Generaal Naguib doet een greep naar de macht in Egypte Dr. W. Drees ontheven van zijn formatieopdracht Internationaal Hof acht zich onbevoegd in oliegeschil Democratische conventie verkeert in grote spanning Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Wie volgt? Zijn troepen zijn in gevecht met eenheden, die Faroek trouw blijven Het woord is aan Mossadeq premier Ook de Britse rechter accoord met conclusie Droog, maar koel weer Zuidelijke delegaties dreigen weg te lopen Jhr. mr .F. Beelaerts van Blokland door bakfiets aangereden Eva Peróns toestand blijft achteruit gaan Ghavam es Soeltaneh gevlucht 67e JAARGANG No 11 WOENSDAG 23 JULI 1952 29 6e JAARGANG 171 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon- enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman HET IS MISSCHIEN NUTTIG eraan te herinneren dat bij dê1 verkiezing van een nieuwe Tweede Kamer, die op 25 Juni ge schiedde, de krachtsverhouding der fracties aldus gewijzigd werd dat de Katholieke Volks Partij van 32 tot 30 zetels daalde en de Partij van de Arbeid van 27 tot 30 ze tels steeg (en iets meer stemmen in den lande verwierf dan de K.V.P.). Dit wat de twee grootste fracties betreft. De Volks partij voor Vrijheid en Democratie (V.V. D.), kortweg bekend als de liberalen, won een zetel en klom van 8 op 9, de Christelijk Historische Unie (C.H.U.) bleef onveran derd op 9 en de Anti Revolutionaire partij (A.R.) boekte een zetel verlies, dalend van 13 op 12. Dit drietal, dat mr. Oud gaarne als „derde macht" zou zien optreden maar dat vooralsnog dit samengaan niet toont, verwierf dus gezamenlijk ook dertig zetels: K.V.P. 30. P. v. d. A. 30, V.V.D. plus C.H.U. plus A.R. 30. Restten er dus nog tien, waar van de communisten, die opnieuw twee zetels moesten prijsgeven, er zes behaal den, de dissidente Katholieke groep van de heer Weiter twee (dadr zat een zetel winst in) en de .Staatkundig Gereformeerde partij van ds. Zandt eveneens twee. Toen dr. Drees na deze verkiezingen de opdracht tot formatie van de Koningin kreeg geschiedde wat iedereen verwachtte: immers, de P. v. d. A. had de meeste stem men behaald en bovendien ook nog de méeste winst genoteerd. Die was zowel ten koste van de communisten als ten koste van de K.V.P. (dit laatste in Limburg en Noordbrabant) verworven; ook de ver- trouwen-wekkende persoonlijkheid van dr. Drees had er invloed op doen gelden. Hij is desondanks niet geslaagd in zijn opdracht. Hij heeft gepoogd een kabinet „op brede basis" te formeren. Het had bre der gekund, maar een verklaring van de V.V.D. was aanleiding dat hij die er van den beginne af buiten liet. Een grondslag van vier partijen (P. v. d. A., K.V.P., C.H. U. en A.R.) valt evenwel nog onder het begrip brede basis. De formateur is zeker met voorzichtig beleid te werk gegaan; hij heeft overhaasting vermeden en de be trokken fractieleiders hebben alle tijd ge had om' met hun fracties te overleggen. Tenslotte is het dr. Drees niet mogelijk gebleken met de A.R. tot overeenstemming te komen. Daarop heeft hij de fractielei ders van K.V.P. en C.H.U. nogmaals ont vangen, maar met dit tweetal dus op een smaller geworden basis bleek het toen niet meer te lukken. Zodat de forma teur zijn opdracht aan de Koningin heeft teruggegeven, zoals dat heet, en de vraag „wie volgt?" zich voordoet. Het zou een Katholieke formateur kunnen zijn, wel licht prof. Beel. Het zou mogelijk zijn dat de Koningin een nieuwe, anders geformu leerde opdracht aan dr. Drees zou geven. Tenslotte zou ook nog de mogelijkheid zich kunnen voordoen van een formatie, waar bij de fracties niet