McCloy uit diepe bezorgdheid over herleving van het nazisme Formateur zat met dr Schouten over legpuzzle gebogen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Regeringspartijen strijken vroegere nationaal-socialisten onder de kin Koninklijk Paar bezocht Oranjestad Vijftigste veto Britse sympathie voor initiatief van Schuman Vertragingsactie van West-Duitse socialisten Breda bood schilderij voor Prinses Wilhelmina aan De kabinetsformatie Het woord is aan Engeland moet scherp bezuinigen India bemiddelt tussen Oost en West DONDERDAG 17 JULI 1952 Toestand van mevrouw Perón critiek? Apart NAVO-commando voor Grieken en Turken Labour blijft tegen conventie van Bonn Maar het moet „functioneel" gaan Adenauer belooft Berlijners hulp Nat afscheid Kennismaking met Begij'ntjes-rij'st Onwettige koelte Vermoedelijk ook op defensie Concentratiekampen in volksdemocratieën Clark mag actie tegen Mandsjoerije ondernemen 67e JAARGANG No 6 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 166 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN DE VEILIGHEIDSRAAD van de U.N.O. heeft de vertegenwoordiger der Sovjet-Unie het vijftigste veto zijner rege ring tegen een resolutie van die Raad uit gesproken. Een soort jubileum dus, als men het geval in Moskou als zodanig beschou wen wil en er een feestje bij vieren. Veto nummer vijftig betrof, evenals nummer negenenveertig, de door de Sovjet-Unie ge uite beschuldiging dat de U.N.O.-troepen en meer in het bijzonder de Amerikanen, die er de grote meerderheid van vormen en er het opperbevel over voeren, in Korea bacteriologische wapens zouden gebruiken. Die beschuldiging is bij herhaling vierkant tegengesproken. Dat heeft de Russen niet tot zwijgen gebracht; zij hebben hun pro paganda voortgezet. De resolutie van de Veiligheidsraad, die zij met veto nr. 49 blokkeerden, hield een beroep in op het Internationale Rode Kruis om een on derzoek naar aanleiding van de geuite be schuldigingen in te stellen. Dat ging niet door, omdat de Russen het niet wilden. Daarop behelsde de volgende resolutie de logische gevolgtrekking, dat aangezien de Sovjet-Unie geen onderzoek wilde toe staan aangenomen moest worden dat de beschuldigingen vals waren. Van zo'n uit spraak waren de Russen natuurlijk even min gediend en dit leverde het jubileum veto of wel gouden veto op. De New York Times, eraan herinnerend dat de Chinese communisten en de Noord- Koreanen, vermoedelijk onder directie van het Kremlin, ook al tweemaal tevoren had den geweigerd om enig onderzoek „van buitenaf" toe te staan, heeft erop aange drongen dat de U.N.O. het er niet bij zal laten. Zij moet nadruk leggen op de vals heid der geuite aantijgingen nu blijkt dat de communisten zich „volledig immuun" tegen onderzoek achten. De zaak zal in de eerstvolgende zitting van de Assemblée, waar geen veto geldt, aan de orde moeten komen. Vermoedelijk zal dat wel gebeuren en dan zal ongetwijfeld een uitspraak, waar in de beschuldigingen vals worden ver klaard, met zeer grote meerderheid wor den aangenomen. Geen wonder, als iemand geen onderzoek naar de waarheid van zijn beweringen wil toelaten. In de ogen van ieder onpartijdig-oordelend mens maakt dat ze waardeloos. In zoverre kan een for mele uitspraak van de Assemblée van de U.N.O. eigenlijk ook niets nieuws meer be reiken. Zij zal slechts officiéél vaststellen hetgeen toch reeds werd ingezien en dan ook in de geblokkeerde resolutie van de Veiligheidsraad al tot uiting was gebracht. Dat een van de voornaamste dagbladen der Verenigde Staten toch nog op zo'n uit spraak aandringt vindt kennelijk zijn ver klaring in de overweging, dat