Machteld Wisse, fotografe -Clowntje Riek Teresa en Luisillo in Amsterdam Wilhelminastraat krijgt nieuw wegdek Koorzang in hofje Inbrekers en fietsendief aangehouden Het zomerprogramma van Touring Zandvoort Rood en Wit-Juniores winnen ook van P.W. WOENSDAG 16 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Geestverheffende tractatie Burgerlijke Stand van Haarlem Kennemer en Haags lyceum trekken gelijk op Voor de kinderen Ook dit jaar lunapark in Zandvoort Zang en muziek in het Vijverpark Strandfeest uitgesteld Zandhouwwedstrijd op 22 Juli Zwemwedstrijden in „Velserend" Athletiek Oostenrijkse athleten naar Haarlem Tennistournooi Eindenhout Basketbaluitslagen FE UILLE TON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker Geen basketballers naar Derby Flamingo-toiirnopi Prins Bernhard, de prinsessen Beatrix en Irene, vrijwel alle gezanten van de Zuid-Amerikaanse republieken en een duizendtal andere toeschouwers hebben gisteravond in de Amsterdamse Stads schouwburg de eerste voorstelling van het nieuwe programma van Teresa en Luisillo met hun groep van Spaanse dansers bijge woond. De geestdrift bleef betrekkelijk koel in dit uitverkochte huis en daar was ook wel reden toe, want het gebodene vorm de eigenlijk een doorlopende teleurstelling. Pas de vurige Flamencos aan het slot en het optreden van de fenomenale guitarist Angel Iglesias brachten de zo langzamer hand gebruikelijke ovaties teweeg. Men had daar lang op gewacht en zich eerst door een stroom van kleurige kitsch moe ten heenwerken. Teresa en Luisillo. Men bewaarde aan dit ensemble en spe ciaal aan het echtpaar Teresa en Luisillo aangename herinneringen van overwegend erotisch ingestelde, met meeslepende be hendigheid uitgevoerde danskunst. Maar thans blijkt het jeugdige élan danig ver slapt te zijn. Het raffinement is toegeno men, maar het opwindend-bedoelde werd mede daardoor een luidruchtige nabootsing van wat vroeger uit een zeer wezenlijke spanning voortkwam. Men kan niet anders zeggen dan dat het geheel is gezakt tot het peil van een bedenkelijk variété, waarin de dans slechts een ondergeschikte plaats in neemt. Het is waarschijnlijk dat de succes sen in Londen en Parijs, vooral die in de eerstgenoemde stad, uitermate bedervend hebben gewerkt zowel op de smaak als op de stijl. Het grootste deel van het programma wordt gevormd door sterk-pantomimisch gedanste verhaaltjes van een banaal soort populariteit, kwistig versierd met Spaanse export-artikelen. Er ligt een soms bijna belachelijke kloof tussen het naieve van het gegeven en de buitensporige pronk van de aankleding van het toneel, waardoor eens te scherper uitkomt dat Teresa en Luisillo toch wel bijzonder armzalige choreografen zijn. Het is allemaal teveel theater, teveel 'show en te weinig dans. Niettemin wisten de beide sterren van het gezelschap menig maal bewondering te oogsten met hun na tuurlijke begaafdheid, hun sierlijke lenig heid en hun aggressieve techniek. Het gezelschap blijft de gehele week in Amsterdam, zodat er dus nog ruimschoots gelegenheid bestaat het répertoire aan te passen bij de smaak van het gelukkig niet met een kluitje in het riet te sturen pu bliek. Het materiaal voor een op beter ni veau staande vertoning is stellig aanwezig. Van het thans gebodene vond ik de Mexi caanse en Peruaanse volksdansen nog dé aardigste onderdelen. DAVID KONING De zo lang verbeide nieuwe bestrating van de Wilhelminastraat zal er nu dan toch komen. De laatste iepen zijn dezer da gen verdwenen en de aanbesteding van het nieuwe wegdek heeft reeds plaats ge had. Maandag werd begonnen met het op breken van de oude bestrating, een arbeid die uiteraard grote belangstelling heeft van de vacantiegenietende schooljeugd. Verwacht wordt dat reeds Donderdag de wals zal verschijnen om het puinbed, dat onder de uiteindelijke bestrating moet ko men, vast te drukken. Het zal, naar men ons op Openbare Werken mededeelde ech ter nog enige maanden duren voor de Wilhelminastraat geheel klaar is. Een op pervlak van meer dan 10.000 vierkante meter moet bestraat worden en het aan brengen van de te