Linneman, Pastor en Jansen winnen hun bokspartijen De Spelen in cijfers •Clowntje Riek •sha<3 naaf (Juj smaak Start Fanny Blankers bij Olympische revanches? Nederlandse wielrenners op de baan uitgeschakeld Saint-Cyr wint de zware dressuurproef De Hollandweek Flamingo Eiland WOENSDAG 30 JULI 1952 SUCCESSEN VOOR NEDERLANDERS Verenigde Staten kampioen op 4 x 200 meter estafette Dit seizoen definitief het laatste Hijzelendoorn verloor in de sprint Emil Zatopek niet naar Olympische revanches ZWEMMEN: WIELRENNEN: BOKSEN: WATERPOLO: BASKETBALL: Voor de kinderen Puck Brouwer bij haar thuiskomst gehuldigd Twee basketballspelers van Uruguay nu geschorst Invalide meisje werd tweede De Umans-voetbalbeker Wielrennen Erich Metze overleden Boksen Marciano wint van Matthews Zeilen FEUILLETON door Dorothy Quentin Het is de Nederlandse boksers in Helsinki ook de tweede das: nog niet zo slecht ver gaan. Linneman won van de Zwitser Muller, Pastor van de Hongaar Fazekas en Jansen van de Canadees Malouf. Drié overwinningen dus, doch voor degenen die ook de andere boksers in Helsinki aan het werk hebben gezien was het wel duidelijk dat onze landge noten het niet veel verder zullen brengen. Daarvoor lopen de krachten te zeer uiteen. Onze landgenoot H. van der Zee (links) in zijn partij tegen de Rus A. Bulakow in de voorronde van de vlieggewichten. Van der Zee verloor op punten. Linneman ging in zijn partij tegen Muller wel zeer krachtdadig te werk. Eerst had de Nederlander nogal wat moeite met de Zwitser. Maar spoedig daarna sloeg de Ne derlander zijn tegenstander neer. Het werd een typische knock out, want toen de pauze was verstreken, kon Muller met geen mogelijkheid van zijn stoel komen. Pastor zag zich de overwinning toege wezen in zijn partij tegen de Hongaarse halfzwaargewicht Fazekas, omdat hij zo verstandig was geweest te boksen inplaats van een vechtpartij aan te gaan met de Hongaar, die niets liever wilde. Het was een middelmatige partij. Afgaande op zijn verrichtingen van Dins dagmiddag heeft Pastor echter slechts zeer geringe kansen om de halve finale te be reiken. Hetzelfde geldt voor Linneman. Niet om dat hij te slecht zou zijn, maar omdat er in zijn klasse ware geweldenaars meedoen, die ontzettend hard slaan en zelf ook de zwaarste stoten kunnen incasseren. Bij voorbeeld de Roemeen Linca, de Ameri kaanse neger Gage en de Rus Scherbakov, Linneman komt de volgende ronde uit tegen de Iranees Issabeg, die van Ab Del Rahman (Egypte) won. De grootste indruk maakte op de twee de dag de Russische zwaargewicht Schocikas, een bokser, die een klasse apart vormde. De wijze, waarop hij de Pool Goscianski in twee ronden buiten gevecht stelde, zouden weinig profes sionals hem kunnen verbeteren. Binnen twee minuten Leen Jansen verraste zijn Canadese tegenstander Malouf een zwaargebouw de, breedgeschouderde, doch trage bokser onmiddellijk na de aanvang van de par tij door zijn hoog tempo en de vinnigheid, waarmede hü de aanval opende. Hij liep enkele malen om de Canadees heen, die afwachtend in het midden van de ring stond en sloeg toen twee. linksen door Maloufs dekking heen. De strijd had nog geen twintig seconden geduurd, toen Jan sen plotseling op de Canadees afstormde en hem een linkse hoek op zijn kaak plaatste. De Canadees ging neer en toen hij na acht tellen de strijd hervatte was hij eigen lijk al rijp voor de knock out. Jansen her vatte onmiddellijk de aanval, zo mogelijk in nog hoger tempo en even later, na een serie rechtsen en linksen, lag de Canadees wederom op het canvas. Jansen had