Korte zittingsperiode van ons parlement geopend Het slot Zuylen opengesteld voor particuliere bezichtiging J Behandeling van Grondwets-wijzigingen De radio geeft Woensdag De „doorbraak" door een theoloog bezien Ruime overwinning van Rood en Wit-Junioren PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Stijlkamers en curiositeiten Post voor thuisvarende Korea-militairen Commissie voor middelbaar technisch onderwijs Aantal tbc-patiënten blijft nog hoog COLD WAVE Jee riUttKlü oe[myea buy! BARTELJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Kerkelijk Nieuws Mulo-examens te Haarlem Inwoners van Ammerstol bouwden een kleuterschool Cricket Flami'ngo-tournooi Schaken Dr. Euwe speelt remise in Zürich TocU ió Itet zo Dichterbij en verder af DINSDAG 15 JULI 1952 Het slot Zuylen, gelegen in de gemeente Zuilen aan de Vecht, onder de rook van Utrecht, is gisteren ter publieke bezichti ging opengesteld. Het dateert uit de der tiende eeuw en is sindsdien steeds in han den van particulieren geweest en geduren de lange tijd bewoond door het geslacht Van Tuyll van Serooskerken van Zuylen. De laatste eigenaar, ir F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen heeft echter gemeend het te moeten overdragen aan een in oprichting zijnde stichting „Het slot Zuylen". De bedoeling van deze over dracht is het slot tot in lengte van dagen ongeschonden te bewaren als historisch monument en als herinnering aan de ge slachten, waarvan er vele uitgestorven zijn, die dit middeleeuwse kasteel, dat deel uit maakte van de Stichtse verdediging, heb ben bewoond. Baron van Tuyll vestigt zich met zijn gezin in een der kleinere huizen in het park. Het slot kan tevens dienst doen voor cul turele vergaderingen en dergelijke. Er wordt voorts een eenvoudige theeschenkerij aan verbonden. Met de hieruit te trekken in komsten, alsmede de van overheidszijde te verstrekken subsidies, hoopt men het his torische kasteel, dat een weinig achteraf ligt, voor het nageslacht intact te kunnen houden. De reden van de overdracht is dat. onder de tegenwoordige omstandigheden, een particulier een dergelijk bezit niet meer in stand kan houden. Het gevaar dreigde dat het kasteel en zijn kostbare inhoud van de hand gedaan zouden moeten worden, waarbij de in vele opzichten kostbare his torische inventaris naar alle windstreken zou verstuiven. Aan het slot zijn grote herinneringen ver bonden. Het is eigendom geweest van de Van Borselens. Aangenomen wordt, dat de befaamde Frank van Borselen er met Ja- coba van Beieren, wier vierde echtgenoot hij was, vertoefd heeft. Volgens de over levering zou de eeuwenoude moerbei, die Post, bestemd voor de militairen van het Korea-aanvullingsdetacheanent, dat op 21 Juli 1951 naar Korea is vertrokken en thans onderweg is naar Nederland, moet uiterlijk op 17 Juli in Nederland ter post worden bezorgd. In het adres moeten worden ver meld: rang, naam en voorletters, legernum- mer, N.D.V.N., op thuisreis naar Nederland, Amsterdam-Schiphol-Militair. De naam van de tussenhaven en die van het schip mogen niet worden vermeld. Pakjes Tot en met 26 Juli is de gelegenheid opengesteld aan de militairen behorende tot het Nederlands Korea-detachement, niet-aangetekende pakjes tot een maximum gewicht van 500 gram per luchtpost te ver zenden tegen betaling van het zeeposttarief. Het adres moet vermelden: rang. naam en voorletters, legernummer. ND.V.N. Napo 5100, Amsterdam-Schiphol-Militair. Deze faciliteit is niet van toepassing op pakjes voor de opvarenden van