Record aantal deelnemers aan Olympische Spelen m Nederlandse roeiers trainden op woelige baan in Meilathi Het Hek van de Dam Agenda voor Haarlem Olympische roeibaan niet ideaal HHC-Junioren winnen Zilveren Flamingo Afmars In de hoofdstad uit Lisse 5 Nieuws uit Helsinki Nederlandse deelnemers aan de zwemnummers Weetij eefi Kaagweek begonnen Tennistournooi op „Eindenhout" Cricket Rood en Wit op de derde plaats Waterpolo HVGB speelt vanavond tegen SVH Om het HDC-dambord Sport in 't kort Alles mag Geen bovenwonder „Het Hoogeland" 60 jaar Rubens gestolen Jaarvergadering van Bloembollenveiling HBG ZATERDAG 19 JULI 1952 Een record aantal deelnemers doet mee aan de Olympische spelen, die vandaag in Helsinki officieel zijn geopend. Dat aantal bedraagt namelijk 5870, waarvan 5297 mannen en 573 vrouwen. Het record van de Spelen in Londen in 1948 werd met niet minder dan 1764 deelnemers ge slagen. Het grootste deel van de mannen en vrouwen, die op het ogenblik in de Finse hoofdstad vertoe ven, beoefent de athletiek: 854 man nen en 198 vrouwen (in Londen 600 en 140). Na de athleten volgen de zwem mers en zwemsters, waarvan er 487 en 163 in Helsinki zijn (in Londen 353 en 111). Dan volgen de voet ballers met 477 deelnemers (Londen 223), roeien met 464 (309), worstelen met 356 (220) en basketball met 336 (289) deel nemers. Turnsters ontvangen In Olympisch tenue, hemelsblauwe jasjes, grijze rokken, witte blouses en een oranje muts met pompoen, sloeg de Nederlandse dames turnploeg Vrijdagmorgen in het grote en moderne stadhuis van Helsinki een bijzonder goed figuur tussen Olympi sche deelnemers van Duitsland, de Saar, Zwitserland en Oostenrijk. Burgemeester E. Rudman van Helsinki schudde op deze ontvangst van het gemeen tebestuur al zijn gasten de hand en had voor deze gelegenheid twee woorden Ne derlands geleerd: „hartelijk welkom". „Of u tevreden bent over de wijze, waar op wij u in Finland hebben ontvangen, of niet, weest er allen van overtuigd, dat wij hier uw vrienden zijn", zo zei hij. Uitvaller in de Nederlandse ploeg De Olympische ploeg van Nederland telt, voordat de spelen nog zijn begonnen, reeds een uitvaller. De heer G. E. M. Jurgens, die ons land zou vertegenwoordigen bij 't klei- duivenschieten, heeft zich teruggetrokken, aangezien hij zich niet voldoende* in vorm acht. Worstelaars-congres In het congres van de internationale amateur worstelfederatie is de heer Viktor Smeds (Finland), die bijna een kwart eeuw lang de federatie heeft geleid, afgetreden als voorzitter. Hij werd bij acclamatie tot erevoorzitter benoemd. Tot zijn opvolger werd, eveneens bij acclamatie, gekozen de huidige secretaris-generaal, de heer Roger Coulon (Frankrijk). Sportiviteit bü roeiers Van verschillende roeiploegen zijn de boten niet op tijd in de Finse hoofdstad aangekomen. De Canadese boten zijn door storm op zee zwaar beschadigd. Het pleit wel voor de sportiviteit die in Helsinki heerst dat spontaan hulp werd geboden. Alle ploegen werden geholpen. Finland heeft hierin het grootste aandeel, hetgeen te begrijpen is, doch Spanje leent een vier aan Egypte, Zweden een acht aan Canada In Helsinki is de loting verricht voor de zwemwedstrijden en het schoonspringen. Op de 100 meter vrije slag heren lootte Joris Tjebbes de achtste serie. Zijn tegen standers zijn: Edassi (Sovjet-Rusland), Olson (Noorwegen), Marks (Ceylon), Guono Core (Italië), Goto (Japan), D. Ford (Zuid-Afrika). Volgens de plaatsing is alleen voor de Japanner Goto een snellere tijd opgegeven namelijk 58 sec. Voor Tjebbes was 58,6 sec., zijn Nederlandse