hem in een hoek gewerkt, waar Malouf in dub bele dekking ging, wat niet verhinderde, ADVERTENTIE IBIS dat Jansen hem vele malen zwaar tegen het lichaam en op het gelaat raakte. Na de tweede knock down van de Cana dees gingen er uit het publiek al stemmen op om de strijd te staken. De referee liet echter door boksen en toen Malouf weder om overeind was gekomen, had Leen Jan sen niet veel moeite om de beslissende hoek te plaatsen, die de Canadees voor de derde maal op het canvas deed belanden. De scheidsrechter vond het toen genoeg en zond Jansen naar zijn hoek terug nog voordat Malouf, die duizelig was, op de been was gekomen. Het was een bliksem- zege voor Leen Jansen, die deze partij in topvorm b'okste en vrijwel geen slag be hoefde te incasseren. In minder dan twee minuten was- het gevecht beslist. In de vol gende ronde komt Jansen tegen de Ameri kaanse neger Patterson. In de finale van de 4 x 200 meter vrije slag estafette beeft het Amerikaanse team. be staande uit Moore, Woolsey, Konno en Mc Lane, het Olympisch record, dat Dinsdag door Japan op 8 min. 41.1 sec. was gebracht, opnieuw verbeterd. De Amerikanen werden na een spannen de race met de snelle Japanners Olympisch kampioen in de tijd van 8 min. 31.1 sec. Het Olympisch record werd dus met niet minder dan elf seconden verbeterd. Het wereld record staat met 8 min 29.4 sec. op naam van de Verenigde Staten. Volgens de organisatoren van de Olym pische revanches, die op tien Augustus in Amsterdam worden gehouden, is de moge lijkheid groot, dat Fanny Blankers-Koen zal uitkomen op de 80 meter horden. Op dat nummer zal zij dan onder meer als tegenstandster ontmoeten de Olympische kampioene van dit jaar Shirley Strickland. Voor de aanvang van het seizoen heeft Fanny Blankers-Koen verklaard, dat zij dit jaar voor de laatste maal aan athletiek- wedstrijden zou deelnemen. In de resulta ten, dit seizoen behaald en het verloop van de Olympische wedstrijden in Helsinki, ziet zij geen aanleiding om op haar besluit terug te komen. Wel wil zij dit seizoen nog één of twee keer op de baan verschijnen, maar eind September zal zij er definitief mee ophouden. Het ligt in de bedoeling dat de Coupe Taher Pascha, haar toegekend door het Internationaal Olympisch Comité, aan Fanny zal worden uitgereikt door ir. A. Paulen tijdens de revanchewedstrijden op tien Augustus in Amsterdam. In de eerste herkansingsrit van de sprint kwam de Nederlandse wielrenner Hjjzelen- doorn Dinsdag uit tegen de Zuid-Afrikaan Robinson, de Canadees Millman en de Deen Krogh Kants. Onze landgenoot vertrok van kop en reed verstandiger dan in de kwart- eindstrijd, toen hij zich volkomen liet ver rassen door de Duitse kampioen Potzenheim. Hij bleef in het midden van de baan, ving elke aanval op, kwam bij het uitkomen van de laatste bocht in volle snelheid naar de finish, toe, maar werd niettemin geslagen door Robinson en Millman, die buitenom komend juist iets meer in hun mars bleken te hebben. De uitslag luidde: 1. Robinson (Zuid- Afrika), tijd laatste 200 meter 11.8 sec.; 2. Millman; 3. Hijzelendoorn; 4. Krogh Rants. Achtervolging De Nederlandse achtervolgingsploeg, be staande uit Plantaz, Voorting, De Groot en Maenen, verloor reeds na drie van de tien ronden een renner. Maenen namelijk klaagde over stijve dijspieren en staakte na 1200 meter de strijd. Hoewel de Britse ploeg niet zo sterk reed als in de voorwedstrijden bleek het nume rieke overwicht van onze tegenstanders vol doende te zijn om de oranjehemden gemak kelijk te verslaan. Hiermede is ook de ach tervolgingsploeg definitief uitgeschakeld. De uitslagen van de kwarteindstrijden ach tervolging luiden: le rit: 1. Italië 4.50.7; 2. Zwitserland 5.05.2. 