COEBERGH'S ml Ontgonnen Peel-gebieden leveren thans reeds eerste oogst op Engelse conservatieven tegen cafébeheer door de staat Negen uur over één onderwerp: Bier De radio geeft Woensdag Herziening gemeentelijke indeling Vechtstreek PANDA EN DE SCHAT VAN HET EENZAME EILAND Drie wereldrecords Lijdt niet langer Planten met ogen DINSDAG 5 AUGUSTUS 1952 2 In „De vrolijke belastingbetaler" Verontreiniging van zee en strand door stookolie Wielrijders, voorzichtig in heuvelland! COLD WAVE Ernst Krauss 65 jaar Vogelpiekspel in beslag genomen ca (mi! Uee nUttKlü oe[wycu ouj/f BESSEN JENEVER l/oor aée/o/tge/u/ Volleyball Zomercompetitie Het Zomerschaaktournooi .Haarlem" van Ruim 2300 hectaren woeste grond worden productief gemaakt Wielrennen Van Vliet derde in Brighton Voetbal Nederlands politie-elftal toch naar Edinburg Zwemmen Geertje Wielema in de bloemen Athletiek ocli ió liet zo (Van onze correspondent in Londen) Het was stomend heet in Londen, toen liet Lagerhuis, zich aanpassend aan het weer, het onderwerp bier by de kop pakte. De regering wil terug naar groter vrijheid op zo veel mogelijk gebieden en tracht de nationalisering van de tapperijen in de gloednieuwe steden, welke rond Londen en diverse industriegebieden verrijzen, inge voerd door Labour, ongedaan te maken. Staatscafés zijn hier niets nieuws, aan gezien deze in 1916 door Lloyd George's liberaal kabinet werden opgericht in de mijnwerkersplaats Carlisle als gemonopo liseerde drinkgelegenheden, zulks om er gerlijke wantoestanden, daar veroorzaakt door de brouwerijen, tegen te gaan. De bepaling geldt o.a. in deze overheids- „pubs" (afkorting van „public bar"), dat de bezoekers er alléén zittende mogen drin ken, daar dit de kans op dronkenschap vermindert. De ontwerpers der nieuwe modelsteden, waar niets aan het toeval wordt overgela ten, wilden ook de drinkgelegenheden zo straf mogelijk in de hand houden. Vi sioenen doken reeds op van de bekende, gigantische uithangtekens met namen als „In de vrolijke belastingbetaler" en ook van knipkaartsystemen voor gerant soeneerde borrels. Churchill is een vijand van alle onnodig In vele plaatsen langs de Noordzeekust wordt hinder ondervonden van stookolie, welke het zeewater en het strand bevuilt. Zowel het ministerie van Verkeer en Waterstaat als de UNO heeft een onderzoek ingesteld. Een daartoe ingestelde commissie heeft er thans een rapport over uitgebracht. Zij is van oordeel, dat de verontreiniging van het strand geenszins het gevolg is van het storten van afgewerkte olie door sche pen op zee. Aangenomen wordt dat de olie afkomstig is van de wrakken van schepen, die in de laatste wereldoorlog, dikwijls met geheel gevulde olietanks, in de Noordzee tot zinken zijn gebracht. Deze wrakken worden thans geleidelijk uit elkaar gerukt door de zeestromingen. Hierdoor ontstaan volgens de commissie uitgebreide stook- olievelden in de zee. De A.N.W.B. acht het noodzakelijk een waarschuwing te richten tot die toeristen, die per fiets de Veluwe en het Zuid-Lim burgse heuvelland intrekken of hun tochten uitstrekken tot de Ardennen. Blijkens ge gevens van het Rode Kruis is het aantal rijwielongevallen in deze streken tijdens de vacantiemaanden opzienbarend groot. Het betreft hier dan meestal fietsers die niet gewend zijn aan het berijden van hel lingen. Voor velen heeft het met zeer grote snel heid afrijden van sterk dalende wegen een bijzondere bekoring. Maar velen komen ten val en worden daarbij soms zeer ernstig gewond. Men spiegele zich in het heuvelland aan de rijgewoonten van de streekbewoners, die de gevaren kennen en dus kalm en be heerst een helling afrijden. Men doet er steeds goed aan zorg te dra gen voor twee onafhankelijk werkende remmen. Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg op 1 Augus tus 1.690.806 tegen 1.