recordtijd, opgege ven. In de eerste serie van de 100 meter vrije slag dames start Irma Schuhmacher onder andere tegen de Hongaarse Ilona Novak en de Franse Ginette Jany. Hannie Termeu- len is ingedeeld in de tweede serie met als tegenstandsters onder andere Gretha An dersen (Denemarken) en Marianne Lund- quist. In de derde serie start Koosje van Voorn tegen de Hongaarse Szoke, de En gelse Botham en de Japanse Sakaguchi. De 43 deelneemsters aan dit nummer zijn ver deeld in een serie van 8 en vijf van 7. De zestien snelsten klasseren zich voor de halve finale. Op de 400 meter vrije slag dames start Geertje Wielema voorts tegen de Argen tijnse Annemarie Schultz en Hannie Ter- meulen in de derde serie tegen de Franse Colette Thomas. In de vierde serie heeft Irma Schuhmacher o.a. Ginette Jany en Ingegard Fredin (Zweden) als tegenstand sters. De 16 snelsten van de 36 deelneem sters in dit nummer komen in de halve finales. De indeling van de 4 x 100 meter vrije slag estafette dames is: 2e serie: Nederland, Finland, Zweden, Canada, Frankrijk, België, Verenigde Sta ten. In totaal nemen 13 landen deel, waarvan de 8 snelsten rechtstreeks in de finale komen. In het nummer 200 meter schoolslag heren is de indeling: Zesde serie: Klein (Duitsland), Linhart (V.S.), Hallondan (Egypte), Borisenko (Rusland), Kahkonen (Finland), Daan Buyze (Nederland), Betancourt (Cuba), Barbeiro (Portugal). De 45 deelnemers op dit nummer zijn verdeeld in drie series van 8 en drie series van 7 zwemmers. De 24 snelsten gaan over naar de halve finales. En bij de 100 meter rugslag heren: Mei- ring (Z. Afrika), Jitse van der Veen (Ned.), Elsaid (Egypte), Pavan (Rusland), Oyaka- wa (V.S.), Barma (India), Borani (Italië). De 42 deelnemers zijn verdeeld in 6 series van 7. De 24 snelsten gaan over naar de halve finales. Op de 400 meter vrije slag heren start Tjebbes in de vijfde serie met: Csordas Hongarije), Olsen (Zweden), Bonacich (Arg.), Cook (Bermuda), Konno (V.S.), Paatsalo (Finland). De 59 deelnemers aan dit nummer wor den verdeeld in drie series van 8 en vijf van 7. De 24 snelsten gaan over naar de halve finales bestaande uit drie series. De finale bestaat in elk nummer uit 8 zwem mers. en Rusland stelde voor Griekenland. een twee beschikbaar Record aantal roeiers Afgevaardigden van 33 landen namen deel aan het congres van de Internationale Roeifederatie (F.I.S.A.). De voorzitter, de heer Mullegg, consta teerde in zijn openingswoord, dat nog nooit zoveel inschrijvingen voor de Olympische roeiwedstrijden waren ontvangen als dit keer. Voor de vier met stuurman werden 17 inschrijvingen ontvangen, voor de 4 zon der stuurman 18, voor het skiff-nummer 18, voor de twee zonder stuurman 16, voor de twee met stuurman eenzelfde aantal evenals voor de dubbele twee's, terwijl voor de achten 14 landen zich hebben aan gemeld. De voorzitter wees er op dat ondanks andersluidende berichten het roeien offi cieel op het programma van de Olympische Spelen zal blijven Basketball Ook Vrijdag werden de voorronden van het basketball-tournooi voortgezet. Egypte won met 6662 van Italië (rust 2527) en België verloor met 7163 van Cuba (rust 4234). Hongarije tenslotte won met 47 44 van Griekenland (rust 3123). De ver liezers in deze wedstrijden zijn allen uit geschakeld. Spelen ln 1960 ADVERTENTIE Wie de Bosbaan in Amsterdam gewend is, zal de Olympische roeibaan in Meilathi, een paar kilometer buiten het centrum van Helsinki, weinig ideaal vinden. Het roei- water ligt in een baai, die aan de zeezijde beschut is door een paar eilandjes, maar waar