Stroom van vluchtelingen naar Berlijn bereikt hoogtepunt Mossadeq perkt bevoegdheden van vorstenhuis geducht in OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Egypte Naguib eist zuivering van Egypte's openbare leven Meer dan duizend mensen per dag vragen er asyl Weerbericht Enbom krijgt levenslang Het woord is aan Moeder en zuster van Sjah naar de V.S. De kabinetsformatie Congres-N.F.R. in Rotterdam begonnen Uitbreiding Tweede Kamer gaat niet door Faroek voelt zich arm Afscheid bij Belasting inspectie Haarlem Koningin met jongste prinsessen op terugweg Proteststakingen in België Dieven van bankauto met 90 mille spoedig gegrepen Oogst in de Haarlemmermeer 67s JAARGANG No 19 VRIJDAG 1 AUGUSTUS 1952 296e JAARGANG 179 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman KONING FAROEK VAN EGYPTE en zijn gemalin met de voor ons zo weinig- vrouwelijk klinkende naam Narriman zijn, na 's konings abdicatie, met hun zoontje van een half jaar oud per pralend konink lijk jacht verdwenen. Over hun materiële bestaan behoeft men zich geen zorgen te maken, want Faroek zegt zelf dat hij nog bescheiden leven kan. Egypte noemt hem schatrijk. Dit maakt een slechte in druk vooral als men denkt aan een boe renbevolking, die onder het bewind van grootgrondbezitters in trieste armoede leeft. Uit economisch oogpunt de zaak beschou wend moet men daar evenwel aan toevoe gen, dat als zijn millioenen hem alle af handig waren gemaakt en over de armen verdeeld zij elk maar een zo bedroefd klein beetje zouden hebben gekregen, dat zij er in feite toch niet beter aan toe zouden zijn dan nu. Sociaal en economisch zijn de vraagstukken zo eenvoudig niet. Met het vertrek van de luxueus-levende koning is ook nog geen werkelijke verandering in de Egyptische verhoudingen ingetreden: zelfs niet doordat generaal Naguib, die begon nen is met als militair dictator op te tre den, de bejaarde leider der Wafd-partij Nahas Pacha heeft omhelsd en schijnbaar van zins is zich tot het leger te bepalen en de politiek aan anderen over te laten. Het zal nog moeten blijken wat daarvan terecht komt. Wie over het leger beschikt en een maal aan de macht geroken heeft dient vooral tot zelfoverwinning in staat te zijn. En ook als Naguib zich werkelijk tot de taak eens generaals zou gaan bepalen, zijn orders van de regering afwachtend, zou nog moeten blijken wanneer de politici tot werkelijke grote hervormingen zouden komen zonder daartoe door opstand ge dwongen te zijn. Wie volkomen billijk tegenover de afgetreden koning wil zijn zou ongetwijfeld moeten erkennen, dat hij een erfenis van zijn voorgangers hhd ge kregen die alleen een man met buitenge wone staatsmansgaven en leiderscapacitei ten had kunnen ordenen. Er zijn in de loop der wereldhistorie meer koningen ten val gekomen omdat zij schoon meermalen van goeden wille tot de troon geroepen werden op een ogenblik, waarop de fouten en tekortkomingen en vooral de willekeur van hun voorgangers zich gingen wreken. En omdat zij niet de zeer zeldzame kwali teiten bezaten, vereist om in zulk een crisis het juiste beleid- te voeren en het juiste tempo van hervorming toe te passen. Een tragisch voorbeeld van dien aard gaf het noodlot van de goede koning Lodewijk XVI van Frankrijk, die met zijn gemalin Marie Antoinette onder de guillotine sneefde. Een dergelijk voorbeeld heeft de eeuw, waarin wij leven, nog te zien gegeven in de onder gang van tsaar Nicolaas II van Rusland, door de revolutie met zijn gemalin en kin deren vermoord. Faroek en Narriman zijn aan zulk lot ontsnapt omdat de opstandigheid in Egypte nog niet zover gevorderd is. dat men van een revolutie kan spreken. De „vlucht naar Varennes", die Lodewijk XVI al niet meer redden kon, is hun gelukt. Het koningschap bestaat nog in Egypte; maar hoe lang nogï Een