Invloed van seizoenen op de „afzet" van de Stadsbibliotheek Zie Boven: Mercurius: net een klein maantje Sonsbeekl952 Lezen - in zomer en winter B. en W. van Heemstede tot lening gemachtigd Nieuwe uitgaven Taak of Herexamen PIANO GEVRAAGD Amsterdamse Beurs WOENSDAG 16 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 7 Jubilaris bij de gemeente door velen gehuldigd Scheepvaart NSTITUUT voor STUDIEHULP I Over de uitgeholde traptreden van de Haarlemse Stadsbibliotheek reppen zich dage lijks enige honderden mensen naar boven. Er zijn oude grijsaards bij, voor wie het schemerige ingewand van dit oude gebouw iets heel vertrouwelijks heeft gekregen en men ziet er ook jonge H.B.S.-ers tussen, die al direct na het binnenkomen in hun vaart zijn geremd door de voor hun zo indrukwekkende stilte van de leeszaal. Zij sluipen de trap op met het lijstje van de boeken, die zij voor het eindexamen kunnen lezen, in de hand geklemd, onwennig die vreemde, penetrante geur verwerkend, die de Stadsbibliotheek eigen is. Er zijn haastige mannen bij, die dit niet eens ruiken, om dat ze in gedachten al bezig zijn met het citaat, de passage, het hoofdstuk of de voet noot, waarnaar zij straks even zullen zoeken om dan spoedig weer te verdwijnen met één enkele zekerheid meer, die hun hele dag goedmaakt. Of dames, die met koele zakelijkheid lectuur voor een stille vacan tiemiddag komen halen „graag iets luchtigs nee nu weer iets anders dan Corsari" en die heus wel „iets" zullen vinden. En misschien begeeft zich ook wel weer eens iemand door het trappengewelf, die een titel heeft horen „luiden" maar niet weet waar de klepel „hangt", zoals de man, die „De Vlasaard" van Stijn Streuvels wilde lezen en om „De Valsaard" vroeg Oriëntatie En daarmee zijn er dan nog maar opper vlakkig enkele van de talrijke categorieën opgenoemd, waarin men de uitgebreide „cliëntèle" van de Stadsbibliotheek zou kunnen verdelen, evenredig aan de grote hoeveelheid interessen, die men onder het lezerspubliek aantreft. Alleen de vraag ren, die liever óók iets over de zeilsport ter hand zouden nemen Ook de boeken over fotografie vinden in de lente, en zomermaanden gerede aftrek, en wat deze lectuur betreft is men bij de Stadsbibliotheek aan een goed adres, want de fotografische afdeling is volkomen „ver- viaa verst" en verrijkt met werken, waarin de of er wellicht nog algemene omstandig- aR^r jongste ontwikkeling van de foto heden zijn, die in het bonte geheel een zekere stroming doen ontstaan, is het over wegen waard. Daar zijn bijvoorbeeld de jaargetijden, die een onmiskenbare invloed uitoefenen. In de algemene romanlitteratuur moet men daar overigens niet naar zoeken: men zal niet juist op een druilerige win terdag een hang naar Dostojewski consta teren of juist een heerlijke lentedag een voorkeur voor Aart van der Leeuw. De invloeden moeten op een ander vlak wor den gezocht. In de winter worden opvallend veel boeken uitgeleend, die voetbal of schaken tot onderwerp hebben; ook verdiept men zich dan vaak in reisbeschrijvingen over verre landen, waar men nooit zal komen. Hier ligt al dadelijk een verschil met de belangstellingssfeer in de zomer: ook dan is er een grote interesse voor lectuur over reizen, maar van héél andere aard: reis gidsen met aanwijzingen en beschrijvingen over landen of streken, waar men wèl hoopt te komen. Het voorjaar doet zich in de Stadsbiblio theek gelden door een grotere vraag dan anders naar boeken over tuinieren, over de constructie van zeilboten en kano's, over tennissen en vissen (men merkt er héél duidelijk wanneer het hengelseizoen begint) en over andere specialiteiten, waarin de mens ondernemend wordt wanneer hij aan mooi weer en vrije tijd denkt. En ach, laten we een schrille tegenstelling hierbij niet verzwijgen tegelijkertijd kan men merken dat het examenseizoen volop „woedt": er worden boeken afgenomen met iets minder enthousiasme, door jonge- In een spoedzitting van de Heemsteedse gemeenteraad hebben B. en W. gistermid dag de machtiging gekregen om tot de obligatielening van f 1.000.000 over te gaan, waaromtrent gisteren in dit blad werd bericht. Het daartoe strekkende voor stel werd zonder stemming door de raad aanvaard, alleen de heer Kamerbeek (K.N.P.) liet zijn tegen aantekenen. De lening is bestemd tot aflossing van de kasgeldleningen, die zijn afgesloten