Kunsthistorici uit 22 landen bezochten Haarlem en omgeving Predikbeurten Officiële ontvangst in Haarlem en Bloemendaal SLEUTEL WEG? Joris Tjebbes tweede in zijn serie Hillegom Nieuwe Engelse romans HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 8 DE SLEUTELSPECIALSST" Meer samenwerking bij culturele vorming van de schooljeugd Gouden huwelijksfeest Burgerlijke Stand van Haarlem Algemene Militaire Pensioenbond De heer S. J. Rinsbergen werd 85 jaar Indexcijfers gezinsverbruik onveranderd Laatste nieuws uit Helsinki Rus Chimishkyan werd kampioen vedergewicht Voetbalfinales in Helsinki Judo-kamp in Bloemendaal Ziekenfondsverzekering van werklozen Schaken Dr. Euwe op de derde plaats in Züriph Honkbalprogramma De ziekenfondsen en de verhoogde verpleegprijs Uitvoering van Tiroler Musikkapelle Nederlands echtpaar in Frankrijk verongelukt Circusartiste werkte onder te hoge druk Waterpolo W aterpolo-tournooi van H.P.G. Waterpolo-uitslagen ZATERDAG 26 JULI 1952 Gisteren waren de stad Haarlem en om streken het doel van een der tieri excursies die worden gemaakt door de 500 deelne mers uit 22 landen van het zeventiende Internationaal Kunsthistorisch Congres, dat in Amsterdam wordt gehouden. Bij de ontvangst in het Bloemendaalse Openluchttheater waren de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex en zijn echtgenote aanwezig, om het inter nationale gezelschap welkom te heten, als mede wethouder mr. F. P. Th. Rohling en het raadslid J. van Holten. Zowel jhr. den Tex als de president van het congres, prof. Marcel Aubert, betraden het speelveld om enige woorden uit te wisselen, Vervolgens werd de thee gebruikt en begaf het gezel schap zich naar Haarlem. Een klein ge deelte van het gezelschap heeft te voren nog een bezoek gebracht aan bunkers nabij Vogelenzang en Alkmaar, waar tijdens de bezettingstijd de Nederlandse kunstschat ten zijn bewaard. Om vijf uur hielden de autobussen, die het grote gezelschap vervoerden stil voor het Haarlems Stadhuis, waar de kunst historici werden ontvangen door de burge meester, mr. P. O. F. M. Cremers, in gezel schap van de wethouders D. J. A. Geluk en H. J. M. Angenent. Mr. Cremers richtte in het Frans een geestig toespraakje tot de congressisten, waarin hij de hoop uitsprak, dat deze ex cursie de deelnemers niet alleen veel nut tige ervaringen zou opleveren maar ook veel vriendelijke herinneringen aan deze regionen van Nederland. Nadat de president van het congres, prof. ADVERTENTIE ti LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Drie commissies Aangezien bij het onderwijs steeds meer aandacht wordt besteed aan de culturele vorming van de leerlingen en hiervoor op een aantal scholen gymnasiaal, middelbaar en uitgebreid lager onderwijs reeds een vaste plaats in het leerplan is ingeruimd, heeft het gemeentebestuur van Haarlem gemeend, zulks in nauwe samenwerking met omliggende gemeenten, in deze aange legenheid coördinerend te moeten optre den, waardoor meer lijn in de vorming wordt verkregen en tevens wordt voor komen, dat door een gebrek aan samen werking niet alle mogelijkheden worden uitgebuit; Daarom is in overeenstemming met de gemeenten Heemstede, Bloemendaal, Vel- sen en Zandvoort een commissie voor de culturele vorming van de schooljeugd in gesteld, 9 welke is onderverdeeld in drie subcommissies, te weten voor toneel, mu ziek en de beeldende kunst, welke ieder geheel zelfstandig zullen optreden. Elk der commissies bestaat uit tien leden, waarvan drie aangewezen door de gemeen te, twee door de gezamenlijke openbare scholen voor gymnasiaal en middelbaar on derwijs, twee door de bijzondere neutrale en.confessionele scholen voor gymnasiaal en middelbaar onderwijs en twee door de scholen voor u.l.o. en nijverheidsonderwijs. In de commissie voor toneel hebben zit ting: J. B. Schuil, H. Deinum, J. de Vaal, mevrouw M. H. de Vaal—Muller, F. G. Hesmerg, J. M. Huyser, G. van Winger den, pater J. C. M. Hut j ens, J. Buys en mevrouw B. J. Visser—Teeuwsen; in die voor muziek: J. P. Vincent, George Robert, M. Adam, dr. J. R. H. de Smidt, K. H. Ro- mijn, mej. M. Bielle, H. J. Dirksen, H. Kuy- pers, J. Laarveld en R. Okel; in die voor de beeldende kunst: H. P. Baard, L. Tolle naar, mej. Nel