verder de wind vrij tussendoor kan blazen. De banen zijn slechts gefixeerd door drie punten, namelijk de start, de 1000 meter en de finish. Vooral voor de ongestuurde nummers zal dit ongetwijfeld een handicap zijn. Daarbij komt, dat het water zo op het ook nogal onrustig lijkt. De heer Van der Ende, de coach van de Nederlandse skif- feur Rob van Mesdag, noemde het water erger dan op de selectiewedstrijden van Nereus, toen er een harde wind met striemende regen over de bosbaan woei. IIc niet, alleen een Strand kan ja verademing geven na een span* nende en vermoeiende partij. In 1955 vergadert het Internationaal Co mité in Parijs en op die bijeenkomst zal worden beslist, waar de spelen in 1960 zul len worden gehouden. Niet minder dan 14 steden hebben zich gemeld voor de orga nisatie van de Olympische Spelen van 1960, nl.: Lausanne, Detroit, New York, Chicago, Los Angelos, Philadelphia, Rio de Janeiro, San Francisco, Rome, Mexico City, Tokio, Athene, Minneapolis en Brussel. De belangrijkste uitslagen van de eerste dag van de tweeëndertigste Kaagweek luidden: Teamwedstrijd 12 m2 klasse: 1. Braasse- mermeer 25,2 p. met de zeilers Jac. en H. Kraan. Teamwedstrijd valkenklasse: 1. De Kaag 28,2 p. met E. J. Hoppe en Th. V. Helvert. Teamwedstrijd 16 m2 eenheidsklasse: 1. W. V. Schieland 27,2 p. met P. Verhoef en M. Tournier. Teamwedstrijd 12 voetsjollenklasse: 1. H. J. C. 39,1 p. met F. Brinkmann en E. Holtrop. Regenboogklasse (éénmanswedstrijd): 1. Meteor, L. Hoff Jr. Pampusklasse zonder spinnaker (één manswedstrijd): 1. Windekind, J. Sieverts. Afstandswedstrijd voor toer jachten, open jachten: 1. Tringa, 160 p., P. Scheffer. Kajuitjachten, zeiloppervlak tot 22 m2 I. Hinde, 159 p., P. Knape. Afstandswedstrijd voor toer jachten, ka juitjachten met meer dan 22 m2 zeilopper vlak: 1. Scarlet 194 p., C. Chaudron. Vrijheidsklasse (éénmanswedstrijd): 1. Schoffie, H. C. Blok. Drakenklasse (éénmanswedstrijd): 1. Kortenaer, F. M. Verduyn. De uitslagen van de Vrijdagavond gespeel de wedstrijden op „Eindenhout" luiden: A-klasse. Herenenkelspel: Groen sl. v. d. Horst 62, 64; Bosman sl. Bunge 75, 7—5; Nieland sl. Smit 2—6, 6—3, 6—1; Bor- derding sl. Scheepe 64. 63; Okker sl. v. d. Bosch 6—3, 3—6, 6—3. Gemengddubbelspel: mevr. Mesman en Seveke sl. mevr. v. d. Werff en dr. Scheerder 75, 62; mej. v. d. Berg en v. Dinther sl. mej. Goeting en v. d. Stadt 6—3, 7—5. B-klasse. Damesdubbelspel: mej. Goossens en Vink sl. mej. Smit en mej. Roozenburg 75, 62; mevr. Mullema en mevr. Recourt sl. mevr. Kauling en mej. v. d. Vliet 75, 64. herenenkelspel: v. d. Bronk sl. Noppen 63, 62; Pieper sl. Weezenbeek 64, 75; Bins sl. Wiikhuizen 75, 75; v. d. Horst sl. Ong 6—3, 6—2; Wijt sl. Bijl 4—6. 6—0, 6—0. Herendubbelspel: Bosman en Ten Houte Lange sl. Schouten en Bottelier 66, 61; Ong en Van Lent sl. Schoolderman en Lohof 61, 62. Gemengddubbelspel: mej. Hoek en Groen sl. jkvr. van Randwijck en IJssel de Schepper 36, 6—1, 8—6; mej. Baljou en Nijboer sl. de heer en mevr. Band 63, 63; de heer en mevr. Beyerman sl. jhr. en jkvr. Van Riemsdijk 63, 63; mevr. Kraak en de Vroomen sl. mej. Jansen en v. d. Werff 6—3, 61; mevr. v. Echteld en Schütz sl. mevr. v. d. Ree en Vlaar 36, 61, 63. Onze roeiers weten dus wat ze ver wachten kunnen en de paar dagen training, die ze nog hebben zullen ze ongetwijfeld hard nodig hebben. Ditzelfde geldt trouwens voor alle ploe gen en zo was het niet te verwonderen, dat het Donderdagmiddag op het water van Meilathi ondanks het slechte weer (wind en regen) zeer druk was. Twintig tot der tig ploegen waren