voor verschillende werken, zoals het Gezond heidshuis, de Henricusschool, de uitbrei ding van de gemeentelijke bedrijven, de riolering aan de Glip en woningbouwpro jecten aan de Javalaan en ten Noorden van de Johan Verhulstlaan. Nadat de loco-burgemeester, wethouder E. J. van Lent, het voorstel ter tafel had gebracht werd het woord gevoerd door de heren Pliester (Prot. Chr.), Ver spoor (P.v.d.A.), Kamerbeek (KNP) Reynders (P.v.d.A.) en Van W ij k (Prot. Chr.). De opmerkingen van de twee eerstgenoemden waren meer van infor matieve aard. De heer Kamerbeek had echter critiek op deze gang van zaken, hij achtte de raad door de grote haast onvol doende in de gelegenheid gesteld om zich goed te oriënteren en meende dat de ge meente door te veel lenen gevaar zou kun nen lopen, boven haar stand te gaan leven. De heer Van Wijk stelde daar tegenover dat in dit geval schulden worden afgelost, zodat er geen sprake kan zijn van een „boven de stand leven". Hij verheugde zich over de totstandkoming van deze lening en gewaagde van de mogelijkheid die ook in de commissie was besproken, om een deel van het geld op korte termijn aan derden te lenen. In zijn antwoord op de sprekers zeide wethouder mr. R. C. Bakhuizen van den Brink, het ook te betreuren, dat er op zulk een korte termijn beslist moest worden, maar er deed zich hier een gelegenheid voor die men niet mocht laten voorbij gaan. Onder grote belangstelling herdacht de heer M. J. Goseling Dinsdag het feit dat hij veertig jaar in dienst was vari het ge meentelijk Gas-, Duinwater- en Electrici- teitsbedrijf; Des morgens werd de jubilaris met zijn echtgenote op het raadhuis ont vangen en toegesproken door de waarne mende burgemeester, wethouder E. J. v. Lent, die hem de gebruikelijke enveloppe met inhoud overhandigde. Daarna werd de jubilaris door het personeel in restaurant Groenendaal gehuldigd, waar als eerste spre ker wethouder H. Disselkoen het woord voerde. Deze prees de heer Goseling als een zeer nauwgezet en accuraat ambtenaar, die alle veranderingen welke de gemeente in de loop der jaren heeft ondergaan, volledig heeft gevolgd en zich daarbij heeft aange past. Hij bood hem de gemeentelijke pen ning op pressepapier aan en reikte aan me- vrouw Goseling bloemen uit. Daarna werd nog het woord gevoerd door de heer J. Goossens, die hem namens het jubileumfonds een tafelkleed overhandigde en door de heer J. Aarsen, die hem uit naam van zijn nabije medewerkers een vulpen schonk en daarbij de zin voor humor en de liefde voor de mu ziek, die de jubilaris bezit, in herinnering bracht. Des avonds bracht de R.K. Harmonie „St. Michaël", waarvan de jubilaris en zijn vier zonen trouwe leden zijn, onder leiding van de dirigent, de heer S. N. Noom, een sere nade voor zijn huis, waar velen hem tijdens een receptie kwamen gelukwensen. techniek wordt beschreven. De seizoenen en de weersomstandigheden oefenen hun invloed verder uit op het be zoek aan de Stadsbibliotheek. In de zomer zijn de bezoekcijfers lager dan 's winters. In warmteperioden is het overdag niet zo druk, velen komen dan 's avonds hun lectuur halen. De muziekbibliotheek De directeur van de Stadsbibliotheek, de heer P. V. de Wit, die de bovengenoemde seizoens-„fluctuaties" beschreef vestigt in verband daarmee de aandacht ook op de muziekbibliotheek. Daar blijkt bijvoorbeeld duidelijk dat er in de winter veel gezamenlijk worcit ge musiceerd en in de zomer vooral in het vacantietijdvak vrijwel niet. „Muziek ^is veel meer seizoenwerk dan boeken lezen", vertelde hij. ,,'s Winters zijn er de meeste concerten en uitvoeringen en ook het leeu wendeel van het werk voor muziek-exa- mens wordt 's winters verricht. In de zomer merken we in de muziekbibliotheek dat de conservatoria en muziekscholen wegens vacantie gesloten zijn en dat het aantal uitvoeringen kleiner is. Er wordt dan weer meer theorie gelezen: boeken over mu ziekgeschiedenis, biografieën over compo nisten enzovoort". Pianomuziek wordt aan deze afdeling het meest gevraagd en speciaal in Haarlem wordt er ook veel orgelmuziek uitgeleend. („Men kan zien dat Haarlem met veel en oude kerkorgels gezegend is", zei de heer De Wit.) Werken voor solo- en koorzang genieten veel belangstelling, maar naar de bevindingen van de muziekbibliotheek raakt het bespelen van strijkinstrumenten in het nauw en schijnt het voor