Sigfrid Edstroem sloot de Vijftiende Olympische Spelen Nederlandse wielrenners ontging bronzen médaille Moedige rit van Adri Voorting in de Olympische wegwedstrijd ,Moge de Olympische toorts haar tocht voortzetten" Iedere dag Haarlemmer verloor in derde ronde tijd door lekke band Goud, zilver en brons Plechtig moment voor zeventigduizend Finnen Stralend zomerweer tijdens de sluitingsplechtigheid Vijf gouden médailles voor de Amerikaanse boksers Hongarije na zege op Amerika Olympisch kampioen Slechte organisatie bij wegwedstrijd Nederland achtste in ploegenklassement 3 Défilé Sluitingsproclamatie Vuur gedoofd Waterpolo Szivos scoort Maenen nam limonade aan Geen brons voor Nederland Vergissing Basketball Verenigde Staten werden Olympisch kampioen "sun-kissed" tobaccos Cricket Free Foresters komen niet naar Nederland Alleen rijden Veel uitvallers Verloren Klassementen MAANDAG 4 AUGUSTUS 1952 Zondagmiddag zijn de vijftiende Olympi sche Spelen officieel gesloten. Een beeld uit de sluitingsceremonie: de voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité, de heer Edstroem, draagt de Olympische vlag over aan de burgemeester van Helsinki, die de vlag zal bewaren, totdat de volgende Olympische Spelen een aanvang nemen. (Telefoto). Zie foto hieronder De Spelen zijn beëindigd. Helsinki twee weken middelpunt van de sportieve mensen in de wereld verdwijnt uit het nieuws. Alle dingen hebben hun be stemde tijd. Maar er bestaat verschil in omstandigheden en in sfeer. Twee weken geleden marcheerden de athleten van tientallen landen het overvolle stadion binnen onder orkanen van applaus, die de openingsmars volkomen overstemden. Een dreigende lucht welfde zich toen boven Helsinki. De motregen ging spoedig over in stortbuien, die de vijf a zesduizend kolomsgcwijs opgestelde deelnemers doorweekten, evenals de toeschouwers op de onoverdekte gaanderijen. Slap hingen de vlaggen aan hun masten: maar de atmosfeer was geladen. Er heerste de spanning, die aan grote wedstrijden vooraf pleegt te gaan. En geen regen of stormachtige windvlagen konden toen een domper zetten op de vreugde van al de jonge mannen en vrouwendie naar de Finse hoofdstad waren gekomen om te kampen voor de glorie van de sport. Zondag was de natuur in feeststemming. Aan de vrijwel wolkeloze hemel straalde de hete Augustuszon, waaraan het te danken was, dat zoveel Finnen met bruin verbrande gezichten rondliepen. De vlaggen wapperden vrolijk in een frisse zee bries. En weer stroomden de toeschouwers bij duizenden het stadion binnen. Maar welk een verschil in sfeer met de opening. Want thans had het nabije afscheid zijn stempel gedrukt op alles wat op het middenterrein gebeurde en op ieder die daarvan getuige geweest is. Een sluiting van de Spelen moge plechtig zijn, ze blijft wal weemoedig, omdat al het mooie dat het bracht wordt terug gedrongen naar het verleden. volk, aan dc overheid van de stad Helsinki en aan de organisatoren van de spelen onze diepe dankbaarheid te hebben betuigd, proclameer ik de sluiting van dc vijftiende Olympische Spelen. Volgens de traditie nodigen wij de jeugd van alle landen uit om over vier jaar in Melbourne bijeen te komen, om daar met ons de Spelen van de zestiende Spelen te vieren. Mogen die Spelen gehouden worden in een sfeer van vreugde en eendracht, en moge daardoor de Olympische toorts haar tocht voortzet ten door de tijden heen tot welzijn van de mensheid, steeds vuriger, steeds moediger en steeds zuiverder. In de Engelse taal sprak Edstroem daarna woorden van dank voor de steun welke het IOC uit alle delen van de wereld had ontvangen. Nadat het edele spel van behendigheid en gratie van ruiters en paarden, sportief hoogtepunt van de laatste