Het Heilig Bloedspel te Brugge een feest van kleurig licht Vierde luchtvaartshow „Ilsy werd groot succes Sinas Sanapirin aas. Agenda voor Haarlem Toch ió het zo 2 De radio geeft Dinsdag Frans vlootbezoek aan Rotterdam Sensatie-vluchten door Canadese Sabres PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Blauwe ogen MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952 Heringa Wuthrich WASSERIJ DUYN CüföGX Ceta-duwi vkkkmiïatfrmr'ËïX CttülSI Belgische jongen in West- Fries Kanaal verdronken Film en toneelstuk over dr. Albert Schweitzer Kerkelijk Nieuws Uit zuiver fruit Een nieuwe Nederlandse speelfilm op komst uee nuftfflü befeteyea buy! BaRTEUJORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Deze week was ik in Brugge, de onge meen bekoorlijke hoofdstad van West- Vlaanderen om de officieuze première van het zogenaamde Heilig Bloedspel (Sanguis Christi) bij te wonen. Ik had mij van deze sinds 1938 iedere vijf jaar herhaalde ge beurtenis bijzonder veel voorgesteld, want dit „moderne" mysteriespel heeft immers thans reeds een bijna legendarische repu tatie. Van ver buiten de Belgische grenzen worden belangstellenden verwacht voor de eigenlijke opvoeringen, die zullen plaats hebben op 2 en 3, 9 en 10, 16 en 17 Augus tus, telkens voor tienduizend toeschouwers. Om het geheel naar juiste waarde te kunnen schatten, om zich open te stellen voor de zin van deze gebeurtenis met een zo specifiek katholieke inslag, dient men zich zolang van tevoren derwaarts te be geven, dat men ruimschoots gelegenheid heeft de eigenaardige sfeer van dit ruim vijftigduizend inwoners tellende stadje op zich te laten inwerken. Men zal daar trou wens geen spijt van hebben. Niet voor niets en zeker zonder enige overdrijving noemt men deze typisch Vlaamse stad met de dromerige verschieten en telkens weer ver rassende overblijfselen van karakteristieke architectuur sinds jaar en dag: Brugge, die scone. En het is waarlijk niet alleen ver steende middeleeuwse mystiek, die men hier aantreft, want men vindt er evenzovele herinneringen aan de vroegere bloeitijd van door een langzamerhand verloren gegane natuurlijke verbinding met de zee bevor derde handel en nijverheid. In Brugge ligt, om het zo maar eens te zeggen, de tegen woordig zo grif bewonderde Bourgondische pracht links en rechts op straat. De Stedelijke Dienst voor Toerisme is maar al te gaarne bereid de bezoeker een uitmuntend uitgevoerde gids van de tal rijke bezienswaardigheden te verstrekken. Men kan haast geen straathoek omslaan of men treft wel een groepje vreemdelin gen aan in bewondering voor een laat- gothische trapgevel of een aan grillig kant werk herinnerende stenen versiering van openbare gebouwen. Vele schilders hebben hier geleefd en gewerkt. Van hun werken worden er tientallen, waaronder zeer voor name, bewaard in kerken en musea. Jan van Eyck heeft er zijn standbeeld aan het einde (of het begin) van een groezelig wit ommuurde gracht, die aan de ene zijde Spiegelrei en aan de andere Spinolarei is genaamd. In de kathedraal van St. Salva- tor vindt men prachtige wandtapijten en kleurige meesterstaaltjes uit de hoogtij dagen der Vlaamse primitieven. Maar be paald onvergetelijke indrukken neemt men mee naar huis uit het kleine, zich in het Sint Janshospitaal bevindende Hans Mem- lingmuseum, waar men zes kostbare voor beelden bewaard van het werk van de te derste vertolker van het verhevene in alle daagse verschijningsvorm met zijn trans parante grijzen en wonderbaarlijk rood. Drieduizend deelnemers Maar dit moet een beschouwing over een mirakelspel en geen rondleiding door Brugge worden en daarom haasten wij ons thans over de met kinderhoofdjes gepla veide, smalle en kronkelende straatjes naar de Grote Markt, aangestaard door de tien tallen engelen en allerhande