gebruiken klinkerkeien vergt veel tijd. Verwacht mag worden dat straks, als de werkzaamheden zijn geëindigd, nog meer verkeer zijn weg door de Wilhelminastraat zal zoeken, dan thans reeds het geval is. Gisteravond werden de bewoners van het Hofje van Oirschot (van ouds het Hei lige Geesthofje) vergast op een uitvoering van geestelijke koorliederen door het Evan gelisatiekoor Eben Haëzer, onder leiding van de heer J. Snoeks. De keurig verzorgde voortuin, aan drie zijden door de gebouwen van de inrichting ingesloten, bleek op deze aangename, windstille avond een uitsteken de concertruimte. Het koor, opgesteld tegen het hoofdgebouw, hoefde zich niet extra in te spannen; integendeel, hoe be- scheidener de klankproductie was, des te beter vloeiden de stemmen in elkaar en vormden zij een mooi geheel. Dit resultaat werd bijzonder goed bereikt met „Bede", het lied waarmee deze avondwijding in de openlucht ingezet werd. Dit zachte, inge togen en toch bezielde zingen vulde de ruimte met een rustig geluid, waarbij men autogetoeter en andere straatgeruchten van Kruisstraat, Krocht en Bai'teljoris- straat kon vergeten. De heer Snoeks, die nu reeds dertig jaar zijn Evangelisatiekoortje leidt, legt vooral de nadruk op een duidelijke vertolking van de tekst. En die klinkt dan ook steeds overtuigend. Of het dan al een fraaie of een minder fraaie melodie is, de dirigent treft zijn doel door de zin van de tekst via zijn koor op de toeschouwers over te dra gen. De profane zangwijs zou soms niet doen vermoeden dat er zo'n verheven en vrome tekst gezongen wordt. Wie zich daar aan ergert, moge bedenken dat onze mooi ste middeleeuwse geestelijke liederen heel vaak omwerkingen zijn van wereldse ge zangen en dat de eerste psalmberijmingen op profane melodieën gezongen werden, namelijk van liederen van soms zeer be denkelijke inhoud. Ds. Bushof verkondigde in de zeventiende eeuw reeds als stelregel; „de voys en weegt Godt niet of die is zwaar of ligt". Men hoeft het met die uitspraak niet in alle opzichten eens te wezen om toch haar doelmatigheid te waarderen. En wanneer er dan zuiver en met hart gezon gen wordt, en men merkt dat de toehoor ders er door gesticht worden, dan vallen alle bedenkingen in het niet. Aan deze voorwaarden werd door het koortje van Eben Haëzer in hoofdzaak voldaan. Zo werd dit rustige plekje, midden in het stadsgewoel, op deze heerlijke zomeravond een gewijde oase, waar dank- en lofliede ren klonken tussen het groen van bomen, heesters, rozelaars, hortensia's en gera niums. Voor de bewoners van het huis. die aanschoven in de omgeving van het koor of die achter het geopende raam toeluis terden. zal het zingen van het Evangelisa tiekoor wel een aangename en geestver heffende tractatie geweest zijn. JOS. DE KLERK HAARLEM, 15 Juli 1952 GEHUWD: 15 Juli, H. J. Schreur en L. J. Tollenaar; A. Soon en M. Koning. BEVALLEN van een zoon: 13 Juli, M. Bark Pauw; M. P. van KalmthoutNijssen; 14 Juli, M. A. van Leeuwen—Bockma; M. M. Wintervan Doorn; A. HoogeboomGroen; G. op de KelderMenks; M. H. van Bleijs- wijk Sombeekvan Elk; 15 Juli, R. Busser Smits; W. H. Neervens—van Otterdijk; M. Staats—Marchand. BEVALLEN van een dochter: 12 Juli, E. M. BruinvisCulshaw; 14 Juli, C. M. Da- vidseSegerius; A. C, Wernarsvan der Plas; M. Dekkervan Houten; 15 Juli, M. CornelissenReinalda OVERLEDEN: 11 Juli. M. L. B. Herman— Eggebrecht, 61 j., Gasthuisvest; 13 Juli, C. Knook, 4 j„ Gasthuisvest; 14 Juli, A. M. van den OudenhovenHuihoven, 80 j., Muider- slotweg. „Interlyceale" voortgezet Toen Dinsdagmorgen na de zwemwed strijden in Stoop's bad het eindklassement werd opgesteld in de zomer-interlyceale voor sportwedstrijden tussen vier vooraan staande lycea uit ons land, werd vastge steld, dat het Nederlands lyceum uit Den Haag en het Kennemer Lyceum geliik wa ren geëindigd met 180 punten. Bij de zwemwedstrijden voor jongens waren wel iswaar de Kennemer lyceïsten favoriet, maar bij de meisjes had 't Nederlands Ly ceum uit Den Haag de leiding. Ook met de Dinsdagmorgen begonnen en des middags voortgezette tenniswedstrijden ging de strijd