Restauratie watertoren nadert haar voltooiing Uitgaan in Haarlem Half September uit de steigers Nieuwe uitgaven Jongetjes aten pillen uit vuilnisemmer Gestolen jacht liep op kust bij Scheveningen Heemstede Zandvoort Bloemendaal rHoe is het ontstaan?"*) J Amsterdamse Beurs 3 Genees- en verbandmiddelen ziekenfondsverzekerden Kerkelijk Nieuws Burgerlijke Stand van Haarlem Examens Vuurwerk op 16 Augustus lis dronken (U Om je tong mee teplaveien Personenauto rijdt op trailer in; twee doden Indonesisch leger levert slag met Darul Islam Cricket Rood en Wit-adspiranten winnen „Grutten-tournooi" Cricketprogramma Tennis Tournooien om Kea Bouman- en Van Lennep- beker in Heemstede Woningbouw in Juni 1952 Visser liep achteruit water in en verdronk Recept tegen gevolgen van een recept Dit woord: POLSSTOK De watertoren van het Gemeentelijk Waterbedrijf van Haarlem nabij de Zeeweg te Ovcrveen staat sinds Mei van het vorig jaar ln de steigers en velen hebben zich af gevraagd hoe lang het nog duurt eer men weer de toren in volle glorie kan aanschou wen. Dat duurt nog tot half September. Kort na de bevrijding werd ontdekt, dat van de twintig penanten (verzwaring van een muur meestal tussen twee ramen in) van de bakstenen ommanteling rond het reservoir van de toren in tien daarvan scheuren voorkwamen. Als directe oorzaak van het ontstaan van die scheuren heeft men de explosies aangewezen, die ontston den bij het opruimen van munitie in de duinen. Toen de toren aan een nadere en grondige inspectie werd onderworpen bleek bovendien, dat de ijzeren balken, die in de penanten zijn ingemetseld, in hevige mate waren aangetast. Hoofdzakelijk aan de Noord-Oostzijde werden roestbladders aan getroffen ter dikte van 1 a l/2 cm. Men wijt het eveneens aan het roesten van het ijzerwerk, dat het metselwerk werd afge scheurd en naar buiten is gedrukt. Uitvoering van het gevaarlijk werk op grote hoogte diende met veel zorg te ge schieden; het leende zich niet voor aanbe steding en werd opgedragen aan Jonker's beton- en aannemersbedrijf te Haarlem. Door de lange duur van de herstelwerk zaamheden en de daaruit voortvloeiende hoge kosten werd afgezien een steiger te bouwen. Een houten stellage werd opge trokken. De watertoren dateert van het jaar 1898; reeds in 1931 werden herstelwerkzaamhe den uitgevoerd, waarbij de ijzeren schoren, die het gewicht van de ommanteling op de toren overbrengen, met beton waren om stort. Dit hei-stel van ruim twintig jaar geleden kon niet meer betrouwbaar wor den geacht. De oude ijzeren draagconstruc tie moest door een nieuwe van gewapend beton worden vervangen, hetgeen door de geringe beschikbare ruimte ter plaatse geen gemakkelijke opgave was. Tenslotte werd besloten de nieuwe draagconstructie te doen bestaan uit een plm. 40 cm. dikke horizon tale betonring waarvan de binnenzijde op de torenschacht rust en de buitenzijde een verticale betonwand draagt van 2.10 m. hoogte en 35 cm. dikte, welke tevens het vernieuwde onderste gedeelte van de om manteling vormt en het daarboven liggen de gedeelte ondersteunt. De penanten bo- De voorzitter van de ziekenfondsraad deelt het volgende mede: Er kunnen zich gevallen voordoen, waar in een ziekenfondsverzekerde een andere huisarts raadpleegt dan die, bij wie hij is ingeschreven, of een specialist, naar wie hij niet is verwezen. De kosten van het consult komen dan uiteraard voor reke ning van de verzekerde. Het wordt evenwel niet juist geacht, dat in deze gevallen ook de door de geraad pleegde arts voorgeschreven genees- en verbandmiddelen voor rekening van de verzekerde komen, indien deze gegronde redenen had bedoelde arts te raadplegen. In een wijziging van de beschikking ge nees- en verbandmiddelen verplicht-ver zekerden van de Staatssecretaris van Volksgezondheid is onder meer voor deze gevallen een regeling getroffen. De ver zekerde kan voortaan zijn ziekenfonds ver zoeken het door de geraadpleegde arts af gegeven recept te