Stevenson door democratische partij als candidaat gekozen Probleem van het Saargebied treedt weer op de voorgrond Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Herinnering aan een ster Naguib (nu maarschalk) haalt regering en Hof naar Cairo EISENHOWERS TEGENSTANDER Aanvankelijk leidde Kefauver; er werd drie keer gestemd Officiële uitslag Argwaan bij alle Duitse partijen tegen de nieuwe Franse voorstellen Prof. Beel sprak met vier fractievoorzitters Het woord is aan Koel weer ZATERDAG 26 JULI 1952 296e JAARGANG 174 Stevenson Mossadeq belooft hervormingen Minister Stikker uit Parijs terug De kabinetsformatie Staal wordt duurder in V.S. Maatregelen bepleit tegen vervuiling van Rijn 67e JAARGANG No 14 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaame 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman OMDAT ER ZOVEEL OPSCHUDDING is over vrouwelijke sterren die lopen en springen, stoten en werpen, zwemmen en turnen verheugde het mij toen ik in een dik historieboek herinneringen vond aan een ster die toneelspeelde. Want ik hecht oneindig groter waarde aan de toneel spelende, musicerende, schilderende en schrijvende sterren van heden en verleden dan aan de lopende, springende, stotende, werpende, zwemmende en turnende. Niet omdat zij langer* duren, maar omdat heur schittering edeler is en de emotie die zij wekken of gewekt hebben ware emotie. Als dat een ouderwetse gedachte mocht wezen zou het spijtig zijn, schoon niet voor mij. Dat een jongen van twintig, ver baasd en ongelovig in een Parijse schouw burg binnengekomen, volkomen werd ge grepen, ja betoverd door het toneelspel van een vrouw van zevenenzestig in de rol van een jongen, even oud als hij, kan overigens de verdenking van ouderwetsheid niet te niet doen. Want het is veertig jaar geleden. Dat andere jonge en oudere mensen in die zaal, en in alle andere zalen waar Sarah Bernhardt optrad, evenzeer gegrepen wer den betekent slechts een vermenigvuldi ging van het argument. Wat het toneel be treft valt het zeker te betreuren dat het zulk wereldveroverend wonder, zulk een grande tragédienne die de mensheid voor zich dèed knielen, niet meer bezit. En voor de wereld blijft de ruil met de sterren van tiende seconden-minder en centimeters- meer een povere ruil. Uit dat dikke boek blijkt dat het negen tig jaar geleden is dat Sarah Bernhardt, in een kleine rol in Iphigénie en Aulide van Racine, in de Comédie Frangaise debuteer de. Zij was toen, begin Augustus 1862, zeventien jaar oud. Zij had haar studie aan het Conservatoire achter zich, waarbij zij slechts tweede prijzen zowel voor tragedie als comedie had gewonnen. Een wild, eigenzinnig meisje moet zij geweest zijn. Haar moeder was Joods en Nederlandse; haar vader een Fransman. Zij was een buitenechtelijk kind. Zij werd Katholiek gedoopt en opgevoed in een klooster. Toen men over haar toekomst moest beslissen zou de hertog de Moray, die de halfbroeder van keizer Napoleon III was, toevallig aan wezig zijn geweest en met plotselinge in tuïtie in de toekomst gezien hebben. Dat gebeurde hem meer. Hij staarde naar het kind met de goudblonde krullen en de wonderlijke grote ogen en ried met beslist heid aan: de toneelschool. Sarah Bernhardt's debuut was geen openbaring van een nieuw groot talent. Zij stormde niet naar de roem. Zij ervoer lange jaren van hard werken; jaren die haar deden rijpen tot de grote actrice die zij worden moest. Het lijkt wonderlijk, in onze tijd van poesmooie filmsterren, dat zij niet eens een knap meisje was. Haar stem la voix d'or was mooi, haar ogen boeiden. Zij was klein en zij was grillig; die grillen werden niet minder toen de roem kwam; maar toen verdroeg men alles 'van haar. Na