tussen het Kennemer en het Ne derlands Lyceum gelijk op. Aan het einde van de eerste dag deelden zij de eerste en tweede plaats met elk 240 punten. Op de derde plaats stond het Amsterdams Ly ceum met 220 punten en het Baarns Ly ceum sloot de rij met 155 punten. Vanmorgen zijn de tenniswedstrijden voortgezet. Vanmiddag komen de meisjes en jongens tegen elkaar uit in individuele atletiekwedstrijden en in estafettes. Na de gisteren gehouden sportwedstrij den werd in de gymnastiekzaal van het Kennemer Lyceum een gezamenlijke maal tijd gehouden. Daarna begaven gasten en gastheren zich naar de aula waar de spe lers van de afdeling toneel van de K.L.V. veel bijval aan de toeschouwers ontlokten met de opvoering van „Het opgroeiende geslacht", een aardig Engels blijspel van Wyn Weaver en Laura Leicester, uitermate geschikt voor een schoolvoorstelling. In het stuk komt namelijk een streven van de moderne jeugd naar een zelfstandigheid tot uiting, die zij evenwel nog niet kan dragen door haar gebrek aan ervaring. Vooral de vertolkers van de rollen van de plechtstatige butler, het lastige dienstmeis je en de vader en de moeder met hun beide kinderen boekten verdiend succes, maar ook de overige spelers kunnen vol daan zijn over wat zij hebben laten zien. In samenwerking met de Amsterdamse politie is de Bloemendaalse politie erin ge slaagd de hand te leggen op twee mannen, die bekend hebben de laatste weken vier keer in Bloemendaal te hebben ingebroken. Een van hen is de 24-jarige Haarlemmer R. van E., die reeds enige tijd gezocht werd omdat hij uit een inrichting in Vught was ontvlucht. De andere is 24-jarige S. S. uit Amsterdam. Zij zijn in de hoofdstad aan gehouden en hebben behalve in Bloemen daal ook in Velsen en Bergen inbraken ge pleegd, naar zij bij hun verhoor bekenden. Uit een huis aan de Boekenrodeweg hadden zij onder meer tafelzilver gestolen en dit in de omgeving verstopt. Met behulp van een speurhond is alles teruggevonden. Bij een in Overveen gepleegde inbraak werd eveneens tafelzilver en een foto toestel gestolen. De politie heeft dit foto toestel kunnen achterhalen. Enkele weken geleden werd in Bloemen daal de 35-jarige Amsterdammer M. S. op heterdaad betrapt toen hij bezig was uit een school gestolen gereedschappen in te pakken. Hij heeft thans bekend in 1946 collectegelden uit de Ned. Hervormde Kerk te Bloemendaal gestolen te hebben en der gelijke diefstallen ook in vele andere plaatsen in Nederland te hebben gepleegd. Voorts heeft de Bloemendaalde politie een Amsterdammer aangehouden, die op het Bloemendaalse strand een vrijwel nieuwe fiets had gestolen. Hij had de fiets in Amsterdam verkocht, maar de politie heeft het karretje achterhaald. De dief heeft bekend en is opgesloten. Daar ging de optocht der Zwartjes, met de kist in hun midden. Heel de stad liepen ze door, tot ze bij het huis van Tripje waren. En de mensen uit Speelgoedstad keken er natuurlijk vol belangstelling en nieuwsgierigheid naar. Toen er gebeld werd, ging oom Tripje naar de voordeur. „Wat zullen we nou hebben!", zei hij verbaasd, toen hij al die Zwartjes voor zijn huis zag staan. Hij deed open en groette zijn zwarte vrienden. „Hoooo!Tiripiajuichten de Zwartjes. Toen kwamen ze het huis in, met de grote kist bij zich. En toen ze allemaal binnen waren, kwam een van de hoofdlieden naar voren met een brief, die hij openvouwde en begon voor te lezen. Het was een boodschap van minister Oetoemoe. Die schreef, dat iedereen op Palm- eiland nu geholpen was, dat de verwoeste huizen waren opgebouwd, het vernielde land met goede werktuigen weer in orde was gebracht en het leven op Palmeiland nu weer zijn gewone gang kon gaan. En dit alles dankten de Zwartjes aan de hulp, waarvoor Tripje had gezorgd. Uit dankbaarheid kwamen ze hem nu een geschenk aanbieden De stichting „Touring Zandvoort" heeft haar zomerprogramma gepubliceerd, dat niet veel nieuws bevat. Behalve de Don derdag- en Zaterdagavond-concerten op het Raadhuisplein, waarvan reeds melding is gemaakt, vermeldt het programma het gecombineerd concert van de Zandvoort- se Muziekkapel