dag, een einde had genomen, volgde al spoedig de proto- colaire ceremonie van de sluiting. Boven het scoringbord, dat zo vele grote verrich tingen had geregistreerd, verscheen in ver lichte letters een van de kernachtige spreu ken van Baron de Coubertin. In vier talen Fins, Zweeds, Frans en Engels stond daar nu: Schoon is de overwinning, maar veel schoner de edele strijd. De militaire kapel zette een mars in, en met Griekenland voorop, en daarna de Antillen en de overige landen in volgorde van de Finse benamingen, marcheerden de vlaggedragers van de deelnemende landen door de marathon-poort het stadion binnen. Nederland liep op de twintigste plaats, met Simon de Wit als drager van het rood-wit- blauw, en naast hem de zeiler Dudok van Heel. Finland sloot de rij. Er liepen drie vrouwelijke athleten of officials in de stoet mee: een Belgische, een Russische en een IJslandse. Toen de vlaggedragers zich in een Kleu rig cirkelsegment voor de eretribune had den opgesteld bega ven cle president van het I.O.C. Sig frid Edstroem, die zijn laatste officiële Olympische hande ling zou verrichten; de president van het Finse organisatie comité, Erik von Frenckell en de 'WSt burgemeester van jggjg Helsinki, Rydman, zich naar 't spreek gestoelte, waar ze zich keerden naar de drie masten bo ven het scoringbord. De Griekse vlag werd gehesen en het Griekse volkslied klonk door het stadion. Toen ging het blauwwit van de Finse vlag omhoog aan de middelste mast, waarna het Finse volks lied met overtuiging werd meegezongen door de zeventigduizend Finnen, die de plechtigheid volgden. Tenslotte rees de Australische vlag aan de linker mast (de Spelen worden in 1956 immers in Mel bourne gehouden) en weerklonk eerst het God save the King en daarna het Austra lische volkslied. Edstroem sprak toen de sluitingsprocla matie uit, waarin hij het volgende zeide: Uit naam van het IOC. en na aan de presi dent van de Finse republiek, aan het Finse De eindstanden van het Olympisch boks- tournooi luidden: Vlicggewicht: 1. en Olympisch kampioen Brooks (V. S.); 2. Basel (Dl.); 3. Bukalov (Rusland) en Toweel (Z. Air.). Bantamgewicht: 1en Olympisch kampioen Hamalainen (Finland); 2. McNally (Ierland); 3. Garbuzov (Rusland) en Kang (Korea). Vedergewicht: 1. en Olympisch kampioen Zachara (Tsj. SL); 2. Caprari (It.); 3. Leisching (Z. Afr.) en Ventaja (Fr.). Lichtgewicht: 1. en Olympisch kampioen Bolognesi (It.); 2. Antkiewcz (Polen); 3. Fiat (Roemenië) en Pakkanen (Finland). Lichtweltergewicht: 1. en Olympisch kam pioen Adkins (V. S.); 2. Mednov (V. S.); 3. Mallenius (Finl.) en Visintin (It.). Weltergewicht: 1. en Olympisch kampioen Chychla (Polen); 2. Scherbaktv (Rusland); 3. Jorgensen (Denem.) en Heideman (Did.). Zwaarwcllergewicht: 1. en Olympisch kampioen Papp (Hongarije); 2. Van Schalk wijk (Z. Afr.)3. Tischin (Rusl.) en Herrera (Argentinië). Middengewicht: 1. en Olympisch kampioen Patterson (V. S.) 2. Tita (Roemenië)3. Sjo- lin (Zweden) en Nicoloff (Bulgarije). Halfzwaargewicht: 1. en Olympisch kam pioen Lee (V. SJ2. Pacenza (Argentinië); 3. Perov ((Rusland) en Siljander (Finland). Zwaargewicht: 1. en Olympisch kampioen Sanders (V. S.)2. Johansson (Zweden); 3. Nieman (Z. Afr.) en Koski (Finland). Nu de Olympische Spelen beëindigd.: zijn ziet de verdeling van de gouden, zilveren en bronzen médailles er als volgt uit: goud zilver brons Daarna werd de Olympische vlag van gebordudrd satijn, die in 1920 door België was aangeboden, binnengebracht cn dooi de president van het I.O.C. overgedragen aan de burgemeester van Helsinki, die haar bewaren zal tot aan de volgende Spelen. De Olympische fanfare schetterde door het stadion, alle aanwezigen verhieven zich van hun plaatsen en zagen