Wrijving tussen Uitgeest en Krommenie over branden in hun grensgebied Agenda voor Haarlem Brieven aan de redactie Nederlandse deskundigen helpen bij de ontwikkeling van Irak Dorpse ruzie om de brand Godfried Bomans Veertigjarige vrouw met een mes gestoken Nieuwe weg langs de Zuidhollandse duinrand Heling van luchtmacht goederen gestraft Vertegenwoordiger gaf onjuiste korting Anderhalf jaar straf wegens oplichting Zandvoort Haarlemmermeer Amsterdamse Beurs DINSDAG 5 AUGUSTUS 1952 HAARLEMS DAGBLAD - OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 3 Vele argumenten en tegenargumenten en de rode haan kraait victorie „DE CAMERA OBSCURA IN WOORD EN BEELD Iraakse functionaris over plannen voor Iraakse landbouw Vermoedelijke dader kwam politie halen Nederlandse Comedie met Nederlandse stukken Twee emigranten moeten hoofdprijs delen Inbraak tijdens vacantie Automobilisme Grote prijs van Duitsland Het Bondselftal tegen Egypte Voedergraanprijzen voor de oogst 1953 Postduivensport Jubileum postbode J. Mever SCHEEPVAART Examens Burgerlijke Stand van Haarlem In 1937 is Gerrit Apeldoorn, grasboer tussen Krommenie en Uitgeest, voor het eerst met een geruïneerde boerderij onder de vleugels van de rode haan uitgekropen. Zater dag is het de tweede keer geworden. Het begon met een ijl rookkolommetje naast de schoorsteen en het eindigde met een half-uitgebrande schuur. „Hooibroei" heet het, maar de boer zelf is daar zo zeker nog niet van. Waar hij wel heel zeker van is: de meer dan vreemde manier, waarop deze laatste brand werd aangepakt door de spui ten van Krommenie en Uitgeest, want het komt er in feite op neer, dat er over de rug van Gerrit Apeldoorn een vete is uitgevochten, die al een hele poos smeult tussen de vrijwillige brandweren van Krommenie Zaankanters met twee motorspuiten en van Uitgeest Kennemers met één motorspuit en een slangenwagen. Zaterdag ochtend is die oude animositeit, waarvan iets te merken is in de toon, waarop een Uitgeester over een Krommenieër praat en andersom, plotseling weer opgelaaid. En Gerrit Apeldoorn bleef met een half-verwoest spul zitten. Het is een ietwat glibberige affaire, met een massa glibberige détails. En telkens als er een brand is in het grensgebied van de beide gemeenten, het grensgebied, dat ,,Bussendam" heet en waar een paar boer derijen over het diep-groene land zijn ge strooid, houden de boeren in de omtrek hun hart vast. Want dan moet op hun kosten die oude onenigheid weer voedsel vinden in de vlammen van hun gedoente. Hoor, hoe de ondercommandant C. Gor ter van de spuitgasten van Krommenie er overdenkt: „Een paar jaar terug is op diezelfde „Bussendam" de boerderij van Gleijnis uit gebrand. Gleijnis woonde op het grondge bied van Uitgeest, maar de mensen belden direct de brandweer van Krommenie op, omdat ze daar vertrouwen in hebben. Met de Assendelfter brandweer samen hebben we het toen gehouden: de hooibroei in de schuur werd zogezegd verzopen onder het water. Gleijnis was er dankbaar voor en hij heeft het getoond ook. Maar burgemees ter P. v. d. Ven van Uitgeest, op wiens grondgebied zich die brand dus eveneens afspeelde, heeft toen gezegd, dat de ge meente Uitgeest de spuitgasten van Krom menie er niets voor hoefde te geven, omdat ze ongeroepen gekomen waren naar de ge rechtigheid van de gemeente Uitgeest. „Voorzichtiger" En sindsdien zijn we voorzichtiger ge worden. We hebben nog voorgesteld, alle boerenplaatsen in de omgeving samen onder onze hoede te nemen op basis van wederzijdse hulpverlening, desnoods op voorwaarde, dat de Uitgeesters de blussing zouden overnemen, als ze na die van Krom menie kwamen (eenzelfde overeenkomst als er allang met Assendelft bestaat), maar daar is helaas nooit wat van gekomen. In April 1952 heeft de Zaanse brand- weerbond er zich mee bemoeid. Er werd aan het college van B. en W. van Uitgeest een brief gestuurd met het voorstel 25,— per jaar als donatie aan de bond te storten plus een bepaald bedrag per uur voor blussingswerk. Maar we heb ben er niet dat op