Amerikaan Brundage gekozen als president van I.O.C. H B U tKSSw* I a •A Machteld W isse, fotografe Brieven aan de redactie •Clowntje Riek DONDERDAG 17 JULI 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 4 Nieuws van de Spelen Aftredende Edstroem nu erepresident De ezpoit Virginia GEERT HOOGEVEENs Wielrennen Nederlandse Tour-ploeg wordt gehuldigd Voor de kinderen A utomobilisme Drie Ferrari s naar Zandvoort Voetbal Nederlandse Bondsploeg tegen een Fins elftal Olympische spelen Rusland loot tegen Joegoslavië Athletiek-competitie van Kennemer Turnkring Cricket Derde testmatch FEUILLETON (De misdaad op het eiland) door Else Hofker \oy l \)>N MOlqende verfrissende •aS* na de 1 qexondccn Biljarten Clubkampioenschap van Hof van Holland Waterpolo-programma Hoofdconducteur ernstig gewond Na afloop van de eerste zitting van de zevenenveertigste bijeenkomst van het I.O.C. heeft de algemeen-secretaris van het Internationaal Olympisch Comité, Otto Mayer, medegedeeld dat Sigfrid Edstroem, die de wens te kennen had gegeven als president van het I.O.C. af te treden, zal worden opgevolgd door de Amerikaan Avery Brundage, tot dusver vice-president. Brundage was door het uitvoerend comité, bestaande uit zeven leden, voorgesteld voor de functie van president. Door prins Axel van Dene marken was Lord Burghley van Groot Brittannië candidaat gesteld, welke eandidatuur werd ondersteund door het Russische lid Konstantin Adrianos en de Nieuw Zeelandse afgevaardigde Sir Arthur Porritt. Brundage kreeg bij de stemming 30 stemmen, Lord Burghley 17, terwijl 2 stemmen blanco uit de bus kwamen. ADVERTENTIE In plaats van Avery Brundages werd de Fransman Arrraand Massard als vice-presi dent gekozen. Hij was candidaat gesteld door Albert Mayer (Zwitserland). Door het aftreden van de Zweed Ed stroem en graaf Bonacosca (Italië) van wie de laatste de beurt had van aftreden, moesten twee nieuwe le den voor het uit voerend comité worden gekozen. Met algemene stemmen werden prins Axel van Denemarken en de Egyptenaar Mo hammed Taher Pasja aangewezen. Tot nieuwe leden van het I.O.C. werden gekozen: voor Spanje, Pedro Ibarra, voor de Verenigde Staten, Douglas Roby, voor Zweden, Gustav Dyrzzen en voor Argen tinië Enrique Alberti. De aftredende pre sident Sigfrid Edstroem werd tot ere-presi- dent van het I.O.C. benoemd. Kolonel Scharroo onderscheiden Otto Mayer deelde ten slotte mede, dat de bijeenkomst in Helsinki de omvang rijkste vergadering was, welke ooit door het I.O.C. is gehouden. Niet minder dan eenenvijftig leden waren aanwezig. In vroeger jaren bedroeg het aantal aanwe zige leden meestal niet meer dan dertig tot veertig. De zeven leden van het uitvoerend co mité, bij wie onze landgenoot kolonel P. W. Scharroo, zijn dezer dagen ontvangen in het paleis van de Finse president Paasi- kivi, die hen de nieuw ingestelde onder scheiding, de Orde van Olympische Ver dienste, heeft uitgereikt. Nederlanders aangekomen De Nederlandse vertegenwoordiging in Helsinki wordt met de dag omvangrijker. Op het oude vliegveld van Helsinki, Malmi, zijn Woensdagavond weer acht aeeinemers en officials gearriveerd. Het waren de Nereusvier met hun stuurman, de coach van de sk'iffeur Van Mesdag, de heer Van der Ende, en voorts de voorzit ter van het Nederlands Olympisch Comité, mr. J. Linthorst Homan. de voorzitter van de Nederlandse Roeibond, mr. H. Bruyn, die bij de Olympische roeiwedstrijden als jurylid zal fungeren, en ir. J. Loeff, de Nederlandse zeilofficial. Enkele uren later