staande toe hoe het vuur in de grote schaal aan de Zuide lijke zijde van het stadion langzaam ge doofd werd en de vlag met de vijf ringen neer werd gehaald. Kanonschoten daver den en ook op de top van de hoge mara thon werd het Olympische vuur geblust: de Spelen van de vijftiende Olympiade waren geëindigd. Een groot koor van vrouwen in natio nale klederdracht: witte blouses en kleu rige rokken, en mannen in schilderachtige costumes, zong daarna met begeleiding van de militaire kapel de Olympische hymne, waarin de componist de ziel van zijn volk heeft gelegd die eindigt met een triomfan telijke uiting van geloof in de toekomst. Zes adelborsten droegen de Olympische vlag, wiid uitgespreid, langs de ere-tribune, en op de maat van marsmuziek volgden hen de vlaggedragers van de landen, die door de Noordoostelijke uitgang het stadion verlieten. Nog eenmaal zongen alle toe schouwers het Finse volkslied en pas daar na stroomde het stadion langzaam leeg. Na cle laatste zwemnummers van de gen dames werden de beslissende wedstrij den voor het waterpolokampioenschap ge speeld. Eerst gingen Joegoslavië cn Italië te water. In een wedstrijd, die door zijn hard heid en gemis aan goed waterpolo het aan kijken nauwelijks waard was, wonnen de Joegoslaven, dank zij de schutterscapaci- teitcn van Kurtini met drie-een. De ontmoeting Hongarije-Verenigde Sta ten was aantrekkelijker. Hier geen vast houden en afzetten maar een interessant duel tussen de ijverige en snel zwemmende, doch baltechnisch onvoldoend geschoolde, Amerikanen en de geraffineerde goed plaatsende Hongaren. Toch kon het Hongaarse spel niet geheel bekoren. Het team bestaat uit zeven stevige zwemmers, die ieder over een behoorlijke zwemsnelheid beschikken, maar er is één belangrijk onderdeel in het Hongaarse spel, dat minder sterk is en dat het Nederlands zevental bijvoorbeeld stukken beter onder de knie heeft: de balbehandeling. Wanneer iemand vanuit de verdediging met de bal kwam opzwommen moest hij zich eerst een halve slag omdraaien voor hij zijn rush kon afwerken. Het gevaar school bij de Hongaren weer in de lange ballen, die op midvoor Szivos werden ge plaatst. Deze hoog op het water liggende mid voor beschikt over een hard en snel schot Toen de ceremonie protocolaire voor de landenprijs van de Olympische wegwedstrijd Zaterdagavond plaats greep, was iedereen verbaasd: er gingen maar twee vlaggen om hoog en er kwamen slechts twee ploegen van drie man op het „schavotje", namelijk België als winnaar en Italië als veroveraar van de tweede prijs. Aan wie komt de bronzen médaille toe? zo vroegen zich de toeschouwers af. De officials wisten het wel: aan Nederland. En toch kregen de Nederlandse renners geen brons, want even voor de officiële plechtigheid was men achter een overtreding van een Nederlander gekomen. Pas veel later bleek, dat de Nederlandse wielrenner Maenen tijdens de rit van een toe schouwer een flesje limonade had aangenomen, terwijl ravitaillering slechts aan de daarvoor aangewezen post was toegestaan. Hij werd daarom gediskwalificeerd en Nederland verhuisde naar de achtste plaats in het ploegenklassement. De organisatie bij de wegwedstrijden liet wel het een en ander te wensen over. Daar bij moest helaas worden geconstateerd, dat de heren van de Union Cycliste Internatio nale niet de minste moeite deden de Finse organisatoren ter plaatse voor te lichten en te helpen. Integendeel, door in menig op zicht af te wijken van eenmaal gemaakte afspraken maakte men het het organisatie comité alleen maar moeilijker. Het duurde ook geruime tijd alvorens de toch niet ver warde aankomst de renners kwamen in kleine groepjes binnen door de verant woordelijke officials definitief was