Haarlemmermeerbewoners vierden het eeuwfeest van hun polder VAN NIEL Agenda voor Haarlem Vlaggen op alle hóeven Vijfjarig knaapje verdronken Huldeblijk voor een groot Nederlander Fa. B. ENGELENBERG De radio geeft Vrijdag ITEGEW&N 'S Ernstige ontploffing te Hoek van Holland PANDA EN DE VERDWIJN-MACHINE Aalscholver zag stok voor paling aan UURWERKEN ^cclt ió het zo Vergissing DONDERDAG 17 JULI 1952 Kwistenwiebel-Cabaret E.B.U.-overschot over Juni BARTEUORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Kerkelijk Nieuws Vijf arbeiders raakten gewond Goudsrtiokkelarij op Nederlands schip Mulo-examens te Haarlem Tegen de zachtgroene achtergrond van de rijpende gewassen in de Haarlemmermeer waaiden gisteren de vlaggen van alle boerderijen. Zo werd uiting gegeven aan de vreugde over het honderdjarig bestaan van dit welvarend landbouwgebied, dat geschapen werd door de droogmaking van een woelige binnenzee, die heel wat land verzwolgen had voordat zij zelf in land was veranderd. Het feest, dat door een comité uit de landbouwers- en landarbeiders-organisaties was voorbereid, werd vooraf gegaan door een stijlvolle plechtigheid op de begraafplaats op de hoek van de Vijf- huizerweg en de Hoofdweg, waar door de onthulling van een grafsteen voor mr. J. F. Amersfoordt en diens echtgenote, de nagedachtenis van de grote voorman der eerste kolonisten een welverdiende eer werd betoond, 's Middags en 's avonds was de viering van het eeuwfeest geconcentreerd op het Hoofddorps gemeentelijk sportterrein, waar een uitgebreid programma van wedstrijden voor landelijke ruitere, tractor-„drivers" en jonge athleten werd ontrold, dat is afgewisseld met enige feesttoespraken. Het geheel kreeg des avonds in een fraaie verliching zijn bekroning met de opvoering van het openluchtspel „Een eeuw Haarlemmermeerleven". Woensdagavond omstreeks half acht is de 5-jarige B. P. V. uit Amsterdam in het Noordhollandskanaal verdronken. Het knaapje was in de nabijheid van het woon schip, waar hij thuis hoorde, aan het spelen en is zonder dat iemand het heeft gemerkt te water geraakt. Bij de onthulling van het grafmonument werd een rede uitgesproken door de bur gemeester van Haarlemmermeer, mr. J. F. Jansonius, die er de aandacht op vestigde, dat het werk van mr. Amersfoordt voor de Haarlemmermeer na zijn dood aanvankelijk niet maar later door velen wel erkend werd. Onder deze velen heeft vooral mr. A. Slob in de periode, waarin hij burge meester was, zich beijverd om de uitzon derlijke verdiensten, die zijn ambtsvoor ganger heeft getoond steeds opnieuw onder de aandacht te brengen. Naar hem is ook een school in Badhoevedorp genoemd, waarvan een gebrandschilderd raam zijn beeltenis draagt. De inscriptie op de graf steen geeft de volgende opdracht te lezen: „Nageslacht erkent dankbaar het baanbre kende werk, dat Jacob Amersfoordt op schier elk gebied verricht heeft voor de ontwikkeling van Haarlemmermeer en voor de zedelijke en stoffelijke verheffing van haar bevolking". Traetoren, paarden en athleten Uit alle hoeken van de polder schaarden zich even later vele honderden om het Hoofddorper sportterrein. Hier begonnen na een bondig openingswoord van de voor zitter van het feestcomité, de heer P. K. Kistemaker, tientallen tractoren te brom men, waarop evenzovele jonge agrariërs een ringrijderij in moderne stijl hielden. Zij lieten hun aangebedenen naast zich de lans hanteren. De wedstrijd, die de mecha nisatie van de landbouw duidelijk tot uiting bracht, maar toch heel wat minder charmant aandeed dan de klassieke ring- rijderijen op paarden, werd in de klasse van snelle tractoren gewonnen door E. van der Berg met 60 punten, gevolgd door G. Vester en A. van der Marei met 55 punten en in de afdeling langzame tractoren was de uitslag: 1. J. C. Zuidgeest met 51, 2. J. Blom met 49 en 3. G. Pruisen met 45 punten. Toen de tractormotoren weer zwegen werd een toespraak gehouden door de heer M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V., die in het bijzonder de ten hemel schreiende sociale omstandigheden bij de kolonisatie van het drooggevallen meer beschreef en de ontwikkeling die daarna is gevolgd. Hij gewaagde van de grote moeite, die het heeft gekost voordat boeren- en landbouw- arbeidersorganisaties in de Haarlemmer meer elkaar hebben gevonden in een col lectief arbeidscontract. Deze toespraak werd gevolgd door atle tiekwedstrijden, waaraan werd deelgeno men door de gymnastiek- en sportvereni- ADVERTENT1E lïmlslrnat 30 - Haarlem - Tel. 1323.* OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN Waterproof schuurpapier HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.05 Platen. 10.00 Thuis. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Pla ten. 10.40 Sopraan en piano. 11.00 Feuilleton. 11.20 Platen. 11.35 Orgel. 12.00 Dansmuziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Orkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Platen. (PLm. 15.0015.20 Voordracht). 16.00 Haarlemse Orkestvereni ging, koor en solisten. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Pianoduo. 17.15 Muziekpraatje met illustraties. 17.50 De Ronde van Frankrijk. 18.00 Nieuws. 18.15 Felicitaties. 18.45 Denk om de bocht. 19.00 Platen. 19.15 Prijzen- praatje. 19.30 Vroomheid, die moest buiten staan, causerie. 19.45 Op bezoek bij anderen, causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespreking. 20.10 Platen. 20.30 Europa één, causerie. 20.40 Van vreemde bodem, causerie. 21.00 Geva rieerd programma. 21.25 Lichte muziek. 21.55 Buitenlands overzicht. 22.10 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamerokest. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Maastrichts Stede lijk Orkest en solist. 10.20 Metropole-orkest. 11.00 Voor zieken. 11.40 Platen. 12.00 Ange lus. 12.03 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.33 Salonorkest. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Militaire causerie. 13.25 Platen. 13.45 Voor de huisvrouw. 14.00 Strijkkwartet. 14.30 Orkest. 15.15 Kaleidoscoop. 16.00 Voor zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Platen. 17.25 Olympische Spelen. 18.15 Nieuws. 18,30 Platen. 18.40 De Uitkijkpost, causerie. 18.50 Lichte muziek. 19.05 Militaire causerie. 19.15 Regeringsuitzending: Verklaring en Toe lichting. 19.35 Politiekapel. 19.52 Actualitei ten. 20.00 Nieuws en weerberichten. 20.08 Heiligen gaan naar de Hel. 20.18 Orkest, koor en solisten. 21.00 Brabants halfuur. 21.30 Amusementsmuziek. 21.55 Nooit van Ka jot ters gehoord?, klankbeeld. 22.15 Franse mu ziek. 22.45 Het Christelijk Oosten, causerie. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.1521.45 Telenews; Weeroverzicht; Uit het land van de Poeszta's; Met deze handen, film; Cabaret. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Orkest. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pla ten. 12.50 Koersen. 12.55 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Hammondorgel. (In de pauze: Platen). 14.00 Platen. 14.48, 15.00, 15.15, 15.45 en 16.15 Platen. 17.00 Nieuws. 17.05 Platen. 17.15 Cosi fan tutte, opera. 18.45 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.15 Cosi fan tutte, opera (vervolg). 21.35 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Dansmuziek. 22.5523.00 Nieuws. gingen D.S.O. (Vijfhuizen); „Vijfhuizen", „Hoofddorp", „Lijnden", de R.K. Dames gymnastiekvereniging (Hoofddorp) en „Ac tief" (Halfweg). Van de 80 meter hardlopen voor dames was de uitslag: 1 M. de Ruiter; 2. J. van Dijk; 3. A. Plessius en van de 100 meter voor heren: 1. F. Bokma; 2. J. Kachelland; 3. M. Blok. In de later op de middag gehouden esta fettes voor dames en heren won de gym nastiekvereniging „Hoofddorp" in beide nummers en de Christelijke Sport- en Ont spanningvereniging „Actief" uit Halfweg sleepte de beide tweede prijzen in de wacht. Stad en