse politie twee arbeiders aangehouden. Het zijn de 19-jarige Haar lemmers E. C. H. en T. F. Beiden hebben bekend in de afgelopen maanden een groot aantal stukken zeep te hebben weggenomen en verkocht. Terzake van heling van stukken zeep werd aangehouden de 43-jarige arbeider C. S. Al len zijn in verzekering gesteld. De politie heeft een 23-jarige jongeman A. M. Z. genaamd, aangehouden, verdacht van diefstal van een actetas niet inhoud. De man nam de tas weg uit een rijwieltas, die aan een bromfiets was bevestigd. Toen de inhoud slechts uit verzekeringspapieren bleek te bestaan, gooide de man deze papie ren stuk voor stuk in het water. Een voor bijganger maakte de politie op dit feit op merkzaam, waarna de man werd aangehou den. Nachtdienst apotheken Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg, telef. 10539. Fa. C. G. Loomeijer en Zn., Zijlweg 34, telef. 12495. Schoterbos-Apotheek, Rijks straatweg 19, telef. 25711. Mocht in Nederland in de naaste toe komst een ontwikkeling op dit gebied ge wenst zijn, dan is, naar opvatting van ir. Van der Toorn, wat het gebruik van de daarvoor nodige golven betreft, de positie verzekerd. ADVERTENTIE LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 ■M De Haagse Tramweg Maatschappij zal omstreeks Mei van het volgend paar de lijn VoorburgScheveningen van de N.Z.H.V. M. overnemen. De „blauwe tram" zal dan van dit aardige traject dwars door de Scheveningse bosjes verdwijnen en plaatsmaken voor de „gele". Wel blijft de N.Z.H. doorrijden tot op het Malieveld, maar dat wordt dan ook het eindpunt van de lijnen naar Leiden enz. Het staat nog niet vast of de H.T.M. de nieuwe lijn met trams gaat rijden. Mis schien worden op dit traject wel bussen ingezet. Reeds gedurende maanden lopen bespre kingen die een nog verder opheffen van de N.Z.H. tramlijnen beogen. Er staat nog niets vast maar het is mogelijk dat over enige jaren ook de lijn LeidenDen Haag met autobussen zal worden gereden. Dan zullen dus ook de Leidsendammers hun blauwe tram moeten missen. Ook met het gemeentebestuur van Am sterdam onderhandelt de N.Z.H. Er bestaat een mogelijkheid dat de tram niet meer tot in de Spuistraat zal mogen doorrijden, maar zijn eindpunt zal krijgen aan de rand van de gemeente Amsterdam. Definitieve ge gevens daarover kon de directeur van de maatschappij, de heer J. J. Jurrissen, ons vanochtend echter nog niet verstrekken. Voor de op te richten natuurwacht in Haarlem en omgeving hebben zich nu zes tig personen opgegeven. In een der kleedlokalen van het Open luchttheater te Bloemendaal zal aanstaan de Dinsdagavond nog een laatste bespreking worden gehouden voor de oprichting van de natuurwachten. Zij zullen worden aan gesteld indien daarvoor evenals bij de uitreiking van kampeerkaarten door de politie een verklaring van „geen bezwaar" is afgegeven. Verder ontvangen zij een legi timatiebewijs met foto, een armband en een penning, waarmee zij zich kunnen le gitimeren. Het Comité Natuurbescherming zal bin nenkort een bijeenkomst houden met ver tegenwoordigers van de gemeentebesturen der omliggende gemeenten en met de eige naars of beheerders van de verschillende landgoederen en recreatiegebieden. In aanwezigheid van veel vrienden, ver eerders en kunstbroeders werd gisteravond in Kunsthandel Leffelaar aan de Wagen weg de tentoonstelling geopend van re cente en vroegere werken van A. J. Groo tens. De heer J. Limburg refereerde in zijn openingswoord aan hetgeen hij vele jaren geleden bij het werk van Grootens had ge zegd, toen