Engeland overweegt toenadering tot regering-Mossadeq Grieks-Bulgaars geschil om eiland wordt gevaarlijk Wijd vertakt complot bracht valse dollarbiljetten in omloop Weerbericht OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Op zoek Britten bereid tot concessies uit vrees voor communisten Mr. Donker werkt moeizaam verder Politie vond een duidelijk spoor Beide landen houden troepen gereed Trein rijdt groep wegwerkers aan Belgische socialisten zoeken steun Het woord is aan D. P. Spierenburg in hoge gezagsorgaan Knap speurderswerk van Franse en Nederlandse rechercheurs Ex-Koningin Farida eist haar dochters op Rode Kruis-conferentie vraagt verbod atoombom De kabinetsformatie UNO-waarnemers ongerust Britten gaan atoombom tot ontploffing brengen Drie doden, twee gewonden Zij wensen Europese actie voor kortere diensttijd De Franse moordzaak Plan-Schuman 67e JAARGANG No 2 5 Hoofdkantoor Grote Houtstraat 93, Haarlem. Telefoon 15295 (zes lijnen) Directie, Hoofd redactie, Redactie en Administratie. Bijkantoor jn Haarlem-Noord, Soendaplein 37, Tel. 12230. Drukkerij Zuider Buitenspaarne 12, Tel. 15295. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG S AUGUSTUS 1952 Haarlems Dagblad 296e JAARGANG 185 Uitgave van de Grafische Bedrijven Damiate. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement per week 47 cent, per kwartaal 6.10, franco per post 6.60. Postgiro *273107. Advertentietarieven op aanvraag verkrijgbaar. Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ALS DERDE in cle formateurs-rij blijft mr. Donker naarstig op zoek naar een ka binet dat de Kamer zal willen aanvaarden. In zijn minder blijmoedige ogenblikken nioet hij haar wel als een donkere kamer, een camera obscura, zien. Zou het hem wellicht baten in het standaardwerk van die naam inspiratie te zoeken? Zo hij haar daarin vond zou een nieuwe lauwertak aan Hildebrands glorie worden toegevoegd. Het zit ook deze formateur tot dusver niet mee. Wel heeft hij een drietal pijlen op zijn boog: het parlementaire kabinet, het extra-parlementaire en de handhaving van het aftredende, dat „lopende zaken" afdoet en nog niet ontslagen is, en met op vulling van enige hiaten opnieuw ten strijde zou kunnen trekken. Maar de ruime keus, die hij schijnt aan te bieden geeft des te meer gelegenheid om te wikken en te wegen en bezwaren te maken. Bovendien is het Augustus. Als het October was of Maart zou er waarschijnlijk allang een op lossing zijn. Alleen al de urgentie van bui tenlandse onderhandelingen zou aanspo rend hebben gewerkt. Men zou het niet zes weken zonder een tot actief optreden be voegde minister van Buitenlandse Zaken hebben kunnen stellen. Nu kan dat nog wel even wachten, want het duurt nog een week of drie eer de vacanties 'zijn afge lopen. Dat de Belgen deze mening niet zijn toegedaan heeft geen merkbare bespoedi ging veroorzaakt. Maar als men dit gemoe delijke soort overweging maakt heeft men wel te doen met de formateur en ook met zijn voorgangers die vanwege hun belang rijkheid maar in de buurt blijven. Als mr. Donker slaagt zal hij trouwens niet zich zelf, maar dr. Drees als minister-president aandienen. Gij kunt u zonder moeite voor stellen dat alle drie liever gebruik zouden maken van die drie algemene vacantie- weken, die nog resten. Het oog der verbeel ding ziet Drees bedachtzaam door een Zwitserse vallei schrijden, Beel door een Frans Alpenbeekje huppelen en Donker uit een ravijn naar het zonlicht klauteren. Helaas, geen pret voor hen. En des for mateurs zorgelijke arbeid wordt intussen, zoals onze parlementaire redacteur van daag meldt, nog geremd doordat verschei dene ministrabelen een woord dat wil zeggen: mensen die geschikt voor het mi nistersambt worden geacht zich wèl naar buitenlandse vacantieoorden hebben begeven en zorgeloos in de wei of in de golfjes dartelen. Hen opbellen? Onze parle mentaire redacteur acht de formateur daar