velen te veel tijd en energie te vergen om zich deze techniek eigen te maken. Ruimte: hoofdstuk apart Het oude gebouw aan het Prinsenhof zucht reeds lang onder de druk van de vele boeken, die zich „naar alle richtingen ge lijkmatig voortplant". Van 1938 af is men al met allerlei plannen bezig om de biblio theek een betere en vooral ruimere huis vesting te geven maar er is nog steeds geen oplossing gevonden. En terwijl men voort zoekt, neemt de boekenlast met tweedui zend exemplaren toe. Er gaan er 35 op één meter. Jaarlijks moeten er in dit reeds vol gepropte gebouw dus nog vijftig strekkende meters bijgezocht worden. De kelder van de Vleeshal, die in 1938 voor een deel van de voorraad vrij kwam, is met 30.000 boeken óók boordevol. Ook het filiaal aan de Orionweg is tot de nok toe gevuld. Voor dit knellendè vraagstuk zal spoedig een oplossing moeten worden gevonden. ER is weer een klein kansje, Mercurius te betrappen; ditmaal in de avond, niet te lang na zonsondergang. Hij be reikte gisteren zijn „grootste Oostelijke elon- gatie", hetgeen wil zeg gen dat wij hem dan zo ver mogelijk links van de zon zien staan. Erg ver is dat niet: ongeveer 27 graden. Hij staat laag boven de Noordwestelij ke horizont, ongeveer even laag als de zon een uur voordat zij onder ging. Men hoeft niet per se vanavond te kijken: de planeet blijft zich nog wel een poosje in deze hemelstreek ophouden. Wij zien Mercurius nooit midden in de nacht. Het komt doordat deze bin- nenste der binnenplane ten maar een (bij de aardbaan vergeleken) korte kring om de zon beschrijft. Bijgevolg zien wij haar altijd in de om geving van de zon, hetzij in de ochtendschemering die de zonsopkomst voor- afgaat, hetzij kort na zonsondergang, zoals nu. Twee nuchtere cijfers il lustreren een barre, boze omstandigheid waaraan deze benjamin onder de planeten (een middellijn van 4800 km.; niet erg veel groter dan die van de maan dus) ten prooi is: omlooptijd om de zon 88 dagen, duur der as wenteling (één dag dus) ook 88 dagen! Dit betekent dat Mercurius' jaar even lang is als zijn dag. De planeet gedraagt zich jegens de zon even als de maan ten opzichte van de aarde: zij keert steeds de zon haar zelfde zijde toe. Een helft van deze planeet heeft dus altijd dag, aan de andere kant is het eeuwig nacht. Omtrent die nachtzijde weet men weinig; aan de door de zon beschenen kant heerst een tempe ratuur van 300 graden Celsius. Metalen als tin en lood bijvoorbeeld zou den daar alleen in ge smolten toestand bestaan kunnen Woonden er mensen op Mercurius, zij zouden de zon veel groter zien dan wij: zij staat daar ge middeld nog geen 60 millioen kilometer van daan (hier op aarde 150 millioen km). Pas vorig jaar is, door de Franse astronoom Dollfus, ont dekt dat Mercurius toch een dampkring heeft, maar deze is uiterst ijl: een barometer zou op die planeet, gesteld dat de atmosfeer daar op de zelfde wijze was samen gesteld als de onze, slechts een druk van één millimeter aanwijzen. Wie over een sterk ver grotende kijker beschikt kan ontdekken dat Mer curius eruit ziet „als een klein maantje"; zij ver toont op het ogenblik na genoeg dezelfde schijn gestalte als de maan in het eerste kwartier: het zonlicht komt immers van rechts en daardoor is de rechterhelft van de Mercuriusschijf verlicht. G. v. W. Het critisch oordeel over een kunstmani festatie krijgt eigenlijk pas vorm wanneer er een bepaalde afstand is ontstaan ten aan zien van het gebodene. Wandelend in de schaduw van de mach tige beuken en eiken van het park Sonsbeek te Arnhem, afdalend langs de grazige hel lingen en dwalend langs de in groene lijsten gevatte vijvers, waarin de wolken zich grijs en wit spiegelen tegen het hartelijke blauw van een Juli-hemel, is men weinig geneigd tot dispuut met een medemens of met zichzelf, tot een afwegen van waarden tegen onwaarden, schoon tegen lelijk, waar tegen onwaar, oorspronkelijk tegen schools. En toch worden deze vragen ons gesteld op de beeldhouwtentoonstelling „Sonsbeek". De inrichters zijn zo overtuigd van de noodzaak ener critische oplettendheid, dat ze in de voortreffelijke catalogus zelfs een aantal blanco bladzijden voor „aanteke- Eén ding leert Sonsbeek u direct; wat is ningen" reserveerden. een goed beeld mooi in de natuur en wat blijft er van een minder goed beeld weinig over in zo'n rijke omgeving. Het