Eenzaam avontuur Zie Boven: Toenemende concurrentie in de wereldhandel Een Eeuw geleden Vandaag gedeeltelijke maansverduistering Kort verhaal door P. H. S. '""Hoe is het ontstaand DINSDAG 5 AUGUSTUS 1952 5 SËS Trein Wenen-Parijs ontspoord Dividend H.V.A. zes percent Effecten- en Geldmarkt Opneming van fondsen in dagelijkse notering Eeuwfeest huize Ruwenberg Bestemming van het aardgas Dit woord: GEMOEDEREERD VI Koe liet zich niet verkopen Kerkelijk Nieuws Democratisch candidaat voor het presidentschap Dinsdagavond 5 Augustus wordt de maan gedeeltelijk ver duisterd. Ongeveer de helft van de maanschijf zal dan tijdens het zgn. midden der verduiste ring (om 20.47 uur) on zichtbaar zijn, doordat dan de schaduw van de aarde er op valt. Wij hier in Nederland missen het begin van de voorstel ling: om 18.27 uur treedt de maan de halfschaduw binnen (een aangelegen heid van meer theoreti sche waarde; er zou toch niets van te zien zijn), ongeveer een uur later komt de maan in de kernschaduw dan be gint dus het „knagen" aan de maanrand maar pas om 20.24 be ginnen wij iets te zien, want dan pas komt de maan op. En 23 minuten later valt dus het hoogte punt. Twee minuten voordat de maan opkwam is juist de zon ondergegaan. Aan één kant is dat gunstig: Iedereen kan nu immers duidelijk zien hoe een maansverduistering tot stand komt: de zon gaat onder in het Noordwes ten, de maan verschijnt in het Zuidoosten, er recht tegenover dus. Men ziet dus met eigen ogen dat een maansverduiste ring ontstaat doordat de aarde juist tussen zon en maan in staat en aldus het zonlicht onderschept. De verduistering is ge deeltelijk. Dat wijst er dus op dat zon, aarde en maan niet precies op één lijn staan dan immers zou de eclips totaal zijn. De totaliteit van een maaneclips is van andere aard dan die van een zonsverduistering. In Fe bruari j.l., toen astrono men uit diverse landen (ook uit Nederland) naar Khartoem reisden om daar de totale zoneclips waar te nemen, zagen wij in Nederland maar een klein hapje uit de zon gebeten: die verduis tering was hier als een gedeeltelijke zichtbaar. De maansverduistering van Dinsdag is echter overal op aarde (dat wil zeggen: daar waar men de maan op dat ogenblik ziet) gedeeltelijk; men zou vergeefs reizen om ergens deze eclips als een totale te zien. Doordat de zon veel en veel gro ter is dan de aarde of de maan nemen de scha duwen van beide laatste hemellichamen de vorm aan van kegels. Het is duidelijk dat de scha- duwkegel van de aarde dikker en ook langer is dan de schaduwkegel van de maan: de aarde is groter dan de maan. Die kegels „hangen" na tuurlijk altijd aan de aarde en aan de maan; men bemerkt echter hun bestaan pas bij een ec lips. Doordat de aardke- gel langer is, ligt de punt ervan ver weg: zij reikt tot ver voorbij de maan baan. Op 384.000 kilome ter afstand in de streek dus, waar de maan zich ophoudt is de aardkegel nog zo dik dat de maan er ruimschoots ,in kan verdwijnen. Men zal het Dinsdagavond kunnen zien: de rand van de aardschaduw op de maan is een stukje cir kelomtrek. Als men die doortrekt ontstaat er een cirkel veel groter dan de maanschijf. Bij een zoneclips staat de maan tussen de zon en de aarde. De slanke maan-schaduwkegel ech ter bereikt het aardop pervlak soms maar net en soms net niet. In het eerste geval is maar op betrekkelijk klein ge bied van dit aardopper vlak de zonsverduiste ring totaal; elders ziet men nog een stukje zon „langs de maan heen". Raakt de punt van de maan-schaduwkegel de aarde niet, dan ontstaat er wat men noemt een „ringvormige zonsver duistering": de maan is dan net iets te klein om de zonneschijf helemaal te bedekken en om de maan heen blijft een schitterende ring zon licht zichtbaar. Zuid- Amerïka zal 20 Augustus zo'n schouwspel te zien krijgen terwijl wij echter op die dag niets aan de zon zullen zien. Dat wij ditmaal de maan maar gedeeltelijk ver duisterd