Minister Staf beantwoordt vragen van de heer Reijers De Gaulle lonkt naar links om uit zijn isolatie te geraken Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Tweede bedrijf Britse export-productie krijgt prioriteit boven de bewapening Samenwerking met socialisten en MRP lijkt zijn enige kans Duitse arbeiders zien af van stakingsactie Het woord is aan Minister Stikker Vragen over benoeming van een administrateur Aanhoudend koel weer De zaak-Menten Alle toezeggingen van het ministerie van Oorlog zijn ten volle en loyaal nagekomen 99 Republikeinen willen eigen buitenlandse politiek Proeflanding? Zeven doden bij trein ongelukken Verkiezingsbiljetten in Amsterdam verkeerd geteld naar het grootbedrijf Minister Rutten antwoordt Eerste Kamerlid Reijers 67e JAARGANG No 5 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom WOENSDAG 16 JULI 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 165 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman NU IS HET TWEEDE BEDRIJF begon nen van het Amerikaanse succes-stuk „De Presidentsverkiezing". Evenals het eerste, dat door de republikeinen werd opgevoerd en onder de kreet „I like Ike" besloten met de overwinning van generaal Eisen hower, speelt het te Chicago. Het heet Democratische Conventie. Serieuse gega digden voor de democratische candidatuur zijn: senator Carey Estes Kefauver uit Ten nessee, senator Richard Brevard Russell uit Georgia, Averell Harriman, groot za kenman, in Europa zeer bekend als leider van het Mutual Security Agency en Alben Barkley, sinds 1948 vice-president van de Verenigde Staten. Er zouden nog wel an dere gegadigden aan bod kunnen komen, maar de twee die vermoedelijk de groot ste kanshebbers tegen Eisenhower zouden zijn hebben beiden opnieuw verklaard, dat zij niet in aanmerking wensen te komen. Zij hebben zich daarbij uitgedrukt in ter men, die mogelijke candidaten voor hoge ambten in de Oude Wereld niet plegen te bezigen. De eerste en belangrijkste, Presi dent Harry Truman zelf, heeft gisteren verklaard dat het presidentschap een func tie is die een man doodt en daaraan de beminnelijke vraag toegevoegd: jullie wil len toch niet dat ik het Witte Huis tussen houten wandjes verlaat? De tweede, gou verneur Adlai Stevenson van de staat Il linois, heeft zich korter maar even luguber uitgedrukt in de woorden: „ik schiet me nog liever dood". Het zou kunnen gebeuren dat in deze kabinetsformatie-dagen iemand, door dr. Willem Drees uitgenodigd om minister van Financiën of van Buitenlandse Zaken te worden, zich binnenskamers al dus uitte. Maar in het openbaar hoeft u het zeker niet te verwachten. Bij ons be staat er altijd groot verschil tussen de ter men die en petit comité gebezigd worden en die, waarop men het publiek onthaalt. In Amerika niet. Men moet daar niet be krompen over oordelen; een van de beste eigenschappen van deze wereld blijft ten slotte altijd de rijke afwisseling, waardoor zij zich kenmerkt. Voor het overige moet men de vierkante afwijzingen van de candidatuur door de heren Truman en Stevenson nog maar niet als absoluut en definitief beschouwen. Als de conventie tenslotte als één man zou gaan brullen „We die for Adlai" of iets van dien aard zou misschien zelfs Steven son ertoe kunnen besluiten, aan zulke aan drang gehoor te geven. President Truman heeft gezegd dat hij pas ter conventie zal verschijnen als de candidaat zal zijn aan gewezen. Maar als hij dat nu zelf eens mocht zijn? Ook bestaat nog de kans dat een nieuwe figuur naar voren komt, als men eenmaal in een lange reeks stemmin gen mocht vervallen. Er zijn zowel ter republikeinse als ter democratische con ventie in het verleden gevallen geweest, waarin geen der aanbevolenen in tientallen stemmingen de volstrekte meerderheid kon halen en men