de Frans-Duitse oorlog, in de zeventiger jaren dus, kwam de glorie die een halve eeuw zou duren. In klassieke en in de moderne werken van haar tijd volg den haar grote creaties elkaar op. Er moe ten vele tachtigers en ouderen zijn die haar nog in haar grootste tijd aanschouwd heb ben: in La Dame aux Camélias, Fédora, La Princesse Lointaine, La Tosca, zelfs als Hamlet in een Franse versie van Shake speare. In 1900 speelde zij voor het eerst in die andere travesti-rol: in l'Aiglon van Ed- mond Rostand was zij Napoleon's zoon, de jonge hertog van Reichstadt. Als 55-jarige begon zij dit waagstuk, dat een triomf werd en dat zij tot haar zeventigste zou blijven volvoeren. Toen, in 1915, trof haar een on geval dat tot amputatie van een been noop te. De invalide oude vrouw bleef spelen in stukken, voor haar geschreven. Voor het laatst zag Londen, dat haar zozeer had ver eerd en zo talloze malen zien optreden, haar in 1922: in de titelrol van „Daniël", een stuk van haar kleinzoon Louis Ver- neuil, waarin zij liggend op een divan een stervende jongen was, stervend aan ver slaving aan narcotica. En het bracht haar nogmaals zijn eindeloze ovaties. De gouden stem was gebroken en oud, het gebaar soms mat, maar de betovering niet geweken. Was het slechts de legende die men vereerde? Wie daar bij was kan het ook nu nog niet geloven: het moet de wonderlijk-electrise- rende persoonlijkheid geweest zijn die in onverminderde levenswil zich deed gelden, die een trilling en een huivering door de zaal deed gaan zodra zij op het toneel was, zelfs eer zij een woord uittela divine. Sarah. Dat was in Londen. Niet minder hadden andere Europese hoofdsteden, Noord- en Zuid-Amerika en Australië haar geëerd. Maar bovenal Parijs, dat haar bejegende met een eerbied zoals een grote kunstena res alleen daar ervaren kan. Ik heb duizen den mensen van hun zetels zien verrijzen, in een stilte die groter hulde inhield dan applaus en ovaties, toen zij op haar draag stoel in het Trocadéro naar het podium werd gevoerd, om daar enige verzen te zeggen in een oratorium van Félicien David. Het was tenslotte ook in Parijs dat haar einde kwam, op 26 Maart 1923, toen haar dokter op het balcon van haar huis ver- scheèn en tot de stille menigte buiten, die de hoofden ontblootte, met trillende stem die enkele woorden sprak: Madame Sarah Bernhardt est morte. Het is goed te herinneren aan een grote persoonlijkheid, die de diepten van men selijke emoties peilde en uitbeeldde als geen ander; die haar lange leven wijdde aan een kunst waarmee zij zovelen verheffing en vreugde en dankbaarheid bracht; die nooit vergeten zal kunnen worden. R. P. INCIDENT BIJ MACAO HONGKONG. (Reuter). Aan de grens van China en de Portugese kolonie Macao is het tot een grensincident gekomen, waarbij een Portugese soldaat is gedood en vier Portugezen zijn gewond. Chinese- wachten hadden de verplaatsing van een grensversperring verzocht. Aan het verzoek werd niet voldaan. Integendeel, de Portu gezen verplaatsten de versperring nog een eind verder in Chinese richting. Hierop opende de Chinezen het vuur en wierpen een handgranaat. De gouverneur van Illinois, Adlai Stevenson, die zo lang volgehouden heeft,, dat hij geen president van de V. S. wilde worden, is door de democratische partij tot haar candidaat bij de presidentsverkiezingen aangewezen. Er waren echter drie stemmingen voor nodig, voordat dit besluit viel. Bij de eerste twee had Kefauver voortdurend de leiding, maar zijn voorsprong was niet groot genoeg om hem de candidatuur te bezorgen. De stemmingen verliepen zeer langzaam, omdat er hoofdelijk gestemd werd en bovendien moest de conventiezaal nog ontruimd worden, omdat er een brandje