zien komt dxis doordat de maan zelfs niet ten naasten bij met haar middelpunt door de as van de schaduwkegel van de aarde loopt: de onderste helft van de maan blijft helemaal buiten de kegel en men zal dan ook alleen het linker bovengedeelte van de maan verdonkere maand zien. Een nadeel is dat een en ander zo laag boven de horizon gebeurt: daardoor is de maan toch al roodachtig en dus minder helder dan anders. Zij verlaat de kernschaduw om 22.01, pas om 23.08 uur zal de verduistering (met het verdwijnen uit de halfschaduw) officieel ten einde zijn. Maar dat laatste uur is er al niet veel meer van een ver minderde helderheid te zien. G. v. W. 5AUG. GEDEELTELIJKE MAANSVERDUISTERING Schaduw van de aarde I de schaduw en ver laai deze n 22,01 uu Maan treedt om 18,27u in de halfschaduw en verlaaf deze om 23,03uur WENEN. (Reuter). De exprestreiu van Wenen naar Parijs is Maandagmiddag bij het station van Böheimkirchen, ongeveer 45 kilometer van de Oostenrijkse hoofd stad, ontspoord. Bij het passeren van een wissel liep de locomotief uit de rails, ge volgd door de eerste zes rijtuigen. Een spoorwegarbeider, die zich op het empla cement bevond, werd door de locomotief verpletterd. Negen pasagiers liepen lichte verwondingen op, evenals de machinist. Volgens spoorwegautoriteiten is het on geluk waarschijnlijk veroorzaakt door het te snel passeren van de wissel. De politie heeft op verzoek van de spoor wegautoriteiten de machinist aangehouden. Deze verklaarde, dat de remmen hadden geweigerd. De stoker is ernstig gewond. Hij werd met verbrijzelde benen onder de omgeslagen locomotief uitgehaald. Niets gebleken. De Amerikaanse generaal Roger Ramey heeft verklaard, dat uit de 1.500 rapporten over „vliegende schotels" opgesteld sinds 1947 niet ge bleken is, dat men hier met voorwerpen van vaste stof te maken heeft. Niets wees op een dreiging voor Amerika. Hij achtte het onmogelijk, dat de Sovjet- Unie deze „schotels" naar Amerika stuurt. Veiligheid in Indonesië verbeterd De directie van de N.V. Handelsvereni ging „Amsterdam" deelt in haar verslag over 1951 onder meer mede, dat de winst en verliesrekening in Nederland een totaal aanwijst van 9.281.406, zijnde 3.027.986 uit interest en commissie en f 6.253.420 saldo winst Indonesië. Na afschrijving resteert een saldo winst van 3.778.561 3.776.842). Voorgesteld wordt een on veranderd dividend van 6 pet. De directie constateert met voldoening dat in Indonesië de veiligheid belangrijk is verbeterd en dat bij de verantwoordelijke autoriteiten in toenemende mate het besef groeit, dat voor export werkende onder nemingen een zeer oeiangrijke factor vor men voor 's lands welvaart. Vele Indonesiërs zijn thans werkzaam in staffuncties, zo vervolgt het verslag. Ge streefd wordt naar verdere uitbreiding. Vastgehouden wordt aan bepaalde eisen van opleiding en persoonlijkheid. Daar het aanbod van Indonesiërs, die aan deze eisen voldoen, beperkt is, blijft uitzending van Nederlanders voorlopig nog op ruime schaal dringend noodzakelijk. Verwacht wordt dat aan de uitzending van noodzakelijke Nederlandse krachten geen belemmeringen in de weg worden gelegd, hetgeen volgens het verslag thans wel het geval is. De campagne in Ethiopië Over haar belangen in Ethiopië meldt de directie dat de opbouwwerkzaamheden voor de suikerfabriek Wonji daar volgens de plannen verlopen. Bestellingen voor fa brieksgebouwen en installaties zijn bij de Nederlandse industrie geplaatst. Met het in de grond brengen van' de eerste bibitaan- plant kan binnenkort worden begonnen. Het aanbod van arbeiders is tot nu toe vol doende. De arbeiders dienen echter volledig te worden bekwaamd. De tot dusver be haalde resultaten zijn bevredigend. Met de aanplantwerkzaamheden wordt er op gerekend dat de fabriek eind 1953 ge reed zal zijn voor de eerste campagne. .J Het is voor de ontwikkeling van de eco nomische verhoudingen tussen de