geregeld op' het water. Daaromheen zwermden coachboten, die Het juniorenteam van H.C.C. is er giste ren in geslaagd om de finale van het Fla- mingo-juniorentournooi te winnen en dus de zilveren Flamingo weer voor een jaar mee naar Den Haag te nemen. De Hage naars wonnen de finale met ruim verschil van Hermes D.V.S. De finale van de ver liezersronde won Rood en Wit van het Am sterdamse V.V.V. Veel moeite behoefden de jeugdige Haar lemmers niet te doen om zich van de derde plaats in het jaarlijkse tournooi te verzeke ren. Toch scoorden de Amsterdammers nog 136 runs, waarvan H. Dukker een century (108). H. A. Wijkhuizen nam 3 voor 39, D. van der Zouwe 2 voor 25 en S. A. Groene- veld 3 voor 4. Het battingteam van Rood en Wit was echter weer in uitnemende vorm en be reikte het fraaie totaal van 167 voor het verlies van vijf wickets. W. van Liemt scoorde in deze innings zijn tweede century in het tournooi. Zijn score 103 not out telde niet minder dan dertien vieren en drie zes sen. Verder bereikten P. Thoden van Vplsen (10), W. Slendebroek (20) en H. A. Wijk huizen (22) de dubbele cijfers. In de finale scoorde H.C.C. voorts 140 runs tegen Hermes D.V.S. 83. Namens de Flamingo's reikte mr. F. A. Davidson de zilveren trofee aan de aan voerder van H.C.C. uit. De persoonlijke prijs voor de beste prestaties in het tour nooi het zilveren bat werd toegekend aan twee spelers: de H.C.C.'er Van Arkel en de Rood en Witter v. Liemt. De dertien jarige Rood en Witter G. Pliester de jongste deelnemer kreeg voor zijn bij zondere prestaties een boek over cricket. niet bepaald bevorderlijk waren voor de rust en in vele talen werden de geijkte roeicommando's gehoord. Bewondering De Hollandse boten hebben de algemene bewondering, doordat ze zo goed onder houden zijn. Telkens gaat een Italiaanse of Duitse hand over de lak van een vier of van een twee, waarna de man in kwestie naar zijn eigen boot loopt om het verschil te voelen. „En dan te weten, dat onze boten heel wat ouder zijn dan de hunne", zegt coach Caspers van Laga, als hij kijkt naar de twee reserve-achten van de Italianen, die ze voor geval van nood maar hebben meegenomen. Donderdagmiddag waren alle Oranje- ploegen op het water, ondanks de regen, 's Morgens werd er licht getraind, in de avond werd er wat harder aan getrokken. Met argusogen werden de concurrenten bekeken, hoewel men uiteraard de presta ties moeilijk kon afmeten naar de trainings baantjes. Zou dit wel het geval zijn, dan moet gezegd worden dat bijvoorbeeld de Engelse acht van Leander een uitstekende Indruk maakte, terwijl daarentegen de Rus sische ploegen het zo op het oog heel wat minder deden. De Amerikaanse ploegen waren over het algemeen zeer hard. Trainingsbaantjes De Triton twee trok een paar baantjes onder het wakend oog van coach Hengst en had nog al moeite met het lastige water. De vieren van Laga en Nereus waren hier door uiteraard minder gehandicapt, doch de coaches dr. Willebrand en Caspers waak ten er angstvallig voor de training onder deze omstandigheden niet te zwaar te ma ken. Een klein groepje Hollandse supporters toonde zijn belangstelling op Meilathi. Als de wedstrijden beginnen zullen er onge twijfeld meer zijn, want tot dusverre zijn ongeveer 500 Nederlandse toeschouwers in Helsinki gearriveerd. Voor Zondagavond stond op het program ma van de waterpolocompetitie de wed strijd HVGB 1SVH 1 voor de hoofdklasse KNZB. Deze wedstrijd is verschoven naar vanavond om haLfnegen. De wedstrijd is voorts van groot belang voor de bezetting van de onderste plaats in de hoofdklasse. SVH 