Waarmerken, waardoor de apotheker weet, dat het fonds met de levering van de voorgeschreven genees- en verbandmiddelen accoord gaat. Het fonds kan tot waarmerking overgaan, nadat de controlerend geneeskundige advies heeft uitgebracht. De in de beschikking mogelijk gemaakte faciliteiten mogen echter slechts in uitzonderingsgevallen worden verleend. ADVERTENTIE Mej. C. DE HOOGHST uit A. reed op haar bromfiets naar huis. toen een kind, dat met vriendjes op het trottoir speelde, plotseling vlak voor haar de weg op rende. Door krach tig remmen wist zij te voorkomen, dat het kind werd overreden. ,,Het dankt zijn leven aan mijn BECKSON REDDINGSNAAF", zei Mej. de H. 1 >r. R- Hooykaas, De chemische omwenteling, Lavoisier Van Loghum Slaterus, Arnhem. Lavoisier is geen figuur die een maximum aan mogelijkheden biedt voor een behande ling in een serie als deze Tafrelen der Cul tuurgeschiedenis. Zijn denken over mense lijke zaken is niet gecompliceerd of vernieu wend, en het genieten van zijn bijdrage aan de scheikunde is een voorrecht van de be drijvers van die wetenschap. Niettemin is zo'n bijdrage aan de wetenschap met mate ver gelijkbaar met meer „algemeen-menselijke" verrichtingen, die ook meer dan zij lijken een naar eigen hand zetten en uitbreiden van het werk van voorgangers zijn; maar voor zulke overwegingen zijn deze kleine boekjes niet bestemd, en de verschillen bederven trou wens in dit geval de overeenstemming.^ Lavoisier is in ieder geval een duidelijk herkenbare vertegenwoordiger van de 18de eeuw, en de koele zonnigheid die het belang rijkste toenmalige denken kenmerkt, is ook zijn deel. Bovendien is het een biografie mot een moraal, want Lavoisier vond in 1794 zijn einde onder de guillotine van de Franse revolutie. Zoals in Dr. Hooykaas' buitenge woon onhistorische slotzin gezegd wordt, als hij zijn levensbeschouwing gegrond had op de religie inplaats van de philosophie, zou hij wellicht minder teleurgesteld geweest zijn. Verder is dit een leesbaar boekje, dat La voisier's persoon en werk goed aangeeft. S. M. ven de betonwand worden inwendig voor zien van gewapend betonkolommen met gebruikmaking van de restanten der ijzeren balken. In totaal werd gebruikt 80 kub. meter beton. Het aanzicht van de toren heeft door deze verbouwing enige wijziging onder gaan. Het onderste gedeelte van de penan ten is in de betonnen draagwand opgeno men. Om toch een aesthetisch verantwoor de oplossing te verkrijgen worden op een hoogte van 80 cm. twaalf rijen bakstenen om die betonnen ringmuur gemetseld. Overeenkomstig de raming heeft het herstel van de watertoren f 115.000 gekost, een bedrag dat cle bouw van de toren in zijn geheel, vroeger heeft bedragen. Voor het uitvoeren van enige werk zaamheden moest het reservoir een tijd buiten werking worden gesteld. Dit ge schiedde in de winter. Toen kon ook het reservoir zelf aan een grondige inspectie worden onderworpen en gebleken is toen, dat de in 1935 aangebrachte bitumenlaag, hoofdzakelijk wat de plaatijzeren bodem platen betreft, geen voldoende bescherming meer bood. In de bodem wer.den 48 roest- kraters aangetroffen met een diepte varië rend van twee tot zeven mm., terwijl de dikte van de ijzeren platen negen mm. is. De kraters werden electrisch dichtgelast. Waterverbruik De watertoren is gebouwd op een duin, waarvan de top ligt op een hoogte van 22 meter boven A.P. Het dak van de toren ligt op een hoogte van 45.55 plus A.P. Het torenreservoir heeft een inhoud van 1200 kubieke meters, hetgeen op warme dagen in ongeveer een uur wordt verbruikt. Toen in 1898 de toren werd gebouwd, telde Haarlem 50.000 inwoners. Nu is het aantal ruim drie maal zcfveel. Men heeft overwogen in het onderste deel van de toren een tweede reservoir te maken, maar de hoge kosten (f 65.000) zijn er de oorzaak van, dat daarvan voorlopig moet worden afgezien. Dit tweede reservoir is opgeno men in een tienjarenplan. De Haarlemmers gebruiken per dag ge middeld