verschil lende landen tot cp zekere hoogte een ge ruststellend verschijnsel dat de prijsdaling op de grondstoffenmarkt, welke het vorig jaar en met name na het midden des jaars is ingezet, tot staan is gekomen. Want al waren de prijzen veel te hoog en was een prijsdaling derhalve gewenst, door snelle en omvangrijke prijsveranderingen wordt het economisch evenwicht verbroken en om dat evenwicht gaat het tenslotte in de economie. Over dat evenwicht hebben de financiële en economische prominenten na 1946 voortdurend geconfereerd en ter verkrij ging van dat evenwicht zijn tal van beslui ten en maaregelen genomen, maar thans komt ook iemand als oud-minister Stikker, die jarenlang aan die besprekingen heeft deelgenomen, tot de conclusie dat de resul taten van alle internationaal overleg tot dusver nog weinig bevredigend zijn. In elk geval heeft men een economische depres sie in Europa niet kunnen voorkomen en het zijn met name de landen, die de oor log hebben gewonnen, die vandaag nog voor grote moeilijkheden staan, terwijl daarentegen landen als Duitsland en Ja pan, die de oorlog hebben verloren, bewij zen geven van een ongedacht economisch herstel, zo zelfs dat ze voor de andere landen van ons werelddeel een bedreiging vormen. Engeland heeft de laatste tijd weer van zich doen spreken door de voortdurende achteruitgang van zijn deviezenpositie, welke zelfs van dien aard is dat voor de volgende week door Churchill drastische maatregelen zijn aangekondigd, welke ver moedelijk een verdere inperking van de import zullen omvatten als voornaamste middel om het verbroken evenwicht te herstellen. Engeland, dat in zijn Dominions grote grondstoffengebieden bezit, heeft daarvan tijdens de hoge prijzen van rub ber, tin, copra, vezel, wol, katoen, etc., in sterke mate geprofiteerd, maar deze bij zondere baten niet in voldoende mate voor de innerlijke versterking van 's lands posi tie, maar grotendeels voor consumptieve doeleinden aangewend. Gevolg daarvan was dat de levensstandaard aanmerkelijk steeg en de exportmogelijkheden werden verminderd. Een officiële publicatie wijst er bijv. op dat de exporten van Duitsland en Japan in dollars uitgedrukt, gestegen zijn van 13 van het bedrag der Britse exporten in 1948 tot 67 daarvan in 1951. Het aandeel van deze landen in de wereld- exporthandel steeg in deze periode van 2 tot 6 terwijl het Britse aandeel terug liep van 12 tot 9 En terwijl de Engelse import uit de Ver enigde Staten en vermoedelijk ook uit de E.B.U.-landen zal worden verminderd, gaat Duitsland zijn geliberaliseerde import uit. deze landen van 75 tot "82 verhogen. Het is daartoe in staat gesteld door de zeer gunstige ontwikkeling van zijn handels balans gedurende het eerste halfjaar van 1952. De uitvoer beliep in totaal DM. 8053 millioen tegen DM. 6201 millioen in het eerste halfjaar van 1951, terwijl de totale import DM. 7892 milloen bedroeg tegen DM. 6787 millioen. Was er dus in de eerste helft van het vorig jaar nog een tekort van DM. 600 millioen, thans is er een overschot van DM. 160 millioen, hetgeen vooral aan de laatste maanden te danken is. Alleen in de maand Juni werd de import met DM. 260 millioen door de export overtrof fen en het zijn vooral de West-Europese markten, die van deze grotere Duitse ex port hebben geprofiteerd. De lagere le vensstandaard van Duitsland en Japan is zonder twijfel een van de belangrijkste hefbomen voor de ontwikkeling van de export, terwijl daarnaast de bijzondere credietfaciliteiten en de bepaling dat de exporteurs 40 van de met export ver kregen dollars voor zich mogen behou den, tot de stijging van de export krachtig hebben bijgedragen. Wanneer men de jaarverslagen van de Nederlandse industrieën over 1951 leest, blijkt dat ook de Nederlandse bedrijven sinds het midden van het vorig jaar in toenemende mate de buitenlandse, voorna melijk Duitse concurrentie hebben onder vonden en dat