Eerste Nederlandse ploeg in Helsinki aangekomen Behendige afdaling - in de mist- bezorgt Geminiani étappezege Braziliaanse voetbalelftal bestaat uit studenten Olympisch dorp Otaniemi officieel geopend Nederlands voetbalelftal zal goed veld treffen in Turku Vijftiende Olympische Spelen Nolten zesde, weer eens de beste Nederlander Onzekerheid over de uitslag van wedstrijd tegen Nederland MAANDAG 14 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Schaken Nederlandse schaakploeg voor FIDE-tournooi BARTELOORISSTKAAT 20 TEL. 13439 WASSERIJ DUYN Olympische wielrenners naar Rocourt Van der Gijp ook naar Olympische Spelen Tennis Maureen Connolly wint in Ierland Tennisuitslagen Wielrennen Voorting tweede in Ronde van Limburg Dr. Euwe wint in Zwitserland Cricket Denis ^Compton niet in testteam gekozen Ronde van Frankrijk Jongens van 18 tot 20 jaar Christelijke voetballers richten motie aan KNVB Dammen Drie candidaten voor damtitel opnieuw gelijk Met de Convair „Rembrandt" zijn Zaterdagavond op het nieuwe vliegveld van Helsinki enkele leden van de eerste Nederlandse ploeg met het volledige Olympische hockey team in de Finse hoofdstad aangekomen. En met die aankomst eigenlijk komen de be richten over de Nederlandse deelnemers en alles wat voor hun en voor de „thuis blijvers" van belang is binnen. Berichten over de zeilers, die zo dik in hun nopjes zijn, berichten over de toestand van het terrein waar het Nederlandse voetbalelftal deze week tegen Brazilië moet spelen, berichten over de verzorging. En zo maar door. Helsinki, dat van Zaterdag aanstaande af veertien dagen lang in de belangstelling zal staan, begint nu reeds te leven voor sportief Nederland. In het toestel, dat Zaterdag arriveerde zaten het lid van het Internationaal Olym pisch Comité, de heer P. W. Scharroo, de Chef de Mission de heer K. J. J. Lotsy, de Chef d'Equipe van de Nederlandse Hockey- ploeg, jhr. L. J. Quarles van Ufford, de pre sident van de K.N.H.B., jhr. mr. W. C. Hooft Graafland, de vijftien hockeyspelers en verder de masseur van de ploeg, J. Th. Vriesinga. Voorts zaten in het toestel de beide internationale hockey-scheidsrechters Kwist en Isselman. Op het vliegveld waren ter verwelkoming aanwezig de Nederlandse gezant, de heer ja. J. T. van der Vlugt en echtgenote, de heer A. Kaskela, vice-voorzitter van het Organisatiecomité en verder vertegenwoor digers van de Finse Voetbalbond, de Finse Hockeybond en van de Ontvangstcommis sie. De „Rembrandt" was de eerste convair, die op het nieuwe vliegveld landde. Het gezelschap begaf zich onmiddellijk per autobus naar het Olympisch dorp, waar de assistent van de Chef de Mission drs. W. van Zijll en de attaché voor de Olympische Spelen de heer D. van Eendenburg alles .voor de Nederlandse deelnemers in orde hadden gemaakt. Drijver geblesseerd Even kwam er iets van schrik op de ge zichten van de talrijken, die de eerste Ne derlandse Olympische ploeg waren komen verwelkomen. Iian Drijver, de linksback van de hockeyploeg, verscheen in de deur opening van het vliegtuig met een arm in een draagdoek en een vinger in het ver band. Drijver zelf stelde de nieuwsgierigen echter weldra gerust. Hij had in de wed strijd tussen het Haags elftal en Pakistan op Klein