Kort en bondig Feestweek zette zonnig in met de traditionele Ringrijderijen Belgische soldaten blijven betogen tegen diensttijd Tsjechische vakverenigingen verliezen hun macht Gevel ingestort Clowntje Rick Zij mogen arbeiders niet beschermen, maar moeten productie opdrijven Vernielingen en vechtpartijen aan orde van de dag DINSDAG 5 AUGUSTUS 1952 4 FEUILLETON Flamingo Eiland door Dorothy Quentin Zwinglibond Bisschop van Fulda uit Oost-Duitsland gewezen De Bossche Omgang wordt verfraaid Haarlemse Stadsbibliotheek en Leeszaal rfiïtll Pacific-conferentie in Honoloeloe Egyptische mummies weer opgesteld Santpoorts jeugd onder de „schaats" Voor de kinderen Afbeelding van het geschenk, dat Koningin Juliana werd aangeboden ter gelegenheid van haar bezoek aan Orange door het gemeentebestuur van de stad. Het is een in kostbare houtsoort uitgevoerde getrouwe weergave van het kasteel van haar voor ouders, de prinsen van Oranje Nassau. De maquette, die rust op een zilveren voetstuk en bedekt is met zgn. plexi-glas, draagt het wapen der Oranjes. Het werkstuk is uitgevoerd door Roger Alfonsi, meester maquettenmaker. (Van onze correspondent in Wenen) De vakvereniging, een van de grootste verworvenheden, waarin de arbeiders en employés het middel in handen kregen om hun rechten te verdedigen, heeft in Tsjecho- slowakije haar onafhankelijke positie moe ten opgeven en zich een reorganisatie laten welgevallen, die geheel naar Russisch voor beeld is doorgevoerd. Het centrale bestuur heeft een vergade ring gehouden, waarbij is gebleken dat het voortbestaan van vakverenigingen in de vorm van autonome lichamen ongewenst is, omdat zij niet onmiddellijk onderworpen zijn aan de staatscontrole en telkens weer bewijzen hebben geleverd van verzet en van gebrek aan discipline. De vroegere voorzitter van het centrale bestuur, Fran- tisek Zupka, is het offer geworden van de jongste zuivering. Hij werd niet alleen als voorzitter afgezet, maar men heeft alle vakverenigingen, die tot nu toe in een cen trale bond verenigd waren, uit hun onder ling verband gerukt en iedere, nu losstaan de, vakvereniging onmiddellijk onderwor pen aan de controle en de macht van het betreffende ministerie. Aan het hoofd van de reorganisatie staat Klimek, de minister voor de machine-industrie. Zupka werd opzij, geschoven en moet zich tevreden stel len met het troostbaantje van vice-voor- zitter, van welk soort functionarissen het in de vazalstaten wemelt. Uit de redevoeringen van minister-pre sident Zapotocky en van Zupka zelf blijkt, dat ook het centrale bestuur, met name het secretariaat, zich aan grove „fouten" in communistische zin heeft schuldig ge maakt. Volgens communistische opvatting hadden de vakverenigingen eigenlijk alleen reden van bestaan in de strijd tegen het kapitalisme, en wel als instrument ter ver dediging van de rechten der arbeiders tegen de uitbuiting door de kapitalisten. In de communistische staat echter, waar geen strijd meer denkbaar is tussen werkgever en werknemer, maar waar de staat de be langen van de arbeider behartigt, is dus voor een dergelijk instrument eigenlijk geen plaats. Want de arbeiders zijn nu zelf de eigenaars van de productie-goederen, zodat er van uitbuiting geen sprake meer kan zijn. Zodoende is er ook geen plaats voor staking, want de arbeider kan niet tegen zichzelf en zijn eigen belangen pro testeren. Zo luidt althans de communistische theo rie. De arbeider denkt er in zijn hart anders over, want hij verdient nu praktisch even weinig als onder Benesj. Hij moet zich alle mogelijke beperkingen getroosten en komt tot de ontdekking dat hij nu door de staat gedwongen wordt 10 