Fausto Coppi bewees opnieuw zijn meesterschap: eerste in Pau VLIEGEN IS GOEDKOPER DAN U DCNKT Indeling van Nederlandse athleten niet ongunstig Agenda voor Haarlem Een Eeuw geleden Snel en comfortabel Zevende plaats voor volhardende Nolten HFC en Schoten in een afdeling "Hoe is het ontstaand Zondag: Nationale Roeikam pioenschappen DINSDAG 15 JULI 1952 3 naar Zwitserland ZURICH 23 daags reiour G E N E V 23 daags retour Ook voor U: Ronde van Frankrijk Indeling Tweede Klasse A thïetiek Adspiranten-wedstrijden van de K.T.K. Sport in 't kort Gaat U liever zelf. Olympische Spelen SCHERING EN INSLAG Gelijk met de jeugd Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 15 Julij 1852 Meer vacanHetJager» In Zwitserland's prachtige natuur géén extra kosten onderweg, zelfs niet voor maaltijden ||v ®n verversingen. ICOMNJtlHXI WCH'ViAIt MA A ISC HAPPtJ RONDE VAN FRANKRIJK 1952- is Juli dc cu rees ccvcn ot AFGCLCGOC AFSTAND IN ru AAN V. PtLT PIJfilCNT/UC De Italiaanse wielercrack Coppi reeds meer dan een week drager van de gele trui heeft in de achttiende étappe van de Tour de France weer eens zijn meester schap getoond: hij won de rit tussen Bagnè- res de Bigorre en Pau, over een afstand van 149 kilometer, met twee seconden voor sprong op zijn concurrenten. In het alge meen klassement staat Coppi nu vaster dan ooit op de eerste plaats met ruim zeven entwintig minuten voorsprong op de Belg Ockers. Het moet nu nog wel eigenaardig lopen wil de Italiaan de Tour-zege ontgaan. Nolten leverde overigens Maandag weer een goede prestatie. Hij kwam als zevende binnen en schoof in het algemeen klasse ment op naar de vijftiende plaats. Hoewel de leiders in het algemeen klas sement voorop reden begon men de acht tiende étappe in een laag tempo, waardoor een langgerekt peloton ontstond. Bij het stadje Saint Marie de Campan (11 km) bleek dat men 20 minuten achterstand had op het tijdschema. Na dit stadje begon de beklimming naar de top van de Tourmalet, die een hoogte heeft van 2114 meter. Moli- néris, die de afgelopen nacht penicilline- injecties had gehad, kon de moed voor deze krachttour niet opbrengen en gaf op, toen aan de kop van het peloton de eerste aan vallen werden ingezet. Het waren Coppi, Carrea, Ockers, Gelabert en Robic, die zich lieten gelden en al spoedig nam dit vijftal een kleine voorsprong. Bij La Mongie, waar de tweede helft van de beklimming begon, was dit kleine groep je nog steeds bij elkaar en had het onge veer honderd meter voorsprong op Gemi- niani en Bauvin. Coppi loopt uit Coppi bereikte het eerst de top, op en kele meters gevolgd door de Belg Ockers en de Fransman Ceminiani, die zich inmiddels naar voren had gewerkt. Aan de voet van de berg bedroeg het verschil tussen de Italiaan en zijn achtervolgers 200 meter en in Luz Saint Sauveur, 46 km van de start gelegen, had Coppi zijn voorsprong ver groot tot dertig seconden. Intussen was de situatie achter hem gewijzigd en waren Robic en Gelabert zijn naaste volgers. Voorts had Coppi een minuut voorsprong op Bartali, Magni en Geminiani. Achter Coppi werd een jacht georganiseerd en aangezien de Italiaan het tempo niet ver hoogde werd hij spoedig door zijn achter volgers ingelopen. Coppi: eerste aan de top Enkele kilometers voorbij Arrens (16 km) ontstond een peloton van 12 renners, namelijk Coppi, Ockers, Robic, Carrea, Ge labert, Ruiz, Bauvin, Geminiani, Dotto, Close, Van Ende en Bartali. Gezamenlijk begon men in een matig tempo de beklim ming van de Col de Soulor (84 km). In de korte afdaling na de top van twee kilometer