Hongarije maakt beste kans op de waterpolotitel Judokamp op terreinen van Bloemendaalse sportschool Kort en bondig LAAT LIEVER LOOSJES LEERBOEKEN LEVEREN „TRESLONG" Radio Moors Zweden leidt in de Military SLOT DEFECT? Nederland - na zege op België - leidt in „troostronde" Draversderby op Duindigt Nederland vijfde in waterpolotournooi Paardensport Spanning in eerste klasse kan terugkeren Boordwerktuigkundigen KLM vieren jubileum Jan Kelder won zijn weddenschap 5 Nederlands overwicht Overwinning veilig Laatste nieuws uit Helsinki Motorsport Buitenlandse deelneming aan races te Tubbergen Betrouwbaarheidsrit door Kennemerland Softball Nederlaagwedstrijden van D.S.B. ENSEMBLE BILAGHER Honkbal dit weekeinde Cricketprogramma Dammen Om het zilveren HDC-dambord Biljarten Het Perolin-tournooi Kerkelijk Nieuws Amerikaans contract voor „Hollands Glorie" Minder Britse toeristen naar het vasteland Waterpolo Belangrijke wedstrijd voor HPG ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1952 ADVERTENTIE Rijksstraatweg 125 Gr. Houtstraat 100 Hongarije is vrijwel zeker van het winnen van het Olympisch waterpolokampioen- schap. Het team heeft in de finalepoule hetzelfde aantal punten (3) als Joegoslavië, maar het doelgemiddelde van de Magyaren is beter. Hongarije zal het in de laatste wedstrijd tegen de Ver. Staten verder gemakkelijker krijgen dan Joegoslavië tegen Italië, zodat verwacht mag worden dat de verhouding tussen de doelcijfers van Honga rije en Joegoslavië tijdens de wedstrijden van de laatste dag nog gunstiger voor Hongarije zal worden. In de groep van de zogenaamde „troostronde" leidt Nederland na de vijf-drie overwinning op België en onze landgenoten zullen vermoedelijk geen moeite hebben zich vanochtend door een overwinning op Spanje bovenaan de lijst te plaatsen en dus vijfde te worden. Het Nederlands waterpolozevental heeft gisteravond zijn eerste wedstrijd van de „troostronde" gespeeld. Het versloeg de Belgen met veel moeite rpet 5-3. In deze groep komen uit: Nederland, Spanje, België en Rusland, landen dus die zich niet voor de finale-groep hebben kunnen klasseren. De uitslag van de wedstrijd Nederland Rusland (4-2), reeds in de vorige ronde gespeeld, wordt in de ranglijst verwerkt. De zware partij tegen de Joegoslaven, die in de ochtenduren was gespeeld, zat de Nederlanders kennelijk nog in de. benen al konden zij in het eerste gedeelte van de wedstrijd tegen.België nog een behoorlijk tempo ontwikkelen. Nederland was sterker en Van Feggelen kreeg een paar afgemeten passes toegespeeld, die hij in gevaarlijke omhalen omzette. Maar zijn collega op de andere twee meterlijn, Van der Steen, was eveneens slagvaardig en toen Korevaar even duizelig was door een elleboogstoot in de maag gaf de Gentenaar zijn ploeg de leiding. Een aantrekkelijke kamp met veel zwem men en goed plaatsen ontspon zich nu voor de ogen van de talrijke toeschouwers. Van Feggelen had eindelijk succes toen hij de reus Desmet onder de Belgische lat met een snelle zwaai van zijn rechterarm verraste (1-1). Het overwicht van het Nederlands zeven tal groeide en hoewel Smol constant te zwaar werd gedekt wist de Hagenaar er op een gegeven moment toch tussenuit te glippen om zijn solo met een haarscherpe boogbal te besluiten (2-1). Het zag er toen naar uit dat het Neder lands zevental op een ruime en gemakke lijke overwinning afging, maar het zou anders gaan. Door een fout in de verdedi ging waarbij twee Nederlanders op een Belg afgingen kon de zodoende vrijgeko men Heyninck Van Gelder het nakijken geven (2-2). ADVERTENTIE van ouds bekend. - Tel. 14609 Officiëel