Bakema. E. de Kat, H. Jans sen, W. Haanstra, G. C. JonghVisscher, A. F. Hendrichs, mej. E. Stumpel en B. C. Betzema. De wethouder van Onderwijs en Kunst zaken, de heer D. J. A. Geluk, die als voor zitter van de algemene commissie zal op treden, heeft een dezer dagen de commis sies ten stadhuize geïnstalleerd. Als secre taris is aan de commissie toegevoegd de ambtenaar D. West van de afdeling Onder wijs, die deze functie ook in elk der sub commissies zal uitoefenen. Op 31 Juli hoopt het echtpaar P. J. Sghie- ring—Van Musscher, Bakenessergracht 72, zijn gouden huwelijk te herdenken. Beide echtelieden genieten een goede gezondheid. De bruidegom beoefent nog steeds het beroep van orthopaedisch- en reformschoenmaker, dat hij in 1900 in hetzelfde huis, waarin het echt paar thans zijn gouden feest hoopt te vieren, begon. EXAMEN HOOFDAKTE Van de acht candidaten, die-gisteren wer den geëxamineerd voor het gedeelte A van de hoofdakte, slaagden er twee, de dames: M. M. Dekker uit Lisse en C. A. Mets uit Haarlem. Voor het gedeelte B werden acht candi daten geëxamineerd van wie er vier zijn afgewezen. Geslaagd zijn de dames: M. A. Heesterbeek te Haarlem en de heren P. S. Kok te Haarlem: A. G. v. d. Berg te Hille- gom en J. A. Zonnenberg te Amsterdam. Nachtdienst apotheken Fa. Duym en Keur, Keizei'straat 6, tele foon 10378; Apotheek Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30, telef. 10043; Marnix-Apotheek, Marnixstraat 65, telef. 23525. Haarlem, 25 Juli 1952 BEVALLEN van een zoon: 23 Juli: D- M. W. Robbers—Van Oosten. 24 Juli: M. J. C- Dieben —Ooms. J. T- RoosenhartSmouter. BEVALLEN van een dochter: 23 Juli: A. C. DuitsBaltus. H. P. Sle'utelbergWildschut, 2 d. 24 Juli: C. M. Verwer—Roemers. A. M. MeijerWalker. OVERLEDEN: 23 Juli: C. J. W. Nijman— Nieuwenhoven, 47 j., Oosterhoutstraat. 24 Juli B. Wagemaker, 67 j., Jansstraat. G- Kiers, 3 d. Hazepaterslaan. J. W. P. Stok, 56 j., Planeten- plein. J. A. Stevens, 43 j., Hazepaterslaan. Marcel Aubert deze verwelkoming had be antwoord, werden er koele dronken geser veerd. Daarna bezochten de deelnemers in groe pen het Museum Enschedé, Teylers Mu seum, het Bisschoppelijk Museum en het Frans Hals Museum, waar tenslotte het souper werd gebruikt. In Rotterdam is de jaarvergadering van de Algemene Militaire Pensioenbond ge houden. Er werden twee resoluties aange nomen. In de eerste wordt verklaard dat ten aanzien van de ziekteverzekering de bond de premie voor de gepensionneerden, die tot de minst draagkrachtigen behoren, belangrijk hoger acht dan die, welke de verplicht verzekerden hebben te dragen. Voor grote groepen wordt deze premie on dragelijk geacht. Er zal bij de regering op verlaging worden aangedrongen. In de tweede resolutie spreekt de bond er haar teleurstelling over uit, dat de toe gekende toeslag en verhoogde toeslag op de pensioenen niet op redelijke wijze tegemoet komen aan bescheiden wensen der laag gepensionneerden. Ook wordt gewezen op de uitsluiting van de groep militair gepen sionneerden van de landmacht in het tijd vak 19451948. Deze uitsluiting, zo wordt in de resolutie verklaard, is mede oorzaak, dat deze groep ook bij de toekenning van de verhoogde toeslag op de pensioenen wordt achtergesteld. Met medewerking van de'Haarlemse Hen gelaars Bond organiseerden 8 speeltuinver enigingen gisteren een viswedstrijd aan het Zuider Buiten Spaarne waaraan 120 jon gens deelnamen. Men ziet hier de loze vissertjes in de strijd om de grootste vis te verschalken. (Foto hieronder). Onder zeer grote belangstelling vierde de nestor van het Nederlandse bioscoop- en filmbedrijf, de heer Sol J. Kinsbergen, Vrijdag zijn 85ste vex-jaardag. Reeds in de vroege ochtenduren werden aan zijn wo ning in Voorburg talloze bloemstukken, gelukwenstelegrammen,cadeaux en feli citatiebrieven bezorgd. Vrijdagmiddag hield de jubilaris een receptie in „De Kleine Comedie" aan het Spui in Den Haag, waar deze veelzijdige man die onder meer di- i-ecteur is van het Haagse Passage-theater, door vele relaties hartelijk werd toege sproken..Zo waren er, tussen vele anderen, felicitaties van de Nederlandse Bioscoop bond, van enige Amerikaanse filmin- dusti'ieën en van de Haagse filmjournalis ten. Ook was aanwezig een neef