platteland De tweede spreker op deze middag was de algemeen secretaris van dè Stichting voor de Landbouw, ir. G. P. F. Royackers, die de lange weg van tegenkanting be schreef, waarlangs de grote onderneming honderd jaar geleden is gegaan. Het destijds gevolgde systeem van inpoldering en uit gifte van de grond is er mede de oorzaak van geweest, dat hier een sterk volk is ont staan, ook al heeft het moderne systeem, dat werd gevolgd bij de Wieringermeer en de Noordoostpolder bewezen beter en menswaardiger te zijn. De spreker herin nerde aan het verzet tegen de onderneming in Haarlem en Leiden. De latere staatkun dige ontwikkeling heeft de steden haar al te grote zeggingskracht ontnomen. Nu, na 100 jaar, worden deze steden door haar grote uitbreiding vooral Amsterdam opnieuw een bedreiging voor dit gebied. Het verschil is echter, dat er thans een evenwichtige partij naast staat. Zij vinden immers bij hun expansie geen luchtledig maar stuiten op een welvarende landbouw streek. Ir. Royackers schetste tenslotte de grote betekenis die de landbouw naast de industrie voor Nederland heeft. In een lange rij dreunden de tractoren, waarmee gisteren bij het eeuwfeest van de Haarlemmermeer een ringrijderij werd gehouden, langs de tribune op het Hoofddorps sportterrein. Drie landelijke rijverenigingen, „Kapi tein van der Wal" uit Hoofddorp, de „Ven- neperr.uiters" uit Nieuw Vennep en „Rit meester de Kruyff" uit Halfweg gaven ver volgens een jachtrit ten beste, die het on vervalste landelijke cachet aan het feest gaf. In een dichte drom galoppeerden de paarden achter „Jagermeester" M. Immink langs het publiek om tenslotte in een op windende eindloop het veld weer te rui men. Anton van Wijk (op „Harry") werd winnaar van deze rit en Koos Rodenburg en J. Knook veroverden de tweede en de derde plaats. Meer dan 10.000 feestgangers In de pauze voor het avondprogramma werd aan een diner in „De Landbouw" het woord gevoerd door de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, die zeide dat de pres taties van de pioniers van de Haarlemmer meer haar weerga niet hebben gevonden. Het resultaat van hun opoffering is een vruchtbaar landbouwgebied dat, wat de intensiteit aangaat, aan de spits staat in de hele wereld. Des avonds werden de feestelijkheden onder belangstelling van 10 a 12.000 men sen voortgezet met muziek en zang, respec tievelijk van het Hoofddorps Fanfaregezel schap „Excelsior" en het Hoofddorps Man nenkoor, waarna een indrukwekkende sportdemonstratie volgde, die door 450 gymnasten van tien verenigingen uit de Meer werd uitgevoerd. De drie reeds eerder genoemde rijvereni gingen gaven een stijlvolle carousselrit ten beste en daarna werd de laatste feestrede uitgesproken door de dijkgraaf van de polder, mr. K. J. G. baron van Harden- broek van Bergambacht, die een overzicht gaf van de geschiedenis van de polder. Een waardige slotapotheose van het eeuwfeest was de opvoering van het massa spel „Een eeuw Haarlemmermeerleven", geschreven door de heer P. K. Kistemaker, waarbij 400 medewerkenden in acht tafe relen een allegorische uitbeelding gaven van al het lief en leed, dat de historie over de Meer vermeldt. Een luisterrijk vuurwerk zette de kroon op het tot middernacht durende feest, dat behalve door minister Mansholt ook door de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly, werd bijgewoond. ADVERTENTIE Elke picnic gaat gesmeerd met Eén blikje voor tientallen boterhammen! Gisteravond gaf „Het Kwistenwiebel- Cabaret" onder leiding van Sophie Stein zijn eerste voorstelling in de Kleine Co- medie te Den Haag. Naar het programma vermeldt, heeft Sophie Stein deze naam uit bescheidenheid gekozen: „Kwisten- wiebel" is een vakterm, die betekent: „Zo maar iets of iemand zonder betekenis". Zij heeft in haar groepje een aantal jonge mensen bijeen gebracht, die proberen „even iets anders te brengen". Het programma, dat dan ook de titel „Even iets