Philips-reparateur KRUISSTRAAT 38 - HAARLEM Het hoogste met prijzen begiftigde en meest begeerde nummer is de Derby voor 3-jarige dravers. Van de ruim 60 inge schreven paarden zijn er slechts 10, waar van de inschrijvingen gestand zijn gedaan. Het zijn de 10 besten van hun jaargang, die elkaar Zondag op Duindigt over de lange afstand van 2400 meter zullen be kampen en evenals ieder jaar rijst de vraag welk paard de eerste prijs van 4.000, voor zijn eigennaar zal winnen. De grote favorieten zijn Quintus Harvester en Qui Hollandia G, met Queen Bess en Quick Star als de rivalen, die iedere mispas van de beide kanonnen zullen afstraffen. De beide laatste courses van Quintus Harvester waren niet te best, doch daarentegen wel van Qui Hollandia, die daarbij eveneens blijk gaf geen moeilijkheden met de afstand te hebben. Om deze redenen is het verant woord Qui Hollandia G als de winnaar aan te wijzen, gevolgd door Quintus Harvester en Queen Bess. Een ander zeer belangrijk nummer voor de dravers is de Productendraverij, waarin de 5 eerstaankomende paarden van de Jonker- en Jofferprijs zullen starten. De overmacht, waarmede René M zijn afdeling won, was zo duidelijk, dat zonder ongeluk ken deze zwarte hengst opnieuw zal win nen. Aan de hand van de Donderdag ge toonde tijden zullen Ronald en Roland de plaatsen kunnen bezetten, met Ria Kitty als een mogelijke outsider. De omlijsting van deze beide klassieke nummers is niet minder interessant. In de eerste plaats is dit de 2500 meter lange Santhorst-prijs, waarin de overwinning wordt toegedacht aan Morning Star, die met zijn concurrent Norton Williams gelijk af gaat. Van de aan de kop vertrekkende paarden zal Keesje Axkit dit duo het langst partij kunnen geven. Pétulance K, die in lange tijd niet in de baan is geweest en bovendien een andere rijder heeft, moet worden afgewacht. In de Hoogwolde-prijs is Madame B in haar huidige vorm haast niet te kloppen, hoewel de zekerheid niet zo groot is, gezien de formidabele verrichting van Kievit S op Donderdag jl. Zij zal in ieder geval het uiterste moeten geven om dit paard en My Darling op de knieën te krijgen. Het openingsnummer is eveneens gere serveerd voor de stayers. Nannie Gregor heeft in haar laatste course de aanwijzing gegeven, dat zij met de beste papieren staat. De keuze van Roodenburg en Nottelman, die beiden twee vertegenwoordigers heb ben, zullen het deze veel verbeterde merrie nog lastig kunnen maken. Bij de volbloeds zal in de 2700 meter lange Lucas Böls-prijs stal Frowein met haar stayers Noordwester en Bellatrix de baas kunnen blijven over een sterke Belgi sche vertegenwoordiging, waarvan een deel der paarden vrij lang niet uitkwam. In Moqueuse en Proposal heeft Riem moge lijke plaatspaarden. Boekanier is het ver rassende element in dit mooie nummer. De hegemonie van Stal Frowein in de courses voor 2-jarigen is al onderbroken door Truus, die ook in de Johan de Witt- prijs Pistache van deze stal zal kunnen kloppen. Stal Montané (La Main Passe en Mélisse) vormen met de laagste gewichten de outsiders. In de laatste ren wordt de Voorkeur ge geven aan de mount-Delbrassinne (Nuit Blanche, Duroc), ten opzichte van de mount v. d. Kraats (Dicky, Cléone). Na rus4 veranderde het spelbeeld volkomen. De Nederlanders begonnen tekenen van vermoeidheid te vertonen en allengs werd het spel lomer en de reacties trager. De duels in het Belgische vier metergebied spitsten zich echter toe nu er minder werd gezwommen, maar Rogione zag het vast houden en wegtrekken met kalme ogen aan en pas toen Heyninck zijn zevental opnieuw aan een voorsprong had