Hr. Ms. „Piet Hein". De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft besloten in te stellen een commissie van onderzoek in zake het middelbaar technisch onderwijs. De com missie zal onderzoeken welke eisen onder de huidige omstandigheden dienen te wor den gesteld ten aanzien van strekking, in houd en vorm van het middelbaar tech nisch onderwijs, welke eisen dit onderwijs stelt ten aanzien van het leerplan, de on derwijsmethoden en de leerkrachten. Zij zal voorstellen doen ten aanzien van de op leiding van leerkrachten voor dit onder wijs en onderzoeken met welke middelen kan worden bereikt, dat de leraren vol doende contact blijven onderhouden met de praktijk van het bedrijfsleven. Voorts zal zij advies geven omtrent het invoeren van nieuwe onderwijsmethoden. er nog steeds floreert en vrucht draagt, door Vrouwe Jacoba eigenhandig geplant zijn. Het kasteel wordt niet als museum inge richt, doch zoveel mogelijk geïnstalleerd alsof het nog bewoond is. De inrichting vertoont geen bepaalde stijl. Er zijn kamers gemeubeld in middeleeuwse stijl, in die van de zestiende en zeventiende, maar ook uit het midden van de negentiende eeuw. Onder het vele, dat er te zien zal zijn, bevinden zich schilderijen, de gewelven (waarin ook een kleine gevangenis), de vermoedelijke trouwkapel, een in stijl ge dekte eetkamer, een zaal met een opmer kelijk gobelin van vermoedelijk Delftse origine, de kamer van de beroemde schrijfster Belle van Zuylen, kostbare wapenboeken en albums amicorum, cor respondentie van historische betekenis, een kostbare collectie glaswerk en talloze curiosa. Ook de tuinaanleg blijft behou den, een deel hiervan in de stijl van Le- nötre. In het jaarverslag over 1951"van de Ne derlandse Centrale Vereniging tot Bestrij ding der Tuberculose wordt medegedeeld dat de sterfte aan tuberculose zich nog steeds in dalende lijn beweegt. Het aantal sterfgevallen ten gevolge van deze ziekte bedroeg in de jaren 1949, 1950 en 1951 respectievelijk 2436, 1922 en 1658. Het aan tal ziektegevallen blijft evenwel nog hoog. In het verslagjaar werden bij de districts- consultatiebureaux ongeveer 15000 nieuwe lijders aan actieve tbc ingeschreven. In 1950 was dit aantal 16.108. Een aantal sanatoria werd vernieuwd of uitgebreid. Voor de consultatiebureaux is 1951 een zeer belangrijk jaar geweest door de toewijzing door-de E.C.A.-commissie van 1.573.000. Het is mogelijk geweest met deze som, die aanvankelijk slechts voor een deel der consultatiebureaux bestemd was, te komen tot een voorziening van alle districten (uitgezonderd Haarlem) met een Röntgenapparatuur. ADVERTENTIE DE MEEST GEROOKTE SIGARET DARK ZU DE CONSTANTE KWALITEIT ADVERTENTIE Ja. maar van MOLENDIJK'S KAPSALONS Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 Haarlem ADVERTENTIE FALCON REGENMANTELS HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw,'9.00 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Or gel. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Orgel. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Promenade-orkest en solist. (13.30—13.45 Kindervertelling). 14O0 Gespro ken portret. 14.15 Platen. 15.00 Kinderkoor. 15.20 Piano. 15.30 Voor zieken. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Lichte muziek. 17.30 Regerings uitzending: Wat wil je weten? 17.40 Nieuws. 17.50 Voetbalwedstrijd NederlandBrazilië. 19.45 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Po litiek commentaar. 20.15 De Getuigen, hoor spel. 21.05 Dansmuziek. 