tienduizend kubieke meters wa ter, maar op warme dagen kan dit getal oplopen tot vijftienduizend. Ir. H. Kollaar, directeur van het bedrijf, verzekerde ons evenwel, dat de capaciteit ruim voldoen de is. Twee Amsterdamse jongetjes, de 5- jarige R. H. van de Laanweg en de 6- jarige H. R. van de Wingerdweg, vonden Donderdagmiddag omstreeks vier uur een doosje met een paar pillen in een vuilnis bak in de Azaleastraat. Zij konden de ver leiding niet weerstaan en aten de „snoep jes" op. PI. R. werd spoedig onwel en ver loor het bewustzijn. Hij werd direct naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd. Zijn kornuitje, die beter tegen het vergif be stand bleek, is voor alle zekerheid ook in het gasthuis opgenomen voor obsei-vatie. In de vooravond kwam H. R. weer bij kennis en aangenomen kan worden dat beide jongetjes geen schadelijke gevolgen van het voorval zullen ondervinden. Ned. Herv. kerk Beroepen te Den Hoorn (op Texel) C. H. van Rhijn, cand. te !s Gravenhage. Aangenomen naar Vierhuizen-Zoutkamp W. Hoeksti-a, vicaris te Noordwijk aan Zee. Geref. kerken Beroepen te Pingjum en Zurich H. Hor- tensius, cand. te Naaldwijk. Geref. kerken art. 31 K.O. Bedankt voor Ulrum, J. Verkade te Zuid- wolde (Dr.) Chr. Ger. kerken Beroepen te Hilversum-Oost, P. op den Velde te Murmer^voude. Aangenomen naar Bunschoten, Joh. de Waal te Papendrecht. Ds. J. J. v. d. Vuurst de Vries overleden Te Delft is in de ouderdom van 75 jaar overleden ds. J. J. v. d. Vuurst de Vries, em. pred. der Ned. Herv. kerk. De thans overledene werd in 1876 geboren, werd in 1903 te Groningen candidaat en aanvaardde te Beek het predikambt in 1904, stond ver- volgens te St. Michielsgestel, Buren, en tot aan zijn emeritaat in 1943 te Schipluiden. Daairna is ds. van der Vuurst de Vries nog hulpprediker te Delft geweest. De begra fenis is bepaald op heden te Nietevegt. Een monteur uit Ouderamstel, de 18- jarige D. D. en een 18-jai'ige koopvaardij matroos, S. W. van E., zijn Donderdag avond door de Haagse politie in verzekerde bewaring gesteld. Zij waren er met een jacht vandoor gegaan, dat zij uit de haven van Hoek van Holland stalen. Het jacht strandde vanmiddag voor de Noordelijke kant van de boulevard in Scheveningen. Met behulp van enkele mensen, die op het stx-and aanwezig waren, werd het los ge trokken. In opdracht van derpolitie ging één der aanwezigen aan boord, die tot taak had, de opvarenden met hun jacht de Sche- veningse haven binnen te loodsen. De op varenden hielden zich evenwel niet aan deze opdracht en bleven geruime tijd op zee kruisen. Waarschijnlijk hebben zij zich omstreeks 19.00 uur van hun ongenode gast willen ontdoen, want op dit tijdstip strandde het jacht wederom. Nu maakte de politie korte metten met de ongehoor zame jongelui. Zij werden meegenomen naar het politiebureau. Daar kon worden vastgesteld dat het jacht afkomstig was van een diefstal, die in Hoek van Holland werd gepleegd. Het scheepje, dat een lengte van 9.75 meter heeft, ligt thans op het Scheveningse strand te wachten om weer aan zijn cle ment te worden toevertrouwd. Voor de derde maal, omdat driemaal scheepsrecht is. Een amphibievaai-tuig heeft vanmiddag getracht het gestolen jachtje, dat gister avond te Scheveningen gestrand is, de ha ven binnen te slepen. Tijdens deze poging is, omstreeks kwart over twaalf, de mast van het jachtje gebroken. Twee opvaren den vielen over boord. Zij bereikten zwemmend het amphibievaartuig. Het jacht is ter hoogte van het Kurhaus op een strekdam gestoten en wordt er thans door de zee telkens tegen aan gesmeten. Er schijnt weinig kans te bestaan, dat het jacht behouden blijft. In het openluchttheater te Bloemendaal werd vanochtend het sluiting sjeest gege ven van de Vacantiespelen 1952, welke roerden georganiseerd door het verbond van Haarlemse speeltuinverenigingen. De ze foto werd gemaakt tijdens dc opvoering van Kareltje en zijn rebellen". HAARLEM. 