Zwitserland een klap op zijn hand gehad, waardoor de middenvinger dik en stijf was geworden. „Om nu Vrijdag acht tien Juli in zo goed mogelijke conditie op het veld te kunnen verschijnen heeft mijn hand rust nodig en vandaar die draagdoek. Gastvrouw gehuldigd Zondag werd Anna Lisa Nuutinen, een Finse jongedame, in huishoudelijk uniform gestoken, in wit en blauw, de Finse kleu ren, in de grote tent, waar het restaurant van het Olympisch dorp Kapyla. is geves tigd, voor het forum van de kleine Neder landse équipe gehaald. Chef de Mission Karei Lotsy stond met een grote bos bloemen in de hand, rode anjers, witte floxen en blauwe irissen. Anna Lisa Nuutinen is namelijk de gast vrouw van de afdeling in het restaurant waar de Nederlandse équipe, tezamen met de deelnemers van verscheidene andere landen, de maaltijden zal gebruiken en drs. W. van Zijll, die als assistent van de heer Lotsy reeds enige dagen van tevoren is ge komen om inspectie te verrichten, had zo veel lof laten horen over de gastvrijheid van Anna Lisa Nuutinen, dat dit enthou siasme slechts kon worden gesublimeerd met een ruiker Hollandse bloemen, een kostelijk geschenk in het bloemenarme Fin land. Fraai veld in Turku Even buiten Turku, de Finse havenplaats aan de Botnische golf, waar deze weken tientallen met Olympische deelnemers en bezoekers volgeladen schepen aanleggen, ligt het veld, dat Woensdag 16 Juli het strijdtoneel zal zijn van de Olympische voetbalploegen van Nederland en Brazilië in de voorronde van het voetbaltournooi. Omringd door oefenvelden ligt een klein stadion, dat opvalt door de prachtige gras mat. Het dichtbegroeide veld met veel klaver tussen het gras heeft ondanks de droge leemgrond een behoorlijke veer kracht en, wat Nederlanders in deze tijd van het jaar vreemd aandoet, zelfs in de doelen is geen kaal plekje te ontdekken. Evenals in Engeland zijn de doelen voor zien van ovale palen en lat. Het veld wordt aan drie zijden omgeven door staantribunes met een gezamenlijke capaciteit van 10.000 toeschouwers, terwijl aan een der lange zijden over de gehele lengte een ruime betonnen overdekte zit- tribune is gebouwd', plaats biedend aan 3.000 personen. Onder deze tribunes zijn de kleedruimten, douches enz. aangebracht, terwijl cabines voor radioreporters tegen de achterwand zijn gebouwd. Hoewel het stadion pas in 1950 in ge bruik is genomen, zijn schilders bezig een en ander nog eens met de kwast te bewer ken, opdat, wanneer de eerste Olympische wedstrijd Dinsdag tussen Roemenië en Hongarije (waar de Nederlandse elftal club bij tegenwoordig zal zijn) een aanvang neemt, alles er piekfijn uit zal zien. Het veld zal over een paar dagen als een biljartlaken zijn, zeggen de terreinknech ten. v Dit veld zal het oranje-elftal overigens beter liggen dan de Brazilianen, die „thuis" in het algemeen op harde en Kale terreinen spelen. De Nederlandse schaakploeg, die zal deelnemen aan het FIDE-tournooi in Hel sinki, van 6 tot 31 Augustus, zal uit de vol gende vier spelers bestaan: T. D. van Scheltinga (Amsterdam), Lod. Prins (Am sterdam), J. H. Donner (Den Haag) en N. Cortlever (Amsterdam). H. Kramer (Leeu warden) en J. T. Barendregt (Amsterdam) zijn aangewezen als respectievelijk eerste en