1 heeft slechts 1 pt uit 7 wedstrijden, HVGB 3 punten uit 6 wed strijden. De uitslagen van de derde ronde van het tournooi om het zilveren HDC-dambord, waaraan de clubkampioenen der Haarlemse verenigingen deelnemen, luiden: J. W. van Dartelen wint van H. Berk; J. B. Sluiter Jr. wint van P. Hollenberg. De partij H. C. Wil- lemseH. v. d. Linden werd afgebroken. OM DE EUROPESE BOKSTITEL MID- DENGEWICHT. De Europese Boksunie heeft de Fransman Royer Crecy aangewezen als uitdager van de Europese kampioen mid dengewicht, Randolph Turpin (G. B.), voor een gevecht met de titel als inzet. De partij moet voor 21 November a.s. worden ge houden. De eerste deelnemers aan de Olympi sche Spelen, de Roemeense voetballers, die in de voorronde werden uitgescha keld, zijn reeds voor de openingsplech tigheid uit Helsinki vertrokken. Samen met hun officials, die met de spelers een groep van 23 leden vormden, zijn zij Vrijdagavond in twee vliegtuigen naar hun land teruggekeerd. Ook de Roe meense basketballploeg zou reeds zijn teruggekeerd, doch miste het vliegtuig. RAY ROBINSON NIET NAAR EUROPA. Sugar Ray Robinson heeft in New York verklaard, dat hij van zijn voorgenomen reis naar Europa afziet, omdat hij, zoals hij het noemde, nog niet geheel bekomen is van de bokswedstrijd tegen Joe Maxim. In het reusachtige R.A.I.-gebouw aan de Ferdinand Bolstraat heeft deze week een kleine kabouter met een rode punt muts, na door een fee met spel op haar bamboefluit gewekt te zijn, een tentoon stelling geopend. Tevoren had een Am sterdamse wethouder een inleidend woord gesproken en het is natuurlijk heel goed mogelijk dat het mannetje daarvan in slaap sukkelde want der gelijke gelegenheidssprekers plegen zich doorgaans niet zo heel ergopwindend uit te drukken. Overigens bestond er alle aanleiding om dat nu eens wel te doen, want het is een bijzonder aardige tentoonstelling voor jong en oud met elck wat wils. Eigenlijk zijn het zelfs twee tentoonstellingen, namelijk „Gou den Handen" en „Wonderland" of om gekeerd. Intussen hebben wij ons wel even afgevraagd waarom men toch al tijd elck wat wils met een extra c schrijft. Waarschijnlijk is deze gewoon te jaren geleden door een melckmuil ingevoerd. „Wonderland" is in het bijzonder be stemd voor de kinderen, die er op al lerlei aantrekkelijke manieren hun acti viteit kunnen uitleven, bijvoorbeeld door het spelen met electrische trein tjes op emplacementen van enorme af metingen, door fotograferen en knutse len, boetseren en weven. Er is een reusachtige speeltuin, met schommels en glijbanen, een draaimolen en een wip, er bevindt zich zelfs een bosplan van maar liefst duizend vierkante meter met een diorama vol sprekende en be wegende figuren, die aanschouwelijke voorstellingen geven van de gevaren van meestal door achteloosheid ontstane heidebranden. Men kan er zich ook in een oerwoud wanen en met een electro- nengeweer op verscheurende monsters schieten, alsof men meneer Hemingway zelf was. Heerlijk is ook de mogelijk heid tot het zogenaamde poedelen in een pierebak, die hier vijver heet, maar waarvan wij veel meer hebben genoten dan van de hele Rijn van vader Briels destijds. Daaromheen staan ettelijke gymnastiektoestellen van stalen buizen. Een eindje verderop kan de jeugd zich bekwamen in het gebruik van hengel sportmaterialen of van muziekinstru menten, die als enige overeenkomst hebben dat zij allemaal van rietsoorten vervaardigd zijn. En zo zouden wij wel door kunnen gaan, want er is buitenge woon veel te zien en te doen. Vooral te doen. En dat is nu juist het aardigste