landde op het nieuwe vliegveld van de Finse hoofdstad de ..Pau- lus Potter", een Convair van de KLM, met de rest van de roeiers, onder leiding van hun Chef d'équipe, dr. Willebrand, en de coach dr. Hingst. Voorts de volledige athle- tiekploeg met de Chef d'équipe J. H. Moer man en coach Rinkel en de dames gymnas ten onder leiding van mejuffrouw N. Ver- hoeff. Slijkhuis heeft goede moed Toen de Nederlandse athletiek ploeg Woensdagavond laat op het vliegveld bij Helsinki uit de ,.Paulus Potter" stapte en de persfotografen Fanny Blankers-Koen on- ADVERTENTIE r der vuur namen, vertelde Slijkhuis, dat de blessures aan zijn beide achillespezen nog niet waren genezen. „Maar bij de trai ningsrondjes", zo zei hij, „die ik een paar dagen voor het vertrek naar Helsinki heb gelopen, heb ik geen hinder van de bles sures ondervonden". „Ik hoop er het beste van", zo vervolgde de Trekvogelsman, „maar het is jammer, dat de 1500 meter series kort na de 5000 meter finale beginnen. Het zal er dus wel op uitdraaien, dat ik alleen de vijfduizend meter loop". Grote overwinning van Italië Het Italiaanse amateur-voetbalelftal heeft in de voorronde een grote overwin ning behaald op het elftal van de Verenig de Staten. Met niet minder dan acht-nul bleven de Italianen in de meerderheid. Bij rust hadden zij reeds een drie-nul voor sprong. Ook Egypte boekte een overwin ning. Het won van Chili met vijf-vier. Hier was de ruststand tvee-twee geweest.' Ook Engeland werd uitgeschakeld voor het voetbaltournooi. Tegen Luxemburg ver loor het namelijk met vijf-drie, nadat bij het verstrijken van de normale speeltijd de stand nog een-een was geweest. Bij de rust hadden de Engelsen een voorsprong van een-nul. Duitse hockeyers winnen Het hockey-elftal van Duitsland heeft in de voorronde het elftal van Polen met ze ven-twee verslagen, nadat de rust met een twee-een voorsprong van de Polen was in gegaan. Frankrijk won voorts met vijf-nul van Italië. In deze wedstrijd was de rust stand reeds vier-nul in het voordeel van de Fransen geweest. Indeling kanovaren In de K-l klasse bij de series kanovaren over een afstand van 1000 meter, start onze landgenoot Wim van der Kroft in de tweede serie tegen de vertegenwoordigers van Noorwegen, Frankrijk, Duitsland, De nemarken, Luxemburg en Zuid-Slavië. De Nederlanders C. Koch en J. Klingers hebben geloot in de derde serie van het nummer K-2, eveneens over 1000 meter tegen België, Frankrijk, Canada, Verenigde Staten en Hongarije. Bij de dames start mevrouw A. G. van den AnkerDoedens in de derde serie van het nummer K-l over 500 meter tegen Zwit serland, het Saargebied en Duitsland. Spelen van Drijver nog steeds niet zeker Voor de eerste wedstrijd van het Neder lands hockey-elftal, Vrijdag 18 Juli tegen Duitsland, is het meespelen van Han Drijver nog steeds onzeker. Na een onderzoek in het ziekenhuis in Helsinki heeft hij Woens dag echter weer wat geoefend en zijn be vindingen waren van dien aard, dat hij KUN1 U ZICH HET GEVOEL VAN DEZE MAN INDENKEN? Nèt zo roudt U zich voelen als U 'n auto had gekocht en een dag daarna met een BORGWARD HANSA 1500 een proefrit maakte. Maak vandaag nog een proef- rii en U zult enthousiast zijn. BORGWARD „HANSA 1500' GARAGEBEDRIJF Mr Cornelisstraat 5258 Haarlem - Tel. 16270 thans goede hoop heeft, tegen de Duitsers te kunnen aantreden. Ook Derckx en Boerstra zijn niet hele maal fit. De eerste heeft last van een ge voelige dijspier, terwijl Boerstra een bloed uitstorting aan een der tenen heeft. Ver zorger