uur te werken in plaats van 8, zonder zich daartegen te kun nen verweren. Geen animo De rede van Zapotocky was zo openhartig dat er van een crisis in de vakverenigingen kan worden gesproken. Hij wees er op dat niemand meer bereid is om onbezoldigd een functie in de vakvereniging over te nemen. Men had ter opleiding' van nieuwe func tionarissen 150 milüoen kronen uitgetrok ken en toch kon men de candidaten er niet toe brengen om de opleidingscursus er te maken.... tenzij door een trekpleister van een maandelijkse vergoeding van 15.000 kronen, dat is driemaal zoveel als het normale loon van een goede arbeider. De reorganisatie van de vakverenigingen schijnt vooral daarom noodzakelijk te zijn geweest omdat de Tsjechische industrie in het algemeen het vastgestelde productie plan slechts voor 60 procent heeft kunnen vertaald uit het Engels. 6) HOOFDSTUK 5 Mevrouw Burden mocht dan wat excen triek en heerszuchtig zijn, behept met een hartstocht voor gokken en een even grote hartstocht om haar familieleden onder de duim te houden, als reisgenote was ze ideaal. Ze was geestig, vol ervaring en kennis over de meest uiteenlopende dingen, en ze genoot bewust van elke dag zeereis. Hoewel ze het nooit aan iemand toegegeven zou hebben, was Olivia sentimenteel ten opzichte van Floriana. Iedere keer, dat ze op reis ging, had ze de heimelijke angst, dat ze haar huis niet terug zou zien. Ze was nu in een extra-goed humeur, omdat Toni mee terug ging. Het meisje beviel haar. Ze vormde een prettig gezelschap, luisterde met aandacht en intelligentie, en zag er bovendien aardig uit. Kleren waren altijd belangrijk geweest voor Olivia en ze was bijzonder ingenomen met de kledingstuk ken, die Toni zich had aangeschaft: meest uitvoeren. De communisten menen dat de vakverenigingen de regering bij dit plan niet voldoende hebben gesteund, dat zij zelfs te veel plaats open hebben gelaten voor critiek, voor onwil en sabotage, met het gevolg dat deze organisaties nu direct onder de controle der verschillende minis teries zijn gekomen. Daardoor zijn deze bonden en verenigingen niet meer het in strument ter verdediging van de rechten der arbeiders, maar dienen zij als werk tuigen tot het opvoeren van de productie en tot het uitbuiten van de werknemers. Onder de druk van een hevige windvlaag bezweek gisteren onder hels gekraak een deel van de achtergevel van een krot woning in de Lange Raamstraat te Haarlem. Stenen rommelden langs de trap bij de bewoonster, mevrouw S. A. van der Laar Piepers de kamer binnen. De regen striemde neer op het zoldertje, waar haar twee zoons plegen te slapen. De vrouw des huizes besloot voor de nacht maar elders onderdak te zoeken, bij buren of in een pakhuis aan de overkant, waar zij al eens eerder in was gevlucht, wanneer het regenwater door de vele lekken in het dak overvloedig binnen sieperde. Aan de kommervolle omstandigheden, waarin dit gezin nu reeds vele maanden achtereen woont, is in dit blad al eens een artikel gewijd. Toen werd er bij vermeld, dat het gezin in dit onbewoonbaar ver klaarde huis op de urgentielijst stond en met deze toevoeging moet helaas thans op nieuw worden volstaan. Het Huisvestings bureau heeft voor dit krepeergeval nog geen oplossing kunnen vinden. Te Zwolle is de zomerconferentie van de Zwinglibond gehouden. Deze bond is in 1948 opgericht met een tweeledig doel: een verzamelpunt te zijn van hen die de prin cipieel vrijzinnige bèginselen trouw willen blijven tegenover de „verorthodoxing" in het vrijzinnig protestantisme en te trachten het aannemen van de nieuwe kerkorde in de Ned. Hervormde Kerk te bewerkstel ligen. Op de conferentie werd