21.40 Over de gedra gingen der dieren, causerie 21.55 Concert gebouw-orkest. 22.30 Het vuur in de nacht, klankbeeld. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgel. 23.35 24.00 Platen. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.15 Tdem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Platen. 11.15 Pioniers, hoorspel. 12.00 Fluit en piano. 12.30 Weerbericht. 12.33 Surinaamse volks muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Salonorkest. 13.50 Platen. 14.45 Voor de meis jes. 15.00 Viool en niano. 15.40 Platen. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Orkest en solist. 19.00 Christelijk verenigingsleven. 19.15 Boek bespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant 20.00 Nieuws. 20.15 Kamerorkest. 21.00 Aduard, klankbeeld. 21.30 Metropole-orkest en soliste. 22.00 Clavecimbel. 22.30 Interna tionaal Evangelisch commentaar. 22.40 Pla ten. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws 23.15 24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Kro niek. 13.35 Platen. 14.00 Platen. 14.45 Idem. 15.30 Wagner-concert. 16.15 en 16.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespre king. 18.00 Platen. 18.30 Voor soldaten. 19 00 Nieuws. 19.40 Filmmuziek. 20.00 Koor, orkest en sólisten. 20.45 Platen. 21.00 Omroepkoor, -orkest en solisten. 22.00 Nieuws. 22.15 Piano. 22.55—23.00 Nieuws. Ned. Herv. Kerk Beroepbaarstelling. De theologische can- didaten de heren J. W. Buinink te Rhe- den, H. C. van Itterzon te 's-Gravenhage, J. Adelfsen te Eibergen, H. Brons te Scherpenzeel en J. W. ten Kate te Dord recht, stellen zich beroepbaar. Beroepen te De Bilt: H. Brouwer, cand. te Groningen; te Nieuwe Tonge: G. M, van Dieren te Ede. Bedankt voor Hagestein: J. Arendsen te Blauwkapel. Geref. Kerken Beroepen te Uithoorn: G. Th. Rothuizen, vlootpredikant te Den Helder; te Mechelen (België): P. A. E. Sillevis Smitt, candi- daat te 's-Gravenhage; te 's-Gravenhage- West (9e pred.pl.): R. Ypma te Gronin gen; te Rotterdam-Charlois (vac. J. Tho mas): J. Kremer te Utrecht. Aangenomen naar Vrouwenpolder: drs. C. Jager, prop. te Delft. Aangenomen naar Paesens: D. Brilman te Borger. Ev. Lutherse Kerk Bedankt voor Enkhuizen: H. L. G. Ouwerkerk te Tiel. Doopsgegezinde Broederschap Aangenomen naar Grouw: H. R. Keu- ning te Meppel. Examens De classis Leeuwarden der Geref. Ker ken heeft praeparatoir geëxamineerd en beroepbaar verklaard de heer A. Been te Leeuwarden. Geschorst De kerkeraden aan de Geref. Kerken van Soest en Amersfoort hebben ds. A. A. Leenhouts te Soest voor de tijd van drie maanden geschorst, zulks met ingang van 11 Juli. Reeds geruime tijd bestaande moeilijkheden in de ambtsbediening van ds. Leenhouts, die men nog steeds niet tot een oplossing wist te brengen, zijn aan deze beslissing niet vreemd. Giften en legaten De diaconie van de Geref. Kerk van Rot terdam ontving een legaat groot f 10.000. Chr. Geref. Kerken Beroepen te 's-Gravenzande: H. C. v. d. Ent, candidaat te Barendrecht. Vrije Evang. Gemeenten Bedankt voor Kampen: W. de Goede te Wemeldinge. Geref. Kerken art. 31 K.O. Beroepen te Zaandam: E. Koop te Zwartsluis. De door de verkiezingen hiernieuwde Sta- ten-Generaal zijn vandaag hun taak be gonnen. Minister Beel, daartoe door de Koningin gemachtigd, heeft deze zit tingsperiode van ons parlement, welke maar zeer kort zal duren, namelijk tot 13 September, geopend. De leden der Eerste en Tweede Kamer waren daartoe samengekomen in het gebouw der Twee de Kamer. Er waren enige genodigden, die plaats genomen hadden in het mid