2e rit: 1. Frankrijk 4.54.7; 2. Denemarken 4.58.2. 3e rit: 1. Gr. Brittan- nië (Stretton, Newton, Newberry en Bur gess) 4 min. 52.2; 2. Nederland 4.57.8; 4e rit: 1. Z.-Afrika 4.50.6; 2. België 4.51.7. Er zijn pogingen in het werk gesteld om Emil Zatopek uit te nodigen deel te nemen aan de internationale athletiekwedstrijden, 11.6 sec. 2. Peacock (Gr. Br.). 3. Szekeres (Hongarije). 100 meter rugslag. Tweede serie: 1. Ria van der Horst (Ned.) 1.17.0. 2. Gertrud Herrbruck (Duitsland) 1.17.8. 3. Margaret Freeman (V.S.) 1.18.0. 4. Edith Groba Oliveira (Brazilië) 1.20.0. 5. Lenora Fisher (Canada) 1.22.9. 6. Irene Milnikiel (Polen) 1.25.5. 7. Gontersweiler (Zwitserland) 1.26.5. Derde serie. 1. Jean Harrison (Z-A.) 1.14.7. 2. Joke de Korte (Ned.) 1.15.8. 3. Pauline Musgrove (Gr.B.) 1.19.6. 4. Magda Hunyadfi (Hong.) 1.19.6. 5. Coralie O'Conner (V-S.) 1.19.6. 6. Margaretha Westesson (Zweden) 1.22.7. 7. Merna Herders (Duitsl.) 1.23.1. 200 meter schoolslag. Finale: 1. en Olym pisch kampioene: Eva Szekely (Hongarije) 2 min. 51.7 sec. 2. Eva Novak (Hongarije) 2 min. 54.5 sec. 3. Helen Gordon (Gr. Br.) 2 min. 57.6 sec. 3. Klara Killerman (Hon- garile) 2 min. 57.6 sec. 5. Jytte Hansen (Denemarken) 2 min. 57.8. 6. Marieja Gavrish (Rusland) 2 min. 58.9. 7. Ulla Britt- Eklund (Zweden) 3 min. 01.8 sec. 8. Nel Garritsen (Ned.) 3 min. 02.1 sec. Achtervolging: Eerste halve finale: 1. Italië 4.45.7. 2. Gr. Brittannië 4-49.4. Tweede halve finale: 1. Zuid Afrika. 2. Frankrijk (uitgevallen). Om de derde plaats: 1. Gr. Brittannië 4.51.5. 2. Frankrijk 4.51.9. Om de eerste en tweede plaats: 1. Italië 4.46.1. 2. Zuid Afrika 4.53.6. Eindstand: 1. en Olympisch kampioen: Italië. 2. Zuid Afrika. 3. Gr. Brittannië. 4. Frankrijk. Tandemwedstrijden: Halve finales: Eer ste rit: 1. Australië 11.0 sec. 2. Italië. Tweede rit: 1. Zuid Afrika (de Zuid- Afrikanen hadden een walk over omdat de Franse tandem niet kon starten. De Frans man Le Vidal was des morgens bij een val gewond geraakt). Sprintwedstrijden: Eerste halve finale: 1. Sacchi (Italië) 12.1 sec. 2. Robinson (Z. Afrika). 3. Potzernheim (Duitsland). Tweede halve finale: 1. Cox (Australië) Weltergewicht: Davalos (Mexico) wint door interventie van de scheidsrechter in de derde ronde van Tunacao (Phl- lippijnen). Linca (Roemenië) wint op punten van Gascue (Venezuela) Chychla w. o. p. van Wouters (België) Heide- mann (Duitsland) w. o. p. van Budai (Hongarije) Linneman (Nederland) wint door opgeven na de tweede ronde van Muller (Zwitserland). Issabeg (Iran) wint door disqualificatie in de eerste ronde van Abdelrahman (Egypte). Zwaarweltergewicht: Hamberger (Oos tenrijk) w. o. p. van Rammo (Saar). Maz- zinghi (Italië) w. o. p. van Matiussi (Lu xemburg). Herrera (Argentinië) w. o. p. van Saginian (Iran). Spassof (Bulgarije w. o. p. van Foster (Gr. Br.). Schoppner (Duitsland) won door opgeven in de derde ronde van Buchi (Zwitserland). Van Schalkwijk (Zuid Afrika) w. o. p. van Kops (Denemarken). Kontula (Finland) w. o. p. van Serbu (Roemenië). Chase (Ca nada) w. o. p. van Oueille (Frankrijk). Papp (Hongarije) won door k- o. in de tweede ronde van Webb (V. S.). Middengewicht: Nicoloff (Bulgarije) w. o. p. van Stuermer (Luxemburg). Koutny (Tsj. Slow.) w. o. p. van Maturano (Argen tinië). Gooding (Gr.Br.) w. o. p. van Fahim (Egypte). Tita (Roemenië) won door dis qualificatie in de tweede ronde van Dug- gan (Ierland. De Paula Andrade (Brazilië) w. o. p. van Planchy (Hongarije). Senti- menti (Italië) w. o. p- van Niederhauser (Zwitserland). Mohammed (Pakistan) w. o. p. van Nowara (Polen). Halfzwaargewicht: Pastor (Nederland) w. o. p. van Fazekas (Hongarije). Kistner (Duitsland) won door k. o. in de tweede ronde van Ward (India). Zwaargewicht: Krizmanic (Joego Slavië) w. o. p. van Furetz (Roemenië). Schoci kas (Rusland) won door k. o. in de twee de ronde van Goscianski (Polen). Sanders (V.S.) won door k. o. in de eerste ronde van Jost (Zwitserland). Hearn (Gr. Br.) w. o. p. van Sartor (Argentinië) Nieman (Zuid Afrika) w. o. p. van Gorgas (Duits land). Lansiaux (Frankrijk) w. o. p. van Lyttie (Ierland). Vlieggewicht: Asuncion (Philippijnen) won door interventie in de tweede ronde van Thompson (Birma). Banlamgewicht: Dall'osso (Italië) w. o. p. van Abdrabbou (Egypte). Monally (Ierland) w- o. p. van Ortuoste (Philippijnen). Kang (Korea) w. o. p. van Nickhah (Iran). Moore (V.S.) w. o. p. van Schidan (Duitsland). Ve lergewicht: Caprari (Italië) w. o. p. van Niinivuori (Finland). Lichtgewicht: Pakkanen (Finland) w. o. p. van Nazargegian (Iran). Matutee (Vene zuela) won door k. o. in de eerste ronde van Ali (Pakistan). Zwaarweltergewicht: Cavalheiro (Bra zilië) won door k- o. in de derde ronde van Danielsson (Zweden). Tischi.n (Rus land) won door interventie van de scheids rechter in de tweede ronde v. Kzawczyck. Middengewicht: Jansen (Nederland) won door k. o. in de eerste ronde van Malouf (Canada). Sjolin (Zweden) w. o. p. van Gronroos (Finland). Patterson (V. S.) w. o. p. van Tebbaka (Frankrijk). Madigan (Australië) w. o. p. van Siljchev (Rusland). Halfzwaargewicht: Perov (Rusland) w. o. p. van Cooper (Gr. Br.). Alfonsetti (Italië) won door disqualificatie in de derde ronde van Elminabawi (Egypte). Grotone (Bra zilië) w. o. p. van Lingas (Noorwegen). Pacenza (Argentinië) w. o. p. van Storm (Zweden). Lees (V. S.) w. o. p. van Arnaz (Frankrijk). Grzelak (Polen) w. o. p. van Pfitscher (Oostenrijk). Siljander (Finland) w. o. p. van Grobotaru (Roemenië). Groep A: Verenigde Staten—Oostenrijk 41. Groep JB: RuslandDuitsland 6—2. Groep C Joego-SlaviëZweden 91. Groep D: Zuid-AfrikaBrazilië 93. Groep A: Uruguay—Bulgarije 62—54. Ar gentinië—Frankrijk 6152. Groep B: RuslandBrazilië 5449. Ver enigde StatenChili 10355. De uitslag luidde: 1. en Olympisch kam- die op tien Augustus in Amsterdam worden pioen Ver. Staten 8 min. 31.1 sec.; 2. Japan (Suzuki,Goti, Takikawa en Hamagushi) 8 min. 33.5 sec.; 3. Frankrijk (Boiteux, Ber nardo. Jany en Eminente) 8 min. 45.9 sec.; 4. Zweden 8 min. 46.8 sec.; 5. Hongarije 8 min. 52.6 sec.; 6. Gr. Brittannië 8 min. 52.9 sec.; 7. Zuid-Afrika 8 min 5.1 sec.; 8. Argentinië 8 min. 56.9 sec. gehouden. Zatopek heeft evenwel mede gedeeld, dat hij zo vele verplichtingen heeft na de Olympische athletiekwedstrijden, dat hij de invitatie niet kon aanvaarden. Wel verklaarde hij zich bereid, indien hij tijdig op de hoogte werd gesteld, om het volgend seizoen naar Amsterdam te komen. „Kunnen we niet wat helpen, Pilon?", stelde Rick voor. „Nou", lachte Pilon. „Dat zou geen kwaad idee zijn.... Wel ja, als jullie er zin in hebt, ik vind het goed. Kijk, hier moet de omgespitte grond wat omgeschoffeld worden. Ginds staan de schoffels, neem er allemaal maar een en ga je gang.... een beetje hulp kan ik best gebruiken!" Ze namen ieder 'n schoffel met een lange steel en deden, wat Pilon hun aanwees. Ze vonden het 'n aardig karweitje, en zo waren ze allemaal eensgezind aan het werk. Dat was weer eens iets anders