anders" draagt, bestaat uit achttien nummers. De meeste teksten werden geschreven door Sophie Sein, de andere door Hella Haasse, Annie Schmidt en Willy van Hemeft. De uitvoerenden wnren Sophie Stein, Mies Hagens, Stine Lerou, Jan Grefe, André van Zandbergen en de pianist Peter Kel- lenbach. Het overschot van Nederland in het be talingsverkeer met aan de Europese Be talingsunie deelnemende landen heeft in Juni f 67.427.200 bedragen. De vordering van Nederland op de Europese Betalingsunie bedraagt thans f581.707.800. ADVERTENTIE dee MORRIS t)e{w tjeu üuyf STRAND BADKLEDING Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ernst, Molenaarsgraaf, Nieuwland en te Oosterwijk: G. van Estrik, cand. te Maurik; te Utrecht: H. van Schothorst te Deventer. Aangenomen naar de Wilp: H. Brouwer, cand. te Groningen, die bedankte voor De Bilt. Bedankt voor Poortvliet: C. v. d. Berg, cand. te Hilversum. Beroepbaarstelling. De heer C. W. van Grondelle, cand. te Zeist, Choisyweg 5, stelt zich beroepbaar. Geref. Kerken Beroepen te Oud-Beijerland: J. B. van Mechelen te Oostburg. Beroepbaarstelling. De heer R. van Ree- nen, cand. te Soestdijk, stelt zich van 1 Augustus a.s. af beroepbaar. Zijn adres is: Julianalaan 45 te Soestdijk. Tel. K2955- 2735. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Vianen: H. C. v. d. Ent, cand. te Barendrecht en te Arnhem: I. de Bruyne te Hilversum. Geref. Gemeenten Beroepen te Rhenen: W. Hage, cand. te 's-Gravenhage. Dr. J. C. Hooykaas Dr. J. C. Hooykaas, laatstelijk Ned. Herv. predikant te Arnemuiden, heeft voor de uitnodiging van de decean van de theolo gische faculteit van de Herv. kerk te Por tugal te Carcavelos bij Lissabon, om aan deze universiteit college te geven in de ge schiedenis en leerstellingen van het Geref. Protestantisme, bedankt. Hoek van Holland is Woensdagochtend opgeschrikt door een erstige ontploffing, waarbij twee arbeiders vrij ernstige brand wonden opliepen en drie andere minder ernstig werden gewond. Bij het zeehospitium „St. Joseph" wor den ter uitbreiding enige houten gebouw tjes geplaatst. Twee arbeiders, de 26-jarige verwarmingsmonteur A. H. en de 16-jarige leerling-monteur P. M., beiden uit Rotter dam, waren bezig een meter aan te sluiten en gebruikten een acetyleenfles. Toen deze hevig begon te sissen, snelden de werklie den weg, maar de metershoge steekvlam, die de daarop gevolgde ontploffing verge zelde, kon hen nog net bereiken. Zij liepen vrij ernstige brandwonden op. Drie andere arbeiders werden minder ernstig gewond, maar allen moesten toch naar het Berg- wegziekenhius te Rotterdam worden ver voerd. De ontploffing had een geweldige ravage tot gevolg. Eén van de houten gebouwtjes werd vernield en een ander is scheef gc- zaakt. Gelukkig liep het zeehospitium'zelf geen schade op en de daar vertoevende kinderen bleven ongedeerd. In de omgeving van de ontploffing braken verscheidene ruiten. Op 22 Juli hoopt ir. A. S. Tuinman, Nederlands landbouwattaché te Ottawa (Canada), aan de Landbouwhogeschool te Wageningen te promoveren op een proef schrift, getiteld: „Enige aspecten van de hedendaagse migratie van Nederlanders naar Canada". c 91. Het werd Panda al spoedig duidelijk dat het geen grapje van de Minister was toen deze hem arresteerde omdat hij de assistent van Joris Goedbloed was! Al spoedig verscheen er een gevangen-wagen op het terrein, en daar werd Panda hard handig ingeduwd. „Ik ben onschuldig!", riep hij nog. „Ik dacht heus dat het alle maal écht en eerlijk was!" „Spaar je uit leggingen maar voor de rechter!", riep de Minister bars. De deuren klapten dicht, en daar ging Panda. Men kan zich indenken, dat het weinig opwekkende gedachten wa ren die hem bezig hielden. „Nu moet ik opdraaien voor de misdaden van Joris Goedbloed!", zei hij tot zichzelf. „Wat een schande! Als een misdadiger word ik op gesloten in de gevangen-wagenWat zou ik er niet voor over hebben om in vrij heid te