Vriesinga is er echter van overtuigd, dat het volledige Oranjeteam Vrijdag fit en wel het veld van het Vélodrome zal kunnen betreden. Druk bezoek aan ziekenhuis Zevenentwintig inwoners van het Olym pische dorp hebben Woensdag de polikli niek van het ziekenhuis voor medische hulp bezocht. Vijf zieken moesten daarin worden opgenomen. De Italiaanse voetballer Gardarelli bleek vocht in de longen te hebben en zal wel niet meer kunnen spelen in het Olympisch tournooi. De Amerikaanse gymnast Bill Roetsheim heeft een ernstige ingewandsstoornis, ter wijl de Zuid-Afrikaan Butler rheumatiek in zijn rechter schouder heeft. De wielren ner Shardelow heeft voorts zijn been be schadigd bij een val. Over het algemeen is de gezondheids toestand in het dorp bevredigend ondanks de koelere en regenachtige dagen. Wel hebben verschillende deelnemers, die uit warmere landstreken afkomstig zijn, last van verkoudheid. Ongeacht de verdere prestaties van de Nederlandse renners in de Ronde van Frank rijk zal de Nederlandse Tour-ploeg op 31 Juli aanstaande tijdens de in het Olympisch Stadion in Amsterdam te houden Neder landse wielerkampioenschappen worden gehuldigd. c Nou, toen de brief was voorgelezen en de Zwartjes de kist hadden neergezet, was oom Tripje natuurlijk heel nieuwsgierig, wat er nu wel uit die geheimzinnige kist tevoorschijn zou komen. Ja, die zat stevig in elkaar, de voorkant kon opengemaakt worden en daarin zat een klein luikje met stevige ijzeren tralies. Tripje keek belangstellend toe, toen de Zwartjes de voorkant begonnen „los te maken. Wat zou daar wel uit komen? Nu was de kist open Er klonk geritsel in het stroen toen kwam er iets heel groots en harigs uit de kist waggelen. „Oei!", zei oom Tripje, en hij deed verschrikt een stap achteruit. Want wat er uit de kist kwam was.... een reusachtige aap! Oom Tripje had nog nooit zo'n geweldig groot dier gezien. En dat geweldige beest waggelde nu zo maar gemoedelijk de- kamer in, recht op Tripje af. Het steunde zich met de lange, harige armen onder het lopen en grijnsde vriendelijk. De Zwartjes lachten trots. Ze vonden het 'n prachtig cadeau, dat ze hadden meege bracht voor Tiripia De KNAC heeft het reglement voor de Grote Prijs van Nederland, die op Zondag 17 Augustus op het Circuit van Zandvoort zal worden gehouden, gepubliceerd. Zoals men weet wordt deze opengesteld voor race wagens die onder de internationale formule II vallen. Deze formule houdt in, dat de cylinderinhoud maximum 500 cc. mag bedra gen indien gebruik wordt gemaakt van een compressor, en 2 liter zonder compressor. Zoals men zich zal herinneren heeft de internationale Sportcommissie van de F.I.A. deze Grote Prijs van Nederland aangewezen als een der races geldende voor het wereld kampioenschap. De eerste engagementen die de K.N.A.C. heeft afgesloten betreffen drie Ferrari's, die de Ferrari-stal naar Zand voort zal zenden. Twee daarvan zullen wor den bestuurd door de bekende coureurs Ascari en Farina. Voor de derde wagen zal een keuze worden gemaakt uit het drietal Villoresi, Faruffi en Simon. Dat wil dus zeg gen dat het Italiaanse merk met zijn sterkste troeven uitkomt. Vrijdag aanstaande zal een Nederlandse bondsploeg in een stad ergens ten Noorden van Helsinki een vriendschappelijke wed strijd spelen tegen een Fins elftal. Wanneer de voetbalploeg naar Nederland terugkeert, is nog niet bekend, maar vóór Woensdag aanstaande zal dat zeker niet het geval zijn. Gisteravond kwam de Braziliaanse ploeg naar het hotel van de Nederlanders