men er in een aantal landen extra door geïmponeerd zal worden, temeer omdat de vertegen woordigers van die landen in de Assemblée zitten en hun stem voor de resolutie zullen uitbrengen. In feite wordt dus daarmee een stuk contra-propaganda tegen de Sovjet propaganda bereikt. In een land als het onze heeft zo'n extra-uitspraak weinig be lang; men heeft uit hetgeen gebeurd is zijn gevolgtrekkingen al gemaakt. In Afrikaan se en Aziatische landen zal het effect van de meerderheids-uitspraak van een wereld organisatie als de U.N.O. meer beslissende betekenis doen gelden. Intussen hebben het 49ste en het 50ste Sovjet-Russische veto in de Veiligheidsraad maar weer eens bewezen, dat men geen stap nader tot 'elkaar komt, dat de koude oorlog onverminderd voortduurt, dat van enige grondslag, waarop zeker vergelijk tussen Oost en West zou kunnen worden gebouwd, nog steeds niets te bespeuren is. Geen opgewekte gedachte. De meest be moedigende overweging erbij is, dat zulke verhoudingen niet altijd kunnen blijven voortbestaan, dat daar in het verre Krem lin mensen heersen, die tenslotte ook zullen moeten aftreden (omdat de dood dat zal bewerkstelligen) en dat hun opvolgers, alleen al omdat zij nieuwe leiders zullen zijn en omdat onveranderlijk beleid niet mogelijk is, een andere koers zullen in slaan. R- P- BUENOS AIRES (Reuter) In de om geving van de residentie van mevrouw Perón zijn borden aangebracht, waarop staat „vermijdt lawaai". Hieruit leidt men af, dat de toestand van Eva Perón critiek geworden is. Op de weg langs haar residentie wordt alleen nog licht verkeer toegelaten. Vracht auto's worden door de politie omgeleid. LONDEN (Reuter). Het Britse minis terie van defensie heeft meegedeeld, dat de NAVO-landstrijdkrachten in Zuid-Oost- Europa, in casu de troepen van Grieken land en Turkije, onder een Amerikaanse officier zullen komen te staan. Er moet nog iemand voor deze post worden be noemd. De overige NAVO-landstrijdkrach ten in Zuid-Europa komen onder de Ita liaanse luitenant-generaal Enrico Frattini. Het overkoepelend opperbevel over alle NAVO-strijdkrachten in de Zuid-Europese sector berust bij de Amerikaanse admiraal Robert Carney. LONDEN, (Reuter). De Britse La- bour-parlementsleden hebben op een be sloten bijeenkomst een resolutie goedge keurd waarin bekrachtiging van de con ventie van Bonn niet-opportuun wordt ver- lcldsrclt Naar verluidt was lang niet de gehele fractie op de bijeenkomst aanwezig. De meerderheid voor de resolutie zou zes stemmen bedragen hebben. De resolutie bevestigt, dat de partij blijft bij de voorwaarden, die in Februari door Attlee zijn gesteld voor Duitse her wapening; voorafgaan van de herwapening der NAVO-landen aan die van Duitsland, indeling van de Duitse eenheden bij de Westelijke verdedigingsstrijdkrachten op een zodanige wijze, dat het ontstaan van Duitse militaire bedreiging onmogelijk is en overeenstemming over de regelingen m«t de Duitsers zelf. BONN (Van de correspondent van het A.N.P.) Vrees voor een herleving van het nationaal-socialisme in Duitsland is gisteren uitgesproken door de Amerikaanse Hoge Commissaris, John McCloy. Tijdens een ontvangst van de pers ter gelegenheid van zijn afscheid van Duitsland zeide McCloy: ,Ik ga heen met de vrees dat het nazisme in West-Duitsland zal opleven. Er zijn mensen aan het werk, die de oude be ginselen van de nazis willen doen herleven. Mijn voornaamste zorg is, dat er zoveel apathie onder het Duitse volk bestaat, dat het deze bewegingen zal toestaan zich ver der te ontwikkelen. In politieke kringen in Bonn speelt de brede massa der sterk rechtsgezinde ele menten