van de jubilaris, de violist Jacques Kinsbergen, die in Amerika vertoeft en zijn oom in vijftig jaar niet had gezien. Het Centraal Bui-eau voor de Statis tiek heeft thans prijsindexcijfers van het gezinsverbruik per 15 Juni 1952 op basis 1949 100 gepubliceerd. Het totaal-indexcijfer handhaafde zich per 15 Juni 1952 op het peil van 15 Mei. Ook het indexcijfer voor de voedingsmid delen onderging geen verandei-ing. De prijzen van brood, aai-dappelen en eieren liepen tussen 15 Mei en 15 Juni op. Het indexcijfer voor fruit vertoonde een ster ke daling'. Voorts werd de margarine ge durende deze pei-iode in prijs verlaagd. Als gevolg van het goedkoper worden der sigaren daalde het indexcijfer voor de groep „roken". Bij de resterende groepen deden zich weinig prijsveranderingen van betekenis voor. De indexcijfers voor woninginrich ting, huisraad en kleding daalden elk met 1 punt. Hedenochtend is in Helsinki een aanvang gemaakt met de Olympische zwemwed strijden. In de achtste serie van de 100 me ter vrije slag heren startte Joris Tjebbes op baan 4. Hij had een zeer goede start en trok er onmiddellijk aan de kop van het veld tussenuit. Bij het keerpunt, waar hij een tijd van 27 seconden noteerde, lag hij ongeveer anderhalve meter voor op zijn felste concurrenten de Rus Edassi en de Japanner Goto. Op de tweede baan kwamen Goto en Edassi stei-k opzetten en Tjebbes moest vechten om zich vooraan te handhaven. Hij kon de Japanner op de tweede 50 me ter niet zien en richtte zich te veel naar het tempo van de Rus. Goto werd eerste, terwijl Tjebbes er in slaagde zijn Russi sche tegenstander voor te blijven. De tijd van Tjebbes 59.1 sec. zal naar alle waarschijnlijkheid goed genoeg zijn voor een plaats in de halve finales. Zoals men weet gaan de 24 sr.elsten van de 100 meter vrije slag hei-en over naar de halve finales. De eindstand van het Olympisch kam pioenschap gewichtheffen in de veder- gewichtklasse is als volgt (drukken, trek ken, stoten en totaal): 1 en Olympisch kampioen Chimishkyan (Rusland) (97,5, 105, 135, 337,5 kg); 2. Sak- sonov (Rusland) (95, 105, 132,5, 332,5 kg); 3. Wilkes (Trinidad) (100, 100, 122,5, 322,5 kg); 4. Del Rosario (Philippijnen) (105, 92,5, 120, 317.5 kg); 5. Gouda (Egypte) (85, 102.5, 125, 312,5 kg) 6. Chay (Singa pore) (87,5, 97,5, 127,5, 312,5 kg). Het totaal van de winnaar Chimishkyan betekent een nieuw wereld- en Olympisch- record. Vanochtend is de loting veri-icht voor de halve eindstrijden van het Olympisch voetbaltournooi. Het programma luidt: 28 Juli: ZwedenHongarije. 29 Juli: JoegoslaviëDuitsland. Beide wedstrijden worden in het Olym pisch stadion in Helsinki gespeeld. Van 27 Juli tot 3 Augustus wordt op het terrein van de Sport en Jiu Jitsu-Judo Academie Nauwelaerts de Agé op de Bloe- mendaaalseweg een Judo-kamp gehouden. De algehele leiding berust bij de heer J. Nauwelaerts de Agé. docent bij het Centraal Instituut opleiding Sportleraren te Over- veen. Er wordt 2 x per dag Jiu Jitsu en Judo gegeven en geoefend. Aan het slot zullen Ned. Judo Raad-graduaties worden afgeno men voor de deelnemers. Dit is de eerste keei\ dat een dergelijk kamp wordt georganiseerd onder de auspi ciën van de Ned. Jiu Jitsu en Judo Bond. De bedoeling is dit kamp internationaal te maken en ieder jaar te doen terugkeren. Degenen, die een uitkering krachtens de op 1 Juli in werking getreden werkloos heidswet ontvangen, vallen onder de ver plichte ziekenfondsverzekering. De zieken fondspremie wordt geheven van het loon, waarop de uitkering is gebaseerd. De werkloze betaalt de helft van die premie. De betaling van de uitkering geschiedt in de meeste gevallen door middel van postbewijzen. Daaraan is een strook ge hecht, welke geldt als bewijs, dat het ver schuldigde premie-aandeel van de werk- Ioze op zijn uitkering is ingehouden. Die strook doet dienst als ziekenfondscoupon. De bedrijfsverenigingen, welke bij de uitbetaling geen gebruik maken van post bewijzen, dienen de normale ziekenfonds- coupons te verstrekken. Aangezien de loongrens in de Wei-kloos- heidswet f 6000 bedraagt, zullen de per sonen, die, voordat zij werkloos werden, eeix overeengekomen vast loon in geld ge noten van niet meer dan f 6000 maar van meer dan f 4.925 en