hiermee bij de prijsbepaling voor de export in toenemende mate moet worden rekening gehouden. Een nieuw be drijf als dat van de Nederlands-Ameri kaanse Fittingfabriek wordt bijv. in zijn opkomst door die Duitse concurrentie ern stig belemmerd. Maar ook in andere landeh wordt over die Duitse mededinging geklaagd. De Franse textielindustrie klaagt over de ont wikkeling van de invoer van Duitse tex tielproducten, welke sinds enige tijd voor bepaalde producten met meer dan 100 Toen ik die lezing had gehouden in Over- dwingelen, zei de dokter die mijn gastheer was: Laten wij thuis nog iets drinken voor we gaan slapen. Dan kunt u mij wat over Amsterdam vertellen. Hij was een grote, vette man met een evenredige practijk, die hem zelden met rust liet en hem vervulde met knagende verlangens naar de grote stad. Eenmaal per week bood de nabije provincieplaats een bleke compensatie voor dat gemis; hij liet dan zijn patiënten aan zijn vaste waar nemer over en probeerde zich in de kale feestzaal van het café te verbeelden dat hij de Stadsschouwbrug of het Concertgebouw bezocht. Maar dat lukt zelden, besloot hij zijn relaas op trieste toon. Daarom moet u mij over Amsterdam vertellen. Ik bevredigde zijn verlangens zo goed mogelijk, maar het bleek mij weldra dat hij in de hoofdstad, ofschoon hij haar zo zelden bezocht, meer oorden van vermaak van haver tot gort kende dan ik zelfs bij name had horen noemen. Wij ledigden enige glazen en ik leerde veel van hem. Toen togen wij wat glazig bedwaarts. Het huis was groot, log en oud. Het blonk uit door menigvuldige gangen met onverwachte hoeken en opstapjes. Einde lijk bereikte ik de logeerkamer en vlijde mij in het onafzienbare bed dat kennelijk de dokter en zijn vrouw in de eerste huwe lijksjaren tot sponde had gestrekt. Ik sliep onmiddellijk in. Maar midden in de nacht schoot ik met een ongearticuleerde kreet wakker. Onder mijn hoofdkussen waren twee ratten aan het vechten. Het was een hels kabaal. Ik rukte aan het lichtkoord en onmiddelijk zwegen zij. Rechtop in bed zittend wachtte ik gespannen of zij weer zouden beginnen. Maar het waren blijkbaar lichtschuwe ele menten en toen ik lang genoeg gewacht had, keek ik onder mijn kussen en nog be hoedzamer onder de matras. Zij waren echter verdwenen, waarschijnlijk door een gat in de muur die alleen werd versierd door het ingelijste en goedgelijkende por tret van een electrisch kacheltje achter glas. Eindelijk besloot ik weer te gaan slapen en daar ik ongewapend was, zette ik de nachtspiegel binnen handbereik. Ik sliep spoedig en weet helemaal niet of het vijf minuten of vijf uur later was dat de helse gedrochten zonder enige aanleiding of aan loop opnieuw met hun weerzinwekkende bezigheden begonnen, heftiger nog en kwaadaardiger dan de eerste keer. Hun merg en been doordringend gegil dreef mij het haar te berge. Ik sprong uit bed op het kille zeil en wachtte. Na een ogenblik zwe gen zij abrupt. Ik was evenwel zo ontsteld dat ik mij niet meer in bed waagde 'en in een deken gewikkeld de rest van de nacht doorbracht door in een krakende fauteuil gezeten, te staren naar het electrische kacheltje, dat helaas buiten staat was mij enige warmte te verschaffen. Toen ik de volgende morgen enigszins rillerig aan het ontbijt verscheen, was de dokter al in zijn spreekkamer. Hebt u goed geslapen? vroeg zijn echt genote. Ik had mij op die vraag voorbereid. Zij kwam niet geheel onverwacht en ik had besloten haar in positieve zin te '-^ant woorden. Geen gastvrouw vind' u-et- tig te horen' dat haar gasten d nt in doodsangst hebben gepasseerd, noch dat haar huis door parende ratten wordt be volkt. Ik glimlachte dus en zei met voor treffelijk gehuichelde opgewektheid: Heerlijk mevrouw. Als een blok. Hè, dat doet me plezier, zei zij met zo veel oprechte vreugde in haar stem, dat ik even opkeek.van mijn zo juist onthoofde ei. Ja ziet u, ging mijn gastvrouw