materiaal echter speelt ook een rol. Gips kan er be paald niet mee door, tenminste bijna nooit en het is in ieder geval prettig om het zo te stellen, want bij menig beeld, dat teleur stelt, kunt u denken: als het er in warm Portret van Theo Mann-Bouwmeester door prof. J. Bronner. brons stond, zou het me beter bevallen. Het oorlogsmonument uit Waalwijk van John Radecker bijvoorbeeld mag men niet in gips exposeren. Zo is het niet gedacht. Nu zijn de armen te lang, is de beweging te overdreven dra matisch. De donkere toon van het brons remt die buitensporigheden af en het is de rijke ervaring van de meester-beeldhouwer die zich hiervan bewust is en er rekening mee houdt bij de keuze van het materiaal. Waarom beginnen we zo critisch? Omdat we, thuisgekomen, een beetje teleurgesteld zijn over de Nederlandse inzending. Welk een opgave om uit te komen met onze jonge beeldhouwkunst naast de heel-groten als Bourdelle, Lehmbruck, Rodin en Maillol! Met alle bewondering voor de Nederlandse inzending want er zijn zonder twijfel zeer voortreffelijke beelden bij kregen we toch de indruk dat meer selectie en het uitsluitend inzenden van het allerbeste de stand onzer eigen beeldhouwkunst beter had getekend. De heer J. A. de Goeyen schrijft in de inleiding tot de catalogus zeer terecht: „Sonsbeek is een klank, overal in het land en ver in het buitenland bekend". Dit legt echter ook verplichtingen op. Gezien de mogelijkheid dat deze „Internationale" een driejaarlijkse zal worden, zou men kunnen opwerpen dat de Nederlanders, door het uitsluitend naar voren brengen van leven de beeldhouwers en daaronder veel jonge re krachten, bezig zijn het huidige peil te overschatten. Waar België met Meunier en Rik Wouters, Frankrijk met Bourdelle, Rodin, Maillol en Despau, Duitsland met Barlach uitkomen, had men toch met Men- des da Costa, Zijl en Frits van Hall, als figuren uit ons jongste verleden, kracht aan de Nederlandse afdeling kunnen bij zetten. Ondanks Radecker (die onvoldoen de vertegenwoordigd is) en Andriessen, Bronner en Wezelaar, die zich in het ge zichtsveld der beste buitenlanders volledig handhaven, geven wij een onvolkomen beeld van de stand der Nederlandse beeld houwkunst. Enigszins milder wordt de mening na een bezoek aan de voortreffelijk samenge stelde groepering der kleine plastiek. Hier zijn veel specimina van uitzonderlijke be gaafdheid te bewonderen. Een zo uitge breide tentoonstelling als deze laat niet toe veel namen te noemen. Hier» werd een vogelvlucht met uitzicht op de toekomst betracht en wie uit bovenstaande reacties heeft gelezen dat hier critiek werd gege ven in de volledige erkenning dat het een kunstmanifestatie van bijzondere beteke nis geldt, waarop heel Nederland trots mag gaan, zal er een aanleiding in vinden deze prachtige tentoonstelling vooral te gaan zien en te genieten van het zeer veie schoons dat in Arnhem bijeen werd ge bracht. Op dit vele schoons komen wij in een volgende beschouwing terug. Aalsdijk, 14 van R'dam te New Yorlc. Altair, pass. 14 Kaap Verd. eil. Amstelland, pass. 15 Madeara. Ariadne, 15 te Amsterdam. Averdijk, 13 te Vera Cruz. Ampenan, 15 te Belawan. Aa.lsum, pass. 14 Kp. Vila no n. Genua. Aletta, 14 v. Saigon n Haiphong. Al'kaid, 14 250 m. O.NO. St. Vincent. Amstelpark, 14 80 m. NO. Bomholm And ijk. 14 750 m. W. ten Z. Lands End. Arendskerk, 14 Sir. Messina. Arundo, 14 520 m. W. ten Z. Fastnet. Alamak, 16 v. Marseille n. Genua. Aliphaeca, 15 v. New York te Buenos Aires. Abbekerk, 16 v. Adelaide n. Fremanle. Agamemnon, 16 v. Curasao n. Pto Ca bell o Al'blesserdijk, 16 Mobile verwacht. Aldabi, 15 v. R'dam naar Hamburg. Aipherat, 15 v. R'dam. Amsteldijk, 16 v. Hamburg te Bremen. Anner.