Fransman en Engelse équipe wonnen in springconcours Verdiende Hongaarse zege in Olympische voetbalfinale rolt beter plakt beter Verrassende nederl aag van Klein op tweehonderd meter schoolslag Grand Prix des Nations Zweden eerste in de Olympische Military Groter uithoudingsvermogen van Hongaren gaf de doorslag Amerikaanse successen op laatste zwemdag Flamingo Eiland 4 Golf Het internationale open kampioenschap van Nederland Zeilers zamelen geld in voor waterpolo-ploeg Volleyball Katholieke volleyballers in de Nevabo Heemsteedse sportlieden naar Engeland Joegoslaven trokken aan kortste eind RESTANT VAN DE ZWEMWEDSTRIJDEN Recordverbetering oor de kinderen Gyenge wint Weer A merika Strafschop gemist Geen uithoudingsvermogen Geslagen ploeg Automobilisme Gatsonides met Jaguar in Tour de France BRM gesneuveld Water polo-uitslagen FEUILLETON door Dorothy Quentin MAANDAG 4 AUGUSTUS 19 52 De laatste gouden médaille van de Olympische Spelen 1952 betekende de eer ste en enige gouden plak voor Groot-Brit- tannië. Dit land won namelijk de équipe- prijs in het springconcours om de Grote Prijs der naties. Het Britse team. dat het goud voor Engeland veroverde bestond uit D. N. Stewart, W. H. White en H. M. "Lle wellyn, die respectievelijk met ..Aherlow", „Nizefella" en „Foxhunter" de strijd aan bonden. Individueel werd de Fransman P. Jonqueres d'Oriola Olympisch kampioen met „Ali Baba". De „Grand Prix des Nations", waarvoor Nederland niet had ingeschreven, bestond uit twee manches. De eerste was in de zon nige morgenuren gehouden voor een hand jevol toeschouwers, bij wie zich Prins Bernhard en de prinsessen Beatrix en Irene bevonden. Na afloop daarvan stond als nummer één geklasseerd de Duitser Thiedemann met „Meteor", die als enige van de 51 deelnemers foutloos was ronge- komen. Bij zijn start in de tweede manche had hij dus een goede kans op de gouden médaille en met spanning volgde het pu bliek zijn verrichtingen. In het begin ging hij rustig en beheerst over de hindernis sen, en het zag er naar uit dat hij als Olympisch kampioen zou eindigen. Bij de dubbelsprong wierp hij de balken af, maar nog stond hij op de eerste plaats. Toen hij echter bij de elfde hindernis, de sloot, die 4 meter 50 breed was, andermaal een fout maakte, was de zekerheid van een gouden médaille voor hem teloor gegaan. Want doordat voor hem 8 fouten werden geno teerd, stond hij gelijk met nog 4 andere ruiters. Thiedemann behoorde toen ook tot de combinaties, die het in de barrage moesten uitvechten. Daarin ontging hem niet alleen de gouden, maar ook de zilve ren médaille doordat hij twee van de zes hindernissen omwierp. De enige die fout loos eindigde was de bekende Fransman Jonqueres d'Oriola, een ruiter van super klasse. Met geweldig élan en lenigheid sprong hij met zijn vosruin in vloeiende stijl over de hindernissen. De grote Britse favoriet, kol. Harry Llewellyn, die met Foxhunter startte, was in de eerste manche volkomen uit vorm. Hij wierp de vijfde hindernis af, raakte na de dubbelsprong zijn balans kwijt en gleed aan één kant uit de stijgbeugel. Met in spanning van alle krachten wist hij zich aan het paard vast te houden en zich voor de val op de grond te behoeden. Dit kostte hem wel enige kostbare seconden aan tijd, maar hij redde hierdoor 8 punten. De tweede manche legde hij foutloos af. Een niet al te beste indruk maakte de Op de banen van de Hilversumse Golf club is de frolfwedstrijd gespeeld om het internationaal open kampioenschap van Nederland. Zesendertig spelers, onder wie elf amateurs, namen er aan deel. Onder de twintig buitenlanders