dan in de schoolbanken zitten! In de bomen, waaraan al dikke knoppen zaten, floten en tjilpten de spreeuwen, vinkjes en mussen. Door de takken heen viel het zonlicht, dat al lekker warm was. Onder het werk babbelden ze met elkaar en met Pilon, en zo schoot het werk goed op. „Ik heb zo maar 'n stel goeie knechtjes!", lachte Pilon. Maar toen ze 'n uur of twee gewerkt hadden, nam Pilon hen mee naar huis. „Voor vandaag is het genoeg", zei hij. „We gaan 'n lekker kopje thee drinken, jongens!" Heel Leidschendum heeft gisteravond de athlete Puck Brouwer uitbundig gehuldigd, nadat zij met andere deelnemers aan de Olympische Spelen per vliegtuig uit Helsinki was teruggekeerd met een zilveren médaille voor haar tweede plaats in de finale 200 meter hardlopen. Per open rijtuig werd zij door huar woonplaats gereden. Puck Brouwer, die in Helsinki de zilveren médaille won in de finale 200 meter hard lopen, arriveerde Dinsdagmiddag aan het busstation van de K.L.M. aan de Kalver markt te Den Haag. Honderden toeschou wers verdrongen zich om het K.L.M.-ge- bouw, waar enthousiaste „Celebes'Meden haar met de clubyell en veel bloemen be groetten. De voorzitter van „Celebes", de heer A.' Koppelle, sprak Puck Brouwer toe en betrok ook haar vader in de huldiging. Diverse cadeaux werden Puck en haar ver loofde aangeboden, waaronder een fraai getekende oorkonde, door alle Celebes-leden ondertekend. En in haar woonplaats Leidschendam, waar van vele huizen de vlag wapperde, werd Puck Brouwer enige tijd later eveneens op feestelijke wijze ingehaald, waarbij onder meer de loco-burgemeester haar hulde voor haar prestaties bracht. Twee spelers van de basketballploeg van Uruguay, die Maandagavond betrokken zijn geweest bij de vechtpartij tegen de Ameri kaanse scheidsrechter Vincent Farrell, die de wedstrijd FrankrijkUruguay had geleid, zijn voor de duur van het Olympische bas- ketballtournooi uitgesloten van deelneming. Dit besluit is genomen na overleg tussen de Internationale Amateur Basketball Fede ratie en de Uruguese officials. De twee spelers zijn Peleaz en Rossello. De Uruguese Basketball Federatie heeft haar spijt betuigd met het gebeurde en heeft be loofd de twee spelers in overeenstemming met de ernst van het feit te zullen straffen. De zware dressuurproef, het eerste onder deel van de paardensport op de Olympische Spelen is gewonnen door de Zweedse officier Saint Cyr op Master Rufus. De mooiste prestatie in deze proef werd echter geleverd door de Deense amazone Lis Hartel, die met Jubilee tweede werd. Het Deense meisje heeft namelijk kinderverlamming gehad en kan niet alleen lopen. By de cérémonie pro- tocolaire werd zij dan ook ondersteund door de winnaar en de grijze Franse ruiter Jous- seaume die met Harpagon derde werd. Lis Hartel heeft op het concours-hippique in Rotterdam vorig jaar de zware dressuur proef gewonnen. Ook toen al deed zij de experts verbaasd staan door haar voortref felijke rijkunst, bereikt met een doorzettings vermogen waarvoor men slechts de grootste eerbied kan hebben. Het is de eerste keer dat amazones aan de dressuurproef. op de Spelen mochten meedoen. De équipe-prijs in deze proef werd even eens gewonnen door Zweden met een grote voorsprong op Zwitserland. Duitsland werd derde. Op het terrein aan de Schalkwijkerweg organiseert de voetbalvereniging DCO op 6, 7, 13 en 14 Augustus het jaarlijkse tournooi om de Umans-beker. In plaats van TYBB neemt RCH 2 dit jaar deel aan de wed strijden. Woensdagavond 6 Augustus, 7 uur: RCH 2 Bloemendaal 1 (bekerhoudster). Donderdagavond 