geraadpleegd zouden behoeven te worden, namelijk met de be doeling tot vorming van een extra-parle mentair kabinet. Op het uur waarop dit geschreven wordt is nog geen nieuwe for mateur aangewezen; de Koningin heeft vanmorgen eerst het gebruikelijke advies ingewonnen van de voorzitters van Eerste en Tweede Kamer en van de vice-president van de Raad van State. Bij het publiek zal het verloop van za ken verwondering wekken. Het maakt ze ker een zonderlinge indruk dat de aftre dende minister-president, wiens partij de meeste winst bij de verkiezingen heeft be haald en wiens persoon zoveel achting ook bij politieke tegenstanders geniet, niet vol doende medewerking heeft gekregen voor een welslagen op de brede basis, die hij zich ten doel stelde, waarbij hij bovendien niet naar meer zetels in het nieuwe kabinet streefde, maar alleen wilde behouden wat zijn partij had. Dit is evenwel de eenvou digste overweging die men kan doen gel den. Alleen de lange duur van zijn onder handelingen heeft al bewezen dat de nog maar bescheiden verschuiving-in-krachts- verhouding, die heeft plaats gehad, het be staande politieke zwaartepunt in de Ka mer heeft verplaatst. Als nu een Katho lieke formateur zou optreden zou hij on getwijfeld te maken krijgen met dezelfde moeilijkheden, die dr. Drees ervaren heeft. Dus lijkt de kans niet gering, dat men tenslotte tot een extra-parlementair kabinet zal komen. Het is nog geenszins duidelijk door welke personen enige van de belang rijkste ministerposten bezet zouden moeten worden en het is dus wel te verwachten dat de kabinetscrisis om dat woord nu maar. zij het met mildheid, te bezigen nog enige tijd duren zal. R. P. Jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland is hedenmorgen, toen hij op weg was naar het paleis Lange Voorhout om daar door de Koningin te worden ontvangen, voor het paleis door een bakfiets aangereden. Hij stak in gedachten de straat over en merkte het voertuig te laat op. Hij kwam te vallen. Omstanders schoten toe en hiel pen hem weer op de been. Het bleek, dat hij geen enkele verwonding had opgelo pen. De heer Beelaerts vervolgde toen zijn weg naar het paleis. Kort nadat de heer Beelaerts van Blok land was binnengetreden, begon een van de twee paleiswachten, gestoken in cere- moniëel tenue, op zijn benen te wankelen. De mai-echaussee liet kletterend zijn sabel op het plaveisel vallen en dreigde flauw te vallen. Omstanders schoten toe en on dersteunden de wacht. Door drie man werd hij even later het paleis binnenge dragen. Zijn plaats werd door een andere wacht ingenomen. Naar Reuter meldt heeft het Egyptische leger een staatsgreep uitgevoerd. Het leger heeft een zuivering geëist in het opperbevel en in het politieke leven van het land. Cairo is door de opstandelingen bezet. Naar gemeld wordt, heeft generaal Na- guib Mohammed de staatsgreep geleid. Koning Faroek verzette zich tegen zijn benoeming van minister van Oorlog- door de vorige premier, Sirry Pasja. A.F.P. meldt nader, dat generaal Naguib militair gouverneur van Cairo is. Koning Faroek had Dinsdagmiddag de lijst van ministers van de nieuwe regering- Hilaly goedgekeurd. Premier Hilaly was benoemd tot militair gourerneur-generaal van Egypte en de mi nister van Binnenlandse Zaken tot censor- generaal. Zoals bekend, geldt sinds de on lusten van 26 Januari de staat van beleg. Generaal Naguib Mohammed, die de staatsgreep heeft geleid, heeft via de radio van Caïro een toespraak gehouden, waar in hij gewaarschuwd heeft geen geweld te gebruiken. Hij garandeerde aan buiten landers de veiligheid van hun bezit. Hij zeide onder