hij voornamelijk op een zeker dualisme en een eigenaardige gespleten heid in het oeuvre van de schilder wees. Hij roemde het jeugdig vuur dat de thans 88-jarige nog steeds bezielt en dat tot uiting komt in het ruime aantal werken van de laatste vijf jaren, dat in de beneden zaal geëxposeerd wordt. De heer Limburg citeerde Roland Holst, die als hoogste doel van de kunst het medeleven met het ge voel van de medemens 'stelde. In Grootens' werk bewonderde hij vooral diens aan houdend pogen om de realiteit te door breken en uitdrukking te geven aan de eigen levensvreugde. Uit de „Notes sur la vie" van Odilon Redou citeerde spreker dat er twee soorten van schilders zijn. Hij stelde bijvoorbeeld Velasquez als de pas sief ingestelde figuur tegenover Millet, de denker. Grootens behoort tot de tweede categorie. De schilder verdiept zich gaar ne in de geschiedenis der oudheid en in de Geschriften der Openbaring. De neerslag van zijn denken vindt men terug in zijn kunst. De schilderijen, tekeningen en aquarel len van deze nestor der Haarlemse schil ders zijn voor het kunstminnende publiek zo bekend dat we menen met een kort overzicht te mogen ■yplstaan. Grootens' zin voor symboliek vindt het duidelijkst uit drukking als het in aanraking komt met de Oosterse verbeeldingswereld. In de boven zaal vindt men een aantal aquarellen die in hun vormentaal herinneren aan de kunst van het eiland Bali. In een vaasje met strobloemen, dat Groo tens enige keren aquarelleerde, zien we een zekere opgewekt naïeve visie, die aan de kunst van de Zondagsschilders verwant is. Twee zelfportretten tonen hem als de ferme Bohemien met schildersbaret. Uit de laatste tijd stamt een aantal landschappen uit Positano, de Abruzzen en uit Brabant. Een streven naar decoratieve vormgeving, welke Grootens er toe ge bracht heeft ook aanverwante technieken, zoals glas in lood, toe te passen, herkent men in bijna al zijn schilderijen. De tentoonstelling blijft geopend tot 15 Augustus. OTTO B. DE KAT In het gebouw van de Aerdenhoutse Schoolvereniging aan de mr. Enschedéweg werd Vrijdagmiddag door de voorzitter van het schoolbestuur, mr. J. W. Schuyt, een tentoonstelling geoDend van handenarbeid, handwerken en tekenen, die in enkele lo kalen wordt gehouden. Het zijn werkstuk ken, die in het afgelopen cursusjaar door de leerlingen zijn vervaardigd en het voor nemen is om voortaan ieder jaar voor de aanvang van de zomervacantie zo'n ten toonstelling te houden. Men kon zien wat de meisjes reeds op handwerkgebied pres teerden, en bovendien trok de hout-, leer- en koperbewerking door goede prestaties de aandacht. De tentoonstelling is ook vanavond nog geopend; de bezoekers kunnen zich er te vens een indruk verschaffen van de Mon- tessori-kleuterarbeid. Voordat gistermiddag de tentoonstelling werd geopend, had in het gymnastieklo kaal een kleine plechtigheid plaats in het bijzijn van alle leerlingen en een groot aantal ouders. De heer O. Timmerman werd gehuldigd, omdat hij gedurende een kwart eeuw als leerkracht aan de school vereniging verbonden was. Daarbij waren ook aanwezig de oprichter van de school, de heer A. F. van Hall en diens echtgenote. Mr. J. W. Schuyt sprak de jubilaris en zijn echtgenote toe en noemde de huldiging eveneens een feest voor kinderen en ouders, voor bestuur en collega's. De be langstelling van de jubilaris richt zich in het bijzonder op de handenarbeid en juist daarom is het een gelukkige omstandigheid dat nu een tentoonstelling van handenar beid is ingericht, zo zei