eveneens in steen gehouwen monstertjes. Het spel be gint klokslag negen uur en duurt tot half twaalf, zonder onderbreking. Er werken ruim 2500 Bruggelingen aan mee, benevens een koor en een orkest met een gezamen lijke sterkte van een kleine duizend man. De ten gehore gebrachte muziek is gecompo neerd door Arthur Meulemans en wordt ge kenmerkt door een kernachtige thematiek en suggestieve melodievormingen. Dat het gesproken woord er herhaaldelijk door wordt overstemd kan nauwelijks als een be zwaar gelden voor wie kennis van de ge bezigde tekst heeft genomen. En per slot van rekening blijken de spectaculaire ele menten hoofdzaak te zijn. Het Heilig Bloedspel bestaat uit drie delen. Het eerste brengt het Passieverhaal in beeld en in het tweede wordt verteld hoe Diederich van den Elzas de relikwie ADVERTENTIE Haarlem ELECTRISCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Platen. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Platen. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.50 Voor kleuters. 11.00 Voor zieken. 11.30 Bariton en piano. 12.00 Gevarieerde mu ziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Platen. 13.00 Nieuws. 13.30 Dansmuziek. 14.00 Mijn zoon en zijn grote vriend, causerie. 14.15 Amusementsmuziek. 14.30 Orgel en viool. 15.00 Platen. 15.30 Strijk orkest. 16.00 Pianoduo. 16.15 Lichte muziek. 16.30 De Koning en de appelbollen, hoorspel. 16.50 Platen. 17.15 Cello en piano. 17.45 Tourisme in de Ardennen, reis-reportage. 18.00 Nieuws. 18.15 Surinaamse volksmuziek. 13.30 R.V.U.: Nederlands sociale verzekering. 19.00 Orgel. 19.20 Orkest. 20.00 Nieuws. 20.05 Filmmuziek. 20.35 Cabaret. 21.05 Ge varieerde muziek. 21.35 Orkest. 22.05 Disco causerie. 22.45 Buitenlands overzicht. 23.00 Nieuws. 23.15 Voordracht. 23.2024.00 Platen. HILVERSUM II, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.55 Pontificale Hoogmis. 10.30 Franse muziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Platen. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. (12.3012.33 Weer bericht). 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nieuws. .13.20 Actualiteiten. 13.25 Amusementsmuziek. 13.50 Platen. 14.00 Gevarieerde muziek. 14.35 Me,tropole-orkest. 15.10' Zang en piano. 15.30 Ben je zestig? 16.00 Voor zieken. 16.30 Zie- kenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17,15 Felicitaties voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitzending: Papoease karaktertypen. 18.00 Nieuws. 18.13 Actualiteiten. 18.20 Sportpraatje. 1-8.30 Pla ten. '19.00 Hier vrij Europa. 19.30 Platen 19.40 Dit is leven, causerie. 19:50 Lichte muziek. 20.00 Nieuws. 20.03 De gewone man. 20.15 Concertgebouworkest, koor en solisten. 21.25 Actualiteiten. 21.35 Franse muziek. 22.05 Militaire causerie. 22.17 Platen. 22.45 Gebed. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Strijkorkest. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Opera muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tuinbouwkro- niek. 13.20 Platen. 14.00 Kamermuziek. 15.00 Platen. 15.30 Orgel. 16.00 Platen. 16.30 Orgel. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.15 Voor kleu ters. 17.30 Causerie. 17.40 Platen. 17.50 Boek bespreking. 18.00 Voor de jeugd. 18.30 Voor soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 19.50 Syndicale kroniek. 20.00 Hoorspel. 20,30 en 21.00 Platen. 22.00, Nieuws., 22,15,en 22.45 Platen. 