volgend bedrijf in de opstand van een misdeeld volk zal niet lang kunnen uitblijven, als de Naguibs en de Pacha's niet verder weten te komen dan het gezag met kracht van wapenen te handhaven. De toe komst van een koning, die nu nog maar een baby is, die op zijn zevende jaar zou moeten terugkeren en dan opgevoed wor den tot een koninklijke waardigheid, die weer elf jaar later zou moeten intreden, is dermate onzeker dat men haar wel als on waarschijnlijk kan beschouwen. De onrust in Egypte evenals de onrust in Perzië, waarin het laatste woord even min gesproken is, bevestigt overigens maar weer de ingrijpende verandering in de ge zagsposities in de wereld. Elke volgende bevestiging verscherpt het schrille beeld van het verloren gezag, de verloren invloed van Europa. Dat zelf, ongetwijfeld tot voortdurende verbazing in andere delen der wereld, nog steeds niet de kracht ge vonden heeft om een eenheid te bewerken waarin zijn enige kans op herstel en het verwerven van nieuwe levenskracht ligt. Dat men in Londen en in Parijs met hui vering en onzekerheid de ontwikkeling dei- gebeurtenissen in hef Nabije Oosten waar neemt en eigenlijk tenslotte maar hoopt, dat de Amerikanen de gevaren, die deze haard van onrust voor de wereldvrede op levert, zullen weten te bezweren, is teke nend. Als het Oosten er zich maar toe be paalde, met naarstig beleid zijn eigen huis in orde te brengen. Maar het is erger. Daar zijn kapers op de kust. Daar dreigen, op een strategisch kernpunt, nieuwe satellieten van een machtige te ontstaan. Daar voelen de verdeelde krach ten van Europa, zelf levend van hun steun uit het Westen en vol bedenkingen tegen hun eigen aaneensluiting, zich nog zwak ker worden dan zij al zijn. Het is geen vrolijk beeld. In vergelijking daarmee is de aftocht van Faroek en Narriman slechts een min of meer schilderachtig incident. R. P. Prinses Margriet en prinses Marijke, die drie weken vacantie hebben doorgebracht bij haar vroegere lerares op het kasteel van Boutaric te Angles (Tarn), zijn Donderdag tegen middernacht met de trein uit Tou louse naar Parijs vertrokken om zich hedenmorgen bij Koningin Juliana te voe gen en met haar naar Nederland terug te reizen. Vanochtend heeft het personeel van de tramdienst LuikSeraing, de arbeid voor 24 uren neergelegd als protest tegen de dienstplicht van 24 maanden. In het bekken van Luik zijn Donderdag ook in vele andere bedrijven stakingen uit gebroken. De Belgische minister-president, Van Houtte, heeft in een radio-toespraak naar aanleiding van enige ongeregeldheden in het leger verklaard, dat algemeen erkend wordt, dat in de Europese gemeenschap eenheid moet heersen wat betreft de lengte van de diensttijd. België heeft zijn inter nationale verplichtingen. Andere landen zoals Frankrijk en Italië, hadden nog niet de tweejarige dienstplicht ingesteld en België dringt er dan ook voortdurend op aan een overeenkomst in deze te bereiken. STOCKHOLM. (Reuter). De Zweed se journalist Fritjof Enbom is Donderdag te Stockholm veroordeeld tot levenslange dwangarbeid wegens spionnage voor de Sovjet-Unie. Enbom, die communist is, werd schuldig bevonden aan het verstrek ken van inlichtingen aan Rusland in de periode va^a 1241 tot 1951. Te Rotterdam hebben hedenmorgen twee mannen kans gezien er vandoor te gaan met een bestelauto van de Rotterdamse Bank, die geparkeerd stond voor het ge bouw van de Nederlandse Bank aan de Boompjes. In de auto lag een tas, waarin zich f 90.760 bevond. Het is de politie ge lukt spoedig de daders, de 35-jarige koop man J. G.,. zonder vaste woon- of verblijf plaats, en de 22-jarige tekenaar J. S. uit Amsterdam aan te houden. De mannen bedreigden de chauffeur, die in de auto was blijven zitten, terwijl zijn metgezel de bank binnenging, met een re volver, gaven hem met