voor namelijk professionals die naar Hilver sum waren gekomen om mee te dingen naar de titel en de prijzen van 1500, 1000 en 500 gulden, waren verschillende bekende spelers: de Italiaan Casera, de Engelsen Cecile Denny en Mc Intosh en de Argentijn Corda, die onlangs het open kampioenschap van Duitsland won en runner-up was in de „open" van Frankrijk. De Engelsman Regi nald Horne, een der favorieten voor de titel, moest verstek laten gaan. De Engelsman Cecil S. Denny legde uit eindelijk beslag op het kampioenschap. Hij won deze „open" ook in 1948. Voor de 72 holes scoorde hij een totaal van 284. Twee de werd de Italiaan Casera met 285, derde de Argentijn Cerda met 289. De beste ama teur was de Deen Thygesen met 313, op de tweede plaats gevolgd door onze landge noot mr. J. F. Dudok van Heel met 314. De uitslag luidde: 1. C. S. Denny, Enge land 284, 2. A. Casera, Italië 285, 3. A. Cer da, Argentinië 289, 4. G. Macintosh, Enge land- 294, 5. J. Oudendorp, Nederland 296, 6. D. Rudduck, België 296, 7. P. Witte, Ne derland 300, 8. C. Paulsen, Zweden 302, 9. C. Cramer, Nederland 304, 10. D. Beard, Engeland 305. Amateurs: 1. N. Thygesen, Denemarken 313, 2. mr. J. F. Dudok van Heel. Neder land 314, 3. H. Tissies, Duitsland 318. Het slazengek tournooi voor profs. De finale van het enkelspel van het in Scarborough gehouden Slazenger- tournooi voor profs werd gewonnen door de Amerikaan Gonzales. Hij sloeg Segura (Ecuador) met 1513, 63, 63. Russische ploeg. De eerste ruiter, Vlasov, liep niet minder dan 40 strafpunten op, de tweede, Bud jenny, 19 en de derde, Schelenkov, 41 'i, alles in de eerste manche. In de tweede manche hadden zij evenmin veel succes. Zij maakten enkele buitelingen, die hun veel strafpunten be zorgden. De Military Tweemaal ging bij de cérémonie proto- colaire Zaterdag de Zweedse vlag aan-de middelste mast omhoog, toen de Olympi sche kampioenen van de samengestelde ruiterwedstrijd bekend w.erden gemaakt. In het landenklassement. eindigde Zwe den op de eei-ste plaats, en in de indi viduele rangschikking was baron Von Blixen-Finecke één. Na de dressuurproef en de cross country, lag Zweden met 119.48 punten voorsprong op Duitsland al eerste in het klassement. Indien de Zweedse rui ters zich ook bij het springconcours zouden onderscheiden, zou het goud hun land niet kunnen ontgaan. D.e eerste plaats heeft Zweden in het klassement inderdaad kun nen behouden, doch.het .was op het nipper tje. Zweden eindigde namelijk met slechts 13.55 punten voor Duitsland, dat de zilve ren médaille veroverde. De V.S. werden derde. In het springconcours, dat in het Laakso- stadion werd afgewerkt, reden twee van de drie Duitse ruiters zonder fouten. De Fransman Le Frant, die na het ver werken van twee onderdelen derde was, werd tenslotte tweede. De Duitser Buesing veroverde met „1-Iubertus" door zijn fout loos springconcours de bronzen médaille in het individuele klassement. De tegenslag van onze Olympische water- poloploeg was op de Loosdrechtse Plassen, waar het tweede jaarlijkse zeilevenement, de nieuw Loosdrechtweek, een aanvang nam. het gesprek van de dag. Het is bij de zeilers niet by medeleven gebleven. Zjj zijn ook tot daden overgegaan. Op initiatief van het bestuur van de zeil vereniging „Het Witte Huis" waarvan de ook in zwemkringen bekende heer H. Wesselo voorzitter is, werd besloten een inzamelings actie te beginnen, die ten doel heeft de leden van onze waterpoloploeg een klein herinne ringsgeschenk aan te bieden, maar waarvan de gelden voorts zullen worden bestemd voor het mr. Bierenbroodspot-fonds, dat tot doel