in Turku en men bood ir. Hopster, de chef d' équipe, een vaantje en een médaille aan, waarop de Brazilianen een driewerf hoera op de Nederlanders uitbrachten. Ir. Hopster revancheerde zich met het uitdelen van KNVB-insignes voor spelers en officials en hoopte, dat de vriendschap tussen beide lan den zo zou blijven als zij op het veld was geweest. Onder leiding van Arthur Drewry heeft heden de loting voor de achtste finales van het Olympisch voetbaltournooi plaats ge had. De uitslag van de loting was als volgt: LuxemburgBrazilië, PolenDenemar ken, JoegoslaviëRusland, TurkijeNe derlandse Antillen, OostenrijkFinland, NoorwegenZweden, DuitslandEgypte en HongarijeItalië. Evenals de voorgaande twee had ook de derde en tevens laatste avond van de ath letiek-competitie van de Kennemer Turn kring een vlot verloop. De dames hadden nog twee onderdelen te verwerken, namelijk hoogspringen en speerwerpen. De prestaties bij speerwerpen vielen bepaald tegen. Me juffrouw T. Handgraaf van Concordia wist met een worp van 31.98 meter een behoor lijke prestatie te verrichten. De hierop vol gende worp was 22.04 meter van mejuffrouw I. Waasdorp van T. V. Santpoort met mejuf frouw A. Begeer van de Bloemendaalse G. V. als derde met 20.52 meter. De overige dames bleven alle beneden de 20 meter. Bij het hoogspringen kwam T.V.S. goed voor de dag, daar de dames H. Camohuijzen, T. Hop en I. Waasdorp alle 1.35 meter sprongen. De estafette 4 x 80 meter voor de dames gaf het volgende resultaat: 1, B.G.V. I 55.2 sec.; 2. Concordia I 56.1 sec.; 3. T.V.S. 58.1 seconde. De heren hadden voor de derde avond hinkstapsprong, speerwerpen en 400 meter hardlopen. De athleet A. van Zweeden van B.G.V. plaatste zich no. 1 met een sprong van 12.38 meter Met een worp van 40.92 meter werd A. van Zweeden ook eerste bij het speerwerpen, gevolgd door C. van Arum van Concordia en J. de Vries (T.V.S.) met worpen van respectievelijk 34.87 meter en 34.84 meter. Het nummer 400 meter hardlopen werd ook een overwinning voor A. van Zweeden in 53.4 sec.; H. Wardenier van O.S.S. deed er 3 sec. langer over (56.4 sec.), terwijl H. Matijze (O.S.S.) derde werd in de tijd van 57.3 sec. Voor de competitie werd de einduitslag: Dames, le klasse: 1. B.G.V. 15184 punten; 2. Concordia 14861 punten; 2e klasse: 1. T.V.S. 12680 punten; 2. B.G.V. 11504 punten; 3e klasse: 1. Concordia 13110 punten; 2. B.G.V. 11364 punten; 3. Bato 10382 punten. Heren, le klasse: 1. B.G.V. 14617 punten; 2. O.S.S. 10821 punten; 3. Bato 1C017 punten: 3e klasse: 1. V.O.L.O. 10012 punten; 2. T.V.S. 8553 punten. Direct na afloop van deze wedstrijden wer den de kampioensmédailles uitgereikt, waar bij vooral mejuffrouw T. Handgraaf van Concordia en de heer A. van Zweeden van B.G.V. een applaus kregen voor het feit, dat zij respectievelijk vier eerste prijzen in zeven nummers en zeven eerste prijzen (van 11 nummers) hadden behaald. Vandaag is te Manchester de derde test match tussen Engeland en India begonnen. Engeland won de toss en trok het eerst naai de wickets. De stand bij de lunch was Enge land 76 voor 0. Hutton 43 n. o., Sheppard 33 n. o. 29) Snel als de weerlicht deelt hij bevelen uit en waarschuwt de havenpolitie in Vlis- singen en Veere. Het is na middernacht en de storm blaast nog altijd met onverminderde kracht als de drie wagens in volle vaart Westwaarts door het stille, Brabantse land rijden. HOOFDSTUK XI Een scherpe lichtbundel valt over de vloer van het gangetje, belicht de bruine, gebeitste wanden, de deuren