geholpen en Smol door zijn tegenspeler voor de zoveelste maal werd omarmd, kreeg de Nederlandse linksvoor een strafworp te nemen. Laag in de hoek verdween de bal in het doel (3-3). In een gelijk spel hadden onze landge noten toch niet veel lust. Met lange passes uit de achterhoede werd Van Feggelen door Braasem en Bijlsma aan het werk gezet en met succes. Eerst werkte de lange Amster dammer een onverwachte omhaal langs Desmet, daarna kreeg hij de bal na een mislukt boogschot van Bijlsma en een drukbal van Smol op het hoofd van de Belgische doelman precies op de hand en in het volgende ogenblik was het 5-3 voor Nederland. Gescoord werd er daarna niet meer. De stand in beide groepen was gister avond: Groep A: Hongarije Joegoslavië Italië Ver. Staten Groep B: Nederland België Rusland Spanje Het programma voor vandaag luidt: SpanjeNederland, BelgiëRusland, Italië Joegoslavië, HongarijeVer. Staten. De laatste waterpolowedstrijd van Ne derland in het Olympisch tournooi in Hel sinki hedenochtend gespeeld eindigde in een zeven-een overwinning op de Spaanse ploeg. Nederland is met deze overwinning als eerste geëindigd in de B-groep. Dat wil zeggen dat het Nederlands zevental zich definitief als vijfde in het tournooi heeft geklasseerd. Na de rust werden de doelpunten ge maakt door Van Feggelen, Korevaar en Bijlsma. Voor Spanje scoorde Mestres. 2 1 1 0 3 9— 4 2 1 1 0 3 6— 4 2 1 0 1 2 7—11 2 0 0 2 0 6— 9 2 2 0 0 4 9— 5 2 1 0 1 2 8— 9 2 1 0 1 2 6— 7 2 0 0 2 0 7— 9 Aan de internationale motorraces, die Za terdag 23 Augustus op het circuit van Tub bergen worden gehouden, zullen behalve Nederlanders, ook Engelsen, Belgen, Italia nen, Zwitsers, Finnen, Oostenrijkers, Zwe den, Nieuw-Zeelanders en Australiërs deel nemen. Het totaal aantal buitenlandse renners bedraagt 45, terwijl van Nederlandse zijde door 25 senioren werd ingeschreven, onder wie Lo Simons, Knijnenburg en Post- ma. Voorts zullen onder anderen de Italia nen Mandolini en Baviera aan de start verschijnen. Op Zondag 3 Augustus a.s. organiseert de Motorclub Haarlem en Omstreken een be trouwbaarheidsrit voor motoren en auto's door Kennemerland over een afstand van 130 km. De gemiddelde snelheden zijn als volgt vastgesteld: motoren tot 200 cc. rijden 36 km. per uur, daarboven 40 km. per uur, voor auto's is het gemiddelde 36 km. per uur. De start is vanaf 13.01 uur, bij restaurant Die Raeckse aan de Raaks in Haarlem. De softballvereniging DSB organiseert van 7 tot 28 Augustus nederlaagwedstrijden te gen de Haarlemse eerste klassers, namelijk tegen EDO, Gymnasion, HCK, HHC, SC Haarlem en Schoten, op het terrein in het Noordersportpark. Het programma luidt als volgt: 7 Aug.: DSBGymnasion; 12 Aug.: DSBSC Haar lem; 14 Aug.: DSB—HCK; 21 Aug.: DSB— HHC; 26 Aug.: DSB—EDO; 28 Aug.: DSB— Schoten. De wedstrijden beginnen steeds om zeven uur 's avonds. ADVERTENTIE HILLEGOM CAFÉ-RESTAURANT TULIP-BAR—GRILLROOM VOOR UW CONGRESSEN VERGADERINGEN RECEPTIES EN FAMILIE-PARTIJEN INTIEM-GEZELLIG TERRAS AAN DEMONSTRATIETUIN CONGRESZAAL «00 ZITPLAATSEN MODERNE TONEEL- EN MEnNI GELUIDSINSTALLATIE Na het tweede deel van de samengestelde wedstrijd, de uithoudingsproef, bleken 23 van de 59 ruiters te hebben opgegeven, dus bijna 40 pet. Dit betekende ook dat van de 19 deelnemende landenéquipes, elk be staande uit 3 ruiters, er 13 uitgeschakeld werden, waaronder Italië, dat na het eerste onderdeel van de samengestelde wedstrijd de dressuur bovenaan stond, Frank rijk, Spanje, Chili, Rusland, Roemenië, Bulgarije, Nederland, Canada, Argentinië, Finland, Zwitserland en Groot-Brittannië. Slechts 6 équipes bleven er nog