een ijzeren staaf een hevige slag op het hoofd en duwden hem daarna uit de cabine. Zij reden daarna in snelle vaart met de auto weg. Een brom- fietsrijdex-, de 52-jai-ige heer P. A. H. Brackx uit Schiedam, die gezien had wat er gebeurd was, ging de auto achterna, hoewel een der rovers door het portier raampje een revolver op hem richtte. De heer Brackx waarschuwde enige politie agenten en weldra werd de achtervolging van de bestelauto door enige politiewagens overgenomen. De dieven hadden intussen enige aam-ij dingen veroorzaakt en besloten in de Boomgaardstraat de auto in de steek te laten. Met medeneming van de tas met 90 mille sloegen zij op de vlucht, maar zij liepen spoedig de politie in de armen. Zij bleken in het bezit te zijn van een revolver en twee zogenaamde ploertendoders. De chauffeur van de bankauto, die men na de overval bewusteloos op het trottoir voor de Nederlandse Bank aantrof, was niet ernstig aan het hoofd gewond en is in het ziekenhuis aan de Coolsingel opge nomen. Na een prettige reis naar Zwitserland zijn Donderdagavond op de Grote Markt te Haarlem teruggekeerd de leden van het jeugdkoor Inter Nos". De jaarlijkse tocht is weer een groot succes geworden voor de dirigent Jan Booda en bestuur. CAIRO, (Reuter). Generaal Mohamed Naguib, de leider van de Egyptische staats greep, heeft Donderdagavond na een on derhoud met premier Aly Maher verklaard, dat de strijdkrachten zich heden uit de straten van Cairo en Alexandrië zouden terugtrekken en de veiligheid van de staat verder zal worden overgelaten aan de re gering. De generaal heeft een ver klaring uitgegeven waarin gezegd wordt, dat het. leger „op het ogenblik in eigen gelederen een radicale zuivering uitvoert". Hij verwacht, dat „alle Egypti sche partijen en de overheidsdiensten zich zelf algeheel en zonder uitstel of aarzeling eveneens zullen zuiveren". In Caïro is de inhoud van het ultimatum gepubliceerd, dat generaal Naguib Zater dag 26 Juli aan Koning Faroek overhan digde en waarin hij „namens de strijd krachten en het volk" eiste, dat Faroek de zelfde dag voor twaalf uur 's middags zou aftreden. Faroek werd in het ultimatum „ver keerde behandeling van staatszaken, ver waarlozing van de grondwet en veronacht zaming van de veiligheid en het welzijn van het volk" verweten. Voorts werd ver klaard, dat Faroeks houding „verraders en omkopers had aangemoedigd bij hem be scherming te zoeken en zichzelf ten koste van arme, hongerige mensen te verrijken". De Wafdpartij heeft in een verklaring, die haar politiek onder het nieuwe régime schetst, verklaard, dat niet met Engeland moet worden onderhandeld voordat de Britse troepen uit Egypte zullen zijn te ruggetrokken. In de verklaring wordt ge- eist: eenheid van de Nijlvallei, te bereiken door een vrije volksstemming in de Soedan, verwerping van het Westelijke plan voor de verdediging van het Midden-Oosten en versterking van de Arabische liga en het Arabisch-Aziatische blok. Op het gebied van de binnenlandse politiek eist de partij grondwetsherziening om de macht van de vorst in te perken en de regering verant woordelijk te maken aan het parlement. De partij dringt aan op afschaffing van de Koninklijke voorrechten om het parlement te mogen ontbinden of regeringen te ont slaan, die het vertrouwen van het parle ment genieten. De Wafd eist voorts af schaffing van de politieke politie, opheffing van de staat van beleg en van de censuur. De partij verklaart zich voorstandster van grote hervormingen op sociaal en onder wijsgebied. Bijzondere aandacht wordt in de verklaring besteed aan de strijdkrach ten en gevraagd wordt om meer soldaten, betere oefening en moderne uitrusting. Montaigne: Wanneer de dood de mensen gelijk heeft gemaakt moest de begrafenis er geen verschil in brengen. BONN (van de correspondent