thans weer een hoogst belangrijke rol, die naar men verwacht in belangrijk heid zal toenemen naarmate de verkie zingen van volgend jaar nader komen. In het bijzonder de liberale partij en de Duitse partij, twee partijen der regerings coalitie, stellen pogingen in het werk aan hang te winnen onder de vele rechtse groeperingen, die vooral in Noord-Duits- land veel aanhang hebben. In het land Hessen heeft zich reeds een samensmelting van een aantal zeer rechtse groepen met de Duitse partij voltrokken. Daarbij horen de Duitse Rijkspartij, de Duitse Unie, de Nationale Rechtsen en het Duitse blok. Al deze groepen zijn vrijwel uitsluitend gevormd uit vroegere func tionarissen van de N.S.D.A.P. of haar nevenorganisaties. Zij hebben in het land Hessen ook reeds voelhorens naar de libe ralen uitgestoken met het doel tot een anti-socialistische samenwerking bij de verkiezingen te komen. De Hessische lei ders van de liberale partij hebben het voornemen te kennen gegeven tot een samengaan van „alle werkelijk positieve elementen" te komen teneinde een ver splintering van niet-Marxistische groepen te voorkomen. Op het jongste congres der liberale partij in Essen heeft de rechtsgezinde vleugel ver uit de meerderheid behaald tegenover de traditionele liberalen uit Württemberg, die een samenwerking met de socialisten prefereren boven een verbreding van het front naar rechts. Het optreden van vooraanstaande vroe gere nazi's in de Duitse partij heeft zulke vormen aangenomen, dat het onlangs reeds tot een openlijke strijd tussen déze partij en de Christelijke partij is gekomen. Deze laatste heeft de hernazificering van de kleinste coalitiepartij in het parlement scherp gehekeld. In Bonn verwacht men, dat de komende verkiezingsstrijd in Duitsland voor eer. groot deel zal worden gekenmerkt door pogingen der beide regeringspartijen om de vroegere nationaal-socialisten achter hun vaandels te scharen. Verbod op komst? Zij zijn voor een belangrijk deel georga niseerd in de socialistische Rijkspartij, die algemeen als directe opvolgster van de N.S.D.A.P. wordt beschouwd. De uitspraak van het staatsgerechtshof over de toelaat baarheid van deze partij is tot in de herfst uitgesteld. Voorlopig heeft het gerecht de partij echter alle propaganda en ledenwer ving verboden en er schijnt dus niet veel twijfel aan te bestaan, dat het tot een ver- LONDEN (Reuter) Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft Woensdag medegedeeld, dat Groot-Brittannië Frankrijk heeft medege deeld in te stemmen met dc jongste Franse plannen om sneller tot een Europese sta tenbond te komen. De woordvoerder zeide, dat de desbetreffende diplomatieke bood schap in de afgelopen week via de normale diplomatieke kanalen ter kennis is gebracht van de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Schuman. Men meent te Londen, dat de Franse plannen niet in strijd zullen zijn met de door de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, in de Raad van Europa ge dane voorstellen om bij het inwerking stel len van verschillende nieuwe internationale instellingen, waarin het plan-Schuman en het E.V.G.