over, die vandaag het springconcours moesten af werken: Zweden, Denemarken, Duitsland, Ierland, de Verenigde Staten en Portugal. Wel een bewijs dus hoe zwaar deze uit houdingsproef was. Onze Nederlandse équipe was er niet tegen opgewassen, want zowel de gebroeders Van Loon als de heer Hendrickx zagen zich in de cross gedisqua- lificeerd wegens viermaal weigeren van de paarden. De uithoudingsproef is het zwaarste on derdeel van de military en heeft ten doel het uithoudingsvermogen van een goed officierspaard vast te stellen, wanneer het door zorgvuldige en intensieve voorberei ding op het toppunt van zijn kunnen is gebracht. Ernest van Loon, de eerste ruiter die voor de uithoudingsproef startte, wist met Ampère in de steeple, een winst van 33 punten te maken. Ook Hendrickx wist op dit parcours winstpunten te behalen en wel 28. Max van Loon kwam ten val, het geen hem 60 strafpunten kostte. Het tweede wegparcours, van 15 km., dat over geasfalteerde wegen leidde leverde geen bijzondere moeilijkheden op. Des te meer echter de cross-country, die een lengte van 8 km. had en waarin 34 hinder nissen met een maximum hoogte van 1.20 meter waren opgesteld. Dit parcours leid de door het prachtige, heuvelachtige en afwisselende Finse land in de omgeving van Helsinki. De cross vergde zoals ge woonlijk veel slachtoffers. Talrijke val partijen en weigeringen kwamen voor en het regende disqualificaties. Ondanks het feit, dat zoveel ruiters uit gevallen zijn is men algemeen van oordeel dat het een zeldzaam mooie proef is ge weest, zwaar maar fair. Waarschijnlijk zal de Zweedse ploeg als de beste uit deze mi litary-wedstrijd te voorschijn komen. De Zweden reden zeer goed en vooral de ook in ons land bekende baron Von Blixen- Finecke was met „Jubal" in de uithou dingsproef formidabel. De stand van het individuele klassement na de uithoudingsproef luidde: 1. Kapitein baron Von Blixen-Finecke (Zweden) met „Jubal" 18.33 strafpunten. 2 N. O. Stahre (Zweden) met „Kornet" 27.66; 3 G. Le Frant (Frankr.) met „Ver dun" 44.5 strafpnt. In het landenklassement na de uithou dingsproef leidt Zweden met ruime voor sprong op Duitsland. In de eerste klasse van de honkbal competitie kan Zondag de spanning terug keren als A.B.C. op eigen veld van O.V.V.O. zou kunnen winnen, hetgeen zeker niet tot de onmogelijkheden gerekend mag worden. Wint O.V.V.O. echter dan is het vrijwel onbereikbaar geworden. S.C. Haarlem Schoten moet door de Schotenaren gewon nen kunnen worden. S.C. Haarlem heeft de punten echter hard nodig, want het is niet onwaarschijnlijk, dat Blauw Wit Za terdagmiddag van V.V.G.A. gaat winnen. H.H.C.R.C.H. zal wel door de op re vanche beluste thuisclub gewonnen kun nen worden. In de Overgangsklasse is de spanning wat groter geworden nadat H.C.K. Woens dag j.l. het protest betreffende de wedstrijd H.H.C. 2H.C.K. zag toegewezen. Deze wedstrijd wordt thans vanaf de 8e innings bij de stand 33 uitgespeeld. De H.C.K.'ers gaan Zondag bij Sparta op bezoek; altijd een zeer moeilijke wedstrijd. T.I.W. gaat op bezoek bij D.W.S. en zal wel winnen. AjaxSchoten 2 zal voor de thuisclub wel het kampioenschap opleveren. H.H.C. 2 moet van T.Y.B.B. winnen om nog een kansje te maken van de onderste plaats af te komen. In de B-klasse moet Kennemerland van D.O.S. winnen wil het haar kans op het kampioenschap behouden. E.D.O. gaat op bezoek bij V.V.G.A. 2 en moet kunnen winnen. H.F.C. Haarlem ontvangt het reeds gede gradeerde Ajax 2 en kan dus het gemid delde verbeteren. The CatchersE.H.S. zal wel door de thuisclub gewonnen worden. Het programma van de Nederlandse Cricket Bond voor Zondag drie Augustus is als volgt: Eerste klasse: Hermes DVSHCC II; Quick (H.)VOC; Rood en Wit—HCC I Sparta— VRA; VVV—Quick (N.). Tweede klasse A: SCHCHercules; HCC III—Hermes DVS II. Tweede klasse C: ACC III—CRIC; Haar lem II—Rood en Wit III; Kampong II— CVHW. Voor de vijfde ronde van het tournooi om het zilveren HD.C.