-kerk, 16 v. Australië te R'dam. Arendrdijk, 16 Montevideo verwacht. Aagtekerk, 17 v. Aden te Port Said verwacht. Aardijk, 15 v. Le Havre n. Antwerpen. Akkrumdijk, 15 v. Marseille n. Genua. Alcyone, pass. 15 ten Z.ZW. Madeira. Allgenib, pass. 16 St. Vincent. Almkerk, 15 v. Keelung naar Yokohama. Alphard, 15 v San Francisco do Sul te Rio Grande do Sul. A'l'waki16 Rio de Janeiro verwacht. Axeldljk, 16 te Port Swetteniham. Blitar, 16 te Singapore verwacht. Brilsum, 15 v. R'dam te Norfolk verwacht. Bandjermasin, 14 v. Makassar n. HoHandla. Bantam 14 500 m. W.NW Minicoy. Bloemfontein, pass. 13 Finisterre. Boniekoe, 14 v. Belang te Gorontalo. Boschfontein, 14 nog te Tanga. Bunbaai, 14 v. Berau te Balikpapan verwacht. Baarn, 15 v. Hamburg le Antwerpen. Bonaire, 14 420 m. ZO. Barbados. Bennekom, 16 v. Callao n. Pto Chicama. Billiton, 17 v. Calcutta te Tj. Priok verw. Breda, 15 te Callao. Caltex The Hague, 14 dwars Kp. Bougaroni. Ceronia, 14 v. Karachi n. Bahrein. Cistula, 14 in Str. Riouw. Clavella, 15 v Kopenhagen te R'dam. Cottica, 15 Finisterre verwacht. Cascade, 10 te New Orleans. Castor, 14 200 m. ZO. New Orleans. Caltex Leiden, 15 v. Sidon te R'dam. Caltex Nederland, 14 -v R'dam n- Sidon. Caltex Delft, pass. 14 Gibraltar. Caltex Utrecht, pass. 15 Gibraltar. Callisto, 14 v. Swansea te Montreal. Crcneniburgh, 17 vroeg v. Bilbao te IJ muiden verwacht. Celebes, 14 rede Singapore. Coryda, 17 v. Bahrein te Malbourne verw. Cumulus (weerschip, 16 te R'dam. Caltex Pemis, pass. 15 Kp. St. Vincent. Duivendrecht, 14 v. Vlaardingen te R'dam. Delfshaven, 12 v. Buenos Aires te Savanna. Delft, 15 v. Caldera, naar Callao. Diemerdijk, 14 v. Cristobal n. Antwerpen. Duivendijk, pass. 14 ten Z. v. d. Bermuda. Danae, 14 dwars Plymouth." Dalerdijk, 14 v. Vancouver n. R'dam. Eemdijk, 14 v. Lissabon n. Havana. Ena, 14 200 m. O. Mogdis'hu. Erinna, 14 v. Miri n. Balikpapan. Esso Amsterdam, 14 570 m. ZW. Flores. Esso den Haag, pass. 14 eil Wight. Enggano, 16 te Bombay. Elmina, 16 Bordeaux verwacht. Farmsum, 14 600 m. W. Sclliy's. Fairsea, 13 Frernantle verwacht. Gaasterland, 15 te Rio de Janeiro. Gouwe, 19 v. Safi te Rotterdam verwacht. Graveland, 14 ter hoogte van Recife Gaasterkerk, 16 v. Rio de Janeiro n. Santos. Groote Kerk, 15 v Frernantle. Garoet, 15 te Port Said. Gordt as, 15 v. Sfax naar Aberdeen. Hoogkerk, 15 v. Durban te Lorenzo Marques verwacht Helder, 15 Tampa te Rotterdam. Haulerwijk, 14 90 m. W. ten N- Fastnet. Hecuba, 14 210 m. NO. Aba co Bahama's. Hydra, 15 v. Pto Plata n. Philadelphia Hersdlia, 16 te Buenaventura Haarlem, 16 v. Ciudad Trujillo n. Port au Prince Heemskerk, 16 te Port Said. Ilos, 14 v. Aux Cayes n. Jerende. Jagersfontein, 14 350 m. Z. Kp. Palmas. Jupiter, 14 Kp. St. Vincent gepass. Joh. v. O lde n banbevel t, pass. 15 Perim. Kota Gede, 15 v. Indonesië te R'dam. Kertosono, pass. 14 13 u. Malta. Kieldrecht, 15 van Rotterdam naar Japan. Kedoe, 14 bij Schouten eil. Kota Inten, 14 130 m. N.NO. Massawa. Klipfontein, 15 v. Amsterdam naar Hamburg. Langkoeas, 14 van Makassar. Leersum, 14 v. Mobile n. Savanna. Lemsterkerk. 14 te Aden. Lutterkerk, 15 te Hamburg. Laertes, 15 dwars Kp. Finisterre. Leerdam, 14 v. Philadelphia n. New York. Linge, 16 v. Haukipudas te R'dam. Loenerkerk, 16 v. Madras n. Calcutta. Larenberg, 16 v. Savona naar Sfax. Laurenskerk, 16 van Damman. Lissekerk, 15 van Aden. Lawak, 15 v. Penang n- Port Swettenham. Mataram, pass. 14 Gibraltar n. Houston Meiiskerk, 14 v. Aden naar Karachi. Modjokero, 15 te Singapore Maasdam, vertr. 15 v. R'dam voor techn. proef tocht. Maas, 15 v. Katakolo te Patras. Mentor, 14 van Saloniki naar Izmar. Merwede, 14 720 m. W. en N Fiores. Matula, pass. 14 ten N. Java. Mirza, 14 rede Miri. Musi, 15 te Port Pinang verwacht. Myonia, pass. 14 Madoera. Malvina, 17 v. Miri te Sydney verw. Maashaven, 15 v Cape Coast te Winhèba. Molen-kerk, 16 v. Kaapstad te Port Ebzabeth verwacht. Nelly, 14 ter hoogte v. Oporto m. Teneriffe. Nestor, 14 200 m. W. ten Z. Ouessant. Oranje, 14 140 m. O.en Z. Socotra. Ondina, 14 ter hoogte van Lissabon. Oberon, 12 v. Philadelphia te New York. Orestes, pass. 15 Flores. Oranjestad, 16 v. Trinidad n. Barbados. Perna, 14 v. Balikpapan n. Singapore. R'dam verwacht via Le Havre en Antw. Polydorus, 11 v. Houston te New Orleans. Prins Willem IV, 15 te Le Havre. Papendrecht, pass. 14 Golf van Bougi. Prins Joh. Willem Friso, 14 330 m. W. Fastnet ca. 23 R'dam verwacht. Prins Maurits, 15 60 m. O. ten N. Belle Isle. Pygmalion, 16 v. Trinidad te Mobile verw. Poelau Laut, 16 v. Le Havre. Prins Willem II, 16 v. A'dam te Montreal verw. Fhronitis, pass. 15 Kp. Finisterre. Polyphemus, 16 laat v. Bremen te A'dam verw. Prins Frederik Hendrik, pass. 15 Belle Isle. Rempang, 14 Sabang gepass. Roepat, 15 v. Semarang te Tj. Priok. Rijndam, pass. 14 Scilly's. Ridderkerk, 12 te Mombassa. Radja, 14 420 m. O. Dondrahead. Rafaela, 14 390 m. Z. Clipperton eil. Rodas, 15 v. Trinidad n. Grenada. Rijskerk, 16 van Port Said n. Genua. Ruys, 16 te Singapore. Salland, 