een te secuur man voor. En inderdaad: als men zich even voorstelt dat een bruikbare minister ergens in een Rivièra-hötel aan de telefoon geroepen wórdt, haastig een bad jas over zijn natte zwempak aantrekt, met verwarde haren in de cel verschijnt en daar het voorstel ontvangt, Lieftinck of Stikker of Wemmers op te volgen, is het dan denk baar dat hij van de diepe ernst vervuld zal zijn, nodig om zulk een beslissing te nemen? Bestaat niet de kans dat hij, tijde lijk van zomerzotheid vervuld, haastig zal zeggen „Goed hoor" en het later berouwen, om te zwijgen van de talrijke anderen die het zou kunnen berouwen? Of anderzijds dat hij, zich tijdelijk bewust van een levens vreugde die menigeen alleen in la belle France bevangt, zal roepen „Ik denk er niet aan" en opnieuw in de zonbeschenen golven duiken, ofschoon hij juist de man is die het Schip van Staat veilig door de wilde baren zou kunnen loodsen, waarin hij nu zo lichtvaardig rondplonst? Het is Augustus, de zomerzon lacht en in een dor ambtelijk vertrek aan de Kneu terdijk zit de formateur te formeren ter wijl zelfs Lieftinck, wiens geest daar nog schijnt rond te waren, onder zijn fez op een Turks terras van het Zuiden geniet. De formateur worstelt met politieke tegenstel lingen, politieke lange tenen en ten over vloede nog met zijn voorkeur voor publi citeit, die nochtans overheerst wordt door zijn zucht naar zwijgzaamheid. Welk een innerlijke tweestrijd! Helemaal lukt het zwijgen hem blijkbaar niet, want nu is uit gelekt dat Stikker toch weer wel in begin sel minister zou willen blijven. „In begin sel" is het natuurlijk nog niet helemaal, maar dit doet toch al denken aan generaal Eisenhower en gouverneur Stevenson, die ook zo lang nee hebben gezegd tot zij ten slotte allebei te Chicago werden gekozen. Deze methode maakt blijkbaar school in ons land, want nu vernemen wij ook dat de ministers van den Brink, Beel en Rutten allen een afwijzend arvRvoord aan de for mateur hebben gegeven maar een gaatje hebben opengelaten om uiteindelijk nog het jawoord te kunnen geven. Het buitenland is zich in onze kabinets crisis mild gaan interesseren. Engelse en Franse bladen schrijven er ietwat slaperige „leaders" over. Het is tenslotte Augustus. De Manchester Guardian zet erboven „Vis sen naar een kabinet" en merkt op dat zelfs de flegmatische Hollanders Engelsen vinden ons nog veel flegmatischer dan wij hen crises hebben die zo niet in aantal dan toch wel in duur met de Franse te ver gelijken zijn. Het blad bedoelt blijkbaar dat de Fransen in talrijke en wij in lange crises-uitmunten. Als zulks uitmunten mag heten. Intussen spoedt ieders korte leven zich voort en zeggen bezorgde gemalinnen van lijdende politici thuis hoofdschuddend: „En vader had net zo'n behoefte aan va- cantie". R- P- CAIRO, (Reuter). Ex-koningin Farida, de vroegere gemalin van ex-koning Faroek, heeft het plan voor de Islamitische wet de voogdij op te eisen over haar twee doch ters, die zich thans bij de ex-koning op Capri bevinden. Naar vernomen wordt, zal zij zich er op beroepen, dat de dochters „aan verzoekin gen blootgesteld zullen worden, indien zij bij de ex-koning blijven". TORONTO, (Reuter). De Rode Kruis- conferentie te Toronto heeft met. 52 tegen 16 stemmen besloten er bij haar nationale verenigingen op aan te dringen haar re geringen te verzoeken een verbod van atoomwapens te steunen. De regeringsdele gaties van Amerika, Engeland en Canada stemden tegen. LONDEN, (Reuter). Het voltallige Britse kabinet heeft gisteren de algemene toestand in het Midden-Oosten, speciaal de situatie ten aanzien van Perzië en Egypte, besproken. Naar verluidt heeft minister Eden een stuk over de binnenlandse toestand in Per zië overgelegd, waarin gezegd wordt, dat de invloed van de communistische Tocdeh- partij toeneemt tengevolge van de ontred derde economische situatie. Met het oog hierop zou het kabinet overwegen, of