heeft om de waterpolo- en zwemtraining mogelijk te maken. Men wil deze training in het bijzonder succesrijk doen zijn, omdat volgend jaar in Nederland het officieuze wereldkampioen schap waterpolo om de „Trofea Italia" wordt georganiseerd en men ums team in staat wil stellen zich op dit tournooi te revancheren. Reeds vele zeilers droegen spontaan voor dit doel bij. Tijdens de in Utrecht onder presidium van de bondsvoorzitter, de heer W. P. Struik uit Haren, gehouden buitengewone bondsraad vergadering van de Nederlandse Volleybal- bond werd het voorstel, om voor de voor lopige duur van twee jaar technisch samen te gaan met de Rooms Katholieke Neder landse Volleybandbond, aangenomen. Zo zullen dus, daar ook het nationaal be stuur van de Nederlandse Katholieke Sport bond, -waaronder de R.K. Volleybalbond res sorteert, zich met een en ander accoord heeft verklaard, met ingang van 1 September alle Nederlandse Katholieke volleyballers in het verband van de Nevobo gaan spelen. Voorts werd de voorgestelde nieuwe districtenindeling, waardoor er in Septem ber twaalf in plaats van zes districten zullen komen, aanvaard. De algemene jaarvergade ring zal op 27 September in Utrecht worden gehouden. ADVERTENTIE Voor vijfde maal De Heemsteedse sportlieden, die dit jaar deelnemen aan de uitwisseling met Leaming ton Spa (Engeland) zjjn voor de laatste maal by elkaar gekomen vóór het vertrek, dat Dinsdag per nachtboot van de Hoek van Holland zal plaats vinden. Het was een vrolijk gezelschap, dat in het Sportparkrestaurant de laatste instructies, reisbiljetten en deviezen in ontvangst mocht nemen en dat deze vijfde uitwisseling tus sen de beide gemeenten opnieuw een suc ces belooft te worden kan moeilijk worden betwijfeld. Het gezelschap bestaat uit 75 personen, waaronder de burgemeester van Heemstede, mr. A. G. A. Ridder van Rap- pard en zijn echtgenote, alsmede de wet houder van Financiën mr. Bakhuizen van den Brink. Het programma voor de verschillende wed strijden luidt als volgt: Donderdag 7 Aug.: zwemmen en waterpolo; Vrijdag 8 Aug.: cricket: Zaterdag 9 Aug.: tennis. Maandag 11 Aug.: tafeltennis en hockey. Donderdag 14 Augustus keren de Heemstedenaren per dag boot naar Nederland terug. Het „Unesco Seminar" op Woudschoten te Zeist, waar onderwijskrachten uit de ge hele wereld zich zullen beraden over onder wijsmethoden tot vorming van wereldbur gers, is hedenochtend geopend door de directeur-generaal der Unesco, dr. Jaime Torres Bodet. De voetbalfinale tussen Hongarije en Joegoslavië heeft er geen twijfel over gelaten wie de titel van Olympisch voetbalkampioen heeft verdiend. Dat waren de Hongaren, die ten slotte over de langste adem bleken te beschikken en ook technisch beter waren dan hun tegenstanders. Degenen, die gekomen waren om een sensationele eindstrijd te zien, gingen waarschijnlijk teleurgesteld naar huis, maar de ware voetbalkenner kwam, althans voor de rust, aan zijn trek, toen beide ploegen een meesterschap over de bal en een combinatievermogen vertoonden, dat men in Nederland niet ziet. De wereldrecordhouder op de tweehon derd meter schoolslag, de Duitser Huibert Klein, zelfbewust naar de start gestapt als was hij er zeker van enkele minuten later het water als Olympisch kampioen te kun nen verlaten, heeft Zondag een verrassen de nederlaag geleden. Met de Amerikaan Stassforth en de Ja panner Nagasawa had hij op de eerste ba nen te leiding, terwijl alle ogen in het zwemstadion verwonderd zochten naar de Australiër Davies, die met zijn korte hoge slag na 100 meter op een lengte lag. Klein keerde het eerst, daarna, op