betoogd dat er alle aanleiding is het werk van de Zwingli bond voort te zetten, hoewel door aanne ming van de nieuwe kerkorde de tweede doelstelling is vervallen. De voorzitter van de bond, ds. H. van Lunzen, sprak over het uitdragen van de beginselen van de bond. Verder voerden nog het woord de heer M. E. Huininga de Groot en mevrouw F. B. A. Porte-De Wit en de heer E. Smedes. Meer deelnemers dan ooit hebben van morgen bij wijze van inzet der jaarlijkse Santpoortse feestweek op de kinderhoofd jes voor „De Weijman" geprobeerd de ring aan de „schaats" te ontfutselen: de ring- rijderijen openden een dorps en intiem festijn, dat elk jaar weer het zonnige hoogtepunt is van de Santpoortse zomer. dóódsimpele jurken en pakjes, maar van een uitstekende snit. Als het meisje allerlei drukke jurken met rommelige garneringen had uitgezocht, zou Olivia haar weer een uniform hebben laten dragen. Maar het was eigenlijk vanzelfsprekend, dat Toni een uitstekende smaak had. Olivia was al tijd trots op haar mensenkennis geweest en ze had dit meisje niet voor niets gekozen. Naarmate het schip uit de kilte van de Britse wateren wegvoer en langzamerhand in warmere streken kwam, werd Olivia steeds vriendelijker tegenover Toni. Tot Jamaica reisden ze op een grote mailboot, maar daarna stapten ze over op een bana nen-vrachtschip, waarop slechts 12 passa giers waren. Nigel, die zijn grootmoeder met de ge wenste beleefdheid behandelde, liet duide lijk merken, dat hij de reis allesbehalve prettig vond. Hij toonde zich uitermate verveeld en Toni had de indruk, dat hij graag nog wat in Europa gebleven was. „Ik had willen vliegen, maar Grootmama wilde het niet. Ze vindt zo'n langzame tocht over zee verrukkelijk", klaagde hij op een keer tegen Toni. „Ik persoonlijk ben heel blij dat we niet vliegen", antwoordde Toni lachend. „Ik geniet elke dag opnieuw van deze heerlijke zeereis. Ik had het vreselijk ge vonden, als de reis maar kort geduurd had." Gewend als ze was aan het vermoeiende verpleegsterswerk in ziekenhuizen en het nog vesgntwoordeljjker werk in particu- FRANKFORT (Reuter) De Rooms- Katholieke kerkelijke autoriteiten in Frankfort hebben medegedeeld, dat de bis schop van Fulda, die een reis maakte door het Oost-Duitse gedeelte van zijn diocees, door de Oost-Duitse autoriteiten uit het land gewezen is. De bisschop, Adolf Bolte, had verklaard Oost-Duitsland niet vrijwillig te zullen ver laten voor het beëindigen van zijn kerke lijke taak. Mgr. Bolte was veertien dagen geleden naar Oost-Duitsland gereisd en wilde daar tot 15 Augustus blijven. Na zijn terugkeer heeft mgr. Bolte ver klaard, dat de Oost-Duitse politie hem tien dagen geleden gelast had Oost-Duitsland te verlaten omdat hij het heilig vormsel had toegediend in een district buiten het gebied van Heiligenstadt. Hij had toestemming gekregen om zulks in drie dorpen in het gebied van Heiligenstadt te doen. Het staat thans definitief vast, dat de Bossche Omgang volgend jaar bij zijn eeuwfeest zal worden verfraaid. Het be stuur der broederschap van Ons Lieve Vrouw van Den Bosch heeft de kunste naars Luc van Hoek en Marius de Leeuw verzocht het historische en dogmatische deel te willen verzorgen voor wat de costu- mering betreft. Rector Beex en kapelaan Hoes, beiden in Den Bosch hebben intus sen een concept van de omgang ontworpen. Zonnig was het vanmorgen in elk op- zkht, toen 51 dames en meisjes en 43 man nen en jongens aan de start verschenen. Er is hard om de prijzen gevochten en tenslotte kwam Annie Groeneveld (met 8 ringen) als eerste uit de bus; Francientje Braay prikte zeven keer de ring aan het houten rapier en werd, na herkamp