en blijft rus ten op de kleine, onbeweeglijke gestalte bij de keukendeur. De bezitter van de lantaarn blijft on zichtbaar Met een knal valt de deur van het huis achter hem in het slot. Joke heeft de ogen gesloten voor de scherpe lichtstraal. Als een pop houdt ze de armen aan weerszijden van haar lichaam gestrekt. Zwaar hangen ze aan haar schouders en trachten haar naar be neden te trekken. Snel glijdt het licht van haar gezicht langs haar lichaam naar haar handen, dan wordt de bundel weer omhoog gericht. Jij?, zegt de man bij de deur ver baasd. Aan zijn stem te horen is hij even onthutst, maar dan hervindt hij onmiddel lijk weer de bekende, luchtige, spottende toon. Wel, mylady, dat is een verrassing! Joke antwoordt niet. Zij kan niet ant woorden. Al haar spieren zijn verstijfd. De man doet een stap voorwaarts. Mylady komt als geroepen. Weet zij wel, dat zij helemaal vergeten heeft mij precies te vertellen, waar toch die beroem de schuilplaats is? Geen geluid komt over haar lippen. Niet, dat ik het niet zou vinden op den duur, maar het betekent natuurlijk een belangrijk tijdverlies als men moet gaan zoeken, nietwaar? In de stilte, die op zijn woorden volgt, horen ze de wind om het huisje gieren. Een losgeraakt luik klappert met korte tussen pozen bonzend tegen de zijmuur van het huisje. De man wordt ongeduldig. Als myladiy mij nu eens vóórging naar de zitkamer. Daar is het ongetwijfeld iets comfortabeler dan hier. Maar als zij nog steeds onbeweeglijk blijft, laat hij zich nog eens uit zijn rol van charmant spreker vallen en zegt onge duldig: Allez! Hij pakt haar ruw bij de arm en duwt haar voor zich uit. Als een machine, die lang niet is gesmeerd, zo moeilijk komt Joke op gang. Zij strompelt over de drem pel en laat zich door de man op een stoel neerzetten. Hij zet de lantaarn op de tafel, zodat het schijnsel nu op hen beiden valt. Zo, zegt hij. Dat is dat. Mylady is wei nig spraakzaam, vanavond. Joke beweegt moeilijk de lippen. Anderson!, brengt zij er dan eindelijk fluisterend uit. Inderdaad. Carl Anderson maakt een spottende buiging. Stellig heeft mylady mij niet verwacht en nu is zij zo verbaasd, dat zij geen woord kan uitbrengen. Hij grijpt een stoel en gaat er schrij- lings, met de ellebogen op de rugleuning, op zitten. Hij fronst zijn wenkbrauwen. Zou je de goedheid willen hebben mij te vertellen, wat je hier, op dit nachtelijk uur, eigenlijk komt doen? Kom je eens kijken of dat mooie speelgoed hier mis schien nog is? Wegzegt Joke schor en toonloos. Anderson trekt de wenkbrauwen nu hoog op. Weg?, vraagt hij en" nog eens: Weg? Wat betekent dat? Wat is weg? Wie is weg? Zou jij je misschien iets duidelijker kunnen uitdrukken? De diadeem, fluistert ze. Anderson springt overeind. De stoel valt met een bons om. Je liegt!, schreeuwt hij ruw. Dan ech ter beheerst hij zich weer snel, wetend, dat hij alleen met die spottende, plagende toon alles van haar gedaan kan krijgen. Neemt u mij toch vooral niet kwalijk, vleit hij, maar mylady laat mij danig schrikken. Ik hoop toch, dat zij schertst? Joke schudt het hoofd. Wanhopig ziet zij hem aan. Hij is weg, klinkt haar schorre stem opnieuw. Kom, kom, mylady heeft zich vergist. Zij heeft natuurlijk niet goed gekeken. Wij zullen het samen overdoen. Hij dwingt haar weer op te staan en leidt haar naar de deur. Mylady moet mij de weg maar wijzen. Ik ben een vreemde op deze buitenplaats. Als een slaapwandelaarster gaat Joke door het gangetje naar de keuken. Voor Anderson uit klimt zij de ladder