bijna een halve meter, Stassforth, vervolgens Naga sawa, Kajikawa en Hirayama. Nadat Klein ook op de derde 50 meter zijn voorsprong had kunnen handhaven, twijfelde niemand er nog aan of de Duit ser zou de titel in de wacht slepen. Maar Davies en Stassforth hadden meer in hun mars dan Klein, die 30 meter voor de finish de furieuze aanval niet kon weer staan. De beide studenten van de Prince ton Universiteit trokken zich voorbij de Duitser en toen kwam Klein in het „vuile water" van zijn concurrenten. Davies kwam als eerste aam in 2 min. 34.4 sec. Zo fel was de strijd geweest, dat alle drie de zwemmers het Olympisch record verbeterden. Erg sportief gedroeg de Duit ser zich niet na de race. Hij stond met op elkaar geklemde lippen op het erepodium, feliciteerde zijn overwinnaars niet en wei gerde met hen voor de fotografen te po seren. Even fel en spannend was de strijd in de finale van de 400 meter vrije slag da mes, waarin het weer Hongarije was, dat de boventoon voerde. Ragnhild Andersen-Hveger was tot aan het tweehonderd meter keerpunt aanvoer- Ze liepen op het huis toe en vonden de voordeur. Rick klopte en met spanning wacht ten ze af. Gelukkigde deur werd geopend. Een man, gekleed in een groen jasje, keek de jongens vragend aan. „Wel, wel.dat zijn onverwachte gasten!", lachte hij. ,,Wat is er met jullie aan de hand?" Rick vertelde, dat ze overvallen waren door de plotselinge mist, en dat ze nu de weg waren kwijtgeraakt.. „Dat kan ik me indenken", zei de man. „Kom maar binnen, dan kunnen we eens zien, wat er moet gebeuren. Ik ben de boswachter, zie je!" Dat troffen ze dus welde boswachter. Die zou vast de goede weg wel weten! Ze gingen binnen en kwamen in de kamer. „Ziezo, ga nu maar eerst eens rustig zitten en rust even uit", zei de boswachter. „Wie zijn jullie, en waar moet je heen?" Ze zeiden het. „O.naar Speelgoedstad! En je woont bij meneer Tripje? Noudan komt alles in orde; ik zal jullie naar de grote weg brengen, waar de bus langs komt.... Kom maar mee, jongens!" ster van het achttal. Met de Amerikaanse Kawamoto en Eva Novak, de Hongaarse allround zwemster, vormde zij de spits van het veld, maar Valeria Gyenge (Honkong), met katalin Szoke, de nieuwste aanwist in de Hongaarse zwemploeg, kwam vanuit de achterhoede opzetten en terwijl de achtvoudige Deense wereldrecordhoudster steeds meer terugviel, kwam Valeria naar voren om de kop over te nemen. Eva Novak handhaafde haar tempo en haar tweede positie tot de laatste slag. Nog een Hongaarse kwam de aandaqht opeisen. Het was Eva Szekely, die na het laatste keerpunt een achtervolging op Eileen Kawamoto inzette, maar het zwemstertje van Hawaii vocht terug en ble,ef derde. Met 5 min. 12.1 sec., een prachtige tijd voor een 500 meterbaan, werd Gyenge kam pioene. Maar ook Eva Novak, Eileen Kawamoto en Carry Green bleven onder het Olym pisch record, dat enkele dagen tevoren door Eileen Kawamoto en - Daphne Wil kinson (G.-B.) op 5 min. 16.6 was ge bracht. In de eindstrijd van de 1500 meter vrije slag deed Ford Konno wat men van hem verwacht had. Nadat hij samen met Ha&hi- zume de Braziliaan Okamoto had terug gewezen, ontwikkelde zich een duel tussen de Amerikaan en de Japanner, die de dui zenden op de geheel bezette tribunes in vervoering bracht. Aanvankelijk had Hashizume enkele meters voor gelegen, maar na 1000 meter, juist toen aan de hand van de tussentijden (400 meter in 4 min. 45,6, 800 meter in 9 min. 44.4 sec. en 1000 meter in 12 min. 14.7 sec.) duidelijk werd, dat een nieuw Olym pisch record op stapel stond, begon de Ja panner vermoeid te geraken. De