En geland, in samenwerking met de Verenigde Staten, niet een poging moet doen om met premier Mossadeq in het oliegeschil tot een vergelijk te komen, ook al zou dit be tekenen, dat men wellicht tevoren gehul digde beginselen zou moeten laten varen. Een vereiste voor dergelijke besprekingen zou echter zijn de bereidheid van Perzië om het geschil aan arbitrage te onderwerpen. Een ander belangrijk punt op de agenda (Van onze parlementaire redacteur) De kabinetsformateur mr. Donker, heeft vanochtend een onderhoud gehad met jhr. mr. A. W. L. Tjarda van Starkenborgh Stachouwer, oud gouverneur-generaal van Nederlands Indië, oud-Nederlands ambas sadeur te Parijs, thans permanent verte genwoordiger van Nederland bij de NAVO te Parijs; voorts met minister Staf en prof. mr. R. Kranenburg, oud-voorzit ter der Eerste Kamer en lid van de Raad van State. Vanmiddag zou de formateur verdere besprekingen voeren. In parlementaire kring verluidt dat op het lijstje van Anti-Revolutionnairen met wie mr. Donker nog contact zou willen opnemen, zouden staan dr. W. F. van Glin steren, directeur van Damco Scheepvaart maatschappij te Rotterdam (dr. Van Glin steren zou eventueel voor Verkeer en Wa terstaat gedacht zijn) en mr. W. F. de Gaay Fortman, die op het ogenblik met vacantie in Zwitserland vertoeft. Aan de gecombi neerde vergadering van de Tweede en Eer ste Kamerfracties van de P. v. d. A., die gisteravond ongeveer twee uur duurde, hebben ook dë vier demissionnaire minis ters Drees, Mansholt, In 't Veld en Joekes deelgenomen. Onze parlementaire redacteur voegt hier aan toe: De formateur, die ontzaglijk veel voelt voor goede voorlichting van de Pers, maar daarboven nog stelt zijn voorkeur voor zwijgzaamheid in verband met zijn forma tiepogingen, gaat hierin zo ver, dat hij zelfs weigert om mee te delen of hij wellicht de hier genoemde heren alleen maar gespro ken heeft om van hen enige voorlichting ol' enig advies te krijgen. In politieke krin gen in Den Haag neemt men dit laatste aan, want om maar met de eerste te beginnen, zou deze zeker op het ogenblik zeer nuttige inlichtingen kunnen verschaffen in verband met de pijnlijke kwestie van het nog steeds maar uitblijven van een definitief bewind ten onzent, hetgeen ons land internationaal in een minder prettige positie kan brengen. Ik voeg hieraan meteen toe, dat ik juist vanochtend van een zijde, waar men er wel iets van kan weten, gehoord heb, dat mr. Stikker in beginsel bereid zou zijn minister te blijven, al zou hij zijn definitief ant woord nog even hebben opgeschort; hij zou er ook mede accoord kunnen gaan dat er naast hem nog een andere minister zou optreden en in dat verband hoort men de naam noemen van mr. Blaisse (KVP). Terugkerende tot de beide andere be zoekers zij aangestipt, dat minister Staf wellicht over hetzelfde onderwerp, waar over de formateur het oor te luisteren zou kunnen hebben gelegd bij de heer Tjarda, zijn voorlichting kan hebben verschaft, terwijl zeker niet te verwachten valt, dat prof. Kranenburg voor een ministerporte feuille is uitgenodigd, maar veeleer om over een en ander advies te geven. was de toestand in Egypte. Minister Eden bracht verslag uit over de jongste bespre kingen tussen de Britse ambassadeur te Cairo, Sir Ralph Stevenson, en premier Maher. Zoals bekend hebben Britse func- tionnarisscn te Londen en te Cairo met na druk verzekerd, dat hierbij het vraagstuk van het eventueel deelnemen van Egypte aan het voorgestelde commando voor het Midden-Oosten niet ter sprake is gekomen. Het kabinet bestudeerde voorts een rap port van de commissie, die de gemenebest conferentie moet voorbereiden. Voorzitter van deze commissie is minister Eden in zijn hoedanigheid van vice-premier. Op genoemde conferentie zullen vraagstukken op economisch, financieel en handelsgebied worden behandeld. Van de zijde van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is