tenslotte maar een nieuwe naam in het strijdperk wierp, waarop een aantal tegenstanders elkaar vond. De stemmentallen waarop de vier hui dige gegadigden kunnen „rekenen" schattingen lopen nog al uiteen doen vermoeden dat zo'n toestand wel weer eens zou kunnen ontstaan. Alle vier zijn tot nu toe zeer ver verwijderd van de vereiste volstrekte meerderheid, die ergens tussen de zes- en zevenhonderd stemmen zal lig gen. Senator Estes Kefauver, die zo hard voor zijn kans gewerkt heeft, is er het dichtst bij, maar de hoogste taxatie geeft hem niet meer dan 267 stemmen, dus aan merkelijk minder dan de helft van het aantal, dat hij nodig heeft. Wij kunnen hem met een vriendelijk oog beschouwen vanwege zijn warme liefde voor Europa hij heeft in zijn verklaringen daaromtrent zelfs generaal Eisenhower overtroefd maar behoeven daarom zijn kans nog niet hoog aan te slaan. President Truman, die zeker grote invloed in zijn eigen partij heeft behouden, is niet op zijn hand. Senator Richard Brevard Russell mag een man met een merkwaardige politieke loop baan heten. Hij komt uit Georgia, een Zui delijke staat die tot de dertien behoort, die ruim anderhalve eeuw geleden de Verenigde Staten stichtten. Hij is 55 jaar, zes jaar ouder dan Kefauver, die deze maand 49 jaar zal worden en de jongste der huidige kanspaarden is. Mocht Kefau ver zich op zijn jeugd beroepen, dan kan Richard Russell hem antwoorden dat hij zelf op zijn 24ste jaar al parlementslid van Georgia was en op zijn zesentwintigste voorzitter van het parlement, in welke ver antwoordelijke functie hij zozeer voldeed dat hij enige malen herkozen werd en het zeven jaar bleef. Waarna hij als vieren- dertigjarige gouverneur van Georgia werd en twee jaar later senator. U moet dit Georgië natuurlijk niet verwarren met dat andere, dat een der Sovjet-republieken is en waaruit zowel de maarschalk Beria als Stalin-zelf afkomstig zijn. Het Amerikaanse Georgia is vier a vijfmaal zo groot als Nederland en telt zo ongeveer een derde van ons aantal inwoners. Maar al kan zijn senator bogen op een zo brillante politieke loopbaan, het is in Amerika niet gebrui kelijk om een pi-esident uit een Zuidelijke staat te kiezen. De kans van Russell wordt dus ook niet hoog geschat-. Blijkbaar ziet men evenmin veel in Alben Barkley, die vice-president van Amerika is en dus een figuur van betekenis, maar wel wat oud: al vijfenzeventig jaar. En tegen Averell Harriman's kans wordt aan gevoerd dat hij een slecht spreker is en allerminst „een fidele jongen". Hij is een zeer knap en zeer ernstig man, gewend aan de omgang met andere zeer knappe, ernstige mannen, maar hij voelt zich hele maal niet thuis in een volksmenigte. Pre sident Truman acht hem hoog en zijn aanhangers ter conventie zullen zijn naam wellicht als Harryman aanbevelen, maar om daar een Hollands woordspelinkje aan toe te voegen: een Herrie-man is hij zeker niet. En herrie pleegt een der kenmerken zowel van de eerste twee bedrijven van het Amerikaanse stuk „De Presidentsver kiezing" als van de laatste acte te zijn. Te Helsinki zijn de Olympische Spelen begonnen. Te Chicago is de democratische conventie begonnen. Zowel in de rubriek Buitenland als in de rubriek Sport zal de lezer dezer dagen ruimschoots op „het wedstrijdelement" onthaald worden. R. P. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene brachten gisteravond een bezoek aan de Amsterdamse Stadsschouwburg, waar het Spaanse danspaar Teresa en Luisillo een uitvoering gaf. Tijdens de pauze ontmoetten de Prinsessen een andere befaamde danseres, Hima Kesarcodi (rechts). Onlangs heeft het Eerste Kamerlid de heer Reijers (CJHL) aan de ministers van Oorlog en van Justitie vragen gesteld over de zaak-Menten. Een deel van deze vragen werd reeds beantwoord in de nota's van de minister van Justitie en van de staatssecre taris van Oorlog. Enkele dagen daarna werd meegedeeld, dat de heer Reijers zijn vragen had ingetrokken. De minister van Oorlog was evenwel van oordeel, dat de beant woording van de vragen nog enige verdui delijking zou kunnen geven. Zijn antwoord is ons thans door de Legcrvoorlichtings- dienst toegezonden. De vragen van de heer Reijers De door de heer Reijers gestelde vragen luidden: 1. Is het de minister bekend, dat de se- (Van onze correspondent te Parijs) Voor het eerst, sinds de geboorte der vierde republiek, is de Franse Kamer er in geslaagd haar agenda, zoals dat vroeger gewoonte was, voor de 14de Juli af te wer ken. Evenals de scholen heeft nu ook het Palais Bourbon zijn poorten kunnen sluiten, en wel tot 7 October. Het voornaamste binnenlandse politieke evenement in het verstreken parlementaire jaar is zeker de scheuring in de R.P.F. ge weest, de eenheidspartij van generaal De Gaulle. Men kent de oorzaak, die eigenlijk terug reikt tot het begin van dit parlementaire seizoen, maar die zich toch eerst duidelijk naar buiten openbaarde, toen premier Pinay begin Maart de Kamer zijn programma onthulde, dat voor een goed deel wat de economische en binnen landse politiek aanging door de Gaullis tische thesen geïnspireerd bleek, zodat het niet zo verwonderlijk mocht heten, dat een dertigtal leden van de R.P.F. er zijn adhaesie aan betuigde. Een adhaesie, die echter rechtstreeks indruiste tegen de be velen van de generaal, die deze steun aan de nieuwe premier dan ook als een uitge sproken daad van subordinatie moest be schouwen. Na enkele maanden vergeefs te hebben gepoogd de eenheid te herstellen, werd. tijdens het bijzondere partijcongres van begin van deze maand, de scheuring in de R.P.F. een feit, een feit, dat de gene raal verlopig op het verlies van een kwart van zijn parlementsfractie kwam te staan. a. De vraag is natuurlijk nu en het ant woord erop zal beslissend kunnen zijn voor Frankrijks politieke toekomst wat De Gaulle thans zal gaan doen. En ook: hoe de overige partijen zullen reageren op eventuele initiatieven en voorstellen van de zijde van de geamputeerde R.P.F. De Gaulle kan op het ógenblik twee dingen doen. Of wel hopen (of zelfs aan sturen) op een revolutionnaire situatie, waarbij hij, ten tweede male, zijn rol van „verlosser des vaderlands" zal kunnen spelen, of wel samenwerken met andere politieke partijen, wat dan inhoudt, dat hij zich bereid verklaart de regels van het parlementaire spel loyaal te spelen en eventueel regeringsverantwoordelijkheid samen met die anderen te dragen. Er zijn verschillende tekenen, die er op wijzen, dat de generaal thans het inslaan van deze tweede weg overweegt. Met het uittreden van de rebellen heeft de R.P.F. zijn rechtervleugel verloren, zodat de ge amputeerde rest alleen nog maar in aan merking zou kunnen komen als partner in een links-geörienteerde, of althans sterk sociaal gerichte, coalitie. En het is inderdaad in déze geest dat de jongste weken van Gaullistische zijde naar de M.R.P., de progressieve Katholieke partij, en zelfs naar de socialisten wordt gelonkt, die, evenals de R.P.F., in de op positie zijn. In de M.R.P. voelen verschillende stro mingen zich niet zo behagelijk meer als deelgenoten van een „rechtse" regering, en mensen als de partijvoorzitter, Teitgen, en de oud-minister van Buitenlandse Zaken. Bidault, zouden, naar verluidt, wel bereid zijn het roer weer naar de linkerzijde om te werpen. Bidault heeft trouwens al ver schillende malen, in het verleden, met de Gaullisten een overeenkomst trachten te sluiten, een overeenkomst, waarbij men zich thans beroepen zou op de (linksge- stemde) solidariteit, die tussen alle „men sen van goeden wille" tijdens de