door, mijn man is er vannacht tweemaal uitge haald. Ik bespeurde een afkeurenswaardig ge noegen in mij dat ook anderen niet onge stoord van de weldaden die de nacht biedt, hadden genoten, maar zei met een effen ge zicht: Ik heb er niets van gemerkt, mevrouw. Dat is het voordeel van een goed geweten. Ja, maar, vervolgde de doktersvrouw, mij een kopje thee toeschuivend, ik wist niet zeker of het meisje de alarminstallatie wel had afgezet. Die heext mijn man aan gelegd voor de waarnemer, want die slaapt nu letterlijk door alles heen. Nee, nee, riep ik opgewekt, maakt u zich niet bezorgd. Ik heb niets gehoord. Op dat ogenblik kwam een weldoorvoede vrouw de kamer binnen en keek ons be nepen aan. Hij stond an, mevrouw, zei zij schuld bewust. Ik boog mij snel over mijn ontbijtbordje en stak een halve boterham in mijn mond. Mijnheer heeft anders niets gehoord, Maartje, zei de doktersvrouw. Da ken nie, zei de meid positief. Je schrikt je kleurenblind assie gaat. Beide vrouwen staarden mij aan. Ik slokte die boterham door, verslikte mij in de thee en riep iets over een vroege bus. Toen ik langs het raam liep, zag ik dat zij mij nakeken door de tullen gordijnen. Zij hadden iets heel vreemds in de ogen. (Nadruk verboden) is gestegen. Ook de toenemende invoer van Italiaanse katoentjes is de Franse textiel- kringen een doorn in het oog, welke echter op haar beurt mét behulp van regerings faciliteiten bepaalde textielproducten naar Duitsland exporteert, waarover de Duitse fabrikanten zich weer beklagen. Uit een en ander is wel duidelijk dat de interna tionale concurrentie thans feller is dan sinds lang het geval was, zodat men in Engeland zelfs protectionistische maatre gelen overweegt om de eigen industrie te beschermen. En wie nu mocht denken dat het met de regeling van de buitenlandse handel tussen de Beneluxlanden wel in orde zal zijn, die heeft het ook mis, want de Belgische tex tielfabrikanten klagen steen en been over hun Nederlandse collega's, die als gevolg van lagere lonen en regeringssubsidies met name ten aanzien van rayon, dekens en breigoederen tegen lagere prijzen kunnen verkopen en de Belgische industrie in moeilijkheden brengen, waarover het Bel gisch kabinet zich thans moet beraden. En teneinde het chaotisch beeld van de inter nationale handel te voltooien, zijn daar de onsympathieke protectionistische allures van de Verenigde Staten waar tegen Zwit serland thans een krachtige actie is begon nen ter bescherming van zijn horloge industrie, een actie, welke ook voor andere landen van betekenis kan zijn, als men er in slaagt, de Amerikaanse regering tot een andere gedragslijn te brengen. <jDat de grondstoffenprijzen zich onder deze omstandigheden op peil houden, kan verblijdend worden genoemd omdat anders de chaos nog groter zou zijn. Intussen is het duidelijk dat wanneer men niet tot een politiek van protectie en autarkie wil vervallen, doch naar verdere liberalisatie van de wereldhandel wil streven, een geleidelijke egalisatie van het kostenpeil noodzakelijk is, met het oog waarop de Engelse regering zich krachtig tegen een nieuwe loonsverhoging verzet en er zelfs stemmen opgaan voor een nieuwe devaluatie van het Pond Sterling, hoewel men toch langzamerhand tot de overtui ging moest zijn gekomen dat door zulk een manipulatie de moeilijkheden slechts tij delijk worden overwonnen, niet het minst ook omdat andere landen zouden worden gedwongen haar na te volgen. En het is daarom te hopen, dat Churchill een nieuwe verzwakking van het Engelse ruilmiddel zal weten te voorkomen. Het ministerie van financiën deelt mede, dat zijn aangewezen voor opneming in de dagelijkse notering in de prijscouranten der beurzen met ingang van Dinsdag 5 Augustus 1952 de volgende fondsen: 2.000.000.4 1/4 percent 30-jarige obligatiën, lening 1952-2, gemeente Deven ter, in stukken van 1000,nos. 2001 4000. 