van ANP) De stroom van vluchtelingen uit de Sov jet-zóne naar Berlijn heeft thans een hoogtepunt bereikt. Sedert het begin van deze week komen dagelijks meer dan dui zend mensen in West-Berlijn om asyl vra gen en de 45 doorgangskampen, die in het Westelijke stadsdeel zijn ingericht, kunnen hen nauwelijks meer plaats bieden. De maand Juli heeft een recordvlucht van ruim tienduizend man naar Berlijn ge bracht. Sedert Januari kwamen er 40.000. De vluchtelingenstroom van de laatste dagen is blijkens de verklaringen van de aangekomenen een gevolg van onrust, die in de Sovjetzóne verwekt is door geruchten als zou het reizen naar Berlijn van één Augustus af sterk bemoeilijkt worden. Deze geruchten vinden waarschijnlijk hun oorsprong in de aankondiging van maat regelen ter versterking van de „revolu tionaire waakzaamheid". Het feit, dat de voikspolitie tot nog toe geen ernstige hin dernissen in de weg heeft gelegd aan de vlucht naar Berlijn, heeft tot de veronder stelling geleid, dat de onrustwekkende ge ruchten door de socialistische eenheidspartij zelf met opzet verspreid zouden zijn. Het doel zou dan zijn vooral oudere mensen, die toch niet meer tot werken in staat zijn, naar het Westen te doen af vloeien. Van de zijde van het ministerie voor kwesties betreffende geheel Duitsland in Bonn wordt echter verklaard, dat men TEHERAN (Reuter) Volgens het regeringsgezinde blad „Bachter Embroez" zijn de Sjah en premier Mossadeq overeen gekomen, dat alle besprekingen tussen de Sjah en buitenlandse diplomaten in de toekomst slechts met de goedkeuring van de regering gehouden mogen worden. De aanbieding van geloofsbrieven, aldus het blad, zou voortaan door het ministerie van Buitenlandse Zaken geregeld worden en slechts mogen geschieden in tegenwoordig heid van de minister van Buitenlandse Za ken. Parlementaire of politieke Perzische leiders zullen audiëntie mogen hebben op verzoek van de Sjah. Andere hooggeplaat ste persoonlijkheden zouden slechts in audiëntie ontvangen mogen worden met de toestemming van de premier. Tot nu toe werden de audiënties uitslui tend geregeld door de minister voor Hof- aangelegenheden. Deze minister wordt dooi de Sjah zelf benoemd. In de laatste dagen gaan er in het parlement stemmen op, om deze benoeming aan parlementaire goed keuring te doen onderwerpen. Naar ver luidt zou de Sjah met deze wens ingestemd hebben. De zuster van de Sjah van Perzië, Prinses Asjraf, zal Zondag met haar echtgenoot naar de V. S. vertrekken. De nieuwe chef van de generale staf, generaal Yazdanpanah, vertrekt dezelfde dag naar de V. S., naar verluidt voor een geneeskundige behandeling. Ook de moeder van de Sjah vertrekt Zondag. Het vertrek uit Teheran van deze hoge persoonlijkheden moet beschouwd worden, aldus de correspondent van de „Times" te Teheran, als een gevolg van Mossadeqs klacht, dat de Koningin-moeder en de Prinses aanhangsters waren van Soeltaneh en van andere politieke tegenstanders van Mossadeq. Het vertrek van generaal Yazdanpanah wordt gezien in verbandmet Mossadeqs verlangen zijn eigen invloed in het leger uit te breiden. Volmacht In een bij de Kamer ingediend wetsont werp vraagt de Perzische premier, „de uit gebreidste bevoegdheden" voor de uitvoe- i-ing van zijn program. De Kamer heeft twee dagen geleden dit program al met grote meerderheid van stemmen goedge- keui-d. Het omvat herziening van de kieswetten, de rechterlijke macht en het onderwijs en verbetering van de levensomstandigheden van het volk. De aanvullende middelen zouden moeten worden verkregen uit ver laging der regeringsuitgaven, belasting verhoging en de verkoop van oliepro ducten. Het wetsontwerp wordt met spoed be handeld. Als het aangenomen wordt krijgt de regering gedurende zes maanden wet gevende bevoegdheid, zodat zij in dringen de