lengte, die naar de voet van de Col d'Aubis- que leidde, kreeg Ockers te kampen met bandenpech. Wederom was het Coppi, die het eerst de top bereikte, op 30 seconden gevolgd door Robic. Coppi, die er zijn zinnen op had gezet om in deze étappe te tonen wat hij waard is, ging in een razende vaart bergafwaarts, om bij Laruns (112 km) een voorsprong te hebben van 1 min. 5 sec. op Ockers, Robic, Ruiz en Bauvin, die bij deze afdaling op nieuw een groep hadden gevormd. Toen men op vlakker terrein kwam, kon Coppi het hoge tempo niet volhouden en enkele kilometers voor het einddoel werd hij in gelopen door zijn grootste concurrenten, die tot een jacht op hem waren overgegaan. Achter het leidende peloton lag een klein groepje, dat tenslotte door de groep Bartali, Deledda, De Gribaldy, Nolten, Van Ende en Magni werd opgeslokt. Even voor de finish sprong Coppi echter weg en met twee seconden voorsprong op Ockers ging hij ook als eerste over de eind streep, terwijl Robic als derde de finish passeerde. Ploeg nog ongeschonden Het heeft anders aan een zijden draad gehangen of de Nederlandse ploeg voor de negentiende étappe, van Pau naar Bor deaux, compleet aan de start zou komen. Onze landgenoot Roks, die in de eerste Pyreneeënétappe een vrij ernstige val had gemaakt, kon zijn linker arm bijna niet ge bruiken, en het was dus geen wonder, dat hij al kort na het begin van de étappe naar Pau achter raakte. De jonge Brabander wilde echter niet van opgeven weten en trachtte er van te maken wat ervan te maken viel. Groot was zijn teleurstelling toen hij bij aankomst in Pau bemerkte dat de tijdcontröle reeds was gesloten. Groter echter zijn vreugde toen de wed- strijdcommissarissen later op de avond be- sloten hem nog een kans te geven en hem voor de negentiende étappe tot het ren- nersveld toe te laten. Henk Faanhof, waar van al eerder is gebleken, dat hij in de ber gen de grootste moeite heeft om mee te komen, kwam eveneens te laat binnen, maar zal ook kunnen doorrijden na het be sluit van de wedstrijdleiding. Klassementen Van de achttiende étappe Bagnères de Bigorre—Pau, over een afstand van 149 km, luidt het klassement: 1. Coppi (It.) 4.42.04; 2. Ockers (België) 4.42.06; 3. Robic (Fr.) 4.42.07; 4. Ruiz (Sp.) 4.42.11; 5. Bauvin (NOC) 4.42.15; 6. Gelabert (Sp.) 4.46.17; 7. Nolten (Ned.) z. t.; 8. Deledda (NOC) z. t.: 9. De Gribaldy (NOC) z. t.; 10. Van End (B) z. t; 11. Bai'tali (It.) z. t.; 12. Close (B.) z. t.; 13. Magni (It.) z. t.; 14. Geminniani (Fr.) 4.49.33; 15. Dotto (Fr.) z. t.; 16. Zelasco (N. Afr.) 4.52.31; 17. Dekkers (Ned.) z. t.; 18. Dé- cock (B.) z. t.; 19. Carrea (It.) z. t.; 20. Pezzi (It.) z. t.; 21. De Hertog (B.) z. t.; 22. Trobat (Sp.) z. t.; 30. Voorting (Ned.) 5.01.33; 36. Wagtmans (Ned.) z. t.; 41. Van Est (Ned.) z. t.; 65. Van Breenen (Ned.) 5.10.41. Het algemeen klassement luidt nu: 1. Coppi (It.) 117.11.10; 2. Ockers (B.) 117.38.11; 3. Robic (Fr.) 117.41.47; 4. Ruiz (Sp.) 117.41.59; 5. Bartali (It.) 117.43.59; 6. Close (B.) 117.44.05; 7. Dotto (Fr.) 117.48.36; 8. Magni (It.) 117.48.47; 9. Carrea (It.) 118.00.53; 10. De Hertog (B.) 118.03.14; 11. Gelabert (Sp.) 118.03.51; 12. Geminiani (Fr.) 118.10.27; 13. Weilenmann (Zwits.) 