in een zijvleugel was ontstaan. Voordat de stemming begon had de grote vakbond CIO nog doen weten, dat zij Stevenson zou steunen. Bij de eerste stemming kreeg Kefauver 299 stemmen, Stevenson 249, Russell 238 en Harriman 123. De tweede stemming gaf Kefauver er 362, Steven son 324, Russell 294 en Harriman 121. Vele stemmen, die aanvankelijk naar onbetekenende candidaten waren uitgegaan, waren toen al overgeheveld naar de grote favorieten. Bij de derde stemming pas nam Stevenson de kop. Er werden stemmen van Kefauver naar Stevenson overgeheveld en de gouverneur kreeg 611 stemmen. Nog was dat niet genoeg, maar toen Kefauver begon te spreken over „onze candidaat Stevenson" zette de delegatie van Utah haar stemmen op Stevenson, waardoor zijn meerderheid voldoende werd om de stemming te winnen. Harriman had zich inmiddels al uit de race teruggetrokken. De officiële einduitslag luidde: Stevenson 617'/2, Kefauver 275)4. De andere candi daten haalden slechts geringe aantallen stemmen. Zowel Kefauver als Harriman hebben Stevenson hun volledige steun toe gezegd. Stevenson zelf zei, diep geroerd te zijn en zich bewust te zijn van de grote verantwoordelijkheid, die thans op zijn schouders rust. „Mijn partij heeft dit be sluit op open en eerlijke wijze genomen en ik zal mijn nederige talenten in dienst van het land stellen. Ik zal God bidden mij de moed en de kracht te geven om deze grote taak te volbrengen." Onze Amerikaanse correspondent schrijft: Het gezonde verstand heeft gezegevierd. Stevenson is door de democratische con ventie gekozen als candidaat voor het pre sidentschap, en daarmede hebben de demo craten een leider aangesteld, die beter dan iemand anders de eenheid in de partij zal kunnen bewaren en die voor generaal Eisenhower een opponent van formaat zal zijn. De uitslag van de twee grote conventies, die te Chicago zijn gehouden, kan compli menteus worden geacht voor het Ameri kaanse volk in het algemeen. Immers twee mannen: Eisenhower en Stevenson zullen nu de strijd aanbinden om het presidentschap en de uitslag van die strijd is in zoverre nu reeds zeker, dat wie ook wint, Amerika het nieuwe jaar zal in gaan met een integer president van grote bekwaamheid. In de periode van vier jaar, die thans gaat aanbreken, zal het wellicht buigen of barsten worden in de wereld: buigen naar harmonie, of barsten in een strijd van onge kende hevigheid. Voor het lot van de. wereld is het daarom van het grootste belang dat in deze periode een wijs en intelligent man aan het hoofd staat van de Amerikaanse staat. Het democratisch bewind in de laatste jaren is vrij zwak geweest onder Truman, die ondanks zijn kwaliteiten niet in staat bleek met de reactionnaire vleugel van de democratische partij samen te werken. De democraten uit het Zuiden, in sommige op dichten conservatiever dan Taft, zijn fel tegen Trumans leiding gekant en daardoor miste de president vaak voldoende steun voor zijn politiek. Niets had de democrati sche partij juist meer van node dan de man, die de eenheid der partij, zoals die onder Roosevelt heeft bestaan, zou kunnen her stellen. Kefauver noch Harriman zou daar toe in staat zijn geweest. Harriman en Kefauver hebben gisteren weer energieke pogingen gedaan om een aantal stemmen uit het Zuiden ongeldig te doen verklaren, maar zij hadden geen suc ces. Nuchter inzicht schreef ten duidelijk ste voor, dat het Zuiden niet onnnodig op stang gejaagd moest worden, aangezien men in November dat Zuiden niet zal kunnen missen. Vandaar waarschijnlijk ook, dat Truman per saldo niet Harriman heeft gesteund, Adlai Stevenson voor zijn toespraak tot de democratische Conventie in Chicago. doch een onafhankelijke, gematigde figuur