gevallen niet op de goedkeuring van de Kamer behoeft te wachten. generlei reden heeft om aan een dergelijke van officiële zijde geïnspireerde fluister campagne te geloven. Een groot deel van de gevluchten bestaat trouwens uit jonge mannen, die willen trachten een inlijving bij de voikspolitie en daarmee bij het „na tionale leger" der Sovjet-zone te ontgaan. Dat de Oostelijke politie hulpbehoeftigen en „politiek lastige elementen" animeert om zich naar West-Duitsland te begeven is geen nieuw verschijnsel. Het is sedert jax-en een der methoden, waarmee de „Duitse democratische republiek" zonder veel ophef een bevolkingsdeel, dat slechts last kan bezorgen, tracht kwijt te raken. Ook in Bonn houdt men er echter rekening mee, dat de Oost-Duitse machthebbers bin nenkort tot een afsluiting van geheel Ber lijn, dus ook van het Oostelijke gedeelte, van de Sovjet-zóne zullen overgaan. Tot nog toe wordt op reizen naar Berlijn nog slechts een beperkte controle uitgeoefend. De vluchtweg naar de kampen in het Westen der stad zijn daardoor nog vrijwel open, want ook in de stad bestaat nog een levendig en ongecontroleerd verkeer tussen Oost en West. Negentigduizend arbeiders gaan er nog dagelijks over de* grens naar hun. werk. Strenge controle Juist deze gemakkelijke vluchtmëthode maakt het voor 't Westelijke stadsbestuur nodig een strenge controle uit te oefenen op degenen, die om asyl komen vragen. Slechts degenen, die werkelijk bedreigd worden, worden als politieke vluchteling erkend en genieten de in West-Duitsland aan deze status vei-bonden voordelen. Zij krijgen on dersteuning. recht op een woning en op werk. Van de 225.000 geregistreerde vluch telingen, die sedert de splitsing van Berlijn naar het Westen der stad gevlucht zijn, zijn 90.000 als politieke vluchteling er kend. Deze worden door de lucht naar de bondsrepubliek gebracht, momenteel in een tempo van tweehonderd per dag. De niet-erkenden moeten zonder steun van de overheid hun weg zoeken, hetgeen meestal betekent, dat voor hen de weg naar de bondsrepubliek versperd blijft. Zij leven in West-Berlijn tezamen met tien duizenden, die zonder zich bij de overheid te melden in de stad zijn „ondergedoken" en onder wie zich nogal vaak a-sociale en criminele elementen bevinden. Behalve vluchtelingen komen er natuur lijk ook communistische agenten. Volgens een verklaring van het officiële orgaan der bondsrepubliek zijn in de laatste dagen 150 van dei-gelijke agenten naar Hamburg en het Roergebied gezonden. Dit waren in hoofdzaak leden der voikspolitie. die spe ciaal waren geschoold om in het Westen Een moderne maai-dorsmachine, die de gerst maait, meteen dorst en in zakken stortis op dit zomers plaatje bezig met de oogst: Overal in de Haarlemmermeer is het binnenhalen begonnen. propaganda-acties tegen de Europese ver dragen op touw te zetten. Zij hebben na tuurlijk andere wegen dan die over de of ficiële kampen genomen. Voor hen zijn er langs de Westelijke grens der „Duitse democratische republiek" nog openingen gelaten. Echte vluchtelingen komen daar nu nog maar weing over de „streep des doods", zo weinig, dat men personeel der vluchtelingenkampen langs de zönegrens ijlings naar Berlijn heeft verplaatst. Vandaag heerst er voorshand volkomen windstilte op foi-matiegebied. Niettemin zien de meeste politieke waaxmemers don- kex-e wolken aan het firmament verschij nen. De verwachting blijft dat prof. Beel er toe over al gaan zijn opdracht terug te geven. Morgen, Zaterdag hoopt de Koningin uit Frankrijk in ons land terug te komen. Men neemt aan dat de formateur haar zo spoe dig mogelijk zal bezoeken en denkbaar is dat hij zal verzoeken van zijn opdracht te worden ontheven. Niettemin is het altijd nog mogelijk dat tijdens zulk een beraad tussen staatshoofd en formateur deze laat ste tot andere gedachten wordt gebracht. Vanmorgen is in de Diergaarde Blijdorp in Rotterdam het tweedaagse congres be gonnen van de Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland. Het congres wordt vandaag en morgen voort gezet. Voor dit congres is een comité van aanbeveling gevormd. Daarvan zijn ere voorzitter mr. L.