naar de vliering op. Eenmaal boven moet zij wachten, want Anderson herinnert zich met een vloek, dat hij de lamp op tafel liet staan. Een ogen blik later is hij echter bij haar. De licht bundel glijdt over de zolder, die zich over de hele lengte van het huisje uitstrekt. De wind maakt hier nog meer lawaai dan be neden. Nu, vraagt Anderson, waar is je schuilplaats? Joke wijst naar de hoek, waar de losse plank ligt. Waar?, zegt Anderson, haar beweging niet begrijpend. Joke hurkt er bij neer en tilt de plank op. Anderson lacht spottend. Een mooie schuilplaats, smaalt hij. Kan een kind ontdekken. Zijn lantaarn schijnt in het langwerpige gat. ADVERTENTIE t* x*6 10 Gisteravond zijn de wedstrijden om het clubkampioenschap van de biljartvereniging „Hof van Holland" voortgezet. De uitslagen luidden: Hoek Jr150 142 39 20 3.64 Van der Veldt 190 190 39 59 4.87 Verbeek 90 90 35 11 2.57 Loerakker 110 99 35 14 2.82 Rozenhart 90 85 36 10 2.36 Vernout 100 100 36 12 2.77 Kroon 190 190 28 28 6.78 Hoek Jr150 90 28 25 3.21 Peterse 50 50 42 6 1.69 Hoenderdos60 44 42 3 1.04 Peterse 50 50 46 7 1.08 Toepoel 40 30 46 6 0.65 Van Koersel 160 160 35 34 4.57 Hoek Jr150 128 35 16 3.65 Philippo 250 173 26 22 6.65 Agema 250 .250 26 44 9.61 Nobels 250 250 28 105 8.92 Van Rongen250 167 28 65 5.96 Het programma voor de in de week van 20 tot 27 Juli te spelen wedstrijden in de waterpolo-competitie van de KNZB luidt: 20 Juli, heren hoofdklasse: HVGB 1 SVH 1. 21 Juli, dames tweede klasse: VZV 1 HVGB 1. Heren. res. eerste klasse: Haarlem 3—.Meeuwen 2. Res. tweede klasse: DJK 3— HPC 3. 22 Juli, dames tweede klasse: Nereus 1— DWT 1. Heren eerste klasse: Haarlem 2 SVH 2. Tweede klasse: DAW 1DWR 1. Res. derde klasse: Haarlem 4Y 3. 23 Juli, dames tweede klasse: DWR 1 VZV 1. Derde klasse: DWR 2Nereus 2. He ren res. hoofdklasse: HPC 2Zian 2. Res. eerste .klasse: Robben 3Haarlem 3. 24 Juli, dames tweede klasse: DWT 1— ADZ 1. Derde klasse: DWT 2—HDZ 2. Heren tweede klasse: Sleutelstad 1—DWT 1. Res. tweede klasse: Nereus 2DWR 2. Derde klasse: VZV 1APGS. Res. derde klasse: VZV 2—De Zijl 3. - 25 Juli, dairies tweede klasse: HVGB 1— Nereus 1. Derde klasse: HPC 1Waterlelie 1. Heren reserve eerste klasse: Rotterdam 2 Haarlem 3. Res. derde klasse: HVGB 4 DAW 2. 26 Juli, heren tweede klasse: DWT 1— VZC 1. Res. derde klasse: DWT 2Zian 4. Competitie Kring Haarlem 21 Juli, dames eerste klasse: Haarlem 3— HPC 2. Heren tweede klasse: Haarlem 5— HVGB 5. 22 Juli, heren eerste klasse: HPC 4 HZV I. 23 Juli, afdeling meisjes: HPC—DWT; DWR—HVGB. 24 Juli, dames eerste klasse: DWT 4 Haarlem 3. Afdeling jongens: HPC—Haar lem a. 25 Juli. heren tweede klasse: HVGB 5— DWT 4. Afdeling meisjes: HVGB—VZV. 26 Juli, heren eerste klasse: DWT 3—- DWR 3. Kinderspel en verkeer. In uw blad las ik een mededeling over „Laat kinderen niet spelen op de rijbaan". Bij slecht weer zul len kinderen wel thuis moeten blijven maar bij mooi weer willen zij graag buiten spelen. Daar zijn het kinderen voor en dat is gezond voor ze. Het spel van kinderen is anders dan van volwassenen en minder aan een ruimte te binden wil het onge dwongen en natuurlijk zijn. Het is in het belang van kinderen dat zij vrij kunnen spelen.. Kinderen zullen niet midden in de Grote Houtstraat op de rijweg gaan spelen. Zij zoeken meestal zelf al een rustige straat uit. Waarom zou de Haarlemse politie het belang van het spelen van kinderen in onze stad niet kunnen bevorderen door de kin deren in die zin te beschermen dat zij in bepaalde wijken