tweede reserve. Als leider van de schaakploeg in de Finse hoofstad zal optreden ir. H. J. van Steenis (Utrecht). Na deze wedstrijden in Helsinki zal de Nederlandse schaakploeg, versterkt door W. J. Muhring (Den Haag), H. Bouw meester (Amsterdam), C. B. van den Berg (Amsterdam), dr. F. L. Stumpers (Eind hoven) en mr. Ed. Spanjaard (Utrecht) aan wedstrijden deelnemen in de Scandina vische landen. ADVERTENTIE dee MORRIS (efctc i/ca (mij! NOORSE WANDELSOKKEN Het Olympisch dorp Otaniemi, enige kilometers buiten Helsinki gelegen, is met een vlaggenparade officieel geopend. In dit kamp zijn ondergebracht de afvaardigingen van Rusland, Hongarije, Polen, Bulgarije, Roemenië en Tsjechoslowakije. De plechtig heid geschiedde voor het Russische gebouw, waar de vlaggemasten zijn opgesteld. Het gebouw zelf was gedecoreerd met een groot portret van maarschalk Stalin, ge schilderd tegen een achtergrond van een weidelandschap met in de verte enkele hoogspanningsmasten. ADVERTENTIE amsterdamsevaart20 TFL. 11033 Wastaricven vanaf 24 ct. per kg Zondag twintg Juli zullen Hijzelendoorn Amsterdam) en Plantaz (Eindhoven), Van 't Hof (Sassenheim), Adn Voorting (Haai" lem) en De Groot (Amsterdam), die deel uitmaken van de Nederlandse Olympische wielerploeg voor respectievelijk de sprint en de ploegachtervolging op de baan in Rocourt uitkomen tegen de Belgische ren ners, die hun land in Helsinki zullen ver tegenwoordigen. Op drieëntwintig Juli vertrekt de Neder landse ploeg per vliegtuig van Schiphol naar de Finse hoofdstad. Nu het bestuur van de KNVB besloten heeft ook Van Roessel uit te zenden, zal de Olympische voetbalploeg van Nederland uit achttien man bestaan. Ook Cor van der Gijp, die aangewezen was om Van Roessel te ver vangen, gaat mee naar Helsinki. De voorzitter van het organisatie comité der Olym pische Spelen, Erick von Fren- ckel, sprak het openingswoord, waarna onder het spelen der volks liederen de vlag gen gehesen wer den en een afge vaardigde van elk betrokken land een kort woord sprak. Otaniemi is als woonoord onge twijfeld aantrek kelijker dan de behuizing, die de ploegen in het Olympisch dorp Kapyla hebben. Het ligt midden in de bossen en de zes landen zijn ondergebracht in de woonruimte der studenten van de Technische Hogeschool. Op het terrein staat verder een enorme sporthal, met aangrenzende sintelbaan en voetbalveld. Afzondering betreurd Men vindt het in het algemeen jammer, dat de landen achter het ijzeren gordijn zich in Otaniemi min of meer hebben af gezonderd. Maar deze afzondering is toch niet zó of er blijft ruimte over voor on derling contact. Én dat is het belangrijkste bij dit grootse sportgebeuren, waar de jeugd van alle naties elkaar ontmoet. En zelfs al worden op het sportveld door de taalmoeilijkheden misschien niet zoveel woorden gewisseld als de deelnemers zelf zouden wensen, dan nog is er de voldoe ning in het gezamenlijk beleven van de vreugde die een krachtmeting met zich meebrengt. Canadese boten vernield Bij aankomst van het Zweedse motor schip „Torsholm" in Helsinki is gebleken, dat de drie boten van de Canadese Olym pische roeiers, die met dit schip zijn ver voerd, vernield waren. De boten waren in kratten verpakt aan boord gekomen, maar