den van de zaal, v ar anders de steno grafen hun plaats hebben, maar hun aan tal was veel kleiner dan bij de tradi tionele openingen op Prinsjesdag het ge val pleegt te zijn. Behalve de ministers en de staatssecretarissen woonden de vice-president en de leden van de Raad van State, de directeur van het Kabinet der Koningin, de voorzitter van de Al gemene Rekenkamer, de president van de Hoge Raad, benevens de vertegen woordigers van Suriname en de Neder landse Antillen, deze vergadering bij. Tegen één uur verliet de minister van Binnenlandse Zaken, prof. Beel, in een gala-hofrijtuig het paleis Noordeinde om zich naar het Binnenhof te begeven. Het rijtuig werd geëscorteerd door rijkspolitie te paard in ceremonieel tenue. Nadat de voorzitter der verenigde ver gadering, mr. J. A. Jonkman, de bijeen komst had geopend, werd minister Beel ontvangen door een commissie bestaande uit de Eerste Kamerleden mr. G. .C. J. D. Kropman en mr. G. Vixseboxse en de lé den der Tweede Kamer J. Schilthuis, M. P. van der Weijden en mr. A. B. Roosjen. Nadat minister Beel achter de regerings tafel had plaats genomen, hield hij een korte toespraak, waarin hij zei dat de Ko ningin hem had opgedragen deze buiten gewone zitting van de Staten-Generaal in haar naam te openen. „Het stemt de regering tot verheugenis", aldus prof. Beel, „dat gij, leden der Staten- Generaal, aan wie het Nederlandse volk vorige maand zijn vertrouwen schonk, he den uw taak aanvangt. In het komende korte zittingsvak zal in de eerste plaats uw aandacht worden gevraagd voor de behan deling in tweede lezing van het wetsont werp, strekkende tot uitbreiding van het aantal leden der Tweede Kamer. De be slissing omtrent de totstandkoming van deze voorziening wordt als urgent be schouwd. Gelijktijdig wordt ingediend het voorstel voor de behandeling in tweede „le zing van het ontwerp tot verandering van dë'dingen telkens grondig onttoverd móeten In „De Groene" van 12 Juli is een artikel van ds. K. H. Kroon gepubliceerd, waarin deze de uitslag der Kamerverkiezingen uit theologisch oogpunt beschouwt. Hij schrijft, dat de theologische afbrokke ling van wat in de politiek het „rechtse" volksdeel is gaan heten, theologisch moet worden begroet éls het aanlichten van een nieuwe dageraad. „De onzinnige termino logie", aldus ds. Kroon, „waarbij men ieder die niet confessioneel georganiseerd is ir) de politiek „links" noemt, ongeacht of hi. communist, socialist, liberaal, democraat autocraat of fascist is, en daar tegenover de roomse of protestantse „Christus-belij ders" in de politiek, ongeacht hun politiek- economisch inzicht als „rechts" betitelt heeft in ons goede land de geesten al lang genoeg in verwarring gebracht. In antwoord op de vraag, die menigeen zich naar aanleiding hiervan zou kunnen stellen: „of het niet veeleer tot het Chris telijk geloof behoort de „ontwijding" van het leven en met name van de politiek, als iets afschuwelijks en beangstigends te zien", schrijft hij dat het Christelijk geloof een onderscheid behoort te maken tussen „ontwijding" en „onttovering". Uit een vergelijking van de bijbelse ge tuigenissen met de contemporaire gods dienstige uitingen blijkt volgens de schrij ver: „dat daar in die bijbelse tijd, de din gen dezer wereld onttoverd werden. „De dingen dezer wereld", zo vervolgt hij, „blijken, juist in het simpele morgen licht van God, altijd veel wereldlijker dan zij er in het Bengaalse vuur van allerlei goden en halfgoden plegen uit te zien." De botsing tussen het christelijk