gehoord. Uitgeest heeft in die tussentijd wel een verdrag van bijstand met Alkmaar gesloten, dat 700.per jaar kost (volgens Uitgeest maar 450,wat ook betaald moet wor den als er geen brand voorkomt. En Krom menie kan in 7 minuten met de spuit aan de rand van de gemeente zijn, terwijl Alk maar er zeker het dubbele over doet." Kwaad Het verhaal van de brand zelf komt van een Uitgeester, die vlak bij boer Apeldoorn woont en Zaterdagochtend het geval van haver tot gort heeft gezien en er zich verschrikkelijk kwaad over heeft staan maken. Hij wilde zijn naam liever niet ge noemd zien, omdat hij „inwoner van Uit geest is", maar zijn gegevens klopten zo volkomen met die van andere ooggetuigen, dat wij menen voor zijn woorden te mogen instaan. „Mijn vrouw zag omstreeks kwart over tien een rookspiraal uit het dak van de boerderij komen, net naast de schoorsteen. Zij dacht, dat er een kachel werd aange maakt, maar merkte even later, dat er iets ernstigs aan de hand was: ook de lijnwer- kers langs de spoorlijn sloegen alarm. Via de militaire telefoniste aan de Hembrug heeft haar echtgenoot toen een directe ver binding met Uitgeest aangevraagd, wat hem onmiddellijk werd toegestaan. De juf- ADVERTENTIE WOENSDAG 6 AUGUSTUS zal das avonds om 8 uur een rondleiding verzorgen op de tentoonstelling Toegang die avond 1. DINSDAG 5 AUGUSTUS Concertgebouw: Opera Italiana, 8.15 uur. Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Palace: ..Küssen ist keine Sünde", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Muiterij op de goudkust", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Vom Teiifel gejagt". 18 jaar. 8 uur. City: „De Jan tjes", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Arabi sche nachten", 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De Triomph van Zorro', 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Zijn laatste vacantie", 14 jaar, 8.15 u. Rembrandt: „Millionnairs gevraagd 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 6 AUGUSTUS Palace: „Pinocchio", alle leeft., 10.30 uur. „Küssen ist kcine Sünde", alle leeft.. 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. Luxor: Journaalvoorstcllmgen, 10.30, 11.30 en 12.30 uur. „Muiterij op de goud kust", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Die dwaze Mr. Jones", alle leeft., 2.30. „Vom Teufel gejagt", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", alle leeft., 10.30 uur. „De Jantjes", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Gulliver's reizen", 10 30 uur. „Arabische nachten", 14 jaar, 2, 4 15, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „De triomph van Zorro", 14 jaar. 2.30. 7 en 9.15 uur. Minerva: „Circus Bollepi", alle leeft., 2.30 uur. „Zijn laatste vacantie", 14 jaar, 8.15 uur. Rem brandt: „Onvergetelijke melodie", alle leeft., 10.30 uur. „Millionnairs gevraagd", 14 j., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. frouw hield de durend in stand. verbinding zelfs voort- Nergens antwoord Maar op het nummer van de brandweer commandant van Uitgeest kreeg onze zegs man een onbegrijpend antwoord, het ge meentehuis was langdurig „in gesprek" en op het politiebureau werd de hoorn niet eens opgenomen. Zodat hij ten einde raad de brand meldde aan de brandweer van Krommenie, die welgeteld zeven minuten later ter plaatse was. Op de grens van Krommenie en Uit geest dan altijd. Maar nu komt het pijnlijke in deze affaire: omdat de brand woedde binnen de Uitgeester gemeentegrens durfde de com mandant van de Krommenicërs, gezien de voorgeschiedenis, geen water te geven en de boerderij brandde rustig verder Inmiddels kwam de slangenwagen van de Uitgeester brandweer, die gestationneerd is achter het fort „aan den Ham" en waar mee op de waterleiding een bepaalde acti viteit kan worden ontwikkeld, wel in het geweer, dank zij het vlotte optreden van twee boerenzoons, Gerrit Nieuwenhuizen en Wim Noom, die samen geblust hebben wat ze konclen. Tot de slangen barstten. En de omwonenden alleen maar konden proberen de inboedel te redden. Half