tijdens een hevige storm op de Atlantische Oceaan zijn de kratten opengebarsten en werden de boten tegen auto's geslingerd, die in het zelfde ruim waren geladen. De plaatsvervangend leider van de Ca nadese ploeg, de heer J. W. Davies, zei na Maureen Connolly, die vorige week de Wimbledon-titel in het damesenkelspel op haar naam bracht, heeft opnieuw een succes geboekt. In de finale damesenkelspel van de Ierse kampioenschappen had zij slechts 35 minuten nodig om haar Britse tegenstand ster, mevrouw. WalkerSmith met 61, 61 te verslaan. In de Midland Counties-kampioenschap- pen was het eveneens een Amerikaanse speelster, die zich de sterkste toonde. Doris Hart behaalde in de eindstrijd op haar land genote Shirley Fry een 7—5, 36, 9—7 zege. Promotie eerste klasse: Philharmonic 1— NMC 1 6—6; Victoria 1—Enschedése LTC 1 48; Alta 1Haarlemse LTC 1 66 (Alta promoveert) Promotie overgangsklasse: ALTB 1De Metselaars 1 63; DDV 2GLTBB 1 73. (DDV 2 prom.). De Ronde van Limburg voor amateurs over een afstand van 191 km is Zondag met ruim verschil gewonnen door Gelissen uit Beek in 4 uur 55 min. 42 sec. De verdere uitslag luidde: 2. Voorting (Haarlem), 3. Maenen (Valkenswaard), 4. De Groot (Amsterdam), 5. Stevens (Els- loo), 6. Noyelle (België), 7. Van Roon (Haarlem), 8. Sonnemans (Someren), 9. Paas (Munster Gelee»), 10. Haan (Meche- len, Limb.). deze ontdekking: „Iedereen heeft wel eens pech. Wij zullen proberen ergens nieuwe boten te krijgen". De eerste uitvallers Twee deelnemers, die in het ziekenhuis van het Olympische dorp Kootby zijn op genomen, zullen op advies van de doktoren niet aan de Spelen mogen deelnemen. Het zijn een Koreaan, die een ribfractuur heeft opgelopen en een Japanse gymnast, die een neusontsteking kreeg. De Amerikaan Davies, „de sterkste man ter wereld" heeft geen last meer van zijn maag. Hij is echter in het ziekenhuis zeven kilo afgevallen en zal moeite hebben zijn vorm terug te vinden. Zatopek is pessimistisch De Tsjech Emil Zatopek, bijgenaamd de „locomotief" die in 1948 de gouden mé daille won op de 10.000 meter, is pessimis tisch gestemd over zijn kansen in Helsinki. Aldus heeft hij in Helsinki verklaard. Hij heeft in het begin van dit jaar last gehad van een hartkwaal, waardoor hij pas de laatste twee maanden hard heeft kunnen trainen. Hij voelt, dat hij pas in de ko mende herfst in zijn beste vorm zal zijn. Voor de 10.000 meter tipt Zatopek de Rus Anufriev als de mogelijke winnaar, want zo zegt de Tsjech, „deze is fantastisch en ik zou niet weten, wie hem zou kunnen ver slaan". Zaterdagmiddag vertrok van Schiphol de Nederlandse hockeyploeg naar Helsinki, vergezeld van enkele officials. Op de trap (met hoed op) de heer K. J. J. Lotsy. Vóór hem jhr. Quarles van Ufford (met witte pet. Derde van links onderaan jhr. mr. Hooft Graafland, voorzitter van de K.N.H.B. Naast hem, rechts op de foto, trainer Vriesinga. De heren Slingenberg en mr. Linthorst Homan, leden van het NOC, links naast de trap deden het gezelschap uitgeleide. Zaterdag begon in Zürich het schaak- tournooi om het kampioenschap van Zwitser land. De sterkste spelers zijn in een inter nationale meestergroep ondergebracht, waarin ook enkele prominente buitenlan ders uitkomen, bij wie dr. Euwe (Ned.) en Toran (Sp.). De uitslagen van de eerste ronde luiden: Toran (Sp.)dr. Euwe (Ned.) 01; Canal (Peru)Henneberger (Zwits.) 