(534.564 op 1 Juli. Op 1 Juli waren er 482.658 aangeslotenen op het rijksradio-distrbutienet tegen 482.807 op 1 Juni. ADVERTENTIE Ja, maar van MOLENDIJK'S KAPSALONS Santpoorterplein 1 - Tel. 19706 - Haarlem HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.18 Platen. 8.00 Nieuws. 8.13 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Platen. 10.00 Boekbespreking. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dans muziek. 12.30 Weerbericht. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Platen. 12.55 Kalender. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 13.30 Voor de jeugd. 13.45 Platen. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Belsazar, oratorium. 15.25 Piano. 15.35 Voor zieken. 16.05 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.50 De brievenbus gaat open. 18.00 Nieuws. 18.20 Actualiteiten. 18.35 Roemeens orkest. 19.00 Toch bedankt, Excellentie. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek com mentaar. 10.15 Accordeon. 20.40 Naderend onweer, hoorspel. 22.20 Sopraan en piano. 22.45 Gedragingen der dieren. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM H, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7.45 Woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.18 Gewijde muziek. 8.45 Platen. 9.00 Voor zie ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Platen. 10.30 Morgendienst. 11.00 Omroeporkest. 11.55 Platen. 12.00 Mezzo-alt en piano. 12.30 Weer bericht. 12.33 Vocaal dubbelkwartet. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Lichte muziek. 13.50 Platen. 14.00 Toogdag Bond van Chr. Geref. Jonge lingsverenigingen. 14.45 Platen. 15.00 Voor meisjes. 15.15 Platen. 15.35 Bas en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.00 Platen. 17.20 Orgel. 17.50 Militaire causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Ge varieerde muziek. 19.00 Chr. Organisatie- en Verenigingsleven. 19.15 Boekbespreking. 19.30 Platen. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.15 Concertgebouworkest en solist. 21.00 Vacantie op Capri. 21.15 Vocaal kwartet. 21.35 Platen. 22.00 Viool, cello en piano. 22.30 Evangelisch Commentaar. 22.40 Platen. 22.45 Overdenking. 23.00 Nieuws en SOS-berich- ten. 23.1524.(X> Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Klassieke muziek. 12.30 Weerberich ten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Piano spel. 13.30 Cabaretliedjes. 13.45 Pianospel. 14.00, 14.50, 15.00 en 16.00 Platen. 16.35 Koor zang. 16.50 Zang en piano. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 17.30 Voordracht. 17.45 Platen. 17.50 Boekbesnreking. 18.00 Voor dracht en zang. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Zang. 20.00 Orkestconcert. 20.30 Spaanse muziek. 21.00 Kamermuziek. 21.15 Lichte muziek. 22.00 Nieuws. 22.15 Pianorecital. 22.5523.00 Nieuws. gereglementeer, zeker wanneer het een voor de Engelsen zo heilig oord als zijn „local", of plaatselijk stamcafé betreft. In zijn „pub", het klassieke ontmoetings punt van heer en knecht, voelt de Engels man zich volmaakt vrij. Hij verklaart zelfs, dat men uitsluitend hier de ware demo cratie vindt. De staat, die hem de gehele dag aan zijn jasje trekt, wil hij hier niet zien en hij duldt geen ambtenaar achter de tapkast. Labour, dat sterk door de matigheidsbe weging wordt beheerst, welke de typische drankwetten heeft bevorderd, waarbij het land het grootste deel van de namiddag en 's avonds na 10 uur of half elf is droogge legd, keert zich wat de nieuwe steden betreft tegen de brouwerijen, die daar monopolieposities willen veroveren en daartoe onderlinge afspraken hebben ge maakt. Door die afspraken immers zullen de cafébezoekers geen vrijheid van keuze bezitten. De drankbestrijders zijn in deze campagne