geloof en het Romeins imperium leidde, naar ds. Kroon opmerkt, tot de vervolging dei- christenen, omdat men terecht het gevoel had, dat het christendom een onttovering van die Romeinse sacrale wereld beteken de. Men noemde die onttovering echter: ontwijding van heiligheden. Ook in de zes tiende eeuw brak zich weer een massale onttovering baan, nu van het „christelijk" geworden imperium, van het „corpus christianum". Zij werd eveneens een ont wijding geacht. „De „godsdienstige" mens", aldus citeren wij ds. Kroon, „wil van aanleg immers altijd graag in wijding geloven en heeft dus een hekel aan ontwijding. Hij vergeet, dat de Grondwet ten aanzien der buitenlandse betrekkingen. Hoewel kort van duur, zal derhave deze zitting door de aard der te verrichten werkzaamheden van bijzonder belang zijn. Moge God uw werk rijkelijk zegenen, opdat het tot heil zal strekken van land en volk". Minister Beel verklaarde hierna de buitengewone zitting van de Staten-Gene raal voor geopend. Nadat de minister de zaal 'had verlaten, sloot de voorzitter de vergadering. worden, zullen ze weer aan God gewijd worden. Of, beter gezegd: werkelijke wij ding aan God houdt juist een onttovering, een radicale profanering in! Wanneer dit niet gebeurt, komt men in de godenscheme ring te zitten." „In de langzame afbrokkeling in de grote confessionele kiezersmassa ziet ds. Kroon daarom, naar hij besluit, geen afbrokkeling van het christelijk geloof, maar veeleer een verdwijning van allerlei toverachtige glans, die om het christelijk beginsel en de chris telijke partijen hangt." ADVERTENTIE Maandag slaagden te Haarlem voor het Mulo-diploma A de dames: E. J. v. Asselt, Velsen; T. J.' Sparrius. Heemstede; K. B. Baart, Bloemendaal; M. E. Meide, W. J. Hoogkamer, A. B. Kuijk, allen te Haarlem; en de heren: E. Eisma en H. Deen, Haar lem; R. W. Bijlsma, IJmuiden; F. Beekman, Santpoort; J. Dijkstra en K. Hoekendijk, Heemstede; Ch. Bosch, Overveen; F. Fort- gens, O. J. Oosterling, J. H. Kok, P. A. Kruft. E. Bakker en R. Nederkoorn, allen te Haarlem; F. Volmer, Haarlemmermeer; J. van Santen en L. Her te Haarlem. Inwoners van Ammerstol hebben zelf een kleuterschool gebouwd. Een oud-ingezetene schonk de bouwmaterialen. Van de 1100 inwoners hebben ongeveer 250 totaal 15.00G uren aan de bouw gewerkt. De opening is Maandag verricht door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper. Hij bracht hulde aan de bevolking van Ammerstol voor de burgerzin, die zij heeft getoond en uitte zijn waardering voor de oud-ingeze tene, die het initiatief tot de stichting der school nam. Met niet minder dan honderdachtendertig runs heeft Maandag het junioren-cricket team van Rood en Wit de eerste wedstrijd in het Flamingo-junioren-tournooi gewonnen van het Amsterdamse Cric- De junioren van Haarlem deden het minder goed. Die ver loren van A. C. C. met honderdvyfentwintig runs. De jeugdige Rood en Witters batten in hun wedstrijd tegen Cric in Amsterdam het eerst en scoorden 229 runs. Dit hoge totaal was voornamelijk te danken aan de century, die W. van Limt in betrekkelijk korte tijd maak te. Zijn honderdacht terne niet minder dan twaali vieren en twee zessen. Verder scoor de H. A. Wijkhuizen 51 (5 x 4), H. ter Haar 14 en G- Pliester 16. Cric kwam niet verder dan 91. Bij de Haar lemmers had Wijkhuizen het meeste succes: 6 voor 28. Verder bowlden P. Thoden van Velzen 2 voor 15 en W. van Liemt 2 voor 9. Nederlaag van Haarlem Eveneens in de eerste ronde leed Haarlem een nederlaag tegen de A.C.C.