uur later Om 10.55 uur, dus ruim een half uur na de brandmelding, arriveerde de motorspuit van Uitgeest. Hot woonhuis is gedeeltelijk behouden en de muren van de schuur staan nog overeind. Maar van twee en twintig minuten over tien tot bijna vijf voor elf is er geen water gegeven, blijkens de oogge tuigen en dat vinden de boeren van de „Bussendam" een uitgesproken schandaal. Wat de Uitgeester brandweercommandant er op zegt? Ten eerste: de meldingen worden altijd verkeerd of onvolledig gedaan. Ten tweede: toen deze bepaalde melding een keer duide lijk doorkwam, is de spuit onmiddellijk uit gerukt. Ten derde: de spuit van Krom menie heb ik niet gezien en mijn mannen evenmin. Ten vierde: er is ons niets bekend van een brief met een aanbod door de brandweer van Krommenie (wij hebben het afschrift inmiddels wèl gezien. Red. U.C.). Ten vijfde: Bussendam heeft maar een paar telefoons en het is een heksentoer om vandaar naar Uitgeest te bellen. Wij vragen ons, met deze feiten in ons bezit, af, in hoeverre de brandmeldingen in Uitgeest onfeilbaar zijn of zijn te maken, of en zo ja waarom plaatselijk chauvinisme ten koste van een brandende boerderij moet gaan en tenslotte: waarom de Krom- menieërs en de Uitgeesters niet zoveel oog voor hun gemeenschappelijke taak kunnen hebben, dat ze uit gaan van de eenvoudige stelling: wie het eerst komt, die het eerstspuit. De heer Darwish-Al-Haidari, secretaris generaal van het Iraakse ministerie van Landbouw, hééft een veertiendaagse stu diereis door Nederland gemaakt, waarbij hij de gast was van minister S. L. Mans- holt, die vele van zijn bekwaamste mede werkers ter beschikking stelde om de heer Al-Haid.ari bij zijn studie behulpzaam te zijn. De heer Al-Haiclari zeide, dat men in Irak, in het stroomgebied van de Euphraat en de Tigris, bezig is grote bevloeiingswer ken aan te leggen om landbouw op aan zienlijk groter schaal dan voorheen moge lijk te maken. Buiten de oliewinning is Irak een vrijwel uitsluitend agrarisch land. De vijf millioen inwoners van dit land hebben echter meer vruchtbare grond en deskundige leiding en voorlichting no dig om hun levensstandaard te verhogen. „In Irak kunnen wij enorme oppervlak ten vruchtbaar land in cultuur brengen, mits wij waterwerken aan kunnen leggen en hydro-electrische krachtstations, wegen, spoorwegen en bruggen kunnen bouwen. Aangezien wij heden niet over voldoende experts beschikken, zoeken wij steun van buitenlandse krachten, voornamelijk land bouwkundigen en civiel-ingenieurs. Reeds is een aantal Nederlanders in Irak aan het werk en het ziet er naar uit, dat wij bin nenkort een nieuw beroep op Nederland se deskundigen zullen doen. Wij doen dat graag, omdat wij uitermate prettige erva ringen met Nederlanders hebben en spe ciaal ook, omdat thans deskundigen op het gebied van subtropische en tropische land bouw uit Indonesië vrij komen. Wij heb ben werk in overvloed, omdat wij een taak voor vijftig jaar graag in vijf jaar willen verrichten", aldus de Iraakse functionaris. Hij zeide voorts tot zijn vreugde te heb- Nieuwe boerengencratie In Irak heeft men thans negen land bouwproefstations voor de verbouw van subtropische en tropische gewassen. Geba seerd op een gezonde landbouw zal een iandbouw-industrie kunnen groeien. Het land is voor tachtig percent rege ringseigendom. Wil men de agrarische be volking ontwikkelen, dan zal dit land op de juiste manier aan de boeren in bezit moeten worden gegeven. Met veel belang stelling heeft de Iraakse secretaris-gene raal kennis genomen van de wijze, waarop in Nederland aangewonnen land via de overheid aan de boeren komt. Hij acht veel van deze methode bruikbaar voor Irak. Zo kan daar een nieuwe boerengencratie van een zich snel ontwikkelend land worden opgebouwd. Vanmorgen vroeg is aan het politie bureau in de Van der Vennestraat te 's-Gravenhage de 39-jarige loswerkman A. J. de Z. in zenuwachtige toestand komen vertellen, dat hij een arts nodig had voor een bewoonster van de Van der Ncerstraat, die aan de haar toegebrachte