mr. Schuyt. Hij overhandigde de jubilaris namens het schoolbestuur een uitgebreid „instrumen tarium" waarmee de handenarbeid op school nog intensiever kan worden ver richt. Mevrouw Timmerman kreeg een bouquet anjers. Vervolgens sprak het hoofd der school, de heer R. Reinalda, over de pioniersar beid van de heer Timmerman voor de handenarbeid op school, een leervak, dat destijds veel tegenstand ondervond. Hij was een der eersten, die de mid delbare bevoegdheid in dat vak behaalde. Namens de collega's overhandigde de heer Reinalda een geschenk en hetzelfde deden daarna ook nog Sophie van Ittersum en Oscar de Savomin Lohman als leerlingen uit de hoogste klas, waarin de heer Tim merman doceert. De jubilaris dankte daarna voor de on dervonden huldeblijken. Het Centraal Bureau voor de Statistiek ry t T"v 11 L*1 t- keeft thans indexcijfers van groothandels- Z/USter J^ien rOlK JUDlieeri prijzen samengesteld per 31 Mei, op basis 1948 100. De hierboven afgebeelde Poolse filmspeler Stanislav Zienciakiewicz, zal de rol van Jozef Stalin vervullen in de nieuwe Engelse film „Top Secret". Hij krijgt hier een laatste „behandeling" van John O'German. Stanislav, die 45 jaar oud is, heeft dezelfde afmetingen als Stalin en heeft in Engelse revues reeds meermalen Stalin-rollen vertolkt Zuster Lien Tolk hoopt op 15 Juli haar zilveren jubileum te vieren in het Diaco- nessenhuis. Zij is in 1927 proef zuster en in 1937 Diacones geworden en bij vele stad genoten bekend als de hoofdzuster van de mannenafdeling. Zuster Lien houdt op 15 Juli tussen 3 en 4.30 uur receptie in het Diaconessen- huis. Het algemeen indexcijfer daalde na 30 April met 2 punten, evenals het indexcijfer van de afgewerkte producten en dat voor de voedingsmiddelen. Het indexcijfer voor de grond- en hulpstoffen daalde met één punt. Bij de voedingsmiddelen vertoonden con sumptie-aardappelen, consumptiemelk en rogge een belangrijke prijsdaling. Bij de te Haarlem gehouden examens slaag den Vrijdag voor het diploma-Mulo A: L. E. van Heest, M. M. Bartels, G. Barthel, M. B. van den Brink, J. M. Jongsma, W. Drost, F. L. Marree, W. C. Jansen, J. R. de Jong, S. H. Groot, W. J. A. Unkel, B. C Jansen, H C. F. van Guldener, A. Volkers, M. W. Selderbeek, E. Swagerman, F. Rietveld, C. Th. Kwast, P. Mons, J. A. Tervoort en P. Groot. Afgewezen 5 candidaten. Leidsestraat 107, Haarlem, A. v. d. Putten, 2250.Tesselschadestraat 39, 41, 43, 45, 47, 49, 51, 53, 55, 57, 59, 61, 63, 65, 67, 69, 71, 73, 75, 77, 79, 81, 83 en 85, J. Tijsse Jr. q.q. f 120.630.—. Oranjestraat 113, Haarlem, J. P. Halstein 2300.—. Leliestraat 8, Haarlem, H. I. van Goor, 1420.—. Spaamwouderstraat 42 zwart en rood, F. A. Groen q.q. 19.200. ADVERTENTIE Onze belangstelling voor de schone letteren strekt zich zover uit, dat wij er nimmer in slagen onze aandacht te onderdrukken voor de talloze bonte affiches, die als muurzwammen klitten op iedere strekkende meter van overi gens onontgonnen gesteente of getim merte der stad. Wij doen daar in hoofd zaak huishoudelijke wijsheid bij op. Deze week echter werd onze belangstel ling getrokken door een keurige struis vogel met een geplisseerd rokje, die de slagzin uitkraaide: „Telkens ziet u weer méér in Artis!" Nu hebben wij een zwak voor struis vogels. Dat komt door die anecdote (anèkdotjé, zou Wim Kan zeggen) van zolang geleden, dat u haar misschien wel vergeten zult zijn. Wij vinden eigen lijk dat grappen net als Hollandse kaas een beetje belegen moeten wezen. Zo waren er eens drie struisvogels élégant aan het kuieren