- A. Kesper, commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. A. J. d'Ailly en mr. G. E. van Walsum, respectievelijk burgemeester van Amster dam en Rotterdam. Als leden hebben in het comité nog zitting onze plaatsgenoten P. J. Kapteyn, lid Eex-ste Kamer, K. R. van Staal, secx-etax"is van de Nederlandse ver eniging van ex-politieke gevangenen en mr. B. W. Stomps, Nedexdands vertegen- woordiger in de F.I.L.D.I.R. De congressisten werden na een begroe tingswoord van de voorzitter van de con grescommissie, de heer W. H. van Leersum, die ook een Franse delegatie verwelkomde, toegesproken door de landelijk voorzitter, de heer A. van der Meulen. Hij heette welkom vertegenwoordigers van verschillende organisaties die uit het voormalig verzet zijn voortgekomen. Do oüd-minister-president dr. W. Drees werd vertegenwoordigd door de secx'etaris-gene- raal mr. Fock. De heer Van der Meulen zeide: „De band die ons nu bindt is reeds in de bezettings tijd gegroeid. De idealisten stonden vooraan en velen hebben het offer van hun leven moeten brengen. Dwars tegen alle weer standen in is de bundeling van de oud verzetsorganisaties voortgezet. Tegen alle misstanden die het onrecht bevoorrechtten is door de N.F.R. opgetreden". Onder applaus hekelde hij het traineren bij het verkrijgen van de reeds in September 1951 aangevraagde koninklijke goedkeuring op de reglementen en statuten van de N.F.R. Na vexwolgens nog de samenwerking met de zusterorganisaties te hebben besproken en te hebben herinnerd aan de vreselijke toestanden in de 'Oost-Europese landen die aan een communistische ideologie worden onderworpen, eindigde de heer Van der Meulen met de verklaring dat de oud verzetsmensen moeten volharden. Monsieur Colonel H. Romans Petit, pré sident de l'Association de 1 Air, Compagnon de la Liberation, Commandeur de la Légion d-honnêur, chef du Maquis de l'Air, hield hierna nog een gloedvol betoog over de houding die de oud-illegale strijders die nen aan te nemen. Mr. G. C. Aalders, voor zitter van de Nederlandse Vereniging van Ex-Politieke Gevangenen, meende dat de jeugd van vandaag doordrongen moet wor den van het feit dat het nog belangrijk is grootse daden te verrichten en de Neder landse jeugd in die richting te leiden. Vervolgens werd het beleid van het hoofdbestuur aan de orde gesteld en kwa men de jaarverslagen van de secretaris, penningmeester en landeliike sociale com missie aan de orde. Het congres duurt voort. Vanmiddag om vijf uur worden de deel nemers aan het congres ten stadhuize door het gemeentebestuur van Rotterdam ont vangen. De uitbreiding der Tweede Kamer van 100 tot 150 leden is voorlopig van de baan. Het desbetreffende wetsontwerp tot wijzi ging van de Grondwet heeft in de Eerste Kamer de vereiste meerderheid van twee derde van het aantal uitgebrachte stemmen niet kunnen behalen. De stemmenvex-houding was: 28 voor, 17 tegen. Voor stemden 14 leden van de KVF, 10 van de P. v. d. A., 2 van de A.-R. en de 2 communisten. Tegen stemden 3 leden van de KVP, 1 van de P. v. d. A., 4 van de A.