wonden zou doodbloeden. De politie stelde Z. in ver zekerde bewaring, waarschuwde de G.G.D. en begaf zich naar het aangeduide huis. Daar trof men de 40-jarige mej. H. T. in ernstige toestand aan. Zij had enige mes steken in de hartstreek. Direct werd bloedtransfusie toegepast. De vrouw kon ben gemerkt, dat buitenlandse studenten echter nog niet worden verhoord. Haar toe- Ie Wageningen landbouw-onderricht in de stand is ernstig. Engelse taal kunnen krijgen. Overwogen zal worden of een aantal Iraakse studen ten in Nederland zal kunnen worden op geleid. Op het ogenblik voert een weg door en langs de duinen van Zuidholland van Was senaar, langs het vliegveld Valkenburg, Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout en De Zilk naar Vogelenzang, die als verbin dingsweg van Den Haag naar Haarlem kan worden beschouwd. Het verkeer op deze weg is de laatste jaren aanzienlijk toege nomen, zodat er dikwijls moeilijke situaties ontstaan, waarvan wielrijders het slacht offer zouden kunnen worden. De A.N.W.B. heeft zich over deze aangelegenheid dezer dagen tot Gedeputeerde Staten van Zuid holland gewend. Reeds lang bestaat er namelijk het plan een nieuwe provinciale weg langs de dui nen aan te leggen van Scheveningen naai de Noordhollandse grens. Aanvankelijk was het plan deze weg een breedte te geven van zes meter, maar gezien de toegenomen belangrijkheid wordt dit nu een weg met gescheiden rijbanen. De A.N.W.B. heeft er bij Gedeputeerde Staten op aangedrongen, de aanleg van deze weg te bespoedigen, daar dan tevens de drukke rijksweg Den HaagHaarlem zal worden ontlast. Conform de eis van de officier van Justi tie heeft de Haagse rechtbank hedenmor gen de autohandelaar F. Th. H. K. uit Den Haag veroordeeld tot een gevangenisstraf van één jaar met aftrek. De rechtbank achtte bewezen, dat K. auto-onderdelen, die gestolen waren uit de werkplaatsen van de Luchtmacht te Soesterberg, heeft opgekocht, ofschoon hij wist, dat de goe deren van diefstal afkomstig waren. Gisteravond waren in het huis in de Van der Neerstraat mej. H. T., de genoemde A. J. de Z. en de 32-jarige loswerkman C. B. bijeen geweest alvorens naar een verjaars- partij in het Westeinde te gaan. Daar zou B. tegen de vrouw hebben gezegd, dat De Z„ die bij haar inwoonde, „niets voor haar was". Na afloop zijn de vrouw en De Z. naar de woning in de Van der Neerstraat terug gegaan. In de keuken zou De Z. zich over de vrouw heen hebben gebogen als om af scheid van haar te nemen en haar plotse ling met een keukenmes hebben gestoken. De vrouw handelde in tweedehands goe deren. Zij was gescheiden. Het motief is waarschijnlijk minnenijd. Oversteken. Wéér een dame aangere den! En zou men de tijd hebben alle dag bladen te lezen, dan waren het wel een dozijn, maar dan niet alleen dames doch ook heren. Ondergetekende, die veel op straat is, omdat hij geen betrekking heeft, waarschuwt ieder bij het oversteken van de rijweg of als het al gebeurd is, en zegt dan bijvoorbeeld: mevrouw, u gaat de ver keerde kant uit. Het gasthuis ligt daar. Maar ik moet niet naar 't gasthuis. Luistert u nu eens, mevrouw. U steekt de weg over met ongeveer 40 meter en u kunt het doen in 8 meter. U heeft dus vijfmaal zoveel kansom dood- of aangereden te worden. Dan zeggen ze vaak: Ja, u heeft feitelijk gelijk en ik zal er in het vervolg om den ken. Er zijn er natuurlijk bij die zeggen: wat heb jij er mee te maken, waar ze dan feitelijk ook weer gelijk aan hebben. Alleen is het mijn bedoeling: Steek de straat zo kort mogelijk over en u heeft dan de kans lang en gelukkig te leven. J. H. Misschien heeft deze bus wel in haar goede jaren op en neer gesukkeld tussen Wom- mels en Siddeburen. Maar zij heeft zelden zoveel plezier aan haar clientèle verschaft als nu ze in retraite staat aan het Noordzeestrand. Een compleet gezin is er comfortabel in ondergebracht en de bus denkt eenvoudig niet meer over Siddeburen. Vandaar dat bordje Buiten dienst!" Zoals wij gisteren reeds bekend maak ten, begint de Nederlandse Comedie, welk gezelschap