bepaalde rustige straten tijdens de vacantietijd voor het verkeer afsluit op dezelfde wijze als bij straatrepa raties. Dit zou, meen ik, in Londen (Enge land) reeds zijn ingevoerd. Toezicht op baldadigheid wordt hierdoor m.i. eveneens veel eenvoudiger. Het wil mij voorkomen dat, wanneer rustige straten worden afgezet, dit aan het weinige verkeer op de rijbaan niet veel last zal berokkenen, terwijl dit èn voor de kin deren èn voor de ouders een grote winst zou betekenen. EEN VADER BINNENLAND In Den Haag is de nationale advies commissie voor de Europese Landbouw- integratie geïnstalleerd. Tot det aak van deze uit vijftig leden bestaande commissie zal behoren de regering te adviseren inzake aan gelegenheden betreffende de agrarische inte gratie in West-Europa. Het treinverkeer tussen het Centraal en het Amstelstation te Amsterdam is gis teren gestagneerd geweest doordat een weg werker, die een zogenaamd schiftijzer in de grond stak, drie kabels raakte en een hevige kortsluiting veroorzaakte. In Amsterdam-Zuid is een nieuwe tele fooncentrale in dienst gesteld, waarop 1500 abonnés zijn aangesloten met nummers van zes cijfers. Bij Koninklijk Besluit van 15 Juli is tot voorzitter van de Tweede Kamer voor het tijdvak der tegenwoordige zitting benoemd rrir. L. G. Kortenhorst. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft in de plaats van P. van Stave ren (C.P.N.), die zijn benoeming tot lid der Tweede Kamer niet heeft aangenomen, be noemd verklaard mevrouw E. Lips—Odinot te Hilversum. HAARLEM EN OMGEVING Mej. Cobi Vermeulen te Haarlem is te 's Hertogenbosch geslaagd voor het aanvul lingsexamen op de akte N VIII. Geslaagd voor het candidaatsexamen voor werktuigkundig ingenieur aan de Tech nische Hogeschool te Delft F. P. van Bom mel, Haarlem en P. J. van Henten, Haarlem. De heer G. R. Prager te Heemstede is aan de stichting Klinisch Hoger Onderwijs te Rotterdam geslaagd voor het semi-arts- examen. Voor het artsexamen slaagde de heer A. W. J. Starink te Aerdenhout. Ds. S. L. Verheus uit Haarlem heeft na Edam, ook zijn intrede gedaan bij zijn twee de gemeente, Monnikendam. Hij sprak daar over 1 Joh. 3 1. Ds. Verheus, oud-leerling van het Kennemer Lyceum te Overveen, studeerde .aan de Kweekschool der Doops gezinde gemeente en de universiteit van Amsterdam en later aan de universiteiten te Bazel en Oxford. Hij werd te Monnikendam toegesproken door ds. R. Bijlsma en de heer De Vries namens de Hervormde en de Lu therse gemeenten. Voor het examen Engels M. O.-a is ge slaagd de heer A. H. Th. J. Freriks te Drie huis. In de afgelopen nacht liet een taxi chauffeur in de Grote Houtstraat een man uitstappen, die hij van Alkmaar naar Haar lem had vervoerd. De passagier nam echter onmiddellijk de benen zonder de vrachtprijs te betalen.' Via enige bijgebouwen klom hij tot op het dak van het Proveniershuis, maar toen had de inmiddels gewaarschuwde po litie hem ingehaald. De man werd aange houden en voor onderzoek overgebracht naar het politiebureau Centrum in de Smede- straat. Daar bleek dat men met een bekende inbreker te doen had. Na proces-verbaal is de man heengezonden. Op de Jansweg moest Woensdagochtend een Amsterdamse vrachtauto zo plotseling remmen voor een overstekende dame, dat de elfjarige Pieter Vos, die naast de chauf feur zat met zijn hoofd door de voorruit sloeg. De ruit werd volkomen versplinterd. Pieter Vos had een bult op het hoofd. De filmvoorstelling, die het Frans Hals theater op 22 en 23 Augustus zou geven voor leden van de