10; Lob (Zwits.)Udovic (Z.Slavië) 01; Blaw (Zwits.)— Grob (Zwits.) 1—0; Stachelin (Zwits.)— Crisovan (Zwits) 1—0; Ehrat (Zwits.)—Sabadosz (It.) afgebr.; Christoffel (Zwits.)Lundin (Zweden) afgebr. Ehrat (Zwitserl.)-Sabadosz (It.) Vi Christoffel (Zwitserl.)-Lundin (Zweden) 0—1. De resultaten van de tweede ronde wa ren: dr. Euwe (Nederland)-Crisovan (Zwitserland) 10; Lundin (Zweden)- Staehelin (Zwitserland) 10; Grob (Zwit serland)-Christoffel (Zwitserland) 01; Udovcic (Zuidsl.)-Blau (Zwitserl.) Sabadosz (It.)-Lob (Zwitserl.) 01; Hen neberger (Zwitserl.)-Ehrat (Zwitserl.) 01; Toran (Spanje)-Canaal (Peru) 01. De stand luidt: 1 t/m 3: dr. Euwe, Lundin en Canaal, ieder 2 pnt.; 4 t/m 6: Ehrat, Blau en Udo vic, ieder l1/? pnt.: 7 t/m 9: Lob, Christof fel cn. Staehelin (Zwitserl.), ieder 1 pnt.; 10 Sabadosz >2 pnt.: 11 t/m 14: Toran, Crisovan, Grob en Henneberger, ieder 0 punten. De Middlesex-cricketer Denis Compton, die reeds negenenveertig maal in testwed- strijden heeft medcgespeeld, zal niet in het Engelse team worden opgenomen, dat Donderdag in Manchester tegen India uit komt in de derde testmatch. Hoewel hij zich volkomen fit voelt en beschikbaar is zal Compton vervangen worden door de linkse batsman John Ikin uit Lancashire. In het elftal, dat in de eerste twee tests- matches tegen India uitkwam zijn nog twee veranderingen gekomen. Reg. Simpson moest plaats maken voor David Sheppard en Roly Jenkins voor Tony Lock. Het Engelse elftal is als volgt samen gesteld: Len Hutton, aanvoerder, David Sheppard, Peter May, Alec Bedser, John Ikin, Godfrey Evans, Jim Laker, Alan Watkins, Tom Graveney, Fred Trueman en Tony Lock. Reserve is Cyril Poole. RONDE VAN FRANKRIJK 1952 Omtfaj rs Juli IP'ttoppi Geminiani, de Fransman die verreweg de snelste en behendigste afdaler van de Col de Peyresourde was tydens de zeventiende étappe van de Tour de France van Toulouse naar Bagnères de Bigorre ging met ruim een minuut voorsprong Zondagmiddag als eerste over de eindstreep. Bij de renners die hem vervaarlijk dicht op de hielen hadden ge zeten was ook de Nederlander Nolten. Deze kwam uiteindelijk als zesde binnen, na Rol land, Ockers, Bartaii en Coppi. In het alge meen klassement neemt Noltcn nu de beste plaats in van de Nederlanders achttiende vlak voor Van Est, die negentiende is. Min of meer gedwongen door de lage tem peratuur zette de rennersstoct er Zondag een flinke vaart in. En dus arriveerde men op het vastgestelde uur in Noe (29 km.), zonder achterblijvers. Tien kilometer verder deed zich echter een valpartij voor waarbij zeker twintig renners betrokken werden. Bij hen bevonden zich de Nederlanders Roks, Wagt- mans, Van Est en Ven Breenen. de Belg De Cock en de Italiaan Magni. Deze laatste kreeg blessures aan zijn knieën, maar Roks liep nog meer schrammen en builen op en er verstreken zeker vijf minuten voor hij met zijn ploegmaats, die er nogal goed waren af gekomen, de rit kon voortzetten.. Bij het ver laten van de stad konden ook de Nederlan ders. aangemoedigd en aangevoerd door Van Est aanhaken. Bij Saint Martory begon de weg te stijgen, en