Ook professor Beel geeft zijn opdracht terug Rode Kruis verweert zich tegen communistische critiek Allen weer thuis Wafd staat voor krachtproef, zuivering kan partij splitsen Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Vooruitgang Kabinetsformatie opnieuw mislukt P. v.d.A. werkt niet mee aan extra-parlementair kabinet PROEEZSOR Auto te water nabij Helmond Het acht zich niet verantwoordelijk voor gebrek aan medewerking van „zekere landen" Het woord is aan naar Turkije vertrokken Prinses Irene krijgt verjaarscadeaux Stand der leningen Linkervleugel attaqueert conservatieven Achtenzeventig plaatsen in Korea op zwarte lijst Moeder en drie kinderen verdronken Bevolking wordt voor bombardementen gewaarschuwd 67e JAARGANG No 22 DINSDAG 5 AUGUSTUS 1952 296e JAARGANG 182 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor in Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Haarlems Dagblad Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro 273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ONDER DIT BEGRIP versta ik niet de bouw van een nieuwe militaire straaljager, die honderd kilometer per uur sneller is dan zijn voorganger, op zijn beurt door de koude oorlogstegenstander overtroffen zal worden en dan weer een nog snellere op volger „onzerzijds" krijgen. Ofschoon men zulke dingen als verbeteringen pleegt aan te duiden, tezamen met de explosieve krachtsvergroting van projectielen enzo voorts, enzovoorts, en ofschoon snelheid zoveel met dit alles te maken heeft, bete kenen zij geen vooruitgang maar stilstand. De stilstand in een wereld, die van de ene domme bewapeningswedstrijd in de andere valt. Gelukkig is er in de jongste halve eeuw, met haar wereldrecord aan doden en vernietiging, tegen de verdrukking in ook nog wel iets gegroeid. In een pas ver schenen boek onder de titel „Wat het leven mij heeft geleerd", verschenen bij Van Loghum Slaterus, getuigt prof. dr. H. R. Kruyt daarvan. Hij is chemicus en al sinds 31 jaar hoogleraar te Utrecht, bovendien bekleder van verscheidene andere belang rijke functies bij het Hoger Onderwijs en voorzitter van de Nationale Unesco Com missie. Prof. Kruyt is een der ruim twintig bekende Nederlanders, mannen en vrouwen, die langdurige ondervinding in korte op stellen in dat boek hebben samengevat. En deze levensleerling getuigt: „Een der gelukkige ervaringen in het leven dezer eerste helft der twintigste eeuw is, dat naast de verschrikkingen van twee wereld oorlogen een sterkere geestelijke belang stelling is gegroeid. Daartoe hebben onge twijfeld tal van omstandigheden medege werkt; is het juist de reflex der tragische gebeurtenissen of is het de onvrede, die het negentiende eeuwse materialisme na zich laat?" En dan verder: „Ik wil de vooruit gang ook niet overschatten; er blijft nog veel te wensen over. Maar ik zie toch een groeiende belangstelling voor, laten we zeggen, niet nuttige dingen maar dingen met geestelijke waarde. Elke stimulans in die richting voor jeugd en volwassenen: kerkelijk en niet kerkelijk werk, artistieke ontwikkeling, alle pogingen tot begrips- en gevoelsvorming moeten strekken, om nieuwe mogelijkheden te benutten, om nieuwe waarden te scheppen". Ik heb daaraan gedacht toen ik dezer dagen de Hildebrand-tentoonstelling in de Vleeshal opnieuw bezocht en ook toen ik later in het Park Sonsbeek te Arnhem uren heb doorgebracht om te genieten van een wonderlijk-schone vereniging van beeld houwkunst en natuur. Omdat voor beide tentoonstellingen een zo grote en zo warme belangstelling bestaat. Daarvan heeft Otto de Kat ook al getuigd in zijn boeiende commentaren in ons blad; ik zou or met beaming van prof. Kruyt's ziens wijze aan willen toevoegen dat dergelijke interesse in litteratuur en beeldhouwkunst veertig jaar geleden ondenkbaar zou zijn geweest. Het is waar dat altijd velen de