-dambond werden de volgende partijen gespeeld: J. W. van Darte len remise met H. C. Willemse; H. Berk wint van J. B. Sluiter Jr. De partij W. de Jong P. Hollenberg werd afgebr. in een voor De Jong zeer gunstige stelling. In het jaarlijkse tournooi om de Perolin- beker zijn drie biljartverenigingen gelijk geëindigd: IVO, Suisse en 't Noorden, ieder met 14 punten. Biljartvereniging De Vaart en Hot van Holland behaalden 12 punten, biljartvereniging Ons Genoegen 9 punten en biljartvereniging DES 8 punten. Aangezien de drie verenigingen met een gelijk aantal punten eindigden zullen nog beslissingswedstrijden moeten uitmaken hoe de eindstand zal zijn en wie dus in het bezit komt van de beker. Ned. Herv. kerk Beroepen te Hedel dr. J. C. Hooykaas, woonachtig te Scheveningen; te Moerca- pelle P. H. de Ruyter, cand. te Jutphaas. Bedankt voor Oldebroek H. Talsma te Den Haag. Chr. Geref. gemeenten Beroepen te Schiedam M. J. Middelkoop, cand. aldaar. De classis Rotterdam der Chr. Geref. gemeenten heeft praeparatoir ge ëxamineerd en beroepbaar verklaard de heren H. van Kooien te Werkendam en W. J. Middelkoop te Schiedam. Geref. kerken Beroepen te Hollandscheveld drs. Joh. Verhave te Eist. Bedankt voor Rotterdam- Charlois (vac. J. Thomas) J. Kremer te Utrecht. Ds. J. F. Homan overleden Te Zuidhorn is in de ouderdom van 74 jaar overleden ds. J. F. Homan, emeritus predikant der Ned. Herv. kerk. Ds. Homan diende de gemeenten van Termunten, Nieuw Beerta, Rolde, Spanbroek, Midwol- de en Leek en ging 1 April 1943 met eme ritaat. Nachtdienst apotheken Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596; Grijseels en Van Hees, Lange Veerstraat 19, telefoon 11000; Frans Hals- Apotheek, Frans Halsplein 1, telefoon 11180. Op het bosrijke terrein van de sport- academie Nauwelaerts de Agé aan de Bloemendaalseweg in Bloemendaal werd deze week een judo-kamp gehouden. Judo beoefenaars uit Tilburg, Zierikzee, Dord recht, Amersfoort, Hilversum en nog enige andere plaatsen waren naar Bloemendaal gekomen om er onderricht te krijgen in hun sport en om cr in de vrije uren geza menlijk op uit te trekken in de voor hen onbekende omgeving. Maar 's ochtends om acht uur was het aantreden geblazen: in judo-kleding op de mat en dan aan het werk. Judo is een gevechtssport die hoge eièen stelt aan de beoefenaar er van. Niet in de eerste plaats lichamelijke eisen. Iedereen kan leren judoën, ongeacht postuur, lichaamsbouw of kracht. Nee, moeilijker is het te leren voldoen aan de hoge geeste lijke eisen die het spel stelt. Jiu Jitsu is een tactiek van zelfverdediging, waarbij de methode er minder op aan komt als het doel maar wordt bereikt. Bij judo gaat het er om op waardige wijze te vechten, zon der gebruik te maken van de gevaarlijke handelingen die jiu jitsu kent, Perfectionnering van de geest Jigoro Kano, de schepper van Judo, streefde naai- een spel dat in de eerste plaats zou leiden tot perfectionnering van de geest. De uitgebreide indeling in klassen van alle judo-spelers is een uitvloeisel van dat streven. Een „witte ceintuur" dient eerbied te hebben voor de man die een groene ceintuur draagt, ten teken dat hij verder gevorderd is in de judo-kunst. Naarmate men meer bedreven raakt in het spel verwerft men het recht een donkerder gekleurde