direct daalde de vaart tot onder de 30 km., zodat 'in Aspet, waar de Luxemburger Goldschmidt en de Zwitser Diggeirnann voor aan gingen, een vertraging van 23 minuten werd geboekt. Het peloton reed weer gegroe peerd en bleef in verband tijdens de klim naar de pas van de Buret (602 meter), en eveneens tijdens de zeven kilometer lange bestijging van de Col des Ares (796 meter) waarbij een niveauverschil van 310 meter overwonnen moest worden. Bij de afdaling naar Chaum kwamen Wagtmans en de regio naal Sabbadini ten val, maar al leden de fietsen schade, zijzelf bleven ongedeerd. Decaux ontsnapt. Terwijl zijn concurrenten nog druk bezig waren met het aannemen en inspecteren van de zakjes proviand trachtte Decaux de benen te nemen, maar de Italiaan Pezzi en de Breeduit zat de Braziliaanse coach van de voetbalploeg, leraar in de lichamelijke op voeding aan een van de middelbare scholen in Rio de Janeiro, Newton Cardozo, aan een tafel in het restaurant van het Olympisch dorp Kapyla. Deze leraar heeft een verslaggever van het A.N.P., voor zover dat mogelijk was in verband met tactische kwesties, ingelicht over de jongens van achttien en twintig jaar, die hij uit Rio had meegenomen om voor de eerste maal in Europa amateurvoetbal van Brazilië te de monstreren. Ja, amateurs zijn deze studenten beslist, verklaarde de heer Cardozo met nadruk. Als zij uitblinkers zijn op voetbalgebied en het gaat met hun studie niet zo goed, -dan is er altijd de kans, dat zij als professional zullen spelen. Technisch zijn de Brazili aanse spelers meesters en op het ogenblik ook in prima conditie. Zieken zijn er niet en blessures komen niet voor. Én zij be schikken over een fabelachtige lenigheid en snelheid. In welke opstelling zij in het veld zullen komen, Woensdagavond in Turku? Dat weten wij zelf nog niet, verklaarde de heer Cai-dozo. want Maandagavond komen wij pas in Turku aan. Dinsdag zullen wij dan het veld bekijken en er trainen en aan de hand van onze ervaringen zullen wij het elftal samenstellen. W-formatie Maar dan komen wij op een gebied, waar slechts aarzelend de antwoorden worden gegeven. Tactiek? Ja inderdaad, derde back-systeem, voorhoede in W-formatie, vaak afgewisseld met een zwervende bin- nenspeler, waarbij de andere binnenspeler vóór blijft. Neen, niet altijd shortpassing, luidde het antwoord op een vraag, dat is vaak te on productief. Wij houden van het scherpe directe spel met passes in de lengte en niet 'e veel in de breedte. Onze kansen tegen Nederland? Laten wij daar liever over zwijgen, zei Cardozo voorzichtig. En niet alleen beleefdheid speelde hier een rol, maar meer nog de on bekendheid met de capaciteiten van de Oranjehemden. En vergeet niet, zo meende coach Cardozo, dat onze amateurs betrek kelijk weinig internationale ervaring heb ben. Er liggen zovele onzekere factoren, dat wij met geen mogelijkheid iets over een uitslag zouden kunnen voorspellen. Maar die onzekei-heid zal ook wel bij de Neder landse spelers en officials heersen. „Veroordeelde sportjournalisten Op de Zaterdag in Utrecht onder presi dium van de heer H. Teeuw (Schiedam) gehouden jaarvergadering van het Verbond van Christelijke Voetbalverenigingen in Nederland (V.C.V.) is het conceptreglement voor samenwerking met de neutrale Ver eniging Zaterdag Clubs (V.Z.C.) ongewij zigd goedgekeurd. Aan het hoofd van de Unie, die alle Zaterdagvoetbalverenigingen vertegenwoordigt, komt een unieraad te staan. Door de vergadering werd een tot het K.N.V.B.