Camera hebben gelezen; dat boek is mis schien het sterkste voorbeeld van belang stelling in onze litteratuur, dat kan worden aangevoerd. En toch ook en zelfs bij dit voorbeeld wat is het inzicht in de waarde van Beets' jeugdwerk, dat de meesten in 1910 alleen maar waardeerden als een bun del aardige verhalen, vergroot en hoeveel meer mensen hebben sindsdien een werke lijke ontdekkingsreis in Nederlandse en vaak ook in buitenlandse litteratuur on dernomen. Naar verhouding nog veel groter is de groei der belangstelling voor de beeld houwkunst, vroeger de meest stiefmoeder lijk-bedeelde 'aller kunsten. Het was een soort gemeenplaats te zeggen, dat de Ne derlander daar nu eenmaal niet gevoelig voor was. Gij ziet en hoort nu het tegen deel. Gij kunt het in eigen omgeving waar nemen als gij de mensen bij Mari Andries- sen's aangrijpende verzetsman voor het executiepeloton op de Haarlemse Dreef ziet. Gij kunt u bij hen voegen en menig maal niet alleen zien maar ook horen. Wie daar zelf bezoekers heeft heengebracht, die hem dankbaar de hand gedrukt hebben om dat hij hen dit heeft laten beleven, weten dat het best. Ik geloof niet dat zulk een veelvuldige en innige aandacht veertig jaar geleden denkbaar zou zijn geweest. Sonsbeek, dat nu reeds vijftigduizend bezoekers ont vangen heeft en er voor half September, als het sluiten zal, wellicht nog evenveel ont vangen zal, heeft die zekerheid bevestigd. Er zijn daar meer dan tweehonderd in zendingen; er is veel, in zekere zin mis schien te veel. Dat zal u niet deren; wel vertrekt gij na lang vertoef met het vaste voornemen van een tweede bezoek. Want er is zo menige schepping waarvan ge voelt uit hoe diepe menselijke belevenis die geboren is dat ge er opnieuw bij wilt ver toeven. En als gij af en toe eens de mensen om u heen, in kleine groepjes en in enke lingen verspreid in die machtige tentoon stellingszaal der natuur, hebt geobserveerd hebben hun aandacht en hun eerbied u getroffen. Vooral hun eerbied. Hoe curieus als ge denkt aan die gemeenplaats van vroeger: de Nederlander is daar nu een maal niet gevoelig voor. En gij beseft, het geen een zonderlinge gedachte is, in strijd met de meest erkende generalisatie van onze tijd, dat ondanks alles, tegen al het brute geweld in, een stuk cultuurbescha ving zich sinds die jaren vóór de oorlogen hier voltrokken heeft. Hetgeen gij, zoals prof. Kruyt, veronderstellenderwijs kunt zien als een reflex, een weerslag, op tra gische gebeurtenissen. Maar hij zegt het niet te weten; met hem twijfel, ik eraan. Misschien is het eenvoudiger ook hier te erkennen dat de geest sterker is dan het zwaard en zich niet laat weerhouden, en de weg van ontwikkeling en rijping volgt die hem gegeven is, die steeds weer open zal liggen. Het is vaak moeilijk zijn tijd niet eenzijdig te zien en zich niet door de ge beurtenissen te laten overstelpen. Het is niet zo moeilijk als men begrijpt, dat men er te dicht bij staat om ze onbevangen te zien en zich bewust is van de tegenstel lingen in „Wat het leven mij heeft ge leerd". Uit het boek onder die titel zal hier meer geciteerd worden. R. P. Prof. Beel heeft zowel zijn pogingen om een parlementair kabinet te vormen van de vier fracties waarmede vóór hem dr. Drees in zee had willen gaan te weten de KVP, PvdA, AR en CHU als, vervolgens, om een extra parlementair kabinet samen te stellen, gisteren moeten opgeven. Daarop heeft hij ontheffing van zijn op dracht aan de Koningin gevraagd en verkregen. Gisteravond heeft het Staatshoofd op Soestdijk mr. Donker, voorzitter van de fractie van de PvdA, in gehoor ontvangen en vanochtend om half twaalf is dit geschied met prof. mr. Romme, voorzitter van de fractie van de KVP. (Van onze parlementaire redacteur) Alles tezamen genomen kan men niet bepaald zeggen dat prof. Beel op gelukkige wijze te werk is gegaan. Maar