daardoor niet onder de verplichte ziekenfondsverzekering vielen, alleen gedurende de werkloosheidsuitke ring onder die verzekering vallen. Deze personen dienen zich, zodra hun een uitke ring wordt verleend, onder overlegging van de door het uitvoeringsorgaan van de Werkloosheidswet verstrekte coupon, zo spoedig mogelijk aan te melden bij het fonds hunner keuze. Degenen, die niet of niet meer in aan merking komen voor een uitkering krach tens de werkloosheidswet, kunnen onder bepaalde voorwaarden in het vervolg aan spraak maken op een uitkering krachtens de sociale voorzieningsregeling. Ook zij, die een uitkering ontvangen krachtens de sociale voorzieningsregeling, vallen on dei- de verplichte ziekenfondsver zekering. Hun aandeel in de ziekenfonds premie bedraagt 1.9 percent van die uit kering. De gemeentebesturen verstrekken hun een werkgevers verklaring en zieken fondscoupons. De uitslagen van de partijen gespeeld in de twaalfde ronde van het internationaal schaaktournooi in Zurich luiden: dr. Euwe (Ned.)Henneberger (Zwits) 10; Toran (Sp.)Sza'oados (It.) AA; Canal (Peru) Udovic (Zuid-Si.) 10; Ehrat (Zwits)' Gi-ob (Zwits.) 01; Lob (Zwits.)Lundin (Zweden) AA; Blau (Zwits)Crisovan (Zwits) AA; C'hiistoffel (Zwits) Staehelin (Zwits) 10. De'uitslagen van de afgebroken partijen uit de elfde ronde luiden: Christoffel dr. 'Euwe 10; StaehelinBlau. AA', LundinEhrat 10; SzabadosHenne berger 10. Na de 12de ronde heeft de Zweed Lundin de leiding met 10 punten, gevolgd door Christoffel met 8A punt en 1 afgebroken partij. Op de derde plaats staat dr. Euwe met 8 A punt. Het honkbalprogramma voor Zondag luidt: Eerste klasse: 2 uur: OVVO^—SC Haarlem- 2.30 uur: Schoten—HHC. Overgangsklasse A: 11 uur: Ajax—TIW- 12 uur: HCK—TYBB; 12 uur: Schoten 2— HHC 2; 2 uur: Sparta—DWS. B: 2 uur: EDO HFC Haarlem; 2.45- uur VVGA 2—DOS. Tweede klasse C: 2 uur: RFC—HFC Haar lem 2; 10 uur: Schoten 3—RCH 2. D: 10 uur: THB—De Volewijckers: 10 uur: EDO 2— DSB; 2 uur: Halfweg—RCH 3; 12 uur: Roos- wijk—TYBB 2. Rayon Haarlem. B: 2.15 uur: DIO 1— HCK 4; C: 12 uur: EDO 3—DSB 3; 12 uur: HHC 4Zandvoortmeeuwen 1: D: 10 uur: Ripperda 1—HHC 5; 10 uur: HCK 3—Zand voortmeeuwen 2; 2 uur: DSS 1—RCH 4; F: 10 uur: Rooswijk 2—EHS 2; 10 uur: Spaai-ne- vogels 1—HCK 2. mMm&M Aleksandra Chudia (Rusland) tijdens het nummer speerwerpen dames in Helsinki. De minister van Economische Zaken heeft bepaald, dat de wettelijk geoorloofde prijzen voor vei-pleging in ziekenhuizen en sanatoria met ten hoogste 0,20 per ver- pleegdag mogen worden verhoogd. De Ziekenfondsraad heeft zich er mede verenigd, dat de vei'hoogde tarieven, voor wat de verplichte ziekenfondsverzekering betreft, aan de algemene ziekenfondsen in rekening worden gebracht. Indien de fondsenorganisaties aan de fondsen adviseren, de verhoogde tarieven ook voor de vrijwillige vei-zekering te be talen, heeft de Ziekenfondsraad daartegen geen bezwaai". Voor de verplichte vei'zeke- ring betekent de maatregel een verhoging van de uitgaven met ongeveer 1,1 millioen gulden per jaar. Blinde Canadese organist concerteert in Na arden Ter gelegenheid van de internationale conferentie van opvoeders van de blinde jeugd, in het Blindeninstituut te Huizen, zal de beroemde blinde musicus Paul Doyon uit Canada een oi'gelconcert geven in de Grote Kerk te Naardèn op Vrijdagavond 1 Augustus! Paul Doyon werd geboren te Monti-eal en demonstreerde reeds op 3- jarige leeftijd zijn aanleg voor de muziek door het spelen van eenvoudige piano melodietjes. Zijn opleiding ontving hij in het instituut Nazareth, zowel voor zang als piaixo, oi-gel en viool. In Parijs studeerde hij onder Alfred Cortot pianospel en bi. Louis Vierné orgel. Hij was solist op vele concerten in de grote steden van Canada en de Verenigde Staten en gaf recitals voor vele Amerikaanse en Canadese radio stations. Een documentaire film, gemaakt van zijn tournée door Canada, toont de wijze waarop Paul Doyon de braillemuziek in zich opneemt. Met succes maakte hij on langs zijn debuut voor de Amerikaanse televisie. De Tiroler avond, die door het Centraal Comité Nationale Feestdagen was georga niseerd en Donderdag in de grote beurszaal werd gehouden, is een groot succes gewor den. De Tiroler