meer: „Egypte heeft in zijn recente geschiedenis een critieke tijd meegemaakt. Dit was een periode van grove corruptie en gebrek aan stabiliteit van de regering". De staatsgreep werd in de loop van de nacht uitgevoerd, zo meldt Reuter. Tanks werden op de voornaamste straten en pleinen opgesteld en de Egyptische radio werd bezet, evenals alle openbare gebou wen in Cairo en Alexandrië. Op de straat hoeken werden mitrailleursposten opge steld. Een en ander geschiedde in alle be langrijke Egyptische plaatsen. In de vroege ochtend werd het nieuwe kabinet-Hilaly bijeengeroepen voor een spoedvergadering. Vliegtuigpassagiers, die hedenochtend uit Cairo in Beiroet aankwamen, zeiden, dat er op verscheidene plaatsen gevechten worden gevoerd tussen troepen die vóór en eenheden die tegen Faroek zijn. De Ko ninklijke garde weigerde aan de bevelen van de nieuwe leiders te gehoorzamen. Men zou hier de conclusie uit kunnen trek ken, dat de uitvoerders van de staatsgreep tegen Faroek zijn. BUENOS AIRES (Reuter). In een medisch bulletin, dat Dinsdag te Buenos Aires is uifgegeven, wordt gezegd dat de gezondheidstoestand van Eva Perón ach teruit blijft gaan. Emerson Niemand, kan iets goed doen, die zijn werk niet voor belangrijk houdt. TEHERAN (Reuter). De Sjah van Perzië heeft dr. Mohammed Mossadeq weer tot minister-president benoemd. Tevoren had de kamer met grote meerderheid van stemmen besloten Mossadec weer premier te maken. Minder dan een week geleden trad hij als premier af, nadat de Sjah had geweigerd hem rechtstreekse zeggenschap over het leger te geven. Gistermorgen zijn de lijken van 48 bij de onlusten van Maandag om het leven ge komen personen naar het parlements gebouw gebracht. In de hoofdstraten van Teheran is giste ren opnieuw gedemonstreerd, doch ditmaal hadden de betogingen een rustig verloop. De betogers, die de groene vlag van de Islam met zich mee voerden, juichten Mossadeq en Kasjani, de Perzische reli gieuze leider, toe en eisten de dood van Soeltaneh. United Press meldt dat de Sjah zou heb ben ingestemd met een voorwaarde die Mossadeq had verbonden aan aanvaarding van het premierschap, namelijk dat hem de portefeuille van Oorlog zou worden ge geven. Dat Mossadeq er in geslaagd is, de Sjah over te halen om hem aan het hoofd van het leger te stellen betekent een grote overwinning voor Mossadeq. Toen hij Op het Zandvoortse strand werd Dinsdag e en zandbouwwedstrijd gehouden. De eerste prijs was voor de vervaardiger van deze fraaie krokodil. Dr. W. Drees heeft aan de Koningin ver zocht hem te ontheffen van de opdracht tot het vorm van een kabinet dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. De Koningin heeft het verzoek ingewilligd, aldus de officiële mededeling, die werd ontvangen van het Kabinet der Koningin. De Koningin heeft hedenmorgen prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter der Katho lieke Tweede Kamerfractie, ontvangen. Onze parlementaire redacteur meldt nog: Op dit ogenblik is nog niet bekend of nog meer fractievoorzitters zullen wor den geraadpleegd. Het is zeer wel denk baar dat zulks in dit stadium niet terstond nodig geacht zou worden, maar zekerheid hieromtrent ontbreekt op het ogenblik! Het zou ons overigens niet verbazen indien reeds eerder, mogelijk langs indirecte weg een of andere ervaren figuur uit ons staat kundig leven zijn advies over de thans te volgen weg zou bekend hebben gemaakt. Het feit, dat de Koningin gisteravond reeds als eerste de minister van Staat, mr. Van Schaik, op Soestdijk heeft geraad pleegd, behoeft allerminst verbazing te wekken. Behalve dat