17 ca. 23 u. van Buenos Aires voor Singkep, pass. 14 Gibraltar n. Marseille. Stad Breda, 14 v. A'dam n. Golf v. Mexico. Stad Vlaardingen, 14 v. Wabana n. R'dam. Stad Arnhem, 14 v. Casablanca te Vlaardingen Stentor, 15 v. Trinidad n. Paramaribo. Sarangan, 15 v. Manilla. IJmuiden verwacht. Somersetshire, 13 v. Soerabaja naar Tj. Priok. Saroena, pass. 14 ten Z. Groot .Natuna eil. Schiedijk, 14 200 m. W. OuessanJ. Slamat, 14 180 m. ZO. Sir. Messina. Sommelsdijk, 14 v. Tilbury te Bremen Straat Malakka, 14 220 m. O. ten Z. Esperance baay. Sunetta, 14 280 m. W.ZW. Lands End. Salawati, 14 ten Z. Nantucket. Stad Alkmaar, 14 760 m. NO. ten O. Cp. Race. Scherpend recht, 16 v. Santos te Rio Grande do Sul verwacht. Stad Dordrecht. 15 v. Sagunto te R'dam. Stentor. 16 v. Trinidad te Paramaribo verw. Sliedrecht, 16 v. Ovan te Mena el Ahmad!. Stad Maastricht, 16 v. Casablanca te Vlaar dingen. Stad Schiedam, 15 v. Kirkenaes te Vlaardingen Stad Haarlem, 16 v. Emden te Lulea. Tawali pass. 14 Gibraltar. Tjipanas, 15 v. Hongkong te Ho Ho. Tjitjalengka, 14 v. Manilla n. Kobe. Trompenberg, 13 te Antwerpen. Tabian, 15 v. Suez n. Damman. Tomori, 15 v. Balikpapan n. Semarang. Tiba, 16 v. Bremen te Buenos Aires verw. Tabian, 14 v. Port Said naar Suez. Tamo, 14 530 m. N. ten O. St. Paulsrock. Tankhaven II, 15 v. Palembang te Tj. Priok. Ternate, 14 bij St. Johns eil. Tibia, 14 420 m, ZW. Miguel. Ta-llsse, 15 v. Tj. Priok n. Belawan. Tarakan, 16 Aden verwacht Tegelberg, 15 v. Port Elizabeth n. Kaapstad. Tjlbamtjet, 16 te Djeddah. Tomint, 15 v. Makassar te TJ. Priok. Veendam, 14 240 m. O. ten Z. Cp. Race. Van Heutsz, 13 v. Mombassa te Singapore. Weltevreden, 14 te Madras. Winsurn, 14 v R'dam n. SetubaL Waal, pass. 15 8 u. Finisterre. Waal, 14 in Golf v. Biscaye. Westland, 14 410 m. N. ten O. St. Paulsrock. Woensdrecht. 14 bij Ras Fartak. Waterland, 15 v. Rio de Janeiro n. Las Palmas Willemsad, 15 te Madeiro. Willem Ruys. pass. IS 23 u. Kp. Bon IJsel, 15 v. A'dam te Alexandnë. Zeeland (KRL), 15 v. Makassar te Balikpapan. Zuiderkruis, 16 vroeg v. New York n. R'dam via Southampton. Zeeland (SSM), 15 v. Blyh naar Hamburg. Zijpenberg, 15 v. Rio Grande n. Itajal. Maria Sibylla Merian, door Bertus Aafjes (J. M. Meulenhoff, Am sterdam) Als tiende deeltje in de reeks „De CeSei* is de derde druk van het door Bertus Aafjes in het voorjaar van 1945 te Terband Q* schreven gedicht „Maria Sibylla Merian" verschenen. De in deze regelen bezongene was, zoals men wel zal weten, een schilderes van vlinders en bloemen („Gods wondere verborgenheden: de diertjes, waar geen mens aan denkt, maar die zij al haar aan dacht schenktuit de zeventiende eeuw. Zij stierf te Amsterdam in het jaar 1717. Dat wij op deze in royaal formaat uit gevoerde herdruk de aandacht vestigen, in strijd met de gewoonte, wordt veroorzaakt door het feit dat dit keer ter illustratie van de tekst vier bladen met reproducties in offsetdruk naar werken van Maria Sibylla Merian (uit „Verborgen Paradijzen" van J. Stuldreher—Nienhuis) zijn opgenomen. Het boekje is er eens te begerenswaardiger door geworden. Spec, vacantiecursus Alle vakken. KLIPP's TALENSCHOOL, Kleverp.weg 142, Tel. 13269 of Vleugel. Br. Teijlinger- horstlaan 37. Wassenaar. Tel. K 1751—9951. Kamers gevraagd Nummerbrieven, die volgens ons oordeel niet bona fide reageren op de inhoud van advertenties, worden niet doorgezonden. Niet-afgehaalde nummer- brieven worden na 14 dagen vernietigd. Huish. personeel gevr. FLINK MEISJE gevraagd 8-6 uur f 75 p. m. Mw. Maters Joh. Verhulstweg 70, Sant poort-Station. Tel. 8226. Gevr. nette eerlijke WERK STER, v. g. g. v. 3 x p. w. v. 8.30—12 uur. Welgelegenstr. 1 FLINKE HL'LP voor huish. en winkel (textiel), boven 17 j. H.-N. Brieven G 6419. Gevr. tegen Oct. door dame middelb. leeft, ongem. gr. ZITKAMER en kleinere slp.