-bestuur gerichte motie aangeno men, waarin aangedrongen wordt op wij ziging van het in 1949 genomen besluit, be treffende de onverenigbaarheid van sport journalistieke arbeid tegen betaling met het bestuurslidmaatschap van de K.N.V B. In de motie wordt aan het bestuur van de K.N.V.B. verzocht het initiatief te willen nemen tot een actie om er bij de bondsver gadering 1952 op aan te dringen op de ge noemde beslissing in zoverre terug te ko men, dat weliswaar het besluit van kracht blijft voor de toekomst maar in het alge meen bondsbelang, op de thans „veroor deelde sportjournalisten" art. 5 van de amateursbepalingen wordt toegepast, ten einde op deze wijze de vóór 1950 verkre gen rechten te doen eerbiedigen. De aanleiding tot de motie is het besluit van de K.N.V.B. om de heer J. van der Meijde, onder meer lid van het bestuur van district 2, met ingang van 15 Juni 1952 te ontheffen van al zijn K.NVB- functies. In de motie wordt verklaard, lat de Christelijke sportbeweging ernstig ge schokt is door het feit, dat de heer Van der Meijde niet meer kan worden ingezet voor het K.N.V.B.-werk. Fransman Quentin waren paraat en deden de poging teniet. Even later ging Decaux weer weg, maar nu kwam een andere Italiaan, Martini, aan zijn wiel, waarop Decaux het nutteloze van zijn pogingen inzag en zich liet inlopen. Toen de zestien kilometer lange stijging van de Col de Peyresourde (1563 m.) begon, werkte Dotto zich naar voren, spoedig ge volgd door Bauvin en Martini, en even later door Robic en Ockers. Achter hen organi seerden de grote cracks weldra een tegen offensief. Vijf kilometer voor het hoogste punt was Dotto nog steeds aan de leiding, met een halve minuut voorsprong op Robic, Coppi, Gemiani, Ockers en Gelabert en'vijf tig seconden op een andere groep waartoe Van Ende. De Hertog, Close. Ruiz. Bartall, Le Guilly, Bauvin, Carrea en Lazarides be hoorden. Coppi dreef de snelheid echter op en achterhaalde Dotto, terwijl Geminiani iets afzakte. Vlak voor de kam begon Gelabert te spurten, waarbij hij Robic net iets te snel af was. Hij ging als eerste over de streep met Robic op een wiel. Geminiani de snelste. Tijdens de daling naar Arrcau sloeg Gemi niani alle records. Noch de griezelig scherpe bochten noch de nevel schrikten hem af, ter wijl zijn voornaamste tegenstanders behoed zaam reden. Geminiani reed hen voorbij cn arriveerde in het dorpje aan de voet van de Aspin met één minuut voorsprong op Coppi, Robic, Ockers. Gelabert cn Dotto. Op twee minuten volgden Close, Nolten, Van Ende, Lazarides en De Gribaldy, terwijl drie mi nuten later een derde groep uit de nevels opdaagde met Lauredi, Goldschmidt, Remy en De Hertog. Op de haarspeldbochten van de Aspin handhaafde Geminiani zijn voorsprong en nog steeds alleen passeex-de hij het hoogste punt (1489 meter). Daar was de positie: aan kop Geminiani. op 1 min. 2 sec. Robic en Gela bert, op 1 min. 12 sec. Ockers, Coppi en Dotto, op 1 min. 47 sec. een groep met