22.55—23.00-Nieuws. met een druppel van het door Jozef van Arimathea uit Calvarië meegebrachte bloed naar Brugge brengt. Het laatste deel her innert in bewogen fragmenten aan beelden storm en Franse revolutie en zo zijn de draden van Evangelie, geschiedenis en sage, traditie en theologie ten nauwste met el kaar verweven. Gezegd moet worden dat bij dit alles het oog meer geboeid wordt dan het oor, want met de beste wil van de we reld kan ik geen waardering koesteren voor de door pater Jozef Boon geschreven tekst, die zichzelf voortdurend overschreeuwt. De zeer vrije verzen verlopen pathetisch en zelfs bombastisch, zonder wezenlijke dra matisch gebonden stuwkracht. Betoverend licht Dat men niettemin sterk onder de indruk van het gebodene komt, er zelfs waar schijnlijk onvergetelijke herinneringen aan zal bewaren, is te danken aan twee facto ren. In de eerste plaats aan het machtige décor: het eeuwenoude Belfort, welke ko lossale toren men op bijgaande foto ziet af gebeeld, het van filigraanwerk schitteren de Gouwhuis en de daarvoor opgestelde gothische platformen, waarover de ontel bare figuranten zich bewegen. En hoe! Re gisseur Anton van de Velde heeft de razend moeilijke enscènering meesterlijk vol bracht. Er leeft werkelijk een voelbare emotie in de volksgroepen, waarvan vooral de Joodse uit het eerste deel herinneren aan de eerder genoemde schilderstukken. Het is alleen jammer dat er blijkbaar .on voldoende met talent gezegende sprekers voor de tekstregels te vinden waren, maar per saldo gaat het hier niet om een artis tieke prestatie, doch om een manifestatie van eensgezinde overtuiging, een kleurige openbaring van geloof. Prachtig, hoewel te langgerekt, is de processie van de kruis ridders ,en ambachtslieden, die stellig het hoogtepunt van de vertoning vormt. En zeer treffend is ook het vendelzwaaien van ongeveer twintig in het zwart geklede ge stalten op het middenbordes in schichtig wisselende flarden van licht ter expressio nistische symbolisering van de re\t)lutie. Daarmede zijn wij op het uit kunstzinnig oogpunt belangrijkste gekomen: de onver gelijkbare belichting van figuren en groe pen, van gevels en balustrades, van engelen op de transen en arcaden. Hier is waarlijk een tovenaar aan het werk geweest, al moet daaraan worden toegevoegd dat er schier onbegrensde middelen tot zijn beschikking stonden en dat enkele kleuren te sterk een glas-inlood-effect teweeg brachten. Doch men raakt er niet op uitgekeken. Het is of men een stad ziet ontwaken uit een sluimer van eeuwen en men opnieuw betrokken wordt bij een levend bewijs van de heden ten dage zo sporadische eendracht in dienst van een ideaal. En daar gaat het om. DAVID KONING ADVERTENTIE opwekkend - pijnverdrijvend ADVERTENTIE amsteri»,\MSEV.\ART20 Ttx.UCbJ Wastarieven vanaf 24 ct. per KG. ADVERTENTIE Zondagochtend arriveerden in de .Park haven te Rotterdam het fregat „Bissam" en de zeegaande mijnenvegers „Meuse", „Loire" en „Yser" van de Franse mferine voor een niet officieel bezoek. Zoals bejkend staan de schepen onder bevel van capitatiné de vaisseau (kapitein ter zee) O'Neill. De schepen zullen tot 6 Augustus in Rot terdam blijven en behalve het uitwisselen van de officiële bezoeken bevat het pro gramma een bezoek aan het festivaï te Breda en een autobustocht naar Amsterdam en Volendam. De bemanning bestaat, uit 427 personen, onder wie 24 officieren en 115 oudste-jaars adelborsten van de „Ecole Navale", die met deze schepen de jaarlijkse adelborstenreis maken. Onder de gemeente Heerhugowaard' is Zaterdagmiddag' de 18-jarige R. Dn uit Brussel, die met vacantie in ons. land .was, verdronken. Met twee zijner vrienden'was hij aan het zwemmen in het West-Friese kanaal, toen hij onverwachts om hulp riep. Vermoedelijk had hij kramp gekrejgen. Omstanders kwamen te hulp, daar de twee andere jongens niet goed konden zwem men. Twee redders bevonden zich op een paar meter afstand toen D. naar de diepte zonk. De politie slaagde er in de jongeman met een haak op het droge te brengen maar kunstmatige ademhaling had toen geen re sultaat meer. Omstreeks Kerstmis zal te Amsterdam de première van de film „Het is midder nacht, dr. Schweitzer" worden gegeven. Deze