Musikkapelle uit Langefeld. die in klederdracht gestoken was, bracht een programma van werken, die ook dooi de Hollandse harmoniegezelschappen wel worden uitgevoerd. Hoewel in de muziek nog wel eens viel te merken, dat de kapel juist een grote reis achter de rug had, werd toch op verdienstelijke wijze gemusiceerd. Het programma na de pauze was meer in Tiroler geest. Jodelen, Schuhplattlern en volksdansen wisselden elkander af, waar bij vooral een 9-jarige jodelvriend de har ten van het publiek veroverde en een stormachtig applaus in ontvangst moest' nemen. De heer Kappert uitte aan het ein de van de avond de dank van de Hillegom- mei-s en overhandigde een vaantje met de Hillegomse kleuren aan de kapelmeester. De leider van de kapel dankte voor de gastvrijheid en riep de aanwezigen een tot weerzien in Tirol toe. Bij een verkeersongeval nabij Antibes in de Franse Rivièra is het Nederlandse echtpaar SchuddeboomSparringa uit Alk maar om het leven gekomen. De 52-jai-ige heer W. Schuddeboom maakte samen met zijn vrouw, mevrouw C. J. Schuddeboom Sparringa, oud 45 jaar, per motor een tocht door Zuid-Frankrijk. Nabij Antibes wilde de heer Schuddeboom een auto passeren juist toen deze zwenkte om een zijweg in te slaan. Er ontstond een botsing, die ernstige gevolgen had, doordat de motorrijders wer den aangereden door een andei-e auto, die achter hen reed. Het echtpaar raakte be kneld tussen beide auto's en overleed ter plaatse. De heer Schuddeboom was leraar aan de ambachtsschool te Alkmaar. Zijn vi-ouw gaf les in heilgymnastiek. De 25-jarige artiste Miss Atomia, die in het programma van het met ingang van heden te Amsterdam optredende circus Géant uit een kanon wordt geschoten, is gisteravond tijdens een repetitie bewuste loos in het vangnet terecht gekomen. Na een ongeluk in Almelo, enige maanden ge leden, was zij niet meer opgetreden. Normaal is de druk, waarmee de artiste uit de loop van het kanon wordt gescho ten, 5</2 atmosfeer, maar gisteren bedroeg deze 7 atmosfeer. Het gevolg was, dat Miss Atomia tegen het tentzeil terecht kwam, in plaats van daar vlak onder te blijven. Zij slaagde er echter in door enige salto's te draaien haar vaart af te remmen, waardoor zij nog net in het vangnet belandde. ZONDAG 27 JULI 1952. Zondag organiseert HPC haar jaarlijkse tournooi om het waterpolokampioenschap van Haarlem. De wedstrijden worden gehou den in de zwemvijvers Groenendaal in Heemstede. De uitslagen in de competitie van de KNZB luiden: Dames: tweede klasse: HVGB 1—DWR 1 0—3; Nereus 1—DWT 1 2—4; DWR 1—VZV 1 80; VZV 1HVGB 1 12. Derde klasse: DWT 3DWR 2 10; Nereus 2Haarlem 2 8—1; Meeuwen 2—DWT 2 1—3; DWR 2— Nereus 2 10. Heren: hoofdklasse: HVGB 1SVH 1 44. Res. hoofdklasse: HPC 2—ZIAN 2 15. Res. eerste klasse: Haarlem 2HVGB 2 34; Meeuwen 2Haarlem 3 5—3; HVGB 2 ZIAN 3 44; Haarlem 3Meeuwen 2 12. Tweede klasse: Dolfijn 1HPC 1 46; DAW 1DWR 1 62. Res. tweede klasse: HVGB 3—DJK 3 0—6; DWR 2—HVGB 3 93. Res. derde klasse: HVGB 4Haarlem 4 3—3; Nereus 4—HVGB 4 0—4. Kring Haarlem Dames: eerste klasse: DWT 4—HPC 2 5—5; HVGB 2Haarlem 3 8—1. Heren: eerste klasse; HPC 4—HZV 1 0—1. HAARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk Grote Markt. 10: Ds. R. v. d. Mast, Bloemen daal. 7: Jeugddienst. Ds. R. Kaptein. van Akersloot. Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein 10: Ds. J. Bronsgeest. Noorderkerk, Velser- straat. Zaterdag 45: Bidstond in de Gerf- kamer. Zondag 9: Dr. A. J. Rasker, Gezins- dienst. 10.30: Dezelfde. Oosterkerk, Zomer- kade. 10: Ds. C. L. Tuinstra, van Zwolle. Kapel Sarepta, Hazepaterslaan. 9.30: Kin- derkerk. Dhr. D. Selling. 10.45: Ds. P. J. F. van Voorst Vader, van Eefde. Bakenesserkerk Vrouwenstraat. 9.30: Kinderkerk. Dhr. C. D. Kousemaker. Diaconessenhuis. 4.30: Ds. S. H. J. Voors. Rusthuis Jansstraat. 10.30: Dienst. Ver. van Vrijz. Hervormden, Jacob- straat 6. 10.30: Prof. Dr. W. Banning. Alle- Dag-Kerk. Dinsdag, Broedei'kerk. Parkla'an. 3: Rondetafel-bespreking. Woensdag 7: Waal se Kerk. Tweetalige dienst. Ds. A. J. P. Boeke, en Ds. Baudraz. Vrijdag 7.30: Broe- derkerk. Contactavond met gerepatrieerden Ds. D. E. Boeke en Gez. z. d. Steur. Eglise Wallonne, Begijnhof 30. 