met Annie Duineveld, twee. En Annie werd derde, voor Tiny Böhm en Femmy v. d. Kolk. De heer P. Stegemeijer stak al zijn man nelijke concurrenten de loef af met acht ringen en na een herkamp kwam Gerard Hendrikse als tweede uit de strijd. J. Mo lenkamp werd tenslotte drie. Op het losse paard Dertig opgepoetste boerenpaarden wer den daarna langs de jury geleid de „echte" ringrijderij begon op deze plaats, waar in vroeger jaren zoveel keren de boerenzoons uit Velsen's ommelanden el kaar onder de staats hebben bestreden. Negenentwintig jongens en één meisje, de negentienjarige Ria de Boer uit Haarlem, die op de ruin Hans het zeldzame vrouwe lijk element in de ringrijderij op het losse paard vertegenwoordigde, waren blakend van strijdlust present. Tussen de groep was ook de twaalfjarige Frans v. Schoorl te vinden; op de merrie „Irma", geleend van vader v. Schoorl, die aan de Hofgeesterweg een boerderij heeft. Vanmiddag zullen de versierde tilbury's, bemand met de jonkheid uit de omgeving, om de eer en de prijzen rijden en te twee uur vermengt zich dan het kermisrumoer met de stem van juryvoorzitter Wester hoven, die als maar zegt: „Een beetje opschieten, niet zo treuzelen, jongelui", want de snelheid, waarmee onder de schaats wordt doorgereden, is bepalend voor de behendigheid van de ringrijder. liere verplegingen, onderging ze de zeereis als iets volmaakts. De snelheid van de boot v/as haast nog te groot voor haar. Ze had het gevoel, dat ze nooit genoeg zou krijgen van het heerlijke leven aan boord. De mooie zonnige dagen vlogen voorbij met dekspelen, maaltijden, dansen en het lezen van boeken uit een welvoorziene biblio theek. De andere passagiers meest rijke planters of regeringsambtenaren en enkele mensen, die voor hun genoegen op reis waren waren zonder uitzondering erg aardig voor Toni. Het meisje genoot met een kinderlijk enthousiasme van alles en ze muntte uit in de diverse dekspelen. Tot haar verwondering was ook Nigel heel attent voor haar. Hij deed werkelijk bij zonder zijn best. Hij was goed in sport en danste uitstekend, ondanks zijn voorge wende blaséheid. Waarschijnlijk had zijn grootmoeder hem opgedragen, aardig voor haar te zijn, en kon hij dus niet anders. De gedachte amuseerde haar. Ze was in ieder geval blij, dat hij geen bezwaar meer scheen te hebben tegen haar aanwezigheid. Hetzelfde kon helaas niet van Juanita ge zegd worden, die elke dag een grotere af keer van haar scheen te krijgen. Olivia stond erop, dat Toni veel plezier zou heb ben aan boord. „Amuseer je zoveel als je kunt, mijn kind", zei ze. „Floriana is straks misschien vrij stil en eenzaam voor je, het gedoe in de Club zal je vrij gauw vervelen. Geniet dus maar van het leven aan boord, ik voel me prima, dus behoef je je ver pleegsterstalenten momenteel niet aan te In Juli 1952 werden de volgende aantal len boeken uitgeleend: De Prinsenhofbi- bliotheek 12.120; het filiaal „Huis te Zaa- nen" 4.847; de Uitleenpost Spaarndam 210; de muziekbibliotheek 851; de gemeente lijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjes laan 2.941; de gemeentelijke Jeugdbiblio theek in het filiaal „Huis te Zaanen" 1.586; tezamen werden uitgeleend: 22.555 boeken (v.j. 16.451). Het aantal bezoekers aan de leeszalen bedroeg: de Prinsenhofbiblio theek 4.894; het filiaal „Huis te Zaanen" 530; de gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan 262. Tezamen werden de leeszalen bezocht door 5.686 bezoekers en bezoeksters (v.j. 5.176). BRUSSEL. (ANP.) Het nationale comité van de Belgische Katholieke Volkspartij heeft na afloop van een Maandag gehouden vergadering een motie bekend gemaakt, waarin de