is met volledige medewerking van de in de titel genoemde medicus en musi cus opgenomen op diens werkterrein te Lambarene in Afrika en in diens geboor teplaats in de Elzas. De titelrol wordt ver tolkt door Pierre Fresnay, de regie is van André Haguet en de muziek van M. P. Guillot, bekend door „La symphonie fan- tasque". Uiteraard is er veel muziek van Bach in verwerkt, gespeeld door een van Schweitzers leerlingen. De opbrengst van de film komt gedeeltelijk aan het werk van dr. Schweitzer ten goede. Bovengenoemde film is vervaardigd naar het gelijknamige toneelstuk van Gilbert Cesbron, dat in een vertaling van Ferd. Sterneberg onder de titel „Albert Schweit zer" op het répertoire van het Nederlands Volkstoneel voor het komende seizoen staat. Nederlands Hervormde kerk Aangenomen naar Willige Langerak, J. v. d. Schee, cand. te Rotterdam, voor Jaars veld. Bedankt voor Putten (3e pred.pl.) en voor Nieuwe Tonge G. M. van Dieren te Ede. Dr. J. C. Hoekendijk Dr. J. C. Hoekendijk te Gènève, secretaris voor de evangelisatie van de Wereldraad van Kerken, heeft de benoeming tot hoog leraar aan de R.U. te Utrecht in de vaca ture-prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel aanvaard. Deswege heeft hij bedankt voor de benoemingen tot hoog leraar aan de Andover Newton Theological School en van de Boston University. Prof. Hoekendijk zal niet voor Januari 1953 kun nen inaugureren, aangezien eerst in zijn vacature bij de Wereldraad moet worden voorzien. ADVERTENTIE Voorzichtig geschat heeft een 60.000 man sterk enthousiast publiek Zaterdag en Zondag waar voor zijn geld gekregen op de elke keer ruim 314 uur durende „Vierde Interna tionale Luchtvaartshow ïpenburg", die in grootsheid van opzet, variatie, kwaliteit en deze aard. Zelfs het weer gaf volledige medewerking Zondag tegen de verwachting vfo'.te afwerking ten volle kon wedijveren met elk buitenlands luchtvaartevenement van in en een Zaterdagmiddag reeds lang dreigende zware bui was zo welwillend om met losbarsten te wachten totdat alles achter de rug was en slechts nog wat onfortuin lijk late thuisgangers verrast konden worden. Major Terence Willans, parachute-tester van de Irving parachutefabriek, die ge durfde staaltjes valschermspringer, liet zien De Fokker S 14 straaltrainer, die grote furore maakt en waarschijnlijk in serie zal worden vervaardigd, werd door Gerben Sonderman voorgevlogen. Stipt op tijd opende Zaterdag minister H. H. Wemmers, van Verkeer en Water staat, de ILSY in aanwezigheid van vele autoriteiten, waarvan wij als gast slechts noemen luitenant-generaal Lauris Norstad, opperbevelhebber der NATO-luchtstrijd- krachten voor Midden Europa, daar voor het overige practisch alle Nederlandse luchtvaart-autoriteiten hier verzameld wa ren. Als hoogtepunten van de demonstraties kunen worden vermeld de groep van zes tien Canadese Sabres voor het eerst in Nederland die golven van sensatie door de menigte joegen door telkens en telkens weer met meer dan 1000 km. snelheid laag over het veld te loeien, het vliegen èn lan den in onberispelijke formatie van drie zweefvliegtuigen, en het formatiestunten van zes Vampire straaljagers van de RAF. Gerben Sonderman was speciaal uit Hel sinki overgekomen om de Fokker S 11 en 14 (straaltrainer) voor te vliegen op de wijze zoals alleen hij dat kan, terwijl voorts zijn te noemen de individuele kunstvlieg demonstraties van diverse buitenlandse deelnemers, het optreden van Nederlandse parachutisten in groepsverband, en vooral het Thunderjet-team der „Skyblazers", wier vliegen de absolute volmaaktheid zo nabij komt, dat het stellig eens tot legende vorming aanleiding zal geven. Na hun 258ste optreden vertrekken zij nu naar Amerika, om daar voor het eerst! ook hun eigen landgenoten de adem te gaan benemen. Voor een