reeds in het allereer ste stadium, voor het tot aanwijzing van dr. Drees als formateur kwam, die figuur van grote staatkundige ervaring' tot de adviseurs heeft behoord, gebeurt het wel eens meer, dat het Staatshoofd in verband met formatie-verwikkelingen een minister van Staat raadpleegt. Na en wellicht in verband met het advies van mr. Van Schaik heeft de Koningin vanochtend op het Paleis aan het Lange Voorhout in Den Haag de voorzitters van beide Kamers en de vice-president van de Raad van State, (door dr. E. van Raalte) Met negen tegen vijf stemmen heeft het Internationaal Gerechtshof in Den Haag zich onbevoegd verklaard om over het olie geschil tussen Engeland en Perzië uit spraak te doen. Deze beslissing, die onge twijfeld een succes betekent voor Perzië en, niet te vergeten, voor prof. Henri Rolin, de Belgische volkenrechtdeskundige, die voor deze staat als pleiter, optrad, is natuurlijk de Engelsen allerminst welkom. En dit waarlijk niet alleen omdat zij de verschil lende door hen aangevoerde stellingen, die inhielden dat het Hof wel bevoegd zou zijn, verworpen zien, maar ook aangezien de internationale rechters nu niet beslist heb- vorige week het premierschap neerlegde ben over de vraag of de nationalisatie van werd deze daad toegeschreven aan de wei- r~J: 4 gering van de Sjah om hem die extra macht te geven. Soeltaneh ontsnapt Naar A. F. P. meldt zou Ghavam es Soel taneh hedenmorgen in Perzië gearresteerd zijn. Soeltaneh bevond zich in het huis van een parlementslid. Premier Mossadeq had bevel gegeven hem onmiddellijk naar Te heran over te brengen, doch geholpen door aanhangers wist Soeltaneh te ontsnappen. De chef van de Perzische generale staf, generaal Garzan, is van zijn post onthe ven en vervangen door generaal Morteza Jazdun Panah, minister van oorlog in het vorige kabinet van Mossadeq. Een grote menigte had zich vanochtend verzameld voor de woning van premier Mossadeq. De menigte juichte het besluit van het Internationale Hof toe. Het be richt van Soeltanehs arrestatie werd met gejuich en met kreten „dood aan Soel taneh" ontvangen. Naar Abadan De dubbele overwinning van Mossadeq in Den Haag en te Teheran wordt on derstreept door de berichten, dat er on middellijk een wedloop van tankschepen om de Perzische olie is begonnen. Er zou den uit Italiaanse havens al zeven tank schepen naar Abadan vertrokken zijn. de olie onrechtvaardig is. Indirect echter moet bij nadere beschouwing aan de Brit ten toch wel duidelijk worden, dat Enge land als zodanig hier de verliezende partij is en dat naar het oordeel van het Hof in het Vredespaleis de staat Engeland niet kan volhouden, dat zijn rechten door Perzië zijn geschonden. In belangrijke mate, ofschoon niet uit sluitend, is een oorzaak van het verliezen van het proces door Engeland de omstan digheid, dat het hier in feite bovenal gaat om een contract tussen de regering van Perzië enerzijds en. volkenrechtelijk be schouwd, een wederpartij die niet een regering is, te weten de Anglo Iranian Oil Company. Intussen zij erkend, dat hoofd zaak is geweest dat de internationale rech ters op louter technisch-juridische gronden zich genoopt z gen hun onbevoegdheid vast te stellen om zich verder met het geval te bemoeien. Zij konden namelijk alleen rechtspreken als Engeland en Perzië samen overeengekomen waren hun verwikke lingen aan het Internationaal rechtscollege in Pen Haag te onderwerpen en dat was niet het geval of wanneer er enige be paling of regeling bestond waardoor Perzif, dat zich door Groot Brittannië voor het Hof gedaagd zag, gehouden was zich aan de internationale