stakingen, die zich de afgelopen dagen hebben voorgedaan als protest te gen de 24 maanden diensttijd, scherp wor den veroordeeld. In de motie wordt even wel gezegd, dat een gelijkschakeling van de diensttijd in de landen van de Europese verdedigingsgemeenschap zonder verwijl verwezenlijkt dient te worden en dat de Belgische regering hierop al haar streven moet richten. De incidenten in de kazernes onder de dienstplichtigen, die verwacht hadden na 18 maanden diensttijd te kunnen af zwaaien, duren intussen nog voort. Van de zijde van het departement van landsverde diging wordt vernomen, dat een 60-tal dienstplichtigen in de nacht van Zondag op Maandag hun kamp te Casteau bij Ber gen hebben verlaten. Zij begaven zich naar het derde linie-bataljon te Sabbe, waar zij trachtten de daar gelegerde recruten te lllKlJi i WM-ï" wenden.". Het was waar, dat Olivia elke dag, dat ze dichter bij huis kwamen, aan vitaliteit won. Ze gebruikte nog steeds haar rolstoel, maar ze speelde tot 's avond laat bridge en was niet naar bed te krijgen. Toni vond bridge een vrij vervelende bezigheid. Ze kende het spel, maar ze hield er niet van in een rokerige omgeving de hele avond aan een tafeltje te zitten, vooral niet, als er de mogelijkheid bestond om te dansen op het dek onder een stralende sterren hemel. Ze was dan ook blij, dat mevrouw Burden haar niet nodig had. Het wonder lijke was, dat iedere keer, dat ze haar diensten aanbood bij het naar bed gaan en bij het opstaan Juanita op hetzelfde moment in de luxueus ingerichte hut ver scheen om haar hulp aan te bieden. Ze zag dikwijls een blik vol hoon in de donkere ogen van het dienstmeisje. „Laat Juanita me nu maar helpen, Toni", placht de oude vruow te zeggen. „Ik roep je wel, als ik jouw speciale hulp nodig heb. Ga jij maar dansen met die kleinzoon van me. Maak hem het hoofd maar een beetje op hol. Ik ben benieuwd, of hij beseft met wat voor aardig meisje hij mag dansen, de sukkel!" Lachend voldeed Toni aan haar verzoek, dat wil zeggen ze ging graag op het dek dansen. Maar het idee, dat Nigel haar het hof zou maken, stootte haar af. Overigens geloofde ze niet, dat hij in staat was verliefd op wie ook te worden. Hij hield alleen maar van zichzelf. Ze wist nu, waarom ze hem op HONOLOELOE (United Press) Giste, ren is in Honoloeloe de eerste bijeenkomst begonnen van de raad, die is ingesteld door het „ANZUS"-verdrag, een veiligheidsver drag voor de Stille Oceaan gesloten tussen Australië, Nieuw-Zeeland en de V.S. Op de openingszitting werden korte rede voeringen uitgesproken door de Australi sche minister van Buitenlandse Zaken Casey, de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Acheson, en de Nieuw- Zeelandse minister van Buitenlandse Zaken Clifton Webb. Deze zitting betekende het formele begin van de arbeid der ministers van Buiten landse Zaken aan een schema, dienend om met hun verenigde militaire macht de drei ging van communistische aggressie in de Pacific onder ogen te zien. In hun redevoeringen verkondigden alle drie ministers de mening dat het ANZUS- verdrag een doeltreffend middel is om nieuwe aggressie in de Pacific te vermijden In Manilla verklaarde de president der Philippijnen, Quirino, dat de ANZUS-con- ferentie een grote stap vooruit is naar de uiteindelijk collectieve defensie tegen het communisme. Na dertien jaar „een zwervend leven" te hebben geleid, krijgen de mummies van het Rijksmuseum van Oudheden aan het Rapenburg te Leiden thans wederom vaste grond onder de voeten. Zij vonden een plaats in enkele zo juist gereedgekomen en geheel gerestaureerde zalen van de Egyp tische afdeling. Tegelijkertijd is de kost bare