tegen wil en dank tevens de kampioenen voor de drinkers, die zij tekort gedaan achten. De staatspubs zouden na melijk alle merken verkopen. Een naar dorst snakkende Kamer heeft negen uur gedebatteerd over het voorstel om het wetsontwerp tegen het staatscafé- beheer er in versneld tempo doorheen te halen. De regering kwam met statistieken waaruit bleek, dat de bestaande staats pubs meer dronkenschap veroorzaken dan de particuliere! Hoe het ook zij: Labour blijft de Tories zien als de heimelijk be taalde handlangers van de drieste brou wers, een klacht welke zelfs Churchill in zijn liberale tijd uitte. De regering kreeg haar zin en toen stroomden de amechtige leden eensgezind naar de spelonken, waar de bar is geves tigd, om er te vechten om het glas schui mend vocht, waarvoor zij de snode brou wers ten zeerste dankbaar waren. De bekende litterator en impresario Ernst Krauss te Amsterdam wordt Vrijdag 8 Augustus 65 jaar. In 1912 verscheen zijn eerste verzenbundel, waarvan binnen twee jaar vier herdrukken verschenen. Voorts publiceerde hij enige reisbeschrijvingen, die onder meer de .ondubbelzinnige waar dering van Stefan Zweig oogstten en een biografie van de danseres Anne Pavlova, wier manager hij was. Sinds 1917 heeft Ernst Krauss in ons land meer dan tienduizend voorstellingen geor ganiseerd. Talrijke acteurs (Max Reinhardt, Leopold Jessner, Hermann Thimig, Henny Porten, Alexander Moissi, Paul Wegener, Albert Bassermann) en musici (Tjodor Sjaljapien, Walter Gieseking, Alexander Brailowsky, Yehudi Menuhin, Andres Se govia, Paul Hindemith, Béla Bartök) van wereldvermaardheid heeft hij hier laten optreden, evenals vele orkesten, koren en toneelgroepen. Zijn grootste verdienste verwierf hij zich op het gebied van danskunst en ballet. Naar Nederland bracht hij dikwijls ten koste van financiële offers onder meer Anna Pavlova, Tamara Karsavina, Vera Nemtchinova en Anton Dolin, Uday Shan Khar en zijn Hindoegroep, de achtereen volgende Ballets de Monte Carlo, het Me tropolitan Ballet, de gezelschappen van Trudi Schoop en Kurt Jooss, het ensemble balletdansers van het Bolshoi Theater in Moskou, de Ballets des Champs Elysées en de groep van Roland Petit, het Menaka- ballet, talrijke Spaanse combinaties en so listen (onder anderen Escudero en Argen- tinita), Harald Kreutzberg, Hima Kesar- codi, het Zweeds Danstheater enzovoorts. Zijn tournées strekken zich vaak door ge heel Europa uit. Gedeputeerde Staten van Noordholland hebben in overweging genomen de Kroon voor te stellen een besluit te nemen tot herziening van de gemeentelijke indeling in de Vechtstreek, voorzover die in Noord holland gelegen is. In Augustus 1951 heeft een provinciale commissie een rapport voor deze herziening bij de provinciale staten ingediend. In dit rapport was een ontwerp geformuleerd dat Gedeputeerde Staten thans met enkele kleine wijzigingen hebben overgenomen. Zij hebben de betrokken ge meentebesturen, namelijk die van Anke veen, 's-Graveland, Kortenhoef, Weesp, Muiden en Weesperkarspel om advies ge vraagd. De wijzigingen, zoals die zich vol gens dit ontwerp zullen voltrekken, zullen de gemeente Muiden geheel doen opgaan in de gemeente' Weesp, waarbij een deel van Weesperkarspel ook nog zal worden toe gevoegd. De gemeenten Ankeveen, 's-Gra veland en Kortenhoef zullen met een deel van Weesperkarspel tot één gemeente wor den verenigd. De naam van deze nieuwe gemeente is nog niet in het ontwerp vast gesteld. Wat betreft de wijzigingen voor het Gooi, die ook in het ontwerp waren op gesteld, duurt de bestudering door Gedepu teerde Staten nog voort. Op de Tilburgse kermis, die Zondag is begonnen, heeft de politie ingegrepen bij het vogelpiekspel, dat ook elders in het land reeds stof deed opwaaien. Tegen de exploitant B. werd