-verdrag voorzien, gebruik te maken van de bestaande raadsorganisaties. Het verluidt, dat Britse steun aan de Fran se voorstellen afhankelijk zal worden ge steld van het zich blijven ontwikkelen van de reeds bestaande organisaties. De Britse regering zou niet sympathiek staan tegen over het tot stand brengen van een geheel nieuwe organisatie op Europees-federale basis, die niet in verbinding zou staan met de Raad van Europa. BERLIJN, (Reuter-D.P.A.). Bondskan selier Adenauer heeft Woensdag een be zoek gebracht aan Berlijn om de Berlijners en de 18 millioen Oost-Duitsers „te ver zekeren, dat zij nooit door de rest van Duitsland in de steek zullen worden ge laten". De kanselier kondigde een uit vijf punten bestaand programma aan voor so ciale en economische hulp aan West-Ber- lijn, dat bedoeld is om de werkloosheid te verminderen en de handel en industrie te steunen. Zo wil men een dienst voor het plaatsen van orders, ressorterend onder het West-Duitse ministerie van economische zaken, instellen, teneinde bij de West- Berlijnse industrie zoveel mogelijk orders te plaatsen. Voorts zullen in West-Berlijn vervaardigde artikelen in het gebied van de Bondsrepubliek vrij van omzetbelasting zijn. bod der partij zal komen. In grote delen van Duitsland heeft de S.R.P. meer dan tien procent der kiezers achter zich weten te brengen.. Om deze stemmen wordt thans reeds gevochten. De regeringspartijen, die duidelijk naar de gunst van de vroegere nazi's dingen, achten het noodzakelijk deze elementen weer in het gareel van „verant woordelijke partijen" te brengne. Zij ach ten dit het beste middel tegen een veld winnen van het rechtse extremisme. Ande ren vrezen echter dat de extremisten een te sterke invloed op de koers dezer partijen zullen gaan uitoefenen. Overigens geven de leiders der S.R.P. geen blijk voornemens te zijn voor een ge rechtelijke uitspraak te capituleren. Zij hebben zich in hun sterkste veste, Neder- Saksen, bij voorbaat al omgedóopt in „Partij der onafhankelijke Duitsers" en willen dus blijkbaar het uiterste proberen om hun gelederen gesloten te houden. De scheidende Amerikaanse Hoge Com missaris in West-Duitsland, John McCloy, is Woensdagavond op een te zijner ere door het West-Duitse parle ment gegeven receptie een nat afscheid bereid. Een zenuwachtige kellner, die hem met een blad met glazen sherry passeerde, gleed uit en stortte de inhoud van de glazen over McCloys kleren. De receptie had ook verder een wat ongewoon verloop, omdat de gastheren, de leden van de Bondsdag, juist toen McCloy binnentrad, werden opgeroepen voor een stemming in de Bondsdag. In groepjes van twintig of dertig kwamen zij McCloy complimenteren, waarna zij verdwenen om te stemmen. XIOOOOOQOOOOOOOCOOCOOOOOOCOOOOOOOCOOOOOOOOOeOOQOOOOOClOCXX BONN. (ANP.). Met een oratorische Marathonrace hebben de socialisten in het West-Duitse parlement gisteren getracht de Bonsdag te elfder ure nog te doen capitu leren voor de eis van het vakverbond, om de beslissing over het wetsontwerp op de medezeggenschap der arbeiders in bedrij ven uit te stellen om nieuwe onderhande lingen mogelijk te maken. De onderhande lingen tussen regering, parlementsleden en vakbonden waren begin deze week defini tief afgebroken ondanks het feit, dat de vakbonden een belangrijk deel van hun eisen reeds hadden laten vallen. De eerste praat-campagne in de Duitse Bonsdag zal naar het zich laat aanzien het vakverbond en zijn parlementaire aanhan gers echter niet kunnen helpen. De rege ringsfracties hebben aangekondigd, dat zij met hun meerderheid desnoods een uitstel van het begin van de parlementaire vacan- tie zullen voorstellen om het op een aan vaarding aan te sturen. Deze aankondiging kwam pas nadat de socialisten met zestig voorstellen tot wijzi ging van het wetsontwerp de gehele dag hadden gesproken. Het doel daarbij was te voorkomen, dat nog vandaag volgens het schema aan de derde lezing van het ont werp zou kunnen worden begonnen en daarmee de beslissing zou vallen. Tussen tweede en derde lezing moeten namelijk tenminste 48 uren verstrijken. Het Koninklijk Echtpaar heeft gisteren een bezoek gebracht