Close, Nolten, Bartaii, Lazarides, Rolland, De Gri baldy en Le Guilly. Geminiani, die cïe overwinning aanvoelde, reed in duizelingwekkende vaart de diepte in. Van zijn achtervolgers namen sommigen geen "risico's, terwijl anderen zo mogelijk nog harder reden dan de Clermontees. Zo vormde zich een groep van zes renners, bij wie Nol ten, maar ook Rolland, die de sprint van dit peloton won voor Ockers, Bartoli, Coppi, Nol- ten en Robic. Maar toen weerklonken in de Allée des Thermes nog de toejuichingen voor Geminiani, die ruim een minuut eerder de finish had gehaald. Klassementen Het klassement van de zeventiende étappe Toulouse—Bagnères de Bigorre (204 km.) luidt 1. Geminiani (Fr.) 6.43.16. 2. Rolland (Fr.) 6.44.30. 3. Ockers (Belg) z. t. 4. Bartaii (It.) z. t. 5. Coppi (It.) z. t. 6. N o 11 e n (Ned.) z. t. 7. Robic (Fr.) z. t. 8e ex aequo in dezelfde tijd als Rolland Lazarides (Fr.), Decaux (Pa rijs), Carrea (It.) Close (B.) Ruiz (Sp. Van Ende (B.), Dotto (Fr.), De Gribaldy (NOC Fr.), De Hertog (B.), Gelabert (Sp.) Le Guilly (WZW Fr.) en Lauredi (Fr.) 25. Magni (It.) 6-47.48. 38. Van Est (Ned.) 47. Voorting (Ned.) z. t. 63. Dekkers (Ned.) 6.58.15. 68. Van Breenen (Ned.) 7.05.46. 77. Wagtmans (Ned.) 7.11.34. 78. Roks (Ned.) 7.11.37. 80. F a an hof (Ned.) 7.26.56. Na de zeventiende étappe luidt het alge meen klassement 1. Coppi (It.) 112.31.26. 2. Ockers (B.) 112.56.53. 3. Bartaii (It.) 112.57.42. 4. Close (B.) 112.57.48. 5. Dotto (Fr.) 112.59.03. 6. Ruiz (Sp.) 112.59.48. 7. Robic (Fr.)) 113.00.00. 8. Magni (It.) 113.02.30. 9. Carrea (It.) 113.03.22. 10. De Her tog (B.) 113.10.43. 11. Weilenmann (Zwits.) 113.14.40. 12. Gelabert (Sp.) 113.17.34. 13. Gemi niani (Fr.) 113.20.54. 14. Molinéris (Z.O. Fr.) 113.38.53. 15. Van Ende (B.) 113.40.10. 16. Lau redi (Fr.) 113.40.30. 17. Goldschmidt (Lux.) 113.48.23. 18. Nolten (Ned.) 113.54.21. 19. Van Est (Ned.) 113-55.25. 20. Le Guilly (WZW Fr.) 113.58.12. 23. Voorting (Ned.) 114.07.08. 27. Wagtmans 114.17.07. 41. Ro k s 114.47.38. 59. Van Breenen 115.54.29. 71. Dekkers 115.51.52. 78. Fa an hof 116.44.43. Het ploegenklassement luidt nu 1. Italië "37.36.33. 2. Frankrijk 337.40.26. 3. België 338.26.31. 4. Spanje 339.49.02. 5. Nederland 340.04.07. 6. Z.O. Frankrijk 340.40.42. 7. W.Z.W. Frankrijk 341-48.29. 8. NOC Frankrijk 342.05.23. 9. Parijs 342.43.12. 10. Zwitserland 342.49.28. 11. N. Afrika 344.03.58. Premiekwestie In een buitengewone vergadering heeft de inlcrnationale jury van wedstrïjdcommissa- risscn van de Tour de France besloten de toepassing van de Vrijdag genomen maat regel het niet uitbetalen van de premies voor de zestiende étappe voorlopig op te schorten. De maatregel zal echter worden uitgevoex-d ingeval het reglementaire snelheidsgemid delde andermaal niet gehaald wordt, dan wel de pogingen tot intimidatie cn obstructie tij dens de wedstrijd worden herhaald- Nadat de twee vorige partijen reeds remise varen gespeeld 'indigdc ook Zaterdag de laatste damparti. lussen R. C. Keiler en ir. G. E. van Dijk in remise. Daarmede zijn de drie candidaten, W. Roozenburg, R. C." Kei ler en ir. G. C. van Dijk, voor de tweede maal in de gespeelde halve competitie gelijk geëindigd.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5