als Adlai Stevenson. Na twee stemronden was het duidelijk, dat Kefauver, zelfs met de steun van Har- rimans stemmen, geen meerderheid zou kunnen behalen. De hulp, die het Zuiden van Stevenson had ontvangen, leverde nu een groot dividend op voor Stevenson, al is dat voor hem niet geheel zonder risico, omdat het gevaar bestaat, dat hij vereen zelvigd wordt met het reactionnaire Zuiden. In dat geval immers zullen millioenen libe rale aanhangers van Kefauver in November wel eens weinig actief kunnen blijken te zijn bij de verkiezingen. Het is nog niet zéker, wie eventueel vice-president zal worden, maar het gerucht ging, dat Steven son Kevaufer voor de tweede plaats zou accepteren, al is dit gerucht ook al weer tegengesproken. Indien die geruchten juist zijn, dan zou Stevenson begonnen zijn met een grote politieke daad, die de eenheid en het enthousiasme in de partij kan herstel len. Het tweetal StevensonKefauver zou de sterkste combinatie zijn, die de demo craten in het veld kunnen brengen. Adlai Stevenson, een in Californië ge- horen advocaat, administrateur en di plomaat, is opgevallen door zijn tegen zin om benoemd te worden tot democra tisch candidaat voor het presidentschap. Hij zei, dat hij liever zijn werk als gou verneur van Illinois wilde afmaken. Pas toen hij op de conventie op de lijst van candidaten kwam te staan, gaf hij toe. Voordat Stevenson zich als advocaat ging vestigen, heeft hij als journalist gewerkt. Hij had een levendige belang stelling voor het wereldgebeuren. In 1943 ging hij aan het hoofd van een delegatie naar Italië om te werken aan plannen voor de bezetting. Op de eerste Assemblée van de UNO, in 1946 te Londen, werd hij eerste advi seur van de Amerikaanse delegatie. Toen hij in Chicago terugkwam, werden de republikeinen in Illinois beschuldigd van omkoperij. De democraten kozen hem als candidaat voor het gouverneur schap. Hij won en heeft in vier jaren roem verworven wegens zijn zuivering van het bestuur van de staat. Stevenson staat bekend om zijn welsprekendheid. Hij is een warm voorstander van inter nationale samenwerking. Fremier Mossadeq heeft gisteren beloofd hervormingen in het land te zullen uitvoe ren, „nu de oplossing van de ingewikkelde oliekwestie een keer ten goede heeft ge nomen", zo meldt radio-Teheran. In een boodschap aan het volk zegt Mos sadeq, dat hij snel die maatregelen zal tref- gen die het land nodig heeft. Eerst dienen orde en veiligheid echter te zijn terugge keerd. Een kleine groep aanhangers van het na tionale front, de partij van premier Mos sadeq, heeft te Teheran het naambord van de „Churchill-straat", de weg die naar de Britse ambassade leidt, vervangen door een bord met de naam „Mossadeq-straat". Het naambord is reeds verscheidene malen ver vangen. Het stadsbestuur heeft echter slcsds weer het oude bord laten aanbren gen. Minister Stikker is Vrijdag per vliegtuig teruggekeerd uit Parijs, waar hij Neder land vertegenwoordigde op de conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken van de zes lander der Europese Kolen- en Staalgemeenschap. Het resultaat der -conferentie vond de minister op zichzelf niet onbevredigend. Dat het plan direct in werking kan treden, acht hij zeer belangrijk, evenals het feit, dat thans een poging wordt ondernomen, de Saarkwestie op te lossen. De sfeer, waarin de besprekingen waren gehouden, kon de minister minder bewon deren. „Het karakter der onderhandeling gaf niet de indruk dat het einddoel, nader te komen tot een Verenigd Europa, steeds in het oog werd gehouden", aldus minister Stikker. Vanmorgen vertrok van Soesterberg Prins Bernhard met de Prinsessen Beatrix en Irene naar Helsinki, waar de Prins zal op treden als chef d'équipe van de Neder landse hippische ploeg bij de Olympische Spelen. De Prins en de prinsessen zullen op 4 Augustus naar Nederland terugkeren. BONN (van de A.N.P.