118.16.13; 14. Van Ende (B.) 118.26.27; 15. Nolten (Ned.) 118.40.38; 18. Van Est (Ned.) 118.56.58; 21. Voor ting (Ned.) 119.0841; 24. Wr 'mans (Ned.) 119.19.40; 59. Dekkers (Ned.) 120.44.23; 63. Van Breenen (Ned.) 121.05.10. Het ploegenklassement luidt: 1. Italië 351.48.51; 2. Frankrijk 352.01.19; 3. België 352.40.23; 4. Spanje 354.10.06; 5. Neder land 354.44.53; 6. Z. O. Frankrijk 355.45.21; 7. N.O.C. Frankrijk 356.20.12; 8. W.Z.W. Frankrijk 357.15.36; 9. Parijs 357.47.51; 10. Zwitserland 358.09.06; li. Noord-Afrika 358.40.19. Na de achttiende étappe luidt het berg- klassement: 1. Coppi (It.) 79 pnt.; 2. Gelabert (Sp.) 64 pnt.; 3. Robic (Fr.) 55 pnt.: 4. Ockers (B.) 53 pnt.; 5. Geminiani (Fr.) 43 pnt.; 6. Bartali (It.) 32 pnt.; 7. Dotto (Fr.) 28 pnt.; 8. Ruiz (Sp.) 28 pnt.; 9. Le Guilly (W.Z.W. Frankrijk) 20 pnt.; 10. Carrea (It.) 18 pnt.; 12. Nolten (Ned.) 13 pnt.; 19. Remy (Fr.), De Hertog (B.) en Wagtmans (Ned.) elk 3 pnt. Op het gemeentelijk sportterrein aan de Kleverlaan te Haarlem werden athletiekwed- strjjden gehouden voor de aspiranten van de bij de Kennemer Turnkring aangesloten ver enigingen. voor welke wedstrijden behoor lijke belangstelling bestond. Alle deelnemers(sters) hadden een drie kamp te verwerken, bestaande uit een loop-, een werpnummer en een sprong. Voor de meisjes en jongens van 1113 jaar bestond deze driekamp uit 60 meter hardlopen, ver springen en kastiebal-werpen; de meisjes van 1415 jaar moesten eveneens 60 meter hard lopen en verder hoogspringen en handbal- werpen, terwijl de jongens van 14—15 jaar hun krachten moesten meten in een drie- kamp bestaande uit 80 meter hardlopen, hoogspringen en kogelstoten. De persoonlijke uitslagen voor de drie- kampen luiden: Meisjes 111? jaar: 1. M. Joon (GV Heem stede); 2 W. Klaver (Bloemend. GV); 3. F. van Aalst (Velser GV). Jongens 1113 jaar: 1. P. Kalkoen (OSS. Zandvoort); 2. J. v. d. Smissen (VOLO>; 3. F. Bijl (VOLO). Meisjes 1415 jaar: 1. R. Wageman (Bloe dend. GV)2. Th. Reinhold (Bloemend. GV); 3. E. Aal (Bloemend. GV). Jongens 1415 jaar: 1. H. Joachim (OSS): 2. G. v. Meulen (OSS); 3. H. van Straalen (Turnlust, Beverwijk). Aan deze wedstrijden was een verenigings wedstrijd verbonden, waarvoor de prestaties van de 4 hoogst geplaatsten van elke ver eniging in elke leeftijdsgroep werden samen geteld. De resultaten hiervan waren: Meisjes 1113 jaar: 1. Velser GV.: 2. OSS. Jongens 1113 jaar: 1. VOLO; 2. Velser GV. Meisjes 1415 jaar: 1. Bloemend. GV; 2. V GV. Jongens 14—15 jaar: 1. OSS; 2. Turnlust B. DE ANTWERPSE ZEILWEEK. Tijdens de Antwerpse zeil week wist onze landgenoot Moerman met „Margaretha" de eerste plaats in de Rorc-klasse te bezetten. Op de tweede plaats kwam de Belg Bastenie met „Gra- zella". HFC en Schoten zullen in het komende voetbalseizoen in één afdeling uitkomen, zo blijkt uit de indeling van de tweede klasse B van district West 1, dat Maandag in het officieel orgaan van de Koninklijke Neder landse Voetbal Bond bekend is gemaakt. Kennemers de derde tweede klasser uit Haarlem en omgeving is ingedeeld in de tweede klasse A van hetzelfde district. De volledige klasse-indeling luidt als volgt: District West 1, tweede klasse A: Alcm. Victrix; DWV; HRC; Hollandia; De Kenne mers: KFC; De Spartaan; UW; WA; ZFC. District West 1, tweede klasse B: AFC; Helder; HFC; HVC; OSV; Rapiditas; Scho ten; Volendam; Westfrisia; Zeeburgia; ZVV. De indeling van de derde klasse van de afdeling Zaterdagmiddagvoetbal is als volgt: De Geuzen; Huizen; Kennemerland; KMVZ; SNL; Spakenburg; SSVU; IJmuiden; IJssel- meervogcls; Zuidvogels. In de vierde klasse B zijn ingedeeld: NSDM; OSO; PVF; SIZO; SVJ; Telefonia; UPTTS; VEW; VVGA; Zandvoortmeeuwen. Het kan niet altijd op volle kracht gaan in de Tour de France. Wim van Est. doet het even rustig aan gedurende een van de lange étappes in de Pyreneeën. ADVERTENTIE Het is sneeuw naar de hoge, serene Alpentoppen van Zwitserland