7 Augustus 1952 GEHUWD: 7 Aug., R. van Lunteren en M. E. Th. Vroom; D. Metz en H. M. Janssen: J. J. J. F. Willems en M. Tames; W. J. F. Cor- nelissen en M. E. Drees; J. Stecvensz en J. P. Martin; J. P. de Vries en L. Burmeister; C. Wouterse en H. J. Borgers; H. G. Dijkerman en E. C. J. Kusters. BEVALLEN van een zoon: 6 Aug., M. H. B. W. IJlstraCoert; W. C. SwartBors- boom; J. R. Brandsvan der Geest; 7 Aug., M. J. BalkPeeters; J. C. KloekZijlstra; J. J. H. MicaAarts. BEVALLEN van een dochter: 5 Aug., E. de Graaff—Brück: 6 Aug., H. J. M. Velu—Kuij- pers; E. den Hollander—Cop; 7 Aug., J. M. van Rijvan der Schans; A. Kampsde Rooij. OVERLEDEN: 5 Aug.. Chr. W. Alles—Oud, 74 j., Coornhertstraat; 6 Aug., P. Groenen dijkSchuit, 69 j.. Kampei-laan; G. Dekker, 39 j., Maex-ten van Heemskerkstraat. Hoofdakte Geëxamineerd voor gedeelte B 7 candi- daten. Geslaagd zijn de dames: O. M. G. Babeliowsky te Amtesrdam; Ch. H. Th. Schouten te Haax-lem; C. M. Rietveld te Amsterdam; en de heren: H. J. H. van dei- Hulst te Den Burg (Texel)G. O. A. Gooiker te Dieren. Herwonnen levenskracht Het plaatselijk Comité van „Herwonnen Levenskracht" houdt op 15 Augustus een speldjesdag. Het doel der vei-eniging is de t.b.c. te bestrijden. Zij, die medewei-king willen verlenen als collectante kunnen zich melden aan de adressen: Koediefslaan 10 en Haemstede- plein 13. BURGERLIJKE STAND VAN HEEMSTEDE ONDERTROUWD F. Kroeze en W. Dam; C. M. Siegmann en W. R. Slingerland. GETROUWD: G. Zwarter en C. M. Rutte; J. Coblens cn A. J. M. Smit; G. Leuven en M. J. Nuijten. GEBOREN: Josephina Maria. d. van E. A. Louter cn H. C. M. Tesselaar: Antonius Jose- phus Hendricus, z. van J. H. Kapitcijn en N. M. Willegers. OVERLEDEN: J. P. C. Kroft. 53 j.: mej. M. H. van Stipriaan Luiscius. 83 j.; J. H. Hesp. 38 j.; Wed. M. G. van RoodenHendriks, 78 j,; B. G. Gouwswaard, 6 j. Onder leiding van stichting „Touring Zandvoort" zal Zatei-dag 16 Augustus, de avond voorafgaande aan de race om de grote prijs van Nederland een vuurwerk worden ontstoken op het strand voor „Bad Zuid" dat gratis toegankelijk zal zijn. Het bestuur van stichting ,.Toux-ing Zandvoort" hoopt, dat de feestelijke inzet van een groot evenement- op autosportge bied, voor de Zandvoortse bevolking aan leiding zal zijn, om Zaterdags en Zondags door het uitsteken van de vlaggen het dorp een feestelijk aanzien te geven. ADVERTENTIE ■zegt de HtntenmaLer' Woensdagavond omsti-eeks half twaalf is op de weg van Gronsveld naar Heer bij Maastricht een ernstig verkeersongeluk gebeurd, dat aan twee personen het leven kostte, terwijl een derde zeer ernstig werd gewond. Een personeijauto, komende uit België, reed met grote snelheid tegen de achterkant van een langs de weg stilstaande trailer cn schoof toen onder deze vracht auto. Twee inzittenden, de heren G. van L. uit Utrecht en C. J. uit Jutphaas, ovei-- leden ter plaatse. Een dex-de inzittende, D. S. uit Utrecht, werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overgebracht. Donderdagavond verkeerde hij nog steeds in levensgevaar. De trailer werd licht cn de personenauto zwaar beschadigd. De beide slachtoffers waren lid van de vereniging van oud verzetsstrijders. Er zal bij de teraardebestelling op de R.K. be graafplaats te Utx-echt gespx-oken worden door de heer Van den Brink van de fede ratieve raad van het voormalige verzet. Onbekende personen hebben zich tussen Zondagavond 3 Augustus cn Donderdagmid dag 7 Augustus toegang verschaft tot de Nederlands Hervormde kerk te Linschoten. Zij zagen kans drie offerbussen open te breken en de inhoud mede te nemen. Ver moedelijk een bedrag van ongeveer £20. Dinsdag zijn acht leden van een Indone sisch politiedétachement gesneuveld en vier gewond bij een hevig gevecht met een bende van 140 man, behorende tot de Darul Islam, in de omgeving van Tjiawi, ten Zui den van Bogor. De bende liet 23 doden achter. Enige tijd na de botsing nam een afdeling van het leger de bende onder mor tiervuur, waarbij