-R., 3 van de WD en alle 6 leden van de CHU. Er zou waarschijnlijk wel een voldoende meerdex-heid zijn geweest voor de uitbrei ding als niet in Februari, bij de eerste be handeling in de Tweede Kamer, door aan neming van een amendement van de heer Andriessen (KVP) aan die uitbreiding de mogelijkheid gekoppeld was van stem- overdracht. Wanneer een Kamerlid in het buitenland vertoeft zou hij een collega- Kamerlid kunnen machtigen voor hem zijn stem uit te brengen. De Eerste Kamer heeft zich steeds tegen dit denkbeeld gekeerd. Tal van leden wil den echter gisteren over hun formele be zwaren op dit punt heenstappen, maar en kelen wensten niet met de uitbreiding van de Tweede Kamer tevens het amendement- Andriessen te aanvaax-den. Daarom stem den zij tegen en aldus werd de vereiste meerderheid niet behaald. CAPRI (Reuter). Prins Faroek van Egypte heeft gisteren een verklaring aan de pers voorgelezen, waarin hij zei, dat het niet zo gemakkelijk is als sommigen den ken om koning te zijn. Faroek weet nog niet waar hij zich zal vestigen. Het gezel schap zal vermoedelijk enkele maanden op Capri blijven. „Ik heb vier kinderen die aangenaam bezig moeten worden gehouden. Zij dragen geen schuld aan het gebeurde. Mijn gezin is het enige koninkrijk dat ik nog bezit". „Wij gaan een kleine vacantie houden en het is mijn eerste sinds de dag dat ik Koning werd niettegenstaande de din gen die soms van mij gezegd worden", al dus Faroek. „Zelfs op mijn huwelijksreis heb ik mij voortdurend met staatszaken beziggehouden". „Ik ben niet rijk meer. Het is niet waar dat ik een fortuin uit Egypte heb meege nomen of ergens verborgen heb. Wij zullen zeer, zeer eenvoudig leven. Ik weet dat sommigen uwer ongelovig zullen glim lachen, maar u moet bedenken dat iemand, die aanzienlijk minder heeft dan waaraan hij gewoon is, zich arm voelt. Naar de maatstaven van de zeer ai-men ben ik nog te benijden. Ik hoop dat het van nu af aan afgunst zonder bitterheid zal zijn. Mijn vrouw en ik zijn niet verbitterd over het gebeurde, want wij weten dat wij nog rijk zijn door de vele vrienden die wij beiden hebben". Het personeel van de Inspectie der be- lastirfgen te Haarlem, eerste afdeling, was gistei-morgen in al zijn geledingen in de Ambtenarenwaeht bijeen om afscheid te nemen van het Hoofd van de Inspectie, de hoofdinspecteur van 's Rijksbelastingen J. H. Hellema, die de Dienst met pensioen ging verlaten. Nadat de heer Hellema in de late och- tenduren met zijn echtgenote in het gebouw aan het Klein Heiligland was ontvangen, werden beiden binnengeleid door de direc teur van 's Rijksbelastingen en Domeinen te Amsterdam, het waarnemend Hoofd van de Inspectie en een delegatie van het per soneel. De scheidende chef werd onder meer toegesproken door de reeds genoemde Hoofdambtenaar, door de plaatsvervangend voorzitter van de Vereniging van Inspec teurs van 's Rijksbelastingen, de Ontvanger der Belastingen te Haarlem, de chef de bux-eau van de voorzitters van de Perso neelsverenigingen, die ieder op hun wijze de vex-diensten en goede kwaliteiten schet sten, waarvan de heer Hellema in zijn lange diensttijd had blijk gegeven. Namens de Personeelsverenigingen werd hem een ca deau ten afscheid aangeboden. Na een uitvoerig dankwoord van de schei dende chef was er gelegenheid onder het genot van een kop koffie in een prettige sfeer van de heer en mevrouw Hellema af scheid te nemen, waarbij de aanwezigen, onder wie de Hoofden van Dienst te Haar lem. alsmede verscheidene collega's uit den lande gelegenheid vonden het scheidende hoofd van de Inspectie met zijn gezin nog vele goede jaren toe te wensen. Wïv^orrrirrrfvYYYYYrfVYrrïvïivyrTrYr rmrovrrrvf*» ONWEERSACHTIG Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien, maar overdag ook nu en dan opklaringen. Zwakke tot' matige wind uit Zuidelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. 2 Augustus Zon op 5.03 uur, onder 20.28 uur. Maan op 18.33 uur. onder 0.07 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 1 Augustus: Hoog water: 10.49 en 23.24 uur. Laag water- fi 04 en 18-40 uur. Zaterdag 2 Augustus: Hoog water: 12.09 uur. Laag water: 7.23 en 20.06 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1