als eerste bespeler van de Haar lemse Schouwburg zal optreden, het nieu we seizoen met „Majoor Barbara" van Shaw en „De Koopman van Venetië" van Shakespeare, respectievelijk onder regie van Jan Teulings en Johan de Meester. Verder zal een keuze worden gedaan uit de volgende stukken: Lucifer van Joost van den Vondel, De Bezoeker van Eduard Hoornik, Odysseus Weent van Jeanne van SchaikWiliing, A Phoenix too Frequent van Christopher Fry (vertaling: Bert Voe ten), Bal des Voleurs van Jean Anouilh, Der Schwierige van Hugo von Hoffmanns- thai, Dial M for Murder van Frederick Knott en The deep blue sea van Terence Rattigan. Enige tijd geleden werd gemeld, dat de uit Laren geëmigreerde Van Russel in Syd ney de prijs van 100.000,uit de Austra lische loterij had gewonnen. Later werd bekend, dat de Nederlandse scheepskok Kroon aanspraak maakte op de helft van de prijs. Het kwam tot een proces, waarbij Van Russel werd opgedragen het bewijs te leveren, dat hij alléén recht had op de prijs. De rechter heeft thans vonnis gewezen en bepaald, dat de helft van de prijs die in middels geblokkeerd was, aan Kroon moet v/orden uitbetaald. Dit zal 21 dagen na de uitspraak geschieden. De Haagse vertegenwoordiger H. A. J. B. is hedenmorgen door de rechtbank in Den Haag veroordeeld tot een voorwaardelijke gevangenisstraf van negen maanden met' een proeftijd van drie jaar. De eis was een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van zes maanden. Aan B. was ten laste gelegd, dlat hij zeven duizend gulden had verduisterd in zijn dienstbetrekking bij een Leidse graanhandel en wel door korting te ver lenen aan de klanten van de firma. Dit deed hij om te voorkomen, dat zijn omzet zou verminderen en de firma hem zou ont slaan. Toen de bewoners van een huis in de Heussensstraat in Haarlem gisteren van vacantie terugkwamen, kwamen zij tot de ontdekking dat er tijdens hun afwezigheid was ingebroken. Nadat zij in grote haast het huis hadden doorzocht, bleek hun dat de dieven zich hadden beperkt tot het leeg halen van drie blikken spaarpotten van de kinderen, waarin een bedrag van ongeveer tien gulden. Een geldkist met meer inhoud lieten de inbrekers die het huis waren binnengekomen door een kapot raam ongemoeid. De Haagse rechtbank heeft hedenmor gen de vertegenwoordiger H. M. van R. veroordeeld tot een gevangenisstraf van 1 jaar. Het Openbaar Ministerie had dezelfde straf geëist. Bewezen werd verklaard, dat Van R. enkele maanden geleden op de vee markt te Leiden twee koeien, die niet van hem waren, heeft verkocht voor 1150 gul den. Dezelfde truc heeft hij ook gepleegd te Zwolle, Utrecht en Den Bosch. Op de Nürnburgring in Duitsland werd een autorace gehouden, welke meetelde voor het wereldkamipoenschap voor auto-cou reurs. De afstand, die moest worden afgelegd, bedroeg 410.380 km. De uitslag luidde: 1. Ascari (It.) met Fer rari, 3 uur 6 min. 13,3 sec. (gemiddelde uur- snelheid 132,2 km.)2. Farina (It.) met Fer rari, 3.06.27.1 (132.1 km.u.)3. Fischer (Zwitserland) met Ferrari, 3.13.23,4 op één ronde; 4. Taruffi (It.) met Ferrari; 5. Behra (Fr.) met Gordini. op twee ronden; 6. Lau rent (Belg) met Ferrari; 7. Riess (Duitsl.) met Veritas. Na deze wedstrijd luidt de stand voor het wereldkampioenschap wat betreft de eerste vijf geklasseerden: 1. Ascari (It.) 36 pnt.; 2. Taruffi (It.) 22 pnt.; 3. Farina (It.) 19 pnt.; 4. Fisher (Zwits.) 10 pnt.; 5. Ruttman (V. S.) 8 punten. Het bondselftal, dat Zondag 10 Augustus in het Olympisch Stadion in Amsterdam tegen Egypte uitkomt, is als volgt samen gesteld: Doel: Kraak (Stormvogels). Achter: De Jong (ADO) en Odenthal (Haarlem). Midden: Wiertz (DWS), Terlouw (Sparta) en Biesbrouck (RCHi. Voor: Van der Kuil (VSV), Bennaars (Dosko), Van Roessel (Willem ID, Mom- mers (Willem II) en Clavan (ADO). Reserves: Landman (Sparta), Hendriks (Vitesse). Van der Gijp (Emma), Van Melis (Eindhoven), Van der Tuyn (Hermes DVS). De hoofdafdeling Akkerbouw van de Stichting voor de Landbouw, heeft zich be raden over een concept-voergraanregeling voor