ceintuur te dragen, tot tenslotte de gloriedag aanbreekt, waarop men het zeer moeilijk bereikbare heeft bereikt: de zwarte ceintuur, die aangeeft dat men „dan-houder" is geworden. Avond-gevechten In het Bloemendaalse judo-kamp was maar één zulk een dan-houder aanwezig. Het was de heer J. Nauwelaerts de Agé, leider van de sportschool. De jongelui, die er oefenden droegen allen lichter of don kerder gekleurde ceintuurs, 's Avonds tus sen zes en acht uur vochten zij tegen de leden van de Haarlemse judo-sportver eniging, die uiteraard niet aan het kamp deelnamen. Vrijdagavond werd deze sport week besloten met gevechten om hogere De Engelse filmregisseur Brian Desmond Hurst en mr. H. A. Keuls uit Amsterdam zijn op verzoek van de Republic Pictures Corp. naar Hollywood gevlogen ter onder tekening van de contracten voor de ver filming van Hollands Glorie, naar het ge lijknamige boek van Jan de Hartog. De regeling van de productie en de bezetting zullen in Hollywood worden vastgesteld. De film zal, zoals wij reeds eerder bericht ten, in een Engelse en een Nederlandse versie worden gemaakt. De beperkende deviezenbepalingen voor Engelsen hebben het toeristenverkeer naar het vasteland ongunstig beïnvloed. De di recteur van de British European Airways constateert, dat gedurende de periode van 1 Februari tot eind Mei zowel het verkeer door de lucht als het transport per schip in vergelijking tot de zelfde maanden van het vorig jaar een daling vertoont van niet minder dan 22 procent. Twee judo-beoefenaren van de sportschool Nauwelaerts de Agé leveren een gevecht om een hogere ceintuur te behalen. graduaties, die worden toegekend namens de Nederlandse Judo Raad. Vanochtend gingen de jongelui uiteen, elk naar zijn eigen omgeving, maar één in hun toewijding voor de karaktervormende sport, die judo heet. Voor de waterpolo-competitie is voor Maandagavond in Groenendaal vastgesteld de wedstrijd HPC I—DAW I. Deze wedstrijd zal beslissen of DAW of HPC kampioen van de tweede klasse zal worden. Het corps boordwerktuigkundigen van de KLM heeft vandaag op Schiphol zijn zil veren jubileum gevierd. Alle leden van dit omstreeks 350 man tellende corps na tuurlijk met uitzondering van hen, die hun plicht in de lucht vervulden waren daar toe bijeengekomen in een van de grote cantine's en hoorden de lof van alle afde- delingen van de KLM over zich uitstrooien. In de eerste plaats geschiedde dit door dr. A. Plesman, die verklaarde, dat het corps boordwerktuigkundigen van de KLM het beste in de wereld is. „Dat is een stoute bewering. Aan u te bewijzen, dat dit zo zal blijven". Dr. Plesman bracht in het bijzon der hulde aan de heer J. G. Hiemstra, de instructeur van het corps, die zoals de heer Plesman het zeide „nog een paar jaartjes langer meeloopt dan ik en van wie velen, ook ik, zo nu en dan iets heel ver standigs meekrijgen." Er werd op deze bijeenkomst voorts nog gesproken door de hoofden van het tech nisch bedrijf, het vliegbedrijf, de directeur van de luchtvaartnijverheidschool in Den Haag en door vertegenwoordigers van de Douglas- en Lockheadfabrieken. Talrijke geschenken werden aangeboden aan de huidige corpschef, de heer R. Smit en de plaatsvervangende corpschef, de heer J. Delterne, die benden 25 jaar in dienst van de KLM zijn. Onder de talrijke telegram men, die waren binnengekomen, was er een van Prins Bernhard en talrijke gelukwen sen van KLM-vertegenwoordigers in Indo nesië, in de West en in de lucht. Het personeel bood de heren Smit en Delterne een gouden horloge aan. De directie overhandigde het corps een wereld bol. De trompetist van de Ramblers, Jan