en het Zandvoorts Man nenkoor op 21 Juli in het Vijverpark, waarvan de stichting zich intusschen echter inmiddels heeft gedistancieerd. Voorts de Noordzee-estafette op 3 Augustus, die ver moedelijk niet zal doorgaan en waarvoor in de plaa+s gelezen moet worden een wie lerwedstrijd door de H.S.V. „De Kam pioen" uit Haarlem, om de Grote Prijs van Zandvoort. Ook de trainingsdagen voor de komende auto- en motorrennen op 27 Juli en 17 Augustus worden op het programma vermeld. Van belang blijven dan nog de recorddag voor sportwagens, te organiseren door de K.N.A.C. op het cir cuit op 28 Juli, openluchtfilmvoorstel lingen op de Boulevard op 6, 9, 11 en 12 Augustus, zandbouwwedstrijden voor kin deren op 22 Juli en 12 Augustus en een kinderballonwedstrijd op 6 Augustus. Autosprintwedstrijden van de R.A.C.West op 14 en wielrennen op 28 September be sluiten de opsomming met, de mededeling, dat waarschijnlijk op 30 Juli een gratis toegankelijk vuurwerk op het strand zal worden georganiseerd en dat eind Sep tember de plantententoonstelling van de schoolkinderen zal plaats hebben. „SPELDAG" VAN DE ZANDVOORTSE SCHOOLJEUGD Dinsdag werd op het hockeyveld de jaarlijkse „spel-dag" van de jeugd der Zandvoortse lagere scholen gehouden. De leiding berustte bij de heer J. A. B. van Pagée. Dit jaar was de dag gewijd aan kastie-balwedstrijden. De uitslagen zijn als volgt: Jongens: Karei Doormanschool II- Ma- riaschool II: 12-4; Hannie Schaftschool I- Wilhelminaschool II: 12-10; Karei Door manschool I-Mariaschool I 10-9; Karei Doormanschool II-Wilhelminaschool I 9-8; Hannie Schaftschool II-Karel Doorman- school I 3-4. Meisjes: Karei Doormanschool II-Maria- school II 3-7; Hannie Schaftschool IWil- helminaschool II 18-14; Mariaschool I-Ka- rel Doormanschool I 9-34; Wilhelmina- school I-Karel Doormanschool II 13-7; Hannie Schaftschool I-Karel Doorman school I 13-27. In de finale tussen de Karei Doorman school I en de Wilhe'minaschool I bleken de leerlingen van de Karei Doormanschool sterker; zij werden met een 16-12 overwin ning kampioen. Evenals vorige jaren zal ook dit jaar weer een lunapark in Zandvoort verrijzen op het terrein aan het einde van de Zee straat. Het Lunaperk wordt voorbereid door de Oranjevereniging „Zandvoort" en zal geopend zijn van 1 tot en met 5 Augus tus. Ondanks de mededeling van stichting „Touring Zandvoort", dat zij geen mede werking kan verlenen aan het gecombi neerd concert van Zandvoorts Mannenkoor en de Zandvoortse Muziekkapel in het Vijverpark op Maandag 21 Juli, besloten de beide verenigingen dit concert tóch te laten doorgaan, daar een gunstiger plaats voor een openluchtconcert moeilijk is vast te stellen. Men verwacht voor deze proef neming, die bij slagen door andere con certen zal worden gevolgd, grote belang stelling. De leiding berust bij de directeur van het mannenkoor, de heer H. de Jong. Er zullen werken worden uitgevoerd van Mozart, Gounod, Wagner, Weber en Grieg. DONDERDAGAVOND-CONCERT VERVALLEN Het onder auspiciën van stichting „Tou ring Zandvoort" vastgestelde concert op Donderdagavond 17 Juli op het Raadhuis plein door de Tirolerkapel uit Haarlem, kan wegens het overlijden van de voorzit ter niet doorgaan. De overige Donderdag avondconcerten van deze kapel zullen echter wel doorgang vinden en wel op 24 en 31 Juli, en 7. 14 en 21 Augustus. Hét bestuur van de kampeervereniging Amsterdam had voor de afgelopen Zondag in Zandvoort een strandfeest georgani seerd, dat echter door het slechte weer niet kon doorgaan. Sléchts de ballonwedstrijd voor de jeugd, waarvoor de ballonnen reeds waren aangekocht, moest men nood gedwongen laten houden. Het bestuur be sloot thans, het „volledige" strandfeest Zaterdagmiddag voor de kinderen en Zon dag voor de groten te doen plaats vinden. RAADSLID SLEGERS GEOPEREERD Na ongeveer een week geleden ter ob servatie in de Mariastichting te Haarlem te zijn opgenomen is Zandvoorts oudste raadslid, de heer C. Siegers, dezer dagen wegens een ernstige ingewandsstoornis ge opereerd. Zijn toestand is heden naar om standigheden redelijk. Op 22 Juli in de morgenuren zal