enige kamponghuizen, waar de bende benzine had opgeslagen, in brand raakten. Blijkens een telegram uit Garut werd dezelfde dag een gevecht geleverd tussen een bende van de Darul Islam en eenhedexx van het leger in de omgeving van Suka- wening. Vijftien bendeleden werden ge dood. Negen kampongbewonei"s kwamen om en 38 huizen brandden af. In andere berichten over voortdurende zuiveringsacties in West-Java wordt mede gedeeld, dat patrouillerende eenheden van het leger Woensdag verhinderd hebben, dat inzittenden van een autobus op weg van Bandung naar Tasikmalaja beroofd werden. De adspiranten van Rood en Wit zijn er gisteren op eigen terrein voor de eerste maal in geslaagd het „Grutten-tournooi" voor cricketers tot en met veertien jaar te winnen. In de finale wonnen zij van HCC met zeven runs en zeven wickèts. In de eerste ronde kwamen de jeugdige cricketers tegen HBS, waarvan zij met twee runs en een wicket wonnen. De Ha-' genaax-s waren voor 43 all out, waarna de Rood en Witters 45 voor 9 wickets scoox-den. Aangezien in de andere wed strijd HCC won van Union (68 tegen 42 x-uns) kwamen Rood en Wit en HCC in de finale. De Hagenaars scoorden toen 53 runs. welk totaal de adspiranten van Rood en Wit voor 3 wickets passeerden. P. Bouwman (6 voor 20) en G. Pliester (2 voor 13) namen in deze wedstrijd de wickets voor Rood en Wit en G. Pliester (32) en G. Molenaar (12) scoox-den de meeste runs. In de verliezersronde ver loor HBS van Union (33 tegen 61 runs). Zaterdag 9 Augustus: eerste klasse: Rood en Wit—HBS. Zondag 10 Augustus: eerste klasse: HCC 1 HBS; Quick (N.iHaarlem; Rood en Wit ACC: VOC—HCC I; VRA—Kampong; VW Sparta. Tweede klasse A: Hercules—Rood cn Wit II: UD—HCC III; ACC II—SCHC. Tweede klasse C: Ajax ARood en Wit III; CRIC—Kampong II. Het tennistournooi om de Kea Bnuman- beker en de Van Lennep-beker. dat mèt de Nationale Jeugdkampioenschappen tot de hoogtepunten behoort van het tennis-scizoen voor de jongere spelers en speelsters, is op de banen van „Groenendaal" te Heemstede begonnen. De deelnemers aan dit tournooi zijn hier voor uitgenodigd door het bestuur van de KNLTB cn gedurende drie dagen zijn de jongelui de gasten van de bond, die ook nu weer voor een uitstekende organisatie heeft zorggdragen. De verliezers uit de eerste ronde kregen via een herkansingsronde de kans zich als nog voor de tweede x-onde te plaatsen. De x-esultaten van de tweede ronde luiden als volgt: Meisjes (Kea Bouman-beker): mej. Akker man (Noord-Brabant) sl. mej. v. d. Werf (Amsterdam) 6—4, 63: mej. v. Grinsven (Limburg) sl. mej. Brouwer (Utrecht) 6—3. 75; mej. v. d. Lixxde (Rotterdam) sl. mej. Lijfering (Groningen) 62. 6—2. Kwartfinale; mej. Ten Bosch (Den Haag) sl. mej. Sprenger van Eijk (Utrecht) 61, 62; mej. Akkerman sl. mej. Santen (Den Haag) 79, 119. 63; mej. v. Grinsven sl. mej. Férir (Den Haag) 63. 57. 64; mej. v. d. Linde sl. mej. Diemcr Kool (Utrecht) 3—6. 6—3, 8—6. Jongens (Van Lennep-beker): 2c ronde: Elffers (Rotterdam) sl. v. d. Laan (Utrecht) 62, 63; Kloezen (Amsterdam) sl. Mook (Drente) 62, 62; Galjax-t (Groningen) sl. Nieland (Haax-lem) 63, 57. 63; Goud (Rotterdam) sl. Bitter (Amsterdam) 63. 36, 1210; v. d. Hox~st (Haai-lem) sl. Kalff (Den Haag) 8—6. 68, 63; v. d. Weg (Den Haag) sl. Tulp (Geldei-land) 61, 61; v. d. Stadt (Haarlem) sl. Teyema (Friesland) 61, 64; Kocrts (Den Haag) sl. Drost (Limbiu-g) 6—2. 6—3. Kwart-finales: Koerts sl. Elffers 6—3. 62; Kloezen sl. Galjart 97, 61; Goud sl. v. d. Horst 36. 86, 64; v. d. Stadt sl. v. d. Weg.6—3. 3—6. 