wenteling in zijn schouders werd rukkerig en zijn beenslag onregelmatig. De tengere Konno ging echter steeds be ter en soepeler zwemmen en snel nam hij een voorsprong, die hij in de loop van de resterende banen tot een tiental meters vergrootte. Halverwege de laatste baan bezorgde Konno de veelvoudige wereld recordhouder, de Australiër John Marshall, zelfs een lap. Met een laatste 100 meter in precies 1 minuut en 12 seconden, hees Ford Konno zich even later op de kant, blij met zijn zege en zo fris als een hoentje. Nog een half uur na de ceremonie ter ere van Ford, Hashizume en Okamoto, klonk „The Star Spangled Banner" voor de zoveelste maal over het water en nu ging niet één Amerikaanse vlag boven het scoringbord omhoog, maar drie. Deze drie voudige prestatie werd geleverd door de Californische meisjes Pat Mc Cormick, Paula Myers en Juno Irwin-Stover, die in een prachtige demonstratie van lichaams- beheersching, bevalligheid en moed de médailles bij het torenspringen hadden ge wonnen. Overigens was dit combinatievermogen de oorzaak, dat er voor rust geen doelpun ten vielen. Het goed gevulde, maar niet uitverkochte stadion in Helsinki werd ver gast op een typisch Midden-Europees spel, waarbij de vaak vernuftige en bril- lante combinaties in schoonheid stierven in een wirwar van spelers, die telkens weer tijd gelaten werd naar de be dreigde punten voor het doel te lopen. En mocht het al eens tot een schot komen (en dit kwam dan veelal van Hongaarse zijde) dan stond in beide goals een keeper, die daar, zij bet een enkele maal met moeite, wel raad mee wist. Hoe zwak de schutterscapaciteiten waren, bleek wel, toen Hongarije on geveer een half uur na het begin een strafschop werd toegewezen. Midden voor Palotas nam met een sarcastisch excuserend gebaar de bal van de uit stekende Joegoslavische linkshalf Caj- kovski in ontvangst en deponeerde hem rustig op de witte stip. Even rustig nam hij zijn aanloop, maar zijn slecht geplaatste schuiver werd door doelman Beara gehouden. En terwijl Palotas in wanhoop naar zijn hoofd greep, revancheerde Cajkovski zich met een even sarcastisch bedankje als hij even tevoren had gekregen. De verdedigingen beheersten voor het grootste deel van de wedstrijd de situatie. Bij Joegoslavië waren aanvoerder Horvat en linkshalf Cajkovski hun tegenstanders veelal de baas en bij Hongarije bleken linkshalf Bozsik en rechtsback Buzansky de grote struikelblokken. De in dit tournooi zo productieve Joego slavische voorhoede had in deze finale haar meester gevonden. Want hoe snel en handig de mannen uit het land van Tito ook drib belden, de Hongaarse achterspelers waren net iets feller en mocht er al eens gevaar dreigen, dan hanteerden zij veelal met suc ces de buitenspelval, waarvan vooral mid- voor Vukas nogal eens de dupe werd. Ook de Hongaren kwamen er echter niet door en zo hielden beide partijen elkaar tot de rust volkomen in evenwicht. Enkele vrije schoppen aan beide kanten, genomen op de rand van het strafschopgebied, had den nog voor wat vuurwerk kunnen zor gen, doch het „muurtje" bewees telken male zijn nuttig effect. In de tweede helft is het grotere uithou dingsvermogen van de Hongaren beslissend geworden. Want naarmate de tijd verstreek, werden de rushes van de Joegoslaven min der snel en nauwkeurig en het fijne samen spel uit de eerste helft maakte bij de Joe goslaven plaats voor lange trappen. Toen bleek echter ook, dat dit lange spel de Midden-Europese ploegen slecht ligt. Want aan dit long passing ontbrak alle zuiverheid en steeds was er weer een Hon gaars hoofd, dat de hoog gespeelde bal