dit bleek uit verklaringen door hem aan de journalisten gegeven, toen hij reeds ex-formateur was geworden. Hij stond dan ook onmiddellijk zelf voor grote moeilijkheden. Als zijn taak had hij beschouwd om de door dr. Drees ondernomen arbeid voort te zetten op het punt waarop deze die arbeid wegens mis lukking van zijn pogingen had moeten op geven. Prof. Beel ging er toen van uit, dat er bij de verdeling van de koek, zoals dr. Drees zich die had gedacht, onoverkome lijke ontevredenheid bij de Anti-Revolu- tionnairen aan de dag was getreden en dat hij, Beel, dus moest proberen tot een andere verdeling te komen, die enerzijds de Anti-Revolutionnairen zou bevredigen, maar waarvoor dan aan de andere kant offers gebracht moesten worden. Welnu, aldus de ex-formateur, de KVP was tot een zeer groot offer bereid geweest: het op geven van de portefeuille van Ecnomische Zaken. In de ogen van die koekverdeler zou hij heus niet onbillijk gehandeld hebben ten opzichte van de P. v. d. A. Op de vraag waarom hij de vorige week toch niet bereid was geweest om nog eens, toen er bezwaren van P. v. d. A.-zijde waren gerezen, daar over te praten, luidde het antwoord, dat hij geen schijn van kans meer zag om nog enige wijziging aan te brengen in de door hem uitgedachte en voorgestane vei-deling van de koek. Bij het door hem ontworpen schema had hij zich laten leiden door twee overwegingen. In de eerste plaats was voor hem een richtsnoer geweest de conclusie, die hij uit de verkiezingsuitslag had getrokken en daarnaast in de tweede plaats had hij ook een conclusie getrokken uit de oriënterende besprekingen door hem gevoerd, zodra hij zich tot formateur aangewezen had gezien. Bovendien moest men wel bedenken dat men van een formateur toch niet kan eisen dat hij zich losmaakt van eigen inzichten, ook niet van zekere eigen staatkundige op vattingen en van bepaalde lijnen waaraan hij mede in verband met zijn politieke ver leden vastzit. Toen prof. Beel Zaterdag aan de Koningin verslag heeft uitgebracht over de door hem ondernomen formatie pogingen moet hem al voor ogen hebben gestaan dat, hetgeen hij gisteren nog even wou proberen, waarschijnlijk weinig kans van slagen had. Zoals reeds vermeld heeft prof. Beel op Maandagochtend eerst nog een bezoek ge bracht aan dr. Drees. Dit vond hij niet meer dan logisch, gezien hun jai-enlange zeer nauwe en prettige samenwerking en gezien ook de belangrijke plaats nu wederom door dr. Drees sinds 25 Juni bij het formatie- werk vervuld. Prof. Beel achtte het juist, tevoren dr. Drees in te lichten over wat hij 's middags om drie uur zou gaan doen bij zijn bespreking met de vier fractievoorzit ters. Die bespreking beoogde tweeërlei, namelijk in de eerste plaats „afsluiting" van de vergeefse poging tot vorming van een parlementair kabinet van vier, waar over dan nog wel enige tijd is nagepraat, maar toch niet langer dan de duur van het roken van een sigaar. En in de tweede plaats wilde prof. Beel na die afsluiting zich bij de vier oriënteren omtrent hun ge voelens ten aanzien van zijn gedachte nu te trachten een extra-parlementair kabinet tot stand te helpen brengen, dat weliswaar wat losser tegenover de fracties zou staan, doch waarvoor hij toch ook zekere mede werking van de fractievoorzitters onont beerlijk achtte. In zoverre, dat hij zulke pogingen helemaal niet hoefde te onder nemen als hij bij voorbaat zou weten dat zij op tegenwerking van één of meer dezer fractievoorzitters zou stuiten. Drie van de vier bleken bereid om prof. Beel geen moeilijkheden in de weg te zullen leggen als hij dat pad ging betreden, maar mr. Donker-, voorzitter van de fractie van de P. v. d. A., gaf te kennen, dat de for mateur er wel op kon rekenen dat in zulk een extra-parlementair kabinet noch per sonen uit de P. v. d. A.