en unieke collectie mummiekisten wederom voor de dag gekomen. In totaal omvat deze met zeer veel zorg ingerichte permanente expositie twintig mummies van eertijds vooraanstaande personen uit het Egyptische rijk. In enkele nieuwe vi trines zijn nu ook de Egyptische goud schatten tentoongesteld. Het wachten is nu nog op de noodzakelijke vernieuwing van de afdelingen Griekse vazen, oud-Europa en de Nederlandse prae-historische tijd. De plannen tot reorganisatie zijn reeds in een vergevorderde stadium. bewegen zich bij hen aan te sluiten. Een honderdtal dienstplichtigen is aangehou den na deze ongeregeldheden. Van offi ciële zijde wordt vernomen, dat zij niet wegens opstandige activiteit, maar wegens ongehoorzaamheid disciplinair gestraft zul len worden. Intussen is een onderzoek ingesteld naar de gebeurtenissen in de Leopold-kazerne te nemen, waar de dienstplichtigen, na het meubilair en de ruiten te hebben vernield, een betoging organiseerden in de straten van de stad en waar het tot heftige bot singen kwam met leden van de rijkswacht en de militaire politie. De stakingsbeweging in en om Luik duurt voort. Verwacht wordt dat na de algemene staking van 24 uur, die door het Belgisch vakverbond voor Zatei-dag is uit geroepen, de arbeiders Maandag het werk zullen hervatten. Ook de arbeiders en het andere personeel van de maatschappij Westinghouse en de ACEC te Brussel heb ben gedurende 24 uur het werk neerge legd. een slang vond lijken. Het was niet alleen zijn smalle teruglopende hoofd, maar vooral zijn ogen, die het beeld van een slang in haar opriepen. Zijn overhangende oogleden met heel lichte wimpers, waardoor ze kaal leken, maakten zijn ogen „griezelig". Toni wilde echter haar baan in alle opzichten tot een succes maken en daarom trachtte ze haar afkeer voor Nigel te overwinnen. Hoe wel ze instinctief voelden, dat ze tegen polen waren, gedroegen ze zich beleefd en vriendelijk tegenover elkaar. En hoewel ze het afschuwelijk vond met hem te dansen, moest ze aan de andere kant toegeven, dat hij. een uitstekend danseur was. Ondanks Nigel genoot Toni met haar hele wezen van de reis. De Karaïbischc Zee was iedere dag v/eer glad en groen als een ga zon. Het maanlicht 's avonds gaf zoveel licht, dat de lampen aan boord tijdens het dansen dikwijls uitgedraaid werden. Het was dan als een sprookje. Een enkele avond waren er wolken en was de maan niet zichtbaar, maar helemaal donker werd het nooit. Toni vond het heerlijk over de railing geleund naar de zee te kijken en naar de glanzende lichtjes, die het maanlicht op het water toverde. Hoewel ze het gezelschap van de andere passagiers heel prettig vond, trok ze zich zo nu en dan graag eens even terug om alleen te zijn. In haar drukke verpleegstersbestaan had ze tot dusverre maar heel weinig tijd gehad om tot zichzelf te komen en te dromenMaar in deze warme, als betoverde, tropische omgeving kreeg Toni gelegenheid te over hiervoor. BINNENLAND Een aantal Amerikaanse en Canadese vliegers, leden van de Air cadet league of Canada, heeft een bezoek gebracht aan Al melo. Zij werden vergezeld door hoog geplaatste Canadese, Amerikaanse en Neder landse legerautoritpiten. I-Ict gezelschap werd op het gemeentehuis ontvangen door burge meester mr. J. M. Ravesloot. Gedurende het afgelopen weekeinde is door de GroningenLemmer Stoomboot Maatschappij en de rederij Koppe te Amster dam een record aantal passagiers over het IJselmeer vervoerd. Prof. dr. Ora Smith, een bekend Ameri kaans deskundige op het gebied van de aard appelteelt, is met de KLM uit New York op Schiphol aangekomen. Hij zal zich hier gedu rende ongeveer twee maanden onder auspi