verklaard, dat de Engelse regering aan de regeringen van de V. S., Frankrijk, Turkije, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika een plan voor de organisatie van de verdediging van het Midden-Oosten heeft doen toekomen. In officiële kringen voegt men er aan toe, dat de Britse regering met genoemde regeringen voortdurend overleg gepleegd heeft bij de uitwerking van het plan. Vol gens deze kringen is het Britse ontwerp slechts een basis voor besprekingen tussen de belanghebbende landen. Amerikaanse reactie De woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, Mo- dermott, heeft verklaard, dat het Britse voorstel zal worden bestudeerd wanneer het officieel in Washington is ontvangen. „Wij zullen het bespreken met Groot-Brit- tannië en de andere belanghebbende lan den, met inbegrip van die van het Midden- Oosten. Als de Engelsen niet voorstellen om overleg te plegen met de landen van het Midden-Oosten zullen wij dit doen". Conferentie United Press meldt, dat verwacht wordt dat de Britse ambassadeur in Washington, Sir Oliver Franks, met de Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken, Dean Acheson, zal confereren over aanbevelin gen van het Britse kabinet ter zake van Perzië. Men verklaarde dat de Britse zaakgelas tigde in Teheran, George Middleton, de Britse regering getelegrafeerd heeft dat recente wanordelijkheden in Teheran en andere steden toonden dat de nationale frontpartij van premier Mossadeq de lei ding van het publiek aan de Toedeh-partij is kwijt geraakt en het was deze ernstige factor dat premier Churchill noopte zijn kabinet tot een speciale zitting samen te roepen. Perzië heeft een nota aan Engeland ge zonden, waarin het voorstelt de bespre kingen over de oliekwestie met de Anglo- Iranian te hervatten. De voorgestelde besprekingen zullen ten doel hebben „middelen na te gaan tot on derzoek der gerechtvaardigde aanspraken van de vroegere Anglo Iranian Oilcompa- ny cn de tegenspraken van de Perzische regering". De nota stelt voor, dat, indien geen over eenstemming wordt bereikt bij recht streekse onderhandelingen tussen de Anglo Iranian en de Perzische regering, de maatschappij haar zaak voor een Per zisch gerechtshof kan brengen. De Britse regering wordt verzocht ver tegenwoordigers van de Anglo Iranian aan te wijzen voor het voeren van de voorge stelde besprekingen. Bij de besprekingen zou men zich hou den aan de Perzische nationalisatiewet. (Reuter). Waarnemers van de U.N.O. aan de Grieks-Bulgaarse grens hebben gis teren naar het hoofdkwartier van de U.N.O. te New York geseind, dat strijdkrachten van Griekenland en Bulgarije voor actie gereed staan en dat de toestand „zeer ge vaarlijk" is. De waarnemers zeggen in hun rapport, dat het Griekse nationale leger van plan is geweld te gebruiken om het eiland Gam ma in de rivier Maritza te heroveren. Een zeer gevaarlijke toestand zou kunnen ont staan, indien deze maatregelen worden ge nomen. „Interventie van de U.N.O. zou mogelijk de toestand kunnen redden", aldus het rapport. In het rapport wordt voorts gezegd, dat de Griekse regering had verzocht, dat de nodige stappen zouden worden genomen, waardoor de U.N.O. als tussenpersoon zou kunnen optreden. De Griekse vertegenwoordiger bij de U.N.O., Alexis Kyroe, heeft Donderdag ver klaard, dat op het ogenblik niet het voor nemen bestaat het Gj-ieksBulgaarse ge schil over twee eilanden in de rivier aan de Veiligheidsraad voor te leggen, maar hij voegde er aan toe, dat de toestand niette min „ernstig" is. Het geschil, aldus Kyroe, is ernstiger dan de kleine grensgeschillen in de afgelopen zes jaar. De Griekse rege- LONDEN. (Reuter).. De Britse admira liteit heeft het lucht- en scheepvaartver keer gewaarschuwd zich verwijderd te houden van een gebied van ongeveer zes tigduizend vierkante kilometer om de Monto-Bello-eilanden West-Australië) Eerder in dit jaar werden deze eilanden