-fractie noch figuren behorende tot de P. v. d. A. buiten die fractie, zitting zouden willen nemen. Mr. Donker noemde de vorming van zulk een kabinet nog een verslechtering; hij en zijn fractie gaven nu eenmaal aan gebonden heid boven ongebondenheid de voorkeur. Hiermede was voor prof. Beel de zaak af gelopen. Hij achtte alleen juist de vorming van een extra-parlementair kabinet van vier overeenkomstig zijn schema dus ook, mogelijk; een kleine nuancering daarge laten, wat de verdeling van de portefeuilles betreft. Splitsing Sociale Zaken Het feit dat de P. v. d. A. hieraan niet zou willen meewerken gaf prof. Beel aan leiding om het bijltje erbij neer te leggen. Terloops zij hier nog even vermeld dat volgens prof. Beel het plan dat hij had ge koesterd ten opzichte van splitsing van Sociale Zaken niet slechts in het geschre ven schema wordt uitgewerkt, maar dat ook de vorige week nog wel mondelinge gedachtenwisseling had plaatsgevonden. Die splitsing achtte hij zakelijk allerminst gerechtvaardigd en hij had haar niet voor gesteld om er nu maar een portefeuille bij te gaan maken, want voor zulke onder nemingen voelt hij niets. Overigens had zijn plan met betrekking tot Sociale Zaken heus niet het enige bezwaar bij de P. v. d. A. opgeleverd. Het geheel beviel de heren niet Zonder dat dit gisteren nu nog eens met zoveel woorden door de ex-formateur werd gezegd was het duidelijk dat hij hier dacht aan de omstandigheid, dat het minister presidentschap niet in handen van dr. Drees of van iemand anders van de P. v. d. A. zou komen, maar bepaald aan hem, voor aanstaand figuur van de KVP, zou worden toebedeeld. Prof. Beel heeft - dit is duidelijk - niet geprobeerd gewoonweg een zakenkabinet te vormen: dat wil zeggen een kabinet dat alles wat binnen het gebied van principieel staatkundige vraagstukken valt onaange roerd laat en er zich toe bepaald alleen de dagelijkse zaken in de zogenaamde neu trale zóne te behartigen. Alle deskundigen waren het er over eens dat prof. Beel juist heeft gehandeld met deze weg blijkbaar helemaal niet te willen opgaan. Want noch de uitslag van de verkiezingen noch de om standigheden die telkenmale terdege be handeling van principieel staatkundige kwesties vereisen, laten thans de vorming van zulk een zakenkabinet toe. Dit neemt niet weg dat, naar in parlementaire kringen verluidt, bij de KVP-fractie de neiging zou bestaan om het die kant uit te willen stu ren, aangezien dan ook de KVP voor het tot stand komen van zulk een bewind geen enkele verantwoordelijkheid zou koesteren. Mogelijkheden Toch doen er zich nog mogelijkheden voor. In de eerste plaats heeft prof. Romme zelf nooit een poging ondernomen om nu eens van zijn kant een kabinet samen te stellen. Want hij heeft een opdracht on middellijk afgewezen. In de ogen van ver schillende politieke figuren zou het nu zijn beurt moeten zijn en zou hij zelf maar eens moeten proberen om een kabinet te forme ren waarvoor hij zelfs de richting zou kun nen uitgaan van een kabinet rustend op samenwerking tussen K.V.P., A.R., C.H.U. ende V.V.D. Hij is immers zev dol of moet wel zo dol zijn, gegeven de tot dusver in zijn fractie gekoesterde gevoelens, op een ministerie op brede basis, zo hoorden wij in politieke kringen opmerken. Te be denken valt echter dat prof. Romme naar alle waarschijnlijkheid toch ook weer niets ziet in een bewind waaraan de P. v. d. A. niet zou medewerken. Geleidelijk aan blijft er dus niet zo heel veel kans meer over. TORONTO (Reuter) Op de 18de in ternationale conferentie van het Rode Kruis te Toronto heeft het uit 25 leden bestaande internationale comité in een rapport, opge steld door voorzitter Paul Rügger, geant woord op de critiek, die van communisti sche zijde op het werk van de organisatie is uitgeoefend. In dit 9.000 woorden tellen de stuk worden de klachten punt voor punt behandeld. Het feit, dat men er