door „Touring Zandvoort" een zandbouwwed- strijd worden georganiseerd op het strand vóór bad Zuid. De deelnemers zullen worden verdeeld in drie groepen van 7 tot en met 9, van 10 tot en met 12 en van 13 tot en met 16 jaar. De prijzen bestaan uit waardebonnen, te besteden bij de Zandvoortse winkeliers. Völklingenin tweekamp met „De Waterratten" Maandag 21 Juli worden des avonds in het natuurbad „Velserend" te Santpoort zwem wedstrijden gehouden tussen de Schwimm- verein „Völklingen" uit het Saarland en de HZPC „De Waterratten" uit Haarlem. Er staat een internationale tweekamp op het programma. De onderdelen zijn: 100 meter vrije slag dames; 100 meter vrije slag heren; 100 meter rugslag dames; 100 meter rugslag heren; 3 x 50 meter wisselslag dames; 3 x 100 me ter wisselslag heren; 5 x 50 meter estafette dames; 5 x 50 meter estafette heren. Tot besluit spelen „Völklingen" en HZPC een polowedstrijd. Vrijdagavond ontvangt de HAV „Haar lem" op het Haarlem-terrein de athletiek- ploeg van de Steiersche Leicht Athletik Verband uit Graz. Gezien de kracht van de Oostenrijkse ploeg belooft dit een zeer in teressante ontmoeting te worden, want de athleten uit Graz beschikken over enkele zeer goede athleten. In het nummer hoogspringen komt dr. Pilhatsch uit. die dit seizoen reeds over een hoogte van 1.93 m. kwam. Ook op de 110 m. horden behoort deze athleet met zijn 15 sec. tot de internationale klasse. Suppan is één van de allerbeste 800 m. lopers van Oosten rijk, die al 1 min. 55.1 sec. genoteerd heeft. Op de 400 m. komt de Oostenrijkse junio renkampioen uit, die dit seizoen tot 51 sec. kwam. Lackner zal, gezien de tijd, die hij dit seizoen gemaaakt heeft, 15 min. 30 sec., de 5000 m. kunnen winnen. Op de technische nummers komen de Oostenrijkers met een tweetal uitstekende sneerwern^rs uit n.l. Walter (56.52 m.) en dr. Wust. (55.78 m.). Deze laatste komt ook op het discuswerpen uit en zal dit nummer, ge zien zijn seizoenprestatie van 45.60 m., onge- twijfeld gaan winnen. „Haarlem" versterkt Gezien de sterkte van de ploeg uit Graz heeft de HAV „Haarlem" zijn ploeg op enkele nummers enigszins versterkt, Zo zal de Nederlandse kampioen Broeken op de 110 m. horden uitkomen en de Dordtse loper De Munnik op de 1500 m. Doordat Lamoree nog steeds geblesseerd is. zal de jeugdkampioen van Nederland J. Swart tezamen met zijn broer M. Swart voor „Haarlem" polsstok- hoosspringen. Het programma zal aangevuld worden met enkele damesnummers, waarbij athletes uit Oostenrijk strijd zullen leveren tegen de dames van Gita. Op de banen van „Eindenhout" wordt deze week een tennis-tournooi gehouden voor A- en B-klassers. De resultaten van de Dinsdag avond gespeelde wedstrijden op het tennis tournooi „Eindenhout" luiden: B-klasse. Damesenkelspel: mevr. C. v. d. Veer sl. mevr. W. v. d. Werf 75. 60; mej. E. v. Scherpenzeel sl. mej. v. Megen 64. 75; mej. A. Vink sl. freule Van Riemsdijk 6—2, 6—1; mevr. Kauling sl. mej. J. Rooden- burg 108, 64. Damesdubbelspel: mevr Mellema en mevr. Recourt sl. mevr. Beven en mevr. Ocenaick 61, 75; mevr. v. Eikelt en mevr. Kramer sl: mevr.- v. d. Fangen en mevr. Kruyer 62, 46, 61; mevr. Fröh- lich en mevr. DuinbuVg sl. jkvr. R. van Randwijck en mevr. De Jong Schouwenburg 64. 68, 64; mej. Snijders en mej. Meyle sl mevr. Loon en en mevr. v. Hegel 36, 61, 61. Herenenkelspel: H. Stalling sl. F. Gaasbeek 61, 63; M. Pieper sl. J. Pe- perkorn 60, 61: mr. J. Buis sl. D. Nie- man 3—6, 6—2, 6—2; W. v. d. Bijl sl. B. Post 60, 62; Weezenbeek sl. Mellema 3—6, 6—3, 6—2; C. Enklaar sl. A. v. d. Hof 63, 63. Herendubbelsnel: C. Groen en B. Post sl. N. Rempt—v. Tooien 6—0, 86; Reus en Bunge sl. Randag en IJssel de Schepper 46. 64, 64; C. Schoolderman en C. Lohof sl. H. de Vroomen en J. Punt 2—6, 6—1, 8—6: Fröhlich en v. d. Hoff sl. Nusink en v. Liemt 62, 62: C. Verschuur en D. Vis sl. F. Bothe en H. Cats 6—2. 