naar een medespeler dirigeerde. De Hon gaarse spelers konden hun individuele snelheid, een der noodzakelijke factoren voor succes met kort spel, beter op peil houden dan hun tegenstanders en dit werd dan ook de oorzaak, van het eerste doel punt. Tijdens een kort Joegoslavisch offensief werd de bal met een lange trap uit de Hon gaarse verdediging naar voren gespeeld. Palotas en Horvat liepen er alle twee op, maar palotas was iets sneller en wist strui kelend Horvat voorbij te komen. Cajkovski snelde te hulp doch speelde de bal tegen Palotas aan. Het leer stuitte in de richting van het doel, keeper Beara liep uit, doch de Hongaar was net iets eerder bij de bal, draaide om Beara heen en had toen geen moeite meer om in het verlaten doel te schieten. Toen was Joegoslavië een geslagen ploeg. De kans op rle overwinning had haai* tot dat moment staande gehouden, maar het morele effect van het doelpunt was zo groot, dat Hongarije het spel in handen kon nemen. En het tweede doelpunt, dat linksbuiten Czibor met een gelukkig schot via de bin nenkant van de paal scoorde, bracht ten slotte drie minuten voor tijd, de juiste ver houding op het Olympisch scoringbord en practisch het einde van een wedstrijd. Zo kreeg Hongarije het Olympisch goud en daarna bloemen van de Finse Miss Universe, die enige dagen geleden met schoonheidsroem overladen uit de Verenig de Staten was teruggekeerd. De prinsessen Beatrix en Irene woonden de wedstrijd bij. Van 9 tot 16 September wordt de Tour de France gehouden. Niet voor de fietsers na tuurlijk, maar dit keer voor automobilisten. Ook deze Tour wordt door het Franse sport blad 1' Equipe georganiseerd en zij zal, ver gelijkenderwijs gesproken, haast even zwaar zijn als de fiets-tour. Al blijven Wim van Est en Jan Nolten thuis, Nederland zal toch goed vertegenwoor digd zijn en wel door Maus Gatsonides, die na zijn succes in de Alpen-Rallye een Jaguar van de fabriek ter beschikking heeft ge kregen. De Tour is 5500 km. lang, moet gereden worden met een gemiddelde van GO km. per uur en eindigt en begint in Nice. Er zijn zeven klassementsproeven, waaronder twee bergproeven en een snelheidsproef op het circuit van Rheims. De internationale „Trophy" autorace te Boreham (Engeland), waarbij wagens van de formule 1 en de formule 2 gezamenlijk aan de start verschenen, is gewonnen door de Italiaan Villoresi. Kort na het begin moest de Argentijn Gonzales, die aan het stuur van een BRM zat, de strijd staken. In de derde ronde slipte hij en vloog de baan uit, waarbij zijn wagen vrijwel geheel werd vernield. Gonzalez zelf kwam er met enkele schrammen van af. Dames, tweede klasse: VZV 1—DWT 1 Derde klasse: DWT 2—Meeuwen 2 2—3: HPC 1Waterlelie 1 50. Heren, res. eerste klasse: Haarlem 3— UZSC 2 07; Rotterdam 2Haarlem 3 6C. Tweede klasse: DWT 1—DZV 1 3—3. Res. tweede klasse: DWR 2—DJK 3 42. Res. derde klasse: DAW 2—Haarlem 4 5—3; DWR 2—DJK 3 4—2. Kring Haarlem Heren, tweede klasse: Haarlem 5—HPC 5 50. Dames, eerste klasse: HPC 2HVGB 2 23, (HVGB 2 kampioen); Haarlem 3 HPC 2 0—7. Afdeling meisjes: HPC—HVGB 2—6; VZV —DWT 1—0; DWR—HPC 3—0. Afdeling jongens: Haarlem c—Haarlem b 2—4; HVGB—Haarlem a 3—1; HZV—Haar lem c 50. vertaald uit het Engels. 