kunnen lopenOp de weg, waarlangs de auto zich voortbewoog, wan delde echter iemand die van een geheel ander inzicht was; en die iemand was Joris Goedbloed. „Er is niets aardiger dan een wandelingetje of, om het met een Latijnse zegswijze te vertolken: „pacem in stanta pede" maar aldus vroeg de schelm zich af, „ik moet wél bedenken dat ik eigenlijk haast heb om die chèque te innen en de vreugde te smaken van de aanblik van 738964 ducaten! Wat let mij' dus om gindse auto een ritje te vragenDan schiet ik stellig sneller op!" Gindse auto nu was toevallig de arrestanten-wagen. Enkele toeristen merkten Woensdag in de Drentse Hoofdvaart in de omgeving van Meppel een aalscholver op, die zich vreemd gedroeg. Toen men het dier beter be schouwde, bleek het, dat het dreigde te sterven. Het gelukte de voorbijgangei-s de vogel uit het water te halen en naar Mep pel te vervoeren. Inmiddels bleek, dat de aalscholver een stok van 39 cm lengte en 2i/2 cm dikte had ingeslikt. Het viel niet mee dit vreemde voorwerp uit de aalschol vershals te verwijderen. Een aanstaande tandarts bracht uitkomst met een bijzon der instrument, zodat de vogel al spoedig ruimer kon ademhalen. Het dier werd daarop in de vijver van het Wilhelmina- park weer in zijn element gebracht. Vermoedelijk is deze jonge aalscholver het slachtoffer geworden van zijn honger of van zijn gulzigheid, waarbij hij een in het water drijvende stok voor een paling moet hebben aangezien. ADVERTENTIE Speciaalzaak sinds 1883 86 GROTE HOUTSTRAAT 8 Vacantiesluiting 21 t/m 26 Juli «■■■■■■■■■•■•■■■■■■■■a HONGKONG, (Reuter). De politie te Hongkong heeft Dinsdagavond, 12 uur voordat het schip naar Indonesië zou ver trekken, een inval gedaan op de „Tjiluwah" van de Java-China Paketvaartlijnen en daarbij 145 kg. goucl in beslag genomen, met een waarde van 620.000. Volgens een mededeling van de politie is dit de groot ste hoeveelheid sinds zij een campagne is begonnen tegen de smokkelhandel in goud en verdovende middelen. Het goud was op een zeer handige wijze verborgen tussen machinedelen in de machinekamer van het schip. Op 16 Juli slaagden te Haarlem voor het MULO-diploma de dames: N. Nierop Groot, IJmuiden; C. J. Kreijger, Zandvoort; J. Som broek, Haarlem; A. Molenaar, Haarlem; E. de Bruine, Santpoort; G. Bautz, G. M. H. Hoeve, G. Dijkstra, E. H. H. Derksen, allen te Haarlem en de heren: T. P. Hoek, G. Koo- men, J. H. Brandenburg, M. S. Vellinga, C. Wijker, A. P. Pruissers, allen te IJmuiden; P. C. van Koningsbruggen, Zandvoort; E. Chr. v. Laar, H. de Jong, J. de Boer, B. Visser, allen te Haarlem; J. Frijn, Heem stede; J. Giesberg, Aerdenhout. Afgewezen vijf candidaten. EXAMENS HOOFDAKTE Voor de hoofdacte, gedeelte A, werden op 16 Juli in Haarlem zeven candidaten ge ëxamineerd waarvan er drie zijn afgewe zen. De geslaagden zijn: mej. M. B. H. van Veen te Haarlem en de heren J. W. L. van Broekhoven, J. H. van der Laan, K. H. van der Neut, alle drie te Amsterdam. Voor het gedeelte B werden zeven candi daten geëxamineerd en daarvan zijn er vier afgewezen. Geslaagd zijn mej. G. J. van Doesburg te Arnstelveen en de heren J. D Roffel te Katwijk aan Zee en J. J. Abspoel te Wijdenes (N.H.). DONDERDAG 17 JULI Rembrandt: „De romantische leeftijd", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ku Klux Klan", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „De dief van Bagdad", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Piratenblocd", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „38ste Breedtegraad", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Encore", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Spaar- ne: „De prins der bandieten" en „IJscoman, kijk uit", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Les enfants du Paradis", 18 jaar, 8.15 uur. VRIJDAG 18 JULI Rembrardt: „Luchtduivels boven de Paci fic", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Dombo", alle leeft., 10.30, 2 en 4.15 uur; „•Parijs op stelten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur; „Serenade van Toscelli", alle leeft. 