-correspondent) De Franse pogingen om de zetel van de kolen- en staalgemeenschap te verbinden met een regeling van het Saarvraagstuk, hebben in Bonn grote teleurstelling gewekt. In de pers werd gesproken over een Saar- bom. In regeringskringen doet men nau welijks pogingen om de pijnlijke verrassing te verbergen, die Adenauer gevoelde bij het vernemen van de nieuwe Franse toeleg om via het plan-Schuman tot ver-Europeani sering van het Saargebied te komen. De verrassing werd in Bonn nog verstgrkt, doordat de Franse ambassadeur te Saar- brücken, Grandval, die als de grootste hin dernis op de. weg naar overeenstemming wordt beschouwd, Vrijdag een bezoek aan Bonn bracht, zonder dat de Duitse regering omtrent zijn komst was ingelicht. De eerste officiële reacties in Bonn leg gen de nadruk op het Duitse standpunt, dat voor elke oplossing van het Saar-vraagstuk de vrij uitgesproken wil van de Saar-bevol- king mede beslissend zal moeten zijn. Daar mede wordt duidelijk gezinspeeld op het hangende Duitse protest tegen de „ondemo cratische toestanden" in het Saargebied. De sociaal-democratische partij heeft er terstond aan herinnerd, dat de kanselier door een besluit van do Bondsdag gehouden is deze kwestie in de Septemberzitting van de ministerraad van de Raad van Europa aan de orde te stellen. De Duitse afvaardi ging naar de Europese Assemblée heeft reeds officieel verzocht dit punt op de agenda te plaatsen. De eerste poging van de Franse regering, om een Europese formule voor het Saar gebied te vinden, is indertijd afgestuit op de tegenstand der Duitse partijen, die hier in een gecamoufleerde methode zagen om Duitsland definitief afstand te laten doen van het gebied. De partijen hebben zich toen op het standpunt gesteld, dat de uit eindelijke regeling van de status van het Saargebied pas in een vredesverdrag kan geschieden. Of Duitsland daar van af kan wijken, moet door de Bondsdag worden be slist, zo verklaarde men in regeringskrin gen. Bij de verscherping van de-Duitse in stelling, die onder meer is ingetreden door het uitstel der erkenning van de Duitsge zinde partijen in het Saargebied, wordt het te Bonn zeer betwijfeld of Adenauer thans kans zou zien de Bondsdag te winnen voor de hier door vrijwel alle politici met de grootste argwaan bejegende conceptie van een Europees Saargebied. Nog niet concreet Er wordt overigens door regeringswoord voerders de nadruk gelegd op het feit, dat minister Schuman zijn voorstellen nog niet heeft, geconcretiseerd, zodat een beoorde ling van hetgeen de Franse regering in werkelijkheid onder een Europees Saarge bied verstaat, nog niet mogelijk is. Uit Adenauer's verklaring in een radiogesprek kan men afleiden, dat hij de mogelijkheid, om op basis van de Franse plannen een nieuw Saar-overleg te beginnen, niet bij voorbaat uitgesloten acht. „Het is duidelijk dat de Franse regering een ernstige poging wil doen om tot overeenstemming te komen en ons te bevrijden van de druk dezer kwestie, die onze verhoudingen steeds ver der dreigt te vertroebelen" zeide hij. „Schu man heeft verklaard dat het voorstel niet kan worden herhaald, indien thans geen oplossing wordt gevonden", voegde hij hieraan toe. Slachtoffers. De Japanse commissie, die belast is met het onderzoek naar de gevolgen van atoombomaanvallen, heeft in een rapport bekendgemaakt, dat van de 400.000 inwoners, die Hirosjima tel de toen in Augustus 1945 een atoombom op de stad werd geworpen,er 282.000 het leven hebben verloren, hetzij direct, hetzij in de loop van de