7 Augustus, 7 uur: DCO 1Ripperda 1. Woensdagavond 13 Augustus, 7 uur: ver liezers-finale. Donderdagavond 14 Augustus, 6% uur: winnaars-finale. Op 43-jarige leeftijd is in Erfurt over leden de Duitse wielrenner Erich Metze, die in vroeger jaren grote bekendheid in in ternationale wielerkringen genoot en die er onder meer in slaagde in 1934 in Leipzig en in 1938 in Amsterdam het wereldkampioen schap bij de stayers op zijn naam te brengen. Metze was Zondag tijdens een te Erfurt gehouden wielerwedstrijd ernstig ten val gekomen en aan de hierbij opgelopen ver wondingen is hij bezweken. De Amerikaanse bokser Rocky Marciano heeft in New York op zijn landgenoot Harry Matthews in de tweede ronde van een op 10 ronden bepaalde partij een knock out overwinning behaald. Marciano heeft zich hiermee het recht verworven de wereldkampioen zwaargewicht Jersey Joe Walcott uit te dagen voor een gevecht met de titel als inzet. De vierde en laatste dag van de Holland- week heeft de zeilers vrij goed weer gebracht. Er stond een flinke bries over de plassen en toen de buien los kwamen, waren de meeste deelnemers de finish al gepasseerd. In di verse klassen is deze laatste dag een aar dige stryd geleverd, die ook de beslissing moest brengen om de hoofdprijzen. Een bijzondere prestatie leverde daarbij in de Vrijheidsklasse Bob Boeschoten met zijn nieuwe boot „Klein Duimpje", die keurig laverend wist te zegevieren en daardoor -niet alleen beslag legde op de dag- en de hoofd prijs. maar bovendien op de extra prijs voor de zeiler, die het hoogste aantal punten ver overde. Uitslagen. Valkenklasse A: 1. en hoofdprijs: Mieke, stm. C. Scherpel, Het Witte Huis. B: 1. Pin- guin, stm. A. Hartog; hoofdprijs: „232", stm. R. van der Windt, De Bommeer. 12 M2. A: 1. Aeolis III, stm. G. Visser, Het Nieuwe Diep; hoofdprijs: Piasjager, stm. Verhagen, Aegir. B: 1. Brak, stm. A. Piers, Het Witte Huis; hoofdprijs: Foca, stm. H. van Dalfsen Jr. Het Witte Huis. Vrijheidsklasse: 1. en hoofdprijs: Klein Duimpje, stm. B. Boeschoten, Het Witte Huis. Olympiajollen A: 1. en hoofdprijs, Magneet, stm. B. Willems, De Schinkel; B: 1. en hoofd prijs: Caldonia, stm. H. van Heuvelen, Aals meer. 16 M2. A: 1. en hoofdprijs: Betty, stm. S. v. d. Steeg, Amsterdam WSV.; B: 1 en hoofd prijs: De Thetis, stm. Th. van Hamersveld, Schieland. Pampusklasse: 1. Per Steur, P. Cramer, WSV Loosdrecht; hoofdprijs: Schutter, stm. H. Schipper, Witte Huis. B M klasse: 1. Thefri, stm. Th. Paulsen, Het Witte Huis, geen hoofdprijs. Jeugdklasse: 1. en hoofdprijs: Billy II, stm. J. Albers, Aegir. 12 voetsjollen A: 1. en hoofdprijs: Moby Dick, stm. F. Brinkman, Haarlemse Jacht club; B: 1. en hoofdprijs: Bluffy, stm. D. Hoekstra, WSV Amsterdam. Clubtornado's: 1. Doude, stm. B. Vis, Loos drecht, WSV, geen hoofdprijs. i) vertaald uit het Engels. HOOFDSTUK 1 „Ik heb een huis vol familieleden. En allemaal zitten ze op mijn dood te wach ten Dit waren ongeveer de eerste woorden, di* Toni Martin, na voorgesteld te zijn, vernam uit de mond van mevrouw Olivia Burden, een Amerikaanse millionnaire en eigenaresse van uitgestrekte plantages. Toni, een jonge verpleegster met veel liefde voor haar werk, was nooit in aan raking geweest met dergelijke excentrieke rijke oude vrouwen. Haar eerste reactie op deze weinig sympathiek-aandoende woorden was, het onderhoud zo spoedig mogelijk te beëindigen, maar naderhand was ze blij, dat ze aan deze impuls niet had toegegeven Als ze dat gedaan had, zou ze nooit het kleurrijke en intrigerende leven, met zijn liefde, haat en wonderlijke