62. Gemengd dubbelspel: mej. Uitenhage de Mist en Klok sl. mej. De Leede en Wijk huizen 63, 7—5. Dames: Rapiditas—PSVH 8—7: Antiionen— HOC II 14—19; HGA IHG A II 11—10. Heren: Oosterkwartier—HOC II 53—10; PSVHOosterkwartier II PSVH n.o.; HOC I—RAO I 24—17; HOC I—HOC II 27—14; An tilopen—Harlem Tigers 10—10; HGA—RAO II 1035. Het programma voor de week van 15 tot en met 21 Juli luidt: 15 Juli: IHJ—Rapiditas II (dames); IHJ—Oosterkwartier II (heren). 16 Juli: PSVHHOC II (dames); Ooster kwartier I—RAO I (heren). 17 Juli: PSVHAntilopen (heren); HOC I —HGA I (heren). 18 Juli: AntilopenRapiditas I (dames); RAO IIHOC II (heren). 21 Juli: Rapiditas II—HGA II (dames)- IHJ—HOC II (heren). 28) Ga uw gang. De inspecteur schuift een telefoontoestel naar hem.toe en wacht geduldig, tot Fred het nummer heeft aangevraagd. Uit de andere kamer klinken nog steeds hartverscheurende snikken. Dat juffie is danig van streek, merkt de inspecteur met beroeps-ongevoeligheid op. Fred knikt; hij haalt zijn sigarettenkoker te voorschijn en presenteert de ander een sigaret. Terwijl ze wachten op de verbinding ver telt Murphay in het kort hoe Machteld voor Cripps een foto van de millionnair maakte op het vliegveld. Die man heeft een hekel aan alles, wat naar publiciteit zweemt en in Amerika 2ijn ze nu eenmaal verzot op het persoon lijke leven van al die society-helden. Daar om hield Cardigan het stelen van de dia deem geheim. Hij zou geen rustig ogenblik gehad hebben door al die verslaggevers. Als de telefoon rinkelt geeft de inspec teur, na een ogenblik geluisterd te hebben, de hoorn aan Fred. Met Zomers, klinkt een slaperige stem aan de andere kant van de lijn. Ja, Zomers, met Fred Murphay. Kort en duidelijk vertelt Fred, waar ze zijn. Geen woord echter over de diadeem. Alleen, dat Machteld in moeilijkheden verkeert. Wie is Joke, Zomers?, vraagt hij. Het is Kees Zomers, alsof hij droomt. In zijn pyama staat hij rillend van kou en slaap in de huiskamer, bij een kachel, die geen greintje warmte meer geeft. De ra men rinkelen spookachtig en luguber klinkt de stem van Murphay: Wie is Joke? Joke, Joke! Mirjams verhaal. Grote genade, Murphay, schreeuwt hij, zo hard, dat het geluid Fred pijn in zijn oren doet. Maar dat is haar zuster. Je weet wel, die kleine, blonde. Is getrouwd en heeft een kind. Struikelend over zijn woorden vertelt hij dan, wat Mirjam die gedenkwaardige avond heeft gezien. Is ze zeker, dat zij het was?, vraagt Murphay dringend. De zaak begint hem hoe langer hoe duidelijker te worden. Absoluut. Mirjam vergeet nooit een gezicht, dat ze eenmaal heeft gezien. Oké Zomers, bedankt. Nee, ik houd je wel op de hoogte. Ga maar rustig naar bed. Het komt wel voor elkaar met Mach teld. De inspecteur heeft meegeluisterd aan een ander toestel, maar hij begrijpt er niet veel van. Haar zuster, hm, dat verduidelijkt veel. Wie is Mirjam? Gejaagd legt Fred het hem uit. Ik weet het niet, inspecteur, maar ik heb zo'n idee, dat wij als de wind naar dat zomerhuisje en die bunkers moeten. Heeft u een paar mannetjes? Ja, wacht es even. De inspecteur laat zich niet zo maar het werk uit handen nemen. Eerst dat juffie, daarbinnen. Op de voet gevolgd door Fred gaat hij terug naar zijn bureau. Machteld is intussen gekalmeerd. Ze zit stil in een stoel en werpt af en toe schuwe blikken op Michel, die met de rug naar haar toe staat, schijnbaar verdiept in een reclameplaat. Mag ik even?, verzoekt Fred de in specteur. Mecteld, beste meid, begint hij vader lijk. Wees nu toch verstandig. Vertel ons nu wat je weet. Bedenk toch dat elke minuut, die verloren gaat, jou en je zuster in groter moeilijkheden brengt. Joke?, zegt Machteld ontzet. Ja, Joke. Freds stem is rustig en vriendelijk. Wat heeft zij toch met die Zweed, waarmee jij wel eens uit gaat? Machteld vliegt overeind. BINNENLANL Met ingang van 1 Augustus is benoemd tot burgemeester van Oeffeit de heer A. J. L. Voets, commies ter gemeentesecretarie van Hilvarenbeek. De gemeente-secretaris van 's Grave- land, G. M. B„ is op zijn verzoek met ingang van 1 Augustus 1953 eervol ontslag ver leend. De gemeenteraad had hem op 6 De cember 1950 uit zijn ambt van secretaris ontvanger geschorst omdat hij in conflict was gekomen met de burgemeester wegens een verondersteld slordig beheer. Uit de raad werd een commssie gevormd