uitgekozen voor de eex'ste proefontploffing van een Engelse atoombom. Er is nog geen officiële datum vastgesteld voor de proef, maar men maakt uit de waarschuwing van de admiraliteit de gevolgtrekking, dat deze niet lang meer op zich zal laten wachten. Het nieuwe Bossche station is in gebruik genomen, ofschoon de laatste hand er nog aan moet worden gelegd. Een luchtfoto van het fraaie gebouw (KLM). rin.7;,is bereid bemiddeling te aanvaarden, mogelijk door middel van de goede dien sten van secretaris-generaal Trygve Lie. Intussen beschouwt de Griekse regering zich volledig gerechtigd, krachtens artikel 51 van het Handvest, individuele maat regelen tot zelfverdediging te nemen om wat zij als haar grondgebied beschouwt te beschermen, aldus Kyroe. De waarnemers van de U.N.O. verklaren voorts, dat het Griekse leger Donderdag ochtend gedurende een uur schoten heeft gelost. ,Men zag niemand het eiland betre den of verlaten. Het leven in het Bulgaarse dorpje Andrevivef zeshonderd meter van de rivier schijnt normaal voortgang te vinden". Volgens A.F.P. beschouwt men in offi ciële kringen te Athene het incident als ge sloten, na het communiqué van de Griekse generale staf van Donderdagochtend, waar in verklaard werd dat men aanneemt, dat de Bulgaren het eiland hebben verlaten. Hedenmorgen omstreeks tien minuten voor half negen is op de spoorlijn tussen Eindhoven en Best, bij het plaatsje Acht, een groep wegwerkers aangereden door een trein. Het ongeluk is gebeurd toen de wegwer kers het spoor waar zij aan werkten verlie ten om een naar Eindhoven gaande D-trein te laten passeren. Zij begaven zich in het er naast gelegen spoor en schijnen niet de om 8.19 uit Eindhoven naar Utrecht ver trokken trein te hebben zien naderen. De mannen werden door deze trein ge grepen. Een dokter, die zich in de trein be vond, heeft de eerste hulp verleend. De po litie heeft de trein voor onderzoek ter plaatse gehouden tot ruim negen uur. Daar na kon het treinverkeer over de beide spo ren worden hervat. In Best is een treinstel van de naar Utrecht onderweg zijnde trein afgehaakt. Naar van de zijde der N. S. wordt mede gedeeld, zijn drie wegwerkers omgekomen, de 51-jarige gehuwde voorwerker in vaste dienst der Spoorwegen H. van Breugel uit Eindhoven, de 21-jarige ongehuwde losse arbeider A. W. N. de Bresser uit Best en de 26-jarige gehuwde losse arbeider K. N. Nusch uit Eindhoven. Eerstgenoemde is ter plaatse overleden, de twee anderen in het. ziekenhuis. De 39-jarige losse arbeider J. Th. C. Ooms uit Eindhoven brak een been, de 22- jarige losse arbeider M. J. van Oirschot uit. Best werd ernstig, maar niet levensgevaar lijk gewond en de losse arbeider Scholtens bleef ongedeerd. Nog een wegwerker gedood Vanmorgen omstreeks negen uur is de 56-jarige K. van Lambalsen, technisch assistent bij de Nederlandse Spoorwegen op de spoorlijn MeerssenMaastricht bij Ma- riënwaard door een personentrein gegrepen en op slag omgekomen. De heer Van Lambalsen had de leiding van een onderhoudstrein en was tijdelijk gedétacheerd bij de dienst van weg en wer ken te Maastricht. Het slachtoffer stond gebogen over de spoorlijn en hoorde door het lawaai van een passerende trein uit de richting Bunde, de trein uit de richting Meerssen niet aankomen, door welke trein hij werd overreden. De man was gehuwd en had twee kinderen. BRUSSEL. (ANP). Het nationale comité voor gemeenschappelijke actie der Belgi sche socialistische partij heeft een reso lutie aangenomen, waarin zonder verwijl de invoering van een gelijke militaire diensttijd in de landen van het Europese continent, die deel uitmaken van de ver dedigingsgemeenschap, wordt geëist. Deze diensttijd, aldus de resolutie, zal tot een minimum beperkt dienen te worden. Het nationale comité zal een beroep doen op de internationale solidariteit, onder de arbei ders opdat door de arbeidersorganisaties en de socialistische partijen der