ciën van het technische hulpprogramma van de M.S.A. op de hoogte stellen van de Neder landse werkwijzen bij de verbouw van zowel poot- als consumptie-aardappelen. Professoren van de medische faculteiten van de Egyptische universiteiten, die een reis maken langs de belangrijkste medisch- wetenschappelijke inrichtingen in de wereld, zijn vier dagen te gast geweest bij de N.V. Organon in Oss. De nieuwe commandant van het Ne derlandse détachement Verenigde Naties op Korea, de 37-jarige luitenant-kolonel C. M. Schilperoord, is Maandag van Schiphol naar Tokio vertrokken. Overste Schilperoord is de vierde commandant van het Nederlandse détachement. In Juli is bij de rijkspostspaarbank in gelegd f 32,50 mihoen en terugbetaald f 34 millioen. Gedurende de eerste zeven maan den van 1952 beliepen inleg en terugbetaling respectievelijk f211,5 millioen en f217,4 mil lioen, een nagatief saldo dus van f5,9 mil lioen. Het bestuur van de stichting Nationaal Luchtvaartlaboratorium heeft in de vacature, ontstaan door het overlijden van ir. C. Ko ning, benoemd tot directeur van het N.L.L., prof. dr. C. Zwikker, directeur van de hoofd- industriegroep licht 'van de Philips' gloei lampenfabriek. Op 29 Augustus bestaat de scheepswerf „De Merwede" te Hardinxveld vijftig jaar. De directeur, de heer J. A. van der Vlies en de scheepstimmerman L. van Wingerden, vieren dan hun gouden jubileum bij het bedrijf. Beiden zijn nu 66 jaar. Van Winger den heeft in een halve eeuw niet meer dan drie weken wegens ziekte verzuimd. Twee van zijn zoons zijn eveneens in dienst van „De Merwede". Ondanks de vacantie- cn opruimings- maand Juli is te Amsterdam en 's Graven- hage nog gespaard. Bij de spaarbank voor de stad Amsterdam is ingelegd f 2.614.504 en terugbetaald f2.544.107. Bij de Nutsspaar- bank te Gravenhage is gedurende Juli inge legd f5.570.630 en "terugbetaald f 5.003.966. In Museum Boymans te Rotterdam wordt tot 28 September een tentoonstelling Kleurenpracht uit Franse kathedralen (ge brandschilderde ramen van de twaalfde tot de zestiende eeuw) gehouden. In de zaal voor tijdelijke tentoonstellingen zijn tot 24 Augustus tekeningen te zien van Hieronymus Bosch, Pieter Bruegel, Dürer, Rembrandt, Rubens, Tintoretto, Tiepolo, Claude Lorrain, Watteau, Fragonard en anderen, gekozen uit het eigen bezit. De Koningin heeft Maandag in het paleis aan het Voorhout te Den Haag in afscheids gehoor ontvangen de heer Hossein Navab, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Iran. Aan prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel is opdracht verleend om in de faculteit der godgeleerdheid aan de rijksuniversiteit te Utrecht onderwijs te geven in de oecumenica. De 53ste Welsh Infantry Division van het Britse leger, die in 1944 heeft deelgeno men aan de bevrijding van Den Bosch zal in deze stad een gedenknaald oprichten. Mo gelijk komt deze naald te staan tegenover het nieuwe sportpark, de plaats waar de be vrijders indertijd de stad zijn binnengeko men. Het „Western Command" van het Britse Leger te Chester heeft aangekondigd dat het gedenkteken Zaterdag 25 October door de bisschop van St. Davids zal worden ingewijd. HAARLEM EN OMGEVING De burgemeester van Haarlem zal in- plaats van Vrijdag 8 Augustus zijn spreekuur op Woensdag 6 Augustus houden, op het gebruikelijke uur. Uit een automatiek aan de Wagenweg hebben dieven in de nacht van Maandag op Dinsdag drieënveertig chocoladerepen weg genomen met een gezamenlijke waarde van vijftien gulden. De inbrekers verschaften zich toegang tot het huis door een open deur. De Haarlemse politie heeft proces-ver baal opgemaakt tegen twee Haarlemmers een 26-jarige