Algemene Bond van Ouden van Dagen, zijn wegens vacantiedrukte uitge steld tot September. Treinongeval bij Amersfoort Hedenmorgen is van de trein, die om 8.55 uur uit Amêrsfoort naar Amsterdam was vertrokken, bij Birkhoven één rijtuig ont spoord. De achterste twee rijtuigen van de trein, die te Amersfoort hadden moeten achterblijven, waren niet geheel ontkop peld. Onderweg werd de bestuurder door een overwegwachter gewaarschuwd, dat er iets niet in orde was. Hij remde daarop, waardoor de laatste twee rij tuigen, die niet afgeremd werden, gedeeltelijk in de vóór rijdende rijtuigen drongen. De balkons werden ingedrukt, evenals een bagage wagen midden in de trein. Er waren zeven gewonden, van wie één ernstig, namelijk de hoofdconducteur G. de Jager, uit Am sterdam, die uit de bagagewagen moest worden losgezaagd. De gewonden zijn naar het ziekenhuis De Lichtenberg vervoerd. Zij konden, met uitzondering van de hoofd conducteur, na verbonden te zijn allen hun weg vervolgen. Het is leeg. Mylady heeft een andere, betere plaats willen kiezen voor het kleinood. Dat is zeer vriendelijk van haar. Maar zij moet me toch zeggen, waar die is. Hij tast in zijn zak en haalt er zijn kleine revolver uit. Weg...., herhaalt Joke, als een be straft kind. Hij is weg. Zij blijft in elkaar gedoken zitten. Haar rechterhand steunt op de grond. In haar linker, die zij tegen haar borst klemt, heeft zij nog steeds het ongelezen briefje. Andersons gezicht heeft een gemene uit drukking gekregen. Zijn rechterhand houdt de revolver op haar gericht, in de linker houdt hij zijn lantaarn. Zijn stem is koud en nadrukkelijk, als hij weer spreekt, zijn gewone hoffelijke gezwollen toon heeft hij laten varen. Waar is dat ding?, vraagt hij. Ik weet het niet, echt niet, ik stamelt Joke. Het licht speelt over haar ineengedoken gestalte en over de hand, die het papiertje vasthoudt. Wat heb je daar?, vraagt Anderson ongeduldig. Gehoorzaam opent zij haar hand. Een propje papier valt langs haar mantel om laag. Snel heeft Anderson de lantaarn neer gezet en, met de revolver nog steeds op haar gericht, graait hij naar het vodje. Met zijn linkerhand strijkt hij het papier glad eri bij het licht van zijn lamp leest hij de met potlood gekrabbelde woorden: Vrijdag, 12 December, half vier. Dat had je niet gedacht. Machteld. Jou kleine adder, sist hij. Jij ondier! Je dacht mij beet te nemen, hè? Dat lieve zusje er voor te spannen. Machteld op reportage! Jawel. Maar ik ben ook niet van gisteren. En nu, vooruit, waar is de dia deem? Gauw een beetje. Aan mijn geduld komt ook een eind. Ik weet het niet, herhaalt Joke suffig. Woedend grijpt Anderson haar bij de schouders, sleurt haar weg van het gat en slingert haar over de planken van de zolder. Ik weet het niet, ik weet het niet, brauwt hij haar na. Je weet niets, hè. Van dat briefje niet, van Machteld niet. Maar je zult spreken, versta je. Je zult. Ik vond dat briefje in het gat, zegt Joke. Het klinkt zo rustig, alsof de hele geschiedenis haar niet meer aangaat. Anderson staat op springen. En nu voor de laatste maal. Waar is de diadeem, schreeuwt hij. Joke maakt een beweging om op te staan, zakt dan als een zoutzak in elkaar. Op hetzelfde ogenblik klinkt een korte, scherpe knal; een straaltje bloed sijpelt in het blonde haar. Als een panter spring Anderson op haar toe; onderzoekt snel de zakken van haar mantel, tast tussen haar kleren, maar vindt niets. Vloekend gaat hij naar beneden. f Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6