opge steld. Toen die definitieve uitslag van de wed strijd bekend werd gemaakt stond Arend van 't Hof als tiende geklasseerd met een totaaltijri van 5 uur 11 min. 19 sec. Maenen was in dezelfde groep als Van 't Hof bin nengekomen. Maar die kwam niet op de lijst voor. Een vergissing, zeide men. Toen sloeg iedereen aan het rekenen. En toen bleek ook, dat Frankrijk, met de ren ners Anquetil, Tonello en Rouer, tezamen precies één seconde meer had dan Neder land. De bronzen médaille kwam dus Ne derland toe (België en Italië resp. als één cn twee hadden reeds beslag gelegd op het goud en het zilver). Van 't Hof is gediskwalificeerd wegeiis het inbreuk maken op de ravitaillerings- bepalingen, zo werd daarna plotseling be kend. Maar zo voegde de Chef d'Equipe, Max Koot, er aan toe, er moet een vergis sing in het spel zijn, want Van 't Hof had startnummer 58 en men heeft nummer 48, de Zuid-Afrikaan Estman uit dc wedstrijd willen halen, omdat men had geconstateerd, dat hij een reglementaire overtreding had begaan. Van 't Hof werd er Zaterdagavond laat bij gehaald en hij sprak tegenover de nog in Helsinki verblijvende commissarissen op besliste wijze tegen, dat hij uit het pu bliek zou zijn geravitailleerd. Een en ander zou alsnog in het proces verbaal worden neergelegd, werd beloofd. Maar toen Averd navraag gedaan omtrent het feit, waarom De Groot, die niet eens had meegereden, in het landenklassement stond vermeld en Maenen, die onder de eerste vijftien was aangekomen nergens te vinden was. Toen bleek, (lat de betreffende wedstrijd- commissaris Van 't Hof met Maenen had verwisseld, cn dat Maenen dc schuldige zou zijn. En toen Maenen in Helsinki was op gespoord cn dc Chef d'Equipe hem ronduit vroeg of hij wellicht door een toeschouwer van drinken was voorzien, gaf onze land genoot dit openlijk toe. Hij had een flesje limonade aangepakt, toen hij zo'n dorst kreeg. Hij had niet kunnenwachten tot hij aan de ravitailleringspost kwam, waar Piet van der Heyden en Gommans voor eten en drinken zorgden.... Dus was Maenen te recht gediskwalificeerd. En dus verdween hij uit de uitslagenlijst en ontging Neder land de bronzen plaquette van het Olympi sche wielerfestijn. in beide armen en ook nu kon hij zijn ploeg met een onverwachte lage bal de leiding geven. Door Gyarmati en nogmaals Szivos was de stand bij de rust reeds 30 in het voordeel van de Magyaren. Na de hervatting bleken de Amerikanen als betere zwemmers meer uithoudings vermogen te hebben, maar zwak schieten van Hughes en Kooistra en het goede doel- verdedigen van de Hongaar Jenei voor kwamen elk tegenpunt. Szivos maakte er tenslotte 40 van. De eindstand van het Olympisch water- polotournooi luidt: 1 en Olympisch kam pioen Hongarije: 2 Joegoslavië: 3 Italië; 4 Verenigde Staten; 5 Nederland; 6 België; 7 Rusland; 8 Spanje. i 1. Verenigde Staten 40 20 17 2. Rusland 22 30 16 (4) 15 10 16 12 12 9 (1) 8 9 3 (1) 6. Frankrijk 7 6 5 (1) 7. Tsjechoslowakije 7 3 3 8. Finland 6 3 11 (4) 9. Australië 6 2 3 3 2 «11. Zwitserland 2 6 6 12. Zuid-Afrika 2 3 1 (3) 13. Jamaica 2 3 i 14. Denemarken 2 1 2 (1) 15. Turkije - - 2 1 1 6 1 17. Gr.-Brittannië 1 2 8 1 2 1 1 2 1 1 2 1 2 22. India 1 1 1 1 1 1 1 (2) 25. Nieuw Zeeland 1 2 1 1 27. Luxembux-g 1 7 16 (1) 29. N e d e r 1 a n d 5 3 4 31. Chili 2 1 1 33. Libanon 1 1 34. Spanje 1 35. Mexico 1 2 1 (1) 1 1 40. Egypte 1 1 42. Bulgarije (1) De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de diploma's die bij het bokstour- nooi werden uitgereikt in plaats van bronzen médailles. yjooooooocoo» De Verenigde Staten hebben het Olym pisch baskctballtournooi gewonnen door Rus land in de finale met 3625 te slaan. Bij dc rust was de stand 1715. Chili won voorts met 5849 (rust 3224) van Brazilië en legde daardoor beslag op de vijfde plaats. Het eindklassement luidde: 1. cn Olym pisch kampioen: Ver. Staten; 2. Rusland: 3. Uruguay; 4. Argentinië; 5. Chili; 6. Brazilië; 7. Bulgarije; 8. Frankrijk. ADVERTENTIE Rook 10 dagen alléén Oran! Dan bent U Uw ..ro kersmoeheid" kwijl.Dan heeft U de sigaret van Uw leven gevonden! Oran zal U iedere dag beter smaken! 