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circus arena", alle leeft., 10.30, 2, 7 en 9.15 uur. City: „Bud Abott en Lou Castello winnen de slag", alle leeft., 10-30 uur; De grot der vogelvrijen", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Circus Arena", alle leeft.. 10-30, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De spookstad in de paririe" en „In de penarie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Symphonie der duisternis", alle leeft., 2.30 en 8.15 uur. Onredelijk. Het Amerikaanse ministerie j van Defensie heeft een inschrijving I van de Engelse firma Ferranti geaccep- j teerd, voor de levering van electrisch materiaal voor een werk nabij Bis marck in Noord-Dakota. De Engelse fir. ma bleef met een bedrag van 1.137.605 dollar voor de levering van 9 transfor matoren en onderdelen ruim 200.000 dollars beneden de laagste inschrij vingsprijs van een Amerikaanse maat schappij. Aangezien volgens de Ameri kaanse wetten Amerikaanse ministeries 1 alleen dan van buitenlandse maatschap- pijen mogen kopen, wanneer er een on redelijk prijsverschil bestaat tussen de Amerikaanse en de buitenlandse prij zen, heeft het ministerie bekend ge maakt, dat het naaste Amerikaanse aanbod onredelijk hoog was. Rechterhand. William Hassett, die 17 jaar lang de werkelijke auteur van presi dentiële brieven is geweest, heeft zijn ontslag ingediend, na meer dan 300.000 brieven geschreven te hebben, die de handtekening dragen van Roosevelt en Truman. President Truman heeft het ontslag aanvaard en in een schrijven aan Hassett verklaard het gevoel te hebben zijn rechterhand verloren te hebben. In een P.S. merkt de presi dent op, dat deze brief nu eens niet door Hassett maar door hem zelf ge schreven is. Veroordeling. De voorzitter van het Zuid- Afrikaanse Indische Congres, dr. Da- doo, is te Johannesburg veroordeeld tot zes maanden dwangarbeid, omdat hij op 5 Juni, in strijd met een verbod op grond van de wet op de onderdrukking van het communisme, op een openbare vergadering het woord had gevoerd. Hij is tegen een borgstelling van vijf tien pond op vrije voeten gesteld, han gende de behandeling van zijn zaak in hoger beroep. Weigering. De Senaat van Hamburg heeft toestemming geweigerd voor de oprich ting van de firma Hjalmar Schacht und Co als credietinstituut te Ham burg. De vroegere president van de Reichsbank, dr. Hjalmar Schacht, had de vorige maand bij de Hamburger Landeszentralbank in Hamburg toe stemming gevraagd voor de oprichting van een bank voor de buitenlandse handel. Vlucht. De Amerikaan Maximilian Con rad is er in geslaagd met een „Piper Cub", een sportvliegtuig met een vleu gelwijdte van slechts 6,5 meter, van Minneapolis naar Duitsland te vliegen. Tot Noorwegen was de vlucht, via Groenland en IJsland, vlot verlopen, doch boven de Oostzee kreeg Conrad te kampen met motorstoring. Hij slaagde er echter in Malmoe te bereiken, waar de storing binnen enkele minuten kon worden opgeheven. Verbod. In Oost-Berlijn mogen op last van het Oost-Berlijnse stadsbestuur fruit, tomaten, uien en fijne groenten slechts aan inwoners van de Sovjet-sector ver kocht worden. De kopers dienen zich met hun distributiekaart le identificeren. Volgens een communiqué is deze maat regel ingevoerd naar aanleiding van vele verzoeken van de zijde van de Oost- Berlijners. Mogelijk zal in de toekomst een beperking van de aanvoer ingesteld worden „teneinde de zwdrte handel in deze producten tegen te gaan". Aankomst. 