Zondagavond proces verbaal opgemaakt wegens overtreding der loterijwet, terwijl de tent met inhoud in beslag werd genomen. Maandagmorgen werd het beslag opge heven, nadat de politie maatregelen had genomen, die het mogelijk maakten, dat onder gewijzigde omstandigheden de ex ploitatie voortgang kon vinden. ADVERTENTIE ADVERTENTIE BARTFL3OW|SSTRAAT 20 TEL. 13439 WINDJACKETS - SWEATERS 0. De uitslagen in de zomercompetitie van de afdeling Haarlem van de Nederlandse Vol leybal Bond luiden: Dames: OVRA—Die Raeckse 04 regl.; GIOSLeonidas 40; HBC IV—Spaarnestad 1—3; GIOS—RKAVV (afgelast); MSO—HBC IV 4—0; HBC III—Spaarnestad 3—1. Het programma voor deze week is als volgt: 5 Augustus: Schalkwijkerweg (dames) HBC IIPSVH; en Damiate.Spaarnestad. 6 Augustus: Marine Hospitaal (heren): MSO—Damiate; HBC—HVS. De vijfde wedstrijdweek van het door de Schaakclub „Haarlem" georganiseerde zo merschaaktournooi bracht een inhaalronde voor het spelen van afgebroken en achter stallige partijen. Vanzelfsprekend bracht deze ronde van het uitstekend verlopende tournooi niet zoveel beslissingen als bij ge wone wedstrijdavonden. Slechts in de bekergroep B werd de situa tie wat duidelijker, in zoverre, dat de be slissing hier wel zal vallen tussen F. A. Spinhoven (HSG) en J. Verleur (Heem stede). Eerstgenoemde had niet veel moeite om van J. J. v. Kampen (Het Oosten) te winnen en bracht daarmee zijn puntenaantal op 3 uit 4. J. Verleur staat nog op 2 pnt. uit 2. De volledige uitslagen luiden: Bekergroep A (tienkamp): L. KensenR. Faase 01; B. HagenaarA. Herfst 01. Bekergroep B: J. J. v. KampenF. A. Spinhoven 91. Groep 1: mr. J. Jansonius—M. Rumpff VuV4. Groep 2: J. F. v. d. GeerP. Mobach afg.; W. de Graaff—G. Kruup 10. Groep 4: J. Huizing—J. v. d. Steeg 10. Groep 5: R. KrolP. in den Berken 10; A. D. v. SteenisJ. P. Jacobszoon 01. Groep 6: L. Rumpff—ir. B. A. Geerlings 1—0. Groep 7: H. J. v. d. Leen—F. J. v. Tonge ren afg.; H. J. v. StraatenA. Hoogland 1—0. Groep 9: S. KoorenR. Hagen 10; R. de KruyffD. Porrenga 01; W. MelsenH. Slenters 01. De ontginning van belangrijke percelen in de Limburgse en Brabantse Peel is zo ver gevorderd dat in dit oogstseizoen reeds op vele velden de schoven in schier einde loze rijen staan opgezet In de onmiddellijke omgeving van de Limburgse gemeente Venray waar enkele weken geleden de uit voering het ontginningsplan-Zuid geheel is voltooid, haalt men voor het eerste jaar de oogst binnen. Hier en daar wordt de aandacht getrokken door de nog fel-rode baksteen van nieuwe boerderijen en dui den de wagensporen in het rulle zand der provisorische wegen op de bedrijvigheid der boeren in het nieuwe land van de oude Peel. Wanneer de ontginning van de woeste gronden in Limburg ter sprake wordt ge bracht gaan de gedachten op de eerste plaats naar de gemeente Venray, die vooral na 1946 het grote belang der cultivering ten behoeve van de jonge boeren heeft be grepen. In tegenstelling met bijvoorbeeld de Brabantse gemeente Deurne, die heden ten dage aan een ondernemende boer nog een perceel Peel-grond afstaat voor parti culiere ontginning heeft Venray deze mo gelijkheid uitgesloten. Men meent daar, dat het beter is om van overheidswege de ontginning aan te pakken, opdat na een verantwoorde behandeling de maximum productie van de grond kan worden ver wacht. Na het uitzetten der kavels krijgt de gegadigde een ontgonnen perceel, waar op hij zijn bedrijf kan vestigen. De onder vinding heeft geleerd, dat particuliere ont ginning onvoldoende is, daar deze gronden steeds voor een tweede bewerking de ont ginningsmaatschappij worden aangeboden. De hoge kosten der hulpstoffen, arbeids lonen en slechte tot matige grondproductie hebben de ondernemende pionier in de Peel wel bijgebracht, dat het doeltreffender is de ontginning