de oogst 1953, die enerzijds beoogt een al te hoog prijspijl te voorkomen, maar anderzijds voldoende zekerheid geeft voor een lonende productie. Dit plan behelst een leveringsrecht en een ter beschikking- houdingsplicht. Wanneer het prijspeil der vrije granen al te hoog zou oplopen, dan zouden de telers kunnen worden verplicht per maand een zekere hoeveelheid te le veren tegen de prijs, die is vastgesteld door het Aan- en Verkoopbureau van Akker bouwproducten. Deze extra hoeveelheid zou dan in de veevoederdistributie kunnen worden betrokken. Het ligt in de bedoeling dit plan nog nader uit te werken. Ten aanzien van de afzetmogelijkheden van pootaardappeien meent de hoofdafde ling Akkerbouw, dat er geen reden is moeilijkheden te verwachten en dat het prijspeil zich zeker boven de garantieprij zen zal kunnen blijven bewegen. De hui dige garantieprijzen liggen beneden de z.g. kale kostprijs. De Zandvoortse postduivenvereniging „Plei- nes" hield Zondag een wedvlucht van Maas tricht (afstand 187 km.). Om 8.10 uur ge lost, arriveerde de eerste vogel om 10.21.1 uur en breikte derhalve een snelheid van 1433 meter per minuut. De uitslagen waren als volgt: A. Dorsman 1, 2. 10. 16, 30. 35 en 43; P. Peters; 3. 11, 25, 26. 36, 37, 38; C. Visser 4, 7; J. de Leeuw 6; I-I. Lansdorp 5, 15; II. Bartens 8. 14, 28, 31, 40; J. Koning 9, 12, 22; C. K. Draijer 13, 18; A. PaapLukkassen 19, 24, 46; W. G. Koning 17, 32. 39. 42; K. Kramer 20; G. Driehuizen 21, 44; IJ. van 't Hert 23; C. Koper 27: A. Molenaar 29, 33; P. Koper 34, 45 en J. N. Huijer 41. De heer Joh. Meyer te Vijfhuizen herdacht het feit dat hij veertig jaar geleden in dienst trad bij de P.T.T. De jubilaris werd door de dorpelingen gehuldigd. Een delegatie bood een klok aan. De druk bezochte receptie betekende voor de Vijf huizenaars tevens het afscheid van de heer Meyer als „brieven besteller in actieve dienst", daar hij de dienst van liet rijk met pensioen gaat verlaten. Hoofdakte Geëxamineerd voor gedeelte B 7 candi- daten. Geslaagd is mejuffrouw C. I. Brou wer te Bodegraven en de heren: F. P. van Driesten te Haarlem; W. Roorda te Haarlem; P. v. d. Laan te Noordwijk; D. Hartog te Zaandijk; N. A. Disselkoen te Westzaan; J. H. Erkamp te Den Helder. HAARLEM, 4 Augustus 1952 BEVALLEN van een zoon: 2 Aug.. C. C. FellerVictoor; C. E. OlingMarchand; 3 Aug.. H. de VriesHcijdel; M. H. van der VeldtSmit, 2 z.; S. R. Looijvan Saarloos; J. RijnekeRienderhoff: E. M. Kramerde Jong; 4 Aug.. G. G. DusseauVoorneveld. BEVALLEN van een dochter: 28 Juli, A. J. DolieslagerGuldemeester: 1 Augustus, M. G. A. SipsWijs; 2 Aug., W. ten Bokum Zeeman; J. H. RekerSarton; L. F. Wally Berkhuysen; E. StecvenszHinsbeeck; 3 Aug., A. C. Handgraafvan Warmerdam. 4 Aug.. G. J. van der Mey—Van de Water. OVERLEDEN: 1 Aug., M. E. Fransen— Hölscher. 65 j„ Schutterstraat; 2. Aug.. A. M. OutHeijnnis, 74 j., Karolingenstraat; 3 Aug,. W. F. Doijer—Bijleveld, 69 j„ van Dortstraat; H. van Pelt—Dekkers, 47 j., Hazepaterslaan. Slotkoers Openings gisteren koersen 3-3,Ij Nederl. 47 90 g.l. 90»/!,! A.K.U IAVA 142% 1.76 176% Philips Gloeil. 153 154% Kon. Petroleum 323 Z 325% A'dam Rubber 81 81% Holl. Amer. Lijn 151J4 151% N. Scheepv. Unie 120 120% H.V.A 95^ 96% 76 76% Amsterd. Bank 152% 152% Ned. Handel Mij. 138% g.b. 138% Rotterd. Bank 152% 152% Twentse Bank 155 155 Anaconda Copper 46»/ib 46% Bethlehem Steel 52 52% Republic Steel 41% 41% 77% 76% Tidewater 237/u 23 41 41% Aaisdijk, 3 van New York té Rotterdam. Aiaexamin, 3 van Antweipen te Roueiüam. Andijü, 4 v. Hamburg ie Rotterdam. Averüijk, 3 v. Houston te R dam. AlmkexK, 31 v. Kobe te Moji Japan. AiiieidijK, 4 Scihy's. Aagteüijk, 2 van Boston naar Philadelphia. Aicnxba, J 170 m. N.NO- Frnisterré. Aigènib, .3 te Bremen. Amslelpaik, 2 lau m. Z. Sable eil. AnneiTKerk, 4 v. Bremen te Ai:iwerpen. Antonia, 2 van Pladju naar Saigon. A j nulla, o v. Pladju te Liencmen verw. Arunao, 2 60 m. W.ZW. Belle isle. Aai dijk, 2 86U m. O.NO. Bermuda. Amsteiaiep, 2 100 m. N. Bermuda. Anadne, pass. 2 Fayal. Ab-bekerk, 