bijzondere verrassing zorgden twee grote Amerikaanse militaire Sikorsky- helicopters, die als-fantastische voorwereld lijke monsters vlak voor de tribunes neer kwamen strijken. Zij kwamen uit Schot land, na als de eerste hefschroefvliegtuigen in de geschiedenis vanuit Amerika over de oceaan te zijn gevlogen met de nodige tussenlandingen natuurlijk. Het is dit type, plaats biedend aan een dozijn personen, dat in Korea zoveel goed werk verricht door het snelle vervoer van gewonden naai de hospitalen. Ook een kleine Bell-helicop- ter uit België, waarmede daar de Sabena postdiensten onderhoudt, is tenslotte nog komen demonstreren. De ILSY-organisatoren mogen tevreden zijn: zij zijn er in geslaagd twee dagen van bijzonder imposante demonstraties te bren gen. De N.V. Filmex te Amsterdam is bezig met de voorbereidingen van een nieuwe Nederlandse speelfilm, waarvan het sce nario door Jan Gerhard Toonder is ge schreven en die door Gerard Rutten geregisseerd zal worden. De film zal tot titel dragen „Sterren stralen overal". In de voornaamste rollen zullen optreden: Guus Oster, Péronne Hosang, Kitty Janssen en Johan Kaart. Waarschijnlijk wordt in Oc tober een begin met de opnamen gemaakt. MAANDAG 4. AUGUSTUS Openluchttheater: „K'ermisduel'V 8 uur. Palace: „KüSsen ist kè'ine Sünde", ajle- leeft., 7 en 9.15 ur. Luxor: „Muiterij op de goud kust", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vom Teufel gejagt", 7 en 9.15 uur.. City.: „De Jan tjes", alle leeft., 7 cn 9.15 uur. Lido: „Arabi sche nachten", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Triomph van Zorro", 14 jaar, 7 en 9-15 uur. Minerva: ,,De dichter van de sheriff", 14 j., 8.15 u. Rembrandt: „Millionnairs gevraagd", 14 jaar, 7 en. 9.15 uur. DINJDAG 5 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Palace: Pinocchio", alle leeft., 10.30 u. „Küssen ist keine Sünde", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstellingen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Muiterij op de goudkust", 14 jaar, 2, 7 en 9.x5. uur. Frans Hals: „Die dwaze Mr- Jones", alle leeft., 2-30 uur. „Vom Teufel ge jagt", 18 jaar, 8 ur. City: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", alle leeft., 10.30 uur. „De Jantjes", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Gulliver's reizen", 10-30 uur. „Ara bische nachten", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De triomph van Zorro", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Circus Bollepi", alel leeftijden, 2.30 uur. „Zijn laatste va cantie", 14 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „Onver getelijke melodie", alle leeft., 10-30 ur. „Mil lionnairs gevraagd", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 u. Concertgebouw: Opera Italiana, 8.15 uur. Herdenking. De meer dan acht millioen Duitsers uit de vroegere Duitse gebie den in het Oosten, hebben Zondag hun „dag van het vaderland" gehouden* In geheel West-Duitsland werden bijeen komsten gehouden. In toespraken wérd het verlangen geuit, om eenmaal dp vreedzame wijze naar „het land den- vaderen" terug te keren. De verdreve nen uit het Memelgebied herdachten tevens de stichting van hun vaderstad, 700 jaar geleden. Verhindering. De Oost-Duitse staatsveilig- heidspolitie heeft de inreisvergunning van vijf Rooms-Katholieke priesters, die te Èrfurt in Thüringen gewijd zou den worden, bij de grens van Oost- Duitsland ingetrokken. De Oost-Duitse functionarissen hadden de passen uit gereikt aan vijf geestelijken doch vol gens de politie waren de passen niet geldig, omdat het vijftal in West-Duits land heeft gestudeerd en de passen „on geoorloofd waren uitgereikt door onder geschikte beambten". Vuur. In Sousse (Tunesië) heeft een man met een stengun uit een boom het vuur geopend op een menigte in een hötel- zaal. De