- kamer met voll. pens. en g. verz., liefst met telef. en cen trale verw. Bij voork. omg. Heemst. Dr. bij Raadhuispl. Brieven G 6388. Per 1 Sept. door jonge on derwijzeres ZIT- en SLAAP KAMER of Zit-slaapk. Bloe- mendaal of omg. m. of z. pen sion. Brieven G 6392. WOONRUIMTE v. kinderl. echtpaar pl.m. 30 jaar, met kook- en stookgel. Brieven G 6393. Te koop gevraagd Gevraagd van part. een KIN DERLEDIKANT (liefst ijzer) opvouwb. wandelwagen en kindertafelstoel. Br. G 6400 KAMPEERTENT, 2, 3 of 4 pers. Br. met opg. v. prijs G 6382. BABY-COMMODE ter over- name gevr. Brieven G 6381. Heer zkt. gem. ZIT-SLAAP- KAMER m. pens. of warme maalt. Br. m. pr. enz. no. 8366 Wensing's Adv. Bur. Tempe liersstraat 32. Werkman vr. KOSTHUIS. Brieven G 6372. WIE WIL ONS HELPEN?? Jong echtp. zoekt in Haar lem, Santpoort of Bloemen- daal of omg. ongem. kamers vrouw gen. i. d. huish. te helpen. Brieven G 6373. In Bloem endaal of O verveen vraagt lerares 2 ongemeub. KAMERS en vrije keuken of vrije etage tegen 1 Aug. of 1 Sept. Brieven G 6374. Gevr. HULP voor 's mor gens of 's middags bij dame. Niet beneden 18 j. Br. G 6361 Echtpaar z. k. zoekt ETAGE of gedeelte, Aug.-Sept. Brie ven G 6375. Wegens huwelijk van de te genwoordige gevr. inwonen de HULP i. d. HUISH. op 1 Aug. of later. Mevr. Maas, Julianalaan 306. tel. 15606. Gevr. net zelfst. MEISJE v. g. g. v. van 83 uur. Aanm. tussen 7 en 8 n.m. Sanders, Gen. Cronjéstraat 34. Wegens huwelijk der te- genw. zelfst. DAGMEISJE v. 8.30—4.30. Boslaan 8, Zuider- houtpark. Bedrijfspers. gevr. 3e of 2de BANKETBAK- KERSBEDIENDE gevraagd. Steenh-uisen's Banketbak kerij, de Genestetlaan 21, Driéhuis. Banketbakkerij vraagt FL. LEERLING. Huize Heems kerk, Mr. Cornelisstraat 44. BIJVERDIENSTEN aangeb. v. net pers., d. het aanwer ven v. leden. Brieven G 6368 Gevr. geroutineerd SLIJPER voor vernikkelinrichting. Br. G 6367 Gevr. beslist keurig MEISJE v. Deutekom, Koninginneweg 30. Aanm, tussen 6 en 8 uur. Gevraagd DAMESKAPPER- (STER) zelfst. kunn. werken en 2e kapper (ster). Salon Boon, Terhpeliersstr. 37. JAPONNEN. Gevr. voor dir. geroutineerde Naaisters en Huisnaaisters, welke in st. zijn regelmatig werk te ac cepteren. Reisgeld-vergoe ding, goede sociale verzor ging. Aanmelden Beetz' Con fectiefabriek. Keizersgracht 337, Amsterdam. Gevr. BAKKERSLEERLING Bakkerij de Pont, Amsterd. vaart 2. Geen loopwerk. Hufsh. pers aangeb. B. z. a. nette WERKSTER v. Vrijd. v. g. g. v. Br. G 6391. B. z. a. nette WERKSTER. 9—1 uur f 3. Brieven G 6416. Bedrijfspers. aangeb. MEISJE 18 j. z. tijd. werk, onversch. wat. Br. G 6414. Werkman, vrijgez. 45 j. vr. WERK, onversch. wat. Brie ven G 6339. Wie helpt nette R.K. jonge man voor 3 a 4 mnd. aan werk? Brieven G 6338. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-V/, Nederl. 47 89 X 89i/is A.K.U 149K 149% 177 174 Philips Gloeil. 160% 159 Kon. Petroleum 330% 330 A'dam Rubber 80% 82 HoÜ. Amer. Lijn 157 157 N. Scheepv. Unie 126 126 H.V.A 99% 101 De»li Mij 76 76% Amsterd. Bank 155% 155% Ned. Handel Mij. 140% 140% Rotterd. Bank 155% 156 T'wentse Bank 160 160 Anaconda Copper 46% 47 Bethlehem Steel 51% 52% Republic Steel 42% 41 Shell Union 80% ex.d. 80% 24 24 40% 41 Huizen gevraagd Op korte termijn WINKEL te huur gevraagd; event, met overname inventaris. Brie ven no. G 9573 Adv. Bur. Alta. Utrecht. Huizen aangeboden Weg. emigratie WONING te huur in H'lem-Zd. op pr. st. modern comfort m. overn. v. compl. kapitale inboedel f 7500. Br. no. 422 Wensing's Adv. Bur. Tem-peliersstr.. 32. HUUROVERNAME agb. van keurig onderh. huis. H.-N. Suite, 4 slaapk., voor- en achtertuin, met overn. stoff., nette stand. vest. verg. verpl. Brieven G 6369. HERENHUIS, 5 k. keuken, badkamer, voor- en achter tuin, leeg te aanvaarden, ge legen Hst. Dreef te Heem stede. Koopprijs f 23.000. Br. G 6340. In prettig rustig besch. gez. te Hrlm. zoekt onderw.es gest. KAMER (S) m. of z. warme maalt., m. of z. kook- gel. Br. m. cond. G 6423. Bej. heer m. eigen bed vr. net KOSTHUIS. Br. G 6415. Echtpaar zonder kind., over geplaatst naar H'lem. zoekt WOONRUIMTE. Br. G 6341. Van part. door part. VOLKS WAGEN. Morris Minor, o. i. d. niet ouder dan 1950. Br. m. voll. omschr. (aantal k.m., prijs, enz.) G 6409. KAMPEERTENT 4 a 6 pers. Brieven G 6366. Te koop aangeboden BROMFIETS te koop, i. z. g. st. Tel. 38799 tussen 6 en 8 u. Weg. vertr. n. Ind. bill, prijs MORRIS TEN 1948. 76000 km. gel. Reitzstraat 133. H. RIJWIEL z. g. a. n. Von- delweg 374. Na 7 u. n.m. 4 BUITEN- en 2 BINNEN BANDEN Michelin.'165 x 400 in g. st. compl. f 100. Telef. no. 12097. Koopje. Een Küppersbusch GASFORNUIS in z. g. st. Na 6 uur. Zuiderstraat 8 rood. VLOERKL. 2% x 3 M. grijs zom. pant. m. colb., zw. colb. m. vest en str. pant, vooroorl. kw. kl. sl. pers. Schalkwij kerstraat 43 rood. Gevraagd door echtp. ZIT- EN SLAAPKAMER m. vol ledig pension. 