Kelder, die Zondagmorgen vroeg uit Hil versum startte om op de fiets in 5 dagen tijds naar München te rijden, heeft zijn weddenschap gewonnen. Prompt op tijd arriveerde hij Vrijdagmiddag om vier uur op de afgesproken plaats om de overige leden van het orkest, die de reis per trein hadden gemaakt, te ontmoeten. De 850 km, die hij zonder enige training heeft moeten afleggen, zaten hem overigens wel in de benen. Priesterfeesten in Augustus Op 15 Augustus zijn de emeritus-pastoor J. de Vlieger te Heemstede en G. van Nie- kerk te Warmond, die voorheen in Overveen werkte, 50 jaar priester. Op dezelfde dag herdenken de rector van het St. Luciakloos- ter te Bennebroek, H. J. F. M. van den Heu vel, en pastoor J. M. Janssen—Schmidt dat zij 40 jaar geleden tot priester werden gewijd. BINNENLAND Artis' micro wereld heeft de eerste drie weken sinds haar opening maar liefst 15.000 bezoekers getrokken een enorm aantal voor deze betrekkelijk kleine afdeling. Het grote getal bewijst evenwel dat de interesse van het publiek voor deze nieuwe afdeling groot is. Dr. Ch. F. L. Nord, tandarts te Amster dam, is door de „Royal College of Surgeons" te Edinburgh het eredoctoraat in de tand heelkunde verleend. Dr. Nord is oud-voor zitter van de „Fédération Dentaire Inter nationale". Vier Nederlandse binnenvaartschippers gaan dezer dagen een lange reis ondernemen naar Lyon met een flinke lading bauxiet aan boord. Het erts is van Suriname naar Ne derland getransporteerd met het motorschip Bonaire van de KNSM en wordt nu in Am sterdam overgeladen in de lichters Savornin Lohman, Mon Désir, Peanfra en de Meja. De grotere activiteit ter beurze gedu rende de maand Juli, die in hoofdzaak 'n ge volg is geweest van de hausse in Koninklijke Olie, komt duidelijk tot uiting in de omzet cijfers van deze maand. Aan aandelen werd omgeezt f40.404.487 (in Juni f23.749.005). in obligaties f84.398.522 (Juni f58.334.055); 11.629 (10.630) certificaten van Amerikaanse shares verwisselden van eigenaar. De Nederlandse Bank deelt mede," dat blijkens de voorlopige gegevens het over schot van Nederland in de Europese Beta lingsunie over de maand Juli 1952 circa f 145 millioen heeft bedragen. Als gasten van minister Mansholt heb ben de Zweedse minister van Landbouw, de heer Norud, enige van zijn naaste mede werkers en de Zweedse landbouwattaché te Londen een rondreis door Nederland ge maakt. Zij hebben proef boer der ij en in de Noord-Oostpolder en Friesland bezocht en in Aalsmeer de bloemenveilingen bezichtigd. De architect William N. Hausmann van het Amerikaanse ministerie van Binnen landse Zaken, die zich ter voorbereiding van de plaatsing van het door Nederland aan het Amerikaanse volk geschonken carillon op studiereis in ons land bevindt, heeft vandaag een bezoek aan Rotterdam gebracht. Hij be zichtigde daarbij zowel het carillon van de Stadhuistoren ais dat van de Sint Laurens- kerk, dat ongeschonden is gebleven. Tot kamerheer in buitengewone dienst van de Koningin is benoemd jhr. mr. C. C. de Jonge te Zutphen. De heer De Jonge is tot 1 Juli burgemeester van Zutphen geweest. De bakkers van Dordrecht, Zwijndrcht, Hendrik-Ido-Ambacht en Dubbeldam hebben besloten voortaan alleen bakkerijproducten te leveren tegen contante betaling. Zij zeg gen, dat de bij de klanten uitstaande bedra gen zo hoog zijn opgelopen dat de financiële basis van de bedrijven daardoor in gevaar komt. Voortaan zal niet langer dan een week crediet worden gegeven. De bakkers zullen namen en adressen van klanten, die niet aan hun verplichtingen voldoen, aan elkaar door geven en niet eerder leveren voor de