10.30: Pasteur J. F. Baudraz. Ned. Herv. Evang., Parklaan 34. Woensdag 7.30: Ds. Vroegindewey, Papen- drecht. Stads Evangelisatie, L. Herenstr. 6. 10: W. F. Kloos. Gouda. 6.15 Openluchtdienst Parklaan hoek Kruisweg. 7.30: W. F. Kloos, Gouda, met medewerking van het zangkoqr. Woensdag 8: H. van Doorn, Heiloo. Zuider kapel, Zuidei-straat 15. 10: Dhr. J. Sevensma Evangelist te Amsterdam. 5: Dezelfde. Evan gelisatiesamenkomst. Opwekkingssamen komsten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Ds. J. Visser. Amsterdam. Zang door Mevr. R. Visser-Wouters. Vrije Evang. Gemeente, geb. Bethel, Voorhelmstr. 3. 10 en 5: Evang. A. van Gent, uit Arnhem. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Ds. H. Schutz. O. R. G. Centrum, Westerhoutpark 1 A. 10.30: Dhr. S. Lubienski, uit Amsterdam. Evang. Luth. Gemeente, Witte Herenstr. 10.30: Ds. C.'H. Brandt. VBer. Doopsgez. Gemeente. 10.30: Mej. Ds. C. Soutendijk. Remonstr. Geref. Gem. 10.30: Mevr. Ds. A. E. A. Went-van der Vring van Bloemendaal. Geref. Kerk. Kloppersin gelkerk. 10: Ds. P. de Ruig. 5: Ds. W. J. Wynia, Emmen. Wilhelminakerk 10: Ds. J. A. van Arkel. 5: Ds. .J. C. Seegers. Baarn. Zuid-Oosterkerk. 10: Ds. A. B. C. Hofland. 5: Ds. P. de Ruig. Geref. Kerk, Begijnhofka pel. 10 en 5: Ds. H. Brink, van Krommenie. Geref. Gemeente, Ridderstraat 29. 10 en 5: Leesdienst. Woensdag Cand. W. Hage. bei-oe- pen pred. te Aalst. Chr. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. L. Holtrigter. Onstwedde. Bap- tiste Gemeente, geb. C. J. M. V., Lange Mar- garethastraat 13. 10 en 5: Dhr. F. Oosterwijk. 8: Jeugdsamenkomst. Pinkstergemeente, Nwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Openbare samen komsten. Donderdag 7.45: Bidstond. Ver gadering van Gelovigen, Parklaan 21. 10: Sa menkomst (Broodbreken). BIJBELLEZING Parklaan 21. Donderdag 8: K. Rozendal. Ned. Chr. Gemcenschapsbond. Jac. van Ruijs- daellaan 7. Maandag 3: Samenkomst.. Gem. des Heeren, Lange Mollenstraat 22. 10 en 5.30: Samenkomst. Gemeente Gods. Parklaan 21. 4: Samenkomst. Zevende-Dags Adven tisten, Jacobstraat 6. Iedere Zaterdagmor gen 10: Gemeensch. Bijbelstudie. 11: Predi king. Zevendedags-Baptisten Gemeente, Parklaan 21. Iedere Zaterdag 10: Prediking. Gemeente van Christus, Spruitenbosstraat 9. 10.15: Eredienst met Avondmaal en preek. 19: Avondevangelisatiedienst. Dins dag 20: Vrouwenbijbelklas. Donderdag 20: Onderlinge Bijbelstudie en bespreking. Christen-Geloofsgemeenschap, „Rosenha- ghe", Hoofmanstraat. 10: Samenkomst. 8: Samenkomst Gafenkokerskade 27. Woensdag 8: Openluchtsamenkomst aan het Nieuw Guineaplein, H.-N. Iedere Zaterdag 8: Jeugd samenkomst Benkoelensti-aat 28, H.-N. Ge- loofs Gemeenschap, Wolstraat 7. 10 en 7.30: Dienst. Verschillende sprekers. 12: Zondags school. Pinkster Evangelisatie, Ged. Oude Gracht 47. 10 en 7: Volle Evangelieprediking. Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen, Cornelissteeg 9. 10.30: Zon dagsschool. 5: Kerkdienst. Christian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. 11.15: Engelse Taal. Hersteld Apost. Zendingkerk, Wilhel- minastraat 21. 10 en 5: Godsdienstoefening. Hersteld Apost. Zendinggemeente, Jacobij- neestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Soefi-Beweging, Nassauplein 8, tot 14 Sept. geen dienst. Theologisch-Philosofische be schouwingen met repliek, Ged. Oude Gracht 47. Vrijdag 8: Ds. M. W. Smink, Den Haag. Leger des Heils, Schagchelstraat 26. 10 en Kapiteins Bouwens-van' Gameren. Don derdag 8: Heiligingssamenkomst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Julianakerk. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zondag. 10: Dr. M. v. d. Voet. Immanuëlkerk 10: Ds. W. Nijenhuis van 's Gi-avenhage- Loosduinen. 7: Dr. M. v. d. Voet. Ned. Prot. Bond, Berkenstraat 10. 10.30: Mevr. Dr. A. Mankes-Zernike. Geref. Kerk. Noord-Scho- terkerk. 9 en 10.30: Ds. W. J. Wynia, Emmen 5: Ds. J. A. van Arkel. Chr. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. J. C. Maris. HEEMSTEDE. Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds. A. J. Oosten rijk, Warns. Jeugddienst. Kapel Nieuw Vre- denhof. 10.30: Ds. R. H. Oldeman. Aula Chr. Lyceum. 10.45: Ds. J. W. van Nieuwenhuijzen Meer en Bos, Kapel Irene. 