5 tot en met 25 Aug. Bloemendaal of om geving. Br. met uitvoerige inlichtingen en prijsopgave Wieringa, Uiverlaan 25, Eind hoven. Kamers aangeboden KOSTHUIS aangeb. Ursu- lastraat 11. Spier. Grote ZIT- EN SLAAPKA MER, keuken voor dame al leen in Z.-W. Tel. 27029. Br. G 6365. Ruime ZIT-SLAAPKAMER m. pens. Duinoordstraat 38. Woningrull In ruil aangeb. vrijst. HUIS te Halfweg h. f 7.50 p. w. Gevr. kl. ben.h. of 1ste et. Haarl. h. tot f 5 p. w. Brie ven G 6394. CONSUMPTIEWAGEN met standplaats. Horeca bedrijf. Voor kapitaalkrachtig per soon goede perspectieven. Brieven G 6384. VERBR. B. M. Koperw. vu- renh., blank. Warmerdam, Lage Dijk 3 b, Penningsveer. Voor M. T. S.-ers aangeb: z. g. a. n. TEKENBORD, 100 x 65' etc. Div. boeken. Juliana laan 20, H'stede. KANO z. g. a. n. 1 pers., 4 pers. bokkenwagen. Lange Raamstraat 17. Prima HERENRIJWIEL, in pr. st .geh. compleet. Sema- rangstraat 35 H.-N. Tweeling WANDELWAGEN box, hoge schaatsschoenen, m. 43-42. smeed ijzeren kroon Nol et, Vondelweg 430 rd. H. TENT 5 x 3'/j m. inb. BI. str. Zeemeeuwen tent 48. N. A. W. Paus Leostr. 18, Hrl. Aangeb. BROMFIETSMO TOR, Berini in prima staat f 100. Bloemenmag. P. Sijm, Vergierdeweg 38, Haarlem. HAARLEM—ROTTERDAM. Aangeb. op goede stand vrij bovenh. gel. Rochussenstr. 237 A. Huur f 32.50 p. mnd. Gevr. Middenst. woning in Haarlem of omgeving. Cor- resp.adres Sparringa. Ken- nemerstraatweg 64, Alkmaar Tel. K 2200—4851. Aangeb. groot vrij BOVEN HUIS op goede stand, tegen heel huis. Brieven G 6379. Te koop aangeboden MOBY- LETTE als nieuw f 325, grote dektent voor zeilboot. Pijn boomstraat 106. OPKLAPBED m. ombouw f 27.50. Lucas Meyerstr. 6. Pr. VELO WRINGER m. box f 27.50. Bankastraat 16. JURKEN, blouse, vest, m. 42-44 f3 p. st. 10 m. tuin slang m. rondr. sproeier f 15. Brieven G 6411. Te koop: SPARTA-SACHS 125 c.c. z. g. a. n. Na 7 uur. Wipperplein 19a, Heemstede. Spoed! Vrij zonn. HUIS, ka mer en suite, 4 sl.k. enz. v. net vrij huis 2 pers. Brieven G 6377. Aang. VRIJ HUIS, 6 kamers H.-N.. gevr. kleiner huis. Br. G 6420. BENEDEN- of BOVEN- HUISJE, 1. huur, voor iets groter. Brieven G 6344. Aangeb. R'dam-W. BENE DENHUIS, bev. gr. k., zijk. 2 sl.kam., fl. keuken, voor ben. won. H'lem ongev. zelf de grootte. Br. G 6345. Gevr. modern VRIJ HUIS, Haarlem-O. v. vrij huis te Hillegom. f 30 p. m. Brie ven G 6343 Diversen Te huur aangeb. GARAGE a. d. Muiderslotweg. Telef. 25639. HUWELIJK. Heer 55 j. R.K. gesch. vaste betrekk. wenst serieuze kennism. met dame. m. eigen home. Br. liefst m. foto op erew. retour G 6395. Meisje. 24 j. z. VRIENDIN, P.G. Brieven G 6396. Te huur: DUBB, BOVEN- VERD. als magazijn of kan toor 120 M2. Centrum. Brie ven G 6398. H. B. S. meisje vr. VRIEN DIN pl.m. 18-20 j. om geza menlijk de vac. door te bren gen. Brieven G 6399. Echtp. 1. 45-50 j., i. bez. van lichte motor, zoekt dito voor VACANTIE en TOCHTEN 28 Juli—5 Aug. Br. G 6422. VERMIST: j. lappenpoesje, rood. zwart, wit. Gaarne te rug Marnixstraat 31. 500.— TER LEEN GEVR. door ambtenaar, maandel. aflossing. Brieven G 6346. KINDERWAGEN te koop f 37.50. Fr. Halsstraat 26. MATCHLESS 500 c.c. twin Super Clubman '50. Goltzius- straat no. 5, H'lem. Tel. 17763 „FAVORITE" electr. was machine met electr. wringer en „Vampyr" stofzuiger. Koè- diefslaan 22 A, Heemstede. Geitenleren MOTORJAS, gr. formaat. Goltziusstr. 5, Hrl. MOTOR J. L. O. 100 c.c. f 100 Reigerstraat 23. „MOBYLETTE", 5 mnd. be- reden, compl. m. toebeh. van f 459 voor f 325. w. afsch. Tel. 10607, v. 9 tot 6 uur. Door bijz. omstandigh. nieuw DAMES en HERENRIJWIEL sport, ver beneden de win kelprijs. Plataanstr. 30. N. BOOT m. buitenboordmotor ruilen voor bromfiets of lichte motor. Brieven G 6354. Pr. CANADESE KANO met zeil enz. 1 pers. kano. Bak- kerstr. 10 zw. Tel. 12268. Te koop: hoekijzeren AQUA RIUM 80 x 40 x 40 met ta fel, rotswand en ombouw. Te bevr. Esschildefstr. 39rd. MOTOR 350 c.c. z. k. of rui- len t. D.K.W. 98 c.c. R.T. Wald. Pyrmontlaan 3, Ov. PICK UI' i. g. st. Crayenes- tersingel 8, H'stede. Te k.: HUISKAMERAMEU BLEMENT, eiken tafel, 4 stoelen, 1 armstoel, 1 dres soir, 1 Jaarsma haard. Nar- cissenlaan 7, Heemstede. Nieuw WILTONKARPET 12 e. f 80. Velserstr. 16 rood. TANDEM m. Fuchsmotor, Brouwersstr. 18. Na 18 uur. Geslaagd voor 't eindexamen. Vaders, geeft uw zoon een TROMPET, z. g. a. n. f 60, Julianalaan 20, Heemstede, 3

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3