door de woestijn, tot zij eenvoudig niet verder konden omdat zij vergingen van de dorst. Nu wilde het noodlot dat zij die dag maar één flesje limonadegazeuse hadden meegenomen. De jongste van' het drietal, begerig om in een goed blaadje te komen, bood daarom aan naar de dichtstbijzijnde oase te snellen om een paar glazen te halen, op uitdrukkelijke voorwaarde dat de anderen hun snavel uit de buurt van de fles zouden houden. Maar ziet, de steltloopvogeljongen bleef zo lang weg, dat de achterblijvers tegen elkander zeiden: „Waarschijnlijk is hem een on geluk overkomen. Laten wij ons verdriet wegspoelen met de grenadine". Doch nauwelijks hadden zij het kostbare vocht naar binnen geslurpt, of ziet wederom: aan de horizon dwarrelden enige stof wolkjes, die de terugkeer van de bood schapper met zijn twee glaasjes aan kondigden. „Weet je wat we doen", zei de oudste, in wie het schuldgevoel begon te knagen. „We steken gewoon onze kop in het zand!" En aldus geschiedde. De derde arriveerde eindelijk op de plaats des onheils, keek in het rond en ver zuchtte; „Dat ze de fles hebben leegge dronken kan ik begrijpen, want ik ben ontzettend lang weggeweest, maar dat ze er vandoor zijn gegaan vind ik een gemene streek. Gij begrijpt dus wel, dat wij onmid dellijk zijn gaan kijken wat er nu weer voor nieuws in Artis te beleven viel. Welaan, dat was niet mis. Het was in tegendeel een waterdruppel van normale afmetingen, die men op een matglazen plaat bestuderen kan. Als u dat doet, gaat de micro-wereld voor u open. En dat overkomt u ook niet elke dag. Wij ston den er zo versteld van dat wij u onze sensatie niet beschrijven kunnen en daarom zullen wij u laten lezen wat de voorlichtingsdienst van deze hoofdste delijke dierentuin daarover meedeelt: „Grote waterdruppelbewoners, zoals de bekende watervlooien, zal men in een omvang van twintig tot dertig centi meter dank zij de nieuwe projectie kun nen bewonderen". Al rekenen wij de watervlooien nauwelijks tot onze be kenden, toch vinden wij de term „be wonderen" niet slecht gekozen. Maar lezen en leren wij verder: „Men kan er de werking van hart en darmen en de door de wijfjes meegevoerde eieren zien, ja soms zelfs de in de broedholte uitgekomen jonge watervlooien. En bij genoemd jongbroed weer de hartslag, de darmwerking enzovoorts. Leven in leven dus!" Doch het wordt nog veel erger: „Als enorme monsters met vreselijke kaken vertonen zich de insecten, de minuscule larven van muggen en enkele soorten vliegen. En daarnaast de nog kleinere diertjes, aaltjes ter grootte van een speldepunt, in enorme hoeveelheden angstaanjagend door elkaar krioelend. Men ziet de eencelligen en flagellaten of zweepdiertjes in ware zwermen aan vallen op de stoffelijke restanten van gesneuvelde raderdiertjes". Daar kunt u het mee doen. Dit experiment, waarvoor van de zijde van het publiek dat ter stilling van de bloeddorst zo langzamerhand op :1e kebojefilms uitgekeken schijnt te raken een grote belangstelling be staat, bracht ons een sprookje van de onsterfelijke Andersen in herinnering. Dat zal u misschien een tikkeltje ver wonderen, maar het is dan ook een heel satirisch sprookje. Als men met een vergrootglas naar een waterdruppel uit de vijver kijkt, zo vertelt Andersen dan ziet men meer dan duizend wonderlijke diertjes, die men anders nooit opmerkt, maar ze zijn er en dat is werkelijk zo. Het lijkt bijna een heel bord vol garnalen, die door elkander springen. En ze zijn zo gulzig, ze rukken elkaar armen en benen uit. Maar toch zijn