-junioren. Deze kaatsten scoorden het flinke toiaaal van 172, waarvan P. v. d. Broek 13, H. Woudstra 65, M. de Bruin 26, R. Lapierre 38 not out. Bij Haarlem bowlde vooral H. v. d. Stadt (7—69) goed;- voorts C. Dekker 3—52, terwijl een viertal anderen geen succes had. Het sterke openingspaar van Haarlem be gon zeer ongelukkig, daar Dekker snel uit was en H. v. d. Stadt voor nul run out ging. Van dat verlies herstelde Haarlem zich niet 89. Toen Panda nu eens ging onderzoeken, waar nu eigenlijk Joris Goedbloeds Ver- dwijn-Machine uit bestond, trapte hij op een luik en suisde naar beneden langs een vernuftige, zij het gebrekkige glijbaan. Waar de Verdwijn-Machine uit bestond was' hem toen zonder meer duidelijk. „Dat is het dus!", dacht hij, terwijl hij viel. „Die gemene Joris heeft me er weer eens tus sen genomenIk ben weer dom ge weest! Ik had het kunnen weten.... die goede professor Kalker had me toch zó gezegd dat Verdwijn-Machines niet kunnen bestaanHij was nog maar nauwe lijks uitgedacht of hij bereikte het uiteinde van de glijbaan en hij viel met een plof op de grond van een nare, keld.er-ach.tige ruimte, waarin Joris' slachtoffers al deze tijd hadden doorgebracht. En daar zat nog niemand minder dan professor Kalker! „Ha, professor!", riep Panda blij. „Ik dacht juist aan u en toen„Ga weg!", riep de goede geleerde uit, terwijl hij opkeek van een boekje waarin hij aantekeningen zat te maktxi. „Je stoort me, kind! Je ziet toch dat ik werk? Ga ergens anders spe len!" „Ja maar, professor, ik ben Panda!", riep Panda. „En waarom zit u hier nog? De deur is nu toch open?" „Ik zit hier omdat ik werk, Palpa!", snauwde de pro fessor. „En als die deur open is moet zij dicht, want het tocht. En ik wil niet ge stoord worden, want ik ben bezig een Ver dwijn-Machine uit te vinden.... een ge niale uitvinding! Ik weet niet meer hoe ik er aan kom, maar iemand schijnt me op het idee gebracht te hebben!" meer en was voor 47 uit. (W. van Offenbeek 14, R. Meier 18). Vandaag spelen de Rood en Wit-junioren aan de Spanjaardslaan tegen P. W. uit En schedé. Winnen zij ook deze wedstrijd dan komen zij in de halve finale, die Donderdag op het Rood en Wit-terrein wordt gespeeld. Vrijdag volgen dan eveneens aan de Span jaardslaan de finale en de finale van de verliezersronde om de derde en vierde prijs in het tournooi. De uitslagen van de derde ronde' van het internationalal schaaktournooi, dat in Zürich werd voortgezet, luidden: Canal (Peru)— dr. Euwe (Nederland) Vi14; Ehrat (Zwits.) Toran (Spanje) 01; Lob (Zwits.)Hen- neberger (Zwits.) 1—0; Staehelin (Zwits.)— Grob (Zwits.) 01; Crisovan (Zwits.)Lun- din (Zweden) 01. De partijen Blau (Zwitserland)—Szabadoh (It.) en Christoffel (Zwits.)Udovcic (Zuid-Sl.) werden afgebroken. Na de derde ronde luidt de stand: 1. Lun- din 3 pnt.; 2. Canal en Euwe beiden 214 pnt.; 4. Lob 2 pnt.; 5. Udovcic en Blau beiden 114 pnt. en 1 afgebr. partij; 7. Ehrat 1)4 pnt.; 8. Christoffel 1 pnt. en 1 afgebr. partij; 9. Toran, Staehelin, Grob elk 1 pnt., 12. Szaba- dos Vt pnt. en 1 afgebr. partij; 13. Crisovan en Henneberger elk 0 pnt. SCHORN WINT IN AKEN. In Aken heeft de wielrenner Schorn (Did) Zater dagavond een staeyerwedstrijd gewonnen met geringe voorsprong op de Nederlander Jan Pronk. Verschueren (B.) werd derde, Kittsteiner (Did) vierde en Kilian (Did) vijfde. Onveranderd. De mededelingen van offi ciële zijde over de gezondheidstoestand van mevrouw Perón blijven beknopt. In het jongste communiqué werd slechts gezegd, dat haar toestand hetzelfde