5) Juanita kwam binnen met een roltafel, waarop de thee geserveerd werd. Ze deed het geruisloos en efficiënt en verdween hierna weer. Nigel keek haar na en toen de deur gesloten was, zei hij langzaam: „Jua nita zorgt toch prima voor u, Grootmama!" „Tóch wil ik een verpleegster hebben," antwoordde Olivia op aggressieve toon. „Mejufforuw Martin gaat met ons mee naar Floriana." Enige ogenblikken tevoren zou Toni mis schien nog iets tegengeworpen hebben, maar nu zei ze niets. Ze wist niet of het verstandig w?s, maar opeens was ze er heel zeker van, dat ze Flamingo Eiland wilde leren kennen. Ze voelde zich als het ware uitgedaagd. De gevaren, die om mevrouw Burden heenzweefden en waarover deze haar verteld had, kon ze nog niet helemaal au serieux nemen; natuurlijk was er jalou- zie en familie-gekibbel, wanneer Olivia werkelijk zo immens rijk was. Maar dat iemand het op haar leven gemunt zou heb ben, leek haar belachelijk. Het idee, dat ze zelf gevaar zou kunnen lopen, kwam ook niet in haar hoofd op. Ze vond het niet aangenaam met de jaloezie van iemand als Juanita te maken te willen krijgen en met de eventuele tegenwerking van de familie leden, maar aan de andere kant wist ze, dat het haar altijd gelukt was mensen voor zich te winnen. Na verloop van enige tijd zou haar dat ook in de Burdenfamilie wel gelukken. En ze zou alles in het werk stellen om Olivia's wens om haar tachtigste verjaardag te vieren, in vervulling te doen gaan. Het zou tenslotte ook de verpleegster in haar genoegdoening geven, als ze deze oude vrouw op de juiste wijze behandelde. De wil om te leven was in ieder geval nog in voldoende mate in Olivia aanwezig! „Ik vind 't best", zei Nigel, terwijl hij een stuk cake nam, „ik wil juffrouw Mar tin helemaal niet van een baantje beroven. Ik vind het alleen maar jammer, dat grootmama zich nu opeens als een patiënt zal gaan beschouwen. Ze doet in haar rol stoel heel wat meer af dan wij te voet". Toni vond hem onuitstaanbaar. Ze was blij, dat ze niet bij hem in dienst zou ko men. „Dank je wel", zei Olivia droog. „Ik ben van plan heel veel in mijn rolstoel te blij ven afdoen". En tot Toni voegde ze eraan toe: Nigel had tweehonderd jaar geleden moeten leven aan het hof van een of an dere grote koning. Hij heeft er op gestaan om mee naar Londen te gaan om nieuwe kleren te kopen, hoewel er in Floriana heus geen gelegenheid voor kleren-parades is". „Ik ben meegegaan naar Londen om boodschappen voor u te doen", wierp haar kleinzoon tegen, „en u bent 't, die twee honderd jaar geleden had moeten leven. U zoudt een eerste klas pionierster geweest zijn". Olivia keek hem afwijzend aan. Toni stond op en zette haar verpleegsterskapje op. Ze merkte, dat de oude vrouw vermoeid raakte. Bovendien vond ze dergelijk ge redetwist vrij vervelend. „Je gaat met me mee, dat is dus afge sproken?" De donkere ogen keken Toni dringend aan. Toni glimlachte. „Ja, ik ga met u mee", antwoordde ze rustig. En op dat mo ment had ze het gevoel dat er iets van een band gelegd was tussen haar en Olivia. „Wil jij juffrouw Martin even uitlaten?" vroeg de oude vrouw haar kleinzoon. „Neem een taxi voor haar en betaal de chauffeur. Ik zal je morgen opbellen, Toni. om nog enkele détails te bespreken. En koop jezelf dunne, luchtige kleren. Ik wil je heus niet altijd in uniform zien op Flo riana. Alleen als ik ziek ben kun je 't dragen." HOOFDSTUK 4. Nigel begeleidde Toni naar de lift en terwijl deze naar beneden suisde, leunde hij achteloos tegen een van de wanden. Hij gen iets aan te leunen. Toni vroeg zich af, hoe deze decadente, tè verfijnde jongeman in het buitenleven van Flamingo Eiland paste. „Mijn grootmoeder is een fantastische oude dame", merkte hij op, „maar ze wordt wel wat érg oud. Zo nu en dan is ze niet meer helemaalmet een veel betekenend gebaar wees hij op zijn voor hoofd. „Ze heeft soms de meest wonder lijke ideeën". Toni keek hem aan. „Als u bedoelt, dat ze aan seniliteit lijdt, dan hebt u 't mis," zei