los arbeider en een 35-jarige fabrieksarbeider die een achttienjarige jongen hadden onttrokken aan het wettig over hem gesteld gezag. De jongeman was onder voorgdij gesteld, doch de beide Haar lemmers hadden hem in hun huis opgenomen. Het programma der orgelbespeling in de Grote Kerk op Dinsdagavond van 8 tot 9 uur, door Jacob Bijster luidt: 1. Praelu- dium und Fuge fis kl. terts, D. Buxtehude; 2. a. Fuga, a kl. terts, B. Cernohrsky; b. Fuga, C gr. terts, F. Brixi; 3. a. O Durch- brecher aller Bande, b. Lobe den Herren (studio), S. Karg Elert; 4. Toccata und Fuge opus 59, M. Reger; 5. Pièce Héroïque, Cés. Franck; 6. Variaties over: Komt, wilt u spoeden naar Bethlehem, Jac. Bijster; 7. Troisième Choral, H. Andriessen. Voor het examen Engels L.O. slaagde de heer H. van der Linde te Haarlem. Tot onderwijzer aan de te Purmerend te openen openbare school voor voortgezet lager onderwijs is benoemd de heer J. van Schie te Haarlem. Geslaagd voor het examen Nederlands M. O.-A: H. A. Heijne, Haarlem. Voor het examen nijverheidsakten N. IV (werktuigbouwkunde) is geslaagd J. Bok, Haarlem. Ze merkte hoe ze fantastische verhalen be dacht, als ze naar de groene zee tuurde, over de levende wezen, die daar in de diepte leefden, en ook droomde ze over het leven op Flamingo EilandFlamingo Eiland, de naam alleen al had een eigen kleur en warmte. Hoewel ze uit de ver halen van Olivia en Nigel ook de minder prettige kant van het leven daar vernomen had, was ze er toch van overtuigd, dat het warme en kleurrijke het eventueel sinistere en beangstigende zou overtreffen. Toen ze in Jamaica aankwamen, had ze maar weinig belangstelling voor dit eiland, omdat ze haar wezen volkomen op Flamin go Eiland geconcentreerd had. Olivia gaf order, dat ze onmiddellijk overgebracht zou wórden op de bananen-boot, de „San Die- go", en hoewel de boot eerst tegen midder nacht van Jamaica vertrok, bleef ze de hele dag verder aan boord, in haar rolstoel op een schaduwrijk plekje. „Laat Toni alles zien en kom niet voor vanavond terug", commandeerde ze Nigel. Toni zag een verveelde trek op Nigel's gezicht komen, maar hij kon niet anders dan zijn grootmoeders bevel opvolgen. Nauwgezet liet hij Toni een en ander van Jamaica zien. Hij wees haar op de schoon heid van de enorme palmbomen, en in de botanische tuinen zag Toni orchideeën van een dergelijke pracht, dat ze in haar be wondering de hele Nigel en zijn vervelende blasé houding vergat. (Wordt vervolgd). Den Haag viert een bloemenfeest en heeft een lieftallige bloemen-koningin gekozen, die met veel gejuich is ingehaald. Met de vriendelijke boswachter liepen ze weer de mist door; maar nu waren ze niet ongerust meer. Hij zou hen wel terecht helpen'. ,,Kijk", zei de man. „Nu gaan we langs dit pad, dan komen we aanstonds op de grote weg.En als jullie daar op de bus gaat, kom je regelrecht in Speelgoedstad". „O, ja.maar.dat kan niet!", zei Rick. „V/aarom kan dat niet?", vroeg de boswachter verbaasd. „Omdat.omdat we geen geld hebben, ziet u, voor de bus", zei Rick. De boswachter lachte. „Oooo!" „Maar dat komt in orde, hoor. Maak je daar maar niet ongerust over. Ik geef jullie het geld, dat komt later in orde!" „Dat is heel vriendelijk van u", zei Oepoetie. Spoedig stonden ze aan de kant van de grote weg. „Nu zullen we maar wachten, tot de bus komt", zei de öoswacnier. „Hij had er al moeten zijn, maar met die mist zal hij wel erg voorzichtig moeten rijden!" Eindelijk hoorden ze een motor brommen. „Dat zal de bus zijn", meende de boswachter. En toen zagen ze ook de bus als 'n schim uit de mist naderbij komen

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 6