man is ontkomen. Twee perso nen zijn omgekomen en vier ernstig ge wond. Er is ook nog een aantal licht gewonden. De menigte was bijeengeko men om het kiezen van de schoonheids koningin van Sousse bij te wonen. Bijdrage. De Amerikaanse „Ford Founda tion" heeft een schenking gedaan vain 2.900.000 dollar ten behoeve van elf tot twaalf millioen vluchtelingen in Europa. Het fonds zal beheerd worden door de hoge commissaris voor vluchtelingen zaken van de UNO, mr. G. J. van Heu- ven Goedhart. De „Ford Foundation" zegt in een verklaring, dat zij het vluch telingenvraagstuk van ernstige aard en een bedreiging van de vrede acht. De schenking is bedoeld als bijdrage tot het herstel „van de intellectuele en morele schade bij zovele millioenen vrede lievende mensen". Geleidelijk. In Marokko is onder leiding van Si Abdelkader Zemrani een nieuwe partij opgericht, de „partij van het Marokkaanse volk". De partij wénst onafhankelijkheid, doch langs wegen van geleidelijkheid. Hulde. Voor de zeventiende maal hebben gisteren de oudstrijders en de bevolking van Nieuwpoort (België) hulde ge bracht aan Koning Albert en de helden van de IJzer. Onder de talrijke persoon lijkheden, die de plechtigheid bijwoon den, bevonden zich luitenant-generaal Leboutte, vertegenwoordiger' van de koning, diplomatieke vertegenwoordi gers en afgevaardigden van de verschil lende oudstrijdersverenigingen, ook uit Engeland en Frankrijk. Na afloop van een godsdienstoefening ter nage dachtenis "van Koning'Ajbért en de ge sneuvelden van de IJzer, trok een stoet, voorafgegaan door de muziekkapel van de zeemacht, tiaar het inonumènt van Koning Albert. Demonstratie. In de havenplaats kismajoe (Italiaans Somaliïand) hebben demon stranten de poiitïe met messen en ste nen aangevallen. Twee Italiaanse poli tiemannen en een inheemse onderoffi cier werden gedood. Er is een uitgaans verbod tussen zonsondergang én zons opgang uitgevaardigd en velefl zijn aangehouden. De demonstraties"' waren georganiseerd door het jeugdverbond als protest tegen overheidsmaatregelen tij dens Het bezoek van een regerings functionaris aan de plaats. Alle bureaux van de bond zijn gesloten. Mislukking; In Berlijn zijn Zondag com- hnunistische demonstraties gehouden. Oorspronkelijk hadden de communisten het plan 10.000 werkloze jongeren in een park in de Britse sector te verzame- leh. Er kwamen er echter veel minder eri naar Reuter meldt waren er meer anti-communisten dan communisten. De politie liet slechts personen toe met West-Berlijnse papieren. 'Zij had zich op omvangrijke ongeregeldheden voor bereid. Een honderdtal jonge commu nisten, dat een optocht' wilde houden, werd met gummiknuppels uiteengedre ven. Op een andere plaats werden strijdliederen aangeheven. In het geheel zijn 46 jongeren gearresteerd. Afschaffing. In navolging van Egypte heeft de Jordaanse regering besloten de titels „Bey" en „Pasja" af te schaffen. ADVERTENTIE 7. Toen Panda er even over had nage dacht, begon hij wel zin te krijgen in Jol- liepop's plan. „Tjee!", zei hij. „Dat is net iets voor mij! Een schat gaan zoeken op een onbewoond eiland! Leuk.Maar eh.... welke schat op welk eiland? Hoe pak je zoiets aan?" „Dat is zeer eenvoudig, indien ik zo vrij mag zijn bet in het mid den te brengen", sprak Jollieppp. „Wat ons te doen staat is ons in hei bezit te stellen van een geheime kaart, zoals echte zeelieden die altijd bij zich dragen! Deze kaarten,, die in ieder goed boek beschreven worden, geven dan de'ligplaats van de be treffende schatten aan! Verontschuldig mij een ogenblikEn met die woorden verdween Jolliepop plotseling achter een muurtje. Panda keek verbaasd, en zijn ver bazing steeg nog, toen hij Jolliepops broek, jas, boord en hoed op de rand van dat muurtje zag verschijnen. Het scheen, dat de bediende bezig