3 120 ni. N.NW. Penm. Agamemnon, 2 240 m. Z.ZW. Op. Ha tie ras. Amsieidiep, 3 280 m. W.ZW. Bermuda. AmsteipaiK, 3 240 m. O. Nantuckei. Akkrumdijk, 5 Mombassa verwacht. Albneo, 4 van Victoria n. Bania. Alcyone, 5 te SamoS. Ampenan, 4 v. Tj. Priok n. Soerabaja. Aiendskerk, 5 Singapore verwacht. Axeidijk, 4 v. Djibouti n. Suez. Aldaoi, pass. 5 Si. Pauls Koek. Alphacca, 4 v. Santos 5 Rio de Janeiro verw. Aalsum, 5 van Aden naar Karachi. Aagtekerk, 4 van Awtw. n. Hamburg. Aigos, 4 van Amsterdam te Ipswich. Breda, 3 van Talcahuano naar Corral. Bandjermasin, 5 v. Raha te Makassar verw. Banto, 3 rede Posso. Barumun, 3 van Makassar naar Kcndarl. Baud, 3 v. Buleleng naar Makassar. Blijdendijk, 3 300 m. ZO. Cp. Race. Bontekoe, 3 v. Pacre Pare n. Balikpapan. Bennekom, 3 460 m. NO. Fiores. Bacchus, 2 Aruba gepass. Biiliton, 2 100 m. N.NO. Mdri. Bantam, 4 v. Tj. Priok n. Cheribon. Barendrecht, 5 v. Colombo te Mena ei Ahmach verwacht. Binlang, 4 v. Cebu naar Marl. Britstim, pass. 4 Lands End. Baarn, 5 v. Brighton Trin te La Guaira verw. Bengkalis, 5 te Londen. Bali, 2 te Makassr. Bloemfontein, 4 te East London. Caltex Pernis, pass. 3 Kp. de Garde. Caltex Utrecht, 3 180 m. NO- Kp. Vilano. Camphuys, 4 te Makassar. Congostroom, 3 dwars Grand Bassam. Castor, 3 120 m. O.ZO. Kp. San Antomo. Cliama, 3 van Miri te Balikpapan. Crilla, 2 v. Hongkong n. Mm en Singapore. Danae, 3 v. Livorno te Napels. Celebes, 5 v. Tj. Priok te Soerabaja verw. Ce ram, 4 v. Marseille n. Genua. Caltex Leiden, 5 v. Sidon te Rotterdam. Caltex Delft, 5 van Gibraltar. Delft, 3 van Curasao naar Le Havre. Diemexdijk, 3 van Rotterdam naar Hamburg. Delfshaven, 3 230 m. ZO. Sable eil. Duiventil echt, 3 600 m. W. Lands End. Dongedijk. 5 te Cristobal. Danae, 4 van Napels naar Gibraltar. Esso Amsterdam, 4 v. Aruba te Rotterdam. Eionia, 3 50 m. Z. Mozambique. Esso Den Haag, 3 700 m W.ZW. Fiores. Esso Rotterdam, 3 260 m. W. Ouessant. Ena, 3 210 m. O. Dondrahead. Fairsea, pass. 3 Albany n. Aden- Eendracht, 4 v. Salonika naar Rotterdam. Eemdijk, 3 te Vera Cruz. Felipes, 3 90 m. N. Str. Singapore. Farmsum, 3 620 m. N.NW. Fiores. Gordias, 4 v. Bremen te Amsterdam verwacht. Grooie Beer, 6 Le Havre verwacht. Gena, 3 385 m. ZW. Azoren. Groote Kerk, 3 dwars Oostpunt Kreta. Gouwe, 4 v. Dakar te Monrovia verwacht. Hector, 3 v. d. Middellandse Zee te A'dam. Helena, 3 v. W. Ind'ië te Amsterdam. Hermes, 3 v. W. Indië te Amsterdam. Hestia. 3 van Buenaventura n. Guayaquil. Heemskerk, 3 len anker Colombo. Haulerwijk, 3 710 m. W. ten Z. Fastnet. Helder, 3 190 m. W.NW. Fimsterre. Helicon, 3 560 m. ZW. Fiores. Hera, 3 530 m. W.ZW. Fiores. Hydra, 4 v. Port au Prince te Ciudad Trujillo verwacht. Indrapoera, 3 v. Aden naar Suez. Hoogkerk, 4 van Aden naar Port Said. Heelsum, 1 v. Houston n. Galveston. Hercules. 4 v. Sfax naar Gibraltar. Hersiiia. 3 v. Pimentel te Callao. Ilos, 1 v. New Yirk n. Ciudad Trujillo. Ittersum, 3 400 m. W.NW. Findsterre. Ilos, 1 v. New York n. Ciudad Trujillo. Japara (KPM), 4 v. Tjalatjap te Tj. Priok. Jupiter, pass. 2 Casquets. Japara (KRL), 3 190 m. ZO- Cp. Sable. Kota Inten, 3 v. Balikpapan te Rotterdam. Kota Agoeng, pass. 2 Peilm n. Suez. Kalm ana, 3 v. Penang te Belawan. Kaiaibahi, 2 v. Manökwari naar Blak. Kalimantan, 3 van Cheribon te Tegal. Karcsse, 3 te Tj. Priok. Karsik, 3 v. Pank al pinang te Palembang. Kasimbar, 3 van Semarang n. Soerabaja. Kieldrecht, pass. 3 Cherbourg. Klipfontein, 3 80 m. Z.ZW. Ouessant. Kertosono, 3 650 m. ZO. Guardafui. Kota Baroe, 3 200 m. O. Anderhalfgraadskan. Leersum, 3 te Antwerpen. Limburg, 3 van Suez. Lekkerkerk, 4 v. Suez n. Aden. Loenerkerk, 4 v. Calcutta n. Rotterdam. Loppersum, 4 v. Savotia n. Sfax. Leopoldskerk, 2 nog te Damman. Leuvekerk, 3 nog te Khorramshar. Lindekcxk. 3 nog te Damman. Luna, 2 dwars Kp. Bougaroni. Lemsterkerk, 2 100 m. Z.ZW. Ouessant. Langkoeas, 3 240 m. W. Sabang. Lombok. 3 120 m. W. ten N. Sabang. Lieve Vrouwekerk. 4 te Bremen. Lindekerk. 4 v. Damman naar Bushire. Lemsterkerk, 4 v. Chïttagong te R'dam. Linge, vertr. 