schuld is betaald. Ongeveer 875 Amerikaanse marine officieren en manschappen zullen deze en de volgende week een bezoek aan Nederland brengen. Op het programma staat een be zoek aan Amsterdam. Den Haag, Rotterdam, Haarlem en enige kleine gemeenten in het Westen des lands. De Amerikaanse bezoekers zijn afkomstig van de 17.000 tons lichte krui ser „Roanoke" en van de torpedojagers „Moale", „Ingraham", „McCard" en „K. D. Bailey". Deze vijf oorlogsbodems worden Donderdag 31 Juli in Antwerpen verwacht en zullen daar tot 5 Augustus blijven. In de Drentse gemeente Ruinen is on geveer anderhalf hectare gemeentegrond zoek. Een destijds gekocht stuk grond bleek ruim 13 ha. groot te zijn, doch volgens de koopacte moet het terrein ruim 14H ha. groot zijn. B. en W. zullen een onderzoek naar de „vermiste" grond doen instellen. HAARLEM EN QMGEVING Ter gelegenheid van het feit, dat de heer J. M. de Vries, Generaal Cronjéstraat 136, zich vijfentwintig jaar geleden te Haarlem vestigde, is een bijeen komst van het personeel gehouden. De jubi laris werd een electrische winkelklok aan geboden, Vijfentwintig jaar geleden opende de heer De Vries zijn eerste zaak in de Zijl straat en later een tweede in de Generaal Cronjéstraat. Aan de Amsterdamse Universiteit is be vorderd tot doctor in de wis- en natuur kunde op een proefschrift, getiteld „Geology and pretrology of the Tarna region (Southern Swedish Lapland) de heer C. Kieft te Haarlem. Te Delft is geslaagd voor het candi- daatsexamen electrotechnisch ingenieur de heer L. J. K. van Opijnen te Haarlem. Ds. G. W. C. Vunderink, emeritus-pre dikant te Zeist en oud-directeur van het in ternaat van het Chr. Lyceum te Zeist, die van 19111927 predikant is geweest bij de Ned. Hervormde gemeente van Haarlem wordt 11 Augustus 75 jaar. In de maand Juli is bij de Nuts-Spaar- bank ingelegd een bedrag van f 955.264, waar onder via de ophaaldienst f40.580 en bij de afdeling Jeugdspaarbank f 1717. Terugbe taald werd f 890.468. Het aantal nieuw uit gegeven boekjes bedroeg 405. Er hebben zich 20 nieuwe deelnemers bij de Jeugdspaarbank aangemeld. Op 31 Juli 1952 bedroeg het totaal aantal inleggers 64.711 met een tegoed van f23.891.448. Ds. J. C. Maris, predikant bij de Christ. Geref. Kerk te Haarlem is*gekozen tot secre taris van de Regionale Conferentie van de Internationale Raad van Christ. Kerken, die in Edingburgh wordt gehouden. ADVERTENTIE „DE sLEUTELSPECIALIST" LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 „De Melodisten" viert eerste lustrum met een festival De Eerste Haarlemse Muziek- en amuse mentsvereniging „De Melodisten" zal op Zaterdagavond 1 November haar eerste lustrum vieren met een groot muziekfestival voor dansorkesten, kleine ensembles en so listen uit het gehele land. Voor iedere afde ling zijn er als prijzen een wisselbeker en médailles beschikbaar gesteld. Debutanten zullen eerst een vaardigheidsproef moeten afleggen. De jury wordt samengesteld uit beroepsmusici. Het is gebleken dat de door „De Melodisten" gehouden festivals een grote aantrekkingskracht op de amateurs uit oefenen en veel bijdragen tot vooruitgang der prestaties. Waldemar Bonsels overleden De Duitse schrijver Waldemar Bonsels is op 71-jarige leeftijd overleden. In zijn jonge jaren maakte Bonsels een reis door Egypte, Voor-Indië en Ceylon, waarover hij één van zijn beste werken heeft geschreven. Uit zijn bekende boeken „Die Biene Maja" (1912) en „Himmelsvolk" (1913) spreekt zijn overtuiging, dat er een zielsverwant schap bestaat tussen alle dingen, dieren en mensen.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 7