dragen, wanneer ik deze ruimte ging vullen met een loftuiting op de schoonheid van dat prachtige land. U wéét reeds dat Zwitserland een van de schoonste landen ter wereld is. Wanneer U er niet zelf geioeest bent, dan hebt U het toch van horen zeggen, of van lezen schrijven. Wat ik alléén wilde zeggen is dat, wan neer U er niet zelf geweest bent, het tijd wordt, dat U er wél zelf geweest bent. Ik kan ZJ nu wel gaan vertellen dat ner gens ter wereld zoveel koekoeksklokken aan de propere wanden van de kleine witte huizen slaan. (Om twaalf uur wéét U niet wat U hóórt.) Ik kan U nu wel een mooi stukje schrij ven over bergen en dalen; over sneeuw landschappen, meren en wouden. Ik kan U nu wel uit en terna een stem mingsbeeld geven van de vrede vai. een verrukkelijk landschap, die de vrede in Uw hart zal brengen. Van de heerlijke berglucht. Van de voortreffelijke hotels. De mooie steden. De aIpensport in al haar hartverruk- kende en geestverfrissende vormen. Maar, eerlijk: gaat U liever zélf. Het is doodgemakkelijk en zeldzaam eenvoudig. U behoeft maar in een vliegtuig van de KLM te stappen. PHI LI AS Laat'Uw reisbureau het U voorrekenen: De indeling van de series bij de atletiek wedstrijden in Helsinki is voor wat de Nederlanders betreft zeker niet ongunstig geweest. Alle landgenoten maken een goede kans om zich te qualificeren. Opmerkelijk is anders het grote aantal deelnemers op de verschillende nummers. Nog nimmer heb ben zich voor de Olympische Spelen zoveel athleten aangemeld en men mag gerust spreken van het feit, dat op enkele afstan den een overbezetting is die de organisato ren voor niet geringe moeilijkheden heeft geplaatst. Bij de sprintnummers blijkt dat voor de 100 meter, die over 12 series is verdeeld, Theo Saat is inge deeld in de zevende serie en bij de loting de zevende baan trok. Als sterkste is hierin geplaatst de Fin Heil sten. Voorts lopen "mede Acosta Arg.tiniëAcquaah (Griekenl.), Souk- haren (USSR),Mon- tanari (Italië) en Butt (Pakistan). De twee eerst aanko menden plaatsen zich in de kwart-finale. Op de 200 meter start Saat met 91 andere deelnemers in de tiende serie. Als concur renten treft hij Zandt (Duitsland), Leiva (Venezuela), Chaaben (Egypte) en Eleu- terio (Portugal). Ook hier komen de twee besten in de kwart-finale. De AAC'er Hans Harting heeft het niet gemakkelijk getroffen in zijn serie op de 1500 meter, maar kansloos is hij geenszins. 62 athleten zijn over 6 series verdeeld. Harting komt in de eerste serie uit met de sterke Britse loper Dohrow en voorts met Barthel (Luxemburg), Mc Millan (Australië), Ericsson (Zweden), Parnell (Canada). Iharos (Hongarije), Gillet (Frankrijk), Nuttini (Chili), Dlugoborski (Polen) en Camacho (Venezuela). Slijkhuis boft Wim Slijkhuis heeft het beter getroffen en zal zeker onder de eerste vier lopers kunnen behoren, die geplaatst worden in de halve finale. Ook voor de 5000 meter is veel animo en dit nummer wordt in drie series gelopen. Slijkhuis treft hier onder andere de Duitser Schade als sterkste concurrent. Voorts Beres (Hongarije), Parker (Engeland), Gemenev (USSR), Tuomaala (Finland). Gaston Reiff en Zatopek zitten respectie velijk in de eerste en derde serie. Honderd meter dames De drie Nederlandse vertegenwoordig sters op de honderd meter zullen het niet al te zwaar hebben en er is zeker een mo gelijkheid, dat zij zich allen voor de kwart finale plaatsen. Öok hier zijn twaalf series. In de derde serie zal Puck Brouwer het moeten opnemen tegen Irina Turova (USSR), Vittoria Cesarini (Italië), Pui Tang (Singapore) en