ze blij en vergenoegd, op hun manier. Nu was er eens nog steeds volgens Andersen een oude man, die door alle mensen Kriebel-Krabbel werd genoemd, want zo heette hij. Deze wilde dat alles ging zoals hij het wenste en wanneer dat niet lukte, dan bewerkstelligde hij het met toverkunst. Kriebel-Krabbel vond het afschuwelijk, dat de diertjes er niet toe te krijgen waren in vrede te leven en zich met hun eigen zaken te bemoeien. „Ik moet ze kleuren, zodat ze duidelijk te zien zijn", dacht hij. En toen goot hij iets op de waterdruppel. Het was net rode wijn, maar het was heksenbloed, van de allerbeste soort van twee stuivers. En toen werden alle won derlijke diertjes rozerood over het hele lichaam. Het leek wel een hele stad vol naakte wilden. Nu was het nog afschu welijker hoe de een de ander stompte en stootte, hoe zij elkaar beten en aan flarden sjorden. Wat beneden was moest .T\ Het Ballet van de Nederlandse Opera treedt Zaterdagavond op onder lei ding van Francoise Adzet, met mede werking van de Franse soliste Josette Amiel. Uitgevoerd worden „Les Syl- phides" op muziek van Chopin, „II Ritorno" op de Italiaanse Symphonie van Mendelssohn en fragmenten uit het Faustballet. Dirigent is Charles Bruck. „Rigoletto" van Verdi wordt Zon dagavond door de Nederlandse Opera ten gehore gebracht met medewer king van Theo Baylé als gast in de titelrol. Maandagavond leidt Cor Olthuis de uitvoering van „Het vro lijke weeuwtje" van Léhar, waarin Louise de Vries, Marjo Ingen Soet en Johan van der Zalm de voornaam ste rollen vertolken. Op 15 Juli begint in de Stadsschouw burg een reeks voorstellingen door de Spaanse dansgroep van Teresa en Luisillo, met medewerking van de vermaarde guitarist Angel Iglesias. Het programma bevat een grote ver scheidenheid van dansen uit Spanje en Mexico. Indra Kamadjojo laat Zondagmiddag in het Tropenmuseum dansen uit het Verre Oosten zien. In de Bachzaal voert Die Arbeiter- Sangerbund" uit Linz op 14 Juli madrigalen en Oostenrijkse volkslie deren van de zestiende en zeventiende eeuw uit. In de Rofide Lutherse kerk speelt Dinsdagavond het Hoofdstad- Trio (Bouwe Lemkes, Regina Wij- nalda en Jan Huckriede) werken van Mozart en Schubert. En Woens dagavond zingt in dezelfde kerk de tenor Reinhardt van Randwijk met orgelbegeleiding. De Nederlandse vereniging „De Zon dagsschilders" bestaat vijftien jaar. Ter gelegenheid daarvan stellen de leden hun werken ten toon bij Mak van Waay aan het Rokin van 12 tot 27 Juli. Tot 4 Augustus duurt de vandaag geopende zomertentoonstelling van werken van leden der maatschappij yArti et Amicitiae.j naar boven, wat boven was naar bene den. „Dat is buitengewoon grappig", zei de vriend van Kriebel-Krabbel, toen deze hem het wonder liet zien. „Ja, maar wat denk je dat het is?" vroeg hij toen. „Dat is toch makkelijk te zien", zei de ander. „Het is immers Kopenhagen of een andere grote stad. Ze lijken alle maal op elkaar. Een grote stad is het!" „Het is slootwater", zei Kriebel- Krabbel. Dit is het sprookje van Andersen, dat ons met angst en beven te binnen schoot. Want in Artis gebruikt men misschien wel leidingwater. En dat is zo geraffineerd. BOEDA Ik heb alles gelezen van Acheson, Churchill, Bevan, Rhee, Adenauer, Juin, Ike, Bob en Harry. Daar ben ik moe en een beetje duizelig van geworden en dan is het goed voor een man zijn geest en een man zijn hart om zulk een klein, gewoon nieuwtje te lezen als dat van filmmagnaat Warner, die bij het zwemmen aan de Rivièra in de mooie, blauwe Middellandse Zee zijn ring