3.000.000,4 1/4 percent 30-jarige obligatiën, lening 1952-2, gemeente Dor drecht, in stukken van 1000,nos. 3001 6000. 4.000.000,4 1/4 percent 30-jarige obligatiën provincie Gelderland in stukken van 1.000,nos. 14000, met coupons per 1 Januari en 1 Juli. 1.075.000,4 percent obligatiën, wo ningbouwlening 1951, gemeente Groningen, in stukken van 1000,van 500,en van 100,nos 11075 (de stukken van 500,zijn bovendien voorzien van een der hoofdletters A of B en die van 100, van een der kleine letters t/m j), met cou pons. per 2 Januari en 1 Juli. 2.000.000,4 1/4 percent 30-jarige obligatiën gemeente Nijmegen in stukken van 1000,nos. 12000, met coupons per 15 Januari en 15 Juli. 2.000.000,4 1/4 percent 30-jarige obligatiën lening 1952-2, gemeente Utrecht, in stukken van 1000,nos 20014000. De actions de capital Union Chimique Beige s.a. gevestigd te Brussel, België, in stukken van B. frs. 1000,met dividend bewijs nr. 3 e.v. Het bekende instituut „Ruwenberg" te St. Michielsgestel, dat tijdens de bezetting diende als gijzelaarskamp, viert dit jaar zijn eeuwfeest. Op 20 Augustus zullen de fraters van het huis op feestelijke wijze de dag herdenken, waarop vóór 100 jaren hun liefdewerk en opvoedkundig werk werd begonnen. Op 3 September zal het eeuw feest landelijk worden gevierd. De minister van Economische Zaken heeft ingesteld een adviescommissie in zake de bestemming van het aardgas. De taak van deze commissie zal zijn het uit brengen van een advies omtrent de be stemming welke aan het door de staat van de Nederlandse Aardolie Maatschappij over te nemen aardgas dient te worden gegeven. Daarbij moet er van uitgegaan worden dat dit aardgas in eerste instantie voor het Noorden en Oosten van het land zal worden bestemd. De voorzitter van deze commissie is prof. dr. P. B. Kreukniet te Haren (G.). Gemoedereerd of doodgemoedereerd gebruiken wij in de zin van: kalm, zon der zich van iets of iemand iets aan te trekken, alsof het niets bijzonders was. Men is geneigd te denken aan het zelf standig naamwoord gemoed en het woord te verklaren als: met een gerust gemoed. Maar dan zitten wij met de staart van het woord in de knoop. En juist die staart kan ons op het goede spoor brengen. Wij hebben namelijk te maken met een vervorming van gemo dereerd dat regelrecht is afgeleid van het Franse werkwoord modérer: mati gen. Gemodereerd is dus: gematigd en daaruit vloeien de bovengenoemde be tekenissen voort. Toen men zich van de afkomst niet meer bewust was, ging men de o in een oe veranderen, daarbij denkend aan het woord gemoed dat er niets mee te maken heeft. ADVERTENTIE DE MEEST GEROOKTE SIGARET DANK ZIJ DE CONSTANTE KWALITEIT Toen een Texelse vrachtrijder gisteren een koe op het drukke marktplein te Den Burg wilde afleveren, ging het dier plot seling aan de haal. Het rende dwars door een drom vrouwen en kinderen, die bij een textielkraam stonden. Verscheidene personen werden omver gelopen en een vrouw brak enkele ribben. De koe zette haar wilde tocht voort en vernielde een ruit van een woning. Vele badgasten, die het dier zagen aankomen, zochten ijlings een goed heenkomen. Na aan het Noord einde van het dorp nog een omheinig te hebben gekraakt, bereikte de koe een weide, waar zij zich tenslotte gemakkelijk liet vangen. Nederlands Hervormde kerk Beroepen te Overlangbroek, (toez.) voor bijstand in het pastoraat, N. Bergstra te Leeuwarden, voorheen predikant bij de Prot. kerk in Indonesië. Geref. kerken Bedankt voor Oud-Beijerland J. B. van Mechelen te Oostburg. Geref. gemeenten Bedankt voor Paterson (V.S.) J. W. Kersten te Genemuiden. Ds. D. Ozinga Mzn. overleden In de ouderdom van 88 jaar overleed te Utrecht ds. D. Ozinga Mzn., emeritus-pre dikant der Ned. Herv. kerk. Mijn vriend Daan bleek na drie maanden huwelijk reeds zozeer onder de invloed van revolutionnaire damestijdschriften te staan, dat hij terstond na het eten met een beel dige glimlach tegen zijn vrouw zei, dat wij