bezettings jaren leefde. Op de rechtervleugel van de socialistische partij zouden ook nog wel enkele elementen te vinden zijn voor dit Het is niet onmogelijk, dat hierin gedu rende het parlementaire reces gewerkt zal worden, zodat in October, mocht het expe- riment-Pinay dan in een mislukking ver keren, de operatie eventueel beproefd zou kunnen worden. Speculaties? Voor het mo ment zonder twijfel. Maar intussen kan wel worden gezegd, dat, indien de speculaties zich niet zouden concretiseren, de rol van De Gaulle naar alle waarschijnlijkheid als uitgespeeld moet worden beschouwd. Ten gevolge van zijn isolatie zal hij dan een vereenzaamde figuur worden, gedoemd in de politieke woestijn vergeefs te blijven roepen. NEW YORK. (Reuter). In een Dinsdag avond te New York afgelegde verklaring heeft de voormalige republikeinse raadge ver van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, Foster Dulles, die de leiding heeft gehad bij het opstellen van het republikeinse politieke partijprogram ma, gezegd: „Het samengaan der democra tische en republikeinse partijen op het ge bied der Amerikaanse buitenlandse politiek is afgelopen". „De republikeinen hebben sinds 1948, toen tot deze politiek werd besloten, een verzoeningsgezinde en oprechte houding aan de dag gelegd. De dank der democra ten hiervoor bestond uit het voeren van een venijnige campagne tegen ons. Doch wij hebben onze lering hieruit getrokken. Wij weten thans dat een door de twee grote partijen gesteunde Amerikaanse bui tenlandse politiek leidt tot een bewind, dat uitsluitend op één hunner berust. Wij zullen niet meer in dezelfde fout verval len", aldus Foster Dulles. CHICAGO. (AFP.). Frank McKinney, voorzitter van de democratische nationale commissie heeft verklaard, dat president Truman hem gezegd heeft, dat zijn ver klaringen omtrent zijn eventuele herver- kiesbaarstelling onherroepelijk zijn. „Ik heb mijn tijd uitgediend. Dit is een functie, die een man doodt. Gij zoudt mij toch niet tussen vier planken hier vandaan willen zien gaan?" zo had de president gezegd. McKinney zeide, dat de president niet naar het partijcongres in Chicago zou komen voordat een democratisch candidaat aange wezen zou zijn. Door strandbezoekers zijn in de loop van de laatste dagen enkele Coloradokevers op het Zandvoortse strand gevonden, die bij de politie werden gedeponeerd. Daar het niet uitgesloten moet worden geacht, dat dit de voorboden zijn van zwermen, zoals die de laatste jaren op het strand aan spoelden, houdt men zich thans voor derge lijke invasies gereed. DUSSELDORP. (ANP.). Het hoogste or gaan van het West-Duitse vakverbond heeft er Dinsdag na een volle dag van stormachtig debat vanaf gezien door nieu we stakingen te elfder ure nog versterkte druk op het parlement uit te oefenen, nu dit heden zou beginnen met de behande ling van het wetsontwerp op de medezeg genschap der arbeiders in de bedrijven. De federale raad van het vakverbond heeft besloten in dit stadium te volstaan met een oproep aan het parlement, waarin om op schorting der beslissing tot de herfst wordt gevraagd. Zulk een uitstel zou volgens het West-Duitse vakverbond nieuwe bespre kingen voor een compromis kunnen inlui den. Naar door leiders van het vakverbond verklaard werd, heeft men nog niet tot stakingsacties besloten om niet het verwijt uit +e lokken, dat men ondemocratische pressie op het parlement uitoefent. Mocht de Bondsdag echter het volgens het vak verbond onvoldoende wetsontwerp aan vaarden, dan zullen de vakverenigingen naar wordt verklaard daarna de arbeiders uitnodigen om door stakingen en beto gingen hun misnoegen te uiten. Volgens een verklaring van het bestuurs lid van het vakverbond Bührig heeft het verbond zich bereid verklaard voor het ogenblik zijn voornaamste eis, vijftig pro cent vertegenwoordiging der arbeiders in de raden van toezicht, te laten vallen. rieuze schikkingspogingen, welke tussen de juridische afdeling van zijn departement en de raadsman van de heer Menten ten aanzien van de bij laatstgenoemde plaats gehad hebbende vordering gaande waren, in Januari van dit jaar eensklaps en zonder motivering zijn geschorst? 