90 van de Amerikanen roken „Ameri kaans". Oran is de „volbloed" Amerikaanse sigaret made from Een schone traditie is gebroken. Het cricketteam van de Free Foresters zal dit jaar niet naar Nederland komen om er wedstrijden te spelen tegen het Nederlands elftal en de Flamingoes. Getracht zal wor den om nu een elftal van Engelsen sa mengesteld uit militairen van het Engelse Rijnleger als tegenstander van het Ne derlands elftal te krijgen. De reden dat de Free Foresters hun tour hebben afgelast zou liggen in het feit, dat geen representa tief elftal zou kunnen worden samenge steld. Wat weer het gevolg zou zijn van de strenge maatregelen in Engeland voor wat betreft de deviezen voor het buitenland. Het heeft de Nederlandse wielrenners in de Olympische wegwedstrijd over ruim honderdnegentig kilometer zeventien ronden niet meegezeten. Eerst sprong in de derde ronde de achterband van Adri Voorting cn later na het einde van de wed strijd bleek dat door een overtreding van de Nederlander Maenen waarover elders meer Nederland in het landenklassement van de derde naar de achtste plaats ging en waardoor dus een bronzen médaille verloren ging. De Oranjeploeg, die over het algemeen genomen zeer verdienstelijk reed, had reeds in de derde ronde over pech te klagen. De speciaal gecoverde achterband van Adri Voorting sprong en hij moest er bijna twee kilometer op verder rijden, alvorens bij materiaalpost 2 te komen, waar enkele Nederlandse boksers stonden om in even tuele noodgevallen te helpen. Er waren vier materiaalposten op het ruim elf kilometer lange circuit. Op post 1 stonden Van der Heyden en Gommans, op post 2 enkele boksers onder wie Huizenaar uit Rotterdam, op post 3 waren Hijzelen- doorn en Daan de Groot aanwezig en bij post vier waren enkele zwemmers geplaatst om eventueel te assisteren. Zo gezien behoefde het dan pok geen verbazing te wekken, dat toen Voorting bij Huizenaar kwam, hij zelf het euvel moest verhelpen. De kostbare seconden, die een nerveuze renner meer nodig heelt dan een rustige helper om een achterwiel te mon teren, hebben Adri Voorting parten ge speeld en hij kroop dan ook huilend weer op zijn fiets. Wat Voorting daarna presteerde grensde aan 't ongelooflijke. En wie weet indien de Belgische kampioen Van Looy die even eens pech had en op Voorting wachtte niet zijn versnellingsapparaat had stuk gereden zouden onze landgenoot en de Belg wel licht hun achterstand hebben kunnen in halen. Maar de Belg viel af en steun van andere achterblijvers kreeg Voortuig niet. zodat hij eigenlijk de resterende veertien ronden, dus niet minder dan 150 km, alleen moest rijden. De achterstand op het peloton de snel heid lag dikwijls tegen de veertig kilo meter werd voortdurend groter. Maar Chef d'Equipe Koot sprak hem enkele malen moed in en herinnerde hem er aan, dat van opgeven geen sprake mocht zijn. Niet alleen omdat Voorting tot aan het einde zijn plicht moest doen. maar ook, om dat er nog een wereldkampioenschap zou komen, over enkele weken in Luxemburg. Voorting, de moedige renner, die reeds onmiddellijk na de start er tussen uit was getrokken en tot ieders verbazing demar reerde, nam drie tot vierhonderd meter, spelenderwijs. Hij werd door insiders hier voor gewaarschuwd, want men schudde het hoofd over zoveel overmoed. Maar Voor ting trok er zich niets