ze scherp. „Haar hersens werken nog prima en ze beschikt over een uitzonder lijke vitaliteit voor haar leeftijd". „O, haar vitaliteit is ontstellend. Ik ben doodop, als ik even met grootmama ge praat heb." Nigel maakte een vaag gebaar. „Ik bedoel ook niet, dat ze verschijnselen van seniliteit vertoont, maar als u haar beter leert kennen, zult u begrijpen wat 't is. Ze is enorm rijk en ze heeft zich in gebeeld, dat we allemaal op haar geld zit ten te wachten." Bij het 'uitspreken van het woord geld kreeg zijn stem een ver achtelijke klank. „En is dat niet min of meer waar?" vroeg Toni scherp. Hij keek haar enigszins onthutst aan. Er glansde iets in zijn lichtbruine ogen. Na enkele ogenblikken antwoordde hij lang zaam, terwijl hij Toni vertrouwelijk aan keek: „In zeker opzicht is dat inderdaad waar. Het is de natuurlijke gang van za- scheen de neigmg te hebben om altijd te- ken. Mijn grootvader maakte een enorme fout, hij liet zijn grote vermogen in zijn geheel na aan mijn grootmoeder, in plaats van het tussen haar en de kinderen te ver delen. De oude dame heeft haar huis Floriana altijd voor de hele familie open gesteld, maar het is onmogelijk ook maar een klein beetje kapitaal van haar los te krijgen. Er zijn nu nog maar twee kinderen overgebleven mijn oom Paul en tante Molly terwijl er nog drie klein kinderen zijn. En met ons allen hangen wij af van grootmama's grillen." Toni keek hem met een nieuwe belang stelling aan. Ze had hem nog niet zoveel woorden achtereen horen spreken en tot haar verwondering constateerde ze thans voor 't eerst enige emotie bij hem. Aan gezien ze zelf sinds haar achttiende jaar haar eigen brood had verdiend, kon ze niet anders dan scherp reageren bij het horen van zijn laatste woorden. „Als een van u de moed en de durf van uw ouders en voor ouders had gehad, dan had hij er toch zelf op uit kunnen trekken en een eigen leven kunnen maken. Geen van u behoeft toch op Floriana te blijven hangen om te wach ten tot het geld eindelijk los komt." Nigel glimlachte vaag. „Enkelen gingen inderdaad de wereld in. Ze sneuvelden in de twee wereldoorlogen. U kunt natuur lijk niet weten, juffrouw Martin, wat het betekent opgegroeid te zijn op een oude en onmetelijk rijke bezitting. Floriana heeft iets feodaals. Bovendien wekt het klimaat niet bepaald tot activiteit op. En als je dan weet dat je,wanneer je maar lang genoeg wacht, geld genoeg zult erven, dan wordt je energie ondermijnd.... begrijpt u?" Hij keek haar aan en in zijn glimlach was niet de minste warmte. „Wij, de klein kinderen, beginnen ongeduldig te worden. Wat grootmama ook zegt, ze houdt ons al lemaal 't liefst op Floriana en laat ons wachten. Ze liepen de hal door en Toni keek hem ongelovig aan. Hij haalde met een loom ge baar zijn schouders op en voegde er aan toe: „Wacht maar, tot u er zelf bent en alles gezien hebt. Dan zult u begrijpen, wat ik bedoel." Nigel bestelde een taxi voor haar en deed haar beleefd uitgeleide. Maar ze voelde, dat hij haar vrij naïef vond en nogal dwaas, om het baantje bij zijn grootmoeder aan te nemen. En ook voelde ze iets van een waarschuwing in hetgeen hij haar verteld had, dat ze haar vingers niet moest bran den Ze leunde achterover in de taxi en ge noot van de luxe. Nigel behoefde zich geen zorgen te maken, ze had niet de minste be langstelling voor het geld van zijn groot moeder! Haar hart klopte iets sneller, toen ze dacht aan de kleren, die ze nu moest gaan kopen. Binnen enkele weken zou ze ver van hier zijn en Flamingo Eiland zien Wordt vervolgd).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6