2. Is de minister bereid mee te delen, om welke redenen ter zake is ingegrepen en waarom een andere wijze van behandeling van bedoelde schadeclaim, welke vol gens de Koninklijke Besluiten D 60 en F 292 moet worden geldend gemaakt werd ge last dan tot dusver voor dergelijke claims gebruikelijk was? 3. Is het waar, dat de staatssecretaris van Oorlog (materieel) tijdens een conferentie op 23 Januari aan mr. Broens van het Commissariaat voor Oorlogsschade ter me dedeling aan de heer Menten heeft ver klaard: „Zeg maar aan Menten, dat er in deze zaak niemand vervolgd zal worden en niets zal worden onderzocht"? 4. Hoe kan de minister het niet hervatten van de schikkingspogingen in overeenstem ming brengen met de schriftelijke toezeg ging van zijn ambtgenoot van Justitie van 25 Maart, dat de pogingen om met de heer Menten tot een minnelijke schikking te komen, serieus zullen worden voortgezet; de verklaring van de staatssecretaris van Oorlog, in de Eerste Kamer op 13 Maart afgelegd, volgens welke hij hoopte op een redelijke schikking en dat op de heer Men ten geen discriminatie zal worden toege past; de mededeling van zijn ambtgenoot van Justitie in de vergadering van de Eer ste Kamer op 17 April dat er serieuze schikkingspogingen gaande zijn om met de heer Menten tot overeenstemming te komen? 5. Is de minister bereid te bevorderen, dat thans op korte termijn met de belang hebbende een bespreking wordt belegd, opdat de in de vorige vraag vermelde toe zeggingen worden nagekomen? Antwoord van de minister Op deze vragen heeft de minister van Oorlog als volgt geantwoord: Vraag 1 wordt ontkennend beantwoord. Het ministerie van Oorlog heeft de vorde ring van de heer Menten wel bestudeerd, doch daaromtrent geen schikkingsonder handelingen gevoerd. 2. Ter zake is niet ingegrepen. De schade claim van de heer Menten is niet anders behandeld dan gebruikelijk is. Slechts is een zelfstandig onderzoek der feiten van wege het ministerie van Oorlog achterwege gelaten, nu een gerechtelijk vooronderzoek, waarvan de uitkomsten ter beschikking staan, zulks overbodig maakt. Vraag 3 wordt ontkennend beantwoord. De staatssecretaris heeft via het Commis sariaat voor Oorlogsschade aan de heer Menten doen weten, dat een zelfstandig on derzoek vanwege het ministerie van Oorlog achterwege zou blijven. Omtrent een ver- In het R.A.I.-gebouw te Amsterdam is onder de weidse naam „Wonderland en Gouden Handen" een tentoonstelling van huisvlijt-producten ingericht, waar onder meer dit miniatuur-circus te zien zal zijn. De maker, de heer B. J. van Herwerden ^lit Amster dam, besteedde er 26 jaar zijn vrije tijd aan om dit circus, bestaande uit een grote tent, 8 staltenten, 125 wagens, 80 artisten en 200 dieren, te vervaardigen. De tentoon stelling gaat vandaag open. In de wandelgangen van het Engelse Lagerhuis is men van mening, dat de con servatieve regering op verzoek van de mi nister van Financiën, Butler, het principe heeft goedgekeurd van absolute voorrang van de productie voor export, zélfs ten koste van de uitvoering van het bewape ningsprogramma. De crisis der betalings balans, zo zegt men, heeft zelfs Churchill gedwongen de noodzakelijkheid van een herziening van het bewapeningsprogramma eiiK-eie eiciucui.cu ic vu.uu. i>j.i vuui «u, avontuur, elementen, die al of geen heim wee voelen naar de macht. Tegenstellingen Er bestaan dus zeker wel enige aankno