was zich uit te kleden. „Wat doe je nu weer?", vroeg hij. Van achter het muurtje antwoordde Jolliepop: .,Ik neem noodzakelijke maatregelen, mijn heer Panda! Om onze plannen uit te kun nen voeren, zullen wij het vertrouwen van die ruwe, maar nobele zeelieden moeten overwinnen. Een kleine gedaanteverwis seling mijnerzijds zal er toe bijdragen hen op hun gemak te stellenEn ja hoor daar kwam Jolliepop onherkenbaar ver momd weer te voorschijn. Zijn kleding her-, innerde aan die van zeelieden op zeer ouderwetse plaatjes, en Panda schrok dan ook pto. Verbluffendnietwaar?", riep Jollicf die deze ontsteltenis verkeerd uitlegde. „Ja inderdaad! Een kleine ver momming gaat mij zeer wel af! Vroeger placht ik een gewaardeerde kracht bij het dilettantentoneel te zijn!" KHAKI SHIRTS PANTALONS I tu an neer u niet een al te grote afkeer V? van de radio heeft, kent u ongetwijfeld wel het populaire Amerikaanse liedje, waarin twee jeugdige geliefden de cynische wereld toezingen dat zij tegen de gang bare opvattingen in helemaal niet te jong zijn om elkander waarachtig en vurig te beminnen. nü behoeven de meeste zangers, en zan geressen zich tegen een dergelijk verwijt niet teweer te stellen, aange zien hun stemmen gemeenlijk een leeftijd doen vermoeden die een candidaatstelling voor de Eerste Kamer zeker niet onmogelijk zou maken. Maar, dit in het midden latend, schaar ik mij direct aan de zijde der zéér jeugdigen die de buiten- wereld willen duidelijk maken welk een laaiende gloed zich ook van het prille hart kan meester maken. En ik spreek hier uit bittere ervaring. Want toen ik mij verdiepte in de myste ries van het leesplankje en met meer of minder succes mij de raadselen trachtte eigen te maken, welke verborgen waren in de eerste deeltjes van het rekenboekje (59ste tot 63ste duizendtal) toen ben ik toch wel zo allerakeligst in de war geweest van iets korenblonds en dito blauws, dat mijn thans zwarte hart nog smelt als ik er aan terug denk. Het wurm zal bijna twee maal zou oud geweest zijn als haar beschei den aanbidder, want ze moet zo om en bij de twaalf zijn geweest. Uitgedrukt in -de termen van de tegenwoordige generatie, „zag ze me nog niet staan", hetgeen wil zeggen dat ondergetekende zich noch in haar gunst, noch in haar aandacht mocht verheugen. Maar dat hinderde niet, want als. ik maar één tipje van haar had opge- vangen, was mijn dag weer goed. En één schuwe blik in haar blauwe ogen maakte me tot de gelukzaligste stervelingen van de ivereld. Verwacht nu geen verdere uitweidingen, want dit is geen sprookje en heeft dus ook geen gelukkig einde. Men moet de hemel niet naar de aarde willen trekken, doch er zich mee vergenoegen haar uit de verte te bewonderen. Maar welk een bittere te leurstelling werd in latere ja ren mijn deel, toen ik ontdekte dat die blauwe ogen niet eens blauw zijn! Immers, de kleur van uw oog is afhankelijk van de hoeveelheid kleurstof die in de iris is opgehoopt. Is deze kleurstof in de iris aanwezig, dan wordt de kleur der ogen bruin. Hoe meer kleurstof, hoe donkerder. Maar bij lichte blauwe ogen is er geen kleurstof in de iris zelf aanwezig, doch alleen in een laag cellen die achter tegen de iris aan liggen. Dat ogen met een kleurloze iris deson danks blauw zien, heeft dezelfde reden als waarom de aderen op uw hand een blau we kleur vertonen. Het bloed, dat daar doorheen stroomt, vertoont zich, bij sterke belichting tegen een inktzwarte achter grond, als blauw. Datzelfde verschijnsel vindt ook in ogeti met een kleurloze iris plaats. Blauwe ogen zouden er, zonder dit verschijnsel, dus rood uit moeten zien. Mogen we u, na deze verpletterende slagbekend maken met planten die wer kelijk ogen bezitten? Daarover morgen. Nadruk verboden) H. PéTILLON.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2