niet in geslaagd is, de medewerking van enige landen te krij gen voor het doen van menslievend werk, wordt „een gebrek van onze beschaving" genoemd, waarvoor men het Rode Kruis niet verantwoordelijk mag stellen. DRIEJARIG KIND VERDRONKEN Bij het spelen geraakte Maandagmiddag de di-iejarige Maartje Schurink van de Zwaanshalskade te Rotterdam te water in de Rotte en verdronk. Een woonschuitbewo ner bracht het meisje op het droge, doch kunstmatige ademhaling, in het ziekenhuis Bergweg voortgezet, mocht helaas niet meer baten. Maandagmiddag kwamen Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene weer thuis van hun verblijf in Helsinki, waar zij de 15e Olympische Spelen hebben bijgewoond. Het herenigde Koninklijke gezin gefotografeerd na de begroeting door de Koningin. J. Rostand: Er zijn dingen, die niet waard zijn kort gezegd te worden. Drie uur lang heeft professor Lieftinck zich Maandagmiddag afgezonderd in de koninklijke wachtkamer van Schiphol, al vorens hij in het K.L.M.-toestel stapte, dat met vrij grote vertraging naar Teheran vertrok. Professor Lieftinck reist naar An kara, waar hij zoals bekend als ver tegenwoordiger van de Wereldbank zal op treden. Toen hij enkele weken geleden naar Amerika vertrok om voorbereidende be sprekingen te voeren over zijn nieuwe functie, deden talrijke ministers hun vroe gere collega, die zich in zovele ministeries heeft weten te handhaven, uitgeleide. Maandag bij zijn definitief vertrek naar Turkije, sleet de heer Lieftinck de laatste uren in het vaderland in volkomen een zaamheid. Het was een verrassing voor hem, toen bij de ingang van het vliegtuig een KLM-stewarcIess hem op een wit kus sen een rode fez aanbood, die hij nog even paste voordat hij het toestel binnenging. Vandaag, op de verjaardag van Prinses Irene, zijn haar enige cadeaux aangeboden door mensen uit verschillende delen van het land. Zo kreeg zij een bonbonnière, die gedragen wordt door een van papier gemaakte Drentse boerin naar een ontwerp van de heer B. van Dijk, directeur van de kweekschool voor kleuteronderwijzeressen te Groningen en vervaardigd door leerlin gen van die kweekschool. Voorts een sche merlamp, die is verpakt in een kubusvor mige doos, waarop voorstellingen zijn aan gebracht uit de vertelling „Aladin en de Wonderlamp". Op de opengaande delen van de doos zijn de slotscènes uit dat ver haal uitgebeeld. Als de doos geheel ge opend is en de laatste voorstelling te zien is, gaat de lamp branden. Aan de Koningin werd een bouquet bloe men en aan alle prinsessen speciaal ver vaardigde bonbons aangeboden. Deze bon bons waren verpakt in oranje-blauwe do zen, waarop foto's van het Koninklijk be zoek aan Breda zijn afgedrukt. Op de meeste foto's komen ook militairen van 't garderegiment fuseliers „Prinses Irene" voor, welk garderegiment eveneens voor een toepasselijk verjaarsgeschenk zorgde. Het ministerie van Financiën deelt mede, dat de uitstaande bedragen (voorlopige cij fers) van de investerings- en beleggings certificaten per 30 Juni 1952 belopen: Investeringscertificaten: schuldbewijzen 505.205.800, schuldregister 210.939.000, totaal 716.144.800. Beleggingscertificaten: schuldbewijzen 17.246.200, schuldregister 6.564.000, totaal 23.810.200. Naar aanleiding van de critiek in ver band met de communistische beschuldigin gen, dat de UNO in Korea zich schuldig zou maken aan bacteriologische oorlogs voering, wordt gezegd, dat het voorstel voor een onderzoek naar deze beschuldi gingen afkomstig was van de Amerikaanse regering en niet van het Rode Kruis. Op de klacht, dat de organisatie voorbereidingen voor een dergelijk onderzoek had getroffen alleen omdat Washington zulks had voor gesteld, wordt geantwoord, dat „men wel licht met evenveel recht zou kunnen zeg gen, dat het Rode Kruis in dienst van de Noord-Koreaanse regering staat, aangezien