10: Dr. O. Norel, uit Leiden. Ned. Prot. Bond, Postlaan ïo! 10.30: Mej. L. A. v. d. Vooxi, Vooi-g. v. d. Af deling. Geref. Kerk. Aula Chr. Lyceum. 9: Ds. J. C. Seegers, Baarn. 5: Ds. A. B. C. Hof land. Koediefslaan. 10: Dr. J. G. Aalders Leeuwarden. 5: Prof. Dr. R. Schippers, Am sterdam. Camplaan. 10: Prof. Dr. R. Schip pers. 5: Dr. J. G. Aalders. Geref. Kerk, He renweg 111. 10 en 5: Ds. M. Vrieze. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel. 10.15: Ds. J R. Wolfensberger, uit Amsterdam Religieuze Kring, Eikenlaan 5. Geen dienst. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. Anthony Powell: A question of up bringing, en A buyer's market William Heinemann, Londen. Anthony Powell is een Engelse roman schrijver, die zich een reputatie aan het ver werven is met zijn social comedies. Hij zal daarvoor hier in het land wel geen belang stelling krijgen zoals bijvoorbeeld het werk van Graham Greene ondervindt; die doet vrijwel uitsluitend in algemeen-menselijke problemen, en Powell's verhalen zijn krach tens hun aard ontleend aan typisch-Engelse levensvormen. Juist voor degenen die met dat typisch Engelse enigermate verti-ouwd zijn lijkt het toch de moeite waard, ten minste enige bekendheid te geven aan zijn bestaan. Social comedies maakt men door mensen in hun dagelijkse omgang met elkaar te be schrijven; de oorsprong van hun gedrag in de gemoederen blijft onbesproken. De lezer zelf moet zijn voorstelling van de mense lijke natuur meebrengen, en onder het lezen ontdekken dat het menselijke gedrag bij scherpere beschouwing lang niet verklaard wordt door zijn idéé van wat een mens is. Omdat alles in het onschadelijke blijft, en er dus geen doden en gewonden vallen, krijgt hij plezier in het vertoonde; het is vooi-al verfrissend voor hen, wie een hooggestem de opvatting van de mens wat zwaar begint te wegen. Alleen is de verrassing meestal niet duur zaam genoeg om het lezen van een hele roman tot een genoegen te maken, en de schrijver moet dan ook wat extra's bieden; Hij heeft in het algemeen tw^e mogelijkheden: öf het gedrag van zijn figuren zo veelzijdig maken, dat er een nieuwe uitbeelding van de menselijke natuur tot stand komt maar dan loopt hij het gevaar, dat het komische zoek raakt achter zijn ernst, alleen al omdat hij dan de onschadelijkheid kwijt raakt; öf zijn figuren in ongewoon zotte situaties piaatsen, met het ï-isico dat er een klucht ontstaat, waarin geen enkele voorstelling van de mens betrokken wordt. Anthony Powell is niet afkerig van kluch tigheden maar hij heeft, vooral in het eerste van de hierboven vermelde boeken, een onberispelijke techniek om ze in be dwang te houden en te voorkomen dat zijn comedie uiteenvalt in malligheden. In het tweede, pas gepubliceerde boek is die tech niek er niet op vooruitgegaan, en zijn trou wens de situaties zelf minder ondernemend geconstrueei-d. Men kan niet zeggen dat hij daar dan het andere middel met opvallend succes te baat heeft genomen: „completer" zijn zijn personen niet geworden; zij zijn ook sterk beperkt in hun uitingsmogelijkheden, doordat zij voornamelijk in actie worden getoond op feesten en partijen. Dit i-ecente boek is het vervolg op A question of upbringing; de voor naamste verbindende figuur is Powell's twee de ik. de „I" van het verhaal. In A question of upbringing vertelt hij van zijn leven op school en aan de universi teit. en over wat hij beleeft met zijn vriend jes Templer en Stringham, die hij tenslotte beiden uit het oog verliest, „zoals dat gaat". In A buyer's market is hij aan zijn maat schappelijke carrière begonnen, en vertelt hij van de ontmoetingen met sommige van zijn oude kennissen, en met een groot aantal nieuwe, op de genoemde partijen. Een van de oude kennissen is Widmerpool, met wie zijn verhouding niet eens vriendschappelijk is, maar die hij telkens tegen het lijf loopt. Deze Widmerpool is vervuld van een hu morloze ambitie, die de tweede ik alleen maar koddig vindt, maar waardoor hij blijk baar toch enigszins verwant is aan andei-e coming men, die hem ernstig schijnen te nemen. Powell's tweede ik begrijpt dat niet pre cies: de mensen om hem heen reageren op allerlei motieven, die zij vanzelf schijnen te herkennen en die hem vreemd zijn niet alleen in het geval Widmerpool, maar