volgende vijf jaar. (Van onze parlementaire redacteur) De nieuwe kabinetsformateur, prof. Beel, treedt op het ogenblik geheel in de voet stappen van zijn voorganger dr. Drees, in de eerste plaats door diens werkstuk te be kijken en voorts door in een even rustig tempo zich te beraden over de vraag, hoe hij daar dan verder bij zal of kan aanslui ten. Vrijdag heeft hij met de voorzitters van de fracties van de P. v. d. A., de K.V.P., de C.H.U. en de A.R. gesproken en wel met ieder afzonderlijk. Daarna heeft prof. Beel Den Haag verlaten en zich naar zijn wo ning in Nijmegen begeven, waar hij dit weekend gebruikt om na te gaan wat hij nu verder wil en zal kunnen doen. Het ligt niet in het voornemen van de formateur Multatuli: De deugd verdwijnt door het spre ken over de deugd, zoals de stilte verdwijnt door het spreken over de stilte. gedurende dit weekend met enige politieke figuur besprekingen te voeren. Hier en daar is reeds beweerd, dat het duidelijk is, dat prof. Beel op een kabinet van een bepaalde aard, bij voorbeeld op een kabinet, steunend op de vier groepen met wie dr. Drees het aanvankelijk gepro beerd had, zou aansturen. Dergelijke voor spellingen zijn beslist voorbarig. Natuur lijk is het mogelijk, dat de formateur die kant zal uitgaan, maar het is evenzeer denkbaar, dat hij de oplossing in een an dere richting zou zoeken. Hieromtrent staat nog niets vast, juist omdat hij eerst zijn gedachten wil laten gaan over het gehele formatievraagstuk. Hèt is dus duidelijk, dat prof. Beel al evenzeer als dr. Drees met bedachtzaamheid te werk wenst te gaan. Dit is de kameel Salomé uit de Rotterdamse diergaarde Blijdorp, die voor een dag of tien haar tenten heeft opgeslagen in de Bloemendaalse hertenkamp. Hedenavond begint zij haar loopbaan als blijspelactrice. Want dan treedt zij voor het eerst op in „Kermisduel" van David Koning, waarvan onder regie van Cruys Voorbergh in het Openluchttheater de première wordt gegeven. Deze foto werd gisteravond genomen tijdens de generale repetitie. CAIRO, (Reuter). Premier Maher Pasja heeft Vrijdagmiddag besprekingen gevoerd met veldmaarschalk Naguib (de generaal kreeg gisteren deze titel), die per vliegtuig uit Caïro te Alexandrië is aan gekomen. De plaats van samenkomst was een regeringsgebouw, dat onder sterke po litiebewaking stond. Van gezaghebbende zijde werd daarna vernomen, dat het Egyptische Hof en de regering binnen 24 uur uit de zomerresi dentie Alexandrië naar Cairo zouden terug keren. Maher Pasja deelde later mee. dat vijf leden van de staf van Koning Faroek hun ontslag hebben aangeboden, hetwelk door de Koning is aanvaard. Deze functionarissen zijn: het hoofd van de vervoersdienst van het paleis, brigade generaal Helmy Hoessein Bey, de particu liere piloot van de Koning, commodore Hassan Akef Bey, de lijfarts, kolonel dr. Joesoef Rasjad Bey, de privé-secretaris van de koning, Mohamed Hassan, en An- WASHINGTON, (Reuter). Het staal, dat thans na de staking in de Verenigde Staten geproduceerd zal worden, zal ten minste vijf dollar en 20 cents meer kosten dan daarvoor, zulks door de toegestane loonsverhoging. Het is aannemelijk, dat hierdoor de kosten van het levensonder houd nog meer zullen stijgen. Naar verluidt behelzen de voorwaarden, waarover men het eens is geworden onder andere: een loonsverhoging van 16 cents per uur, zes doorbetaalde algemene feesf- dagen en drie weken vacantie na 15 jaar dienst. BONN (A.N.P.). Eer, vertegenwoordi ger van de regering van Noord-Rijnland- Westfalen heeft grootscheepse maatregelen voor het reinigen van het water van de Rijn noodzakelijk genoemd. De industrie en de snel groeiende millioenen-bevolking onder Bonn hebben tot een