en de raad heeft thans hét rapport van deze com missie behandeld en besloten het schor singsbesluit van 1950 in te trekken. Aan dr. E. F. Jacob! is met ingang van 1 September eervol ontslag verleend als directeur van de rijkstuinbouwschool te Boskoop. Dr. Jacobi wordt, zoals reeds is gemeld, adjunct-directeur van Artis. Op 1 Maart 1953 zal hij worden benoemd tot directeur. Minister prof. dr. A. H. M. Albregts heeft te Scheveningen het vijfde congres ge opend van de Internationale Federatie van Meester-kleermakers. Op dit vierdaags con gres zal door kleermakers uit elf landen gesproken worden over het karakter van de maatkleding, doeltreffender werkmethoden in het maatkledingbedrijf en over de pro paganda voor de maatkleding. Het geboortehuis van Jacob Cats, dich ter en raadspensionaris, zal met steun van de gemeente Brouwershaven worden gere staureerd. Het bestuur van de N.V. Het Concert gebouw te Amsterdam heeft besloten in een van de vakken aan het balcon van de grote zaal de naam Igor Strawinsky te doen aan brengen. HAARLEM EN OMGEVING In een speeltuin aan de Papentorenvest kreeg de negenjarige Bartje S. Dinsdagmid dag een schommel tegen het achterhoofd. Met vermoedelijk een hersenschudding is hij naar de Maria-stichting vervoerd. De politie vraagt getuigen van de bot sing tussen twee wielrijders Dinsdagochtend om kwart voor zeven op de hoek van de Kennemerstraat en de Frans Halsstraat zich te melden bij de verkeerspolitie in de Lange Wijngaardstraat. De heren L. Schipper, Molukkenstraat 35 en H. Nusmeijer, Bantamstraat 6, herden ken respectievelijk op 17 en 18 Juli de dagen waarop zij vóór 40 jaar in dienst traden van Stork Hijsch, thans Werf Conrad en Stork Hijsch N.V. te Haarlem. De wethouder van Publieke Werken der gemeente Bloemendaal. de heer A. van Ge luk. zal Zaterdag geen spreekuur houden. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken der gemeente Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, zal niet Donderdag, maar Vrijdag om halfelf spreekuur houden. Aan het Rijksinstituut tot opleiding van hogere politie-ambtenaren in Hilversum is geslaagd voor inspecteur van politie de heer C. J. de Dood te Haarlem. Er is een goede kans, dat de verkeers situatie bij de Velser pont volgend jaar aan zienlijk verbeterd wordt door de aankoop in Duitsland van een pont, die tot voor kort ge bruikt werd voor het lange-af stand vervoer van spoorwegmateriaal over de Donau. De veerboot is 50 meter lang en 15 meter breed en heeft 214 maal zoveel capaciteit als de thans in Velsen gebruikte schepen. Na overleg tussen de Dienst voor Licha melijke Opvoeding der Gemeente Haarlem en het bestuur van de Nederlandse Basketball Bond, afdeling Haarlem is besloten de sport- uitwisseling met Derby (Engeland) door een te geringe belangstelling van de andere sportorganisaties niet te laten doorgaan. Ook de tweede ronde van het Flamingo- juniorentournooi hebben de jeugdige cricke ters van Rood en Wit gewonnen. Met zeven tig runs en zes wickets wonnen zji gisteren aan de Spanjaardslaan van PW, dat in de eerste ronde met groot verschil van VRA had gewonnen. Het juniorenteam van PW batte nadat het de toss had gewonnen eerst en scoor de op het zuivere bowlen van de Haarlem mers bijzonder langzaam. Verder dan 102 runs brachten zij het dan ook niet. Bij Rood en Wit was H. A. Wijkhuizen de beste bowler. Zijn cijfers 5 voor 21 in 34 overs spreken wel voor zich zelf. Verder bowlde P. Thoden van Velsen 2 voor 15, W. van Liemt 1 voor 33 en D. van der Zouwe 1 voor 17. Met het passeren van het totaal van PW had het sterke battingteam van Rood en Wit weinig moeite. Op 172 voor 4 wickets sloten zij de innings. De dertienjarige G. Pliester scoorde een langzame maar zeer goede 54 en W. van Liemt een harde 62, waaronder elf vieren. Verder kwam W. Slen- debroek (32) nog in de dubbele cijfers. Donderdag en Vrijdag worden op het ter rein van Rood en Wit de halve finales en de finales gespeeld van het tournooi, waarna de elf beste spelers uit het tournooi Zaterdag spelen tegen de Flamingo's. Dat laatste elftal is als volgt