aan Breda, waar huis aan huis gevlagd werd en tienduizenden op de been waren. Koningin Juliana werd aan de grens van de stad, waar zij per auto arriveerde, verwelkomd door de Commis saris der Koningin in de provincie Noord- Brabant, prof. dr. J. E. de Quay en door de burgemeester van Breda, mr. dr. C. Kortmann, waarna het dochtertje van wij len burgemeester Prinsen de eerste bloe- mengroet bracht in de vorm van witte or chideeën en rode anthurium. Onmiddellijk daarna stelde zich de stoet op. Voorop ging de Koninklijke Militaire Kapel onder lei ding van kapitein Rochus van Yperen. Langs de honderden meters lange Baro nielaan stonden onder meer de twaalfdui zend Bredase schoolkinderen, die getooid met oranje sjerpen en zwaaiend met een rood-wit-blauw vlaggetje het Koninklijk Paar toejuichten. Klokslag elf uur werd de Grote Markt bereikt. Voor het stadhuis stond een vaandelwacht opgesteld, be staande uit een erecompagnie van het garderegiment fusilliers Prinses Irene, die door de Koningin werd geïnspecteerd. Op het bordes stonden de wethouder van de gemeente en de secretaris opgesteld. In de prachtig versierde receptiezaal van het stadhuis werd een ontvangst gehouden, tijdens welke talrijke genodigden aan de Koningin en de Prins werden voorgesteld: leden van de gemeenteraad en van het bestuur van de stichting Breda Oranje stad 1952, benevens een aantal militaire autoriteiten en kerkelijke hoogwaardig heidsbekleders. Hierbij waren ook de mi nister van Oorlog en Marine en de chef van de generale staf aanwezig. Na het ser veren van de koffie werd een portret dei- vier prinsessen aangeboden door de voor zitter van de stichting Breda Oranjestad 1952, mr. Ph. van Woensel. In de kamer van de burgemeester werd het eerste deel van „De geschiedenis van Breda" aange boden. Dit werk is samengesteld door de heren B. van Slobbe, prof. dr. D. T. En klaar en prof. dr. L. Verberne. Als ge schenk voor Prins Bernhard was er een kist sigaren „Breda Oranjestad" en voor de vier prinsessen werden vier dozen dito bonbons geoffreerd. Een heel knap meisje Het schilderij, dat Koningin Juliana werd aangeboden, met het verzoek dit te willen overhandigen aan Prinses Wilhelmina, is geschilderd door Theo Swagemakers, een Tilburgenaar van geboorte, die in Parijs heeft gestudeerd en reeds twintig jaar in Amsterdam woont. Hij had slechts een uur tje gelegenheid op Soestdijk de prinsessen te bestuderen en de sfeer in zich op te ne men. Het geheel heeft een enigszins im pression nistische inslag. De heer Swagema kers zei dan ook tot de Koningin, dat zij niet zozeer naar de gelijkenis moest kijken, als wel naar de huiselijke sfeer die hij heeft trachten uit te beelden. De Koningin be keek het doek met grote interesse. Ver scheidene keren bedekte zij met haar hand een gedeelte van het gezicht van haar oudste dochter. „De ogen vind ik zeer goed lijken, maar ik geloof dat u nog wel iets aan de mond moet veranderen", zei de Ko ning, die de schilder voorstelde na de va- canties eens in Paleis Soestdijk terug te komen om de nodige verbeteringen aan zijn werk te kunnen aanbrengen. Prins Bern hard had belangstelling voor de figuur van Prinses Margriet, wier gelaat op het schil derij enigszins smaller aandoet dan het in werkelijkheid is. „Ik geloof wel", merkte de Prins lachend op, „dat Margriet een heel knap meisje zal worden". Défilé en rijst Op het programma stond vervolgens het afnemen van een défilé, dat onder com mando stond van generaal K. F. Puffius, gouverneur van de Koninklijke Militaire Academie. De stoet was verdeeld in twee gedeelten. Vooraf ging een groep te voet, Daarachter