10—8. Vrijdag 8 Augustus worden dc finales ge speeld. INCASSODIENST WON VAN BLOEMEND A ALSE AMBTENAREN Op het gemeentelijk sportterrein aan de Vrijburglaan te Overveen werd Donder dagavond een vriendschappelijke voetbal wedstrijd gespeeld tussen het elftal van de Bloemendaalse gemeente-ambtenaren en dat van de gemeentelijke Incassodienst uit Haarlem. De wedstrijd eindigde in een klinkende Haarlemse zege van 7-2. Met de rust hadden de Bloemendaalse ambte naren al een achterstand van 3-0. De wed strijd werd geleid door de heer H. M. van Kleef. Donderdag komen de gemcenle-ambte- naren uit legen een elftal van het bureau der Vereniging van Ned. Gemeenten uit 's-Gravenhage. HAARLEM EN OMGEVING Aan het slot van het bericht over de aanbeveling van B. en W. van Haarlem voor de vacature van gemeentesecretaris stond vermeld, dat dr. B. de Goede werk zaam is als referendaris bij de Provinciale Griffie van Noordholland; hij is echter refe rendaris bij de Provinciale Griffie van Gel derland. Onder directie van ai'chitect ir. C. We- gener-Slccswijk te Amsterdam is de bouw van een cantine voor de Koninklijke Marine te Den Helder door de Rijksgebouwendienst opgedragen aan H. J. G. Klein Schiphorst, H. O., Bouwbedrijf Gebr. Schiphorst te Haarlem, voor een bedrag van f 523.325. Te Leiden is aangehouden en naar Haai-- lem overgebracht de vijfenveertigjai-ige boekhouder W. A,, verdacht van verduiste ring van twaalf fietsen in verscheidene ge meenten. Op 1 Augustus huurde hij een fiets van een Haarlemse rijwielhandelaar en ver kocht die voor f 7,50. Op dezelfde wijze ging hij elders ook te werk. Op de Amsterdamsevaart reed Donder dagmiddag een vrachtauto tegen een wacht- verbodbord, staande ter hoogte van de Nagt- zaamstraat, omdat de chauffeur uitweek voor een tegenligger. Vierentachtig flessen met melk vielen op de rijweg. BINNENLAND De Haagse politie heeft dezer dagen een kellner, een musicus en drie buffetjuffrou wen uit Den Haag gearresteerd. Zij worden er van verdacht een Haagse aannemer in de nacht van 29 op 30 Juli van duizend gulden te hebben beroofd, gebruik makend van het feit dat deze onder invloed van sterke dx-ank was geraakt. Van het geld is 675 gulden ach terhaald. Van de documentaire film „Houwen zo" door de Haax-lemse cineast Herman van der Horst over de wederopbouw van Rotter dam wordt de openbare première gegeven op Vrijdag 15 Augustus in het Tuschinski- theater te Amsterdam. In de loop der volgende week wordt hier te lande verwacht een missie van 16 personen uit Birma, vertegenwoordigers van de voornaamste politieke partijen in dat land. De missie heeft de opdracht in enige West-Europese landen studies te maken van de inrichting der bevolkingsadministratie. Op 75-jarige leeftijd is vrij onverwacht overleden ds. J. J. van der Vuurst de Vries, emeritus-predikant der Nederlands Her vormde gemeente te Schipluiden. Ds. De Vries werd 13 December 1876 geboren, hij studeerde aan de rijksuniversiteit te Utrecht en werd in 1903 candidaat tot de heilige dienst. Volgens gegevens van het centraal bu reau voor de statistiek werden in Juni 3769 woningen voltooid. Hierin zijn begre pen 120 duplexwoningen, zodat in die maand door nieuwbouw in totaal voor 3889 gezinnen nieuwe wo:m-uimte beschik baar is gekomen. In de overeenkomstige maanden van de jai'en 1945 tot en met 1951 kwamen respectievelijk gereed: 65, 65, 784. 2527, 3471, 3904 en 5340 woningen. In het eerste halfjaar van 1952 kwamen 24.100 woningen gereed, waarvan 968 wo ningen als duplexwoning werden gebouwd, zodat voor 25.068 gezinnen woonruimte be schikbaar kwam. Donderdagmiddag is de 14-jarige C. Franssen, in de Leuvehaven te Rotterdam gevallen en verdronken. De jongen wilde gaan vissen en liep, ter wijl hij tuig gereed maakte, achterüit het water in. Mensen uit de omtrek waar schuwden de politie, die met behulp van een dreg de knaap ophaalde. Kunstmatige ademhaling mocht niét meer baten. Het lijkje is naar het ziekenhuis Coolsingel ver- voerd. BBC iti verlegenheid Autoi-iteiten van de BBC hebben zich gisteren de gehele dag beijvei'd om de luisteraars te vrijwaren van de gevolgen van een recept tegen muggebeten, dat een spreekster in de rubriek „Wenken voor de huisvi'ouw" had opgegeven. Want kort na deze mox-genuitzending gaf de British Medical Association met schrik te kennen dat dit geneesmiddel - een deel carbol- zuur op drie delen