van deze tentoonstelling: niets is er voor afblijven, om een term van onze beminde collega Carmiggelt te le nen. Alles kan worden aangeraakt en in beweging gebracht. Je mag nu letterlijk overal met je vingers aankomen, zulks in tegenstelling tot alle andere exposi ties ter wereld, die dan ook meestal buitensporig vervelend zijn. Er deed zich echter een merkwaardig verschijnseltje voor, dat door onze Fiep Westendorp dadelijk op haar gevoelige plaat werd vastgelegd. Overal kwamen wij name lijk ouden van dagen, gepensionneerde zeelieden met visgraatvesten en gouden horlogekettingen op hunlieder buiken en loslopende weduwnaren tegen, die een bijkans onbetamelijk plezier hadden met trapautomobieltjes en schommel schuitjes. De kinderen lagen in schier alle hoeken van het gebouw op de vloer in de daar aanwezige boeken te lezen. Zij namen daarbij de zonderlingste houdingen aan en droegen hoogrode konen van genoegen. Waaruit men leren kan dat vele kinderen nog zo kinds niet zijn. Nieuw voor ons was het figuurzagen in plastic, die in „Wonderland" op grote schaal in kleine schaal bedreven wordt. Sportliefhebbers kunnen op een speciaal terrein vele demonstraties bij wonen onder meer van de bekende tampioen half-zwaargewicht Willy Scha- gen of van de tafeltennisser Cor du Buy en daarna zelf een poging wagen om zich in deze richting te bekwamen. Als extra attractie zij hier de afwezigheid van Leo Pagano als verslaggever ver meld. Ook jiu-jitsu, basketball, scher men, rolschaatsen, volleyball en dam men wordt er beoefend. Af en toe poogt een zangkoortje de vreugde nog te ver groten, maar dat mag nauwelijks hin deren. Er is trouwens ook een compleet theater, waar Albert Vogel sprookjes vertelt, waar grappige films worden vertoond of Guido van Deth zijn mario netten laat optreden. In de werkkamer van vierhonderd vierkante meter zijn materialen voor timmerlieden en model vliegtuigbouwers in overvloed aanwe zig. Men vindt er heel wat Dreesjes in de dop, die zich oefenen in het elkaar timmeren van kabinetjes op een brede basis. In „Wonderland" vindt men dus alles wat men zich maar wensen kan. Maar het blijft bij gewone wonderen. De zo genaamde bovenwonderen ontbreken: er zijn wel poppenwagens, maar geen vliegen die een kindje wiegen, wel buf fetten maar geen beren die broodjes smeren. Dit is het enige tekort van dit paradijs. Wij meenden er goed aan te doen het te signaleren. Als men afgaat door de zijdeur komt men in een zaal, waar door „Gouden Handen" vervaardigde werkstukken zijn te zien. Deze afdeling is nu echt iets voor mensen die denken dat ze meer kunnen dan ze denken dat ze kunnen. Het pronkstuk is een imitatie van het vroeger zo bekende circus Gleich, uit dertigduizend onderdelen gefabriceerd door de heer B. J. van Herwerden uit Amsterdam in de tijd van een kwart eeuw, compleet met stallen en wagen park, verlicht door tweehonderd lamp jes en een tafel van vier bij zes meter in beslag nemend. Er zijn 384 inzendingen, waarvan wij hier noemen: een Bretons kantkloskus sen met kloskantkantje, een gesmede arend zonder kloskantkantje, een ge borduurde draak, een beschilderde broodplank, opgezette insecten, veertig Dinsdag en Woensdag speelt het Utrechts Studentencabaret in Hypo- kriterion in de Roetersstraat het pro gramma „Daar krijgt u last mee!" Het ensemble van Teresa en Luisillo, dat ook de volgende week in de Stadsschouwburg optreedt, heeft zijn programma aanzienlijk gewijzigd en verbeterd. Medewerking verlenen de guitarist Angel Iglesias en de Fla mencozangeres Maria Vivo. In het Leidseplein