kwamen de gemotoriseerde en gemechaniseerde eenheden. Na het défilé ging het gezelschap naar het met oranje bloemen versierde Bredase Begijnhof, waar de Koningin verwelkomd werd door mgr. dr. W. Koenraadt en de overste van de Begijnen, zuster Holtzer. De bij de kerk opgestelde Begijnen wer den aan de Koningin en Prins Bernhard voorgesteld. In het huisje van de moeder overste kregen volgens oude gewoonte de hoge persoonlijkheden een schotel Be- gijnenrijst voorgezet. Penning overhandigd Aan de lunch, die in het stadhuis van Breda werd gegeven, dankte de Koningin voor het schilderij, dat het comité aan Prinses Wilhelmina heeft geschonken. „Mijn moeder is hier geweest tijdens de bevrij ding", zei de Koningin. „Banden als deze zullen altijd levendig blijven. Dit geschenk was wel het mooiste, dat u ons had kun nen geven. Dit gebaar jegens mijn moeder is zo doordacht en heeft mij zo getroffen, dat het mij volstrekt onmogelijk is onze dank in woorden uit te drukken". De bur gemeester overhandigde een penning, die ter gelegenheid van de feesten speciaal voor de Koninklijke bezoekers is geslagen. Na de lunch begaven Koningin en Prins zich te voet naar de Grote Kerk op de Markt, waar het pas gerestaureerde mo nument van graaf Engelbregt II van Nas sau in ogenschouw werd genomen. Een van de leden van het gevolg wees Prins Bern hard op het wapen van Lippe, dat met vele andere wapens op het monument is aange bracht. In de Koninklijke Militaire Acade mie werd de historische Oranje Nassau- De Koningin bezichtigde bij haar bezoek aan Breda ook het Begijnhof. tentoonstelling bezocht. Na dit bezoek heeft de Koningin de thee gebruikt in de recep tiezaal van de academie. Prins Bernhard heeft tijdens de receptie een bezoek ge bracht aan het internationaal scherm- assaut, dat op de K.M.A. wordt gehouden. Tenslotte werd onder de Henricuspoort afscheid genomen. Terwijl het carillon feestklanken door het stadspark strooide, vertrok de calèche met de hoge bezoekefs. (Van onze parlementaire redacteur) Gisteren ontmoette ik ergens, waar nogal veel Kamerleden en andere personen die zich voor de kabinetsformatie interesseren, aanwezig waren, een van onze diplomaten die tijdelijk met verlof in Den Haag ver toeft. Zijn aanwezigheid en dat verlof was een verrassing voor mij, met andere woor den, de lezer hoeft niet te denken dat het onze ambassadeur in Washington was. Gekscherend voegde ik de van zijn vacantie genietende diplomaat toe dat hij wel een beetje gevaarlijk deed om zich in een der gelijk gezelschap op te houden nu de for mateur op zoek is naar een nieuwe minister van Buitenlandse Zaken. Toen hij ant woordde dat hij toch zeker niet voor een dergelijke functie in aanmerking zou ko men, merkte ik op: „Maar er komt ook nog de post van secretaris-generaal op het Pleinvacant". Hierop kreeg ik te horen dat er eveneens een vacature kwam als hoofdbode, een repliek die zowel voor de bescheidenheid als voor de diplomatieke gevatheid van de hier bedoelde figuur ge tuigt. Dit klinkt allemaal als een grapje en toch schuilt er een stuk ernst in. Van be lang is namelijk de invloed, ook van bin- 3pOOOOOOOOOOOOCCCCOOOOCOC*XOOCOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCC< Beambten van de Amerikaanse nationale productieraad hebben Woensdag te Washington verklaard, dat het gebouw, waarin de republikeinse partij haar nationale conventie heeft gehouden en dat voor hetzelfde doel door de demo craten zal worden gebruikt, tijdens de vergaderingen ..onwettig is gekoeld". De eigenaars van het gebouw hadden na melijk in Februari verzocht bepaalde schaarse materialen te mogen gebruiken