rechtspraak te onderwerpen. Volgens de Engelsen was dit laatste het ge- zijn afgelegd tegenover journalisten blijkt, dat de Perzen in het arrest van het Hof aanleiding zien te veronderstellen, dat de Engelsen zullen ophouden met het moei lijkheden in de weg te leggen bij de ver koop van Perzische olie, ,zoals in het geval van de „Rose Mary". De Britten daaren tegen menen dat de Anglo-Iranian niet yan haar rechten op de olie hoeft ai te zien. Wanneer er weer een tanker in Aden bin nenloopt, zal hetzelfde gebeuren als met de „Rose Mary". ■■■■•J Enige tijd geleden heeft een bewonde- raar van gouverneur Stevenson van Illinois geopperd, dat de gouverneur mevrouw Roosevelt diende te huwen. De gouverneur zou dan candidaat moe- ten staan voor het presidentschap en 5 mevrouw Roosevelt candidaat voor het j vice-presidentschap. Mevrouw Roosevelt verklaarde des- gevraagd, dat zij zich'zeer vereerd voel- de, doch het idee leek haar niet uitvoer- baar. De zesendertigste vierdaagse is begonnen. Op de foto ziet men twee groepjes wandelaars op de eerste dag. val. Zij beriepen er zich op dat Perzië in 1932 een verklaring had getekend tot aan vaarding van de verplichte rechtspraak van het Hof ten aanzien van rechtsgeschil len, samenhangende met verdragen tussen partijen. Perzië had er echter op gewezen dat die verklaring alleen betrekking had gehad op geschillen, die ooit mochten rijzen uit tractaten door Perzië na 1932 gesloten. Lezing van het arrest brengt aan het licht, dat 't volgens de rechters in het Vredespaleis bij bestudering van de ingewikkelde tekst der verklaring in kwestie mogelijk was om, als men alleen zou letten op de grammati cale zinsbouw van de tekst, te concluderen dat beide stellingen houdbaar waren, dus enerzijds dat er voor te zeggen zou zijn. dat het ging om verdragen na 1932 en aan de andere kant dat men er pok uit zou kun nen lezen dat vroegere verdragen in het geding zouden kunnen komen. Zeer terecht heeft het Hof zich niet willen beoalen tot een grammaticale tekstuitlegging en het zijn plicht geacht naar de bedoeling te kij ken. die Perzië in 1932 had gehad. Hiermede lag Engeland terstond een heel stuk achter. Want het zat ermee, dat het niet zo gemakkelijk was aan te tonen, dat er inderdaad een rechtsgeschil bestond voortgevloeid uit een of meer verdrags regelingen van later datum dan 1932. De Britse rechter Van de bevoegdheid om hun van de meer derheid afwijkende mening kenbaar te maken hebben vier van de vijf tegenstem mers gebruik gemaakt. Twee daarvan zijn het met de redenering inzake de onbe voegdheid oneens. Twee anderen zijn bo vendien op enige punten van de hoofdzaak ingegaan en hebben Engeland in het gelijk gesteld. Maar geen van de overige twaalf rechters hebben zich daarmee willen bezig houden. Zeer opvallend en leerzaam durf ik de door Sir Arnold MacNair aangenomen houding noemen. Van hem is de individuele mening gepubliceerd, hetgeen nog iets anders dan een „afwijkende" mening. Hij wijkt namelijk geenszins van de eindcon clusies van de meerderheid af, maakt dan ook zelf deel van die meerderheid uit, doch op sommige punten is zijn juridische rede ring ietwat anders geweest. Hier ziet men dus het geval van een rechter van Engelse nationaliteit die meestemt met hen die Engeland het proces doen verliezen. Waar lijk een verlichtend voorbeeld van de strik te onpartijdigheid en rechtvaardigheidszin, die gelukkig in dit hof aanwezig is. Trou wens, de Belgische pleiter prof. Rolin merkte na het bekend worden van de uit spraak op: „het arrest geveld door een col lege dat overwegend bestaat uit