51 Amerikaanse straaljagers van het type „Thunderjet" zijn Woens dag uit de Verenigde Staten op de basis Yokota bij Tokio aangekomen. Na veertien dagen geleden uit Turner Field in Georgia te zijn vertrokken hebben de toestellen de 14.000 kilometer lange tocht afgelegd via tussenlandingen op eilanden in de Stille Oceaan. Toch. De procureur-generaal van Michigan heeft gelast tegen 14 gedetineerden in de gevangenis van Zuid-Michigan als nog een gerechtelijke vervolging in te stellen, omdat zij bij een muiterij in April dertien bewakers als gijzelaars hebben vastgehouden. De leiding der gevangenis had de muiters indertijd toe gezegd, dat er geen représailles tegen hen zouden worden genomen. Reden. Het blad Cesta Miru schrijft, dat voormalige leiders van de Tsjechoslo- waakse padvindersbeweging onlangs in Liberec berecht zijn, omdat zij niet be seften, dat er in Tsjechoslowakije geen plaats is voor een beweging, „die Enge land nog steeds van mensen voor zijn geheime dienst voorziet". De beklaagden worden schuldig bevonden aan pogingen om de padvindersbeweging in stand te houden tot de tijd, dat het huidige be wind „gewelddadig omvergeworpen" zou zijn. TEN tijde van Columbus leefden onder bijna alle zeevarende volken vele vreemde verhalen over bestaande eilanden, die ver naar het Westen in de oceaan moes ten liggen. Een dier legenden verhaalde van het geheimzinnige Antillia, waarheen 7 bisschoppen met hun volgelingen waren gevlucht, toen de Moren in de 8ste eeuw het Iberisch schiereiland ver- overden. Op dit Antillia dan zouden deze bisschoppen 7 steden hebben gesticht die tot de rijkste der wereld behoor den. Of dit Antillia nu dicht bij Cipangu (Japan) lag, waar van Marco Polo twee eeuwen eerder had bericht, was niet bekend. In ieder geval moest achter Cipangu het land Katay (China) liggen. Maar dit alles lag zó ver in zee, dat ieder het bevaren van deze kusten een onmogelijkheid toescheen. Behalve Columbus. Hij meende dat Antil lia en andere legendarische eilanden op ongeveer 750 mijlen van de Azoren moes ten liggen, want in zijn voorstelling was de aarde ongeveer de helft kleiner dan de wetenschappelijke wereld aannam. Hij be riep zich hierbij op de overgeleverde denk beelden van de klassieke historicus en philosoof Posidonius, die in de 2de eeuw v. Chr. de mening had verkondigd dat de kusten van Indië 70.000 stadiën (ongeveer 9500 km., dat is de helft van de werkelijke afstand) ten Westen van Spanje lagen. Toen Columbus door de Spaanse konin gin Isabella in de gelegenheid werd gesteld de uitvoerbaarheid van zijn plannen aan een commissie van deskundigen uiteen te zetten, ging het derhalve niet om de vraag of de schepen misschien halverwege de reis van de aarde zouden afvallen, maar of een zo verre tocht op de oneindige oceaan, met de gebrekkige uitrusting van die dagen, kans van slagen had. De des kundigen, die men in populaire boekjes graag de onmogelijkste stupiditeiten in de mond legt, meenden van niet, wijl zij het bestaan van de legendarische eilanden be- twijfelden en de afstand van Europa tot China te groot acht ten om zonder tussenstations te worden overbrugd. Columbus kon deze deskun digen met zijn geringere ken nis uiteraard niet overtuigen, doch uiteindelijk won hij door andere argumenten, het de Spaanse koningin. Hij kreeg mee voor de Chinese Chan, anontdekte de Car ai- pleit bij brieven zeilde uit bische Archipel. Hoe vast hij vertrouwde dat deze eilanden onder de Chinese kust lagen, blijkt uit zijn dagboek, waarin hij de Spaanse monarchen verslag deed van zijn eerste reis: „Maar in ieder geval ben ik vast besloten naar het vaste land te gaan en naar de stad Quinsay (Hang Tsjau, in de Chinese provincie Tsje Kiang) en de brieven van Uwe Hoogheden aan de grote Chan aan te bieden, een antwoord daarop te vragen en daarmee huiswaarts te keren". Verdere bewijzen voor Columbus' vergis sing zouden te veel plaatsruimte vergen, maar wanneer u zich de Nederlandse An tillen in de Caraibische zee herinnert, kunt u daarin nog de naam Antillia onderken nen. Laten we Columbus thans rusten en morgen spreken over de Theems, die ei genlijk een zijrivier van de Rijn is. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2