voor het aanleggen van een luchtkoe- lingsinstallatie. Dit verzoek werd afge wezen. Toen de republikeinse nationale conventie begon, was de installatie even wel aangelegd en zij werd prompt in gebruik gesteld. Indien dc democratische partij tijdens haar vergaderingen de installatie wil gebruiken, zal dit ook „onwettig" zijn. De beambten zeiden niet of nu de volgende week, wanneer de democratische nationale partijcon ventie wordt gehouden, de installatie buiten werking zal worden gesteld. nenlandse politieke kant bekeken, die er straks van het departement van Buiten landse Zaken zal kunnen uitgaan. Daar bij kan, behalve de bezetting van de ministerspost, tevens een rol spelen de vraag wie als staatssecretaris(sen) zal (zullen) optreden en ook wie de func- tei van secretaris-generaal zal vervul len. Het zoeken naar een minister van Buitenlandse Zaken is een van de moei lijkste onderdelen van de legpuzzle die de formateur voor zich heeft gekregen. Deze minister moet iemand zijn die te midden van de vele en belangrijke internationale vraagstukken van de dag tegen de zware taak van dat ambt voldoende opgewassen zal zijn. De personen die aan de hier be doelde 'eisen voldoen, zijn uitermate gering in aantal en dan komt daar nog bij dat de formateur er naar moet streven om de vier partijen met wie hij in zijn kabinet in zee wil gaan, zoveel mogelijk te bevredigen. Woensdagmiddag heeft dr. Drees zowel met dr. Schouten als met de heer Tilanus een gesprek gehad waarbij, naar verluidt, enige stukken van de legpuzzle bekeken zijn. In parlementaire kring hoorde ik ver luiden dat men gevreesd had dat zich bij het overleg met dr. Schouten moeilijkheden zouden voordoen. Dit scheen aanvankelijk mee te vallen, maar de optimistische indruk in parlemen taire kring over het resultaat van het ge sprek met dr. Schouten blijkt intussen helaas niet gegrond te zijn. Die fractie leider had namelijk gisteren aan dr. Drees verklaard zich nog eens even te willen be raden en is vanochtend wederom bij de formateur gekomen. Het toen gevoerde gesprek heeft ongeveer een uur geduurd. Daarna is mr. Donker, de voorzitter van de fractie van de P. v. d. A., op verzoek van dr. Drees bij hem gekomen en toen dit be zoek van ongeveer een half uur voorbij was, scheen de stand van zaken, naar uit mededelingen van de woordvoerder van de formateur valt op te maken, aldus te zijn, dat er nog geen definitieve oplossing is met betrekking tot het vraagstuk van de zetels en van de personen. Alles tesamen genomen heb ik de indruk dat dit waar schijnlijk een gevolg is van bepaalde moei lijkheden die er nog in Anti-Revolution- naire kring bestaan en het zou mij niet verbazen als het hierbij gaat om de per soon van cir. J. A. H. J. S. Bruins Slot, favoriet van dr. Schouten, maar niet van de P. v. d. A. Bij deze gang van zaken zou het een wonder zijn als toch nog deze week het kabinet gevormd zou kunnen zijn. Ralph Waldo Trine: De grootste dienst die wij iemand kunnen bewijzen is hem te hel pen, zichzelf te helpen. LONDEN (Reuter). De Engelse mi nister-president, Churchill, heeft Woensdag in het Lagerhuis medegedeeld, dat er bin nenkort in het Lagerhuis een belangrijk debat over de economische toestand gehou den zal worden, dat twee dagen zal duren. Churchill zeide: „Zeer ernstige en vér strekkende maatregelen, die betrekking hebben op ons nationale leven, ook wat de defensie aangaat, zullen ondergebracht worden in een mededeling over onze tegen woordige positie". Toen er gevraagd werd: „Betekent dit, dat het defensieprogramma besnoeid zal worden?", antwoordde Churchill „Het Huis zal in kennis gesteld