samengesteld: Th A. v. Baasbank (aanv.), D. Bijleveld, mr. F. A. Davidson, W. Heijbroek, E. Peereboom, A. v. d. Togt (allen R. en W.), mr, H. C. A. v. Benthem (SCHC), J. Vissers (PW), W. O. F. Wittebol, mr. H. W. Glerum (beiden VRA) en R. Colthoff (w. k. HCC). Anderson, zegt ze. Anderson. Dus toch. Ze is jaloers, denkt Michel Cripps bitter. Nog jaloers ook op haar zuster. Ze wil die dure vriend voor zich alleen hebben. Hem ook beduvelen met haar mooie ogen. Heet hij Anderson?, mengt nu ook de inspecteur zich in het gesprek. Maar dan gaat hij verschrikt een pas achteruit. Want Machteld is plotseling, als krank zinnig, op hem afgestoven. Ik weet het niet, ik weet het niet, gilt ze. Maar ze is daar. Ze moet er zijn. Ze gaf geen gehoor, toen ik belde. En Ander son ook niet. Ik voel het, ik zie het heel duidelijk. Ze is er. Waar dan, Mecteld? Kalmerend strijkt Fred over haar hoofd. Bedaar toch liefje. Wij willen je immers helpen. Toe, vertel nu alles eens rustig. Met horten en stoten komt Machtelds verhaal er uit. Ze vertelt van de ontmoeting met de Zweed in de trein en dat ze hem toen al niet vertrouwde; ze vertelt van zijn aandringen op een nadere kennismaking, van Jokes vreemd gezegde in het restau rant, van Jokes onrust en zenuwachtigheid. Ik wist niet wat haar mankeerde, zegt ze. Eerst dacht ik, dat ze ruzie had met haar man, maar later vond ik het alleen maar vreemd. Heb je dan nooit geïnformeerd, waar ze naar toe moest, die avond?, vraagt Fred. Dat drong pas later tot mij door. En er gebeurde zoveel op het bureau, dat ik het vergat. Maar vanmiddag, toen ik die diadeem in de schuilplaats vond.... Wélke schuilplaats, onderbreekt de inspecteur. Wij hadden als kinderen in dat huisje een schuilplaats ontdekt, legt Machteld uit, kalmer, nu ze zich van haar geheim kan ontlasten. Het was een doodgewone plank op het zoldertje, die los zat en waaronder een gat was. Later, toen wij ouder waren, legden wij er voor de grap briefjes in. Heb je er vanmiddag ook een briefje ingelegd? Machteld knikte. Ik schreef het, toen jullie uit het raam hingen. En toen ik de plank optilde, vond ik de diadeem. Ik schrok zo, dat ik hem verstopte. Waarom schrok u? De inspecteur ver trouwt haar nog steeds niet. Er is niemand anders, die deze schuil plaats kent. Het is bovendien een erg kin derlijke schuilplaats, eigenlijk helemaal geen echte. Wij noemde het zo in die tijd. Toen begreep ik, dat Joke dat ding ver stopt moest hebben en tegelijk dacht ik aan haar vreemde gedrag de laatste tijd. Fred knikt haar toe, werpt dan snel een blik op zijn horloge. Fred, smeekt Machteld. Fred. Er is iets met Joke. Ik voel het. Ze moet er zijn. Nu, op het ogenblik? Midden in de nacht?, ondervraagt de inspecteur. Ik weet het niet, erkent Machteld hulpeloos. Joke is altijd thuis 's avonds. Zeker op de tijd, waarop ik haar belde. Ze laat het kind nooit alleen. En waarom belde u dan die mr. An derson? Ik weet het werkelijk niet. Ik moet aldoor aan hem denken, als ik aan Joke denk. Ik kan dat gevoel niet kwijt raken. Ik weet waarachtig niet waarom; u moet mij geloven. De inspecteur denkt na. De geschiedenis klinkt geloofwaardig, maar toch, er zitten dingen inWie weet, probeert ze niet haar zuster te helpen. Ik wil ook naar de bunker, zegt Fred plotseling beslist. Niet de bunker, het zomerhuisje, zegt Machteld, op de toon van een dreinerig kind. Ja, ja, goed, natuurlijk, eerst het huisje, stelt Fred haar gerust. Maar die bunker laat mij niet met rust. Als u er niets op tegen heeft, inspecteur.... Nee, uw vriend en u kunnen doen en laten wat u wilt, zegt de inspecteur. MaarZijn blik valt op Machteld, die hem strak aankijkt. Plotseling neemt hij een besluit. Weet u de weg nog naar die bunker? Grote goedheid. Fred probeert zich de situatie in te denken. Al die duinen leken zo op elkaar. Weet jij het nog, Machteld? Ze knikt. Ze kent immers het eiland door en door. Oké, zegt de- inspecteur. Ik ga mee en zij rijdt met mij. Verder krijgt u twee mannetjes mee in uw wagen en een aparte jeep met anderen volgt. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6