azijn - niet zou nalaten brandwonden op de huid te veroorzaken. Bx-oadcasting House werd al spoedig over- stroomd met woedende telefoongesprek ken en de BBC riep de hoogste autoritei ten bijeen voor een bespreking. Vlak voor zes uur gisteravond wex-d een communiqué uitgegeven, bestemd voor alle slachtoffers van muggebeten èn van het recept dat daartegen was gepropa geerd. „Het schijnt dat de oplossing te sterk was en brandwonden veroorzaakt op een gevoelige huid. De luitei'aar wordt aangex-aden dit middel ïxiet toe te passen", aldus het communiqué. Er werd verder in verteld hoe men genezing kon vinden voor de gevolgen van deze geneeswijze. De waai-schuwing en het tegen-recept wer den vier keer hei'haald. „Het spijt me", was de reactie van de radio-spreekster, „in mijn sci-ipt had ik weggelaten dat wij altijd zes tot acht delen water aan de oplossing toevoegden. Het was een oud familiei-ecept Het wil onsvoorkomen, dat de luiste raars met enige ai-gwaan het praatje zul len aanhoren, dat zij de volgende week gaat houden over gelei en gelatinepud- ding. Het woord is een verlenging van het ook nog wel gebruikte pols. Het heeft iets te maken met pols: handgewricht, maar niet in de zin van: een stok waar mee men springt door met de pols te draaien of iets dergelijks. Maar beide woorden, pols: handgewricht en pols: springstok zijn verwant met het Latijnse werkwoord pulsare dat kloppen, slaan betekent. In de pols voelt men het klop pen van de bloedstx-oom die door de slagader gaat. Mét een pols slaat men in het water om de vissen in de richting van het net te drijven. Bekend is de zegswijze: men moet niet verder willen springen dan zijn polsstok lang is voor: men moet zijn kracht niet overschatten. Minder be kend is de aardige uitdx-ukking: er zit klei aan de polsstok. Daai-mee wil men zeggen: dat meisje heeft geld. Steekt men de polsstok diep in het water, dan blijft er dus geen modder, maar vrucht bare klei aan hangen. En geld is immers ^het slijk der aarde! Slotkoers Openings gisteren koei'sen 3-3% Nederl. 47 897/i« g.l. 90 A.K.U 140g.b. 141 173 g.l. 174% Philips Gloeil. 154% 153 A Kon. Petroleum 321 324 A A'dam Rubber 80 80 Holl. Amer. Lijn 149% 149% N. Scheepv. Unie 119% 120 A H.V.A 91A 91A 75% 15 A Amsterd. Bank 154% 154 A Ned. Handel Mjj. 140 140 Rotterd. Bank 153% 153% Twentse Bank 154 154 Anaconda Copper 4515/i« 46% Bethlehem Steel 51% 51% Republic Steel 41% 41% 76 76% 23 A 23% 40 Uw 40% Ongeveer 150 mannen en vrouwen uit Helden, Panningen, Kessel en omgeving, voor het grootste deel vooi-malige gedwongen schans-arbeidei-s, die door de terugtrekken de Duitsers werden gedwongen loopgraven aan te leggen aan het fi-ont, hebben een be zoek gebracht aan Vierssen (Duitsland), waar de bevolking zich tijdens de ooidogs- dagen van haar beste zijde liet kennen en de Nederlanders veel hulp vei'leende. TONEEL EN CABARET Vrijdag 8 Augustus, Openluchttheater, Bloe mendaal, 8 uur: „De Bruiloft van Figaro" van Beaumarchais door de Nederlandse Comedie onder regie van Johan de Mees ter, met Fons Rademakers in dc titelrol. Verder werken mede: Mimi Boesnach, Lous Henscn, Ellen Vogel, Ton Lutz, Jo han Elsensohn, Johan Fiolet, Henk van Ulsen en vele anderen. Zondag 10 Augustus, Concertgebouw, 8 uur: Variété-programma met Olga Lowina, Cees de Lange. Willy Vex-voox-t, Bob Scholte, kwartet Johnny Meyer, de Wama's en anderen. Maandag 11 Augustus, Openluchttheater, Bloemendaal, 8 uur: Generale repetitie Ballet der Lage Landen onder leiding van Mascha ter Weeme, Max Dooyes cn Pieter van der Sloot. Aan de vleugel Wolfgang Wijdeveld. Voorstellingen op 16 en 17 Augustus. Woensdag 13 Augustus, Minerva Theater, Heemstede, 2 uur: Rotterdam's Kinder toneel met „Doornroosje". Woensdag 13 Augustus, Openluchttheater, Bloemendaal, 2.30 uur: Kindexwoorstelling „Kien Dop in Kermisland". MUZIEK Vrijdag 8 Augustus, Concertgebouw, 8 uur: Vijfde zomerconcert door de H.O.V. Dix-i- gent Hugo de Groot, soliste