figuren van „Westersen" huize moet wel een zeer gróte indruk maken op velen in Oosterse landen, aangezien zij daaruit kunnen leren dat dit Gerechtshof zich niet door Westerse gevoelens heeft laten leiden, maar strikt door datgene wat het als recht beschouw de." In dit verband breng ik nog even in herinnering hoe ongeveer een jaar geleden op de bodem van het Perzische Genoot schap in Den Haag en in tegenwoordigheid van de Perzische gezant zich een van zijn landgenoten zonder enig protest van die diplomaat te buiten is gegaan aan betich tingen tegen het Internationale Gerechts hof, dat volgens hem volkomen partijdig was en niet te vertrouwen viel. Mij dunkt, de hier bedoelde heren hebben thans een aardig lesje gekregen. Uit verklaringen, die van Perzische zijde Jhr. F. Beelaerts van Blokland in gehoor ontvangen. In parlementaire kringen heerst de ster ke verwachting, dat nog vanmiddag een formateur zou kunnen worden aangewezen. Volgens de regels van het spel krijgt de nieuwe formateur inzage van de stukken, die vóór zijn optreden, omtrent formatie pogingen zijn opgesteld. Daardoor zal dus degene die nu een opdracht zal krijgen, kennis kunnen nemen van wat er tot dus ver van het overleg tussen dr. Drees en de vier fractievoorzitters is opgetekend. Dan zal hem blijken, dat in het officiële ant woord, dat door dr. Schouten Zaterdag na mens zijn fractie aan dr. Drees werd ge geven, met geen enkel woord melding is gemaakt van enig verlangen van de A.R. dat óók iemand uit het C.N.V. in het ka binet zou worden opgenomen. Het is niet overbodig, mede in verband met sommige uitlatingen in de pers, nog eens de aandacht te vestigen op dit punt. Eveneens kan het zijn nut hebben te vermelden, dat al moge de formateur in persoonlijke gesprekken wel eens de naam genoemd hebben van personen naar wie zijn gedachten uitgingen dit alleen bij wijze van voorbeeld was. Dergelijke per sonen zijn niet gevraagd, noch gepolst. De formateur heeft in dat opzicht geen en kel voorstel aan de A.R.-fractie gedaan, dus ook niet wat betreft de persoon, die aan het hoofd van Sociale Zaken zou moe ten komen. Ook dr. Drees Hedenmorgen is ook dr. Drees bij de Ko ningin geweest. Dr. Drees is geen fractieleider, dus de mogelijkheid bestaat - en in parlementai re kringen helt de neiging hiertoe over - dat dr. Drees een gewijzigde opdracht zal krijgen. Het K.N.M.I. deelt mede: Vergeleken met gisteren waren de tempe raturen vandaag verschillende graden lager. In het Noord-Oosten van het land viel van morgen zelfs een enkele regenbui. De rug van hoge druk breidt zich geleidelijk over Scan dinavië uit. waardoor de regenkansen voor de komende dagen uiterst gering blijven en perioden met zonneschijn verwacht kunnen worden. De wind blijft echter Noordelijk, zodat het niet snel warmer zal worden. CHICAGO (Reuter). De nationale democratische partij-conventie is Dinsdag te Chicago in een atmosfeer van grote spanning voortgezet. Achter de schermen werd gepoogd de opstandige Zuidelijke vertegenwoordigers er toe te krijgen de conventie niet te verlaten en een scheuring in het democratische kamp te vermijden. De oorzaak der moeilijkheden is het vraag stuk van de burgerrechten der negers. De delegaties van tenminste vijf Zuidelijke staten hebben gedreigd hierom de conven tie te zullen verlaten. De conventie heeft besloten dat alle dele gaties een belofte van trouw moeten afleg gen aan de candidaat,. die bij meerderheid van stemmen wordt aangewezen voor de strijd om het presidentschap. Hiertegen verzetten de Zuidelijke delegaties zich. De delegaties van Georgia en Louisiana