van aan, schoof lachend alle bezwaren opzij. Dat was nog niets. Op de helft van de wedstrijd werd het spel pas ernst, liet hij weten. Hij voelde zich dan ook in grootse vorm. Tot de lekke band kwam in dc derde ronde Jules Maenen dook in de tiende ronde plotseling op met Noyélle, Grondelaers, Ziegler en Lucien Victor. Dat geschiedde dus op het ogenblik, dat de helft van de afstand achter de rug was en er reeds tal rijke uitvallers waren genoteerd en (1c eer ste vermoeidheidsverschijnselen zich bij een aantal deelnemers duidelijk aftekenden. Daarvoor had de sterke Zweedse Marten- son, kampioen van zijn land, staaltjes van rijkunst vertoond. Jules draaide in de kop groep van vijf voortreffelijk mee en men had goede hoop, dat hij zich, ondanks het feit dat de drie Belgen wel een beslissende rol zouden spelen, zou kunnen handhaven. Op 45 seconden kwamen door Arend van 't Hof en de Duitser Oskar Zeissner en Dino Bruni. De periode tussen de tiende en dertiende ronde was beslissend voor de wedstrijd. Want op kop trokken de drie Belgen er zo hard aan, dat het een plezier was hen aan het werk te zien. Natuurlijk deed de Duit ser Ziegler geen meter kop en Maenen kreeg plotseling pijn in de rug. Enkele dagen tevoren had hij zich ge stoten, maar de pijn was spoedig vergeten, tot het euvel weer te voorschijn kwam, toen de kilometers zich onder de brandende zon van het Finse landschap aaneenregen. En Plantaz, die op dat ogenblik ook goed in de koers lag, kreeg last van kramp en had moeite om het scherpe jachttempo vol te houden. Zo was het verklaarbaar, dat de luid spreker in de dertiende ronde, dus toen er nog vijfenveertig kilometer moesten wor den afgelegd, aankondigde dat Maenen was teruggevallen. En het tempo der vier over blijvend en was zo scherp, dat met elke seconde onze landgenoot meters verloor en spoedig warén de drie Belgen en Ziegler dan ook uit zijn gezicht verdwenen. De strijd was verloren, Maenen had moe ten lossen. Hij liet zich afzakken nadat hij vijftien kilometer lang alleen had gereden, tegen zichzelf, tegen de kilometers en de pijn in de rug. In de vijftiende ronde werd hij ingehaald door de jagende achtervolgers, die zich uit het peloton hadden losgewerkt en begrepen hadden, dat de slag in een definitief sta dium was gekomen. Een groep van tien man vormde zich en hierbij bevonden zich drie Italianen, die evenals de Fransen te laat het sein hadden gekregen dat de Bel gische kansen op de overwinning, indivi dueel en wat de ploeg betrof, met elke ronde sterk stijgende waren. Zo greep het Belgische drietal naar de gouden en de zilveren médaille in het in dividuele klassement en naar dc zege in de landen wedstrijd. Het officiële individuele klassement van de Olympische wielerwedstrijd op de weg luidde: 1. en Olympisch kampioen: Noyelle (België) 5.06.03,4; 2. Grondelaers (België) 5.06.51,2; 3. Ziegler (Duitsland) 5.07.47,5; 4. Victor (België) 5.08.52; 5. Bruni (Italië) 5.10.54; 6. Eucconelli (Italië) 5.11.16,5; 7. Ghidini (Italië) 5.11.16.8; 8. Zeissner (Duitsland) 5.11.18,5; 9. Andersen (Dene marken) 5.11.18,5; 10. V a n 't H o f (Neder land) 5.11.19; 11. Plantaz (Nederland) 5.16.19,1. Het officiële ploegenklassement luidt: 1. en Olympisch kampioen: België 15.20.42.1; 2. Italië 15.33.23,3; 3. Frankrijk 15.38.58.1; 4. Zweden 15.41.34,3; 5. Duitsland 15.43.42,5; 6. Luxemburg 15.50.49; 7. Zwitserland 15.52.18,9; 8. Nederland 15.53.10,2. Zaterdag werd in Helsinki de Olympische lucgwedstrijd verreden. Als eerste ging de Belg Noyelle door de finish. Op de foto de kopgroep tijdens de rit, kort voor de finish, geleid door Noyelle (nr. 24); achter hem zijn landgenoot Grondelaers.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5