worden van de zeer ernstige maatregelen die op alle gebieden genomen worden met het doel ons in staat te stellen te leven van onze inkomsten en onze export". NEW DELHI (Reuter) De vroegere Indiase ambassadeur in China, dr. K. M. Pannikar, heeft in zijn land een radiotoe spraak gehouden, waarin hij onder meer zeide, dat India alle invloed, waarover het beschikt, gebruikt om een goede verstand houding tussen het continentale China en de andere landen tot stand te brengen. India gaat hierbij uit van het beginsel, dat ieder land de rechten van het andere in zijn eigen invloedssfeer moet eerbiedigen. Hij zeide, dat het optreden van India er toe had bijgedragen het Koreaanse conflict te beperken en diplomatieke besprekingen over deze kwestie tot stand te brengen. Noch de Vietminh noch de regering van Bao Dai zijn door India erkend, omdat het er van uitgaat, dat een regering pas erkend dient te worden, als zij in feite over haar gebied heerst. De ideologie, die een rege ring aanhangt, speelt bij India hierbij geen rol, evenmin als de internationale struc tuur, daar deze kwesties India niet recht streeks aangaan. „Geen andere houding is denkbaar voor landen, die geloven in de nationale onafhankelijkheid van Aziatische landen. De ervaring in Korea en het mis lukken van de poging om het vraagstuk van Indo-China op te lossen zouden defini tieve bewijzen moeten zijn voor het feit, dat het negeren van de opvattingen van Azië de wereld slechts in grotere moeilijk heden zal brengen en haar uiteindelijk naar een ramp zal leiden". NEW YORK (Reuter) Volgens verkla ringen, die onlangs zijn afgelegd voor een speciale commissie van onderzoek van de U.N.O. zouden er ongeveer 442 kampen voor dwangarbeid zijn in Tsjechoslowakije, Polen, Roemenië, Bulgarije en Hongarije met een gezamenlijk gevangenental van naar schatting 1.255.500 mensen. Aan de commissie zijn documenten overhandigd, die hoofdzakelijk gebaseerd zouden zijn op getuigenissen van ontsnapte gevangenen. Hierin is de verdeling van de kampen als volgt gegeven: Tsjechoslowakije: 247 kampen met 350.000 gevangenen; Roemenië: 45 kampen met 500.000 gevange nen. Bulgarije: 30 kampen met 62.500 gevange nen. Hongarije: 95 kampen met 93.000 gevange nen. Volgens de documenten bestaat de be volking der kampen merendeels uit .on tevreden" elementen van de bevolking, kleine kooplieden en handwerkslieden, per sonen uit vrije beroepen, kantoorpersoneel, voormalige landeigenaars, „economische saboteurs" en na de oorlog gerepatrieer- den. De gevangenen zouden gemiddeld 10 tot 12 uur per dag zware handenarbeid moeten verrichten. Een groot gedeelte van de kampbewoners zou aan allerlei ziekten lijden als gevolg van ondervoeding en slecht accommodatie. TOKIO (Reuter). De Amerikaanse stafchef van de marine, admiraal Fechte- ler, heeft op een persconferentie te Tokio meegedeeld, dat de bevelhebber der geal lieerde strijdkrachten, generaal Mark Clark, toestemming heeft gekregen, „onder bepaalde omstandigheden" het bevel te ge ven tot vlootoperaties tegen de Mandsjoe- rijse kust. Fechteler wilde niet zeggen, on der welke omstandigheden dat zou mogen gebeuren. WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Half tot zwaar bewolkt met in het Noorden van het land enkele ver spreide buien. Vannacht weinig wind, morgen overdag overwegend matige Westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 18 Juli Zon op 4.41 uur, onder 20.50 uur. Maan op 0.51 uur, onder 18.59 uur. Hoog en laag water In IJ mui den Vrjjdag 18 Juli Hoog water: 0.42 en 13.22 uur. Laag water: 0.37 en 21.17 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1