Leah Ravid (Israël). Nel Buch start in de zesde serie met Giuseppina Leone (Italië), Sonja Pretot (Zwitserland), Janet Morreau (V.S.) en Jorum Askersrud Tangen (Noorwegen) In de op een na laatste serie is Fanny Biankers-Koen geplaatst met Denise Labo- rie (Frankrijk), Adriane Millard (Argen tinië), Gravida Ewing (Guatemala) en Marga Petersen (Duitsland). Gré de Jongh zal het niet gemakkelijk hebben in haar serie op de 200 meter. Zij treft Nadeshda Khonykina (USSR), Helga Klein (Duitsland), Deise Jui'delina de Cas tro (Brazilië), Frances O'Halloran (Cana da) en Erna Konrad (Roemenië). Fanny Blankers-Koen ontmoet in de zevende en laatste serie haar rivale van de Europese kampioenschappen in Brussel in 1950, de Russische athlete Evgenija Set chenova. 80 meter horden Op de 80 meter horden zullen Fanny Blankers-Koen en ook Willy Lust zich on getwijfeld voor de halve finale plaatsen. De nationale dames-estafetteploeg is wel zeer gelukkig ingedeeld. Zij komt niet tegenover de sterkste ploegen te staan, want Nederland is ingedeeld met de ploegen van Australië, Argentinië, Polen en de Saar De twee eerst aankomende ploegen komen direct in de finale. Basketball-tournooi begonnen Maandag is een begin gemaakt met de wedstrijden voor de voorronde van het Olympische basketball-tournooi. De zes beste teams zullen in de eindronde worden geplaatst. In de eerste wedstrijd won Hongarije met 7538 van Griekenland. Cuba won voorts met 5951 van België terwijl Bulgarije, dat met de rust reeds me 3022 voor stond, met 6857 van Zwitser land won. In de derde wedstrijd versloegen de Philippijnen Israel met 5748. Bij rust was de stand 2927 in het voordeel van de Philippino's. In de laatste wedstrijd van de eerste dag versloeg Egypte Turkije met 6445, dat bij de rust reeds een 2718 achterstand had Canada won verder met 3525 van Italië Koninklijke gasten Maandag zijn de eerste koninklijke be zoekers aan de Spelen in de Finse hoofd stad aangekomen. Het zijn prinses Marga rethe van Denemarken, prins Johan van Luxemburg vergezeld van de prinsessen Elisabeth en Maria Adelaide. Prins Axel van Monaco en prinses Faika van Egypte worden dezer dagen in Helsinki verwacht 't Is schering en inslag betekent: het komt veel voor, men ziet het dagelijks. De schering van een weefsel wordt ge vormd door alle evenwijdige overlangse draden die gespannen (geschoren) wor den op een zodanige wijze dat de dwars- draad er met een spoel cloorheenge- bracht kan worden. Men noemt dit: slaan, in de bijzondere betekenis van: vlug iets doen, een snelle beweging ma ken. Men vindt het werkwoord slaan in deze zin terug in uitdrukkingen als: op de vlucht slaan, een maaltijd naar bin nen slaan, een weg inslaan. Schering en inslag vormen samen het gehele weefsel. Zegt men dus: ruzie maken is in dat gezin schering en inslag, dan wil dat zeggen: het gezinsleven hangt van ruzie maken aan elkaar, wordt beheerst door ruzies. Voor de eerste maal zullen op Zondag twintig Juli de Nationale- en de Nationale Jeugdkampioenschappen op één dag worden geroeid. Tot nu toe werden beide categorieën van kampioenschappen afzonderlijk gehou den, doch practische overwegingen hebben tot dit samengaan geleid. Tengevolge van de afvaardiging naar Hel sinki bestaat er voor deze wedstrijden niet zoveel belangstelling als in andere jaren, in de vier met en zonder stuurman, de twee zonder stuurman en de skiff verschijnen im mers de sterkste ploegen niet aan de start, daar deze voor uitzending in aanmerking kwamen. Niettegenstaande de afwezigheid van deze vier ploegen