over te laten aan de instan ties, die met behulp van rijk en gemeenten tot de juiste grond-bewerking in staat zijn. Het uitgevoerde Peelplan-Zuid heeft een oppervlak van 850 hectaren. Onder drang der werkloosheid werd dit gebied met de meeste spoed ontgonnen. Ongeveer 1200 werklozen hebben hieraan gearbeid. Tij dens de oorlog werd het ontginningswerk in dit gebied zo goed en zo kwaad als het ging gaande gehouden. In 1946 werd onge veer 250 hectaren machinaal ontgonnen, daar de werkloosheid destijds een veel ge ringere omvang had dan thans. Na het Peel plan-Zuid werden voorbereidingen ter ont ginning getroffen voor de Vrede-Peel (865 hectaren), de Heidsche Peel (250 hectaren) en de Meerselpse Peel (350 hectaren), .alle behorend tot het Limburgs territoir en ge legen in de omgeving van Venray. De Vrede-Peel omvat in haar geheel on geveer 1000 hectaren, waarvan er in het aanstaande najaar de opgegeven 865 in ontginning zullen komen. Wanneer met de werkzaamheden in de twee laatst genoemde Peel-gebieden een begin kan worden gemaakt is nog niet vast gesteld, maar vermoedelijk zal dit ook in het aanstaande najaar zijn. Na de ontginning komt voor het betrok ken gebied een drie punten-programma aan de orde: de boerderij-bouw, de ontsluiting en de nazorg over de van overheidswege ontgonnen gronden. De nazorg bestaat uit het uitoefenen van toezicht in de eerste jaren op de bewerking der gronden, opdat een maximale productie wordt verkregen en sluit tevens in de voorzieningen van gas, water en electra ten behoeve van de te stichten dorpskernen en boerenbedrij ven en de „landschappelijke aankleding", zoals de beplanting langs wegen, erven en bepaalde grondstroken. Wat de ontsluiting aangaat zullen in het Peelplan-Zuid 10 km. en in de Vrede-Peel 25 km. harde wegen moeten worden aangelegd. Het hoeft geen betoog hoe groot het be lang voor de landbouw is in de aanwinst van honderden hectaren gecultiveerde peel- grond, die gewaarmerkt kunnen worden als zeer goede akkergronden. Deze gronden hebben een jaarproductie per hectare van f 1.000 hetgeen betekent, dat het thans ge reed gekomen Peelplan-Zuid een vermeer dering van de nationale landbouwpro ductie geeft van 8 a 900.000 gulden. Wanneer over twee tot vier jaren alle hierboven genoemde objecten zullen zijn ontgonnen betekent dit een land-aanwinst van ruim 2300 hectaren of een jaar-pro ductie van bijna 2.5 millioen gulden. Deze cijfers gelden voor de goed ontgonnen gronden in exploitatie by de gemengde be drijven. 8. Toen het plan eenmaal was opgevat om een verborgen zeemans-schat te gaan zoe ken, vermomde Jolliepop zich snel (zoals we gezien hebben) en daarna ging hij, in het volle besef'van zijn nieuwe uiterlijk, Panda voor naar een dichtbij gelegen zee mansuitspanning. „Ik hoop", sprak hij, „dat wij mij veroorloven om enigermate de lei ding te nemen. Ik heb namelijk diepgaande studie gemaakt van de zeden en gebruiken van het matrozen-volk, en ik zal mij thans als een der hunnen dienen te gedragen ten- Ik geloof, dat wij veel van mij kunnen le ren!" Vervolgens wierp hij met een wijde zwaai de deur van het zeemanscafétje open en stapte er wijdbeens en met grote stappen naar binnen. „Hojo! Goede wacht, maats!", riep hij daarbij uit, terwijl hij met zijn hoed zwaaide. „Hojo, hojo! Botte- lier-ahoy! Sta mij toe u te verzoeken, langs zijde te komen, en mij een oorlam rum te tappen. Hojo!" De aanwezige zeelieden, die hier rustig hun glaasje grenadine zaten te nuttigen, keken niet weinig verbaasd op einde het nodige vertrouwen te winnen.bij dit plotseling binnentreden. ,,Wat is dat er voor eentje?", vroeg een bejaarde boots man zachtjes. En zijn buurman fluisterde: „Het lijkt me een soort glazenwasser „Ach, jullie begrijpen het niet", meende nummer drie. „Dat is