pingspunten. Niettemin worden ze (voor lopig?) door de tegenstellingen nog sterk overvleugeld. Wat de buitenlandse politiek aangaat, staan de Gaullisten zowel de orthodoxen als de rebellen trouwens vierkant tegenover de rest en bovendien is sedert jaren in die andere partijen een zo intensieve afkeer tegen De Gaulle ge predikt, dat een ommezwaai thans slechts met de grootste omzichtigheid zou kunnen worden voorbereid en uitgevoerd. Deze overwinning van de mening van Aneurin Bevan in de conservatieve rege- antwoord, dat er over deze kwestie geen witboek zal worden gepubliceerd, maar dat vóór het parlementaire zomerreces een debat over de economische toestand van Engeland gehouden zal kunnen worden. GRAZ (Reuter). Nabij Hieflau in Opper-Stiermarken is Dinsdag een range rende locomotief kort voor een brug over de Enns in de flank van een passagiers- trein gereden. Een goederenwagen en vier ring trekt in politieke kringen de aan- passagiersrijtuigen liepen uit de rails. Drie dacht. De gehele kwestie, die de leiders van de Labourparty, Attlee en Morrison, opstellers van het Engelse bewapeningsplan, in een moeilijke positie plaatst tegenover Bevan, zal vóór het parlementaire reces tijdens een debat over de ecomische toe stand in Engeland besproken worden. Gistermiddag heeft een Labourafgevaar- digde, die aanhanger is van Bevan, in het Lagerhuis Churchill een vraag gesteld over de belangrijke wijziging van de economi sche politiek. Churchill heeft daarop ge- van de laatstgenoemde rijtuigen stortten in de rivier. Volgens een mededeling van de Oosten rijkse spoorwegen zijn drie personen om het leven gekomen en werden 46 mensen gewond. De exprestrein van Cairo naar Damiette, gelegen aan een der mondingen van de Nijl, is Dinsdag nabij Tantah bij het pas seren van een wissel ontspoord. Volgens spoorwegfunctionarissen zijn 4 doden en 7 gewonden te betreuren. La Bruyère: Iemand die een zekere tijd in intrige geleefd heeft kan er niet meer buiten; elk ander leven is voor hem een kwijnend bestaan. Bij de tellingen van de stemmen tijdens de jongste verkiezingen zijn in Amsterdam, blijkens een diepgaand onderzoek, enige ernstige fouten gemaakt. De voorzitter van het hoofdstembureau in Amsterdam heeft enige daarvoor in aanmerking komende pakketten verkiezingsbiljetten laten ont zegelen en opnieuw laten tellen. Deze nieuwe telling verschilde in sommige ge vallen zoveel met de vorige dat in de aan tallen op een lijst uitgebrachte stemmen verandering moest worden gebracht. Zo krijgt lijst twee in Amsterdam er 202 stemmen bij, het aantal op lijst één uit gebrachte stemmen moet met 7 worden verminderd en dat van lijst drie en zes daalt met respectievelijk 1 en 20 stemmen. Deze wijzigingen hebben geen invloed op de aantallen aan iedere groep toe te ken nen zetels, noch in de aanwijzing van de gekozen candidaten. volging heeft de staatssecretaris zich niet uitgelaten. Dit ligt ook buiten zijn bevoegd heid. 4. Door het Commissariaat voor Ooi-logs- schade zijn schikkingsonderhandelingen met de heer Menten gevoerd over het er kende deel van zijn vordering en geëindigd met een betaling van 250.000,waar voor de heer Menten kwijting verleende. Voor het niet-erkende gedeelte ziet de minister voorshands geen basis voor schik- kingsonderhandélingen. Het ogenblik daar voor, hangende de procedure bij de be roepscommissie, is ook niet aangebroken. Vraag 5 wordt ontkennend beantwoord. Alle toezeggingen van de zijde van het mi nisterie van Oorlog zijn, naar de overtui ging van de minister, ten volle en loyaal nagekomen. Onze parlementaire redacteur meldde gisteren dat men wel als vaststaand mag aannemen dat de démissionaire minister van Buitenlandse Zaken, mr. D. U. Stikker, geen zitting in het nieuwe kabinet zal nemen. Verwacht