zal er toch van veel goed roeien te genieten zijn, in het bijzonder in de achten zowel bij de dames als bij de heren. Bij de dames-achten hebben de voorgaande wedstrijden bijzonder selectief werk verricht, zodat alleen De Vliet (Leiden) en Het Spaame in dit nummer starten. Tot nu toe heeft De Vliet zich steeds de meerdere van Het Spaame getoond al is het verschil tussen de ploegen in de loop van het seizoen steeds kleiner geworden. Dit belooft een bij zonder spannende race te zullen worden. Geen studenten. Daar de meeste studentenploegen reeds uit training zijn verschijnen er zo goed als geen ploegen der studenten-verenigingen aan de start. Een gunstige uitzondering hierop vormt de acht, waar behalve Laga (Delft), Njord (Leiden) en Nereus (Amsterdam), ook Willem III (Amsterdam) in start. Vier oude achten is een ongekende weelde zo laat in het seizoen. De acht van Laga is versterkt met enkele roeiers uit de jonge acht. terwijl de acht van Njord versterkt is met enkele roeiers uit de oude vier. Van Nereus mogen we verwachten dat het uitkomt met de ploeg die op de vorige wedstrijden Jonge acht B heeft geroeid. Van de Willem III ploeg is ons niets bekend, daar deze vereniging na de Head of the River niet meer met een acht aan wedstrijden heeft deelgenomen. Ook dit belooft een bijzonder fraaie race te worden en zoals altijd met achten buitengewoon spectaculair. In de skiff bindt Neumeier (Willem III) de strijd aan met skiffeurs van De Amstel, Vi king (Utrecht) en D.D.S. (Delft). De skiffeurs van De Amstel cn Viking zijn dit seizoen niet eerder in de oude skiff gestart; Goudberg van De Hoop is ditmaal niet van de partij, even min als V'ilbrenninck van Het Spaarne, die dit keer in combinatie met Triton (Utrecht) in de dubbel-twe start met als tegenstan ders De Hoop cn Willem III. De overige inschrijvingen zijn: Vier met stuurman: Willem III, De Laak (Den Haag). Dames-dubbel vier: Willem III, De Vliet. Twee met stuurman: Willem III, Het Spaar ne. Njord. Snelskiff Dames: De Maas, Nautilus (Am sterdam) Viking. Jeugdkampioenschappen. In tegenstelling met de Nationale kampioen schappen zijn hier de diverse nummers wel onderverdeeld. Ter verduidelijking bijvoor beeld: overnaadse vier 1416 jaar en 17—18 jaar. Op deze wedstrijden wordt door de meisjes wel stijl, maar g e e n race geroeid. Voor de Jcugdkampiaenschappen is het aantal inschrijvingen relatief groter dan voor de Nationale kampioenschappen. Quantitatief overheerst Het Spaarne. daar het met acht ploegen deelneemt en zodoende in alle num mers die verroeid worden vertegenwoor digd is. Voor de stijlroeiers werden de volgende ploegen ingeschreven: Stijlroeien meisjes 14—16 jaar overnaadse vier: Willem III, Het Spaarne. Stijlroeien meisjes 1718 jaar, overnaadse vier: Cornelis Tromp (Hilversum), De Hoop (Amsterdam), Spaarne. Stijlroeicn meisjes 1718 jaar, oefengieken: Viking (Utrecht), Het Spaarne. Bij de jongensnummers wordt het nummer acht helaas niet verroeid, daar behalve Het Spaarne de andere verenigingen geen ploeg met voldoende capaciteiten op het water kunnen brengen. De acht van Het Spaarne zal nu zeer waarschijnlijk enige wedstrijden in Engeland gaan roeien, o.a. te Maidenhead, Henley on Thames en Staines. Het nummer overnaadse vier 1416 jaar is het ruimst bezet. Niet minder dan zes ploe gen werden hiervoor ingeschreven, zodat voorwedstrijden zullen moeten worden ge roeid. Dit nummer staat eerst sedert 1951 officieel op het programma. Ingeschreven werden: Willem III, R. 1. C. a en b (Amsterdam), D. D. S. (Delft), Viking en Het Spaarne. Voor de overnaadse skiff schreven in Willem III A, Willem III B, Viking en Het Spaarne. Willem III A is hier favoriet, daar deze skiffeur reeds enige wedstrijden wist te winnen. Voor Het Spaarne start Bart Delfos, die in de Jeugdacht van Het Spaarne op nummer zeven roeit. In de oefengicken is R. I .C. altijd een ge duchte tegenstander en wint meestal 'in dit nummer beide categorieën. De inschrijvingen voor de categorie 1416 jaar zijn: R.I.C.