belang hebbende landen een gemeenschappelijk standpunt zal kunnen worden ingenomen bij de besprekingen, die op 12 Augustus te Parijs zullen worden gevoerd. Het comité roept de Belgische arbeiders tenslotte op ter gelegenheid van de algemene staking van 24 uur op Zaterdag betogingen te or ganiseren, die een waarschuwing aan het adres van de regering zullen betekenen. Het algemene Belgische vakverbond heeft inmiddels het personeel der spoor wegen verzocht, aanstaande Zaterdag het werk niet neer te leggen, teneinde de dui zenden arbeiders uit de industrie-centra in staat te stellen deel te nemen aan de pro testbetogingen in de grote steden. Ook het tramverkeer zal die dag normaal zijn. LURS, Zuid-Frankrijk (Reuter) Detec tives van de Franse politie hebben zich Donderdagavond ijlings naar de Middel landse Zeekust begeven, waar zij thans zoeken naar een zwerver, leeftijd tussen de veertig en vijftig, vuil, ongeschoren en ge stoken in een gescheurd zwart pak. Deze nieuwe verdachte heeft drie dagen rondom het dorpje Peyrus, ongeveer zes kilometer van de plaats, waar de drievoudige moord op de familie Drummond is gepleegd, ge zworven. Zijn verblijfplaats was de ruïne van een oud huis. De politie doorzocht het en vond afdrukken van laarzen, die volgens haar volkomen gelijk zijn aan de schoeisel- afdrukken, welke nabij het lijkje van het vermoorde meisje Elizabeth zijn gevonden. Donderdag is gemeld dat de gezochte zwerver in de omgeving van de Middel landse zeehaven Toulon is gesignaleerd. Swift Zonder eenvoud kan niets mense lijks de volmaaktheid bereiken. De heer D. P. Spierenburg (Reuter) Te Parijs zijn gisteren de namen van negen leden van het Hoge Ge zagsorgaan van de Europese kolen- en staalgemeenschap bekend gemaakt. De na men zijn: president: Jean Monnet (Frank rijk), vice-presidenten: Franz Etzel (West- Duitsland) en Albert Coppe (België), le den: Léon Daum (Frankrijk), Heinz Pot- hoff (West-Duitsland), Enzo Giacchero (Italië), D. P. Spierenburg (Nederland), Albert Wehrer (Luxemburg) en Paul Finet (België). Monnet is hoofd van de Franse econo mische missie. Daum is industrieel en di recteur van een grote Franse staalmaat- schappij. Etzel is voorzitter van de com missie voor Economische Zaken in de Bondsdag. Pothoff is een vakverenigings leider. Coppe is Belgisch minister voor Wederopbouw en oud-minister van Econo mische Zaken, Giacchero is lid van het Italiaanse parlement en lector aan de uni versiteit van Turijn. De heer D. P. Spierenburg is directeur- generaal voor de buitenlandse economische betrekkingen bij het departement van Eco nomische Zakenè Wehrer is Luxemburgs gezant in West-Duitsland. Finet is een Bel gische vakverenigingsleider. Massino Pilotti, een vooraanstaande Italiaanse jurist en lid van het internatio nale Hof van Arbitrage te Den Haag, is benoemd tot president van het Hof van Justitie van de kolen- en staalgemeen schap. De Haagse en Rotterdamse politie zijn in samenwerking met de Parijse recherche bezig een omvangrijke organisatie op te rollen, die er haar werk van maakt valse honderd dollarbiljetten te vervaardigen en in omloop te brengen. Het onderzoek, dat met grote voort varendheid wordt gevoerd, heeft reeds tot resultaat gehad, dat twee personen, die in deze organisatie een vooraanstaande rol hebben gespeeld, T. R. en T. K., konden worden gearresteerd. De laatstgenoemde is een beruchte figuur uit de onderwereld en heeft zich enkele jaren geleden onder meer nog bezig gehouden met het verhandelen van ongeveer 750.000 textielpunten. De valse dollarbiljetten, die moeilijk van echte zijn te onderscheiden, werden ver vaardigd in een drukkerij, welke in de om geving van de Rue Pigalle te Parijs is ge vestigd. Het staat nog niet vast hoeveel biljetten er zijn vervaardigd en in circula tie zijn gebracht. Wel neemt men aan, dat het totaal een aanzienlijk bedrag uitmaakt. De ontwerper en drukker der