natuurlijk een soort reclame voor rum! Dat soort dingen doen ze tegenwoordig. Moet je opletten; straks roept hij: „De rum is weer reuze" of zo iets. Zielig als je zo je brood moet verdie nen!" Maar Jolliepop was er van overtuigd dat hij precies op een matroos leek, en liep wijdbeens naar de tapkast. Panda volgde hem weifelend. Een in Brighton gehouden internationale omnium is gewonnen door de Brit Reg Har- ris met 12 punten. Op de tweede plaats ein digde de Australiër Patterson met 9 pnt. en derde werd onze landgenoot Arie van Vliet met 6 punten. Harris nam de drie sprintwedstrijden en de rit over 440 yards met vliegende start voor zijn rekening. In de eerste sprintrace tegen Patterson noteerde hij 13.4 sec. over de laatste 220 yards, in de tweede tegen Van Vliet 13.6 sec. en in de derde, waarin de 3 rijders gezamenlijk startten, was hij met 12.8 sec. over de laatste 220 yards wederom het snelste. Aanvankelijk heeft het er naar uit gezien, dat het Nederlandse Politie voetbalelftal niet zou kunnen deelnemen aan het tournooi om het Europese voetbalkampioenschap voor politieploegen, dat van 13 tot 18 Augustus in Edinburg zal worden gehouden. Het feit, dat de Nederlandse Politiesport- bond niet over voldoende financiën beschikt, was hier de oorzaak van. Het is het bestuur van de Nederlandse Politiesportbond echter alsnog gelukt met medewerking van een aantal grote Nederlandse ondernemingen de uitzending van een ploeg mogelijk te maken. Het elftal zal Dinsdag 12 Augustus naar Engeland vertrekken. De eerste wedstrijd zal tegen Zweden Worden gespeeld. De opstelling van het elftal luidt: Doel: Kok (ADO); achter: Van Dam (Gooi) en C. Kammcijèr (GVAV); midden: Remmers (BW), Gillissen (Roosendaal) en Huybregts (BW); voor: Kooien (VDL), Van der Eist (Theole), Van Onselen (Storm vogels), Van der Meulen (HSC) en Becx (Willem 2). Reserves: Mol (Gooi) en Weekes (Geleen). Het gemeentebestuur en de burgerij van Hilversum hebben de Robben-zwemster Geertje Wielema, die in Helsinki zilver en een Olympisch record voor ons land ver overde op het nummer 100 m. rugslag, bij haar thuiskomst een hartelijke ontvangst be reid. Een grote menigte juichte haar toe, toen zij met haar ouders Maandagmiddag van Schiphol aan hét Hilversumse raadhuis arriveerde' om: te worden gehuldigd. In de burgerzaal was het gemeentebestuur volledig .aanwezig, alsmede -delegaties van talrijke sportverenigingen, trainer Jan Sten der en ook enige Olympische Robbenzwem- sters van 1948. Nel van Vliet, oud-Olympisch kampioene en Tonny Hom waren de eersten om hun clubgenote te feliciteren. Voorts bood onder meer burgemeester J. Boot bloe men aan. In de avonduren deden, de Hil versumse zwemmers "het in het ovèrdekte zwembad aan de Kapelstraat nog eéns „dun-, netjes" over. Tijdens in Londen gehouden internationale athletiekwedstrijden zijn twee wereldrecords verbetefd. De Australische dames-estafette- ploeg, bestaande uit Shirley Strickland, Ver-" na Johnstone, Winsome Cripps en Marjorie Jackson, liep de 4 x 110 yards estafette in de nieuwe wereldrecordtijd van 46.3 sec. Het oude record stond op naam van Zuid- Afrika (Florence Wills, Sally Black, Edna Masked, Daphne Robb) met 46.9 sec. en werd op 26 Maai-t 1951 in Pretoria gemaakt. Het tweede record, dat verbeterd werd, was de 4 x 880 yards estafette heren. Het Amerikaanse team met de lopers Ashenfel- ter, Pearman, Barnes en Whitfield, liet de nieuwe wereldrecordtijd van 7 min. 29.2 sec. voor zich afdrukken. Het oude record, 7 min. 30.6 sec., stond op naam van Groot Brittannië met Nankeville, Webster, Evans en Parlett en werd op 26 September 1951 eveneens in Londen gemaakt. Ook op het nummer 4 x 220 yards estafette dames werd het wereldrecord gebroken. Een team samengesteld uit Daphne Hasenjager en Edna