gevaarlijke vervui ling van het rivierwater geleid. Het mi nisterie van Sociale Zaken in Düsseldorf heeft zich genoodzaakt gezien een waar schuwing tot de bevolking van het gebied van de Nederrijn te richten. Het baden in niet gereinigd water wordt daarin een acuut gevaar voor de gezondheid ge noemd. Reeds enkele jaren lang is van Neder landse zijde op gezette tijden aangedron gen op maatregelen, daar de vervuiling van de Rijn de visstand op de rivier in Nederland zeer nadelig heeft beïnvloed. Het langzaam afsterven van de zalmvangst op Waal en Merwede wordt toegeschreven aan het feit, dat weinig zalmen nog levend het water passeren, dat door het afval van het Ruhrgebied wordt vergiftigd. Volgens dr. Tietz van het ministerie van Sociale Zaken te Düsseldorf kan een af doende oplossing slechts worden gevonden door de instelling van een autoriteit, die de zuivering van het afvalwater van Bonn tot aan dt Nederlandse grens centraal regel1 toine Poelly Bey, een functionaris in bij zondere dienst. De namen van Helmy Hoessein Bey, Hassan Akef en Poelly Bey zijn destijds genoemd in verband met het wapenschandaal in het Egyptische leger bij de Palestijnse oorlog. Van de particuliere piloot van de Koning, commodore Akef Bey, is gemeld, dat hij werd gearresteerd aan de grens, toen het vliegtuig waarmee hij naar Libië trachtte uit te wijken ge dwongen werd te dalen. Wanneer het hof en de regering uit de zomerresidentie Alexandrië naar Caïro zullen zijn teruggekeerd, zullen Koning Faroek, premier Maher Pasja en veldmaar schalk Naguib gemakkelijker contact met elkaar kunnen houden, aldus Reuter. De gebeurtenissen van de afgelopen twee da gen hebben de positie van de Koning nogal moeilijk gemaakt. Faroek bezet weliswaar nog de troon, doch zijn macht als absoluut monarch is beknot, aldus Reuter. De algemene circulatie wordt thans reeds geruime tijd beheerst door een machtig hoge- drukgebied op de oceaan ten Westen en Zuid- Westen van de Britse eilanden en een lage drukgebied boven Noord-West-Rusland. Tus sen deze druksystemen staat over grote ge bieden een overheersend naar het Zuid-Oos ten gerichte luchtstroming. Zwakke storingen bewegen zich in deze stroming van het zee gebied bij IJsland naar Zuid-Scandinavië. Fronten hiervan beïnvloeden het weer in onze omgeving zonder dat hierbij tot dusverre meer dan wat lichte motregen viel. Opkla ringen en perioden met veel bewolking wis selden elkaar af. De temperaturen zijn aan de lage kant door een voortdurende luchtaan- voer over de Noordzee. In deze toestand komt ook gedurende het weekeinde niet veel verandering. Opnieuw beweegt een storing van IJsland naar het Zuid-Oosten. Deze zal echter waarschijnlijk dichter bij ons land komen dan de vorige, zo dat de kans op lichte buien wat groter wordt. De temperatuur zal daarbij bij winden tussen West en Noord een neiging vertonen weer iets lager te worden. De bewolking zal verander lijk zijn. WISSELEND BEWOLKT Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Aanvankelijk zwakke tot matige, mor gen overdag tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord. Wisselend bewolkt met plaatselijk enkele over het algemeen weinig betekenende buien. Iets lagere temperaturen. 27 Juli Zon op 4.54 uur. onder 20.38 uur. Maan op 10.53 uur. onder 22.08 uur. 28 Juli Zon op 4.55 uur. onder 20.36 uur. Maan op 12.06 uur. onder 22.20 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 26 Juli Hoog water: 6.11 en 18.32 uur. Laag water: 2.00 en 14.13 uur. Zondag 27 Juli Hoog water: 6.41 en 19.02 uur. Laag water: 2.30 en 14.43 uur. Maandag 28 Juli Hoog water: 7.14 en 19.37 uur. Laag water: 3.01 en 15.13 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1