hebben reeds meegedeeld zich niet aan dit con- ventiebesluit te zullen houden. De voorzitter van de nationale conventie commissie, McKinney, zeide, dat niet zal worden gepoogd delegaties, die de „belofte van trouw" niet willen afleggen, de con ventie te doen verlaten. „Niemand zal van deze conventie worden uitgesloten", zeide hij. McKinney legde zijn verklaring af, nadat enkele Zuidelijke delegaties hadden mede gedeeld niet voornemens te zijn de „be lofte van trouw" af te leggen, voordat zij wisten wie de door de conventie aange wezen candidaat zou zijn. Toch Stevenson? Gouverneur Schricker van Indiana heeft Dinsdag verklaard dat gouverneur Steven son tegen hem had gezegd: „Indien de democratische partij conventie mij als haar candidaat voor de presidentschapsverkie zingen zou aanwijzen, zou ik niet kunnen weigeren de candidatuur te aanvaarden". Gouverneur Schricker voegde hieraan toe, zelf zijn collega Stevenson candidaat te zullen stellen. De commissie, die belast is met de op stelling van het democratische verkiezings program, heeft aanbevolen daarin een clau sule op te nemen, waarin de'Sovjet-Unie er van wordt beschuldigd in 1940 vijftien duizend Poolse officieren en intellectuelen in de bossen van Katyn, nabij Smolensk (Rusland) te hebben doen vermoorden. De programma-commissie besloot het rapport van de commissie van het Huis van Afge vaardigden, die een onderzoek naar deze moord heeft ingesteld en daarbij tot de slotsom kwam, dat de Russen deze hebben gepleegd, te ondei-schrijven. Een lid van de programma-commissie heeft medegedeeld, dat ook is aanbevolen in het over de buitenlandse politiek hande lende gedeelte van het verkiezingsprogram ma te vermelden, dat de democratische partij, indien zij in November de Ameri kaanse presidentsverkiezingen wint, „zal pogen de volken der staten, die tezamen het Sovjet-blok vormen, van de greep der Sovjet-Unie te bevrijden". Truman's keuze President Truman gelooft, dat Adlai Ste venson, gouverneur van Illinois, de demo cratische nominatie zal krijgen en hij is bereid het in de verkiezingscampagne voer hem op te nemen, zo vernam United Press gisteren. Adviseurs, die het Witte Huis op de de mocratische conventie heeft, zeiden dat hoewel de president misschien minder te spreken is geweest over de tegenzin van Stevenson zich candidaat te stellen, de president thans vertrouwen heeft, dat Ste venson in November van Eisenhower kan winnen. Het Congreslid Franklin D. Rooseveld jr., een zoon, van de vorige 'president, heeft medegedeeld, dat een coalitie om Steven son tegen te houden opgericht is, waarvan de aanhang van senator Kefauver en Ave- rell Harriman, alsmede de senatoren Hum phrey (Minnesota) en Blair Moody (Michi gan) deel uit maken. Deze beweging, aldus Reuter, begon echjer te laat om te verhinderen, dat vele gedelegeerden hun keuze op Stevenson lieten vallen. New Jersey besloot van de 32 vrije stem men er 23V2 op Stevenson te zetten, drie op senator kefauver en 5V2 vrij te laten. Naar Reuter meldt, wijst thans veel er op, dat Stevenson bij een stemming reeds spoedig de leiding zal krijgen. DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Droog weer met wisselende bewolking. Overwegend matige Noordelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 24 Juli Zon op 4.49 uur. onder 20.42 uur. Maan op 7.21 uur. onder 21.37 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 23 Juli Hoog water: 4.34 en 16.59 uur. Laag water: 0.21 en 12.40 uur. Donderdag 24 Juli Hoog water: 5.08 en 17.31 uur. Laag water: 0.54 en 13.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1