Maskell (Zuid-Afrika) en Verna Johnston en Marjorie Jackson (Australië) noteerde op deze afstand 1 min. 38.7 sec., waarmede het oude, sinds September 1951 op naam van een Britse nationale ploeg staande record van 1 mina 41.4 sec. met 2.7 sec. werd verbeterd. Daar de dames niet de zelfde nationaliteit bezitten, kan deze tijd echter niet als wereldrecord worden erkend. De als tweede geëindigde Amerikaanse ploeg bleef evenwel met 1 min. 40 sec. ook onder de oude recordtijd, zodat het wereldrecord thans in handen van de Verenigde Staten is gekomen. Engeland kwam op de derde plaats in 1 min. 40.4 sec., hetgeen dus eveneens een verbetering van het record inhield. Voorts bracht Shirley Strickland op de 80 meter horden een uiterst snelle 11 sec. op de horloges (een evenaring van het wereld record van Fanny Blankers—Koen, waar de Australische in Helsinki echter al met 10.9 sec. onder is gebleven), terwijl de Amerikaan Charley Moore op de 440 yards horden een bijzonder fraaie prestatie leverde door met 51.9 sec. het wereldrecord van Filiput (It.) te evenaren. Schade. De boeren in het Zuiden der V.S. hadden gisteren weinig hoop, dat er een einde zou komen aan de twee maan den droogte, die heif niet ver van een economische ramp heeft gebracht. De schade aan oogst en vee in het Zuiden wordt geraamd op meer dan 500 mil lioen dollar. De veehouderij is ernstig getroffen. Vele veehouders hebben, daar zij geen voeder konden krijgen, de die ren op de markt gebracht tegen zeer lage prijzen. Landbouwdeskundigen hebben verklaard, dat er tenminste drie dagen gestadige regenval nodig is om de nog aanwezige oogsten te redden. Handel. De secretaris van de centrale commissie van de Tsjechoslowaakse communistische partij schrijft in de „Rude Pi-avo", dat in Tsjechoslowakije niet meer dan 0,5 procent van de handel in handen van particulieren is. Waar in 1946, aldus het blad, de particuliere handel 83 procent omvatte, de staats- handel 6,4 procent en de handel der coöperaties 10,4 procent, was in 1949, een jaar nadat de communistische partij aan de macht was gekomen, de parti culiere handel tot 46,5 procent vermin derd, de handel van de staat tot 36 procent gestegen en die van de coöpe raties tot 17,5 procent. Volgens de „Rude Pravo" omvatte in 1951 de staatshandel 74,3 procent en de coöpe ratieve handel 25,2 procent. Nagedachtenis. De Argentijnse staatsradio heeft medegedeeld, dat president Perón met ingang van Maandag de leiding van de stichting „Eva Perón" (die lief dadige doeleinden nastreeft) op zich zal nemen. Voorts zal de president drie maal in de week aan het bureau, dat zijn vrouw in het ministerie van Arbeid bezette, werken, om er de behoeftigen te ontvangen. De Argentijnse federale politie zal voortaan elke avond, ter na gedachtenis van Eva Perón, een minuut stilte in acht nemen. De arbeiders zul len Zaterdagavond ter ere van de nage dachtenis van 's presidenten echtgenote een reusachtige fakkeloptocht houden. Kapitein. Kapitein Kurt Carlsen van de „Flying Enterprise" heeft verklaard, tot dusver meer dan 12.000 brieven ont vangen te hebben waarvan hij er 10.000 heeft beantwoord. Hij zal hier echter mee ophouden. De talrijke geschenken, die hij heeft ontvangen, heeft hij niet teruggezonden om de afzenders niet te kwetsen. Verder heeft de kapitein aan biedingen voor contracten met uitgevers en filmondernemingen voor een geza menlijk bedrag van een kwart millioen dollar van de hand gewezen. Rantsoenering. Het Amerikaanse leger heeft Maandag bekend'gemaakt, dat het moet overgaap tot rantsoenering van munitie behalve voor de troepen in Korea. Volgens de ondermihistér van Oorlog, Karl Bendetsen, heeft de staal- staking de munitieproductie mét 37 verminderd en moet het. leger het ge bruik van munitie voor oefeningen