avon turen, zoals het op Flamingo Eiland geleefd werd, hebben leren kennen. Ze zou nooit Nigel en Carlos ontmoet hebben, noch Mark en Fisk Ze zou misschien nooit ont dekt hebben, wat werkelijke liefde be tekent De ietwat schorre stem van de oude vrouw in de rolstoel vervolgde op scham pere toon: „Ik ben echter nog lang niet van plan om dood te gaan, enkel en alleen om hun een plezier te doen." De slaapkamer in het Londense luxe- hotel, waarin dit onderhoud plaats vond, v/as zeer fraai ingericht. De dikke gordij nen waren echter bijna dicht getrokken, zodat er maar weinig daglicht naar binnen kon dringen. De jonge verpleegster zat op een rechte stoel op de enige plaats, waar een bundel zonnestralen het vertrek ver lichtte. De rolstoel van de oude vrouw was in de donkerste hoek van het vertrek op gesteld. Het meisje kon niet veel meer onderscheiden dan een schim met hoog- opgemaakt wit haar een overdadige massa voor een vrouw van bijna 80 jaar verder een arendsneus, die in de richting van een aggressieve kin overboog, en ge kromde, misvormde handen, overladen met ringen. Zelfs in het halfdonker kon ze de stenen in deze ringen zien flonkeren. Het geheel intrigeerde Toni. Haar meeste patiënten tot dusverre waren doodgewone alledaagse mensen geweest. De oude vrouw zag een jong meisje zit ten, dat er in haar verpleegstersuniform onberispelijk uitzag. Ze zat kaarsrecht op haar stoel, maar ei was niets stijfs aan haar. Ze had houding, en de oude Olivia hsd hier oog voor. Haar haar was koper- kJ urig en glansde als zijde. Het verpleeg sterskapje, dat ze droeg, vond Olivia af schuwelijk. Een paar grote grijze ogen, met een spoor van groen erin, keken schrander en vol verwachting de wereld in. Een kleine rechte neus wees op onaf hankelijkheidszin en trots. Haar mond was echter zacht en vol charme. Haar huid was opvallend blank. Ze komt uit een goed nest, dacht Olivia bij zichzelf; ze heeft ge voel voor humor en ze heeft houding. Ze is niet zo jong, dat ze de sfeer in de tropen niet aan zal kunnen. Ze bevalt me en moet met me meegaan. Ze is stukken beter dan het soort verpleegsters, waarop ik tot dus verre getrakteerd ben „Je zult met die huid voorzichtig moeten zijn in de tropen", merkte ze zonder enige overgang op. Toni lachte. Wat een wonderlijk iemand had ze hier voor zich. De oude vrouw nam liet blijkbaar al als zeker aan, dat ze het baantje accepteerde. Misschien waren alle millionnairs zo. Toni kon £en keus doen uit diverse behoorlijke, aanbiedingen, maar ze v/ilde nu eenmaal graag iets van de wereld zien. Na enige jaren ziekenhuisverpleging wilde ze opeens wat anders. Toch was ze verbaasd geweest, toen het bemiddelings bureau haar hierheen had gezonden. Ze hield te veel van het echte verpleegsters- werk dan dat ze het zou kunnen aanvaar den een soort gezelschapsjuffrouw te wor den van een verwende excentrieke oude vrouw. Maar juffrouw Cripps van het bureau had erop aangedrongen, dat ze eens zou gaan praten. En juffrouw Cripps wist, wat ze sanried. „Mevrouw Burden heeft uitstekende referenties. We weten graag, waarheen we onze verpleegsters zenden, als ze buitens lands vertrekken", had juffrouw Cripps met een bemoedigend glimlachje gezegd. „Ze is natuurlijk erg heerszuchtig, zoals vele van die rijke vrouwen, maar ik geloof wel, dat je dat aan kunt. Als je werkelijk naar het buitenland wilt, zou ik je aan raden, eens met haar te gaan praten. Ver der dring ik niet aan, want heus, we kun nen onze verpleegsters ook heel goed hier gebruiken." „Ik wil inderdaad graag wat van de wereld