valse bank biljetten, een Fransman, genaamd Maurice, bevindt zich eveneens in arrest. Ondanks de arrestatie van de twee Ne derlanders, van wie K. de biljetten naar ons land smokkelde, is het geenszins zeker, dat de activiteit van de andere leden der wijdvertakte organisatie hierdoor is ge staakt. Bij het onderzoek in deze zaak is de politie tevens op het spoor gekomen van een grote smokkelhandel in horloges, waar bij een Pool, O. genaamd, als hoofdfiguur is opgetreden. Spoor leidde naar Den Haag Sinds enige weken had de politie, zowel in Den Haag als in Rotterdam, er de lucht van gekregen, dat in Den Haag en in de Maasstad valse biljetten, ter waarde van honderd dollar, in omloop werden ge bracht. Ook in Amsterdam bleken deze biljetten in circulatie te zijn. Men beschikte over bepaalde aanwijzingen, die het ver moeden wekten, dat het centrum van deze vals geld-handel in Parijs rqoest worden gezocht. De recherche in de Franse hoofdstad had het oog laten vallen op een zekere Maurice, die in een der zijstraten van de Rue Pigalle een drukkerij bezat. Uiterst zorgvuldig werd deze drukkerij gescha duwd en steeds meer kwam men tot de overtuiging, dat er, behalve normaal druk werk, ook valse dollarbiljetten 'en andere waardepapieren werden vervaardigd. In deze drukkerij werd nog geen inval gedaan, maar men zag nauwlettend toe op de ge regelde bezoekers. Het bleek, dat hiertoe ook Nederlanders behoorden, die onafge broken werden gevolgd. Dit leidde er toe, dat de politie een be kend Haags café in de binnenstad nauw gezet ging controleren. Dagenlang hebben rechercheurs de bezoekers geschaduwd. Men beschikte over de namen en signale menten van die personen, die in vrijwel ge regeld contact hadden gestaan met de Fransman Maurice. Ongeveer veertien dagen geleden werd in het café een inval gedaan. Daarbij wer den T. R., A. M., F. O., J. B. en de exploi tant van het café gearresteerd. Zij waren met uitzondering van R. echter niet diegenen, die direct waren betrokken bij het importeren en het verhandelen van de valse dollarbiljetten. Horlogesmokkelarij Door hun arrestatie kwam de politie ech ter tevens een grote smokkelaffaire in hor loges op het spoor. In deze zaak kon als hoofdverdachte worden beschouwd de Pool O. Het vermoeden bestond, dat deze horlo ges waren betaald met de valse dollar biljetten, welke ondanks het feit, dat zij per stuk, ver beneden deze waarde, als be taling voor de gesmokkelde horloges wer den geaccepteerd. Alhoewel dit niet met zekerheid is te zeggen, neemt men aan, dat met de aankoop van deze hoidoges een be drag gemoeid is geweest van meer dan 10.000 Deze gehele affaire was zo uiterst geraffineerd opgezet, dat het bewijs voor het plegen van een strafbaar feit niet was te leveren en alle verdachten op grond daarvan weer voorlopig op vrije voeten moesten worden gesteld. Alleen T. R. kon worden ingesloten. Een goede slag sloeg de politie echter enkele dagen nadien door de aanhouding van J. K. Van zijn dóen en laten was zij volledig op de hoogte. Het onderzoek in deze affaire welke, naar het zich laat aanzien, tot een der grootste behoort van de na-oorlogse ge pleegde falsificaties, wordt zeer intensief gevoerd. Zeker is dat er nog meer arresta ties, zowel hier te lande, als in het buiten land, zijn te verwachten. ONBESTENDIG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt te 10 uur. Half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige, vooral in de kustprovin cies tijdelijke krachtige Zuid-Westelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur. 9 Augustus Zon op 5.14 uur. onder 20.15 uur. Maan op 21.23 uur, onder 10.18 uur. Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 8 Augustus: Hoog water: 5.11 en 17.42 uur. Laag water: 1.01 en 13.22 uur. Zaterdag 9 Augustus: Hoog water: 5.56 en 18-23 uur. Laag water: 1.47 en 14.05 uur.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 1