Erna Spooren- berg (sopraan). Het programma vermeldt werken van Lortzing, Saint-Saëns, Verdi, Donizetti (Waanzin-aria uit Lucia di Lam- mermoor) en Borodine (Polowetzex--dan- sen). Na de pauze: ..Bij de familie Strauss". Zaterdag 8 Augustus, Openluchttheater, Bloemendaal, 8 uur: Concert door de H. O. V. onder leiding van Marinus Adam. Uitgevoerd worden de Slavische mars van Tsjaikowski, de ouverture Tannhauser van Wagner, Poolse dansen van Moskowski, de Karelia-suite van Sibelius, de ouverture Semiramis van Rossini, de wals uit De Rozenkavalier van Richard Strauss en mu ziek uit het Sylvia-ballet van Delibes. Zondag 10 Augustus. Openluchttheater, Bloemendaal, 3 uur: Concert door de Haar lemse Postfanfare. Dinsdag 12 Augustus,- Grote Kerk, 8 uur: Orgelbespeling door Piet Post, cantor organist van de Grote Kerk te Leeuwarden, die composties van Sweelinck, Pachelbel, Buxtehude, Bach en J. G. Walther ten ge hore bi-engt. Woensdag 13 Augustus, Concertgebouw, 8 uur: Populaire Chopin-avond. Theo van der Plas vertolkt onder meer 24 Préludes. Donderdag 14 Augustus, Grote Kerk, 3 uur: Ox-gelbespeling door Jan Schmitz uit Den Haag. Het programma vermeldt werken van Dufay, Buxtehude, Bach, Flor Peetex-s en Marius Monnikendam. Vrijdag 15 Augustus, Concertgebouw, 8 uur: Zesde zomerconcert door de H.O.V. onder leiding van Marinus Adam. Onder meer worden uitgevoerd de Rhapsody in blue van Gershwin en het Pianoconcert van Felix Mendelssohn-Bartholdy. Solist is Pierre Palla. TENTOONSTELLINGEN Vishal, Grote Markt: Expositie onder auspi ciën van kunsthandel Leffelaar van schil derijen, tekeningen en beeldhouwwerken van C. A. B. Bantzinger, L. Filai'ski, J. G. den Hengst, T. van der Molen, Nico On- kenhout en Kees Schx-ikker. Tot 5 Septem ber op werkdagen van 105 en op Zonda gen van 25 uur. Op Dinsdag en Zaterdag ook des avonds van 810 uur. Boulevard dc Favauge, Zandvoort: De cul turele kring 't Helm stelt in de verlichte vitrines van de flatgebouwen tekeningen van Simon Rood en caricaturen van Wim van Wieringen ten toon. Met ingang van 10 Augustus ook van gekleurde gravures van Tia Worm, benevens een keuze uit het werk van de volgende leden: Pieter Giltay, Corrie en Piet van Heerden, Jaap Kaal, Wim Steyn en Gerrit de Vries. Tevlers Museum, Spaarne 16: Keuzetentoon stelling uit eigen bezit „Vijf eeuwen teken kunst". Werken van Michelangelo, Rafaël, Goltzius, Rcmbi'andt, Lorrain, Watteau en meestex-s uit de negentiende eeuw. Dage lijks (behalve Maandag) van 11 tot 5 uur (iot 1 September). Vleeshal. Grote Markt: „Hildebrands Ca mera Obscura in wooi-d en beeld". Beelden voor het monument van prof. J. Bronner, documenten, uitgaven, modeprenten, illustraties en complete stijlkamer anno 1839. Dagelijks (ook des Zondags) geopend van 1017 uur, verder op Zaterdag avonden. Kunsthandel Leffelaar, Grote Markt: Reis impressies uit Zuid-Frankrijk en Marokko van Jules Chapon en Poppe Damave. Op werkdagen van 3017 uur, tot 16 Augustus. Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg: Schilde rijen en aquarellen van A. J. Grootens ter gelegenheid van diens 88ste verjaardag. Op werkdagen van 1017 uur, tot 16 Augustus. Huis Van Looy: Litho's van Henri de Tou louseLautrec. Geopend op werkdagen van 1012.30 uur van 13.30—17 uur, op Zondagen van 1417 uur, tot 1 Septembei'. Voormalig woonhuis van Jacobus van Looy te bezichtigen op Donderdagen van 1012 envan 1417 uur, op Zondagen alleen van 1417 uur. Frans Halsmuseum: Permanente tentoon stelling van werken van Hals, De Bray, Verspronck en andere meesters, geopend op werkdagen van 1017 en op Zondagen van 1317 uur. Nieuwe aanwinst: „De dans om het gouden kalf" van Karei van Man der. In de bovenzaal: expositie van teke ningen van Herman Moerkerk. De Stompe Toren, Spaarnwoude: Geopend op Donderdag, Zaterdag en Zondag van 25 uur. Voor verder bezoek wende men zich tot mr. H. K. de Raaf, Heemstede, telefoon 38199.

Haarlem's Dagblad | 1952 | | pagina 5