drastisch beperken. Welvaart. In Rangoon is een speciale, door premier Noe bijeengeroepen, conferen tie bijeengekomen voor het ops tellen van een „welvaartsplan" voor de 18 mil lioen inwoners van Birma. De premier heeft onlangs verklaard, dat in de nieuwe „welvaartsstaat" die hij voor ogen heeft, elke burger een huis, een auto en een maandsalaris van 800. ro- pijen zal hebben. Hij steldé geen ter mijn voor de uitvoering van het plan. De premier deelde mee dat Birma de Sovjet-Unie en China officieel om eco nomische hulp zal verzoeken. Veroordeling. Vakbondsorganisaties buiten Zuid-Afrika-, waaronder het -54 mil lioen leden tellende „internationaal ver bond van vrije vakverenigingen", heb ben een schrijven gericht aan de raad van de Zuid-Afrikaanse vakbond, waar in zij het optreden van de regering tegen vakbondsleiders krachtens de wet op de onderdrukking van het com munisme veroordelen. Proces. Volgende maand zullen in Mon- schau 52 inwoners van het Duitse plaatsje Mützenich, bij Aken aan de Belgische grens, terecht staan wegens smokkelen van 85 ton koffie ter waarde van ongeveer 1 millioen mark. Arrestatie. Een tiental niet-blanken is Zondag in Kaapstad gearresteerd we gens overtreding van de voorschriften der spoorwegen op grond van de apartheidsbepalingen. Zij waren een wachtkamer voor blanken binnenge gaan. Dit is de eerste keer sinds het begin van de campagne van „ongehoor zaamheid" van niet-blanken in Zuid- Afrika, dat een dergelijk incident in Kaapstad is voorgevallen. Tot dusver zijn, de andere steden meegerekend, 3.000 personen gearresteerd. ADVERTENTIE door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Zuivert nieren, is onschadelijk v. hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40 en f 8.88. ONGEVEER 500 soorten van selanginel- len en begonia's gedijen in de broei kas-atmosfeer der tropische wouden. Aan gezien deze planten in de schaduw groeien, zijn zij er op aangewezen zo haastig en zoveel mogelijk te profiteren van de schaarse zonnestralen welke tot hen doordringen. Ter bevordering hiervan bezitten zij lichtgevoelige organen van buitengewone volmaaktheid. Deze op lenzen gelijkende cel len zijn zeer verschillend ge- bouwd.Vaak bezitten zij alleen v ver naar buiten gewelfde celwanden, die als reflector dienst doen. In andere gevallen is een klein, centraal gelegen deel van de cel buitenwanden in een sterk lichtbrekende lens veranderd. Geheel overeenkomstig de functie van het menselijk en dierlijk oog zijn deze licht verzamelende apparaten soms in staat een juist beeld van de om geving op de achterste celwand te werpen, welk beeld zelfs gefotografeerd kan wor den. Hier is dus werkelijk sprake van een „oog". Men hoede zich echter, hieruit de con clusie te trekken, dat de plant dus ook in- derdaad kan „zien". VJant daar is nog een heel groot verschil tussen. Met het uitslui tend bezit van een oog kunt u nog niet zien; daar is een hele organisatie voor nodig, die bij de planten ontbreekt. Bovendien zou het bezit van een gezichts vermogen voor de plant zon der betekenis zijn. Wel echter kunnen we aan nemen, dat deze oog-apparaten de planten de mogelijkheid bieden de geringste verschillen in stralingsintensiteit te voelen en haar bladeren dienovereen komstig in te stellen. Dat planten dergelijk waarnemingsvermogen hebben kan een ieder concluderen uit het feit dat de top pen van jonge planten zich steeds naar het licht keren. Welnu, de „planten-ogen" der tropische soorten dienen ter vervolmaking van dit vermogen en hebben met „zien" niets uitstaande. Want daar zijn hersenen voor nodig. Wist u overigens dat hersenoperaties reeds in het Stenen Tijdperk werden ver richt? Daarover morgen. H. PéTILLÖN. (Nadruk verboden).

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 2