eigen lijk voortdurend. Dat is de meest menselijke kern van Powell's verhalen: hij is zich sterk bewust dat hij een „vreemdeling" is, en in waarlijk Engelse trant maakt hij er een grap van en noteert zijn waarnemingen, in plaats van zijn positie met ideeën te versterken. Het nadeel is, dat de ware vreemdeling niet leven kan zonder beschutting van ideeën; aan zichzelf overgelaten, krijgt hij de dingen „door", en raakt aan zijn afwij kingen gewend. Powell's tweede ik, in zijn jongensjaren vanzelfspi-ekend en aanvaard baar als vreemdeling, probeert het toch op eigen kracht vol te houden, en gaat een beetje poseren: hij doet of hij minder be grijpt dan in werkelijkheid het geval is, en zijn onbevangenheid wordt wat kunstmatig. Zijn formuleringen worden bedreigd door eenzelfde kunstmatigheid: het begint met het objectief noteren van verschijnselen in de vreemde buitenwereld, en loopt nu en dan uit op een gewilde samenvatting in alge mene termen van situaties, die al voldoende duidelijk zijn gemaakt. „She may have thought that the importance she had ascri bed to Quiggin as a potential source of nocturnal persecution of herself had been under-estimated by me, through ignorance of his relative eminence as a literary figure" in zoveel woorden wordt de grap gesmoord. Maar Powell's zinnen zijn niet altijd zo omslachtig; vaak duiden ze vlug en scherp een situatie en een verhouding aan, en dan is de lichte bevreemding hoogst genietbaar. Wie om een verhaal zelf meer geeft dan om een overtuigende relatie tussen de schrijver en zijn ervaringen, zal met deze afgemeten personages in hun zonderlinge betrekkingen al tevreden zijn: voor anderen is er nog meer te verwachten wanneer Powell het eenmaal zonder pose zal kunnen doen. S. M. H. S. J. Kalf. 7: Prof. Dr. M. J. A. de Vrijer. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. Tiemens. te IJm. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30* Ds. J. Dankbaar, uit Amsterdam. Ned. Prot. Bond, Potgieterweg 4. 10.30: Ds. G. K v. d. Horst, Hv„ Haarlem. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 15.30: Ds. J. Koppe, van Zeist. Vrije Kath. Kerk, Popellaan 1. 10.30: Gez. H. Mis. Woensdag 19.30: Vespers en Lof. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. H. Visser, uit Bloemendaal. Geref. Kerk. 10 en 5: Dr. A. Dondorp, van Heemstede. HILLEGOM. Ned. Herv. Kerk 10: Ds. J. v. d. Wiel. van Leiden. 17: Ds. F. v. Nieuw- poort, van Overschild. Chr. Geref. Kerk. 10 en 17: Ds. R. Sluiter. HOOFDDORP. Ned. Herv. Kerk. 10.30 en 7: Ds. J. C. Salver-da. Geref. Kerk. 9 en 3.30: Ds. M. Ros. NIEUW-VENNEP. 9.30: Ds. M. M. de Jong 6.30: Dienst. Abbenes. 9.30 en 6.30: Dienst. Bethelkapel 10: Ds. A. W. Spruit. 7: Dr. mr. G. A. Alma. Geref. Kerk. 9.30 en 3: Ds. J. H. Meuleman, van Steenwijk. VIJFHUIZEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A. C. Bröi-ens. 7: Ds. J. Wassenaar, van IJm. Geref. Kerk. 10 en 3.30: Dr. G. E. Meuleman. SANTPOORT. Ned. Herv. Kerk. Dorps kerk. 10.30: Ds. P. Bi-akman, Naarden. „De Toorts" 9: Dhr. D. Scholten, Vicaris. „De Kapel". 7; Ds. D. ter Steege. SPAARNDAM. Ncd. Herv. Kerk. Oost. Oude Kerk. 10: Ds. J. v. Dullemen. van Oudega (W.) West. Kon. Emmaschool, Raaf straat. 9 en 10.30: Ds. J. Kroon. ZANDVOORT. Ned. Herv. Kerk. Kerk plein. 10: Ds. M. G. Blauw, Em. pred. te Over- veen. 7: Ds. H. A. Visser, van Amsterdam. (Jeugddienst). Ned. Prot. Bond, Erugstr. 15. 10.30: Ds. J. A. Oosterbaan, van Haarlem. Geref. Kerk, Julianaweg 10 en 5: Dr. IJ. Hol- trop, van Scheveningen. Ned. Chr. Gemcen schapsbond. Dinsdag 8: Samenkomst in de nieuwe consistorie der Ned. Heiw. Kerk Spr. M. C. Draijer, v. Haai-lem. Youth for Christ. Tent Kerkstraat van 29 Juli t/m. 7 Aug. dagelijks 8 uur samenkomst voor oude ren. Om 4 uur voor kinderen. LISSE. Ned. Herv. Kerk. 9 en 10.30- Ds. Moerenhout, van Katwijk aan Zee. 5: Ds C Jongeboer. Ned. Prot. Bond. 10.15- Ds. A E K. Pols. Geref. Kerk. 10 en 5: Ds. B. 1 immer van Den IJaag-Oost. Geref. Kerk. Art. 31. 10 en 4.30: Ds. E. Th. van den Born, Amers foort. Geref. Gemeente. 10 en 4: Ds. K. de Gier. Oud-Geref. Gemeente 9.30 en 3: Lees dienst. Christ. Geref. Kerk. 10 en 4: Ds H. W. Eerland.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 10