blijft. Maandagochtend is president Perón, voor het eerst sinds vier dagen, weer naar zijn bureau gegaan. Beste vriend. De Oost-Duitse (communis tische) S.E.D. heeft na haar vierdaags congres te Berlijn een telegram aan Stalin gezonden, waarin zij belooft de „volksdemocratische" basis van het Oost-Duitse regiem te zullen versterken en de vreedzame wederopbouw door het oprichten van strijdkrachten te zullen zullen beschermen. Stalin wordt in de boodschap genoemd „onze wijze leider en leraar, de beste vriend van het Duit se volk." Deken. De Britse procureur-generaal, Sir Lionel Heald, heeft in het Lagerhuis meegedeeld, dat er geen gronden be staan om de „rode deken van Canter bury", dr. Hewlett Johnson, wegens verraad voor het gerecht te dagen. Heden zou de regering in beide huizen van het parlement verklaringen afleg gen over de deken, die dezer dagen uit China is teruggekeerd met, wat hij noemt, bewijzen, dat de UNO een bac- teriënoorlog in het Verre Oosten voert. Vermoedelijk zal in de verklaringen het gedrag van de deken worden veroor deeld, zonder echter maatregelen tegen hem aan te kondigen. Kiel. In de scheepswerf der Amerikaanse marine te Newport News, in de staat Virginia, is Maandag de kiel gelegd van hetgeen 's werelds grootste oorlogsschip zal worden. De oorlogsbodem in wording is de „Forrestal", een vliegdekschip, dat zestig duizend ton zal meten. De bouw kosten van het vliegdekschip bedragen naar schatting 218.000.000 dollar. Het zal eind 1954 gereed zijn. Het is ge noemd naar de voormalige Amerikaanse minister van Marine, James Forrestal. Poging. Italiaanse zakenlieden zijn van plan opnieuw een tankschip naar Perzië te zenden en te trachten nogmaals een poging te wagen om Perzische olie naar Europa te vervoeren, zo is medegedeeld door graaf Ettore della Zonca, de presi dent der EPIM-maatschappij. Zoals men zich herinneren zal, had deze maat schappij de „Rose Mary" gecharterd, die met zijn lading Perzische olie thans te Aden op rechterlijk bevel wordt vast gehouden. Beklimming. De regering van Nepal heeft de Zwitserse expeditie, die verleden maand er niet in is geslaagd de „Eve rest" te beklimmen, toestemming ge geven dit jaar na de moesson een nieu we poging te wagen. Verklaard is ech ter, dat de Zwitsers niet tot 1953 op de hellingen van de „Everest", de hoogste berg ter wereld, mogen blijven, aange zien een Britse expeditie in 1953 zal trachten de berg te bestijgen. Opinie. Senator Kefauver heeft op een persconferentie verklaard, dat de demo craten thans, nu generaal Eisenhower „die bij het volk populair is" benoemd is als candidaat voor de republikeinen, een candidaat moeten benoemen, die in staat is een „militante campagne te winnen". Generaal Eisenhower noemde hij „het werktuig in handen van enkele hebzuchtige lieden, die reeds lang het land wensen te besturen." Waardering. President Körner van Oos tenrijk heeft in een brief aan de Rus sische Hoge Commissaris in Oostenrijk, luitenant-generaal Swiridow, zijn waar dering uitgesproken over het opnieuw toelaten van Oostenrijkse scheepvaart op de Donau. Sedert het einde van de oorlog was het Oostenrijkse schepen verboden de Donau in de Sovjet-zóne te bevaren. Verleden week is dit verbod opgeheven en heeft het eerste Oosten rijkse schip de reis van Linz naar Wenen volbracht. Invitatie. In Teheran is vernomen, dat Mossadeq Zondag op de besloten bij eenkomst van het parlement heeft ver klaard van plan te zijn Halmar Schacht, vroegere minister van Financiën van Duitsland, te verzoeken naar