Theater kunt u lachen om het gezelschap van Cor Ruys met „Het witte schaap van de familie", in de Kleine Komedie om Toon Hermans en zijn twaalf mede werksters in „Hartendwaas" en in het Centraal Theater om Hans Kaart en Sylvain Poons met „De tante van Charley". Twee films met Gérard Philippe draaien in Amsterdam: ,fanfan la Tulipe" in Tuschinski en „Souvenirs perdus" (Ja, dat is Parijs" in De Uit kijk. In Cultura (Tolstraat) wordt een Danny Kaye-week gehouden. Het Rotterdams Philharmonisch Or kest speelt Zondagavond in het Con certgebouw onder leiding van de Poolse componist Zdieslaw Gorzynski werken van de Poolse componisten: Moniuszko, Panufnik, Krenc en Szy- manowski. Maandagavond wordt er in het Con certgebouw een Italiaans Operacon cert gegeven. Aria's en duetten uit werken van Mozart, Verdi en Puc cini worden gezongen door Beatrice Preziosa, Maria Mandalari, Luigi Rumbo en Mario Bolaffio. Cor Kee bespeelt Maandagavond het orgel van de Westerkerk. In het Koninklijk Instituut voor de Tropen is hedenmiddag een tentoon stelling van nog nimmer hier tevoren getoonde kunst uit Bali geopend. Men vindt er oude en moderne doeken, houtsnijwerk, zilveren en gouden sieraden en gebruiksvoorwerpen, schilderijen, etsen en attributen van de dodencultus op dit eiland. Kunsthandel Bernard Houthakker stelt ter gelegenheid van het kunst historisch congres oude tekeningen ten toon. Onder meer van Rembrandt, Ruysdael, Van der Velde, Auercamp, Van Goyen en Van Ostade. In het Waaggebouw is een expositie gewijd aan het werk van de Nederlandse astronoom, cartograaf en globema ker Willem Jansz. Blaeu, die in 1603 begon aan een grote wereldatlas, die y^door zijn zoon Joan is voltooid. j koperen asbakjes en dertig kussentjes voor gemakkelijke stoelen. Deze laatste attributen doen de bezoeker op sugges tieve wijze denken aan een verlovings receptie. Bijzonder attractief vonden wij een „aperitief kanon" met fles en glaas jes. Het wapen zag er bijzonder aperi tief uit en verwekte een hoop gedon der in die glaasjes. BOEDA De vereniging „Het Hoogeland", die zich onder meer bezig houdt met ontslagen ge vangenen, voorwaardelijk veroordeelden en in vrijheid gestelden, psychopathen en pupillen van de kinderrichter, bestaat zes tig jaar. Voor deze categorieën heeft de vereniging vier koloniehuizen. Bovendien zijn er vijf tehuizen voor lichamelijk en geestelijk on- volwaardigen, voor alleenstaande personen, a-socialen, drankzuchtigen, ouden van dagen en zieken. In het jaaroverzicht van deze instelling staat te lezen, dat er in 1951 niet minder dan 712 personen werden verpleegd, waar van er 331 te boek staan als nieuw opge- nomenen. Na in de arbeidskolonies te zijn geweest, gelukte het aan 88 personen, mede door be middeling van de vereniging, weer werk in de maatschappij te vinden. Het reclasseringsbureau heeft in dat jaar 241 gevallen behandeld. Aan het eind van 1951 stonden 246 mensen onder toezicht van de vereniging. Op verzoek van Sociale Zaken werden 296 personen opgenomen, en op verzoek van de justitie 189. Het aantal dat op eigen of anderer verzoek in verbinding kwam met de vereniging bedroeg 42.. Via het ministerie van Binnenlandse Zaken werden er 13 opgenomen, via de voogdij verenigingen 58, via kinderrechters 44, via het Centraal Bureau voor Oorlogs slachtoffers 16 en door bemiddeling van diaconieën en voogdijraden 24. Behalve uit Nederland waren er bij de verpleegden ook personen afkomstig uit Indonesië en uit Duitsland. VERSAILLES. (Reuter). Inbrekers heb ben in de kapel van het kasteel van de hertog van