een weigering van deze zijde om een der gelijk onderzoek te laten plaats hebben al voldoende was om het plan te laten varen." Volgens het rapport heeft het Rode Kruis in de tweede wereldoorlog Russische mili tairen in Duitse krijgsgevangenenkampen niet kunnen helpen, omdat de Sovjet-Unie weigerde vertegenwoordigers der organisa tie tot de kampen in Rusland toe te laten. Het internationale comité voegt hieraan toe, dat ook in Noord-Korea het Rode Kruis niet wordt toegelaten. Ten aanzien van de klacht, dat het inter nationale Rode Kruis „de Duitse concen tratiekampen heeft vergoelijkt", wordt verklaard, dat de organisatie vrijwel tot het einde van de oorlog geen toegang tot de kampen had. Toen tenslotte de namen van enige gevangenen bekend werden, zijn 750.000 pakketten aan deze personen ge zonden. aldus het rapport. Op de beschuldiging, dat het internatio nale Rode Kruis „financiëel afhankelijk is van het Brits-Amerikaanse blok", deelt het comité mee, dat het werk van de organisa tie betaald wordt uit vrijwillige bijdragen. In de periode van 1939 tot 1951 droeg Zwit serland 33,7 procent bij, Japan 14,2 procent en Engeland en de V.S. samen ongeveer 15 procent. „Is het de schuld van het interna tionale Rode Kruis, dat zekere landen geen vrijgevigheid hebben getoond?", zo vraagt het internationale comité zich af. Oppositie Niettegenstaande de oppositie van com munistische zijde zijn de herziene statuten goedgekeurd met 53 tegen zeven stemmen. De leiders van de delegaties uit de Sov jet-Unie, Tsjechoslowakije, Roemenië en China, die tegenstemden, verklaarden, dat zij noch in beginsel, noch in de practijk de nieuwe statuten zullen aanvaarden voor zever deze het internationale comité be treffen. „Dit comité is noch intei-nationaal, noch onpartijdig. Het is een wapen in de hand van één partij geweest en moet bij gevolg geen beslissende bevoegdheden heb ben",-zo meende de Rus Nikolai Slavin. ALEXANDRIë, (United Press) De Wafdistenleider en ex-premier Moestapha Nahas is gearriveerd om een bespreking bij te wonen die ten doel heeft de partij te zui veren van corrupte figuren Kort na de aankomst van Nahas arriveer de ook Foead Serag el Din, de invloedrijke secretaris-generaal van de Wafd-partij. Anti-Wafdistische dagbladen gaven als hun mening te kennen, dat de bespreking- een splitsing in de partij tot gevolg zal hebben, maar Wafdistische bladen meld den dat de bespreking was uitgeschreven om grotere eenheid in de partij te bewerk stelligen. Men verwacht, dat de politici zullen be sluiten tot oprichting van een commissie van onderzoek. Tal van leden van de Wafd zijn door medeleden beschuldigd van corruptie. Het zuiveringsinitiatief is genomen door ongeveer 40 jeugdige afgevaardigden, die behoren tot de linkervleugel van de partij. Zij richtten hun bescnuiuigmgen in hoofd zaak aan het adres van oudere conserva tievere leden die tot dusverre de teugels in handen hebben gehouden. Een van de leiders van die linkse groep is gewezen mi nister van Zuitenlandse Zaken, Salah el Din. Serag el Din geldt als de leider van de conservatieve groep. De tegenstanders van de Wafd-partij ho pen dat deze twee groepen zo fel tegenover elkaar zullen komen te staan dat een scheu ring onvermijdelijk wordt. De Egyptische minister-president Ali Maher heeft Maandagavond medegedeeld, dat maatregelen zullen worden genomen om de kosten van levensonderhoud in Egypte, die thans 350 procent hoger zijn dan vóór de oorlog, te doen dalen. De prij zen van eerste levensbehoeften, suiker en De ongeveer 40-jarige heer Sleegers uit het Belgische plaatsje Hamont verloor gis teravond zijn echtgenote en drie kinderen, toen hij nabij Helmond met zijn auto in de Zuid-Willemsvaart reed. De heer S„ een oud-Helmonder, slaagde er in de wal te bereiken, doch zijn vrouw en drie kin deren van respectievelijk ongeveer