verlo ren heeft en die de duikers van de kust gevraagd heeft of zij er alstublieft eens naar zouden willen zoeken, als ze een mi nuutje hebben, want het is toch wel even zonde die ring te laten liggen; hij is vier honderdduizend gulden waard. Ik vind dit een aardig bericht. In de eerste plaats om het fijn-mense lijke en ik mag ook wel zeggen oer-een- voudige trekje, dat die Warner die ring niet zo maar wil laten liggen. Zijn zorg zal wel niet om die vier ton waarde wezen, want zo materialistisch mag een mens niet zijn; maar er is natuurlijk een of andere lieve herinnering aan verbonden. Waar schijnlijk heeft hij haar als een verj aars presentje van wijlen zijn lieve oude tante Minnie gekregen; nu, daar is men niet on gevoelig voor. Ik heb eens iets van dien aard gehad: een paar manchetknopen gekregen van tante Bets, koper met een fijn laagje zilver en parelmoer in het midden. Tante had er f 8,75 voor betaald en toen ik eens op een avond van een wild feestje thuis kwam was er één weg. Ik heb overal gezocht en gevraagd en geadverteerd. Hij is nooit teruggekomen en ik had altijd een nare smaak in mijn mond als ik tante Bets ontmoette. Een mens is maar een mens (zoals de stier zei toen hij de boer op zijn horens nam) en Warner is precies zoals ieder ander. Die vier ton zijn natuurlijk wel te over komen, maar de goede herinnering aan tante Minnie blijft. Nu ik dit bericht gelezen heb, ben ik veel voorzichtiger geworden als ik ga zwemmen. Ik berg alles veel zorgvuldiger weg. De gouden cigarettenkoker met brillan- ten die ik van nicht Frieda gekregen heb, de aansteker met parelen van wijlen oom Oscar en de dasspeld van tante Bets wor den netjes opgeborgen voor ik de zee inga. Ze zijn samen nog geen f 816.725,39 waard. Maar het zijn zulke lieve herinneringen. En een mens is maar een mens. ELIAS In overleg tussen de huishoudelijke com missie uit de beide Kamers der Staten- Generaal en op voorstel van de directie van het Staatsdrukkerij- en Uitgeverijbe drijf is besloten met ingang van 15 Juli over te gaan tot het normaliseren van de Ka merstukken, de Handelingen en de bij lagen. Indien de ministers van Justitie en van Buitenlandse Zaken zich hiermede kunnen verenigen, zullen op hetzelfde for maat eveneens worden gedrukt het Staats blad en het Tractatenblad. Door deze maatregel wordt door het rijk jaarlijks op de papier- en drukkosten een bedrag van ongeveer f 120.000 bespaard. De Handelinge'n zullen bovendien anders worden ingedeeld. Zij zullen in drie delen worden gesplitst: Deel I omvat Algemene Zaken, Financiën, Buitenlandse Zaken, Uniezaken en Overzeese Rijksdelen, Oor log en Marine; deel II Justitie, Binnen landse Zaken, Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; deel III Economische Za ken, Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening, Sociale Zaken, Wederopbouw en Volkshuisvesting, Verkeer en Waterstaat. Deel I geeft een aaneensluitend chrono logisch verslag van de besprekingen met verwijzingen waar men de niet in deel I opgenomen volledige tekst kan vinden. Door deze nieuwe wijze van uitgave der Handelingen kan de uitgave „Het Parle ment" worden opgeheven. Ook ligt het in de bedoeling, dat de in deling van het Staatsblad een wijziging on dergaat, zij het echter pas met ingang van 1 JaPuari 1953. Tot dusverre verscheen iedere wet of Algemene Maatregel van Be stuur in het Staatsblad op een afzonder lijk vel papier, waardoor een groot ver lies aan papier werd veroorzaakt.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7