-A, R.I.C.-B, Het Spaarne en voor de categorie 17—18 jaar: R. I. C., Het Spaarne en Willem III. Het belangrijkste nummer is de overnaadse vier 17—18 jaar. dat min of meer als het hoofdnummer wordt beschouwd. Hierin zul len De Laak (Den Haag), R. I. C- en 1-Iet Spaarne de strijd met elkaar aanbinden. DINSDAG 15 JULI Grote Kerk, Orgelconcert. 8 uur. Rem brandt: „De romantische leeftijd", 18 jaar, 7 en 9,15 uur. Palace: „Ku Klux Klan". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dief van Bagdad 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Piraten- bloed", 14 jaar, 8 uur. City: „38ste Breedte graad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Encore 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De prins der bandieten" en „IJscoman, kijk uit", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Les enfants du Paradis", alle leeft., 8.15 uur. WOENSDAG 16 JULI Rembrandt, Palace en Lido: 2. 4.15, 7 en 9 15 uur. Frans Hals: 2.30. 7 cn 9.15 uur. City: 2 15 4 30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Les enfants du Paradis", 8.15 uur. Luxor: Jour- naalvoorstelingen, 10.30, 11.30, 12.30 uur. De dief van Bagdad, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaar ne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Morgenavond speelt het Nederlands voetbalelftal, dat uitgezonden is naar de Olympische Spelen tegen Brazilië de eerste wed strijd. Dit elftal bestaat uit meest jeugdige, technisch goed ontwikkelde spelers, die men hier bezig ziet aan de training. Voetballers trainden Het Nederlandse voetbalelftal, dat Maan dagmiddag op het vliegveld bij Helsinki aankwam, stond 's avonds om zeven uur alweer op het veld. Trainer Jaap van der Leek liet er geen gras over groeien en trommelde zijn mannen direct na de avondmaaltijd in het Olympisch dorp bij elkaar. Gestoken in donkerblauwe trainings pakken liepen alle achttien spelers eerst enige rondjes, waarna aan de vrije oefe ningen werd begonnen. Intussen had zich boven Helsinki een zware regenbui ontlast, die de enkele toeschouwers bij de training al spoedig een goed heenkomen deed zoe ken. De Nederlanders trokken zich daar echter niets van aan en bleven onder deze typisch Hollandse omstandigheden rustig doorgaan. Na drie kwartier vond Van der Leek het welletjes en liet de spelers inruk ken. Hedenavond wordt het elftal, dat tegen Brazilië speelt, samengesteld. PARIJS. Alhier is het berigt ont vangen, dat het bekende Arabische opperhoofd Bou Maza, die te Ham ge vangen werd gehouden, is ontvlugt Deze staatsgevangene had van den burge meester van Ham verlof gekregen de steden Compiegne en Pierrefonds te be- zigtigen en heeft deze gelegenheid waar genomen, om zich uit de voeten te ma ken. Daar het in KabyJië nog niet geheel rustig is, heeft de Franeche regeering onverwijld maatregelen genomen om Bou Maza weder in handen te krijgen. Allerwegen zijn politie-agenlen en tele grafische depêöhes afgezonden en op de stations der ijzerbanen, mitsgaders de zeehavens wordt een nauwgezet toezigt gehouden.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5