beiden de vaat wel zouden doen. Zómaar, zonder énig voorafgaand over leg. Ik staarde even verbijsterd naar de graten op mijn bord en terwijl ik even later mijn instemming met deze onder neming betuigde, vroeg ik mij af of de vaat voor hem een dagelijks liefdewerk dan wel een gelegenheids-uitsloverijtje was. Ik ben in het geheel niet tegen afwassen opgewassen. Ik heb er wel aan gedaan, maar ergens in het verleden houdt het spoor van porseleinscherven plotseling op. Als scherven inderdaad datgene doen, wat er spreekwoordelijk van verwacht wordt, dan kan ik voor het geluk van vele gezin nen instaan. De hoop, dat Daan mij misschien mee naar de keuken had getroond om mij weer eens ouderwets in vertrouwen te nemen, bleek ook al ijdel te zijn. Want zodra hij plechtig de vatenkwast had ingedoopt, be gon hij geforceerd te zingen. Bij het ver richten van huishoudelijke bezigheden wor den velen onzer behept met het waandenk beeld, dat zij een goede tenor hebben, Daan ook. Slechts één keer onderbrak llfl zijn stemgeweld om mij mede te delen, dat theepotten over het algemeen niet van bin nen worden afgedroogd. Daarna zong hij weer verder, schel en krampachtig, alsof hij er een groot leed mee probeerde te ver bergen. Het rumoer eindigde pas toen er een fraai kopje aan scherven viel. Hoe het precies gebeurde wisten we niet precies. Hij zei dat ik het verkeerd had aangepakt en ik meen de dat hij het foutief had aangegeven. We vonden het kinderachtig van elkaar, dat we nu niet eens de schuld voor een dergelijke kleinigheid op ons wilden nemen. We gaven beiden nog eens objectief onze lezing over de toedracht van dit ongelukje en inter rumpeerden elkaar daarbij hevig, zodat we er ons steeds pijnlijker van bewust werden, dat we ruzie hadden. Het leek ondenkbaar tussen twee vrienden als wij, maar het was niet anders. Ik begreep niet waarom hij zich zo druk maakte en hij snapte niet waarom ik me zo opwond. Het enige punt van overeenstemming in dit scherpe twist gesprek was, dat we het kopje er niet heel mee kregen. Tenslotte ben ik maar binnengelopen om zijn vrouw voorzichtig op de hoogte te stellen van het verlies. Zij liep angstig naar de keuken om te zien welk kopje het was en kwam juichend terug. Voorzover ik haar reactie begreep was zij verlost van een keramisch misbaksel, dat haar altijd had gehinderd en dat zoals zij het uitdrukte „maar nooit kapot wilde". Ze vroeg me dankbaar hoe ik dat in vre desnaam had klaargespeeld, maar juist toen ik omstandig mijn stommiteit wilde gaan beschrijven, onderbrak Daan mij. Hij ver telde dat hij het kopje bijzonder onhandig had aangegeven. Later op de avond heeft hij mij tijdens de conversatie verschillende keren ge vraagd waarom ik zo stil was. H. B. ém. 'mie Wm Enige gelaatstudies van gouverneur Adlai Stevenson, de democratische candidaat voor het presidentschap van de Verenigde Staten, tijdens een persconferentie in Springfield. Links boven: „Wat mijn plannen zijn....?" Rechts boven: „Ik zie dat zo....". Links onder: „Daar ben ik het niet mee eens!" Rechts onder: .Dat is niet zo eenvoudig!" Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 5 Augustus 1852 PARIJS Een aankondiging; dat in het ministerie eenige wijzigingen zouden worden gebracht, werd hier ter stede aanvankelijk beschouwd als een blijk, dat de Prine-""oorzitter tot andere gedachten is gekomen ten aanzien van de inbeslag neming van de bezittingen van het Huis Orleans. Deze verwachting is den bo dem ingeslagen door een in het Régee- ringtsblad opgenomen besluit, waarbij al de leden van den Staatsraad, die zich destijds tegen de inbeslagneming heb ben verklaard, worden ontslagen en door aanhangers van Prins Dodewijk Napo leon worde:, vervangen. Dit besluit heeft een diepen indruk gemaakt en geeft den juistèn maatstaf aan van den geest van het ove dit land gestelde Bewind

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 3