zien", had Toni geantwoord. Na jaren van hard werken, jaren, waarin ze nauwelijks tijd had gevonden om te be seffen, of ze met haar leventje tevreden was of niet, wilde ze nu pertinent weg. Ze wilde nieuwe indrukken opdoen, nieuwe mensen leren kennen en iets anders dan de ziekenhuissfeer om zich heen hebben. Ze was 25 en ze was nooit verder gekomen dan een week vacantie in Frankrijk met twee andere verpleegsters. Ze had er dus in toegestemd mevrouw Burden te gaan op zoeken, maar ze had niet verwacht, zo'n merkwaardige oude vrouw te zullen treffen. „Ik heb de indruk, dat u helemaal geen verpleegster nodig hebt", zei ze eerlijk. „Dat is niet juist. Ik lijd aan gewrichts- rheumatiek. Soms is het heel erg. De voch tige tropische hitte is er niet goed voor." Toni keek haar vragend aan. „Waarom gaat u dan niet van het eiland weg?" vroeg ze. Iemand, die zo rijk was als deze vrouw, kon toch zeker wonen, waar ze wilde, en de duurste kuren voeft- haar kwalen onder gaan. „Van Flamingo Eiland weggaan! Van Floriana!" Olivia keek Toni vol afgrijzen aan. „Lieve kind, je kunt het niet begrijpen. Ik heb op Floriana 60 jaar lang gewoond en ik hoop er te sterven. De familie van mijn man was destijds eigenaar van vrijwel het gehele eiland. Ze handelden in suiker, rum en nikkel, ze hielden slaven in die tijd, en gokten verder wat er te gokken viel. Alle Burdens zijn grote spelers. Geld brengt altijd nieuw geld op, dat weet je zeker wel." Toni wist dit helemaal niet. Ze had nooit geld genoeg gehad om dit bankiers-gezegde aan de waarheid te toetsen. Ze vond echter de manier, waarop de oude vrouw hierover sprak nogal onaangenaam en stond op. Ze was nfet van plan zich door deze rijke excentrieke millionnaire te laten impo neren „Ga weer zitten," beval Olivia met na druk. „Maar trek eerst de gordijnen open, en bekijk me eens goed. Zie ik er uit als iemand, die verhaaltjes vertelt of leugens?" De oude stem klonk schor en ironisch. „Ik heb werkelijk gewrichtsrheumatiek, zuster Martin, maar ik heb géén geestelijke afwij kingen en ik ben niet seniel; ik heb mijn hersens nog volledig te mijner beschikking, en ik kan mijn huis, mijn plantages en mijn zaken nog heel goed leiden. Maar ik heb op Floriana zo heet mijn huis iemand nodig, die me verzorgen kan, als ik een aanval van rheumatiek krijg. Ik heb iemand nodig, die me in leven wil houden en die niet zit te wachten op mijn dood." „De indruk, die u van uw familie geeft, is niet bepaald prettig", merkte Toni op, terwijl ze de gordijnen opentrok en weer ging zitten. In het herfstige zonlicht zag mevrouw Burden er helemaal niet griezelig meer uit. Er waren zelfs sporen van vroe gere schoonheid op het oude gezicht te ont dekken. Een heerszuchtige schoonheid vol waardigheid en kracht. De gekromde benige handen wezen overduidelijk op rheumatiek. Toni zag dit onmiddellijk. Ze moest niet al die ringen dragendacht ze bij zichzelf. „Je denkt, dat ik oud ben en me dingen verbeeld", vervolgde Olivia en haar blik ging naar haar handen. „Je vindt natuur lijk ook, dat ik die ringen niet moet dragen. Ze staan vreselijk aan die misvormde vin gers, hè? Ze zullen op een dag wel doorge knipt moeten worden, maar dat kan me niet schelen. Het is nu eenmaal mijn ij delheid. Vroeger zag ik er nogal aardig uit, al zou je je dat nu nauwelijks kunnen voor stellen. O je hoeft niets vleiends te zeg gen mijn kind," weerde ze af, toen deze een opmerking wilde maken. „Ik ben helemaal niet goed in vleierij", merkte Toni droogjes op. (Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6