Perzië te komen. Subsidie. De vroegere Labourminister Lord Silkin heeft Maandag in het House of Lords verklaard, dat binnenkort 90 procent van de Engelse bevolking staatssteun voor de huren zal ontvangen. Tijdens het debat over de woningbouw zeide Lord Silkin, dat na de verhoging van het disconto het nodig werd de projecten voor huizenbouw van de ge meenten nog meer te subsidiëren. De regering heeft de subsidiëring voor voedsel verlaagd, maar meer en meer personen ontvangen grote bedragen uit openbare gelden voor hun huren. Lord Silkin wees er op, dat het land binnen enkele jaren een last van verscheidene honderden millioenen ponden sterling per jaar aan subsidies voor huren te dragen zou hebben. Namens de regering gaf Lord Woolton toe, dat de kwestie ernstig was en dat de regering er aan dacht aan schenkt. ALS de herfstdagen en -avonden koel zijn en het zeewater nog zijn warmte bezit, schijnen verwijderde kusten soms in de lucht opgeheven, schepen zijn vreemd ver vormd en vuurtorens op grote afstand ver tonen soms twee lichten boven elkaar. Nie mand, die lang aan de waterkant vertoefd heeft zal één dezer verschijnselen nooit hebben opgemerkt. En wat vele incidentele bezoekers van onze kusten zéker is opgeval len, is het verschijnsel dat de horizon de ene dag veel meer nabij schijnt dan anders. Men wijt dit veelal aan de verbeelding, maar ten onrech te. Want op dagen waarop er een groot ver schil in temperatuur bestaat tussen de lucht boven het land en die boven zee, worden de lichtstralen omgebogen. In het algemeen zijn de lichtstralen recht, maar als er dicht bij het wateroppervlak een laag warmere lucht aanwezig is, fungeert deze bij wijze van spreken als lens, die de stralen opwaarts buigt. Dit betekent, dat de horizon dichterbij komt. Hij schijnt niet dichterbij, maar hij is in werkelijkheid dichterbij, want d.oor die opwaarts gebogen stralen kunt u slechts een geringer deel van het bolvormige aardoppervlak zien. En omgekeerd, als boven het water een laag koudere lucht hangt, buigen de lichtstralen zich naar beneden, zodat u de horizon ver der ziet, dat wil zeggen in dat geval kan uw oog een groter deel van het aardopper vlak bestrijken. Dit is ook gemakkelijker voor te stellen, wanneer u zich indenkt dat deze lichtstralen dus enigszins met het aardoppervlak meebuigen, en dus later de grond (of de zeespiegel) raken dan een rechte of opwaarts gebogen lijn. De hier in de aanhef genoemde vervor mingen van bepaalde beelden op zee vin den eveneens haar oorzaak in de afwijkin gen die de lichtstralen onder gaan. Deze vervormingen zijn uiteraard echter schijnbaar terwijl de verwijdering of naderbij-treding van de hori zon werkelijkheid is en met gezichtsbedrog niets uitslaande heeft. Terwijl we deze regels over de bolvorm van de aarde schrijven, schet tert de radio juist een Amerikaans liedje, waarin de daden worden bezongen van Columbus, de zeevaarder die de mensheid van 1492 zou aantonen dat de aarde rond was, doch na het welslagen van zijn reis van afgunstige thuisblijvers te horen kreeg, dat iedereen reeds lang van de bolvorm overtuigd was. Zulks tot grote vrolijkheid der Amerikanen van 1952, die in hun liedje hartelijk de draak steken met de weten schappelijke wereld van 450 jaar geleden. Deze hoon slaat echter uitsluitend terug op de Amerikanen van geringe ontwikke ling. Want de wereld van 1492 wist inder daad reeds lang dat de aarde rond was! Daar hadden ze Columbus niet voor nodig. Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2