wordt dat hij een be langrijke post in het internationale groot bedrijf zal gaan bekleden. Voor hij minister werd was mr. Stikker directeur van Heineken's Bierbrouwerij. Op vragen van het Eerste Kamerlid de heer Reijers (C.H.) naar aanleiding van de benoeming bij Koninklijk Besluit van een administrateur A in tijdelijken dienst bij het ministerie van Onderwijs,. Kunsten en Wetenschappen, tegen wien sinds ander half jaar een justitieel onderzoek gaande is, op grond van de verdenking, dat de be trokkene in zijn functie van raadsheer commissaris zich aan het vervaardigen van een vals proces-verbaal heeft schuldig ge maakt, heeft minister Rutten het volgende geantwoord: „De vraag of het de minister bekend is, dat tegen de bij zijn ministerie benoemde administrateur A in tijdelijke dienst sinds anderhalf jaar een ernstig justitieel onder zoek gaande is, zulks op grond van de ver denking, dat de betrokkene zich in zijn functie van raadsheer-commissaris aan het vervaardigen van een vals proces-verbaal heeft schuldig gemaakt, wordt bevestigend beantwoord, echter met dien verstande, dat in de vraag, waar gesproken wordt over „een ernstig justitieel onderzoek, zulks op grond van de verdenking van' het vervaardigen van een vals proces verbaal", een minder juiste formulering is gebezigd. De feitelijke situatie is deze, dat naar aanleiding van een door derden inge diende klacht door de justitie een gerech telijk voor-onderzoek is ingesteld. Het is de minister bekend dat blijkens een mededeling van zijn ambtgenoot van Justitie dit gei-echtelijk voor-onderzoek nog niet is gesloten. Naar de mening van de minister kan hier niet van „een aantasting van de waar digheid van de justitie" worden gesproken. Het zou integendeel onrechtvaardig ge noemd moeten worden, indien aan iemand een functie in 's rijks dienst zou worden onthouden enkel op grond van het feit, dat tegen hem een aanklacht is ingediend, die ook na welhaast twee jaren van diepgaand onderzoek de justitie nog geen aanleiding heeft gegeven tot een strafrechtelijke ver volging over te gaan. De Canadese radio-omroep zal voortaan voor Europa uitzenden op de golflengten 16.84 meter, 17.82 meter alsmede op 19.58 en 15.32 meter. De Nederlandse programma's worden uitgezonden 's avonds van kwart voor zes tot zes uur en van kwart over zeven tot kwart voor acht. Koningin Juliana heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de tentoonstelling der Staten-Generaal, die in het gemeente museum in Den Haag wordt gehouden. Een brede Westelijke tot Noord-Weste lijke luchtstroom heeft een groot deel van Europa overspoeld met koele van IJsland afkomstige lucht. Daardoor is de tempe ratuur in Engeland, Frankrijk, Duitsland en onze omgeving al dagen achtereen be neden normaal. Het ziet er niet naar uit, dat daarin spoedig verandering zal komen. Daarentegen handhaaft zich het warme zomerweer in Zuid-Europa. Een nieuwe storing, die zich gisteren nog bij de Zuidpunt van Groenland bevond, heeft nu Schotland bereikt en zal in de komende 24 uur vergezeld van regen ons land passeren. Na het voorbijtrekken van de storing zal opnieuw vrij koude polaire lucht ons land binnenstromen. Het einde van het koele weer is dan ook nog niet in zicht. TIJDELIJK REGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land tijdelijk regen. Later echter nog enkele ver spreide opklaringen. Matige, tijdelijk krachtige wind tussen Zuid-West en Noord-West. Vannacht iets minder koud. Morgen overdag ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. 17 Juli Zon op 4.40 uur onder 20.51 uur. Maan op 0.16 uur. onder 17.56 uur. Donderdag 17 Juli Hoog en laag water in IJmuiden Hoog water: 12.11 uur. Laag water: 7.25 en 20.06 uur. 4

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1