Luyne te Dampierre, bij Ver sailles, ingebroken en een schilderij van Rubens, voorstellend het kindeke Jezus, gestolen. De waarde van het schilderij wordt geraamd op ongeveer een half mil- Lioen gulden. Ook een schilderij van Raphael is gesto len. De schilderijen waren niet verzekerd. De Coöperatieve Bloembollen- en Vei lingsvereniging H.B.G. hield onder voor zitterschap van de heer D. van Egmond haar jaarvergadering in de veilingszaal. De heer Van Egmond memoreerde in zijn ope ningswoord het gunstige resultaat der vei ling over het afgelopen jaar, en deelde mede dat de totale omzet over 1949/1950 3.619.000 was, over 1950/1951 6.680.000 en over 1951/1952 8.589.000. Hierbij werd door spreker dank gebracht aan kantoor- en loodspersoneel. Wat de huidige situatie betreft was de heer Van Egmond van mening dat de vraag wel geringer zal zijn vooral voor narcissen. Door de heer Mon- tagne werd een toelichting gegeven over de voorlopige balans en verlies- en winstreke ning, waarna tot leden der commissie tot nazien der rekening werden benoemd de heren Z. van den Burg, A. Mesman en H. Schoone. De aftredende president com missaris, de heer J. W. A. Lefeber en het bestuurslid de heer P. Oosterveer werden beiden herbenoemd. Het veilingpercentage 1951/1952 blijft gehandhaafd, terwijl het veilingpercen tage voor 1952/1953 eveneens werd gesteld op zes percent en voor plantgoed op vijf percent. Getracht zal worden met de Bond van Veilingen een regeling te treffen dat de eerste veilingen op een later datum wor den gesteld. ZATERDAG 19 JULI Rembrandt: „Luchtduivels boven de Paci fic", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „Parijs op stelten", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „Serenade van Toselli, alle leeft.,, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circus Arena", alle leeft., 7 en 9.15 uur. City: „De grot der vogelvrijen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „Circus Arena", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De spook stad in de prairie" en „In de penarie", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Symphonie der duisternis", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 20 JULI Rembrandt: „Vijf maanden in de Brazi liaanse wildernis", 11 uur. „Luchtduivels boven de Pacific", 2, 4.15. 7, 9.15 uur. Palace: „Dombo", alle leeft., 10.30, 2 en 4.15 uur; „Parijs op stelten", 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaal voorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur; „Serenade van Toselli", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Circus „Parijs op stelten", 7 en 9.15 uur. Luxor: Arena", 10.30, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Circus Arena", 10.30, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. City: „Bud Abott en Lou Castello winnen de slag", alle leeft., 10.30 uur; „De grot der vogelvrijen", 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaar ne: „De spookstad in de prairie" en „In de nenarie" 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Symphonie der duisternis", 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 21 JULI Rembrandt: 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: 10.30, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: 10.30, 11.30, 12.30, 2, 7. en 9.15 uur. Frans Hals: 10.30, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: 10.30, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: 10.30, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: 2.30 en 8.15 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7