5 van Vaasa naar Nederland. Loosdreeht, 12 Antwerpen verwacht. Macuba, 4 v. Pta Cardon te Rio de Janeiro. Maas, 2 van Collo naar Algiers. - Maashaven, nog te Sapele. Menior, 3 van lstanboei naar Vaalhi. Maaskerk, 3 dwars Sieia Leotie. Mitra, 3 520 m. Z. ten O. Fiores. Marpessa, 3 300 m. Z.ZO Hainan. Meerkerk, 3 dwars Kreta. Metula, 3 120 m. Christmas eil. Miiza, 3 Makassar gepass. Modjokertó, 3 390 m. W.NW. Auderhalfgraads- kanaal. Murena, pass. 3 Antigua. Maaskerk, 5 te Dakar. Meliskerk. 6 Madras' verwacht. Merwede, 4 v. R'dam naar Hamburg. Mapia, 3 van Marseille. Mataram, 28 13 u. te Houston. Noordam, 3 180 m. Z. Kp. Sable. Nieuw Amsterdam, pass. 3 Scilly's. Nieuw Holland, 4 v. Sydney te Makassar. Nestor, 3 920 m. W.ZW. Madeira. Nigerstroom, 4 te Takoradi. Noordwijk, 4 v. Civita Vecchia n. Safi. Oi anjefontein, 3 v. O. Afrika te Amsterdam. Orion, 2 van Izmir te Istarïboel. Ovula, 3 van Suez te Rasghan. Ondina, 3 bij Galloper. Oolmarsum. 3 80 m. Z. Cp. Hatteras. Omala, 4 van Singapore naar Manilla. Overijsel, 5 te Koewait. Oranje, 5 te Colombo verwacht. Poelau Laut., 3 v. Antw te Amsterdam. Plancius, 3 v. Semarang naar Tj. Priok. Poseidon. 3 v. Maracaibo te Sagua La Grande. Prins Willem V, 3 460 m. O.NO. Cp. Race. Prins Joh. Willem Fnso, 2 290 m. W. ten N. Fastnet. Prins Willem IV, 3 800 m. O. Belle Isle. Parkhaven, pass. 4 Madeira naar Santos. Poiydorus, 4 v. Halifax n. Alexandnë. Prins Willem III, pass. 4 ten NO. Anti Costi eil. Prins Willem van Oranje, 4 te Hamburg. Prins Ma writs, 1 v. R'dam te Chicago. Papendrecht, 5 van Port Said te Rotterdam. Prins Fred. Hendrik, 5 v. Rotterdam n. Chicago Rijndam, 4 v. New York te R'dam. Riouw. 3 40 m. ZW. Colombo. Rijnland, 3 510 m. N.NO. St. Vincent. Rodas, 4 v. Curaqao te Kingston verwacht. Roebiah, 3 pass. Str. Ju bal n. Port Soedan. Rotti, 4 te Port Said. Roebiah, 5 te Port Soedan. Rossum, 5 v. Hu el va te Amsterdam. Slamat, t te New York. Saroena, 4 v. Miri te Balikpapan. Stanvac Talang Akar, 3 v. Sungeigerong naar Penang. Swartenhondt, 4 te Gorontalo. Scheipendrecht, 3 370 m. NW. Fernando Noromha Sommelsdijk. 2 300 m. O. Bermuda. Stentpr, 2 1050 m. O. ten N. Barbados. Sunetta. 2 600 m. NO. Guadeloupe. Sambas, 2 van Soerabaja op Beraoe rivier. Saparoea. pass. 2 Bothers Sommelsdijk, 3 100 m. Z. Bermuda Straat Banka. 2 250 m. NO. Okinawa. Sumatra, pass. 3 Socolra n. Belawan. Stad Alkmaar, 2 v. Narvik te Immingham. Stad Arnhem. 3 120 m. Z.ZW. Ouessant. Stad Haarlem. 5 19 u. v. Lulea aan de Hoek v Holland verwacht n. R'dam. Stad Schiedam. 5 van Lulea naar Middlesboro. Stad Vlaardir.gen, 4 20 u. te Wabana en verin. 6 van Wabana naar Rotterdam. Stad Arnhem, pass. 4 Finisterre. Stad Dordrecht, 4 v. Palermo n. Sagunto. Si ba jak, pass. 4 ten N. Fiores. Straat Makassar. 2 te East London. Sal-land, pass. 5 Ouessant. n. St. Vincent. Sliedrecht, 8 v. Mena el Ahmadi te Liverpool verwacht. Tibei-ius, 2 van Port of Spain n- Demerara. Tjibadak. pass. 3 Str. Riouw. Tjiluvvah, 3 v. Balikpapan te Tj. Priok. Tjitjalergka, 1 v. Kobe naar Okinawa. Triton, 3 v. Philadelphia te Curacao. Tibia, 2 Fernando Noronha gepass. Tabinta, 2 480 m. NO. Marshall eil. Tankhaven H, 2 240 m. ZO. Canrbodxa Point. Taria, 180 m. W.ZW. Karachi. Ternate, pass. 3 Pit boei. Tibex-ius. 4 v. Port of Spain te Demerara verw. Tjiwangi, 3 140 m. O. t enz. Hainan. Tomini, 3 120 m. N.NO. Massawa. Tasman, 5 v. Singapore te Mauritius verw. Tarakan, 5 van Java te Amsterdam. Titus, 4 van Algiers naar Malta. Utrecht, 1 te Portland Oreg. Veendam, 5 v. R'dam te New York verw. Van Riemsdijk. 2 v. Singapore n. Belawan. Waterland, 3 v. Buenos Aires te Amsterdam. Willem Ruys, pass. 3 23 u. Gibraltar. Waiwerang, 4 te Soerabaja. Westerdam. pass. 3 ten Z. Plymouth. Waterman. 4 550 m. N. St. Helena. Woensdrecht, 5 v. Mena el Ahmadi te Port de Bouc verwacht. IJsel, 3 180 m. O. Kp. de Gata. Zijpenberg, 2 90 m. z. Recife. Zeeland (SSM), 4 van Blyth te Lübeck. Zuiderkruis, 3 700 m. W. Fastnet. Zaan, 4 van Kotka naar Hamma.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5