vijf, acht en twaalf jaar konden niet meer wor den gered. De lijkjes van de kinderen zijn reeds geborgen. Naar het stoffelijk over schot van de vrouw wordt nog gedregd. De familie Sleegers was van België op weg naar Helmond. Het ongeluk gebeurde omstx-eeks 21.45 uur. De heer S. reed met zijn auto over de smalle weg langs de Zuid- Willemsvaart tussen Helmond en Someren, toen hij door onbekende oorzaak te water raakte. Op het hulpgeroep van de heer S. stopten enkele auto's en direct werden reddingspogingen ondernomen. Enkelen begaven zich gekleed te water en tracht ten de echtgenote en de kinderen van de heer S. uit de auto te bevrijden. Deze po gingen bleven echter zonder resultaat. Wel iswaar werden de kinderen uit de auto ge haald, maar toen zij op de wal waren ge bracht, bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. De echtgenote van de heer S. schijnt nog kans te hebben gezien de auto te verlaten. Zij bevond zich namelijk niet meer in de auto. Haar poging om de wal te bereiken is waarschijnlijk mislukt. Hedenochtend omstreeks acht uur is ook het stoffelijk overschot van mevrouw S. gevonden. petroleum zullen verlaagd en aan prijsbe- heersing worden onderworpen. Ali Maher deelde voorts mede, dat de regering zich bezig houdt met de reus achtige eigendommen, die ex-koning Fa- roek in Egypte bezit. Hij bezit ruim hon derdduizend hectare landbouwgrond, ver scheidene paleizen, verzamelingen kunst voorwerpen van fabelachtige waarde en een persoonlijk fortuin van tenminste 212.000.000 gulden. Een regeringscommis sie is opgedragen na te gaan hoe Faroek zijn bezittingen heeft verworven. Heden zijn negen leden van het hoofd bestuur der Wafdistische partij ontslagen, onder wie minister Hoessein el Guindy, die - onlangs mede de verklaring uitgaf, dat Faroek een afstammeling van Mohammed- was. Eerder zijn reeds drie bestuursleden van hun functie ontheven. TOKIO (United Press). Blijkens een mededeling: van de commandant der vijfde Amerikaanse luchtmacht, luitenant-gene raal Glen Barcus, hebben de UNO-strijd- krachten gewaarschuwd, dat 78 Noord- Koreaanse steden en dorpen voorbestemd zijn om door bombardementen vernietigd te worden. Generaal Barcus verklaarde, dat de be volking van de ten dode opgeschreven ste den en dorpen de waarschuwing heeft ge kregen het „bedreigde gebied" te verlaten. Van de 78 bedoelde plaatsen zijn er reeds twee, na tevoren verspreide waarschuwin gen, gebombardeerd. Per radio is gewezen op het op handen zijn van luchtaanvallen en in uitgewbrpen vlugschriften werd de bevolking de dringende raad gegeven ver van alle militaire doelen te blijven. Gisteren was het reeds duidelijk dat de luchtmacht krachtiger gaat optreden. Vlieg tuigen van de Amerikaanse luchtmacht en de Amerikaanse marine vernietigden die dag een omvangrijk militair hoofdkwartier, even buiten de Noord-Koreaanse hoofdstad Pjongjang gelegen. Bovendien waren Maandagavond troepenconcentraties te Yonan het doelwit van bommenwerpers der vijfde luchtmacht. Soortgelijke krach tige aanvallen waren eerder te Sinhon ten uitvoer gelegd. De steden in kwestie werden steeds te voren in kennis gesteld van de op handen zijnde bombardementen door middel van de radio. KANS OP ONWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt te 10 uur. Overwegend half tot zwaar bewolkt met plaatselijk regenbuien en een kans op onweer. Meest zwakke tot matige wind, aanvankelijk uit Zuidelijke, later uit Westelijke richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. 6 Augustus Zon op 5.09 uur, onder 20.21 uur. Maan op 20.42 uur, onder 5.45 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 5 Augustus: Hoog water; 2.48 en 15.23 uur. Laag water: 10 55 en 23.26 uur. Woensdag 6 Augustus: Hoog water: 3.41 en 16.12 uur. Laag water: 11.50 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1